рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Фактуальний науковий опис

Фактуальний науковий опис - раздел Психология, Тема № 3 Психологічне дослідження Ігнорування Фактів, Що Підтверджують Або Суперечать Гіпотезі, Підстеріга...


Ігнорування фактів, що підтверджують або суперечать гіпотезі, підстерігає кожного дослідника, і початківця, і досвідченого фахівця. Небезпека цього може бути обумовлена ​​не тільки недоліками підходу, але і суб'єктивністю дослідника, ходом його професійної кар'єри, особливостями існуючої життєвої ситуації і т. д.
В теорії пізнання (гносеології) розрізняють категорії сутності і явища, поняття феномену та наукового факту. Розглянемо, що стоїть за цими категоріями і поняттями і що означає в експериментальній психології процедура фактуального наукового опису емпіричних даних.
Сутність і явище - це в першу чергу філософські категорії, що відображають загальні форми буття.
Сутність - це відображення внутрішнього змісту предмета, явища, процесу, його закономірних зв'язків, тенденцій, відносин, особливостей, характерних рис і т. д.
Явище - те або інше виявлення (прояв) предмета, процесу, явища, тобто зовнішня форма його існування, яка може бути дана в безпосередньому досвіді.
Осягнення сутності становить завдання будь-якої науки, у той час як життєва мудрість обмежена найчастіше систематизацією та узагальненням явищ безпосереднього досвіду.
З позицій діалектико-матеріалістичного підходу категорії сутності і явища завжди нерозривно пов'язані: явище являє собою форму прояву сутності, сутність ж розкриває свій зміст через явище і проявляється в явищі. Однак єдність сутності і явища не означає їх збігу, тотожності: «... якби форма прояву і сутність речей безпосередньо збігалися, то всяка наука була б зайва ...». Явище багатше сутності, бо воно включає в себе не тільки виявлення внутрішнього змісту істотних зв'язків об'єкта, але і всілякі випадкові відносини та їхні риси. Явища динамічні, мінливі, в той час як сутність утворює щось, що зберігається у всіх змінах. Але, будучи стійкою по відношенню до явища, сутність також змінюється. Тому пізнання сутності об'єкта (явища) пов'язано з розкриттям законів його розвитку, механізмів функціонування, що і складає предмет будь-якого дослідження.
Феномен (від грец. - являтися) - поняття, що означає:

1) явище, що осягається в чуттєвому досвіді;

2) об'єкт чуттєвого споглядання, на відміну від його сутнісної основи, яка осягається розумною діяльністю, мисленням.
Ю. Б. Гіппенрейтер (1998) пропонує таку відмінність між психічними явищами та психологічними фактами. Під психічними явищами розуміються суб'єктивні переживання або елементи внутрішнього досвіду суб'єкта. Під психологічними фактами розуміється набагато більш широке коло проявів психіки, в тому числі їх об'єктивні форми (у вигляді актів поведінки, тілесних процесів, продуктів діяльності людей, соціально-культурних явищ), які використовуються психологією для вивчення психіки - її властивостей, функцій, закономірностей.
При даному підході в основу відмінності психічних явищ і психологічних фактів, як ми бачимо, покладено віднесення їх існування (представленості) або до області суб'єктивних переживань, або до області об'єктивно реєстрованих форм прояву (поведінки, реакцій і т. п .). Поділ за такими підставами (суб'єктивність - об'єктивність прояву) в даному відношенні нас не зовсім влаштовує в силу того, що зафіксовані і виміряні психічні явища суб'єктивного характеру (рівень тривожності, агресивності, емпатії і т. д.), описані відповідною психологічною мовою , також є по своїй суті психологічними фактами. Саме з цими фактами в переважній більшості випадків і має справу в процесі своєї діяльності дослідник.
Адже науковий факт - це відображення об'єктивного факту (тобто незалежної від спостерігача події, явища, фрагмента реальності) у свідомості дослідника і його опис за допомогою деякої штучної або природної мови.
Саме з цих позицій ми розуміємо і вживаємо термін науковий факт. А всі психічні та психологічні явища незалежно від форми їх суб'єктивної чи об'єктивної представленості ми називаємо психічними феноменами, як те, що являється нам як у суб'єктивних переживаннях, так і в безпосередньо даному досвіді: спостережуваних реакціях, вчинках, особливості поведінки і т. д.
Фактуальний опис - це впорядковане представлення сукупності наукових фактів. Науковий факт описується завжди певною мовою з використанням термінів і понять. Їх вибір пов’язаний з вибором теорії, в рамках якої робиться опис. Вже на рівні опису відбувається деяке узагальнення і включення наукового факту в ту чи іншу концепцію або теорію в руслі певної психологічної школи або напряму.
Фактуальний опис в рамках різних наукових напрямків і шкіл буде різний насамперед через те, що у кожного з них свій підхід до пошуку фактів, своя теоретична і методологічна основа опису. Припустимо, в психологічному дослідженні поставлена мета вивчення впливу телевізійних рекламних оголошень на телеглядачів. Слід очікувати, що в дослідженні, що проводиться в руслі когнітивної психології, основна увага буде приділена динаміці образу рекламної інформації, особливостям збереження інформації в пам'яті, процесів розуміння, включення в структуру знань і досвіду і т. д. У руслі бихевіорального напрямку як найбільш важливі, ймовірно, можуть бути розглянуті дані про зміну поведінки покупців: намірів, цілей, планів, виборів, задоволеності і т. д. При гештальтпсихологічному підході не повинні бути залишені без уваги деталі переміщення малозначимої або випадкової інформації до центру свідомості, зародження бажання, його трансформації і місця в цілісній динаміці переживань.
Таким чином, фактуальний опис одного і того ж явища буде різним при різних підходах. Без сумніву, різними будуть і результати досліджень, і висновки.
При поясненні і інтерпретації результатів слід враховувати, що ніяке дослідження, проведене в рамках одного наукового напрямку, однієї концепції чи теорії, не може охопити предмет вивчення досить повно. Психічні явища багатомірні, вони обумовлені впливом безлічі сил різної природи, а змістове наповнення особистості так чи інакше відображає різноманіття і складність усього навколишньої життя, всієї сучасної дійсності, частиною якої людина є.
Незалежно від суб'єкта пізнання («саме по собі») може існувати будь-яке явище, але факт не існує сам по собі - завжди тільки в описі, що є результатом розумової активності суб'єкта. На опис впливають: зміст прийнятої дослідником теорії, особливості процедури збору даних та вимірювального інструментарію, характер цілей дослідження, рівень глибини аналізу і багато іншого. Широту спектру цих факторів необхідно враховувати при аналізі даних, наявних в літературі. Зокрема, слід мати на увазі, що цілі дослідження не завжди бувають тільки науковими. До них можуть приєднуватися цілі ідеологічні, економічні, релігійні, групові, особисті. Все це веде до певного спотворення достовірності наукових фактів.
Предмет психологічної науки настільки складний, багатовимірний і мінливий, що відкриття будуть очікувати психолога стільки ж, скільки буде існувати психолог. Перспективи широкі і привабливі, проте варто враховувати, що відкриття в психології мають особливий характер. З одного боку, психологу легше зробити відкриття, ніж, наприклад, географу. Дуже багато чого в психіці ще не досліджено і не описано, неважко знайти «білу пляму». Але є й інша сторона. У географії достатньо «застовпити» тим або іншим способом нову частину або часточку Землі, описати її і зробити опис доступним суспільству. Як саме було зроблено відкриття - це вже предмет більшою мірою історії, ніж географії.
Інша картина в психології. Описи деякого нового феномена і характеристик його протікання, проявів часто недостатньо для того, щоб можна було говорити про відкриття. Потрібні точні і детальні відомості про всі зовнішні і внутрішні факторах, котрі хоча б за деякими підставами можна вважати значимими. Тому для визнання тієї чи іншої психологічної закономірності, як такої, що відбиває дійсну природу психіки зазвичай необхідні дані, отримані на інший вибірці піддослідних, на іншій групі хворих, в інших умовах, де були збережені значимі параметри ситуації і змінені незначущі, але помічений ефект проявився. В більшості випадків таке варіювання факторів здійснюється іншими дослідниками.
Чим точніше вами будуть описані параметри вибірки випробуваних і умови збору даних, тим більше шансів, що на отримані вами результати будуть спиратися наступні дослідники цієї проблеми і на вашу роботу будуть посилатися. Тому постарайтеся з достатньою повнотою вказати в тексті всі істотні умови проведеного вами дослідження.
Але крім поняття наукового факту існує поняття і артефакту. Розглянемо, що таке артефакт в науці і з якими артефактами найчастіше може стикатися психолог в своїй практичній діяльності.
Артефакт: 1) у культурно-історичній психології артефакт – будь-який штучно створений засіб діяльності: знаряддя праці, знаки, мітки, символи і т. д.);

