Дипломна робота спеціаліста «Музичне мистецтво»

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

УЖГОРОДСЬКИЙ ЗАОЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ ДОНЕЦЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АКАДЕМІЇ ім. С.С. ПРОКОФ’ЄВА

 

Білак Кароліна Іванівна

«Засоби музичної виразності у фортепіанних творах Ф.Шопена»

(На прикладі методико - виконавського аналізу Полонеза А-dur op-40 №1,

es-moll.op.26 №2, та fisz-moll. Op. 44. № 5)

 

Дипломна робота спеціаліста

Напрям підготовки : 7.02020401 - «Музичне мистецтво»

Спеціалізація - «Фортепіано, орган»

 

 

Науковий керівник:

викл. Теличко Т.Ю.

Виконавець:

Білак К.І

 

Ужгород - 2013

Зміст

 

Вступ. 3

Розділ 1. Загальна характеристика творчості Ф. Шопена. 5

1.1. Життя та творчість Ф. Шопена. 5

1.2. Значення фортепіанної музики у творчості Ф. Шопена. 15

1.3. Піанізм та осбливості педагогіки Ф. Шопена. 20

Розділ 2. Художньо-жанрова стилістика фортепіанної творчості Ф. Шопена на прикладі Полонезу А-dur №1. op.40, es-moll. op. 26 №2, та fisz-moll. op. 44. № 5. 24

2.1. Особливості фортепіанної методики Ф. Шопена. 24

2.2. Визначення специфіки музичної мови та виражальних засобів у фортепіанних творах Ф. Шопена. 31

2.3. Загальна характеристика жанру Полонеза , на прикладі аналізу Полонезу А-dur №1, op.40, es-moll. op. 26 №2, та fisz-moll. Op. 44. № 5 39

Висновки……………………………………………………………………………….55

Список використаних джерел. 57

 

 


 

Вступ


Музика - це життя. Це історія людських душ, історія цілих поколінь і епох, це філософія буття. Ніщо так не торкнеться душі, як музика. Вона загляне в найпотаємніші куточки вашого серця, викличе спогади, вселить надію, відгукнеться любов'ю.

Шопен - це величезний світ незвичайної краси. Слухаючи його забуваєш про те, що слухаєш усього один інструмент - фортепіано. Перед тобою відкриваються безмежні простори, розкриваються вікна в невідомі далечіні, повні таємниць і пригод. І дуже хочеться, щоб цей новий, знову відкритий світ, не залишав нас вже ніколи. Саме тому я вирішила написати дипломну роботу саме на цю тему про творчість великого композитора Фредеріка Шопена.

Об’єктом даної дипломної роботи є творчість Ф.Шопена. Проаналізувавши всі етапи розвитку його особистості.

Предмет дослідження-фортепіанний жанр у творчості Фредеріка Шопена.

Метою даної дипломної роботи є максимальне висвітлення життя, творчого спадку композитора, а також розкриття особливостей стилю,визначення специфіки музичної мови та виражальних засобів фортепіанних творів Фредеріка Шопена у виконавському процесі на прикладі Полонезу А-dur.

 

При oпрацюванні даної теми, я ставила перед собою ряд завдань:

1. опрацювати науково-методичну та музикознавчу літературу

2. визначити роль жанру фортепіанної мініатюри в творчості Ф.Шопена.

3. здійснити аналіз Полонезу А-dur op.40,№ 1, es-moll.op.26 №2, та fisz-moll. оp. 44. № 5

Дипломна робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, та списку використаних джерел.

Отже в своїй дипломній роботі в першу чергу хочу розкрити творчий шлях Ф. Шопена, чиї твори насичені новаторськими тенденціями, мелодикою, сенсом, лірикою та драматизмом.


Розділ 1. Загальна характеристика творчості Ф. Шопена

Життя та творчість Ф.Шопена

«Шопен - душа фортепіано.» Хто ж він насправді, цей примхливий, худорлявий… Шопен (Chopin) Фридерік (повн. Фридерік Францишек (у французькому варіанті Фредерік Франсуа) (1 березня 1810, Желязова…

Список творів Ф.Шопена

Для фортепіано соло 57 мазурок, 16 полонезів, (з них 9 опубліковано посмертно) 19 вальсів (з них 11 опубліковано посмертно) 19 ноктюрнів… Камерні ансамблі соната для віолончелі та фортепіано op.65 2 твори для…  

Значення фортепіанної музики у творчості Ф. Шопена

«Моя справжня справа - фортепіанна музика» - сказав він, якось, Міцкевичу. Шопен, у інструменті фортепіано, знайшов такі виражальні можливості, яких… Художній світ Шопена відрізняється універсальністю: глибока психологічність і… Фредерік Шопен надавав музиці виключно високого соціального значення. Він вбачав у ній і, у музичній інтерпретації…

Піанізм та особливості педагогіки Ф. Шопена.

І у власній грі, і в творчому доробку пріоритетним для композитора було виявлення музичного змісту, глибоке емоційне його осягнення. Через… Охоплення всіх складових її змісту, зазначає Н.Кашкадамова , не під силу… Національно-своєрідні риси стилю Шопена, властиві більшості його творів, виявилися у таких типових елементах…

Розділ 2. Художньо-жанрова стилістика фортепіанної творчості Ф. Шопена на прикладі Полонезу А-dur №1. op.40


Особливості фортепіанної методики Ф. Шопена

Будучи не тільки одним з найпопулярніших композиторів у галузі фортепіанного виконавства, але й одним з найбільш „досліджених” у професійній… На відміну від багатьох музикантів свого часу, Ф. Шопен, будучи байдужим до… Основний виконавський закон шопенівської методики - „Грайте так, як ви це відчуваєте” - постає найважливішою…

Визначення специфіки музичної мови та виражальних засобів у фортепіанних творах Ф. Шопена

Питання інтерпретації музики Ф. Шопена - тема, яка не вичерпана й досі. Чимало видатних музикознавців, педагогів та виконавців присвятили свої праці… Відомо, що читання творів з аркуша кожного композитора певною мірою зводиться… Поняття стилю Ф. Шопена повинно неодмінно включати визначення його зв’язків з національною традицією, що, в свою…

Загальна характеристика жанру Полонеза , на прикладі аналізу Полонезу А-dur №1. op.40

Виниклий у Польщі близько XV століття під ім’ям «ходзоний» (пол. chodzony) спершу полонез був виключно весільним танцем. Потім, трохи…

Регіональні варіанти полонезу

Куявський варіант.У Куявії крок полонезу був м’якшим і ковзаючим, а темп виконання - більш повільним. Партнер і партнерка трималися за два кінці… Шльонський варіант.У Шльонську (Сілезії) танцювали повільно й суворо. Тут він… Народний полонез був відомий під різними назвами, в основному відображають його урочистий, святковий характер,…

Висновки

Великий польський композитор Ф. Шопен належить до геніїв світового музичного мистецтва. Уже двісті років його музика чарує красою, глибиною змісту,… Поляк за походженням, який гаряче любив Вітчизну, він дорослі роки до самої… Сьогодні ім’я Шопена не забуто: по всьому світу про водять конкурси і фестивалі імені Фредеріка Шопена, про нього…

Список використаних джерел

2. Асафьев Б. В. Шопен (1810-1849). Опыт характеристики. М., 1922. 3. Богданов-Березовский В. М. Шопен. Краткий очерк жизни и творчества. Л.,… 4. Лист Ф. Ф. Шопен. М., 1956.