Лексика української мови з огляду її походження і розвитку

Загальноосвтня школа I-III ступенв 24 Реферат Лексика сучасно укрансько мови з погляду походження розвитку Учениц 11-а класу загальноосвтньо школи I-III ступенв 24 Пархоменко Ольги м. Керч, 2005 План 1. сторя виникнення укрансько мови. 2. Походження укрансько та росйсько мови. 3. Украйнська та росйська мови сестри рдн. 4. Про деяк етапи нищення мови. 5. Слово не стоть на мсц 6. Цкав приклади. 7. Укранська мова сучаснсть, новий погляд на збагачення нашо лексики. 8. Як адаптуються ншомовн слова в укранськй мов. 9. Висновок. 10. Список використано лтератури. сторя виникнення укрансько мови Нин багато хто покликаться на працю польського мовознавця, викладача Одесько гмназ в кнц минулого столття Михайла Красуського Древность малороссийского языка, опублковану в Одес у 1880 р а в наш час передруковану в часопис ндо-вропа в переклад укранською мовою в Днпр 1991 р 10, у якй автор заявля про те, що малоросйська мова не тльки старша вд так звано старословянсько, але й вд санскриту, грецько, латинсько та нших мов. Подбн твердження часто трапляються в статтях та монографях сучасних авторв.

Проте спроби вдсунути перод появи укранцв укрансько мови в далеке минуле аж до нашо ери породжу безлч питань де саме жили стародавн укранц чому вони не залишили жодних археологчних комплексв сво культури, наявних в усх нших стародавнх народв Отже, сторю укранцв та укрансько мови поза часом простором поза сторю словянства взагал це значить вдриватися вд наукового грунту й лтати в хмарах мрй фантазй.

Коли йдеться про виникнення укрансько мови як мови нашо нац, у свдомост багатьох сучасних шукачв прадавнх коренв укрансько мови у глибинах тисячолть до н. е. вона часто асоцються з сучасною лтературною мовою, тобто тю, яка щодня звучить по радо й телебаченню, яку вивчають у школах, якою друкують книжки й газети т. п. Проте нацональна мова це не тльки спльна для вс нац лтературна мова, опрацьована майстрами художнього слова, але й мова народна, далектна, вдмнна в рзних далектних ареалах.

Щодо походження сучасно укрансько мови няких проблем нема загальновдомо, що започаткував. Котляревський, а основоположником став Т. Шевченко вони почали писати сво твори народною мовою на основ укранських середньонадднпрянських говрок.

До. Котляревського Т. Шевченка снувала ствроукранська писемна мова Х ХV ст що сформувалася на основ давньоруський лтературних традицй впливу живого народного мовлення, а давньоруська писемно-лтературна мова виникла пд безпосереднм впливом старословянсько церковнословянсько мови, запозичено вд болгар разом з прийняттям християнства.

Отже, цлком зрозумло, що коли ми говоримо про древнсть укрансько мови шукамо корння в глибин столть, деться не про сучасний лтературний варант, а про народне мовлення, тобто про народн далекти. сторя народно-далектного мовлення складалася зовсм по-ншому.

Воно розвивалося за своми внутршнми законами майже не залежало вд державного чи релгйного життя суспльства. Саме в народному мовленн виникли т специфчн фонетичн, граматичн, лексичн риси, як згодом стали характерними особливостями укрансько мови. Отже, дослдити походження укрансько мови це насамперед зясувати послдовнсть, мсце час виникнення окремих укранських далектних рис, що поступово склали специфчну мовну систему середньонадднпрянський варант яко став основою сучасно укрансько лтературно мови. Загальновдомо, що сучасна укранська етномовна територя дллиться на три велик далектн масиви-нарччя пвнчне, пвденно-захдне, пвденно-схдне.

На думку багатьох дослдникв, воно виникло лише в ХV ХV ст. на баз говрок переселенцв з Полсся особливо з Волин та Подлля, як почали зявлятися на Середнй Надднпрянщин з Х ХV ст. До того сучасн пвденно-схдн укранськ земл були диким полем. Мова ж стародавнх полян хнх нащадкв, а також пзнш кивсько-переяславськ говрки мали виразну пвнчну полську далектну основу щоправда, деяк дослдники вважають ц говрки не повязаними з пвнчними, а самостйними, через що й усе пвденно-схдне нарччя вважають не новоутворенням, а стародавнм, хоч для цього на наш погляд, не ма достатнх пдстав.

Таким чином, можна сказати ще конкретнше щоб дослдити походження укрансько мови, слд зясувати мсце час утворення пвнчного та пвденно-захдного укранського нарччя. Коли ж починаться хня сторя Сучасна свтова славстика ма в свому розпорядженн надйн й опробован методи наукових дослджень далекого минулого, що дали позитивн й незаперечн результати.

Зокрема, в жодного авторитетного славста нашо планети не виклика сумнвв снування в минулому давнього спльнословянського прасловянського пероду, пд час якого прасловянськ племена мали бльш-менш однордну матеральну та духовну культуру користувалися близькоспордненими далектами з багатьма спльними рисами, як дали пдставу вченим ввести в науковий обг поняття прасловянська мова. Усе це збгаться з свдченням про словян стародавнх сторикв полтичних дячв Геродота V ст. до н. е Птолемея ст. до н. е Плня, Тацта ст. н. е готського сторика ордана V ст. н. е. та н з археологчних дослджень наших зарубжних спецалств.

Отже, слд завжди памятати, що укранська мова це одна з багатьох словянських мов, а укранц частина словянського свту. Словяни ж разом з багатьма ншими народами ндовропейц. сторичними, археологчними, лнгвстичними матералами доведено, що спльнословянський перод тривав приблизно до середини тис. н. е. Псля розпаду праспльнословянсько етномовно спльност у V V ст. почалося формування схднословянських племен та х союзв, подальша консолдаця яких на рзних теренах Схдно вропи призвела до формування укранського, росйського, блоруського народв.

З цього часу намтилися тенденц формування окремих схднословянських мов. За припущенням учених, схднословянськ племена, поряд з етнчними розходженнями, вдрзнялися також своми далектами. Разом з тим, цла низка фонетичних, граматичних, лексичних особливостей була спльною для всх далектв.

Саме так мовн риси й створювали особливий схднословянський далектний тип. Але вже в цей час протоукранська мовна територя була неоднордна виразно длилася на два етнографчно, врогдно, далектно вдмнн масиви пвнчний пвденний. Пвнчний масив, який охоплював Середню Надднпрянщину, Полсся, Волинь, Надднстрянщину й Прикарпаття вд Припят до витокв Стиру, Горин, Случ, Тетерева й рпня, був частиною значно ширшого ареалу археологчно культури празько-корчацького типу V V ст Цей ареал у загальних рисах вдповда територ розселення склавнв, про яких розповда ордан V ст Нащадки празько-корчацько культури влилися безпосередньо в культуру Кивсько Рус. Пвнчний далектний масив став у майбутньому основою пвнчного нарччя укрансько мови. Пвденний протоукранський етномовний масив сформувався на початку V ст у лсостепах Середньо Надднпрянщини, включаючи й середн теч Сули, Псла, Ворскли, а також у Надпоржж, по Днпру мж Тясмином Россю та в Прутсько-Днпровському межирчч.

Цей тип в фрхеолог дстав назву Культура пеньквського типу, яка проснувала до друго половини VII ст. н. е. Ареал пеньквсько культури чтко збгаться з территорю антв, про яких повдомляють ордан та Прокопй Кесарйський.

У пвденному далектному ареал, на основ якого згодом сформувалося пвденно-захдне нарччя, виникла бльшсть фонетичних рис, характерних лише для укрансько мови. Отже, вдом нам з лтопису схднословянськ угрупування на територ нашо Украни у павнчно частини це дулби, бужани, волиняни, деревляни, поляни, сверяни, у пвденнй етномовнй зон частина полян, уличи, тиверц, бл хорвати на передодн обднання х у межах Кивсько Рус являли собою територальн, полтичн союзи державного типу. Повного й остаточного злиття колишнх союзв у так звану давньоруську народнсть не сталося, спльно давньорусько народнорозмовно мови нколи не було. Термн давньоруська мова ма право на снування, але вживати його правомрно лише щодо писемно-лтературно мови, яка, поряд з церковнословянською, обслуговувала вс сфери державного життя була спарвд спльною хоч з певними регональними мовними особливостями для вс територ Кивсько Рус. Не вс дослдники з цим погоджуються.

Традицйне твердження про Кивську Русь як колиску трьох схднословянських народв не ма пд собою реального наукового грунту, його слд вдкинути як деологчну вигадку.

Виразн мсцев протоукранськ особливост формувалися у галуз граматики, ситаксису, лексики. Як вдомо, унаслдок занепаду зредукованих ъ та ь виникло чимало фонетичних перетворень, спльних для всх схднословянських далектв, але значна кльксть цих змн у рзних далектних ареалах дала рзн результати, що стали новими розрзнювальними особливостями окремих схднословянських мов, зокрема, стали притаманними лише укранськй мов перехд о, е в у нових закритих складах вл, кнь, пч, розвиток приставних голосних о, овруч, олжа, ржа, мла, поява сполучень -ри -ли- у позиц мж приголосними глитати, дрижати, поява форм типу вдкритий, рий, злий, шия, умийся, змна приголосних л вовна, вовк, товстий, помякщення приголосних з, ц, с у суфксах -зький, -цький, -ський польський, галицький, асимляця j мякими приголосними як наслдок, х подовження життя, злля, збжжя, суддя, нччютощо.

Отже, заключним етапом процесу формування укрансько мови як самостйно мовно системи був занепад зредукованих ъ та ь. Цей процес у пвденно-захдних протоукранських говорах завершився в першй половин Х ст. У протоукранських пвнчних говорах протягом першо половини Х ст а в проторосйських говорах лише в кнц Х ст. Формування укрансько мови, як нших схднословянських, почалося вд прасловянського пероду розтягнулося на деклька столть. проте процес становлення схднословянських мов не був синхронним.

Найранше вн розпочася з укрансько мови через те, що майже вся територя ниншньо Украни була частиною прабатьквщини словян, а нш схднословянськ регони в той час ще були заселен несловянськими племенами балтами та фнно-уграми.

Отже, рубж Х Х ст. можна умовно визнати початком самостйно стор укрансько мови як мови укранського народу.

Походження укрансько та росйсько мови

На думку деяких знавцв мови, укранська мова це далект росйсько мови, я... На кнець ХV столття, тобто псля укладення Люблнсько 1569р. Отже, в мстах полонзаця буле дуже обмеженою поширювалася переважно на ... Це не може викликати жодних заперечень, якщо певн слова чи звороти зап... Деяк слова потрапили в росйську не в готовому, а в трохи змненому вигл...

Про деяк етапи нищення мови

Безцеремонно переписавши Граматику словянську Мелетя Смотрицького, мос... Особливо ревно дбала про обрусение народов, щоб вони перестали глядеть... Натомсть з метою русифкац вдкрито Кивський унверситет. Як завше, заохочувалося зро-сйщення укранського населення, але й тут н... зв.

Слово не стоть на мсц

До найбльших з кльксного погляду належать нмецьк. Вони так органчно ад... Це, наприклад, будувати, гаптувати, гамувати, коштувати, мусити, морду... Воно безперервно рухаться з одн мови в ншу в нашй мов повно таких цкав... Слово не стоть на мсц.

Цкав приклади

У латинськй мов тканина звалася серкус китайська тканина, бо Китай по-... XX ст. слово разом з новим синтетичним матералом швидко розйшлося по свту. Франко. Hе варто усувати з укрансько мови слова тльки тому, що вони в ... Безперечно, серед найновших запозичень завжди багато тимчасових, недов...

Як адаптуються ншомовн слова в укранськй мов

Як адаптуються ншомовн слова в укранськй мов. Hайчисельншою група новотворв, як означають дю, результат або продукт ... С.219. Скорська З. Юрчук Л.