2) в широкому сенсі артефакт - будь-який матеріальний об'єкт культури, у тому числі змінений людиною природний об'єкт.
Однак від цього широкого розуміння артефакту в загальній, етнічній психології слід відрізняти поняття артефакту експерименту - як ефекту, явища, який виник у процесі або в результаті проведення експерименту, але який виходить за межі досліджуваного явища або не піддається опису або поясненню в термінах проведеного дослідження. Тоді перед дослідником завжди постає питання: що це таке? Це випадкове явище, результат помилки, некоректного проведення експерименту, неадекватного використання тестів, завдань, опитувальників, відхилень у поведінці випробуваного і т. д. або ж це і є та прихована сутність досліджуваного явища, яка до цього себе ніяк не проявляла? І тоді перед дослідником постають етичні проблеми наукового дослідження. Помічати ці артефакти, досліджувати їх природу, з'ясовувати сутність або ж віднести на рахунок некоректності процедури експерименту, його чистоти і т. д., а оскільки вони малочисельні в даній вибірці, то ними можна і знехтувати, виключити їх з математико-статистичних обчислень?
На цей рахунок не існує обов'язкових правил. Проблема пояснення наукових фактів і фіксації, пояснення артефактів - це рівень наукової сумлінності дослідника.


Комп'ютерне забезпечення психологічного дослідження


Можна виділити кілька основних аспектів використання комп'ютерної техніки.
1. Комп'ютерне представлення стимульної інформації. Можливості представлення інформації на дисплеї значно розширюють можливості проведення різноманітних експериментів в області дослідження пізнавальних процесів, інтелекту, розробки інтегральних індикаторів і взагалі всіх засобів відображення інформації в автоматизованих системах.
2. Комп'ютерне керування експериментом. Застосування сучасної обчислювальної техніки дозволяє розробляти процедурні
схеми і режими, які без її використання принципово неможливі. Якщо швидкість обробки інформації, що йде від досліджуваного або досліджуваних (оцінка реакцій, дій, стану і т. д.), і вибору варіанта програми експерименту порівнянна зі швидкістю реакцій і змін в організмі і психіці людини або перевищує їх, то управління в реальному масштабі часу дає можливість більш точної оцінки величини психофізіологічних резервів, актуальної пропускної здатності переробки інформації, діагностики і прогнозування стану людини і багатьох інших параметрів.
3. Організація зберігання отриманих даних. Переваги комп’ютерної реалізації цих завдань: можливість зберігання дуже великих обсягів інформації; оперативний доступ до будь-якого елементу інформації; оперативна селекція інформації одночасно за багатьма критеріями; гнучкість у переструктуруванні обсягів і принципів організації.
4. Обробка отриманих даних. Комп'ютер значно розширює можливості дослідника в обробці даних. Багато процедур математичної обробки можуть бути реалізовані тільки на обчислювальній техніці. Представлення отриманих даних з використанням спеціальних програм робить відображення на дисплеї більш наочним і сприяє активізації образного мислення.
Застосування ЕОМ в психодіагностиці може не тільки замінити ручну обробку і обчислення з калькулятором, а й дати можливість використовувати потужні формалізовані процедури, наприклад математичну теорію образів.
5. Комп'ютерне психологічне моделювання. Комп'ютер надає нові можливості в імітації життєвих ситуацій (транспортних, виробничих, спортивних, бойових) в лабораторній обстановці. Моделюючі пристрої, включаючи комп’ютер, можуть значно підвищувати також їх використання для навчання і тренування.
Не можна заперечувати величезного впливу інформаційних технологій на багато сторін нашого життя. Але немає підстав вважати його безмежним. У багатьох випадках використання комп'ютера полегшує роботу, але принципово нічого не змінює. Без сумніву, центральною фігурою теоретичного і прикладного дослідження, психодіагностичної ситуації залишається психолог, фахівець, а основними факторами - його особистісні якості, інтелект, професійні знання і досвід, інтуїція.
Значно розширюють можливості обробки та зберігання даних психологічного дослідження системи (програми) управління базами даних. Досить зручні для користувача програми роботи з електронними таблицями Ехсеl, SРSS, Statistica, що функціонують в середовищі для Windows.
Багато психологів недостатньо активно освоюють сучасні інформаційні технології, ймовірно, через неточні уявлення про характер роботи з користувацькими програмами. Може бути через те, що такого роду робота сприймається як тісно пов’язана з необхідністю добре знати математику і вміти програмувати. Програмування оцінюють як долю обраних. Це хибні уявлення.
В даний час існує безліч комп'ютерних програм для користувачів різного рівня підготовленості, кваліфікації. Дослідники, які мають потребу скоротити обсяг рутинної обробки інформації, не опиняються перед вибором: вивчати або не вивчати програмування.

Багато сучасних потужних систем дозволяють, не вивчаючи мови програмування, автоматизувати різні послідовності довгих рядів рутинних операцій. Робиться це з використанням спеціальних функцій - «макросів». Краще один раз спробувати, ніж багато разів сумніватися - вийде чи ні. Нагородою буде час, який можна присвятити творчій роботі.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема № 3 Психологічне дослідження

Психологічне дослідження Актуальність мета завдання предмет та об єкт психологічного...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Фактуальний науковий опис

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Актуальність, мета, завдання, предмет та об’єкт психологічного дослідження.
З'ясувавши зміст і співвідношення теорії, методології та методів, які застосовуються в експериментальному дослідженні для вивчення емпіричних фактів, перейдемо до детального обговорення етапів експ

Завдання психологічного експериментального дослідження
Визначення завдань - це вибір шляхів і засобів для досягнення мети дослідження. Вони можуть бути представлені у вигляді етапів або сформульовані як питання, відповіді на які дозволять прийти д

Предмет дослідження
Предметом науки, дослідження виступає те, що необхідно виявити, пізнати, а це в першу чергу сутність психічних явищ, їх закономірності, тенденції, сутнісні зв'язки, відносини, особливості переб

Предмет дослідження
Предметом науки, дослідження виступає те, що необхідно виявити, пізнати, а це в першу чергу сутність психічних явищ, їх закономірності, тенденції, сутнісні зв'язки, відносини, особливості переб

Концепція дослідження. Висування гіпотези. Види гіпотез
Однією з найскладніших методологічних проблем психології є виявлення і формулювання основних законів, закономірностей психічної діяльності. В кінці 1970-х рр.. розуміння відображальної природи

Гіпотетико-дедуктивна теорія і гіпотетико-дедуктивний метод. Асиметрія експериментального висновку
Гіпотеза пов'язана з гіпотетико-дедуктивної теорією і гіпотетико-дедуктивним методом, які виступають основними елементами процесу пізнання, і методологією наукового пошуку. Гіпотези як вис

Основи теоретичної і методологічної підготовки психолога
Як би тривіально це не звучало, але основами теоретичної та методологічної підготовки фахівця будь-якого профілю діяльності є навчання в різних системах освіти та підвищення кваліфікації, і в т

Бібліографічна підготовка
При вивченні стану проблеми за літературними джерелами доцільною є наступна послідовність роботи. 1. Ознайомитися з визначеннями основних понять, які відносяться до аналізованої темі, викор

Особливості роботи з науковою літературою
Багаторічна педагогічна практика показує, що незалежно від віку і системи навчання (очна, заочна) учні не завжди приділяють належну увагу правильній, акуратною і ретельній роботі з науковими лі

Побудова літературного огляду
Зібрані матеріали можуть бути скомпоновані по історико-хронологічному принципу, тобто ваш виклад буде описувати етапи дослідження проблеми вітчизняними та зарубіжними вченими.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги