рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Переоцінка запасів

Переоцінка запасів - раздел Образование, Господарський облік, його суть і характеристика Ринкова Вартість Товарно-Матеріальних Запасів Може Зменшуватись Під Впливом Н...

Ринкова вартість товарно-матеріальних запасів може зменшуватись під впливом НТП і фактору морального старіння, що передбачає різницю між вартістю придбання запасів та вартістю їх на даний момент.

З метою збереження об'єктивності оцінки запасів в умовах цінової нестабільності згідно з П(С)БО 9 вони відображаються в бухгалтерському обліку і звітності за найменшою з двох оцінок: первісною вартістю або чистою вартістю реалізації.

Переоцінка запасів здійснюється на індивідуальній основі у випадку, коли чиста вартість реалізації стає меншою за їхню собівартість, якщо запаси застаріли, зіпсувались або втратили свою первісну цінність.

Часткове списання запасів нижче собівартості до чистої вартості реалізації відповідає концепції, згідно з якою вартість активів не повинна перевищувати суму, що очікується від їх продажу або використання.

Якщо в наступному періоді чиста вартість реалізації знову зростає, то необхідно сторнувати суму часткового списання балансової вартості запасів, але таким чином, щоб нова балансова вартість запасів була оцінена за меншим із двох показників — собівартість або нова чиста вартість реалізації. Балансова вартість запасів не може бути вищою за їхню собівартість. Дооцінка обмежена сумою попередньої уцінки.

За міжнародними правилами обліку дооцінка допускається лише в умовах гіперінфляції.

Надходження матеріалів до складу

Правильна і раціональна організація обліку матеріальних цінностей забезпечується чіткою системою документообігу і строгим порядком оформлення операцій руху матеріалів.

Всі операції, пов'язані з надходженням, переміщенням і відпуском матеріальних цінностей, оформляються супровідними документами, форми яких затверджуються у встановленому порядку. Необхідно належним чином оформити документи на одержання і відпуск матеріалів. Документи повинні мати назву організації, нумерацію, підписи спеціально уповноважених осіб. Основними документами про надходження матеріалів є товарно-транспортні накладні, прибуткові ордери, прийомні акти, накладні тощо.

Прийом матеріальних цінностей від постачальників, що прибувають залізничним чи водяним транспортом, починається зі станції одержання вантажу і здійснюється за правилами, діючими на транспорті. Матеріали, що надійшли до складу підприємства, підлягають ретельній перевірці щодо до їх асортименту, кількості (рахунку, ваги, обсягу й якості), зазначених у супровідних документах.

Необхідні для виробничо-господарської діяльності матеріали підприємства промисловості одержують різними шляхами: централізовано за планом постачання на підставі договорів, за прямими договорами у порядку децентралізованих закупівель; шляхом заготівлі сільськогосподарської сировини у працівників сільського господарства; частина матеріалів (тара, запасні частини тощо) може виготовлятися у власних допоміжних виробництвах, надходити від ліквідації об'єктів основних засобів або малоцінних та швидкозношуваних предметів.

Основними документами з оприбуткування матеріалів є накладні, товарно-транспортні накладні, прибуткові ордери, прийомні акти тощо.

Матеріали, що надійшли на склад, ретельно перевіряють, встановлюють відповідність їхньої якості, кількості, асортименту, умов постачання даним супровідних документів. Якщо не встановлено розбіжностей, матеріали приймають. При цьому можливі два варіанти оприбуткування: безпосередньо на документі постачальника або виписується прибутковий ордер. У першому випадку на одному екземплярі документа (постачальника), що підписує матеріально-відповідальна особа, проставляють штамп прийому, в другому оформляють прибутковий ордер (форми № М-3 і № М-4, ). Прибуткові ордери використовують для кількісно-сумового обліку матеріалів, що надходять від постачальників або з переробки.

У випадку розбіжності кількості та якості з даними супровідних документів постачальника, а також при надходженні матеріалів без платіжних документів складають акт прийому матеріалів (форми № М-7). Цей акт є підставою для оприбуткування фактично прийнятих матеріалів. Прибутковий ордер при цьому не заповнюється.

При одержанні вантажів із залізничної станції експедитор повинен перевірити відповідність кількості місць, що надходять, знаків маркірування та супровідних документів. Якщо вантаж прибув у справному вагоні без ознак злому, експедитор домагається вибіркової перевірки маси і стану прибулих матеріалів.

Якщо при прийманні вантажу будуть встановлені розбіжності, зазначені в транспортних документах, чи виникнуть сумніви щодо цілісності вантажу (зірвана чи ушкоджена пломба), складають комерційний акт. Цей акт є підставою для пред'явлення претензій до залізниці чи пароплавства про відшкодування збитків.

Матеріальні цінності, що надійшли від постачальника автомобільним транспортом, приймаються на склад на підставі товарно-транспортної накладної, отриманої від відправника вантажу .

У випадках, коли матеріальні цінності, наприклад, листове залізо та ін., надходять в одній одиниці виміру (за вагою), а витрачаються в іншій (за рахунком), його оприбуткування, збереження і відпуск необхідно відображати у всіх документах одночасно в двох одиницях виміру.

У випадках надходження вантажу на склад без документів відділ постачання виписує наказ складу про приймання вантажу без документів. Завідувач складом здає накази в бухгалтерію разом із прибутковими ордерами.

Для одержання матеріалів від одноміського постачальника покупець повинен видати експедитору (чи представнику відділу постачання) доручення, зареєстроване у журналі реєстрації доручень. Обов'язково необхідно забезпечити контроль за своєчасним оприбуткуванням матеріалів і поверненням невикористаних доручень. При дрібних купівлях матеріалів за готівку (наприклад, канцелярських товарів) підзвітна особа зобов'язана здати матеріали на склад, а комірник повинний поставити на рахунку постачальника оцінку, дату, номер прибуткового ордера і підпис.

Необхідно постійно одержувати рахунки, перевіряти їх відповідність надходженню матеріальних цінностей на склад підприємства (це здійснює відділ постачання) і контролювати своєчасність їх оплати (цим займається фінансовий відділ підприємства, а на малому підприємстві — головний бухгалтер).

У випадку тривалої відсутності і перебування в дорозі матеріальних цінностей необхідно вживати заходи до розшуку вантажу.

Контроль за своєчасним надходженням матеріалів здійснюється відділом постачання і бухгалтерією, а вживання оперативних заходів з розшуку вантажу покладається на відділ постачання.

Необхідно забезпечувати своєчасне оформлення надходження матеріалів, за цим повинні стежити працівники бухгалтерії (матеріального відділу) або головний бухгалтер малого підприємства.

На практиці трапляється, що виробничі запаси надходять на склад без рахунків постачальників. Такі постачання називаються невідфактурованими. Бухгалтерія повинна організувати окремий облік розрахунків за ці матеріали і вжити заходів до своєчасного одержання рахунків від постачальників.

У випадку надходження вантажу на склад без документів відділ постачання виписує наказ складу на приймання вантажу без документів. Завідувач складом віддає накази бухгалтерії разом із прибутковими ордерами.

У лімітно-забірних картах вказується місячний ліміт відпустки цеху (фізичній особі - працівнику) матеріалів визначеного номенклатурного номера (чи кількість номерів). Ліміт визначається, виходячи з виробничої програми цеху і діючих норм витрат матеріалів, з обліком залишків невикористаних матеріалів на початок місяця. Ліміт може встановлюватися на кожне замовлення окремо.

Лімітно-забірні карти виписуються в двох екземплярах: один до початку місяця передається цеху-споживачу, інший — складу. Бажано ці екземпляри друкувати на папері різного кольору, щоб відрізняти екземпляр цеху від екземпляра складу.

Видана лімітно-забірна карта реєструються відділом постачання в реєстрі, копія якого після роздачі цих карт направляється в бухгалтерію для контролю за своєчасною здачею лімітно-забірних карток бухгалтерії (бухгалтеру).

Завідувач складом чи комірник роблять оцінку про кількість відпущеного матеріалу в обох екземплярах лімітно-забірної карти і визначають залишок (сальдо) невикористаного матеріалу. Факт відпуску підтверджується двома підписами: завідувача складом і одержувача матеріалів. Після закінчення місяця чи використання ліміту лімітно-забірні карти здають у бухгалтерію.

При реалізації і безоплатній передачі матеріальних цінностей складають накладну на відпуск матеріалів на сторону (форми № М-14 чи № М-15).

Відпуск, як і надходження матеріалів, оформляють також товарно-транспортною накладною.

Внутрішнє переміщення матеріалів зі складу на склад оформляється накладною форми № М-13 Передача відходів виробництва на склад і повернення невикористаних у виробництві матеріалів приведена на накладній форми № М-12

У відділі постачання підприємства-покупця здійснюють оперативний облік виконання договорів постачальником і покупцем матеріалів. У цьому випадку відкривають спеціальний журнал обліку надходження вантажів, у якому відділ постачання зобов'язаний: зареєструвати всі документи на вантажі, що надходять; перевірити відповідність даних документів постачальника договору; відзначити реалізацію фондів; передати уповноваженій особі розпорядження на одержання і доставку вантажу (у випадку одержання матеріалів залізницею чи водним шляхом); передати первинні документи в бухгалтерію чи фінансовий відділ.

Таким чином, постачання кожного підприємства матеріальними ресурсами складається з двох процесів:

а) транспортування і доставку на підприємство замовлених і придбаних
матеріальних цінностей (ресурсів) на підставі відповідної первинної
документації;

б) оформлення заборгованості й оплати постачальникам отриманих від
них матеріальних цінностей.

Підприємство-покупець зобов'язане проконтролювати доставку вантажу, організувати його приймання і вивантаження на складі. Відповідальність за доставку вантажу і його збереження у дорозі несе організація, що перевозить вантаж, на підставі відповідно оформлених транспортних документів.

Покупець приймає вантаж за кількістю і якістю на своєму складі. Можливе також одержання вантажу само вивозом, коли представник покупця одержує вантаж на складі постачальника за дорученням, вивозить його своїм транспортом. Відповідальність покупця за отримані матеріальні цінності виникає в момент підписання його представником товарних документів на одержання вантажу.

Придбання матеріальних цінностей завершується після їхнього надходження й оприбуткування на складі покупця.

Складський облік — це сортовий, кількісний, оперативно-технічний облік. Здійснюється облік матеріалів на складі за допомогою карток за формою № М-17 Картки складського обліку відкриваються в бухгалтерії та видаються матеріально-відповідальним особам під розписку в реєстрі, в якому вказуються дата видачі, кількість карток, їх реєстраційні номери і ставиться підпис одержувача. Записи в цих картках (у кількісному вираженні) роблять матеріально-відповідальні особи (завідувачі складами, комірники) на підставі первинних документів що підтверджують рух матеріалів, у день здійснення операцій.

Сортовий облікматеріалів на складах («лісоматеріали», «фарба» тощо) можна вести також у книгах.

Сортовий облік матеріалів є найважливішим чинником контролю за збереженням матеріальних цінностей підприємства. Організовують облік за видами об'єктів, місцем збереження, кількістю матеріальних цінностей. У разі необхідності випадках складський облік організовують за партіями матеріальних цінностей. Кожному виду матеріальних цінностей надається номенклатурний номер, що повторюється у всіх первинних документах. Перші три цифри номенклатурного номеру означають номер рахунку і субрахунку, наступні два — номери групи, а подальші — порядковий номер матеріальних цінностей у групі. За цими номерами організують і бухгалтерський аналітичний облік матеріальних цінностей, що дозволяє проводити кількісне порівняння даних оперативного складського й аналітичного бухгалтерських обліків.

Завідувач складом (комірник) щодня записує в складську карточку (чи книгу) всі операції з надходження і витрат матеріалів, нумеруючи свої записи з початку року чи кварталу . Після кожного запису визначається залишок матеріалів даного номенклатурного номера.Суть аналітичного бухгалтерського обліку виробничих запасів полягає в тому, що на кожен вид матеріальних цінностей (за номенклатурними номерами) відкривається аналітичний рахунок, в якому об'єкти обліку відображаються за кількістю (у прийнятих одиницях виміру) і сумою вартості (за прийнятою системою оцінки).

Аналітичні рахунки групуються за групами матеріалів, місцем збереження, матеріально-відповідальним особам, за синтетичними рахунками бухгалтерського обліку і субрахунками. Відповідність прийнятих на підприємстві угруповань матеріальних цінностей відносно аналітичних рахунків вказується в оборотних відомостях. Використовують аналітичний бухгалтерський облік для контролю і руху матеріальних цінностей, їх оцінки, порівняння з даними складського обліку, а також для підведення підсумків інвентаризації.

Якщо на підприємстві організувати номенклатурно-кількісний, оперативно-складський і аналітичний облік, вони (у номенклатурно-кількісному відношенні) будуть дублювати один одного, але при використанні ЕОМ такого дублювання можна уникнути, якщо організувати оцінку матеріальних цінностей, враховану в оперативному складському обліку. При ручній реєстрації даних у складському обліку, використовуючи тверді облікові ціни, можна уникнути паралельного ведення бухгалтерського обліку. Використовуючи тверді облікові ціни ведуть вартісний аналітичний облік матеріальних цінностей за групами матеріалів, місцями збереження, матеріально-відповідальними особами, рахунками і субрахунками.

Для порівняння даних складського й аналітичного обліку необхідно здійснювати періодичну оцінку за обліковими цінами кількісних залишків за даними складського обліку на визначену дату і зіставляти отримані загальні суми із сумою залишку за обліковими цінами вартісного аналітичного обліку. Такий метод організації обліку називається сальдовим, чи оперативно-бухгалтерським.

 

4. Синтетичний облік виробничих запасів.

По дебету рахунку 20 "Виробничі запаси" відображається надходження, дооцінка, по кредиту — відпуск у виробництво, уцінка та ін. Субрахунок 201 „Сировина і матеріали ”

Призначений для відображення наявності та руху сировини та основних матеріалів, які входять до складу продукції, що виготовляється, або є необхідними компонентами при її виготовленні. На цьому субрахунку ведеться облік основних матеріалів, що використовуються підрядними будівельними організаціями при здійсненні будівельно-монтажних, ремонтних робіт. Допоміжні матеріали, що використовуються при виготовленні продукції або для господарських потреб, технічних цілей та сприяння виробничому процесу, також відображаються на субрахунку 201. Підприємства, що заготовляють сільсько­господарську продукцію для переробки, вартість переробки також відображають на цьому субрахунку. Субрахунок 202 „Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби ”.

Призначений для відображення та руху купівельних напівфабрикатів, готових комплектуючих виробів (в т.ч. у підрядних будівельних організаціях будівельні конструкції та вироби — дерев'яні, залізобетонні, металеві та ін.), придбаних для комплектування продукції, що випускається, які потребують додаткових витрат праці з їх обробки або збирання. Вироби, придбані для комплектації готової продукції, вартість яких не входить до собівартості продукції цього підприємства, відображаються на рахунку 28 "Товари". Науково-дослідні та конструкторські організації придбані необхідні їм як комплектуючі вироби для проведення наукових (експериментальних) робіт за визначеною науково-дослідною або конструкторською темою, спеціальне обладнання та інструменти, пристрої та інші прилади обліковують на субрахунку 202. Обладнання і прилади загального призначення на цьому субрахунку не обліковуються, а відображаються на рахунку 10 "Основні засоби", 11 "Інші необоротні матеріальні активи" або на рахунку 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети" за видами предметів.

Субрахунок 203 „Паливо ”

Призначений для обліку наявності палива, що купується або заготовлюється для технологічних потреб виробництва, експлуатації транспортних засобів, а також для вироблення енергії та опалення будівель. Тут також обліковуються оплачені талони на нафтопродукти і газ.

Якщо деякі види палива використовують одночасно як матеріали і як паливо, їх можна обліковувати на субрахунку 201 "Матеріали" і на субрахунку 203 "Паливо" — за ознакою переважності використання на цьому підприємстві.

Якщо на підприємстві для технологічних та експлуатаційних потреб, для вироблення енергії та опалення будівель створюються запаси газу (у газосховищах), їх облік ведеться на субрахунку 203.

Субрахунок 204 „Тара і тарні матеріали ”

Призначений для відображення наявності та руху всіх видів тари, крім тари, що використовується як господарський інвентар, а також матеріалів і деталей, які використовують для виготовлення тари та її ремонту (деталі для збирання ящиків тощо).

Матеріали, що використовуються для додаткового обладнання вагонів, барж, суден з метою забезпечення збереження відвантаженої продукції, не належать до тари і обліковуються на субрахунку 201 «Сировина й матеріали».

Субрахунок 205 „Будівельні матеріали ”

Підприємства, що займаються будівництвом, відображають рух будівельних матеріалів, конструкцій і деталей, обладнання і комплектуючих виробів, які належать до монтажу, та інших матеріальних цінностей, необхідних для виконання будівельно-монтажних робіт, виготовлення будівельних деталей і конструкцій.

На даному субрахунку не обліковується обладнання, яке не потребує монтажу: транспортні засоби, вільно розміщені верстати, будівельні механізми, сільськогосподарські машини, виробничий інструмент, вимірювальні та інші прилади, виробничий інвентар та ін. Витрати на придбання обладнання, що не потребує монтажу, відображаються безпосередньо на рахунку 15 "Капітальні інвестиції" в міру надходження їх на склад чи інше місце зберігання, експлуатації. Устаткування й будівельні матеріали, що передані підряднику для

монтажу й виконання будівельних робіт, списуються з субрахунку 205 на раху­нок 15 "Капітальні інвестиції" після підтвердження їх монтажу й використання.

Субрахунок 206 „Матеріали, передані в переробку ”

Призначений для обліку матеріалів, що передані в переробку на сторону та які надалі входять до складу собівартості отриманих з них виробів. Затрати на переробку матеріалів, які оплачуються стороннім організаціям, відображаються безпосередньо по дебету рахунків, на яких ведеться облік виробів, отриманих з переробки. Аналітичний облік матеріалів, переданих в переробку, ведеться в розрізі, що забезпечує інформацію підприєм-ства-переробника та контроль за операціями з переробки і відповідними витратами. Передача матеріалів у переробку відображається тільки на субрахунках рахунку 20.

Субрахунок 207 „Запасні частини ”

Призначений для обліку придбаних чи виготовлених запасних частин, готових деталей, вузлів, агрегатів, які використовуються для проведення ремонтів, заміни зношених частин машин, обладнання, транспортних засобів, інструменту, а також автомобільних шин у запасі та обороті. На цьому ж субрахунку ведеться облік обмінного фонду повнокомплектних машин, устаткування, двигунів, вузлів, агрегатів, що створюються в ремонтних підрозділах підприємств, на ремонтних підприємствах.

По дебету субрахунку відображаються залишок і надходження, по кредиту — витрачання, реалізація та інше вибуття запасних частин.

Автомобільні шини, що є на колесах та в запасі при автомобілі, враховані в ціні автомобіля та входять в його інвентарну вартість, обліковуються у складі основних засобів.

Аналітичний облік запасних частин ведеться за місцями зберігання та однорідними групами (механічна група, електрична група тощо). Аналітичний облік машин, обладнання, двигунів, вузлів та агрегатів обмінного фонду також ведеться за групами: придатні до експлуатації (нові та відновлені); що підлягають відновленню (на складі); що знаходяться в ремонті.

Субрахунок 208 „Матеріали сільськогосподарського призначення ”

Призначений для обліку мінеральних добрив, отрутохімікатів для боротьби зі шкідниками й хворобами сільськогосподарських культур, біопрепаратів, медикаментів, хімікатів, що використовуються для боротьби з хворобами сільськогосподарських тварин. Тут також відображаються саджанці, насіння й корми (покупні й власного вирощування), що використовуються для висаджування, посіву та відгодівлі тварин безпосередньо в господарстві.

Субрахунок 209 „Інші матеріали ”

Призначений для обліку відходів виробництва (обрубки, обрізки, стружка тощо), невиправного браку, матеріальних цінностей, що одержані від ліквідації основних засобів, які не можуть бути використані як матеріали, паливо або запасні частини на цьому підприємстві (металобрухт, вугілля), зношених шин тощо.

Запаси можуть бути списані з балансу з відображенням їх в складі витрат у Звіті про фінансові результати, внаслідок того, що вони не відповідають визначенню активу (не є джерелом майбутньої економічної вигоди). Витрати на придбання і створення активу, що не можуть бути відображені в Балансі у зв'язку з невідповідністю до вищенаведених вимог, входять до складу витрат періоду у звіті про фінансові результати.

 

5. Облік оборотних малоцінних та швидкозношуваних предметів.

Згідно з П(С)БО 9 «Запаси» до складу запасів віднесено малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), що використовуються не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він перевищує один рік.

Для МШП характерна багаторазова участь у виробництві і збереження натуральної (речової) форми. Крім того, будь-які предмети, що купуються для подальшого продажу, до МШП не належать і обліковуються як товари.

В цілому малоцінні засоби праці поділяють на дві групи: одна належить до запасів (які відповідно відображаються в складі запасів у другому розділі активу балансу «Оборотні активи»), а друга частина до складу "малоцінних необоротних матеріальних активів" (які, в свою чергу, відображаються в першому розділі активу балансу «Необоротні активи» в складі основних засобів).

На МШП, які належать до запасів, не нараховується знос, а вартість переданих в експлуатацію малоцінних та швидкозношуваних предметів виключається зі складу активів (списується з балансу у витрати) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації та відповідальними особами протягом терміну фактичного використання цих предметів.

З метою посилення контролю за збереженням МШП проводиться маркування спеціального одягу, взуття, інвентарю, білизни тощо. Маркування проводять фарбою, клеймуванням, прикріпленням жетонів. Обов'язковим при маркуванні є зазначення назви підприємства (цеху, відділу).

Всі МШП згідно з вимогами П(С)БО класифікують виходячи з однієї з таких ситуацій:

• якщо строк корисної експлуатації МШП перевищує один рік, їх вміщують до складу необоротних активів і амортизують;

• якщо МЩП знаходяться на складі і відповідають вимогам П(С)БО 9 «Запаси», вони визнаються як запаси;

• якщо МШП вже використовуються і строк їх експлуатації не перевищує одного року, їх кінцева вартість визначається затратами того періоду, в якому вони були передані в експлуатацію (списують на зменшення нерозподіленого прибутку). Якщо МШП передані в експлуатацію в поточному звітному періоді, вони визнаються витратами звітного періоду.

Форми первинних документів, які застосовуються для обліку руху МШП, затверджено Наказом Міністерства статистики України № 145 від 22.05.96 р. (ф. № МШ-1, МШ-8), Наказом Міністерства статистики України № 193 від 21.06.96 р. (ф. № М-4, М-8, М-9, М-11, М-12).

Для обліку руху МШП також використовують форми М — 4, М — 8, М — 9, М— 11,М - 12, особливості застосування яких наведено вище.

Рахунок 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність і рух малоцінних та швидкозношуваних предметів, що належать підприємству та знаходяться в складі запасів. Це активний рахунок, призначений для обліку господарських засобів.

По дебету рахунку 22 відображаються придбані (отримані) або виготовлені малоцінні та швидкозношувані предмети за первісною вартістю, по кредиту — відпуск малоцінних та швидкозношуваних предметів в експлуатацію за обліковою вартістю зі списанням на рахунки обліку витрат, а також списання нестач і втрат від псування таких предметів.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Господарський облік, його суть і характеристика

Господарський облік його суть і характеристика... План... Бухгалтерський обліку системі господарського обліку...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Переоцінка запасів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Бухгалтерський облік у системі господарського обліку
У широкому розумінні облік означає спостереження, вимі­рювання та реєстрацію важливих для людини природних та суспільних явищ, які впливають на її життєдіяльність. Зокрема, та­ким явищем є господар

Організація ведення бухгалтерського обліку на підприємстві.
Підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми управлінського обліку, затверджує правила документообороту і технологію оброблення

Організація ведення бухгалтерського обліку на підприємстві.
Підприємство самостійно визначає облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, розробляє систему і форми управлінського обліку, затверджує правила документообороту і технологію оброблення

Класифікація активів в обліку.
Ознаки класифікації   За формами функціонування За характером участі в процесі обороту За ступенем лікв

Тема 3: Методичні прийоми бухгалтерського обліку та їх використання на підприємствах.
Бухгалтерський облік, як і кожна наука, має свій метод. Для розкриття сутності бухгалтерського обліку широко використовують загальнонаукові методи: діалектичний, історичний та системний підходи, ме

Структура бухгалтерського балансу
Актив Пасив Ірозділ "Необоротні активи" Ірозділ "Власний капітал" II розділ &

Типи операцій, які спричинюють зміни в балансі.
У процесі господарської діяльності відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни у джерелах їх формування, що призводить і до зміни окремих статей балансу в активі і п

Бухгалтерські рахунки: будова та порядок здійснення записів.
Поточний облік стану і змін засобів та джерел їх утворення, господарських процесів та явищ у діяльності підприємства забез­печується за допомогою системи рахунків. Бухгалтерський рахунок–

Класифікація та План рахунків бухгалтерського обліку.
  Бухгалтерські рахунки класифікують так: 1. За економічним змістом об'єктів обліку: 1.1. Рахунки господарських засобів (активів) – призначені для відображення наявн

Сутність подвійного запису та алгоритм складання бухгалтерської проводки.
Економічна сутність господарської операції полягає в тому, що вона викликає подвійні та рівновеликі зміни засобів та джерел їх формування. Двоїстий характер господарської операції зумовлює необхідн

Узагальнення поточної облікової інформації.
  Господарські операції відбуваються і реєструються в певній хронологічній послідовності, а дані про стан та рух окремих об'єктів обліку систематизуються на рахунках. Хронологічний за

Порядок документального оформлення господарських операцій.
Бухгалтерський облік розпочинається з виявлення, вимірю­вання та реєстрації фактів, дій та подій господарської діяльності, тобто суцільного і безперервного спостереження за всіма господарськими опе

Класифікація документів.
  Для раціональної організації документального оформлення господарських операцій загальну сукупність використовуваних в обліку документів класифікують за такими ознаками: 1.

Організація документообороту на підприємстві.
  Документи з моменту їхнього складання або одержання від інших підприємств до передачі в архів на зберігання проходять певний шлях, від якості організації проходження якого залежить

Завдання, види інвентаризації та випадки її проведення.
  Первинні документи не завжди можуть охопити всі госпо­дарські явища в момент їх здійснення (природні витрати запасів через їх фізико-хімічні властивості, наслідки стихійного лиха, п

Техніка проведення інвентаризації.
  Для проведення інвентаризацій на підприємстві наказом керівника створюються постійно діючі інвентаризаційні комісії у складі керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера

Відображення результатів інвентаризації в обліку.
  Результати інвентаризації відображають в обліку в такому порядку: - надлишки цінностей оприбутковуються із зарахуванням до складу інших доходів; - нестачу цінносте

Грошовий вимірник у бухгалтерському обліку.
  Особливістю бухгалтерського обліку є відображення госпо­дарських засобів, джерел їх утворення та господарських процесів у грошовому виразі. Для цього використовуються такі елементи

Грошовий вимірник у бухгалтерському обліку.
  Особливістю бухгалтерського обліку є відображення госпо­дарських засобів, джерел їх утворення та господарських процесів у грошовому виразі. Для цього використовуються такі елементи

Калькулювання як система обчислення собівартості продукції.
Калькулювання– це метод обчислення собівартості виготов­лення продукції виконання робіт або надання послуг шляхом ви­мірювання та розподілу витрат, які належать до того чи іншого об'єкта калькулюва

Облік процесу постачання.
  Господарська діяльність підприємства пов'язана з викорис­танням коштів, матеріальних і нематеріальних засобів, які по­стійно перебувають у кругообороті, що реалізується через господ

Облік процесу виробництва.
  Процес виробництва являє собою сукупність операцій з виго­товлення продукції, виконання робіт та надання послуг, що здій­снюються в результаті взаємодії та витрачання трьох факторів

Облік процесу реалізації.
  Процес реалізації є завершальним етапом кругообороту капі­талу і являє собою сукупність операцій з продажу готової проду­кції споживачам та посередницьким організаціям (підприємства

Порядок формування результатів господарювання
  Порівняння отриманих чистих доходів і понесених витрат на рахунку 79 "Фінансові результати" до моменту відображення за ним адміністративних витрат, витрат на збут та інших

Поняття та класифікація облікових регістрів.
  Узагальнення інформації про здійснені та оформлені первин­ними документами господарські операції проводиться в обліко­вих регістрах. Обліковий регістр — це таблиця встановл

Характеристика основних форм ведення бухгалтерського обліку.
  Порядок відображення господарських операцій в облікових реєстрах залежить від форми бухгалтерського обліку, що засто­совується на підприємстві. Форма бухгалтерського обліку

Автоматизовані форми ведення бухгалтерського обліку.
  Використання обчислювальної техніки для ведення обліку і складання звітності на сучасному етапі організації автоматизова­ної форми обліку ґрунтується на застосуванні діалогового реж

Нормативно-правове забезпечення порядку ведення касових операцій.
  Касові операції (надходження готівки до каси і видача з неї) здійснюються на підставі Положення ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Пр

Облік касових операцій.
Касові операціі' оформлюються документами, типові форми яких затверджені наказом Міністерства статистики України від 15.02,96р. № 57, і мають застосовуватися без змін на всіх підприсмєтвах, незалеж

Типову кореспонденцію бухгалтерських рахунків по обліку касових операцій наведено у таблиці.
№ п/п Зміст господарськоі операції Кореспондуючі рахунки     Дебет Креди

Інвентаризація каси.
  Зметою контролю за схоронністю готівки коштів на підприємствах (п.п. 4.10 Положення № 637) проводяться інвентаризації кас. Для проведення інвентаризації каси, ща має здійснюватися з

Кореспонденція бухгалтерських рахунків за результатами інвентаризаціі каси
№ п/п Зміст господарської операціі Кореспондуючі рахунки   Дебет Кредит

Оформлення розрахункових документів та приймання їх установами банків.
  Нормативним документом, який врегульовує питання оформлення розрахункових документів та і'х приймання установами банків є Інструкція "Про безготівкові розрахунки в госпо-дарськ

Облік операцій на поточному рахунку.
Рахунок 31 «Рахунки в банках» призначено для обліку наявності та руху грошових коштів що знаходяться на рахунках у банках і можуть бути використані для поточних операцій. Рахунок 31 «Рахун

Облік операцій на інших рахунках у банках.
  Для обліку та руху грошових коштів, що знаходяться на інших рахунках у банку і які можуть бути використані для поточних операцій призначено рахунок 31 "Рахунки в банках",

Облік розрахунків з підзвітними особами.
  Під звіт видаються готівкові кошти на командировочні та поточні витрати на певні терміни і цілі. Підзвітна особа у встановлений термін повинна надати звіт про витрати цих к

Облік розрахунків з бюджетом та позабюджетними фондами.
  У бухгалтерському обліку рахунок № 64 «Розрахунки за податками і платежами» призначено для узагальнення інформації про розрахунки підприємства за усіма видами платежів до бюджету, в

Облік розрахунків з учасниками.
  Частина чистого прибутку підприємства розподіляється між власниками (учасниками) залежно від їх участі у Власному капіталі. Юридична особа здійснює платіж (дивіденди) за інвестиційн

Облік розрахунків векселями.
Вексель (відповідно до «Порядку видачі, обліку і погашення векселів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 26 від 13.02.96 р.) – це цінний папір, що засвідчує безумовний грошовий о

Визнання та оцінка запасів
Згідно з П(С)БО 9 запаси – це активи, що утримуються для подальшої реалізації в умовах звичайної господарської діяльності, знаходяться в процесі виробництва з метою реалізації готової продукції вла

Облік особового складу працівників.
  Наказом Міністерства Статистики України затверджені такі типові форми з обліку складу працівників підприємства: П-1 «Наказ (розпорядження) про прийом на роботу»; П

Первинний облік затрат праці та її оплати.
  На виконання заходів по реалізації Державної програми пере­ходу України на міжнародну систему обліку і статистики Міністерст­ва статистики України № 253 від 09.10.1995 р. затверджен

Утримання із заробітної плати.
Сума, яка нарахована працівникові за виконану роботу і сума, яка належить виплаті, відрізняється одна від одної на суму утримань. Відрахування із заробітної плати можуть бути: 1) Обов'язко

Зведений облік оплати праці.
Узагальнення інформації про розрахунки з персоналом, який відноситься як до облікового, так і до необлікового складу підприємства, — з оплати праці (за всіма видами заробітної пла­ти, премій, допом

Витрати: визнання, оцінка, класифікація.
  Визначення фінансового результату діяльності підприємства полягає в зіставленні витрат і доходів, які були понесені у зв'язку з отриманням таких витрат (принцип відповідності). Тому

Облік витрат на рахунках бухгалтерського обліку.
  Планом рахунків для обліку витрат діяльності підприємства передбачено рахунки класів 8 «Витрати за елементами» і 9 «Витрати діяльності». При цьому Інструкція застосування плану раху

Формування собівартості продукції
  Методологія формування витрат регулюється П(С)БО № 16. Згідно з П(С)БО № 16 вартість незавершеного виробництва готової продукції враховується по виробничій вартості. В неї входять:

Облік адміністративних витрат
  Облік адміністративних витрат підприємства ведеться на рахунку 92 «Адміністративні витрати» Плану рахунків. За дебетом рахунку 92 «Адміністративні витрати» відображається с

Облік витрат на збут
  Витрати підприємства, пов'язані зі збутом продукції (товарів, робіт, послуг), включають: - витрати на оплату праці працівникам підрозділів, що забезпечують збут продукції,

Облік інших витрат операційної діяльності
  Облік розрахунків операційної діяльності підприємства, крім витрат, які відображаються на рахунок 90 «Собівартість реалізації», 91 «Загальновиробничі витрати», 92 «Адміністративні в

Облік фінансових витрат.
  Витратами фінансової діяльності підприємства є витрати на відсотки (за кредитами отриманими, облігаціями випущеними, фінансової оренді і пр.) та інші витрати підприємства, пов'язані

Облік втрат від участі в капіталі.
  Облік втрат від зменшення вартості інвестицій, облік яких ведеться за методом участі в капіталі, що виникають в процесі інвестиційної діяльності підприємства, ведеться на рахунку 96

Облік інших витрат.
  Облік витрат, що виникають в процесі звичайної діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язаних з виробництвом або реалізацією основної продукції (товарів) та послуг, ведеться

Облік податку на прибуток.
  Облік суми витрат з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов'язання і відстроченого податкового активу і ви

Облік надзвичайних витрат.
  Облік витрат і втрат, пов'язаних з подіями або операціями, які відрізняються від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вони повторюватимуться періодично або в кожн

Визначення терміна «доходи» і принципи їх визнання
  Визначення терміна «доходи» дає П(С)БО № 1. Так, доходи – збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, що викликають збільшення вла

Особливості визнання доходу від здійснення бартерних операцій.
  При здійснення обміну продукцією (товарами, роботами, послугами), перш за все, слід встановити, є такі активи подібними чи ні. Так, при здійсненні обміну продукцією (товара

Облік доходів на рахунках бухгалтерського обліку. Бухгалтерський облік доходів.
Планом рахунків для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, а так само доходів від надзвичайних подій передбачені рахунки класу 7 «Д

Облік доходів від реалізації.
  До доходів від реалізації відносяться доходи, отримані в результаті реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), які є метою створення підприємства і забезпечують основну частку й

Облік іншого операційного доходу.
Узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності звітного періоду, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робот, послуг) ведеться на рахунку 71 «Інший операційни

Облік доходу від участі в капіталі.
  Інформація про доходи від інвестицій, які здійснені в асоційовані, дочірні або спільні підприємства та облік яких ведеться за методом участі в капіталі, узагальнюється на рахунку 72

Облік інших фінансових доходів.
  Для обліку інших доходів від фінансової діяльності, які не відображені на рахунку 72 «Дохід від участі в капіталі» Планом рахунків передбачили рахунок 73 «Інші фінансові доходи». Це

Облік інших доходів.
  Для обліку інших доходів, тобто доходів, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною та фінансовою діяльністю підприємства, застосовується рахунок 7

Загальні принципи формування фінансових результатів.
  Яким би видом господарської діяльності не займалось б підприємство, в кінцевому підсумку його засновників і адміністрацію буде цікавити, які результати цієї діяльності. Загальний пр

Формування результатів операційної діяльності.
  Операційна діяльність - це основна діяльність, а так само інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю. Основна діяльність - це операції, пов'язані

Формування результатів фінансової діяльності.
  Фінансова діяльність - це сукупність операцій, які призводять до зміни величини та (або) складу власного і позикового капіталу. В визначенні фінансового результату від фінансової ді

Формування результатів іншої звичайної діяльності.
  Інша звичайна діяльність включає в себе головним чином інвестиційну діяльність, а також деякі операції, які не відносяться до операційної або фінансової діяльності (втрати від курсо

Формування результатів діяльності від надзвичайних подій.
  Надзвичайними подіями вважають - стихійне лихо (землетрус, повінь), вкрай несприятливі погодні умови (для сільськогосподарської діяльності), експропріацію обстоювання підприємства т

Визначення, класифікація основних засобів.
  У бухгалтерському обліку згідно з П (С) БО № 7 основні засоби - це матеріальні активи, які на підприємстві з метою їх використання у процесі виробництва або постачання товарів, нада

Синтетичний і аналітичний облік основних засобів.
  Синтетичний облік основних засобів ведеться на активному рахунку 10 «Основні засоби», котрий має субрахунка, що запропоновані Планом рахунків бухгалтерського обліку: 100 «І

Придбання та виготовлення основних засобів.
  Бухгалтерський облік витрат на виготовлення споруд, придбаних матеріальних необоротних активів здійснюється на рахунку 15 "Капітальні інвестиції", який має такі субрахунки

Поняття нематеріальних активів.
  Нематеріальні активи - немонетарний актив, котрий не має матеріальної форми може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одног

Документальне оформлення операцій нематеріальних активів.
Підставою для за рахунку на баланс об’єкту нематеріального актива є первинний документ. В даний час спеціальні первинні документи для обліку операцій НМА розроблені тільки для таких видів НМА, як о

Амортизація нематеріальних активів.
  Процес нарахування амортизації НМА дуже схожий з амортизацією основних засобів. НМА амортизується протягом строку корисного використання. Строк корисного використання підпр

Класифікація та функції власного капіталу.
Власний капітал є основою для початку і продовження господарської діяльності будь-якого підприємства, він є одним із найістотніших і найважливіших показників, оскільки вико­нує такі функції:

Форми підприємств, поняття та складові власного капіталу.
  Організаційно-правовими формами підприємств при формуванні капіталу є: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, державні і казенні підприємства, приватні підп

Облік статутного капіталу.
  Статутний капітал підприємства – це вартісний вираз основних і оборотних засобів, якими воно володіє. Статутний капітал фіксують і реєструють в установчих документах, зокрема у дого

Облік неоплаченого капіталу.
Початкова величина статутного капіталу дорівнює вартості май­на (основних засобів, матеріалів, сировини, товарів, нематеріальних активів) та коштів підприємства. Наступні внески, які повинні внести

Облік додаткового капіталу.
Додатковий капітал – це сума, на яку вартість реалізації випущених акцій перевищує їхню номінальну вартість. Додат­ковий капітал збільшується на суму емісійного доходу. Додатковий капітал

Види та класифікація фінансових інвестицій.
  Фінансові інвестиції поділяються на: довгострокові фінансові інвестиції, поточні фінансові інвестиції, еквіваленти грошових коштів. Довгострокові фінансові інвестиції – це

Капітальні інвестиції
  Рахунок 15 «Капітальні інвестиції» признaчeний для обліку витрат нa придбання абo створення матеріальних i нематеріальних необоротниx активiв. Рахунок 15ма

Облік капітального будівництва.
  Капітальні роботи - будівництво, модернізація, реконструкція тощо можуть проводитись при умові, що вони передбачені кошторисом. Можуть виконуватись господарським та підрядним способ

Капітальне будівництво; 2140 - реконструкція та реставрація.
В бухгалтерському обліку бюджетних установ незавершене будівництво - це обсяг фактично освоєних капітальних вкладень по незакінчених і не введених в експлуатацію будовах та об'єктах будівництва ста

Облік будівельного виробництва.
Будівництво як вид підприємницької діяльності в сучасних умовах — одна з найпоширеніших та прибуткових галузей економіки. У той же час це дуже специфічна галузь, яка працює на віддалену перспективу

Облік будівельного виробництва.
Будівництво як вид підприємницької діяльності в сучасних умовах — одна з найпоширеніших та прибуткових галузей економіки. У той же час це дуже специфічна галузь, яка працює на віддалену перспективу

Облік довгострокових векселів.
  Довгострокові векселі до сплати є із видів довгострокових зобов'язань підприємств. За своєю економічною сутністю вони є інструментом довгострокового залучення фінансових ресурсів дл

Види облігацій і порядок їх випуску.
Зарубіжні компанії з мстою залучення фінансових ресурсів на тривалий термін для диверсифікації своєї діяльності мають право випускати довгострокові облігації. Довгострокові облігації - це цінні пап

Облік довгострокових облігацій.
Довгострокові облігації є однією із форм розміщення довгострокових зобов'язань. Вони мають юридичну силу і відображають зобов'язання компанії-емітента виплатити основну суму боргу та відсотки по нь

Облік довгострокових облігацій.
Довгострокові облігації є однією із форм розміщення довгострокових зобов'язань. Вони мають юридичну силу і відображають зобов'язання компанії-емітента виплатити основну суму боргу та відсотки по нь

Облік довгострокових облігацій.
Довгострокові облігації є однією із форм розміщення довгострокових зобов'язань. Вони мають юридичну силу і відображають зобов'язання компанії-емітента виплатити основну суму боргу та відсотки по нь

Загальні вимоги до фінансової звітності. Класифікація звітності.
Узагальнення даних обліку та одержання підсумкових показ­ників, що характеризують діяльність підприємства, здійснюється шляхом складання звітності за звітний період. Звітним періодом для складання

Порядок складання та подання фінансової звітності.
Підприємство складає квартальну та річну фінансову звіт­ність. Найбільшим за обсягом та інформативністю є річний звіт у складі: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових кошті

Склад фінансової звітності підприємства.
Фінансова звітність підприємства включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів. Для суб'єктів малого підприємництва і

Сутність, значення, функції та місце малого бізнесу в умовах розвитку ринкової економіки.
У сучасній економіці співіснують та органічно доповнюють один одного малий, середній та великий бізнес. Роль малого бізнесу в різних секторах економіки неоднакова. Виділяються галузі де ма

Загальні питання організації бухгалтерського обліку малих підприємств.
Організація обліку на малому підприємстві, як і на будь якому іншому, вимагає налагодження чіткої системи бухгалтерського обліку, контролю і звітності. Проте малі форми господарювання обумовлюють і

Принципи формування облікової політики малих підприємств
Для малих підприємств України основними господарсько-правовими формами організації бізнесу є приватна і колективна Різні правові форми малих підприємств мають особливі механізми функціонування. Вия

Поняття, склад та вимоги до річної фінансової звітності.
Фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності і рух грошових коштів підприємства за звітний період. Метою складання фінансової з

Міжнародні та міжурядові організації і стандарти бухгалтерського обліку.
Облікові системи різних країн світу формувалися під впливом національних економічних, політичних і культурних особливостей їх розвитку. Однак інте­граційні процеси у світовому господарстві, особлив

Концептуальні основи бухгалтерського обліку.
Для інформаційного забезпечення управління підприємством, установою чи організацією побудова бухгалтерського обліку і формування фінансової звітності мають здійснюватися з дотриманням концептуальни

Реформування бухгалтерського обліку.
Розвиток ринкових відносин, інтеграція економіки України в європейську і світову системи господарю­вання неможливі без реформування національної об­лікової системи. Кабінет Міністрів Украї

Основні передумови раціональної організації бухгалтерського обліку.
З переходом до ринкової економіки і ускладненням госпо­дарських зв'язків зростають вимоги до управління економікою. Прийняття обгрунтованих управлінських рішень і забезпечення їх реалізації неможли

План організації бухгалтерського обліку на підприємстві
Однією з важливих передумов раціональної організації обліку є розробка плану організації бухгалтерського обліку, яким визначається зміст, послідовність і строки виконання облікових робіт на підприє

Державне управління обліком і звітністю в країні
З метою створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств, гарантують і захищають інтереси споживачів інформації, в У

Організація і ведення бухгалтерського обліку на підприємстві
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" питання організації обліку відно­ситься до компетенції його власника (власників) або уповнова­женог

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги