Заняття 1 ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КЛІТИН МІТОЗ

Заняття 1

„ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КЛІТИН. МІТОЗ.”

План:

Виготовлення тимчасових препаратів корінців проростків, пофарбованих ацетокарміном

Навчитися фіксувати і фарбувати хромосоми в клітинах рослинних мерістематичних тканин, що активно діляться, розрізняти фази мітозу в клітинах…   Матеріали, обладнання та реактиви: 1) корінці 5-ти денних проростків різних сільськогосподарських культур, фіксовані…

Виготовлення тимчасових препаратів корінців проростків, пофарбованих ацетокарміном

Потім корінці поміщають на предметне скло в краплю ацетокарміну і підігрівають над полум'ям спиртівки майже до кипіння. Після цього корінець… Через 10-15 хвилин замінюють розчин ацетокарміну під покривним склом на 45 %… Після цього препарат розглядають під мікроскопом при збільшенні об'єктиву 40 або 90. В останньому випадку…

Визначення рівня мітотичної активності мерістематичної тканини

Препарат спочатку розглядають при малому збільшенні мікроскопу (об‘єктив 10). На кінчику кореня добре помітний чохлик, який захищає конус наростання від… Мітоз вивчають на меристематичних клітинах конусу наростання кореня. Після ознайомлення з коренем при малому…

Визначити кількість хромосом у даної культури на стадії метафазної пластинки

 

Завдання: визначити мітотичний індекс, тривалість інтерфази відносно усього життєвого циклу клітини та тривалості різних фаз мітозу: профази, метафази, анафази та телофази.

 

Заняття 2

„МЕЙОЗ. ГАМЕТОГЕНЕЗ”

План:

Виготовлення тимчасових препаратів молодих пиляків, пофарбованих ацетокарміном

Навчитися фіксувати і фарбувати хромосоми в клітинах молодих пиляків рослин та розрізняти фази мейозу в клітинах молодих пиляків різних культур;   Матеріали, обладнання та реактиви: 1) молоді пиляки різних декоративних рослин різного віку; 2) спирто-оцтовий…

Виготовлення тимчасових препаратів молодих пиляків, пофарбованих ацетокарміном

Потім з одного з бутонів вичленувати пиляк довжиною 2-3 мм за допомогою препарувальної голки та пінцету і поміщають на предметне скло в краплю… Після цього фільтрувальним папером видалити зайвий ацетокармін. Усі тканини… Препарат накривають покривним склом і рівномірно розподіляють матеріал постукуванням по покривному склу загостреним…

Спостереження за різними фазами мейозу на постійних або тимчасових препаратах, виготовлених з молодих пиляків

На препаратах можна побачити, що кожне гніздо пиляка має комплекс мікроспороцитів з великими диплоїдними ядрами. У злакових ці клітини за формою… Мейоз складається з двох поділів, слідуючих одне за одним: редукційного (I) і… 1) Профаза I – складна і складається з наступних стадій: лептотени, зиготени, пахітени, диплотени та діакінезу.На…

Заняття 3

Мета: Розглянути основні закони незалежного успадкування ознак; Розглянути основні типи схрещувань та можливе розщеплення при неповному… Хід роботи Розв‘язання задач з теми „Моногібридне схрещування” Моногібридним називається таке схрещування, у якому батьківські форми розрізняються за алелями одного гену.

Заняття 4

План: Вирішення задач з теми „Взаємодія генів” Вирішення задач з теми „Наслідування, зчеплене зі статтю” Мета: навчитися вирішувати задачі з теми „Взаємодія генів” ; … Хід роботи

Заняття 5

План: Вирішення задач з теми „Наслідування зчеплених ознак. Кросинговер” Мета: навчитися вирішувати задачі з теми „Наслідування зчеплених ознак.… Хід роботи

Заняття 6

План: Дослідження клональної та екотипічної мінливості популяцій та вікової структури. Модифікаційна мінливість Генотипічна мінливість … Мета: прослідити клональну та екотипічну мінливість. На конкретних…  

Та вікової структури

Дослідження екологічної мінливості популяції: а) візьміть по 100 листків певного виду рослин з однієї рослини та з… б) встановіть, чи є серед зібраного матеріалу аномалії (зміна забарвлення, форми тощо); вибракуйте аномальні листки; …

Модифікаційна мінливість

Модифікаційна мінливість - явище масове. Окремі особини в групі завжди відрізняються один від одного, їх ознаки варіюють. Залежно від характеру… Кількісна мінливість характеризується різним ступенем вираженості ознаки.… Певне значення варіюючої ознаки називають варіацією, яку позначають через .

Генотипічна мінливість.

Комбінаційна мінливість – це мінливість, яка обумовлена перекомбінацією генів у процесі мейозу (при кросинговері) та комбінаціями гамет при… Мутаційна мінливість – це мінливість, яка обумовлена появою мутацій –…  

Мутаційна мінливість

Розрізняють генні, хромосомні і геномні мутації. Генні мутації є результатом втрати групи атомів або зміни розташування цієї… Хромосомні мутації – це хромосомні перебудови: дуплікації, делеції, інверсії, транслокації. При їх виникненні…

Заняття 7

План: Методи дослідження в генетиці людини Спадкові захворювання людини Етапи роботи, завдання і методи вивчення спадковості і мінливості в… Мета: 1. ознайомитися з основними методами, що використовуються в генетиці людини:

Методи дослідження в генетиці людини

До таких особливостей належать: - Неможливість направлених схрещувань для генетичного аналізу; - Неможливість експериментального отримання мутацій;

Етапи роботи, завдання і методи вивчення спадковості і мінливості в медико-генетичній консультації.

Другий етап консультування - якщо діагноз уточнений, лікар-генетик прогнозує вірогідність народження хворої дитини. Третій етап - офіційний висновок з рекомендаціями, в т.ч. про ступінь ризику… Четвертий етап рада лікаря - генетика. Рекомендується проводити завершальний контроль через 3-6 місяців після…

Заняття 7

„ПОПУЛЯЦІЙНА ГЕНЕТИКА”

План:

  1. Закон Харді-Вайнберга. Визначення частот генів і генотипів.

Мета:

    1. Визначити частоти генів та генотипів у популяції.

 

Хід роботи

  1. Закон Харді-Вайнберга. Визначення частот генів і генотипів.

Розв‘язання задач

  2. У популяції лисиць виявлено, що руді серед них зустрічаються з частотою… 1. Визначите частоту гомозиготних і гетерозиготних генотипів в популяції.

Визначення частот генів і генотипів

 

Головна відмінність методології популяційної генетики від вже звичної методології генетичного аналізу у тому, що вона має справу не з чистими лініями та індивідуальними схрещуваннями, а зі успадкуванням у великих сукупностях організмів, гетерогенних за своїм генетичними складом