рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Петренко В.Р.,Олада Т. В., Стрижак А.А.

Петренко В.Р.,Олада Т. В., Стрижак А.А. - раздел Образование, МАКЕТУВАННЯ І ВЕРСТКА Макетування І Верстка: Навчальний Посібник Кременчук: Куеі...

Макетування і верстка: Навчальний посібник

Кременчук: КУЕІТУ, 2006.371 с. 100 екз.

Рецензенти:Міхальов О.І., д.т.н., проф.., зав. кафедрою інформаційних технологій і систем Національної металургійної академії України;

Левикін В.М., д.т.н., проф., зав. кафедрою ІУС Харківського національного університету радіоелектроніки;

Тимошик М.С., проф., д.ф.н., зав. кафедрою”Видавнича справа та редагування” інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

У посібнику розглянуті основні питання дисципліни «Макетування і верстка», яка вивчається студентами спеціальності «Видавнича справа та редагування». У розділах викладені теми, список використаних джерел, перелік контрольних запитань та методичні вказівки щодо роботи з навчальною літературою для підготовки до виконання лабораторних робіт.

Посібник розроблено, набрано і зверстано на кафедрі інформатики Кременчуцького університету економіки, інформаційних технологій і управління.

КУЕІТУ

© Петренко В.Р., Олада Т. В., Стрижак А.А., 2006
© Оформлення. Кременчуцького університету економіки, інформаційних технологій і управління, 2006.


ПЕРЕДМОВА

 

 
 


Курс «Макетування і верстка» є складовою частиною комплексу дисциплін за фахом «Видавнича справа та редагування», що призначений для вивчення видавничого процесу на додрукарському етапі професійних дій, спрямованних на підготовку різних видів видавничої продукції. Курс дає студентові уявлення про масштаби сучасного видавництва, динаміку і тенденції його розвитку. Дисципліна розглядає принципи оформлення видань, закони розташування матеріалів на сторінці, засоби кольороподілу та характеризує в цілому структуру додрукарського етапу.

Вивчення основних розділів дисципліни «Макетування і верстка» дає майбутньому фахівцеві можливість ознайомитися з основними етапами технологічного процесу створення публікації. У зв'язку з цим важливе значення надається розглядові фундаментальних питань, які виникають у процесі підготовки публікації.

У посібнику з дисципліни «Макетування і верстка» розглянутий матеріал, що покликаний активізувати процес вивчення комп'ютерних технологій на даному етапі навчання. Досягненню поставленої мети повинні сприяти висока самоорганізація студента, його активність, зацікавленість при оволодінні знаннями і навичками в галузі програмних засобів для обробки інформації на етапі додрукарської підготовки видання.

Відповідно до Державних та галузевих стандартів вищої професійної освіти сфера діяльності фахівця видавничої справи охоплює сфери й інших систем масових комунікацій, систем організації і керування, реклами, науково-технічної інформації, а, головне, видавничого підприємства. У цьому зв'язку в навчальному процесі поряд з лекційним курсом організовуються практичні і самостійні заняття, що разом із засвоєнням і закріпленням матеріалу до дисципліни прищеплюють студентам навички самостійної роботи, аналізу наявної інформації, синтезу раціональних рішень. Саме на лабораторних заняттях студент одержує уроки реалізації необхідних фахівцеві видів діяльності, визначених у ДСТ, а саме, організаційно-управлінської, інформаційної, творчої.

Мета дисципліни «Макетування і верстка» полягає в тому, щоб дати студентові загальне уявлення, як зробити видання прийнятним з погляду поліграфічних вимог, ознайомити його з сучасним видавництвом і тенденціями його розвитку.

Завданнями дисципліни є:

· дати необхідну суму знань про основні етапи сучасного видавничого технологічного процесу;

· сформувати у студентів уявлення про організаційні структури сучасних видавництв і про місце редактора у видавничому процесі;

· ознайомити з основними формами і методами видавничого потенціалу України та в її регіонах з використанням матеріалів і інформації, які публікуються у періодичній пресі та інших джерелах.

У результаті вивчення даної дисципліни майбутній фахівець видавничої справи, що освоїв повний курс даної дисципліни, повинен забезпечувати формування видавничого процесу, проектувати та створювати видання різних типів і видів.

Після вивчення курсу «Макетування і верстка» студент повинен знати:

· українську та світові видавничі системи;

· організацію видавничої справи;

· особливості і тенденції підготовки різних видань з використанням нових інформаційних технологій;

· сучасні інформаційні системи у видавничій справі.

Він повинен опанувати навички використання сучасних апаратних та програмних засобів додрукарської підготовки з метою одержання ефективних результатів при створені різних видів публікацій.

Студент повинен уміти:

· професійно формулювати основні етапи додрукарського процесу;

· розробляти макети та верстати видання;

· користуватися сучасними видавничими системами.

Допомогти студентові самоорганізуватися в процесі оволодіння необхідними знаннями — головне завдання даного посібника. У методичних розробках з організації самостійної роботи студентів рекомендується розглядати її і як засіб навчання, і як спосіб навчально-наукового пізнання. При цьому варто враховувати:

· рівень комп'ютерної підготовки студента;

· ступінь володіння спеціальними знаннями у сфері видавничої справи і поліграфії;

· забезпечення навчального закладу і самого студента комп'ютерною технікою і програмами;

· уміння і готовність виконувати не тільки обов'язкову навчальну програму, але й самостійну роботу;

· схильність і прагнення активно брати участь у навчально-науковій роботі.

З метою надання допомоги студентові в самоорганізації при оволодінні знаннями із програмних засобів обробки інформації використовуються:

· підготовка викладачем роздаткового матеріалу за темами;

· підготовка викладачем опису ходу виконання лабораторних робіт;

· тісний взаємозв'язок лекційного матеріалу і лабораторного практикуму як у тематичному, так і в погодинному плані;

· обговорення на лабораторних заняттях проблем, що викликають у студентів запитання;

· демонстрація на комп'ютері основних етапів виконання лабораторної роботи;

· оцінка ходу і результату виконання кожної лабораторної роботи;

· перенесення виконання частини лабораторних робіт (за бажанням студентів) у домашні умови на особистих ПК;

· підготовка викладачем переліку питань, що виносяться на залік (іспит);

· складання контрольних запитань за окремими темами у кожному розділі;

· складання переліку літератури з вказівкою сторінок за темами.

Структура посібника має наступні особливості:

У першій частині наводиться зміст дисципліни «Макетування і верстка» та організація додрукарського процесу.

Друга частина містить матеріал, що складається з огляду комп’ютерних програм настільної верстки, які є загальновизнаними — Adobe PageMaker, Adobe InDesign і QuarkXpress, а також подається матеріал з відповідними темами комп’ютерної верстки. У кожній темі звертається увага на основні проблеми верстки та макетування, наводиться перелік контрольних запитань та зміст лабораторних робіт.

У третій частині даються методичні рекомендації з організації самостійної роботи студентів.


ЧАСТИНА I

ВСТУП ДО ДИСЦИПЛІНИ

ОРГАНІЗАЦІЯ ДОДРУКАРСЬКОГО ПРОЦЕСУ

 

 
 


· Зміст дисципліни та методичні рекомендації з вивчення дисципліни

· Невеличкий екскурс в історію видавничих систем

· Традиційні поліграфічні технології і настільні видавничі системи (DTP-НВС)

· Організація технологічного процесу набору і верстки

· Порівняння процесів підготовки тексту в текстових редакторах і системах верстки

· Види видань

· Шрифт

· Набір тексту

· Верстка

· Макетування

· Ілюстрації

· Колір

· Друк

1 Зміст дисципліни та методичні рекомендації з вивчення дисципліни

Метою навчальної дисципліни є вивчення особливостей інструментального середовища в програмах, які використовуються у комп'ютерних видавничих системах, обробці текстової і графічної інформації друкованих видань.

Дисципліна за назвою «Макетування і верстка» містить наступні теми:

· Технологічний процес;

· Шрифт;

· Текст;

· Набір;

· Верстка;

· Макетування;

· Ілюстрації;

· Колір;

· Друк;

· Тиражування.

1.1 Індивідуальні завдання

Наведені в даному посібнику контрольні запитання мають на меті надати методичну допомогу студентам у самостійному вивченні навчального матеріалу. Завдання складаються таким чином, що в сукупності містять у собі перелік основних питань, що пропонується вивчити самостійно з використанням літературних джерел і бажано персонального комп'ютера з відповідним програмним забезпеченням. Рекомендується переглянути перелік контрольних запитань із використанням літературних джерел у процесі самостійної роботи, а також у процесі підготовки до модульного контролю, заліку та іспиту.

1.2 Самостійна робота

Для поглибленого вивчення окремих розділів дисципліни студентам пропонується, окрім контрольних запитань, виконати самостійну роботу відповідно до завдання у частині 4. Виконану роботу студенти представляють у електронному вигляді перед здачею заліку та іспиту.

1.2.1 Структура самостійної роботи

· Титульний аркуш за стандартною формою.

· Огляд і коротка характеристика апаратних і програмних засобів створення публікації з використанням комп'ютерної техніки. Потрібно сформулювати напрямок можливого удосконалення, запропонувати можливі альтернативні варіанти.

· Електронний варіант публікації.

· Перелік використаних літературних джерел.

1.2.2 Варіанти самостійної роботи.

Варіант самостійної роботи передбачає, що основою змістової текстової журнальної сторінки буде індивідуальна тема студента, за якою він працює на кафедрі «Видавнича справа та редагування».

 

1.2.3 Альтернативні варіанти самостійної роботи.

За узгодженням з викладачем для найбільш підготовлених студентів можливі альтернативні варіанти виконання частини самостійної роботи. У цьому випадку замість виконання самостійної роботи за загальною формою пропонується:

· підготовка роздаткового матеріалу одного із нових програмних продуктів.

· підготовка виступу з використанням демонстраційного матеріалу про сучасні апаратні і програмні засоби, які застосовуються при обробці текстової і графічної інформації (електронні видання, програми оптичного розпізнавання символів, розпізнавання мови, програми для обробки векторної та растрової графіки);

· опрацювання матеріалу за темою, запропонованою студентом і затвердженою викладачем.

1.2.4 Загальні відомості про програмне забезпечення

Програмне забезпечення можна умовно розділити на наступні складові:

1. Системне програмне забезпечення

1.1. Операційна система типу Wіndows.

2. Прикладне програмне забезпечення.

2.1. Текстовий редактор Word.

2.2. Графічні редактори.

2.2.1. Програми векторної (контурної) графіки CorelDraw, Adobe Illustrator.

2.2.2. Програми растрової (піксельної) графіки PhotoShop.

2.2.3. Програми трасування піксельних зображень.

2.3. Програми макетування і верстки (Page Maker, ІnDesіgn, Quark XPress).

2.4. Програми обробки Web-сторінок (Front Page і ін.).

3. Спеціальні програми.

3.1. Оптичне розпізнавання символів (Fіne Reader і ін.).

3.3. Машинний переклад (Socrat, Stylus, Pragma і ін.).

3.4. Архівування, перевірка на наявність вірусу (WіnZіp, WіnArj, NOD32 та ін.).

1. 3.5. Робота з цифровими шрифтами (Font Manager, Font Navіgator, Adobe Type Manager Deluxe і ін.).

2. Невеличкий екскурс в історію видавничих систем

 

Комп'ютерні видавничі системи з'явилися порівняно недавно, а історія розвитку поліграфії налічує більше п'яти століть. Друкарство з'явилося в XV столітті завдяки винаходові Йоганна Гутенберга. Кілька століть друковані видання, тобто книги, газети і журнали, були основним засобом поширення візуальної інформації. Основою виготовлення друкованої продукції служив оригінальний металевий набір, а металева матриця (пізніше — стереотип) була інформаційною основою для тиражування.

У другій половині XX століття з'явилося нове поняття — «нематеріальний носій», — під яким розумівся будь-який електронний засіб тривалого збереження інформації, на якому записане видання в цілому або його частина. Найчастіше інформація зберігалася на магнітному носієві: магнітній стрічці або магнітному дискові. Однак такі носії залишалися недосконалими: надійність збереження і щільність запису інформації були низькі. Тому такі засоби у видавничій практиці використовувалися досить рідко. У більшості вітчизняних видавництв процес підготовки видань ґрунтувався на використанні «паперових» технологій. Автор здавав рукопис, надрукований на друкарській машинці. У видавництві вона редагувалася й в остаточному вигляді також передруковувалася друкарками видавництва, і цей видавничий машинописний оригінал використовувався як основа для типографського набору.

Останні десятиліття XX століття характеризуються швидким удосконаленням та розвитком електроніки і комп'ютерних інформаційних технологій. Саме в цей період практично усі видавництва перейшли на комп'ютерний набір і верстку газет, журналів та книг. Видання зберігалося в пам'яті комп'ютера увесь час набору і верстки, тобто залишалося в електронній (нематеріальній) формі протягом усього процесу підготовки, аж до виводу на принтер так названого посторінкового оригінал-макета. Цілком зверстане і підготовлене до друку видання, збережене в пам'яті комп'ютера (на твердому магнітному диску) або в спеціальному запам'ятовуючому пристрої довгострокового типу можна назвати «електронним виданням».

У виданнях Іоганна Гутенберга друкарським способом відтворювався текст, а ініціали і орнаменти на полях робилися вручну. Проте вже в XVI столітті книжкові видання відрізнялися високим рівнем поліграфічного виконання, самобутністю шрифтів і графічних прикрас. Декоративна готична текстура і округла італійська антиква епохи Відродження є прототипами сучасних шрифтових груп Times і Garamond, а рукописний почерк Петрарки лежить в основі курсивного зображення Italic. Кириличний шрифт «стародрукованих» книг (від «Апостола» Івана Федорова) склався на основі півуставних почерків московських рукописів. Рішучий крок від кирилиці до латиниці був зроблений завдяки введенню цивільного шрифту при Петрові I. Якщо порівняти між собою сучасну кирилицю і латиницю, то стане очевидно, що частина літер просто співпадає, а частина побудована за схожими принципами. Комп'ютерні шрифти увібрали в себе рисунки багатьох давно відомих шрифтів. Проте, як відомо, на відміну від речовинних шрифтоносіїв комп'ютерні шрифти зберігаються в пам'яті комп'ютера у вигляді растрових точок або векторних зображень. У растрових шрифтах символи зберігаються у вигляді поточкового розкладання. Векторні шрифти зберігаються у вигляді набору математичних виразів, що описують спосіб побудови кожного символу. Вони гнучко масштабуються і змінюють своє зображення.

Цікаво, що спроби застосувати до проектування шрифтів точні математичні закони були зроблені ще на початку XVI століття, але єдина друкарська система заходів довгий час була відсутня. У результаті цього шрифти різних словолітчиків неможливо було зібрати в одній формі. Перший крок у цьому напрямі зробив паризький друкар П`єр Фурньє, який ввів, як одиницю вимірювання шрифту, друкарський пункт. На жаль, через відсутність у Фурньє королівського фута (еталону довжини) він допустив у розрахунку невелику неточність: всього 0,0313 мм на один пункт. Помилку помітив і виправив інший відомий паризький друкар — Фірмен Дідо, що став автором відомої типометричної системи.

3. Традиційні поліграфічні технології і настільні видавничі системи (DTP-НВС)

Підготовка публікацій до видання — складний і тривалий у часі процес. Він складається з довгого ланцюжка взаємопов'язаних етапів. До недавнього часу кожний етап виконував професіонал вузької спеціалізації: редактор, коректор, художник, складач, друкар. Поява настільних видавничих систем (Desktop Publishing = DTP) сприяла злиттю окремих етапів підготовки видань. Потужність засобів автоматизації видавничої праці, включених в DTP, настільки велика, що практично весь процес підготовки публікації до видання може виконати одна людина. Очевидно, що такий «професіонал широкого профілю» повинен добре розбиратися в технологічних особливостях окремих етапів, ураховуючи при цьому їхній взаємозв'язок і взаємозалежність.

Технології поліграфічних виробництв зазнали в останні десятиліття драматичних змін. Сьогодні на зміну матричному фотонабору прийшли лазерні фотоскладальні автомати.

Коротко викладемо основні етапи традиційної, домінуючої сьогодні технології поліграфічного виробництва. У поліграфічному циклі можна виділити декілька етапів:

· комп'ютерна верстка: макет публікації готується в спеціальних програмах, а саме: Adobe PageMaker, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, QuarkXpress, Corel і т.п.;

· виробництво плівок: виведення фотоформ проводиться декількома способами, кожний з яких підходить для різного рівня якості одержуваної поліграфічної продукції. Як правило, при друці газет, книг та іншої поліграфічної продукції при виробництві плівок достатньо тієї якості, що одержується при друці із плівок з лініатурою растру не вище 150 lpi;

· виготовлення форм із плівок: експоновані і проявлені плівки розташовують в копіювальну раму поверх офсетної пластини, накривають кварцовим склом, через яке проникне ультрафіолет. З-під скла в рамі викачується повітря. Вакуум, що отримали таким чином, забезпечує максимальний контакт плівки з офсетною пластиною, та дозволяє уникнути її неповного прилягання. Очевидно, що будь-який дефект на плівці, такий як пил, механічні пошкодження або неточність прилягання до пластини, буде помітний на одержаній формі і, відповідно, на кінцевому продукті. Оброблену ультрафіолетом пластину пропускають через проявочний формовий процесор, а після цього вона практично готова до установки на формовий циліндр офсетної друкарської машини. Останнім часом з'явилися офсетні пластини, що можливо експонувати лазерним променем у фотоскладальних автоматах.

У сучасних НВС на комп'ютері роблять всі операції верстки, аж до спускового монтажу (який враховує особливості розташування на машинному аркуші, що буде підданий фальцюванню, окремих полос видання). Замовник переглядає підготовлене видання на екрані комп'ютера, або на роздруківці, виготовленій на лазерному принтері. Оператор дає команду: «Друк!» — і комп'ютеризована система видає готову офсетну пластину. Не всі компанії мають такі досконалі системи, але більшість сервіс-бюро мають, принаймні, можливість робити за допомогою фотоскладальних автоматів готові плівки.

Враховуючи реальні умови, при яких цілком очевидно зменшення тиражів і скорочення термінів виконання замовлень, а також жорсткої цінової конкуренції, розвиток друкарень йде шляхом прискорення додрукарської підготовки. Вже сучасні видавництва переходять на CTP (Computer-to-Plate). Суть цього методу — перенесення макету зображення на офсетні пластини, минувши фотоформи. А так як CTP повною мірою відповідає всім вимогам технології поліграфічного виробництва, то стає очевидно, що фотонабірним автоматам теж залишилося жити недовго. Зрештою, враховуючи, що Європа вже практично не купує для власних підприємств фотонабірні автомати, то у найближчому осяжному майбутньому їх використання збережеться, ймовірно, тільки для спеціальних видів друку.

4. Організація технологічного процесу набору і верстки

Технологічний процес набору і верстки складається з декількох стадій. При традиційній технології металевого набору, а пізніше при фотонаборі число стадій, що проходило видання, було набагато більшим, що обумовлювалося необхідністю багаторазового набору тексту і складністю роботи з ілюстраціями.

У комп'ютерній технології завдяки застосуванню текстових процесорів і професійних видавничих систем схема технологічного процесу виявилася у значній мірі уніфікованою (рис. 4.1).

Рис. 4. 1. Схема технологічного процесу.

За допомогою типових програмно-апаратних модулів будь-яка видавнича організація може організувати технологічний процес за наведеною схемою, трохи модифікуючи її в залежності від характеру продукції, що випускається, та масштабів видавничої діяльності, програмно-апаратних засобів, які є у розпорядженні користувача, а також від підготовленості персоналу.

Звернемося до наведеної схеми. Вихідним документом для оператора комп'ютерного набору є видавничий текстовий оригінал. При його підготовці все частіше використовується магнітний носій і роздруківка, які автором надані видавництву. Перед здачею в набір видавничі текстові оригінали і супровідні документи повинні пройти перевірку відповідно до вимог видавництва. Текст, що набирається, відразу ж обробляється програмою правопису. Разом з тим перевірка орфографії не знімає необхідності одержання коректурної копії і наступної 1-ї видавничої коректури. Виправлення тексту здійснюється складачем або коректором у режимі текстового редактора.

Вихідним матеріалом для комп'ютерної верстки служать текстові і графічні файли, що зберігаються в заданих форматах і імпортуються у верстальну програму. Верстка видань здійснюється з використанням професійних видавничих систем, наприклад PageMaker 7.0 або QuarkXPress 4.0, при дотриманні загальних і спеціальних правил. Підготовка ілюстрацій здійснюється з використанням пакетів ілюстративної графіки CorelDraw, Adobe Іllustrator, Adobe Photoshop і ін. У результаті формується макет видання у вигляді файлів зверстаних полос. Коректурна копія верстки виводиться на лазерному принтері в режимі чорнового друку (ілюстрації друкуються з низькою роздільністю або позначаються тільки рамкою). Оскільки файли полос вже існують, виправлення макета (2-га видавнича коректура) бажано проводити без переміщень тексту.

Оригінал-макет, що складається із зверстаних полос, виводиться на лазерному принтері у форматі PostScrіpt у режимі чистового друку, у якому ілюстрації друкуються з високою роздільністю, і відсилається на передплатну коректуру. Зміни в макеті після передплатної коректури не бажані. Зовнішній вигляд видання в цілому дає можливість оцінити контрольний відбиток, на якому сторінки видання представлені у вигляді мініатюр, розміщених по декілька штук на аркуші. У результаті електронного спуска здійснюється автоматичне перекомпонування полос у відповідності зі схемою спуска і форматом аркуша, а також встановлення полів з розміщенням типографських поміток та інших контрольних елементів. Файли спускового макета, передані в репроцентр для виводу на фотоавтомат, повинні відповідати цілій низці вимог до шрифтів, штриховим і напівтоновим зображенням, кольоровим растровим і плашковим зображенням.

5. Порівняння процесів підготовки тексту в текстових редакторах і системах верстки

Отже, як ми знаємо, Adobe PageMaker, Adobe InDesign, Adobe Illustrator, QuarkXpress, Corel і т.п. — є програмами верстки, оскільки можуть використовуватися для об'єднання в публікацію всіх елементів сторінок видання: тексту, рисунків і фотографій. У наші дні подібними можливостями володіє більшість високоякісних текстових процесорів (Microsoft Word, WordPerfect або Macwrite Pro.). І природно, останні п'ять років, за які текстові процесори так прогресивно розвинулися, програми верстки теж не стояли на місці. Програми верстки можуть розташовувати фрагменти тексту в будь-якому місці сторінки, підготовлювати ділення кольору плівки видання у чотирьохколірному процесі, автоматично виділяючи щільність стандартних поліграфічних пігментів із присутніх на полосах видання кольорових елементів (рисунків, фотографій і тексту). Подібні можливості істотно відрізняють програми верстки від програм підготовки текстів. Але, по суті, головні відмінності програм верстки від програм підготовки текстів зовсім інші. У програмі верстки всі об'єкти, створені на вашому комп'ютері в інших програмах, знаходять своє остаточне місце на сторінці. Припустимо, що Ви створюєте, наприклад, брошуру. Ви набрали й відформатували текст у Microsoft Word, створили рисунки в Adobe Illustrator або CorelDraw, переглянули та відретушували фотографії в Adobe Photoshop. Отже, Ви володієте всіма закінченими фрагментами сторінок видання і маєте тепер зібрати їх у єдине ціле. Далі розміщуєте їх у вікно QuarkXPress або PageMaker (або будь-якої іншої програми верстки), у якій Ви можете легко скомпонувати їх у закінчене видання.

Чотирьохкольоровий процес — це термін, який використовується поліграфістами для визначення друкарського процесу, під час якого відбувається чотири послідовних прогони кожного аркуша тиражу через односекційну друкарську машину (по одному для кожного пігменту: блакитного, пурпурового, жовтого і чорного — Cyan, Magenta, Yellow і Black — CMYK) або один прогін через чотири секції машини друку. Точки цих чотирьох кольорів, які нанесені на паперовий відбиток, розташовуються на ньому приблизно так само, як і точки люмінофора на внутрішній поверхні кінескопів телевізорів і комп'ютерних дисплеїв, тільки набагато частіше, відтворюючи на паперовому носієві повне кольорове фото, тобто реалістичне зображення.

 


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МАКЕТУВАННЯ І ВЕРСТКА

МАКЕТУВАННЯ І ВЕРСТКА... Навчальний посібник... Е видання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Петренко В.Р.,Олада Т. В., Стрижак А.А.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Види видань
Редакторська професія передбачає набуття її представником умінь і навичок кваліфіковано працювати з текстами, які мають різне цільове призна

Поняття та характеристика шрифту
Машинний шрифт це фундаментальне явище, оскільки будь-яка робота з комп’ютером неможлива без обміну текстовими повідомленнями. Шрифт (нім Schrift, від schreiben — писати):

AG-Benguiat
AG-CenturyOldStyle

Кегль шрифту
Кегль — основний розмір, що характеризує шрифт, тобто розмір літер, шпацій та інших складальних матеріалів, який вимірюється у напрямку висоти полоси набору (рис. 7.5).

PostScript-шрифти
У видавничій справі стандартом є шрифтова технологія PostScript. До появи Windows 3.x і програми Adobe Type Manager приходилося працювати з растровими шрифтами. Для кожного поєднання гарнітури і ке

Запитання до самоконтролю
1. Що відноситься до характеристики символів? 2. Які основні вимоги до шрифту? 3. Які Ви знаєте шрифти та їх поділ за графічною основою? 4. Що так

Десять основних правил набору
1. Перед набором варто вибрати гарнітуру і кегль шрифту, який найбільше відповідає призначенню тексту. 2. Символи тексту повинні належати одній гарнітурі. Не допускається заміна якого-небу

Довжина рядка
Для сторінок, заповнених текстом з невеликим числом розривів (або без них) і набраних нормальним шрифтом, рекомендується обмежувати довжину рядка 60 символами. Причому зниження цієї величини до 50

Ширина колонки
При виконанні верстки тексту в декілька колонок необхідно дотримуватись наступного універсального правила, задаючи верхню межу ширини колонки. Потрібно виписати в рядок всі рядкові літери того шриф

Формування перенесень
В сучасних системах настільної верстки (DTP) реалізовані різноманітні алгоритми автоматичної верстки рядків. Наявність таких алгоритмів дозволяє відмовитися від ручного розбиття слів на склади на м

Скорочення
В українській мові розрізняють наступні види скорочень: абревіатура — скорочене слово, складене із перших літер слів, що входять у повну назву (СНД, НДР, РФ, вуз); складноскорочені

Що називають оптичною серединою полоси
Фізіологічні особливості людського зору зумовлюють сприйняття середини прямокутника значно вище його геометричної середини. Так як полоса набору є прямокутник, сприйняття оком її окремих елементів

Французький
Після закінчення речення і після розділових знаків ! і ? збільшують пробіл, знаки ! ? ; : відбивають від попереднього слова на 2 п. Лапки відбивають від слів і знаків 2-пунктовими шпаціями

Угорський
В угорському тексті слова переносять після голосних. З'єднані літери сz, gy, ly, ky, sz, ty не розділяються. Використовують лапки двох видів „ “ і

Верстка
9.1. Що називають версткою Версткою називають виробничий процес складання (монтажу) книжкових, журнальних і газетн

Десять основних правил верстки
1. Виконання загальних вимог до верстки (ГСТУ 29.2-97, 29.127-96, 29.116-98, 29.4-2001,29.5-2001,29.6-2002): співпідпорядкованість компонентів, сталість форматів сторінок і полос набору, звідність

На яких полосах видання не ставлять колонцифри
Колонцифри усіх видів не ставлять на титульних полосах видання (титули, контртитули, фронтисписи, авантитули, шмуцтитули), на порожніх полосах (зворот титулу, шмуцтитулу, полоси «для записів» і т.п

У яких випадках на полосах видання не ставлять колонтитула
Колонтитули не ставлять на всіх титульних полосах видання (титули, шмуцтитули, полоси з вихідними відомостями і т.п.), на порожніх полосах (зворот титулу, шмуцтитулу, полоси «для записів» і т.п.),

Верстка складних видань
Віршовані твори зверстують так, щоб вони розташовувались по центральній вісі кожної полоси набору. Якщо строфи вірша відокремлюють одна від одної втяжками, то додатковими пробілами їх не р

Багатоколонкова верстка
Основні особливості багатоколонкової верстки При багатоколонковій верстці (часто використовується при верстці журналів, а також при виданні словників, енциклопедій і довід

Верстка таблиць
Таблиці і їх основні частини Таблицею називають текстовий та цифровий матеріал, згрупований у вигляді горизонтальних рядків і вертикальних стовпчиків, що розділені лінійка

Формат таблиць
Формат клаптикових таблиць має бути істотно меншим формату полоси набору. Якщо формат рядків таблиці менший ніж формат рядків текстового набору на 2½ кв. (чи більше), то такі таблиці зверсту

Верстка клаптикових таблиць
Таблиці, що не мають нумерації, а також надзаголовкових рядків йдуть безпосередньо за словами «... у наступній таблиці:», повинні бути зверстані точно за визначеним рядком тексту, до якого вони нал

Як зверстати два рисунки
На одній полосі можуть бути розташовані два рисунки, які зверстані врозріз. При відкритій верстці один з них зверстують угорі, а другий — унизу полоси. При закритій верстці між цими зображеннями ма

Метафайл windows
Для векторної графіки фірма Microsoft створила формат метафайла Windows (WMF), відповідаючи на виклик фірми Apple Macintosh, що користується форматом PICT. Цей формат розуміють всі прикладні програ

Створення зображень. Сканування.
Існують декілька джерел отримання ілюстрацій для вашої публікації: · оригінальні векторні або графічні рисунки; · скановані зображення; · колекції цифрових фотографій на

Режим сканування
Існують декілька режимів сканування: · Grayscale — це чорно-білий напівтоновий 8-бітовий режим, що дає 256 градацій сірого кольору. Зазвичай в цьому режимі сканують півтонові ілюстрації і

Методика усунення муару з скануючих растрових зображень.
1. Кладете на скло сканера поліграфічний відбиток (далі за текстом — картинку) рівненько, щоб він сканувався без перекосу (потім же вам менше роботи), і скануєте його з виділивністю 400 dpi, якщо в

Растрування кольорових зображень
Для повнокольорових зображень також необхідно застосовувати растрування, однак воно має особливості. При друці в чотири фарби кольори на папері не змішуються, а друкуються у вигляді точок

Макетування
12.1 Вимоги до макета Макет — це набір правил, згідно з якими розташовуються елементи сторінки. Таким чином, макет

Колонки
Як правило, текст має в своєму розпорядженні колонки. Ширина колонок впливає на читаність документа. Від ширини колонки залежить і розмір шрифту. Ширші колонки вимагають крупнішого шрифту і навпаки

Створення начерку макету
  У видавничій практиці віддавна існує практика створювати видання в різноманітних пропорціях ширини й довжини (формат видання). Поступово видавці почали пристосовувати формати своїх

Поради по макетуванню.
Створіть банк зразків. Коли ви читаєте журнали, книги, газети, річні звіти, переглядаєте рекламні аркуші та брошури збирайте зразки особливо вдалих і невдалих рішень. Складайте їх в дві теки, із за

Елементи книги
Рис.12. 3. Елементи книги 1 — клапан суперобкладинки; 2 — форзац; 3 — фронтиспис; 4 — титульний аркуш; 5 — суперобкладинк

Колонки, стиль, або поля
Колонки — найважливіший елемент модульної структури. Як правило, число колонок коливається від одного до семи, їх тим більше, чим ширше сторінка. Текст, розташований у вузьких колонках, ва

Таблиця 12.1
  Вид журналу Кегль шрифту основного тексту, п. Журнали для дорослих 10. 9 н/ш*., 9, 8 н/ш, 8

Журнали можуть випускатися способом офсетного чи високого друку.
Спосіб друку та фарбовість журналу повинні вибиратися з урахуванням змісту, призначення та «оформлення журналу», характеру ілюстрацій, їх кількості та інших особливостей журналу. Для друкування окр

Високий друк
Високий друк передбачає передачу тексту і зображень на віддрукований матеріал з друкарської форми, на якій друкарські елементи розташовані вище за пробільні елементи. При цьому способі друку фарба

Плоский друк
При плоскому друці текст і зображення передаються на задрукований матеріал за допомогою друкарської форми, на якій друкарські і пробільні елементи розташовані практично в одній площині (тому і друк

Глибокий друк
Даний спосіб друку одержав таку назву через те, що друкарська форма має друкарські елементи, поглиблені стосовно пробільних елементів. Пробільні елементи на формі розташовані в одній постійній площ

Робота з текстом
Імпорт Імпорт тексту в публікацію програми PageMaker можливий завдяки фільтрам імпорту. Фільтром називається програма, що інтерпретує текст в іншому додатку і перет

Експорт
Виділений у публікації текст може бути експортований у форматі RTF, Word Perfect чи TXT. Для цієї мети призначена команда File/Export/Text (Файл/Експорт/Текст). Параметри експорту визначаються в ді

Накреслення
Для вибору накреслення, одного з найбільш розповсюджених способів виділення текстових фрагментів, у програмі PageMaker також передбачено кілька засобів: 1. Кнопки палітри Control (Керуюча)

Виключка
Виключка — вибір способу розташування рядків абзацу по горизонталі — застосовується до всього абзацу, незалежно від кількості виділених символів. У програмі PageMaker передбачені п'ять вид

Керування рядками абзацу
Працюючи над макетом видання, верстальник має перевіряти переходи тексту сторінки на сторінку чи з колонки до колонки. Правила оформлення видань не допускають розриву заголовку і першого абзацу роз

Запитання до самоконтролю
1. Як виконується імпорт тексту? 2. Як виконується експорт тексту? 3. Які, ви знаєте атрибути форматування символів? 4. Як визначається інтерлін’я

Завантаження тексту до зверстаного документу
На практиці часто виникає необхідність виконати вставку текстових фрагментів різного обсягу до вже зверстаної публікації. Це може бути незалежний матеріал (наприклад, рекламний блок) чи доповнення

Шаблони
У книжкових і журнальних виданнях багато елементів (номера сторінок, колонтитули, різного роду графічні елементи і т.п.) повторюються в тому самому місці кожної сторінки. Шаблони істотно спрощують

Колонтитули
Що таке колонтитул? Це довідково-інформаційний рядок над текстом сторінки, який служить не тільки прикрасою, і вказує читачу, в якому розділі книги він зараз знаходиться; вказує автора, що написав

Команди роботи з шарами
Шари публікації Page Maker це символічні аркуші, розташовані один поверх іншого. Самі аркуші-шари є прозорими, проте елементи верхнього шару завжди розташовуються поверх тих, які знаходяться на ниж

Дизайн обкладинки буклету
У попередніх роботах ви познайомилися з можливостями програми Page Maker при роботі з різними видами зображень. Деякі з них будуть використані вами в публікації Italy_1.pmd. Продовжимо лабораторну

Кадрування зображень
Зображення краще розташовувати у публікацію з його реальним розміром. ПРИМІТКА На практиці встановлено, що збільшення зображення в публікації на 3—7% не вплива

Робота з таблицями
Аdobe InDesign CS може створювати повністю форматовані таблиці. Є можливість імпорту tab-розділених текстових файлів і стилів Microsoft Word, імпорту Excel таблиць або створення таблиць в InDesign

Робота з текстом
Текст є основним матеріалом видань і представляє собою певну послідовність символів, розміщених в рядках. Як правило, для верстки текст надається вже набраним, тому в задачі верстальника входить йо

Введення тексту
Увести текст в документ в програмі InDesign можливо декількома способами: · набрати на клавіатурі; · перенести з буфера обміну. Як вже було сказано вище, інструмент

Small Caps
Режим «Капітель». Капітель — це особливий спосіб набору тексту, при якому прописні букви не змінюють вигляд, а всі рядкові друкуються прописними зменшеного кегля. Набір капітеллю застосовується для

Повне виключення
Всі рядки абзацу, включаючи останню, розтягуються по формату. При цьому міжсимвольні пропуски в окремих рядках можуть зрости до декількох сантиметрів. Повне виключення називають примусовим.

All Lines in Paragraph
Всі рядки даного абзацу розташовуються на одній сторінці. Цей режим застосовується для підрисункових підписів (текстівок), багаторядкових заголовків і виносок і в інших випадках, коли розрив абзацу

Установка перенесень
Регулювання режиму перенесення проводиться прапорцем Hyphenate палітри Paragraph. Якщо цей перемикач знятий, то слова, які не поміщаються на рядку, цілком перенося

Створення нового стилю
Для створення нового стилю можна обрати однин із шляхів: ¾ створити стиль, грунтуючись на фрагменті, що відформатований; ¾ створити стиль вручну. Якщо форма

Видалення стилю
У процесі роботи можуть виникати проміжні стилі, які в кінці роботи потрібно видаляти. Для видалення стилю необхідно виділити його рядок і виконати команду Deleted Styles (Видалити

Контури обтравки
У багатьох публікаціях використовуються растрові зображення не тільки прямокутної форми. Оскільки растрові зображення завжди мають тільки прямокутну форму, то задача зводиться до маскування фрагмен

II етап
Команда Preflight (Додрукарська перевірка) У програмі Adobe InDesign CSіснують вбудовані елементи управління для контролю доступності всіх файлів, необхід

III етап
Команда Package (Запакувати) Команду Package (Запакувати) можна використовувати для отримання копії документа програми InDesign і всіх зв'язаних елементів

IV етап
Перегляд кольороподілу Якщо необхідно виконати кольороподіл документів для друку (commercial printing), необхідно скористатися палітрою Separations Preview

VI етап
Друк пробного відтиснення на лазерному або струменевому принтері 1. Виберіть у меню команду File * Print (Файл * Друк). 2. У списку Print

Визначення режиму друку зображень
При експортуванні або друці документів, що містять складні зображення (наприклад, зображення з високою роздільною здатністю, зображення у форматі EPS, PDF-сторінки

Створення нового документа
Для створення документа призначена команда File/New/Document (Файл/Новий/Документ) або комбінація клавіш [Ctrl+N]. Коли ви скористаєтеся одним із цих засобів, відкриється діалогове вікно New Docume

Збереження документа
У процесі роботи з документом необхідно періодично виконувати його збереження, щоб уникнути втрати введених даних і виконаних змін. Перше збереження файла здійснюється за допомогою команди File/Sav

Робота з блоками
Відмітною особливістю QuarkXPress є та, що вся інформація в програмі, і текстова і графічна, може бути розміщена тільки в блоках. Блоки діляться на текстові і графічні — кожний для інформаці

Створення вручну
Програма QuarkXPress надає сім інструментів для створення текстових блоків різної форми.   Рис. 16.

Параметри текстового блоку
Параметри текстового блоку визначаються, по-перше, в палітрі Measurements (Вимірювання), яка знаходиться в нижній частині вікна програми, а по-друге, в діалоговому вікні Modify (Змінити).

Рамка текстового блоку
За умовчанням рамка текстового блоку має нульову товщину. На екрані відображується тільки умовна пунктирна лінія, що демонструє розміри блоку. Щоб створити рамку блоку, необхідно задати її параметр

Створення
Графічні блоки призначені для розташування зображень, підготовлених у графічних редакторах. Програма QuarkXPress 4.х надає сім інструментів для створення графічних блоків, з яких перші чотири утвор

Вставка зображень
Щоб вставити зображення в графічний блок, потрібно активізувати команду File/Get Picture (Файл/Отримати картинку) або натиснути комбінацію клавіш [Ctrl+Е]. У результаті відкривається діалогове вікн

Редагування форми блоку
Редагуванню підлягає форма тільки тих блоків, що створені за допомогою інструментів Freehand Picture Box (Графічний блок довільної форми), Венег Picture Box (Графічний блок у вигляді кривих Без`є),

Перетворення в блок
Створену лінію можна перетворити в блок будь-якої форми. Перетворення виконується за допомогою команди Item/Shape (Об'єкт/Форма). У результаті її активізації відкривається підменю, де можна вибрати

Виконання
1. За допомогою інструмента Rectangle Picture Box створіть прямокутний графічний блок. 2. У палітрі Measurements установіть ширину блоку, рівну 40 мм, і висоту, рівну 20 мм. 3. Ві

Порядок виконання
1. Створіть квадратний текстовий блок розміром 50x50 мм. Поверніть його на 45 градусів. Для цього введіть значення 45 у відповідне поле палітри Measurements. 2. Створіть текстовий б

Порядок виконання
1. Створіть текстовий блок. У палітрі Measurements задайте для нього розмір 50x40мм. Заповніть блок текстом. 2. Створіть другий текстовий блок розміром 100x50 мм. 3. Заповніть бло

Auto Image (Автоматично)
Програма QuarkXPress автоматично визначає межі зображення (не блоку) і розміщує текст відповідно до їх місцезнаходження. Відступ тексту від межі зображення вказується в полі Outset (Відступ).

Робота з текстом
Запропонований у даній темі матеріал присвячений типографським засобам роботи з текстом, наданими програмою QuarkXPress, правильне застосування яких у значній мірі визначає зовнішній вигляд кінцево

Експорт
Для виконання експорту виділіть потрібний фрагмент тексту (при активному іструменті Content) і виконайте команду File/Save Text (Файл/Зберегти текст). За її допомогою можна зберегти текст поточного

Масштабування
Символи можна масштабувати по вертикалі і горизонталі. Про наявність такої можливості свідчить команда Horizontal/Vertical Scale,розташована в меню Style. У результаті її активізац

Накреслення
Розглянемо тепер, які засоби дозволяють задати накреслення шрифту: • спеціальні кнопки палітри Measurements (підменю Type Style меню Style

Буквиця
Буквицею називається збільшена перша буква абзацу, що вказує про початок великого розділу тексту. У QuarkXPress буквиця може бути врізана у текст і по висоті займати від 2 до 16 рядків.

Практичне завдання
Переклад курсору у нову позицію табуляції здійснюється при натисканні клавіші [Tab], а повернення в попередню — при натисканні клавіші [Backspace]. Припустимо, потрібно створити табличку,

Робота з зображеннями
Робота із зображеннями в QuarkXPress полягає не тільки в їх імпорті на сторінку. Вбудовані засоби програми QuarkXPress дозволяють застосовувати до зображень ряд ефектів, а також редагувати растрові

Вправа 4 Задання кольору
У QuarkXPress колір може бути заданий тільки для чорно-білих зображень або зображень у відтінках сірого. Розглянемо способи зміни кольору растрового зображення. 1. Вставте растров

Збереження документа як шаблону
Будь-який відкритий документ можна зберегти як шаблон за допомогою команди File/Save As (Файл/Зберегти як). Досить вибрати значення Template (Шаблон) у поле

Предметний покажчик
Предметні покажчики виконують довідкову функцію. У більшості випадків це набори уживаних у виданні термінів і понять, що стоять у алфавітному порядку і забезпечені номерами сторінок, де викладені в

Уведення рубрик
Уведення рубрик, а також установка ключових параметрів покажчика (рівень і спосіб сортування рубрик) виконуються в зоні Entry(Введення), що містить три поля: Text(

Налаштування
Налаштування предметного покажчика полягає у виборі кольору маркерів, якими позначаються рубрики в основному тексті, а також виду роздільників у рубриках. Зазначені параметри встановлюютьс

Вправа 6 Побудова покажчика
Побудувати в документі покажчик за наступними рекомендаціями. Побудувати в документі покажчик, заснований на списку в палітрі Index, дозволяє команда Utilities/Bui

Частина 1.
Оскільки на рекламній сторінці вкрай бажана присутність логотипа рекламованої компанії, розробку сторінки почнемо з його пошуку у видавничій базі логотипів. Оскільки остаточний розмір логотипа на м

Предметний покажчик
Авторський оригінал 66,362 Анотація 64,362 Базова лінія тексту 325,362 Боковик 77-83,86,171,361 Висячий рядок 58,361 Випускні дані 57,361 Вихід

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги