ІНВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”

 

НВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

для студентів спеціальностей 8(7).03060101 „Менеджмент організацій та адміністрування” та 8.03060102 „Менеджмент інноваційної діяльності”     Затверджено на засіданні кафедри …  

Відповідальний за випуск

 

Рецензенти

 

 


Загальні положення

Програма навчального курсу " Інвестиційний менеджмент" зумовила логіку і структуру побудови даної розрахунково-графічної роботи, яка… Захист повністю виконаної розрахунково-графічної роботи здійснюється, за…  

Оформлення розрахунково-графічної роботи

- розрахунково-графічна робота виконується у вигляді пояснювальної записки на стандартних аркушах паперу формату А4 (210 * 297 мм). - текст записки повинен бути чітким та розбірливим і може бути написаним від… - на всі використані джерела інформації обов'язково наводяться посилання (зноска на сторінці або посилання на перелік…

Вибір варіанту вихідних даних розрахунково-графічної роботи

Кожен студент отримує індивідуальний варіант завдання на виконання розрахунково-графічної роботи. Це завдання оформляється на окремому аркуші, який підшивається до пояснювальної записки розрахунково-графічної роботи.

Варіант розрахункової роботи видається студенту викладачем в індивідуальному порядку і він може відповідати порядковому номеру прізвища студента в журналі.


Задача 1

Компанія "АБВ" планує випустити облігації номінальною вартістю() 350 грн. з терміном погашення(п) 10 років і став­кою відсотка(с) 10%.… Компанія "АБВ" виплачує в поточному році дивіденди() у розмірі 2… Відомо, що дохідність безризикових цінних паперів() (гаранто­ваний відсоток, що виплачується за державними цінними…

Задача №2

Вихідні дані наведені в табл. 2. Таблиця 2. Дані для розрахунків по варіантах № варіанту Проект СВК Грошові потоки по рокам, тис.…

Задача 3

Інвестиції здійснюються у нульовому році, і величина тем­пу інфляції капіталу(ік) становить 12%. Структуру капіталу інвестиційного проекту подано в… Таблиця 3. Структура капіталу інвестиційного проекту Найменування джерел засобів Облікова оцінка, тис. грн. …

Задача 4

Повернення боргу за банківським кредитом здійснюється один раз на рік за "амортизаційною" схемою погашення. Погашення боргу за лізингом здійснюється за наступними схемами (вибір схеми… А) регулярні платежі, тобто лізингові платежі, що здійснюються через рівні проміжки часу; вони поділяються на: а)…

Методичні вказівки до розв’язання задачі 1

1. Визначення вартості запозиченого капіталу як джерела засобів підприємства. А. Вартість довготермінового кредиту від комерційних банків фактично дорівнює… Б. Вартість облігаційної позики як джерела засобів ком­панії розраховується так: (1.1.)

Примітка. Тут за вартість власного капіталу береться найбільше з розрахованих його значень за відповідними моделями пунктів а), б), в), г).

Остаточні розрахунки середньозваженої вартості капіталу (СВК)

Пам'ятаючи, що до структури капіталу компанії при роз­рахунку СВК не включається короткотерміновий борг, ви­значимо загальну суму капіталу компанії:

а) сумуємо вартість джерел засобів за винятком короткотермінового банківського кредиту;

б) частка (w) кожної зі складових джерел засобів компанії становить у загальній сумі:

• простих акцій: ...%

• привілейованих акцій: ... %;

• довготермінового банківського кредиту: ...%;

• облігаційної позики: ... %.

При розрахунку СВК компанії необхідно завжди пам'я­тати:

1. Відсотки, що сплачуються із запозиченого капіталу, зараховуються до ви­трат на виробництво продукції, тобто включаються в її собівар­тість. Таким чином, вартість запозиченого капіталу після спла­ти податків стає нижчою за вартість до сплати податків. Тому вартість запозиченого капіталу, скоригованого на суму податку на прибуток, визначаються за формулою:

(1.6.)

де — так звана ефективна вартість запозичених засобів;

Т — ставка податку на прибуток.

2. До структури капіталу компанії не зараховується корот­котерміновий борг (тобто до розрахунків СВК не будуть залу­чатися джерела короткотермінових засобів у випадку, коли цьо­го конкретно не вимагають нормативні акти певної країни).

Таким чином, економічний зміст СВК полягає в тому, що підприємство може приймати будь-які рішення інвестицій­ного характеру, рівень рентабельності яких не нижчий за по­точне значення показника СВК. Саме з розрахованою СВК порівнюється показник внутрішньої норми дохідності інве­стиційного проекту (ВНД), розрахований для конкретного про­екту, при цьому зв'язок між ними такий:

• якщо ВНД перевищує СВК, то проект може бути прийня­тий до реалізації, оскільки задовольняє інтереси інвесторів та кредиторів;

• якщо ВНД< СВК, то проект не приймають;

• якщо ВНД =СВК, то проект ні прибутковий, ні збитковий.

Ураховуючи той факт, що вартість запозиченого капіталу після сплати податків стає нижча за вартість до сплати по­датків, розраховуємо СВК компанії:

СВК=wЗЗ×kЗЗ(1-Т) + wПА×kПА + wВК×kВК (1.7.)

де wЗЗ, wПА, wВК — частка у загальній структурі капіталу підприємства відповідно запозичених засобів, привілейованих акцій, власного капіталу (включно з акціонерним),

kЗЗ kПА kВК — вартості відповідних частин капіталу (необ­хідна їх дохідність);

Т — ставка податку на прибуток.

У разі використання додаткових засобів, коли змінюється структура інвестиційного капіталу, але залишається постійною вартість окремих його джерел, ГВК розраховується за фор­мулою:

(1.8.)

де ІЗЗ, ІВК, ІПА — обсяг засобів фінансування, отриманих із відпо­відних джерел, у старій структурі капіталу, гр. од.;

ΔІЗЗ, ΔІВК, ΔІПА — збільшення інвестиційного капіталу, що залучається із додаткових джерел фінансування, гр. од.

Якщо в процесі залучення додаткових засобів фінансуван­ня змінюється не лише структура капіталу, а й вартість окре­мих його компонент, необхідно розрахувати граничну вартість кожного джерела фінансування. Так, гранична вартість за­позичених джерел (ГВзз) визначається за формулою:

(1.9.)

де —вартість запозичених джерел фінансування відповідно в новій і старій структурі капіталу, у частках одиниці;

— обсяг запозиченого капіталу до і після за­лучення додаткових засобів, гр. од.

Гранична вартість власного капіталу (ГВвк), сформованого за рахунок випуску простих акцій, розраховується за формулою

(1.10.)

де — вартість простих акцій ,відповідно за но­вої та старої структури капіталу, у частках одиниці;

— обсяг засобів, отриманих за рахунок випус­ку простих акцій, до і після залучення додаткового капіталу, гр. од.

Гранична вартість інших джерел засобів підприємства може бути розрахована за аналогією.

Загальний підсумковий показник граничної вартості капі­талу визначається за такою формулою:

(1.11.)

де — частка відповідних джерел засобів під­приємства за нової структури капіталу, у частках одиниці;

ГВзз, ГВвк, ГВпа — гранична вартість залучених засобів, власного капіталу та привілейованих акцій.

 

Методичні вказівки до розв’язання задачі 2

де ГПt – грошовий потік року t; d – ставка дисконтування грошових потоків; ПІt – початкові інвестиції в періоді t; п – кількість періодів; m –…

ПРИМІТКА. Якщо при розрахунку ЧТВ<0 продовжте на 1 рік термін існування проекту і знову перевірте цей проект на доцільність для реалізації за допомогою розрахунку ЧТВ. Для розрахунку умовно вважати грошові потоки «доданого» РОКУ РІВНИМИ ГРОШОВИМ ПОТОКАМ ОСТАННЬОГО РОКУ реалізації проекту.

2) Показник внутрішньої норми рентабельності (ВНР) показує верхню межу допустимого рівня дисконтної ставки, перевищення якої робить проект збитковим.

Розрахувати ВНР означає знайти таку дисконтну ставку за якої ЧТВ дорівнює нулеві. Зміст цього показника полягає в тому, що інвестору необхідно порівняти отримане значення ВНР з ціною джерел фінансових ресурсів певного інвестиційного проекту.

Розрахувати ВНР можна за допомогою наступних методів

А) методом підбору ( у випадку коли ГП в кожному році різні)

Для визначення ВНР розрахуємо додатково ЧТВ за ставками дисконтування d1 та d2, щоб в інтервалі(d1;d2) він змінив знак на про­тилежний, а саме:

- ЧТВ (d1) – мінімальне позитивне значення ЧТВ при ставці дисконтування d1;

- ЧТВ (d2)– максимальне негативне значення ЧТВ при ставці дисконтування d2.

Підбираємо такі значення d2 і d1, щоб різниця між d2 і d1 була не більшою п’яти відсотків.

Тоді ВНР розраховуємо за формулою:

(2.2.)

Б) методом ануїтету ( у випадку коли ГП в кожному році одинакові)

ПАМ’ЯТАЮЧИ те, що внутрішня норма рентабельності – це така дисконтна ставка, за якої початкові інвестиції рівні сумі дисконтованих ГП, тобто ЧТВ=0.

Визначаємо внутрішню норму рентабельності

можна записати, що

Оскільки ГП кожного року одинакові, їх можна винести за знак суми

звідси

(2.3.)

Знайшовши суму коефіцієнтів дисконтування для п періодів за допомогою таблиці PVIFA (ДОДАТОК Б) визначаємо якому значенню дорівнюватиме ВНР.

3) Індекс дохідності (ІД) характеризує співвідношення теперішньої вартості зворотнього чистого грошового потоку від інвестицій та інвестиційних витрат по проекту і розраховується за формулою:

(2.4.)

Індекс дохідності оцінює віддачу інвестицій по чистому грошовому потоку. Економічно незалежні проекти визначаються як прийнятні, коли індекс дохідності є більшим за одиницю. При взаємовиключних проектах обирається той, індекс дохідності в якого є більшим.

4) Під дисконтованим періодом окупності (ПО) розуміють тривалість періоду від дати початку реалізації проекту, протягом якого відбувається повне відшкодування інвестиційних коштів

При розрахунку ПО підсумовуються послідовні члени ряду грошових потоків ГПt, дисконтованих за ставкою і (суму позначимо через Кj) поки не буде знайдено суми, що дорівнює обсягу інвестицій:

(2.5.)

причому

Таким чином період окупності інвестиційного проекту визначається за формулою:

(2.6.)

Методичні вказівки до розв’язання задачі 3

Таблиця 7. Прогноз грошових потоків, тис. ум. гр. од. №   …  

Методичні вказівки до розв’язання задачі 4

1. Розглянемо варіант лізингового фінансування придбан­ня обладнання. Розрахунок приведеної вартості потоків грошових витрат, пов'язаних із… Як відомо, важливою особливістю, яку слід врахувати, ана­лізуючи лізинговий варіант фінансування інвестиційного…

ЛІТЕРАТУРА З КУРСУ

2. Бланк И. А. Инвестиционный менеджмент: учеб. курс. / И. А. Бланк. - 2-е изд., перераб. и доп. - К. : Эльга : Ника-Центр, 2006. - 552 с. 3. Бланк І.О., Гуляєва Н.М. Інвестиційний менеджмент: Підручник. - Київ:… 4. Блех Ю., Гете У. Інвестиційні розрахунки: моделі і методи оцінки інвестиційних проектів: Пер. з нім. –…

ДОДАТОК А

ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ТИТУЛЬНОГО ЛИСТА (АРКУША)

 

 

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"

Інститут економіки та менеджменту

 

Кафедра менеджменту організацій

 

РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА

з дисципліни

"Інвестиційний менеджмент"

 

 

  Виконав: ст. гр. ___ ________________________ (П.І.П/Б) Прийняв: ________ ______________ (П.І.П/Б)

 

Львів - 20__р.

 

 

ДОДАТОК Б

PVIFA Table

  НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ  

НВЕСТИЦІЙНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

до виконання рорахунково-графічної роботи

для студентів спеціальностей 8(7).03060101 „Менеджмент організацій” та 8.03060102 „Менеджмент інноваційної діяльності”

 

Укладачі Гавран Володимир Ярославович

Прийма Любов Романівна

 

 

Редактор

Комп’ютерне верстання