рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Результати вимірювань

Результати вимірювань - раздел История, ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ХВИЛЬ І ПОВНИХ ОПОРІВ У ТРАКТАХ НВЧ ЗА ДОПОМОГОЮ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ЛІНІЇ. УЗГОДЖЕННЯ В ЛІНІЯХ ПЕРЕДАЧІ НВЧ № X′1, Мм ...

x′1, мм x′2a x′2б
               
               
               
...                
               

 

З. За різницею обчислюють кут:

 

. (11.28)

I. Цей кут визначає модуль шуканого коефіцієнта відбиття:

 

. (11.29)

 

К. КСХ визначиться з відомого виразу:

 

, (11.30)

 

8. Загальну максимальну похибку вимірювання КСХ за допомогою вимірювальної лінії визначають сумою похибок:

 

. (11.31)

 

Тут δ1 – похибка за рахунок непостійності зв'язку зонда з лінією:

 

, (11.32)

 

де αсеред – середнє арифметичне із значень максимальних показань індикатора (в пучностях стоячої хвилі) α1, ... αк при переміщенні каретки вздовж лінії;

αmах – найбільша а різниць між значеннями α1 ... αк;

δ2 похибка, що визначається шунтуючою дією зонда.

 

, (11.33)

 

де Υ – шунтуюча дія зонда, що знаходиться експеримен-тально (Υ = = 0,048 для ліній Р1-28);

КСХ – коефіцієнт стоячої хвилі вимірюваного навантаження;

δ3 – похибка, зумовлена власним КСХ вимірювальної лінії.

 

, (11.34)

 

де Γ – власний коефіцієнт відбиття вимірювальної лінії, обчислений в попередньому пункті;

КСХ – коефіцієнт стоячої хвилі вимірюваного навантаження.

 

9. У цьому пункті потрібно оцінити похибку вимірювання КСХ і фази методом "максимуму-мінімуму". Формули для розрахунку такі:

А. Максимальна похибка у відсотках вимірювання КСХ:

 

, (11.35)

 

де б - середньоквадратична похибка вимірювання КСХ, %;

δ = 0,7 (КСХ8ИМ – I)·100 – власний КСХ вимірювальної лінії;

б = 0,4 δU – непостійність зв’язку зонда з полем вимірювальної лінії;

- індикаторний пристрій;

КСХВИМ – виміряний КСХ;

δU – непостійність зв'язку зонда з полем вимірювальної лінії (не перевищує 2%);

η – клас індикаторного пристрою;

КСХ – власний КСХ лінії (не перевищує 1,03).

 

Б. Максимальна похибка вимірювання фази коефіцієнта відбиття в градусах визначається за формулою:

 

, (11.36)

 

де – середньоквадратична похибка вимірювання фази коефіцієнта відбиття, град ;

 

– власний КСХ вимірювальної лінії;

– непостійність зв'язку зонда з полем вимірювальної лінії;

 

– індикаторний пристрій;

 

– пристрій визначення положення каретки.

 

При цьому λх – довжина хвилі у хвилеводі;

Δℓ0 – похибка визначення положення каретки (0,05 мм для Р1-28).

 

11.8. Контрольні запитання

 

1. Яке призначення вимірювальних ліній НВЧ?

2. Назвіть основні джерела похибок при вимірюванні за допомогою вимірювальних ліній.

3. Як впливає глибина занурення зонда на розподіл напруженості поля в лінії?

4. Що таке хвильовий опір і чим він визначається?

5. Що називається еквівалентним нормованим опором хвилеводу і довгої лінії?

6. Принцип дії та конструкція вимірювальної лінії.

7. Що таке критична довжина хвилі у хвилеводі?

8. Яке призначення короткозамкнутого рухомого навантаження НКП-8?

9. Які задачі градуювання вимірювальних ліній?

 

11.9. Список використаної та рекомендованої літератури

 

Валитов Р.А., Сретенский В.Н. Радиотехнические измерения. Методы и техника измерений в диапазоне от длинных до оптических волн. Μ., 1970.

Измерения в злектронике: Справочник / Под ред. Б.А. Доброхотова. Μ., 1965.

Лебедев И.В. Техника и прибори СВЧ: В 2 т. М., 1970. Т.1.

Ремез Γ .А. Курс основных радиотехнических измерений. М., 1966.

Линия измерительная волноводная Р1-28: Технические описание и инструкция по эксплуатации. Вильнюс, 1983.

 

Лабораторна робота № 12

ПЕРЕВІРКА ПОЛЯРИЗАЦІЙНИХ АТЕНЮАТОРІВ НВЧ

 

Мета роботи – вивчення принципу дії та конструкції поляризаційних атенюаторів, які застосовуються в діапазоні НВЧ; часткова перевірка досліджуваних атенюаторів; дослідження частотної залежності коефіцієнта послаблення; обробка одержаних результатів.

 

12.1. Загальні відомості

 

Високочастотні послаблювачі (атенюатори) служать для зміни (зменшення) потужності сигналу, що проходить по хвилеводному або коаксіальному тракту. Основною областю застосування атенюаторів НВЧ є вимірювальна техніка.

На низьких частотах атенюатори являють собою подільники напруги потенціометричного або ємнісного типу. Зовсім інший принцип покладено в основу роботи атенюаторів НВЧ діапазону, встановлених у колах з розподіленими параметрами.

Послаблювання сигналу буває необхідним, наприклад, для створення розв'язки між генератором і навантаженням, тобто для усунення впливу вимірюваного об’єкта на потужність і частоту коливань, що генеруються.

Ступінь зменшення потужності атенюатором характеризується величиною послаблення (загасання), яка визначається відношенням потужності на виході до потужності на вході, дБ:

 

. (12.1)

 

Співвідношення між послабленням (у децибелах) і поділками шкали визначають звичайно по градуювальному графіку, який додається до атенюатора, або безпосередньо по шкалі атенюатора (у децибелах).

Вмонтовані атенюатори виявляються корисними для керування рівнем потужності з метою одержання бажаного сигналу в тому чи іншому приладі (генераторі, хвилемірі та ін.). Окрім основної вимоги, яка зводиться до зміни рівня потужності, до атенюатори діапазону НВЧ звичайно ставиться вимога щодо постійності узгодження входу і виходу послаблювана. Необхідність цієї вимоги випливае з існування явища затягування частоти генераторів НВЧ. Крім того, узгоджений по входу і виходу атенюатор виключає похибки, що виникають у процесі вимірювань за рахунок ефекту узгодження. Сама величина послаблення, яке вноситься атенюатором у тракт, однозначна за умови узгодження атенюатора з вхідною та вихідною лініями.

За принципом дії атенюатори поділяються на резисторнi, поглинальні, межові , поляризаційні, феритові та на напівпровідникових приладах; за конструкцією – на коаксіальні, хвилеводні, смужкові; за можливістю керування послабленням – на змінні (електрично або механічно керовані) і фіксовані; за рівнем послаблюваної потужності – на атенюатори низького (до 1 Вт) та високого рівнів; за точнiстю – на калібровані та некалібровані.

 

12.2. Основні характеристики атенюаторів

 

До основних характеристик атенюаторів відносяться: діапазон частот, границя зміни послаблення, похибка послаблення, що вноситься, КСХ входу, допустима потужність розсіювання, температурний діапазон, розміри та вага.

Однією з найважливіших характеристик атенюатора є похибка послаблення, що залежить в основному від похибки градуювання і відліку, а також від помилок, які виникають за рахунок розузгоджування генератора та навантаження з лінією, в яку ввімкнено атенюатор. Точність вимірювання послаблення має велике значення при використанні змінних атенюаторів. При розробці таких пристроїв особливо суттєве значення надається конструкції механізмів переміщення поглинальних опорів і відлікових пристроїв. У техніці НВЧ найширше використовуються атенюатори з похибкою відліку 0,05...0,1 дБ.

Як правило, атенюатор використовується в повному робочому діапазоні частот, який вибирається виходячи з допустимих відхилень послаблення при зміні частоти. Діапазон частот визначаеться також величиною допустимого максимального значення КСХ атенюатора.

Допустиме максимально значення КСХ зумовлено, крім того, конструкцією атенюатора. Так, у прецизійних атенюаторах значення КСХ не перевищує 1,05, а в атенюаторах для менш точних вимірювань складає 1,2...2. Робочий діапазон атенюатора захоплює звичайно ділянку частот, що відрізняється на 10...15% від середньої частоти. У випадках, коли допускається більше значення КСХ, атенюатор може використовуватись в ширшому діапазоні частот.

Для узгодженая вхідного та вихідного опорів атенюатора залежно від його типу і конструкції застосовуються різні пристрої. Так, наприклад, в атенюаторах граничного типу використовують узгоджуючі опори. У ряді випадків межові атенюатори вмикають у тракт разом з поглинальними кабелями, що мають великі втрати на НВЧ. Кабель при цьому відіграє роль додаткового постійного атенюатора. У поглинальних атенюаторах узгодження досягається за рахунок певних розмірів і форми поглинального опору.

Залежно від типу і призначення атенюатори конструюють з різними межами послаблення – від 0 до 120 дБ. Великі величини послаблень перекриваються за допомогою межових атенюаторів. Поглинальні атенюатори розраховані на значно менші послаблення -до 40...60 дБ.

Важливою характеристикою атенюаторів є допустима потужність розсіювання. При конструюванні атенюаторів її прагнуть зробити якомога більшою,однак при цьому виникає ряд труднощів, бо при більшій потужності на вході атенюатора відбувається місцеве виділення значної кількості тепла в поглинальному опорі при його малих об'ємах і поверхнях. Це спричиняє зміну градуювання атенюатора, а часто може призвести до деформації опору та випалювання на ньому поглинального шару. Збільшення ж товщини шару підвищує КСХ і погіршує інші характеристики атенюатора.

Атенюатори використовуються в певному діапазоні температур, у межах якого їх основні параметри змінюються незначно. Тому при експлуатації атенюаторів необхідно враховувати температуру навколишнього середовища. Особливо чутливі до зміни температури поглинальні кабелі, в яких після значного нагрівання або охолодження не відновлюється початкова величина загасання, тобто має місце температурний гістерезис загасання. В атенюаторах Межового типу залежність послаблення від температури визначається температурним коефіцієнтом матеріалу.

В коаксіальних і хвилеводних поглинальних атенюаторах послаблення мало залежить від температури. Температурний діапазон атенюаторів з поверхневими опорами визначається тільки властивостями діелектрика і поглинального шару, що наноситься на діелектрик, при різних температурах.

Послаблення багатьох атенюаторів залежить від вологості навколишнього середовища. Ця залежність особливо помітна в поглинальних атенюаторах з поверхневими опорами, які через це покриваються спеціальними вологозахисними плівками.

На вході та виході атенюаторів з метою забезпечення їх зручного і швидкого з'єднання з високочастотними трактами встановлюються типові високочастотні роз'єми або фланці, розміри яких відповідають стандартним перерізам коаксіальних і хвилеводних ліній передач.

Усі атенюатори, які застосовуються в техніці НВЧ, можна поділити на дві принципово різні групи – взаємні (оборотні) і невзаємні (необоротні) атенюатори, залежно від того, чи підлягають вони принципу взаємності (оборотності).

За характером послаблення розрізняють атенюатори межового (замежового) типу, що використовують властивості закритичного хвилеводу, і поглинальні атенюатори, в яких послаблення відбувається за рахунок поглинання та розсіювання у вигляді тепла частини потужності, що надходить.

Чотириполюсники, які забезпечують зміну потужності, що надходить, тільки за рахунок відбиття хвилі, наприклад, штир або діафрагма, розміщені в середині хвилеводу, звичайно як послаблювачі не розглядаються.

Найширше застосування на цей час знайшли оборотні атенюатори низького рівня потужності, розраховані на середню потужність, яка не перевищує 1 Вт.

Узгодження з боку входу та виходу у хороших конструкцій ножових послаблювачів залишається практично незмінним в усьому діапазоні керування послабленням.

 

12.3. Методи вимірювання послаблення

 

В основному всі методи вимірювання послаблення у високочастотних трактах являють собою, як правило, різновид методу заміщення (порівняння зі зразковим атенюатором). За способом включення зразкового атенюатора всі методи вимірювання послаблення, основані на принципі заміщення, поділяються на такі:

- послідовного заміщення за високою частотою;

- паралельного заміщення за високою частотою;

- паралельного заміщення за проміжною частотою;

- послідовного заміщення за проміжною частотою;

- заміщення за низькою частотою.

Метод заміщення на проміжній частоті найуніверсальніший і знайшов широке застосування у вимірюваннях послаблень.

 

12.3.1. Метод послідовного заміщення на НВЧ(рис. 12.1)

 

При цьому методі в НВЧ тракт вмикаються послідовно два атенюатори: зразковий 1 той, що перевіряється. Загасання обох порівнюється таким чином, щоб сума їх загасань залишалась сталою (у початковому положенні один атенюатор має максимальне загасання, другий – мінімальне; в кінцевому положенні – навпаки). Границі змірювань цим методом достатньо великі (до 70...80 дБ), а власна похибка мала і визначається в основному похибкою зразкового атенюатора.

 

12.3.2. Метод паралельного заміщення на НВЧ (рис. 12.2)

 

При цьому методі НВЧ тракт складається з двох паралельних каналів, в один з яких вмикається зразковий атенюатор, а в другий – той, що перевіряється. По індикатору за допомогою зразкового атенюатора встановлюється однакове загасання в обох каналах. Загасання атенюатора,

який перевіряється, визначається за загасанням зразкового атенюатора, похибка вимірювання – похибкою зразкового атенюатора, а також похибкою за рахунок неідентичності каналів і нестабільностю генератора.

 

12.3.3. Метод послідовного заміщання на проміжній частоті(супергетеродинний метод) (рис. 12.3)

 

Метод полягає у порівнянні загасання, що вноситься досліджуваним чотириполюсником у тракт НВЧ, із загасанням зразкового атенюатора на проміжній частоті зразкової установки. Цей метод універсальний, бо дозволяв працювати в широкому діапазоні частот з одним і тим же зразковим

 

 

Рис. 12.2. Схема вимірювання послаблення методом паралельного заміщення на НБЧ

 

Рис. 12.3. Схема вимірювання послаблення,методом послідовного заміщення на проміжній частоті

 

атенюатором і забезпечує похибку вимірювання приблизно 1% від загасання (в децибелах). Межі вимірювання послаблення значні (100...120 дБ).

 

12.4. Конструкція та принцип роботи поляризаційного атенюатора

 

Поляризаційні атенюатори ДЗ-34 А, ДЗ-35 А призначені для послаблення високочастотних сигналів у хвилеводних трактах в умовах лабораторій, цехів, контрольно-ремонтних майстерень і складаються з трьох секцій хвилеводу, встановлених послідовно. Середньою секцією є круглий хвилевід (ротор), який вільно, обертається між крайніми секціями (статорами), жорстко закріпленими в корпусі. Обидві крайні секції являють собою переходи з прямокутного хвилеводу на круглий.

В середині кожної, секції розміщено поглинальну пластину так, що поглинальний шар лежить у площині симетрії хвилеводу.

Як видно з рис. 12.4, поглинальні пластини розміщені в одній площині, паралельній широкій стінці ділянки прямокутного хвилеводу. Припустимо, що кожна пластина має безмежно велику поглинальну здатність для електромагнітної хвилі, електричне поле якої тангенціальне до поверхні пластини, і відбиття від кінців пластини відсутні.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ХВИЛЬ І ПОВНИХ ОПОРІВ У ТРАКТАХ НВЧ ЗА ДОПОМОГОЮ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ЛІНІЇ. УЗГОДЖЕННЯ В ЛІНІЯХ ПЕРЕДАЧІ НВЧ

Пристрої i техніка НВЧ В Г Удачин І П Заїкiн Зеленський... С В Хуторненко Навч посібник до лаб практикуму Харків Держ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Результати вимірювань

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
  0.1. Правила виконання лабораторних робіт   Кожен студент допускається до виконання роботи тільки після опитування його викладачем на початку занять. Під час

Загальні відомості
  Хоча існує багато пристроїв для вимірювання основних параметрів трактів НВЧ (коефіцієнта стоячої хвилі, довжини хвилі в лінії передачі, повних опорів, коефіцієнта відбиття тошо), ви

Резонансний феритовий вентиль
  Феритами називають хімічні сполуки оксиду заліза з оксидами інших, так званих характеризуючих металів. Хімічний склад фериту визначається за формулою:  

ДОСЛІДЖЕННЯ ХВИЛЕВОДНИХ СМУГОВИХ ФІЛЬТРІВ
  Мета роботи – вивчення властивостей, конструкцій і xapaктеристик смугових фільтрів у сантиметровому діапазоні хвиль.   7.1. Загальні відомості

Параметри основного фільтра
  № варiанта   Кiлькiсть стержнiв у дiафрагмi   Радiус одного стержня r, мм Резонансна частота f0

Параметри основного фільтра
  № варiанта   Кiлькiсть стержнiв у дiафрагмi   Радiус одного стержня r, мм Резонансна частота f0

ДОСЛІДЖЕННЯ НАПРАВЛЕНОГО ВІДГАЛУЖУВАЧА
  Мета роботи – вивчення побудови направленого відгалужувача і його основних характеристик.   9.1. Загальні відомості   Направлени

А. Дослідження багатодіркового відгалужувача
  1. Зібрати схему за рис. 9.6. До плеча 4 направленого відгалужувача підключити узгоджене навантаження, до плеча 2 приєднати хвилеводно-коаксіальний перехід з детекторною секцією.

ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЛЬТРІВ НИЖНІХ ЧАСТОТ НА СМУЖКОВИХ ЛІНІЯХ
  Мета роботи – вивчення основних властивостей несиметричної смужкової лінії, а також фільтрів нижніх частот, що застосовуються в НВЧ діапазоні.   10.1.

Вихідні дані для розрахунку ФНЧ
  № п/п Пiдложка Форма АЧХ fn, МГц fз, МГц

Результати експерименту
  F, МГц KCX |Г| |T| Bф, dB     &n

Результати вимірювань
  № п/п L′1мм L″1мм L1=

Додаток 1
ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЖИМУ РОБОТИ ГЕНЕРАТОРА Г4-90 "ВНУТРІШНЯ МОДУЛЯЦІЯ МЕАНДРОМ"   1. Поставте перемикач "РЕЖИМ ГЕНЕРАТОРА" в положення "ВНУТР.", а пе

Д.2.3. Технічні дані
  Діапазон робочих частот вимірювача – 8,24...12,05 ГГц, переріз хвилеводного тракту – 23 Х 10 мм. Границі вимірювання КСХН і послаблення відповідають табл. Д.2.1., а допусти

Параметра панорамного вимірювача КСХН
  Дiапазон вимiрювання КСХН 1,05...5,00 послаблене, дБ 0...35 Межi при

Д.2.6.2. Встановлення рівня потужності ГХЧ
  1. Поставте тумблер СВЧ у верхнє положення (ввімкнено); 2. Встановіть ручкою "ОТСЧЕТ" візир за шкалою mV на 2 мВ; 3. Сумістіть ручками "УРОВЕНЬ ГКЧ&

Д.2.6.6. Панорамне вимірювання КСХН i послаблення в смузі частот
  Періоди перестроювання частоти 1, 10, 40 с і робота вимірювача з натиснутою кнопкою рекомендуються при вимірюванні малих КСХН і великих послаблень (перемикач "ПРЕДЕЛЫ" – в

Д.2.6.11. Вимірювання в логарифмічному режимі
  Підготуйте вимірювач до роботи. Увімкніть об'єкт вимірювання у вимірювальний тракт згідно з відповідною методикою вимірювання КСХН або послаблення (див. рис.Д.2.2, Д.2.3).

Д.3.1. Призначення
  1. Генератори сигналів високочастотні Г4-ІІІ, Г4-Ш/а, Г4-ІІІ/6 призначені для випробування різноманітних радіоелектронних пристроїв. 2. Генератори можуть працювати як в лаб

Д.3.2. Технічні дані
  1. Діапазон частот генераторів відповідає наведеному в табл. Д.3.1.   Таблиця Д.3.1 Тип приладу Дiапазон часто

Д.3.4.2. Проведення вимірювань
  1. Генератор забезпечує такі види робіт: - режим немодульованих коливань (безперервну генерацію – НГ); - внутрішню та зовнішню модуляції меандром; - зовні

Д.4.1. Призначення
  Підсилювач високочастотний широкосмуговий 73-29 з комплектом високочастотних детекторних головок здійснює: - детектування радіоімпульсів і підсилення до рівня, який забезпе

Д.4.2. Технічні дані
  Смуга пропускання підсилювача – 50 Гц...20 МГц. Нерівномірність амплітудно-частотної характеристики в межах смуги пропускання не перевищує 2 дБ із вхідним і вихідним кабелями при ро

Д.4.6.2. Проведення вимірювань
  При підсиленні синусоїдних та імпульсних сигналів ручку перемикача "РОД РАБОТЫ" встановіть у положення "ВИДЕОИМП", ручку перемикача "ВХ. УРОВЕНЬ mV" –

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги