рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЛЬТРІВ НИЖНІХ ЧАСТОТ НА СМУЖКОВИХ ЛІНІЯХ

ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЛЬТРІВ НИЖНІХ ЧАСТОТ НА СМУЖКОВИХ ЛІНІЯХ - раздел История, ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ХВИЛЬ І ПОВНИХ ОПОРІВ У ТРАКТАХ НВЧ ЗА ДОПОМОГОЮ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ЛІНІЇ. УЗГОДЖЕННЯ В ЛІНІЯХ ПЕРЕДАЧІ НВЧ   Мета Роботи – Вивчення Основних Властивостей Несиметри...

 

Мета роботи – вивчення основних властивостей несиметричної смужкової лінії, а також фільтрів нижніх частот, що застосовуються в НВЧ діапазоні.

 

10.1. Загальні відомості

10.1.1. Несиметрична смужкова лінія передачі (НСЛ)

 

НСЛ – це двопровідна смужкова лінія передачі з поперечним перерізом

у вигляді паралельних прямих, яка має одну площину симетрії (площину 1 на рис. 10.1), паралельну напрямку поширення енергії.

На рис. 10.1: 1 – металева смужка; 2 – металевий екран; 3 – підложка з діелектрика а параметрами εо2, μ02, простір над смужкою, заповнений діелектриком з параметрами εа1, μα1. НСЛ є найпростішою і найпоширенішою лінією. У цієї лінії провідники знаходяться в однорідному ізотропному діелектрику, де εa1 = εа, μa1 = μa. На практиці часто таку лінія використовують з повітряним заповненням (εα = εо, μα1 = μ0), що дозволяв зменшувати загасання енергії, яка передається (відсутні втрати в діелектрику), і збільшити пропускання потужності, що проходить по лінії.

 

 

Рис. 10.1. Несиметрична смужкова лiнiя з дiелектричним заповненням

 

Однак, оскільки лінія не екранована, в ній постерігається підвищений рівень втрат на випромінювання через різноманітні неоднорідності в лінії. Ширину екрана звичайно вибирають з умова:

 

. (10.1)

 

причому поле поблизу країв така мале, що ним можна знехтувати, і характеристики такої лінії практично не відрізнятимуться від характеристик лінії з нескінченно широким екраном,

По НСЛ з однорідним заповненням можуть поширюватись хвилі типів Τ, Ε, Η. Нижчим, або основним типом, який використовується на практиці для передачі енергії по такій лінії, є хвиля типу Τ за умови, що ширина екрана задовольняє умову (10.1)

На рис. 10.2 показано структуру електричних і магнітних силових ліній хвилі Τ у поперечному перерізі лінії. Хвиля Τ має λкр = ∞ і може поширюватись на будь-якій частоі. Фазова швидкість такої хвилі:

 

, (10.2)

 

де .

 

 

Рис. 10.2. Структура електричних і магнітних силових ліній НСЛ

 

Довжина хвилі в лінії:

 

. (10.3)

 

Хвильовий опір Ζх НСЛ з однорідним заповненням у випадку t/h = 0 і а = = ∞ визначається за заданими геометричними розмірами і параметрами діелектрика за допомогою таких виразів:

 

при

, (10.4)

 

при

. (10.5)

 

Формули (10.4) і (10.5) можна застосовувати для НСЛ з вельми тонкими смужками t/h < 0,005. У випадку товстіших смужок (t/h < 0,1) можна використовувати співвідношення (10.4) і (10.5), замінивши в них ω на ωеф, де ефективна ширина смужки зв'язана з геометричними розмірами за допомогою рівняння:

 

, (10.6)

 

де x = h при ω/h ≥ 1/(2π), Χ = 2πω при ω/h < 1/(2π).

 

Геометричні розміри НСЛ з однорідним заповненням за заданим Zx можна визначити так:

 

при Ом

, (10.7)

 

при Ом

. (10.8)

 

Як видно із виразів (10.4) і (10.5), один і той самий Ζx можна одержати при рівних ω і h. Для того, щоб в НСЛ не могли поширюватись вищі типи хвиль, тобто щоб НСЛ працювала в однохвильовому режимі, на поперечні розміри, лінії накладають такі обмеження:

 

i , (10.9)

 

де λ визначається із виразу (10.3).

10.1.2. Мікросмужкова лінія (МСЛ)

 

Для зменшення втрат на випромінювання між смужкою та екраном (область 2 на рис. 10.1) розміщують підложку, виготовлену і з діелектрика з високим εa2. Область 1 над смужкою заповнюють діелектриком з меншою діелектричною проникністю εа1·(εa1 < εа2). Частіше на практиці використовують повітряне заповнення для цієї області. При цьому поле сильніше концентрується в підложці між смужкою та екраном, що знижує втрати на випромінювання. Оскільки МСЛ – це лінія з неоднорідним діелектричним заповненням, хвиля Τ поширюватись в ній не може: на межі двох діелектриків виникають поздовжні складові векторів Ε і Η. Тому основною хвилею в МСЛ є гібридна хвиля (суперпозиція хвиль Е і Н ). Однак і розрахунок, і експерименти показують, що для практичних конструкцій МСЛ на частотах f < 10 ГГц поздовжні складові полів досить малі порівняно з поперечними,і при розрахунках ними можна знехтувати, тобто вважати, що основна хвиля МСЛ – квазі-Т хвиля. Структуру полів квазі-Т хвилі в МСЛ показано на рис 10.3. Для неї λкр = ∞, тобто вона може поширюватись на будь-якій частоті. Основна відмінність цієї хвилі від хвилі Τ полягає в тому, що характеристики квазi-Т хвилі залежать від частоти.

На практиці на частотах f < 10 ГГц такою залежністю нежтують i наближено вважають, що характеристики квазі-Т хвилі від частоти не залежать. Як видно з рис. 10.3, при поширенні квазі-Т хвилі по МСЛ частина енергії рухається в області 1 з параметрами εα1, μαι, а частина – в області 2 з параметрами εa2, μ2. Тому фазова швидкість квазі-Т хвилі більша за швидкість Τ хвилі в діелектрику з εa2, μ2:

 

 

Тому, використовуючи вираз (10.2) для квазі-Т хвилі, можна записати:

 

. (10.10)

 

 

 

Рис. 10.3. Структура поля мікросмужкової лінії передачі

 

Для випадку звичайних немагнітних діелектриків (μа1 = μа2 = μ0) i:

 

, (10.11)

 

де εrеф – ефективна діелектрична проникність МСЛ, εГ1 < εгеф < εr2.

 

Основні характеристики МСЛ з квазі-Т хвилею Vφ, λ, ΖΧ можна визначити за формулами (10.2) – (10.8), замінивши скрізь εr на εreф. Ефективна діелектрична проникність МСЛ εreф залежить від співвідношення енергій, що поширюються в областях 1 і 2, а тому і від параметрів і геометричних розмірів лінії. У випадку , , :

 

. (10.12)

 

Геометричні розміри МСЛ за відомим хвильовим опором можна визначити таким чином. Спочатку знаходять допоміжні величини:

 

,

 

Потім розраховують, що

при α > 2,1:

 

. (10.13)

 

 

При :

 

. (10.14)

 

Похибка обчислень sa виразом (10.13) на перевищує 1%, а за формулою (10.14) – 2%.

 

10.2. Порядок розрахунку фільтрів нижніх частот (ФНЧ)

 

У техніці НВЧ широко застосовуються східчасті відбивні ФНЧ. Еквівалентна схема таких фільтрів збігається зі схемою ФНЧ, які виготовляються із реактивних зосереджених елементів (рис. 10.4) і застосовуються на порівняно низьких частотах. Коефіцієнт передачі Τ і, відповідно, величана загасання Bφ, яка вноситься фільтром, зв’язані співвідношенням:

 

, (10.15)

 

 

Рис. 10.4. Еквівалентна схема ФНЧ

 

І залежать від розміру реактивності та кількості реактивних елементів у схемі. Кількість реактивних елементів у схемі та їх величина вибираються з умови, щоб загасання, яке вносить ФНЧ у смузі пропускання f < fn, не перевищувало заданої величини Вф < Вфmах, а в смузі загородження f < fз було не менше Bф < Bфrnіn. Задовольнити такі вимоги можна різними способами. Найширше застосування в техніці одержали два види ФНЧ: ФНЧ з максимально плоскою амплітудно-частотною характеристикою і ФНЧ з чебишевською амдлітудно-частотною характеристикою (рис. 10.5).

 

 

Рис. 10.5. Види амплітудно-частотних характеристик ФНЧ

 

Слід зазначити, що ФНЧ з чебишевською характеристикою містить меншу кількість реактивних елементів, ніж ФНЧ з максимально плоскою характеристикою, при одних і тих самих вихідних параметрах. Частотна характеристика загасання, яке вноситься ФНЧ з максимально плоскою характеристикою, описується виразом, дБ:

 

, (10.16)

 

де ;

fn – вища частота смути пропускання.

 

Кількість реактивних елементів у еквівалентній схемі ФНЧ з максимально плоскою характеристикою можна обчислити за формулою:

 

. (10.17)

 

Нормування величини реактивних елементів такого ФНЧ:

 

, (10.18)

 

де і = 1, 2, 3...n.

 

Якщо ФНЧ навантажений на активний опір Rн, то величина Індуктивностей та ємностей реактивних елементів еквівалентної схеми визначається із співвідношень:

 

, Гн, (10.19)

 

де і = 1, 2, 3, ..., ( n – 1 )/2.

 

, Ф, (10.20)

 

де і = 1, 2, 3, ..., ( n + 1 )/ 2.

 

Частотна характеристика загасання, яке вноситься ФНЧ з чебишевською характеристикою, описується виразом, дБ:

 

, (10.21)

 

де ρ знаходяться із формули (10.16);

Тn – поліном Чебишева 1-го роду і-го порядку.

 

Кількість реактивних елементів у еквівалентній схемі такого ФНЧ дорівнює:

, (10.22)

де , .

 

Нормування величина реактивних елементів при цьому визначається таким чином:

 

; , (10.23)

 

де і=1, 2, 3, ..., n – 1;

 

;;.

 

Якщо n – непарне, то qn = q1, якщо n – парне, то:

 

 

Величини індуктивностей та ємностей у цьому випадку визначаються із виразів (10.19), (10.20). Таким чином, за формулами (10.16) – (10.23) можна повністю розрахувати еквівалентну схему ФНЧ, якщо задано вид амплітудно-частотної характеристики і fn, fз, Вфmax, Вфmin (див. Рис. 10.5).

 

10.3. Реалізація еквівалентної схеми ФНЧ у діапазоні НВЧ

 

Розглянемо реалізацію еквівалентної схеми ФНЧ у смужковому виконанні з використанням МСЛ (див. рис. 10.4). Для реалізації обчислених індуктивностей та ємностей еквівалентної схеми в діапазоні НВЧ звичайно використовують таку властивість короткого відрізка передавальної лінії: відрізок МСЛ довжиною ℓ з хвильовим опором Ζκ можна розглядати або як Π-подібну (рис. 10.6, а,б), або як Т-подібну схеми (рис. 10.6, б, в), що складаються з елементів із зосередженими сталими x, B:

 

Рис. 10.6. Еквівалентні перетворення відрізка мікроскужкової лінії

 

Якщю відрізок досить κοроткий (ℓ < λ/4 ), то вважають таке:

 

, ;

 

,

 

Очевидно, що якщо Zx відрізка лінії велике, то наближено такий відрізок еквівалентний iндуктивності:

 

; , тобто

 

Якщо ж Zx відрізка лінії малий, то наближено цей відрізок еквівалентний ємності:

 

, , тобто

 

МСЛ зменшується із збільшенням ω/h, тобто МСЛ з широкою смугою має малий Ζχ, а з вузькою – високий Ζχ.

Таким чином, реалізувати еквівалентну схему ФНЧ у діапазоні НВЧ можна шляхом послідовного включення відрізків МСЛ, які чергуються: відрізки з низьким хвильовим опором Ζx мають ширину смужки ωн, відрізки з високим хвильовим опором Ζχ – ширину смужки ωв, лінії, які підводять, з хвильовим опором – ширину смужки ω (рис. 10.7).

 

 

Рис. 10.7. Конструкція ФНЧ на мікросмужковій лінії

 

Зв'язки між величинами індуктивностей та ємностей елементів еквівалентної схеми та геометричними розмірами відрізків МСЛ встановлюються таким чином:

1) для ємнісних провідностей:

 

;

; (10.24)

 

 

і т.д., де Cf – ємність за рахунок крайового ефекту в МСЛ, Ф.

 

 

де εгеф визначається для відрізка МСЛ з Ζхв і Ζхв; VΦΗ і Vфв – фазові швидкості для відрізків з Ζхн і Zχβ, відповідно;

2) для індуктивних опорів:

 

;

 

; (10.25)

 

.

 

Довжину відрізків ℓ1, ℓ2, ℓ3, ..., які утворюють ФНЧ, звичайно розраховують методом послідовних наближень:

1. Визначають у першому наближенні довжина парних відрізків МСЛ, використовуючи рівність:

 

, звiдки , (10.26)

 

i = 2, 4, 6,...

 

2. Одержані з виразу (10.26) величини підставляють у рівняння (10.24) і знаходять довжини непарних відрізків ℓ1, ℓ3, ℓ5.

3. Знайдені величини непарних відрізків підставляють у вираз (10.25) і визначають уточнені значення для парних відрізків ℓ2, ℓ4, ℓ6, ...

4. Уточнені значення довжин парних відрізків підставляють у залежність (10.24) і обчислюють уточнені значення довжин непарних відрізків ℓ1, ℓ3, ℓ5...і т.д.

 

10.4. Порядок розрахунку ФНЧ для діапазону НВЧ

 

1. Вихідні дані для розрахунку ФНЧ беруть із табл. 10.1, номер варіанта збігається з номером студента в груповому журналі.

2. За допомогою вихідних даних і використовуючи формули (10.17) або (10.22) визначають кількість реактивних елементів еквівалентної схеми ФНЧ. Знайдене значення округляють до цілого числа в бік збільшення.

 

Таблиця 10.1

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ ХВИЛЬ І ПОВНИХ ОПОРІВ У ТРАКТАХ НВЧ ЗА ДОПОМОГОЮ ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ЛІНІЇ. УЗГОДЖЕННЯ В ЛІНІЯХ ПЕРЕДАЧІ НВЧ

Пристрої i техніка НВЧ В Г Удачин І П Заїкiн Зеленський... С В Хуторненко Навч посібник до лаб практикуму Харків Держ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЛЬТРІВ НИЖНІХ ЧАСТОТ НА СМУЖКОВИХ ЛІНІЯХ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
  0.1. Правила виконання лабораторних робіт   Кожен студент допускається до виконання роботи тільки після опитування його викладачем на початку занять. Під час

Загальні відомості
  Хоча існує багато пристроїв для вимірювання основних параметрів трактів НВЧ (коефіцієнта стоячої хвилі, довжини хвилі в лінії передачі, повних опорів, коефіцієнта відбиття тошо), ви

Резонансний феритовий вентиль
  Феритами називають хімічні сполуки оксиду заліза з оксидами інших, так званих характеризуючих металів. Хімічний склад фериту визначається за формулою:  

ДОСЛІДЖЕННЯ ХВИЛЕВОДНИХ СМУГОВИХ ФІЛЬТРІВ
  Мета роботи – вивчення властивостей, конструкцій і xapaктеристик смугових фільтрів у сантиметровому діапазоні хвиль.   7.1. Загальні відомості

Параметри основного фільтра
  № варiанта   Кiлькiсть стержнiв у дiафрагмi   Радiус одного стержня r, мм Резонансна частота f0

Параметри основного фільтра
  № варiанта   Кiлькiсть стержнiв у дiафрагмi   Радiус одного стержня r, мм Резонансна частота f0

ДОСЛІДЖЕННЯ НАПРАВЛЕНОГО ВІДГАЛУЖУВАЧА
  Мета роботи – вивчення побудови направленого відгалужувача і його основних характеристик.   9.1. Загальні відомості   Направлени

А. Дослідження багатодіркового відгалужувача
  1. Зібрати схему за рис. 9.6. До плеча 4 направленого відгалужувача підключити узгоджене навантаження, до плеча 2 приєднати хвилеводно-коаксіальний перехід з детекторною секцією.

Вихідні дані для розрахунку ФНЧ
  № п/п Пiдложка Форма АЧХ fn, МГц fз, МГц

Результати експерименту
  F, МГц KCX |Г| |T| Bф, dB     &n

Результати вимірювань
  № п/п L′1мм L″1мм L1=

Результати вимірювань
№ x′1, мм x′2a x′

Додаток 1
ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЖИМУ РОБОТИ ГЕНЕРАТОРА Г4-90 "ВНУТРІШНЯ МОДУЛЯЦІЯ МЕАНДРОМ"   1. Поставте перемикач "РЕЖИМ ГЕНЕРАТОРА" в положення "ВНУТР.", а пе

Д.2.3. Технічні дані
  Діапазон робочих частот вимірювача – 8,24...12,05 ГГц, переріз хвилеводного тракту – 23 Х 10 мм. Границі вимірювання КСХН і послаблення відповідають табл. Д.2.1., а допусти

Параметра панорамного вимірювача КСХН
  Дiапазон вимiрювання КСХН 1,05...5,00 послаблене, дБ 0...35 Межi при

Д.2.6.2. Встановлення рівня потужності ГХЧ
  1. Поставте тумблер СВЧ у верхнє положення (ввімкнено); 2. Встановіть ручкою "ОТСЧЕТ" візир за шкалою mV на 2 мВ; 3. Сумістіть ручками "УРОВЕНЬ ГКЧ&

Д.2.6.6. Панорамне вимірювання КСХН i послаблення в смузі частот
  Періоди перестроювання частоти 1, 10, 40 с і робота вимірювача з натиснутою кнопкою рекомендуються при вимірюванні малих КСХН і великих послаблень (перемикач "ПРЕДЕЛЫ" – в

Д.2.6.11. Вимірювання в логарифмічному режимі
  Підготуйте вимірювач до роботи. Увімкніть об'єкт вимірювання у вимірювальний тракт згідно з відповідною методикою вимірювання КСХН або послаблення (див. рис.Д.2.2, Д.2.3).

Д.3.1. Призначення
  1. Генератори сигналів високочастотні Г4-ІІІ, Г4-Ш/а, Г4-ІІІ/6 призначені для випробування різноманітних радіоелектронних пристроїв. 2. Генератори можуть працювати як в лаб

Д.3.2. Технічні дані
  1. Діапазон частот генераторів відповідає наведеному в табл. Д.3.1.   Таблиця Д.3.1 Тип приладу Дiапазон часто

Д.3.4.2. Проведення вимірювань
  1. Генератор забезпечує такі види робіт: - режим немодульованих коливань (безперервну генерацію – НГ); - внутрішню та зовнішню модуляції меандром; - зовні

Д.4.1. Призначення
  Підсилювач високочастотний широкосмуговий 73-29 з комплектом високочастотних детекторних головок здійснює: - детектування радіоімпульсів і підсилення до рівня, який забезпе

Д.4.2. Технічні дані
  Смуга пропускання підсилювача – 50 Гц...20 МГц. Нерівномірність амплітудно-частотної характеристики в межах смуги пропускання не перевищує 2 дБ із вхідним і вихідним кабелями при ро

Д.4.6.2. Проведення вимірювань
  При підсиленні синусоїдних та імпульсних сигналів ручку перемикача "РОД РАБОТЫ" встановіть у положення "ВИДЕОИМП", ручку перемикача "ВХ. УРОВЕНЬ mV" –

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги