рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Електроліз

Електроліз - раздел Химия, ЗАГАЛЬНІ ТА ЕЛЕКТРОХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ Електроліз – Це Окислювально-Відновний Процес, Що Від...

Електролізце окислювально-відновний процес, що відбувається на електродах під час проходження електричного струму крізь розчин чи розплав електроліту.

Явище електролізу вперше вивчив і в 1834 р. виклав основні закономірності цього явища у вигляді законів електролізу англійський учений Фарадей.

Перший закон Фарадея. При електролізі маса речовини, що виділяється на електродах прямо-пропорційна кількості електричного струму, що проходить крізь розчин або розплав електроліту.

m=k×Q (6)

Якщо Q =1 Кл, то m=k, тобто k показує, яка маса речовини виділяється на електроді при проходженні 1 Кл електричного струму крізь електроліт, і називається електрохімічним еквівалентом.

Відомо, що Q=I×t , отже

m=k×I×t (7)

де: I - сила електричного струму, А; t - тривалість електролізу, с.

Другий закон Фарадея. Однакова кількість електрики виділяє на електродах під час електролізу еквівалентну кількість різних речовин.

Для того, щоб виділити на електроді один еквівалент будь-якої речовини, треба затратити 96500 Кл (точніше 96487 Кл) електричного струму. Ця кількість електричного струму називається числом Фарадея і позначається F. Оскільки k=mE(X)/F, то підставляючи вираз k в рівняння (6), отримаємо об’єднаний вираз першого і другого законів Фарадея:

(8)

де m(X) –маса речовини, що виділилася на електроді; n - кількість електронів, що беруть участь в електродному процесі (для процесів виділення металів згідно з рівнянням , n - дорівнює зарядові іона Меn+); mE(X) – молярна маса еквівалента речовини (г/моль); M(X) – молярна маса речовини (г/моль); I – сила струму, А; τ – час проходження електролізу, с.

Приклад 5. Обчислити масу міді, що виділилась на катоді, а також масу і об’єм кисню, що виділився на аноді, при електролізі водного розчину CuSO4 з інертним анодом, якщо сила електричного струму – 1 А, тривалість електролізу – 30 хв. (t =27°С, Р=101,3 кПа).

Розв’язання. За рівнянням (8) визначимо масу міді, що виділилася на катоді:

г.

Аналогічно визначаємо масу кисню, що виділився на аноді:

г.

Згідно з рівнянням Менделєєва-Клайперона визначаємо об’єм кисню:

м3 =0,115 л

Під час електролізу водних розчинів електролітів на катоді в першу чергу відновляються катіони, що мають більш високі значення E0. Якщо потенціал електрода значно менше –0,41 В (наприклад, -1,5 і нижче), то на катоді відновлюються молекули води 2О+2е-2+2ОН- і виділяється водень, а в розчині накопичуються гідроксид-іони; при E0 значно вище –0,41 В (наприклад: -0,15 В і більше) на катоді відновлюються лише іони металу (); у проміжних значеннях E0 відбувається відновлення частинок за рівнянням:

2H++2e-=H2­(у кислому середовищі)

2H2O+2e-=H2­+2OH-(у нейтральному середовищі)

Якщо у водному розчині є аніони S2-, I-, Br-, Cl-, OH-, то в першу чергу окиснюються аніони S2-, I-, Br-, Cl-, а OH-- аніони залишаються у розчині.

Якщо у водному розчині є аніони , -,-, , і ОН-, то в першу чергу окиснюються аніони ОН-2О) згідно із загальним рівнянням реакції:

у лужному середовищі 4ОН4e-=2H2O+O2,

у нейтральному середовищі 2H2O4e-=4Н++O2.

Приклад 6. Які процеси будуть проходити на катоді і аноді при електролізі водних розчинів FeSO4 і FeCl2 з використанням нерозчинних анодів у нейтральному середовищі?

Розв’язання. =-0,44 В. Отже, на катоді будуть проходити подвійні процеси:

на катоді:

Fe++2e-=Fe0

2H2O+2e-=H2­+2OH-

на аноді:

а) у першому випадку - 2H2O-4e-=4H++O2

б) у другому випадку - 2Cl --2e-=Cl2­

 


 

2. Лабораторна робота "Загальні властивості металів. Гальванічні елементи. Корозія"

Дослід 1. Дослідження активності металів.

а)В шість пробірок помістити по 0,5 мл розчинів: в першу – солі цинку, в другу – солі заліза(II) в третю – солі олова(II), в четверту – солі свинцю(II), в п'яту – солі міді(II), в шосту – нітрату срібла. В усі розчини опустити на 3-4 хвилини по шматочку металічного цинку. Що відбувається на поверхні цинку? Написати рівняння реакцій в молекулярній та іонній формі. Повторити дослід з залізом та міддю. Результати спостережень записати в табл.1.

Таблиця 1.

Метал Йони металів в розчині
Zn2+ Fe2+ Sn2+ Pb2+ Cu2+ Ag+
Zn            
Fe            
Cu            

В таблиці ставте знак "+" в клітинці йонів, які відновлюються зануреним металом. Розташуйте досліджені метали в порядку зменшення їх активності.

б)В три пробірки внести по 1 мл розчину соляної кислоти (1:1). В кожну пробірку внести по шматочку одного із металів: цинку, міді, магнію. Чи всі метали витісняють водень із розчинів кислоти.? Написати рівняння реакцій в молекулярній та йонній формі.

Дослід 2. Виготовлення гальванічного елементу.

За рис.1 зберіть гальванічний елемент. Для цього одну із склянок заповніть на ¾ розчином сульфату міді (С=1 моль/л), а другу - розчином сульфату цинку (С=1 моль/л). З'єднайте електроліти в склянках електролітичним ключем. Занурте в розчин сульфату цинку - цинкову пластинку, а в розчин сульфату міді – мідну. Під'єднайте ці пластини провідниками до вольтметру, запишіть його показання. Складіть рівняння хімічних реакцій, що протікають на електродах. Розрахуйте електрорушійну силу(е.р.с.) даного елемента, користуючись рядом напруг і рівнянням Нернста, порівняйте її з показаннями вольтметра. Зробіть висновок. Запишіть електрохімічну схему даного гальванічного елемента.

 

Дослід 3. Корозія в кислому середовищі.

Корозія виникає при контакті двох різних металів. В скляну трубку, зігнуту під кутом, налийте розбавлений розчин кислоти (хлоридної чи сульфатної). В одне коліно трубки введіть вузьку пластинку цинку і спостерігайте повільне виділення водню. Введіть в друге коліно мідний дріт, не торкаючись ним до цинку. Чи виділяється водень на міді? Занурте мідний дріт глибше, щоб він торкався цинкової пластинки. Поясніть виділення водню на міді в цьому випадку. Складіть схему дії утвореної гальванопари.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЗАГАЛЬНІ ТА ЕЛЕКТРОХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ

КРИВОРІЗЬКИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... КАФЕДРА ХІМІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Електроліз

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  до самостійного вивчення теми та виконання лабораторної роботи «ЗАГАЛЬНІ ТА ЕЛЕКТРОХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ МЕТАЛІВ»   для студентів I курсу всіх

Загальні властивості металів
Переважній більшості елементів Періодичної системи (понад 80%) у вільному стані відповідають прості речовини метали. До елементів, які існують у вигляді простих речовин-металів, належать s-елементи

Bi, Cu, Hg, Ag, Pd, Pt, Au
Електрохімічний ряд напруг характеризує властивості металів у водних розчинах: • Чим меншим є електродний потенціал металу, тим легше він окиснюється і тим важче відновлюються його кат

Гальванічні елементи. Корозія металів
  Електрохімія вивчає процеси перетворення хімічної енергії в електричну і навпаки. Електрохімія розглядає виникнення електричного потенціалу на межі поділу двох фаз метал –

Запитання та задачі для самоконтролю
  1. Які хімічні властивості характерні для металів? Чим вони зумовлюються? 2. Як змінюються металічні властивості елементів за періодами і групами періодичної системи Д.І.Ме

Література
  Романова Н.В. Загальна та неорганічна хімія: Підруч. для студ. вищ. навч. закл.- К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2002.-480 с. Кириченко В.І. Загальна хімія: Навч.

СТАНДАРТНІ ЕЛЕКТРОДНІ ПОТЕНЦІАЛИ МЕТАЛІВ У ВОДНИХ РОЗЧИНАХ
———→ Відновлювальні властивості атомів зростають ———→ Електродна пара Е°, В ———→ Окислювальні властивості йонів зростають ———

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги