рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Фінансова система та фінансова політика держави

Фінансова система та фінансова політика держави - раздел Образование, Амортизація та знос основного капіталу Фінансова Система Національної Економіки - Це Сукупність Фінансових Відносин ...

Фінансова система національної економіки - це сукупність фінансових відносин при формуванні, розподілі й використанні коштів.

Структура фінансової системи:

1. Державні фінанси

2. Фінанси господарчих суб’єктів

3. Фінанси населення

Система фінансових відносин містить такі ланки:

• бюджети різних рівнів;

• фонди соціального, майнового і особистого страхування;

• валютні резерви держави;

• грошові фонди підприємств, організацій, фірм;

• інші спеціальні грошові фонди.

Через фінансовий механізм держава створює фонди коштів (максимальні, мінімальні, зовнішні, внутрішні), які використовуються для реалізації різних функцій держави в економічній, соціальній і політичній сферах. Найпоширенішим принципом побудови фінансової системи в сучасних умовах є фіскальний (тобто в інтересах скарбниці). Він припускає таке:

1. Економічну самостійність і чітке розмежування функцій між окремими ланками фінансової системи, тобто уряд фінансує виконання завдань загальнодержавного значення (оборона, космос, зовнішньоекономічна діяльність), місцеві органи - розвиток шкіл, комунальних установ. Місцеві бюджети зі своїми доходами й витратами не входять до державного бюджету.

2. Формування бюджету здійснюється на нормативній основі.

3. Взаємодія бюджетів різних рівнів усередині держави будується на основі угод.

4. Дохідна частина бюджетів формується в основному за рахунок податків. У такий спосіб за допомогою фінансової системи відтворюються всі процеси перерозподілу суспільного продукту й національного доходу.

Кошти фінансової системи виконують ряд функцій, насамперед три основні класичні функції.

Перша функція - аллокація ресурсів. Ця функція пов'язана з наданням суспільству певних благ з боку держави, які не може надати приватний сектор (внутрішня й зовнішня безпека, створення транспортної мережі: дорог, освітлення; будівництво міських інженерних комунікацій: водопроводу, каналізації). Надання таких благ припускає, що частину наявних виробничих ресурсів буде витрачено інакше, ніж це було б зроблене приватним сектором, тобто буде здійснено аллокацію ресурсів.

Друга функція - перерозподіл доходів, що припускає коректування розподілу доходів і майна для досягнення більшої соціальної справедливості. Перерозподіл доходів ґрунтується на двох основних правилах:

• особи, що мають підвищений дохід, вносять у фонд суспільства більшу за своїми розмірами частку, яка використовується державою на суспільну допомогу;

• особи з низькими доходами одержують від держави більше, ніж вкладають у загальний фінансовий фонд.

Третя функція - стабілізація економіки - здійснюється шляхом економічної політики, спрямованої на забезпечення високої зайнятості, стабільності цін, постійного й розмірного економічного зростання.

Крім цих функцій фінансова система також виконує більш вузькі, або традиційні функції. До них відносять такі:

• акумулюючу, що складається з концентрації засобів у бюджетах і позабюджетних фондах і створення матеріальної бази держави;

• регулюючу, за допомогою якої встановлюється величина плати за кредити, розмір резервів банків;

• розподільчу, що реалізується шляхом формування й використання коштів через відповідні фонди цільового призначення: держбюджет, фонд соцстраху, фонди підприємців, соціальні фонди (пенсійний);

• контрольну, яка забезпечує правильність стягнення податків, відсотків та їх використання за призначенням.

Заходи держави з мобілізації фінансових ресурсів, їхнього розподілу й використання на основі фінансового законодавства становлять фінансову політику, яка розглядається як об'єктивний і суб'єктивний процеси й регулюється державою.

Об'єктивність фінансової політики полягає в тому, що вона будується відповідно до вимог економічних закономірностей. Успіх її реалізації багато в чому залежить від виявлення й пізнання цих закономірностей. Об'єктивні моменти фінансової політики є базою при побудові фінансового законодавства. Разом з тим політика, в тому числі й фінансова, завжди є суб'єктивною, тому що реалізується людьми, їхніми волею й зусиллями.

Проведена фінансова політика обумовлена станом економіки держави.

Так, в умовах кризи фінансова політика, з одного боку, спрямована на припинення спаду виробництва, стимулювання його розвитку, концентрацію фінансових ресурсів для їх вкладення в пріоритетні галузі економіки (відновлення основного капіталу), а з іншого - на стримування соціальних програм, скорочення витрат на оборону.

При досягненні стійкого розвитку змінюється й фінансова політика, тут вона вже має бути спрямована на підтримку стійкого загальноекономічного розвитку і економічного зростання.

Суб'єктами (або носіями) фінансових відносин є:

• держава;

• підприємства, різні об'єднання і організації;

• окремі громадяни.

Фінансова політика, що проводиться державою, й відповідні їй фінансові відносини між суб'єктами господарювання створюють умови для проведення грошово-кредитної політики держави, яка полягає в такому:

• регулюванні величини грошової маси;

• управлінні кредитуванням, платою за користування кредитами, безготівковими розрахунками, фінансовим ринком;

• зміцненні національної валюти.

Реалізація грошової політики здійснюється безпосередньо банківською системою національної економіки країни, яка складається з трьох ланок: центрального банку, в Україні це Національний банк України (НБУ);комерційних банків; спеціалізованих кредитно-фінансових установ.

Найважливішим знаряддям регулювання національної економіки є центральний банк, він же є основною ланкою всієї банківської системи.

56. Фіскальна політика держави – це сукупність фінансових заходів держави по регулюванню доходів і витрат бюджету з метою вирішення соціально-економічних проблем розвитку країни. Це зміни в урядових видатках і оподаткуванні, спрямовані на досягнення повної занятості та неінфляційного обсягу виробництва.

Цілі фіскальної політики:

• забезпечення фінансування економічної системи;

• забезпечення суспільства загальними благами (школи, дороги, охорона тощо);

• захист населення від негативних впливів виробничої діяльності;

• перерозподіл доходів (через оподаткування);

• стабілізація економіки в цілому.

Заходи держави по досягненню цілей:

1. переконання (мало дієвий);

2. штрафи та податки;

3. перерозподіл доходів – підтримка бідних, страхування бідних і багатих, субсидії та інші допомоги малозабезпеченим;

4. стабілізація економіки з метою недопущення банкрутства, безробіття, інфляції тощо.

Головним важелем фіскальної політики виступає державний бюджет. державний бюджет - це фінансовий план видатків держави та джерел їх покриття за рік. Закон України про бюджетну систему України описує державний бюджет, що складається з двох ланок:загальнодержавний бюджет та місцеві бюджети. Доходи держбюджету (≈ 90\%) – доходи від оподаткування: прямі та непрямі податки, відрахування з фонду заробітної плати (у фонд зайнятості, пенсійний та чорнобильський фонди). Інші надходження: рентні платежі від видобування нафти, вугілля, газу, від продажу державних цінних паперів, від зовнішньоекономічної діяльності, позики у інших країн, від інвестування і т. ін. Витрати держбюджету: культура, освіта, охорона здоров’я, громадський порядок, безпека, соціальна допомога, інвестування, кредитування, розрахунки по боргах держави, допомога різним галузям, витрати на формування державних резервів.Позабюджетні фонди – грошові кошти держави, що мають цільове призначення, і які не включаються у державний бюджет. Якщо витратна частина держбюджету перевищує доходну або є недоотримання по запланованих доходних статтях, виникає дефіцит. Дефіцит в 2–3\% ВВП – вважається допустимим.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Амортизація та знос основного капіталу

Попит закон спадного попиту фактори що впливають на динаміку попиту... Амортизація та знос основного капіталу... Безробіття Проблема повної зайнятості в умовах ринкової економіки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Фінансова система та фінансова політика держави

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Попит: закон спадного попиту, фактори, що впливають на динаміку попиту.
Попит – форма виразу потреб споживачів, представлених на ринку та забезпечених грошовими засобами; або множина співвідношень цін і відповідної кількості товарів. Розрізняють індивідуаль

Амортизація та знос основного капіталу
Процес поступового перенесення вартості основного капіталу на вартість виробленої продукції називається амортизацією. Амортизаційні відрахування акумулюються в амортизаційні фонди. Амор

Безробіття. Проблема повної зайнятості в умовах ринкової економіки.
Безробіття – складне економічне, соціальне і психологічне явище і водночас економічна категорія, яка відображає економічні відносини щодо вимушеної незайнятості працездатного населення.

Валютна система. Валютні відносини. Етапи розвитку міжнародних валютних систем.
Валютна система - це сукупність форм грошових розрахунків і фінансово-кредитних інструментів організації валютних відносин. Розрізняють національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні сист

Безробіття: види та форми. Закон Оукена.
1) Фрикційне безробіття — стосується тих осіб, які не працюють у зв'язку із добровільною зміною місця роботи у зв'язку із незадоволенням рівнем заробітної плати, умовами праці, місцем проживання то

Валютний ринок та валютний курс.
Валютний ринок і валютні курси - В угодах в межах країни люди використовують національну валюту, але для проведення операцій за кордоном їм потрібна іноземна валюта. Для цих цілей існують спеціальн

Види ринків за різними класифікаційними ознаками
Ринок - це складне утворення, що має розгалужену структуру. її аналіз можна здійснювати за різними критеріями. Ринки поділяються: За рівнем економічних свобод можна виділити вільн

Витрати виробництва, дохід і прибуток підприємства.
Витрати — це не просто витрати, а витрати ресурсів, що набувають на ринку вартісної форми. У спрощеному вигляді витратами називають грошове вираження використання виробничих ресурсів, у результаті

Досконала та недосконала конкуренція.
Конкуренція – це елемент ринкового механізму, форма взаємодії ринкових суб’єктів, економічне суперництво відособлених товаровиробників за частку ринку і прибутку та механізм регулювання пропорцій с

Дохід, прибуток і рентабельність.
Загальний дохід (виручка від реалізації) – це сума грошей, що отримана фірмою від продажу певної кількості продукції. Прибуток(чистий дохід) – це частка доходу підприємства що залишається

Доходи населення, їх структура та принципи формування.
Доходи населення — це сукупність коштів і витрат у натуральному виразі для підтримання фізичного, морального, економічного й інтелектуального стану людини.  Формування грошових д

Еволюція концепцій грошей та види грошей на сучасному етапі.
В економічній теорії виділяють дві основні концепції походження грошей: Раціоналістична — гроші виникли як наслідок певної раціональної угоди між людьми через необхідність виділення спеціа

Економічна система. Види систем на основі способу організації суспільного виробництва.
Економічна система – сукупність усіх видів економічної діяльності людей у процесі їх взаємодії, спрямованих на виробництво, обмін, розподіл та споживання товарів і послуг, а також на регулювання та

Економічна теорія.
Економі́чна тео́рія — фундаментальна суспільна наука, що вивчає : - господарські основи та принципи існування суспільства ; - шляхи ефективного використання ресурсів у в

Економічний кругообіг продуктів праці.
Економічний кругообіг - це поняття макроекономіки, яке репрезентує рух суспільного продукту, виробничих ресурсів, сукупних витрат і доходів по стадіях суспільного відтворення (виробництво, розподіл

Економічні аспекти глобальних проблем людства та їх вплив на економічний розвиток України.
Глобальні проблеми — проблеми, пов'язані з природними, природно-антропо-генними, антропогенними (у т.ч. економічними, соціальними) явищами, що виникли в процесі розвитку сучасної цивілізації і мают

Економічні відносини і економічні закони.
Економічні відносини — відносини і зв’язки між людьми, що виникають у процесі суспільного виробництва, розподілу, обміну і споживання вироблених благ. Продуктивні сили, виражаючи відношення

Загальна характеристика ринкового механізму;взаємодія попиту та пропозиції,ринкова рівновага, ціна та обсяг рівноваги.
Ринок - це механізм взаємодії покупців і продавців, котрий визначає ціни та кількість потрібних товарів і послуг. Основним механізмом, що дає змогу узгодити дії суб"єктів ринкової еко

Питання. Земельна рента її сутність та форми.
Земля - ​​унікальний фактор виробництва. Вона кількісно обмежена, її неможливо штучно відтворити, крім того, вона неоднорідна за своїм родючості і якості. Кількісна обмеженість землі пр

Питання. Інфляція:сутність,види,причини,наслідки. Крива Філіпса.
Інфляція. Інфляція як економічне явище органічно пов'язана з виникненням і функціонуванням грошей. Сутність цього явища виражається в переповненні каналів обігу грошовою масою понад потріб

Інфраструктура ринку товарів і послуг.
Інфраструктура ринку товарів та послуг охоплює дуже багато елементів: заклади гуртової та роздрібної торгівлі, підприємства сфери послуг, товарну біржу, аукціони; ярмарки; торгово-промислові палати

Капітал. Кругообіг капіталу. Основний та оборотний капітал
Капіта́л — за визначенням класичної економічної теорії один із факторів виробництва, усе те, що використовується для виробництва, але безпосередньо не споживається в ньому (за винятком повільн

Інфрастуктура фінансового ринку
Розвиток фінансового ринку неможливий без наявності розвинутої інфраструктури. Під інфраструктурою слід розуміти систему інститутів, які функціонують на фінансовому ринку. Склад інфраструк

Класифікація конкуренції.
1)За впливом на сфери економіки: - внутрішньогалузева - міжгалузева, виявляється у регулюванні пропорції капіталів між галузями. - міжнародна, переливання товарів і капіт

Конкуренція: сутність, функції та форми прояву.
Конкуре́нція — економічний процес взаємодії і боротьби товаровиробників за найвигідніші умови виробництва і збуту товарів, за отримання найбільших прибутків. Водночас — механізм стихійного рег

Макроекономічна рівновага:взаємодія сукупного попиту та сукупної пропозиції
Макроекономічна модель - це модель, яка описує загальну макроекономічну рівновагу, яка утворюється шляхом комбінації моделей рівноваги на товарному і грошовому ринках. Макроекономічна рівн

Методи економічної теорії
Питання про методи економічної теорії - це питання про те, як, яким чином вивчаються економічні явища і процеси. Необхідно розрізняти дві групи методів: загальні і локальні. Локальні метод

Методи розрахунку ВВП
В економічній науці та в статистиці використовуються різні методи визначення величини ВВП (ВНП). Як ВВП, так і ВНП можна розрахувати трьома методами: 1.виробничий метод (метод доданих варт

Місце економічної теорії в системі економічних наук.
Економічна теорія тісно пов'язана з багатьма науками, що зачіпають різні сторони життєдіяльності людини. З одного боку, вона виступає як методологічний фундамент комплексу економічних наук, а з інш

Монополія та її форми.
Монополія – це наявність на ринку лише одного продавця і багатьох покупців. Монополія - окремі наймогутніші підприємства або об'єднання декількох підприємств, які виробляють переважну кількість пев

Натуральне та товарне господарство: основні риси та відмінності.
Натуральне господарство - примітивний тип господарювання, при якому виробництво спрямовано лише на задоволення власних потреб (не на продаж). Все необхідне виробляється всередині господарської один

Основні ознаки ринку, переваги та недоліки
Ринок-це система товарно-грошових відносин з механізмом вільного ціноутворення, з вільним підприємництвом на основі економічної самостійності, рівноправності та конкуренції суб’єктів господарювання

Постійні та змінні, явні та неявні витрати виробництва.
Виробничі витрати – вартісна оцінка затрат економічних ресурсів, здійснених підприємцями задля виробництва продукції. Витрати виробництва є формою руху авансованого промислового капіталу.

Пропозиція: закон зміни пропозиції, фактори, що впливають на пропозицію.
Пропозиція – множина співвідношень цін і відповідних кількостей товару. Закон зміни пропозиції: обсяг пропозиції товару збільшується при зростанні ціни та зменшується при її падінні.

Ринкова інфраструктура:сутність,суб’єкти і функції
Інфраструктура ринку(від лат. «поза ринком»)- галузі підприємства ,установи,що забезпечують умови життєдіяльності суспільства,визначають аспекти ефективного функціонування суспільно-господарських в

Ринок праці: сутність, суб’єкти, формування попиту і пропозиції
Ринок праці — це передусім система суспільних відносин, пов’язаних із купівлею і продажем товару «робоча сила». Крім того, ринок праці є сферою працевлаштування, формування попиту й пропозиції на р

Роль та місце держави у ринковій економіці
Державне регулювання ринкової економіки – це вплив держави на відтворювальні процеси в економіці за допомогою прямого інвестування, правових та економічних важелів з метою орієнтації господарських

Ринок: сутність, об’єкти, суб’єкти, функції
Ринок —А) механізм взаємодії покупців і продавців; Б) система відносин між попитом і пропозицією; В) сукупність продавців і покупців, які вступають між собою в економічні відносин

Структура і форми суспільного виробництва
Виробництво - це процес взаємодії людини з природою з метою створення матеріальних благ та послуг, які потрібні для існування та розвитку суспільства. Будь-яке виробництво є процесом суспільним і б

Структура макроекономічних показників розвитку економіки
Система національних рахунків - це система взаємопов'язаних статистичних показників, побудована у вигляді рахунків і таблиць для одержання загальної картини економічної діяльності країни.

Сутність підприємництва, підприємницький ризик
Підприємництво - ініціативна, новаторська діяльність господарюючого суб'єкта, спрямована на пошук і знаходження найбільш оптимальних економічних рішень з метою одержання максимальної вигоди.

Сутність, властивості та функції грошей
Гроші - це універсальне знаряддя обміну, особливий товар, мимовільно набувший або наділений функцією загального еквівалента, за допомогою якого виражається вартість усіх інших товарів. Сут

Сутність та види підприємництва. Функції підприємця
Підприємництво — це безпосередня самостійна, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг з метою одержання прибутку, що здійснюється фізичним

Сутність, форми та системи заробітної плати.
Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Сутніс

Суть, структура та види економічних циклів.
Економічний цикл – це послідовність піднесень і спадів активності протягом кількох років, тобто це рух сусп. вирва. від одного криз. явища до іншого, який постійно повторюється. Кожний цикл

Сучасні системи заробітної плати.
Пряма відрядна система оплати праці. За індивідуальної прямої відрядної системи розмір заробітної плати прямо залежить від результатів роботи кожного робітника. Виготовлена робітником продукція або

Типи економічних систем.
Економічна система – це певним чином упорядкована система звязків між виробниками та споживачами матеріальних благ та послуг. Чистий капіталізм Характерними рисами та особливостям

Товар як економічна категорія.
Товар - це продукт праці, який задовольняє будь-яку потребу людини й призначений для обміну шляхом купівлі-продажу. Товар, як і все сутнє у цьому світі, має матеріальний характер, але може виступат

Фактори виробництва. Їх доходи
1.Земля. Охоплює усі дари природи, які можна розташувати у процесі виробництва.(доходом від землі є рента) 2.Праця. Всі фізичні та розумові здібності, які застосовуються у виробництві.(дох

Цінні папери: свідоцтва про власність, свідоцтва про кредит.
Цінні папери – це активи, що є свідченням майнових відносин між емітентами і власникамита відтворюють порядок їх реалізації в процесі проведення фінансових операцій. У Законі України "

Сутність та функції управління.
Загалом процес управління полягає у здійсненні цілеспрямованого впливу на систему з метою досягнення нею бажаного (з погляду керуючого пристрою) стану. Основою управління є процес прийняття рішень.

Варіант
1. Сутність власності. Власність і соціально-економічне відношення     Власність – не річ, а відносини між людьми з приводу виробництва і відчуження його резуль

Варіант
  Сутність та функції державної власності   Державна власність - є основою економіки України. Навіть після проведення приватизації її питома вага є досить значн

Нац.економіка. Суб’єкти.
Національна економіка - це структурно і організаційно єдина система взаємозв'язаних галузей і сфер діяльності людей, якій властива відповідна пропорційність, взаємозумовленість розміщення на терито

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги