рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

РОЗЧИНИ, ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬ В ОЗДОБЛЮВАЛЬНОМУ ВИРОБНИЦТВІ

РОЗЧИНИ, ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬ В ОЗДОБЛЮВАЛЬНОМУ ВИРОБНИЦТВІ - раздел Химия, До виконання курсового проекту з дисципліни Проект за спеціальністю Текстильна хімія і опоряджувальні виробництва   В Оздоблювальному Виробництві Для Обробки Тканини Застосовуют...

 

В оздоблювальному виробництві для обробки тканини застосовують істинні та колоїдні розчини. Істинні розчини застосовують головним чином для відварювання, вибілювання та кислування тканини. Колоїдні розчини використовують у фарбуванні і вибиванні, а також у заключній обробці (апретури). Технологу важливо знати, як правильно розрахувати, приготувати, зберігати той чи інший розчин і як його застосовувати.

Розчином називається однорідна система, що складається з двох чи декількох речовин; одна речовина рівномірна розподілене в іншій речовині - розчиннику.

Як розчинник найчастіше використовують воду, лише в невеликій кількості - спирт, оцтову кислоту й ін.

Приготовлені розчини мають спеціальні виробничі назви.

Концентрований (матковий) розчин містить у розчиннику велику кількість хімічної речовини чи барвників, з нього готують живильний розчин.

На практиці ці розчини готують з твердих чи рідких хімічних матеріалів шляхом розчинення їх у воді. У деяких випадках концентровані розчини надходять у цистернах безпосередньо з хімічних заводів. Концентровані розчини готують у тих випадках, коли витрати хімічного матеріалу чи барвника на обробку тканини досить великі та коли зручніше готувати живильні розчини не із сухих хімічних матеріалів, а з концентрованих розчинів.

Готуючи маточні і живильні розчини, необхідно враховувати хімічну природу застосовуваного матеріалу, тому що багато речовин від дії атмосферних умов, твердості води й інших факторів змінюють стан і властивості. Приготовлені розчини контролюють працівники хімічної лабораторії, після цього розчини застосовують для приготування живильних розчинів.

Живильний розчин має відносно невелику концентрацію хімічної речовини чи барвника. Їм живлять машини чи апарати під час їхньої роботи. Ці розчини готують з маткових шляхом розведення їх водою. Концентрація живильного розчину визначається технологічними вимогами і вологістю що надходить та виноситься тканиною. Обсяг розчину визначається кількістю оброблюваної тканини.

Робочий розчин - це розчин, що знаходиться у ванні апарату чи машини, наприклад у матеріальній машині, у фарбувальній коробці, у ванні плюсовки і т.д. Концентрація робочого розчину у ванні завжди буває нижче концентрації живильного розчину, тому що він розбавляється водою, що міститься в тканині, що проходить апарат, крім того, тканина сорбує хімікати.

При обробці тканини у ванні апарату необхідно підтримувати постійний обсяг робочого розчину. Це досягається правильною подачею живильного розчину з баку і регулюванням рівня розчину у ванні.

Робочі розчини після їх кількаразового чи багаторазового вживання зливають у запасні баки і використовують для інших технологічних чи операцій підкріплюють свіжим більш концентрованим розчином і знову використовують для тих же, що й у перший раз, цілей. Такі розчини називаються відпрацьованими.

Відпрацьовані розчини називають розчинами першої (чи другий) утилізації. Це значить, що розчини один чи два рази вже застосовували в обробці тканини. Наприклад, після відварювання тканини в котлі залишається відпрацьований варильний розчин із вмістом їдкого натру 2- 4 г/л. Розчин може бути використаний для технологічних цілей (наприклад, для розшліхтовування тканини) чи після відповідного підкріплення - для приготування живильного розчину при відварюванні тканини. Розчини їдкого натру, одержувані при промиванні мерсеризованої тканини, можуть бути використані для відварювання тканини, у фарбувальному цеху для приготування азотоляту натрію, як добавку при фарбуванні сірчистими барвниками і т.д. Характерною рисою відпрацьованих розчинів є відносно мала концентрація хімічної речовини, що міститься в них. Використання відпрацьованих розчинів варто вважати раціональним.

Іноді відпрацьовані розчини недоцільно використовувати через малу концентрацію хімікатів, що містяться в них, чи через сильне забруднення розчинів. Такі розчини спускають у каналізацію, відтіля вони надходять на очисну станцію.

У фарбувальному цеху для фарбування пряжі і бавовни на апаратух періодичної дії використовують фарбувальні розчини зі специфічними назвами.

Заправний розчин, чи заправна ванна - це розчин, застосовуваний для фарбування першої партії на апараті періодичної дії (наприклад, при фарбуванні бавовни на центрифугальному апараті).

Проміжний розчин, чи проміжна ванна - розчин, застосовуваний для фарбування другої партії на апараті періодичної дії. Готуючи цей розчин, барвник та інші хімічні речовини розчиняють не у воді, а в розчині фарбування, що залишився. У цьому випадку кількість барвників, що додаються, і інших хімікатів на 15 - 25% менше, ніж було узято для заправної ванни. Одночасно у ванну додають відсутню кількість води. Фарбування волокнистого матеріалу проводять за тим же режимом що при заправній ванні. Проміжних ванн може бути одна чи дві.

Ходовий розчин, чи ходова ванна - розчин, застосовуваний після проміжної ванни. Кількість хімічних матеріалів і барвників додаються в проміжну ванну, що залишилася після фарбування, на 30 - 50% менше, ніж було узято для заправної ванни. Даний розчин з однією і тією ж концентрацією барвника і хімічних матеріалів застосовують для обробки великої кількості партій. При фарбуванні бавовни на центрифугальному апараті сірчистими барвниками ходова ванна може бути використана до 100 - 120 разів. При прямому фарбуванні вона може бути використана до 30 - 40 разів.

У цеху вибивання приготовлені розчини також мають свої назви.

Цільна фарба для вибивання - фарба для вибивання з максимальним вмістом барвника, що дає в процесі друкування на тканині найбільш насичений колір і тон. Для одержання більш світлого кольору цільну фарбу для вибивання розбавляють загусткою. Цей процес називається купюруванням фарби для вибивання. Фарба для вибивання - колоїдний розчин, що складається з барвника, загустки й інших допоміжних речовин. Застосовують її при прямому способі вибивання.

Витравна маса біль - колоїдний розчин з великим вмістом речовини що витравляє (знебарвлює барвник), наприклад ронгаліту. Розчин застосовують по пофарбованій тканині для знебарвлення фарбування, а спосіб вибивання називається витравним.

Витравна маса кольорова - розчин, застосовуваний для вибивання по пофарбованій тканині. Містить три основних компоненти: розчин барвника, речовини що витравляє і загустку. Такий розчин застосовують при способі вибивання, який називають кольоровою витравкою.

Резервна маса біль (резерв білий) - колоїдний розчин, що містить у складі хімічні речовини (резервуючі), що будуть перешкоджати утворенню барвників у процесі фарбування тканини. Даним розчином вибивають по вибіленій чи азотольованій тканині. Його застосовують при способі вибивання, який називають резервним.

Резервна маса кольорова (кольоровий резерв) - розчин, що містить, крім речовини, що резервує, і загустки, барвник. Спосіб вибивання, коли застосовують цей розчин, називається кольоровим резервом.

В оздоблювальному виробництві можна зустріти й інші технічні назви розчинів.

 

 

Приготування розчинів хімічних матеріалів і текстильно-допоміжних речовин.

 

На підприємствах функціонують хімічні станції з різним ступенем механізації й автоматизації. Хімічні станції звичайно розділяють на окремі приміщення: одне - для розчинення текстильно-допоміжних речовин і хімічних матеріалів і інше - для розварювання (розчинення) барвників. Приміщення для розчинення текстильно-допоміжних речовин і хімічних матеріалів обладнають реакторами і бакуми з нержавіючої сталі, до яких підводять воду і пару. Зливальний отвір у дні баку закривають сіткою для проціджування розчину. Перемішування розчину в баці здійснюють циркуляцією за допомогою насосу. До стелі уздовж фронту баків підвішують монорейку для руху електротельферу, за допомогою якого завантажують у бак речовини, що розчиняються.

Централізовано розчиняють ті хімікати, що витрачають у великих кількостях. У залежності від місцевих умов і властивостей матеріалів або готують розчини кожної речовини окремо і для використання у виробництві змішують ці вихідні розчини, або змішують за рецептом нерозчинені речовини і розчиняють суміш.

На хімічній станції готують звичайно концентровані розчини. Концентрація розчинів залежить від їхнього призначення, розчинності матеріалів, наявних ємностей, зручності дозування і т.д. При цьому доцільно розчиняти затарований хімікат з відомою вагою (нетто) цілком без дроблення на окремі порції, регулюючи концентрацію кількістю води, узятої для розчинення.

Розчини змочувачів і миючих речовин можна готувати концентрації 200 - 100 г/л, кальцинованої соди - 35 г/л, оцтової кислоти - 30%-ні, кам"яної солі - 250 г/л, глауберової солі - 250 г/л і т д.

Розчиняють хімічні матеріали в такий спосіб.

Пастоподібні речовини в бочках, що не виділяють шкідливих газів, завантажують у бак разом з тарою. Заготовник обмиває і розкриває бочку, переносить її електротельфером і укладає в бак. Потім наповняє бак водою відповідно завантаженій вазі нетто (з урахуванням води, що утвориться від гострої пари) і пускає пару для нагрівання до температури, оптимальної для розчинення даної речовини. Далі робітник включає насос для перемішування розчину циркуляцією. По розчиненні речовини він витягає з баку порожню бочку.

Сипучі речовини в залежності від їхнього стану засипають у бак чи завантажують разом з тарою.

Сплавлені маси і пастоподібні речовини, що виділяють шкідливі гази, розчиняють у спеціальному обладнанні способом вимивання з тари струменем води. Барабан розкривають з однієї сторони і встановлюють у бак з водою так, щоб відкритий торець знаходився над форсункою. Закривають бак, пускають пару для підігріву води і включають насос. Вода через форсунку подається в барабан, речовина вимивається й одночасно розчиняється. Бак має вентиляційну трубу.

Для подачі до робочих місць розчин перекачують відцентровим насосом у видатковий напірний бак, відкіля він самопливом надходить по трубопроводу до машин. На станції чи в машинах установлюють дозатори.

Рідкі речовини завантажують у бак перекачуванням з тари насосом. Для розігріву застиглих хімікатів перед їх завантаженням станцію обладнують спеціальної термокамерою, що обігрівається паровими трубами чи плитами.

Хімічні матеріали, що мають різкий запахзберігають у закритих резервуарах. Оцтову кислоту звичайно змішують з водою до 30%-ної концентрації, що зручна для використання у фарбуванні з наступним невеликим розведенням. Нашатирний спирт, що надходить на підприємство в цистернах, зливають самопливом у закритий резервуар, що повинен бути оснащений витяжною трубою для виходу аміаку що накопичується. З цього резервуара нашатирний спирт перекачують без розведення чи з розведенням водою в іншу закриту ємність, з якої він самопливом надходить до робочих місць. Розчин сірчаної кислоти доцільно готувати в закритому реакторі, обладнаному пристроєм для охолодження суміші.

При відділі приготування проектується склад хімічних матеріалів і барвників. Від усіх хімічних матеріалів, що надходять на склад, відбирають проби і направляють у хімічну лабораторію на аналіз. На продукти, що задовольняють вимогам стандарту, видають паспорти з указівкою якості. На матеріали і барвники, не задовольняючі вимогам стандарту чи технічних умов, складають рекламації і відсилають заводу-постачальнику.

Відділ приготування розчинів застосовує, як правило, тільки стандартні по якості матеріали. Матеріали, що не задовольняють вимогам стандарту, можуть бути використані тільки з особливого дозволу.

Хімічна станція повинна безперебійно постачати живильними розчинами апарати, машини і бути розташована по можливості ближче до устаткування, що споживає розчини.

Приготовлені розчини перед їх уживанням повинні бути перемішані і піддані хімічному аналізу, після чого їх можна подавати до апаратів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До виконання курсового проекту з дисципліни Проект за спеціальністю Текстильна хімія і опоряджувальні виробництва

Херсонський національний технічний університет... Кафедра хімічної технології та дизайну... волокнистих матеріалів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: РОЗЧИНИ, ЯКІ ЗАСТОСОВУЮТЬ В ОЗДОБЛЮВАЛЬНОМУ ВИРОБНИЦТВІ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Значення курсового проекту у вивченні курсу
Проект за спеціальністю грунтується на вивченні загальноінженерних дисциплін, що включають інженерну графіку, процеси та апарати хімічних виробництв, органічну, фізичну, колоїдну хімію, хімію барвн

Організація курсового проектування
  Керівник проекту визначає загальний напрямок роботи над проектом, рекомендує для вивчення необхідні технічні й літературні джерела, проглядає і критично оцінює виконану роботу.

Типові помилки студентів при виконанні курсового проекту
  Головною помилкою студента при виконанні курсового проекту є відсутність глибокого розуміння: - застосування технологічних (концентрованих, живильних, робочих, відпрацьован

Тематика курсових робіт відповідно до програми курсу
Варіантизавдань на виконання проекту наведені в таблицях   Таблиця 4.1. Випуск тканин тисяч м/добу цехом хімстанції що проектується.  

Обсяг і зміст курсового проекту
  Курсовий проект складається з пояснювальної записки і графічної частини. Склад пояснювальної записки. До пояснювальної записки слід включати всі вихі

Вибір, обгрунтування застосування, хімічні і фізичні властивості використовуваних хімматеріалів і барвників.
Вибір усіх хімічних матеріалів і барвників, розчини яких будуть готуватися на хімстанції що проектується, концентрації хімікатів у робочих розчинах (ваннах), що живлять, чи концентрованих розчинах

Альгінат натрію
  Одержують з морських водоростей роду ламінарій. Випускають у виді пластинок неправильної форми (товщиною не більш 0,5 мм) чи крупинок; колір — від ясно-коричневого до темно-коричнев

Розрахунок і підбір устаткування для приготування розчинів на хімстанції.
Розрахунок та підбір обладнання хімстанції приведено в розділі "Теоретичні основи проектування хімічних станцій оздоблювального виробництва"  

Механізація транспортування хімматеріалів і розчинів на хімстанції.
  Механізацію транспортування хімматеріалів на хімстанції приведено в розділі "Теоретичні основи проектування хімічних станцій оздоблювального виробництва"

Призначення хімічних станцій
Хімічна станція - це комплекс устаткування, призначеного для централізованого приготування розчинів барвників і допоміжних речовин і постачання ними машин і апаратів основного виробництва. Хімічні

Приготування розчинів барвників.
Приготування розчинів водорозчинних кислотних, кислотно-протравних, активних і прямих барвників. Вітчизняні барвники надходять на підприємство у фанерних барабанах. На кришці бараб

ХІМІЧНІ СТАНЦІЇ ТА ЇХ ХАРАКТЕРИСТИКА.
  Хімічні станції являють собою відділи оздоблювального виробництва, призначені для приготування концентрованих та робочих розчинів хімічних матеріалів, барвників, фарб для вибивання

ХІМІЧНІ СТАНЦІЇ ЦЕХІВ ВИБІЛЮВАННЯ
  На хімічній станції вибільного цеху передбачають приготування розчинів для мерсеризації, відварювання та вибілювання, а також розчинів сірчаної кислоти. До хімічних станцій

МИЮЧИХ РОЗЧИНІВ.
Серед сучасних ситцевибивних фабрик особливо поширені фабрики потужністю 300 і 500 тис. м тканини в добу. У першому випадку на фабриці встановлюють 5—6 фарбувальних і 4-5 мильно-промивних апаратів,

ХІМІЧНІ СТАНЦІЇ ДЛЯ ПРИГОТУВАННЯ ФАРБ ДЛЯ ВИБИВАННЯ
На хімстанції цеху вибивання передбачають устаткування для розварювання загусток виходячи з їхньої добової витрати. Для приготування розчинів окремих компонентів фарб для вибивання передба

МЕТОДИКА ПРОЕКТУВАННЯ ХІМІЧНИХ СТАНЦІЙ
  Проектування хімстанції починається з розрахунку витрати хімматеріалів і об"ємів розчинів, використовуваних хімматеріалів (концентрованих, живильних чи робочих). Попередньо роз

Розрахунок витрат хімматеріалів і барвників
  Витрати хімічних матеріалів і барвників по цехах розраховують відповідно до зазначених норм, а також на підставі літературних даних, практичних даних фарбувально-опоряджувальних фаб

НА ХІМІЧНІЙ СТАНЦІЇ.
    На фарбувально-опоряджувальних фабриках, як правило, будують цехові хімічні станції для приготування розчинів, які застосовуються у цеху.

УСТАТКУВАННЯ ХІМІЧНИХ СТАНЦІЙ
  Проектування хімічної станції починається з розробки принципової схеми окремих вузлів, призначених для приготування маткового чи живильного розчину. Окремі вузли поєднуються в загал

Характеристика реакторів
Ємність у л Потуж ність у квт Діаметр у мм Висота з редуктором у мм Вага у кг Розмір люка у мм

Габаритні розміри баків
  Ємність у л Діаметр у мм Висота в мм

Приміщення хімічних станцій часто поділяють по висоті на дві частини: нижню і верхню.
При цьому устаткування розподіляють у такий спосіб: баки для розчинення (наприклад, баки-реактори) розташовуються в нижній частині приміщення. З них приготовлені розчини подаються насосом

Вибір і технічна характеристика асортименту текстильних матеріалів
В асортименті тканин, що випускаються бавовняною промисловістю, нараховується більш 1000 артикулів. Бавовняні і змішані тканини в залежності від призначення, художньо-колористичного оформлення і сп

Опис технологічної обробки текстильних матеріалів
    Таблиця 1. Технічна характеристика тканин Тканина Артикул Основа Уток

Технологічна проводка на підготовку Бязі арт. 262 на лінії ЛЖО-2
Технологічна операція Склад робочого розчину, г/л Режим Розбраковування Зшивання тканини в партію Обпалювання тканини

Характеристика хімічних матеріалів і допоміжних речовин
Технічний їдкий натр Формула: NaOH. Молекулярна вага: 40,01. За ДСТ 2263 – 59 у технічному продукті в залежності від марки міститься їдкого натру (%): Твердий:

Приготування технологічних розчинів
  На станції виконують приготування мерсеризаційних, відварювальних, вибілюючих розчинів і розчинів сірчаної кислоти, що надходять на хімічну станцію в різному агрегатному стані : тве

Розрахунок хімічних матеріалів і допоміжних речовин
  Витрати хімічних матеріалів у цехах розраховують відповідно до зазначених норм, а також на підставі літературних даних, практичних даних фарбувально-оздоблювальних фабрик і проектни

Розрахунок устаткування хімічної станції
  Розрахунок устаткування хімічної станції проводимо відповідно обраній технологічній схемі обробки тканини. Розраховуємо ємність і кількість встановлюваного устаткування. Кількість і

Вибір і опис устаткування хімстанції цеху вибілювання
  Устаткування хімічної станції по своєму призначенню розділяється на основне, допоміжне, підйомно-транспортне, контрольно- вимірювальне. Основне устаткування – це таке устат

Опис операцій контролю технологічного процесу
  Для проведення технологічних процесів необхідні вимірники регулятори основних процесів. В даний час промисловістю випускається велика кількість приладів для автоматичного контролю п

Механізація транспортування матеріалів і розчинів на хімстанції
  Хімічні матеріали, використовувані на хімічній станції, з центрального фабричного складу подається автотранспортом, електрокарами, ручними візками або по спеціальному трубопроводу н

Техніка безпеки й охорона праці
  Питання техніки безпеки, і охорони праці при проектуванні хімічної станції варто приділити особливу увагу. Обслуговуючий персонал хімічної станції має справу з отруйними і токсичним

Екологічна частина
  У сучасному суспільстві різко зростає роль промислової екології, покликаної розробляти й удосконалювати інженерно – технічні засоби захисту навколишнього середовища, всесвітньо розв

Основна
  1. Отделка хлопчатобумажных тканей. В 2 ч. Ч1. Технология и ассортимент хлопчатобумажных тканей. Справ./ под ред. Б.Н. Мельникова. -М. 1991. 432с. 2. Справочник по химическ

Додаткова
34. Автоматизация технологических процессов в текстильной промышленности:./ Под ред. Петелина Д.П. - М: Лег. Индустр. 1980. - 320 с. 35. Касаткин А.Г, Основные процессы н аппараты химическ

Херсон 2008
     

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги