рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Прогноз, у свою чергу, — це висновок, який отримується у резуль­таті прогнозування.

Прогноз, у свою чергу, — це висновок, який отримується у резуль­таті прогнозування. - раздел Юриспруденция, Кримінологія Виходячи З Цього, Можна Виділити Два Види Прогнозування:...

Виходячи з цього, можна виділити два види прогнозування:

ü прогно­зування злочинності, що спирається на статистичні закономірності ма­сового соціального явища,

ü прогнозування індивідуальної поведінки (індивідуальний кримінологічний прогноз), яке здійснюється, виходячи з психології особистості та її діяльності в минулому.

Також виділяються види прогнозування по строках:

ü короткострокове (1—2 роки);

ü середньо-строкове (3—5 років);

ü довгострокове або перспективне (10—20 років).

 

За територіальною ознакою розрізняються:

ü загальнодержавне,

ü регіона­льне

ü місцеве прогнозування.

Існує також прогнозування у відповід­ній галузі господарства (відомче прогнозування), можна здійснювати прогнозування на окремому підприємстві.

Серед основних методів кримінологічного прогнозування можна відмітити метод екстраполяції, метод експертних оцінок та математичне моделювання.

Слід розуміти, що метод лінійної екстраполяції має. задовільні результати лише на найближчий період, оскільки при застосуванні цього методу ігноруються зміни криміногенних факторів. Цей метод грунтується на тому, що розвиток явищ має певну інерцію. До таких інертних явищ відноситься й злочинність. Наприклад, якщо у попередні

роки встановлена певна структура злочинності, то найближчим часом вона не може значно змінитися.

Метод експертних оцінок — опитування спеціалістів: яким буде зміна того чи іншого явища у перспективі та на чому грунтується їх думка. Кінцевий прогноз може бути зроблений на підставі думки більшості чи на підставі думки найбільш авторитетного експерта.

Прогностична математична модель також надає можливість робити короткострокові прогнози, оскільки в ній враховуються всі законо­мірності розвитку явищ, які можуть бути виражені математичними форму­лами. В кримінології моделювання носить у більшості випадків оцінний характер (щось середнє між експертною оцінкою та моделюванням).

Слід під­креслити, що кримінологічний прогноз носить вірогідний характер: стосовно будь-якої людини не можна гарантувати вчинення або невчинення нею злочину. Тому на підставі прогнозу можна робити висновки лише про необхідність застосування заходів некарального характеру.

Кримінологічне планування — підготовка, складання та затверджен­ня планів попередження злочинів. Воно виступає однією з форм коор­динації діяльності з попередження злочинності. Традиційно виділяють територіальне та відомче планування. Також його розрізняють по стро­ках (коротко-, середньо- та перспективне). Кримінологічне планування всіх видів та рівнів має відповідати основним вимогам:

— воно має бути колективним;

— виконавці повинні мати відповідні повноваження;

— заходи мають бути узгодженими між собою;

— заходи мають відповідати конкретній обстановці в регіоні (відомстві) та своєчасно корегуватися у разі її зміни.

Студенти повинні також знати основні етапи планування, їх зміст та особливості кримінологічного планування стосовно різних виді» злочинності.

 

План семінарського заняття з вивчення теми

 

1. Поняття кримінологічного прогнозування. Прогноз та гіпотеза.

2. Види кримінологічного прогнозування. Їх практичне значення.

3. Особливості індивідуального кримінологічного прогнозування (на прикладі

4. кримінальної справи).

5. Кримінологічне планування: поняття, сутність, значення.

6. Поняття попередження, профілактики, обмеження, контролю зло­чинності.

7. Загально-соціальні та спеціально-кримінологічні заходи профілак­тики злочинності (показати на конкретних прикладах). Рання та ситуа­тивна профілактика злочинів.

8. Принципи функціонування профілактичної системи.

9. Попереджувальна робота державних органів влади. Робота орга­нів МВС та прокуратури з припинення, запобігання та профілактики злочинів.

10. Форми участі громадськості у боротьбі зі злочинністю ,форми та методи координації профілактичної діяльності.

Словник найчастіше вживаних термінів за темою

 

Попередження злочинності — комплекс взаємопов'язаних заходів, що вживаються державними органами і громадськістю з метою зниження рівня злочинності та усунення причин, що її породжують.

Предмет профілактики злочинів — включає в себе: поняття профілактичної діяльності, її види, форми та рівні, суб'єкти і об'єкти, організаційні та правові засади, тактику і методику профілактики окремих видів злочинів.

Заходи профілактичного впливу — профілактичні бесіди, офіційні попередження, профілактичний облік, паспортизація підприємств та організацій, кримінологічна експертиза, профілактичний припис тощо.

Профілактика злочинності — система заходів, спрямованих на виявлення, обмеження або нейтралізацію криміногенних факторів і суспільної небезпеки особи злочинців.

Профілактика віктимологічна — система заходів, спрямованих на зниження у населення і окремих громадян ризику стати жертвами злочинних посягань.

Профілактичний вплив — сукупність різного роду дій, спрямованих на послаблення та усунення аитисуспільних намірів у сві домості осіб, які вчиняють або потенційно здатні допустити правопорушення.

Рівні профілактики — а) індивідуальна профілактика; б) профілактика в соціальних групах і колективах; в) загально-соціальна профілактика, тобто попереджувальна діяльність, що здійснюється у суспільстві в цілому.

Суб'єкти профілактики злочинів — державні органи, юридичні особи та фізичні особи, які прямо чи опосередковано беруть участь у протидії злочинності.

Форми взаємодії суб'єктів профілактики — 1) спільне вивчення стану злочинності та інших правопорушень на території обслуговування; 2) розроблення і вживання спільних заходів із запобігання злочинам; 3) спільні перевірки стану боротьби зі злочинністю на окремих об'єктах; 4) спільні виїзди до населених пунктів, навчальних закладів, на підприємства для подання допомоги в запобіганні злочинам; 5) підвищення кваліфікації осіб, які здійснюють попереджувальну діяльність; 6) обговорення результатів вживання заходів із запобігання правопорушень; 7) обмін інформацією, що становить взаємний інтерес.

Форми профілактичної діяльності органів внутрішніх справ — 1) реєстрація та своєчасне розкриття злочинів, а також розшук злочинців; 2) ведення справ профілактичного обліку осіб, схильних до правопорушень; 3) індивідуальні бесіди з ними; 4) вживання необхідних заходів впливу (попередження, штраф, адміністративний арешт, направлення на лікування, притягнення до кримінальної відповідальності); 5) проведення різноманітних операцій, рейдів з метою виявлення антисуспільних елементів, причин та умов, що сприяють вчиненню злочинів і вжиття заходів для їх ліквідації; 6) проведення правової пропаганди серед населення.

 

Взаємодія суб'єктів профілактики — узгоджена за метою, часом і місцем спільно керована, взаємопов'язана діяльність рівноправних, адміністративне незалежних один від одного суб'єктів, що грунтується на законодавчих та підзаконних нормативних актах, з метою запобігання злочинам та іншим правопорушенням на території обслуговування; виділяють два основні види взаємодії: внутрішньовідомчі та міжвідомчі. За тривалістю взаємодія може бути як короткострокова, так і довгострокова.

Індивідуальна профілактика — система заходів цілеспрямованої діяльності, об'єктом якої є особи з кримінальними нахилами, для запобігання вчинення ними злочинів, нейтралізації та ліквідації у них криміногенних якостей.

Кримінологічна прогностика — галузь кримінології, що вивчає методику і закономірності прогнозування стану та динаміки злочинності, окремих її видів, а також заходів боротьби з нею.

Об'єкти кримінологічного прогнозування — злочинність, особа злочинця, детермінанти та наслідки злочинності, заходи боротьби з нею.

Планування кримінологічне — опрацювання мети та завдань у сфері боротьби зі злочинністю, напрямків, шляхів і засобів вирішення цих завдань, їх нормативного, інформаційного, організаційного, методичного і ресурсного забезпечення на певний період.

Попередження індивідуальне — конкретизація загально соціальних та спеціально-кримінологічних заходів щодо окремої особи.

Прогноз кримінологічний — імовірне припущення щодо майбутнього стану злочинності, її детермінанти та можливості профілактики, що включає в себе якісну оцінку передбачуваних змін і зазначення приблизних строків.

 

Питання для опанування та обговорення

 

 

1. Методи кримінологічного прогнозування злочинності та індивідуальної злочинної поведінки.

2. Зарубіжний досвід участі громадян громадських формувань в охороні правопорядку та профілактиці злочинів.

3. Роль органів внутрішніх справ у попередженні злочинів.

4. Форми і методи віктимологічної профілактики.

5. Особа потерпілого та її правовий захист.

6. Віктимологічна профілактика окремих видів злочинів.

7. Особливості віктимологічної профілактики серед неповнолітніх.

Самостійна робота для вивчення теми:

Тести

1. Причини злочинності – це:

а) ті процеси та явища, які породжують злочинність як свій безпосередній зв’язок;

б) явища, процеси, які самі не породжують злочинність, але сприяють, полегшують формуванню і дії причин злочинності;

в) провокуюча властивість жертв злочинів;

г) усе перераховане.

2. Умови злочинності – це:

а) ті процеси та явища, які породжують злочинність як свій безпосередній зв’язок;

б) явища, процеси, які самі не породжують злочинність, але сприяють, полегшують формуванню і дії причин злочинності;

в) провокуюча властивість жертв злочинів;

г) усе перераховане.

3. Причини і умови, які існують незалежно від волі і свідомості людей – це:

а) об’єктивні;

б) об’єктивно-суб’єктивні;

в) суб’єктивні.

4. Детермінанти, котрі цілком залежать від діяльності людей – це:

а) об’єктивні;

б) об’єктивно-суб’єктивні;

в) суб’єктивні;

г) як об’єктивні, так і суб’єктивні.

5. За змістом детермінанти підрозділяються на:

а) постійні;

б) локальні;

в) біологічні;

г) ідеологічні.

6. За суттю детермінанти підрозділяються на:

а) культурно-виховні;

б) соціальні;

в) тимчасові;

г) регіональні.

7. До економічних чинників злочинності належить:

а) відсутність тотального державного контролю в усіх сферах суспільних відносин;

б) політична нестабільність;

в) вади економічної політики держави;

г) недосконала робота органів влади.

8. До ідеологічних чинників злочинності належить:

а) пияцтво;

б) деформація ціннісних орієнтацій;

в) недоліки господарського механізму;

г) політична криза.

9. До політичних чинників злочинності належить:

а) низький рівень правової свідомості;

б) конфлікти між різними гілками влади;

в) міграція;

г) інфляція.

10. До соціальних чинників злочинності належить:

а) нерівність членів суспільства;

б) наркоманія;

в) етнічні конфлікти;

г) недосконалість чинного законодавства.

 

11. Детермінанти злочинності - це:

а) обставини вчинення окремого злочину;

б) умови, які сприяють злочинності;

в) причини вчинення певного злочину;

г) чинники у різних сферах суспільного життя, що обумовлюють вчинення певного злочину.

д) причини та умови, які сприяють поширенню злочинності;

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Кримінологія

Національний університет... ОДЕСЬКА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ... Криворізький факультет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Прогноз, у свою чергу, — це висновок, який отримується у резуль­таті прогнозування.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Кривий Ріг
    Навчально-методичні вказівки підготовлено відповідно до Освітньо-професійної програми вищої освіти за професійним напрямком 6030401 “Право”, нормативної частини зміс

ПЕРЕДМОВА
Кримінологія – одна з провідних дисциплін кримінально-правового циклу. Вона є відображенням загальних проблем злочинності, особи злочинця, причин та умов скоєння злочинів, а також

Критерії оцінки знань, вмінь та практичних навиків.
Головним, що враховується екзаменаторами при вирішенні питання про рівень підготовки слухачів з дисципліни “Кримінологія” є: – знання основних положень кримінології; – знання осно

ПРОГРАМА
ДИСЦИПЛІНИ “Кримінологія”   1.1 Тематичний план дисципліни Бюджет навчального часу – (кількість годин)

Тема 1. Предмет, система і розвиток кримінології. Злочинність та її показники. детермінація злочинності та окремого злочину
  Кримінологія – вчення про злочинність. Предмет кримінології: злочинність, причини та умови злочинності, особа злочинця, попередження злочинності. Система кримінології як науки і як

Тема № 2. Особа злочинця. Проблеми віктимології та суїциду
Поняття особи злочинця в кримінології та її відмежування від особи, яка вчинила злочин. Особа злочинця - це особа людини, яка займається злочинною діяльністю, тобто неодноразово і заплановано вчиня

Тема 3. Методика кримінологічних досліджень
  Основні напрямки кримінологічних досліджень в Україні. Поняття методики кримінологічних досліджень, їх завдання та організація. Засоби (методи) збирання, узагальнення та аналізу кри

Тема 4 Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності.
Попередження злочинності як один з основних елементів предмету кримінологія. Попередження злочинності – це система засобів, що застосовуються державними та приватними установами, громадськими орган

Тема 5. Кримінологічна характеристика та попередження корисливої злочинності
  Вивчення цієї теми треба розпочати із розкриття змісту поняття «корислива злочинність». Корислива злочинність — це сукупність загальнокримінальних корисливих злочинів, то

Професійної та організованої злочинності. Попередження насильницьких злочинів
  Групова злочинність може розглядатися як нижча (найпростіша) форма організованої злочинності. Потрібно розрізняти види злочинних груп, регламентовані криміналь- ним законодавств

Жіноча злочинність та її попередження. Кримінологічна характеристика злочинності, пов`язаної з незаконним обігом наркотиків.
  Для успішного засвоєння цієї теми варто усвідомити, що найзначнішу частину насильницьких злочинів складають навмисні убивства, навмисне заподіяння шкоди здоров'ю, катування, зґвалту

Тема 8. Кримінологічна характеристика та попередження злочинності неповнолітніх. Кримінологічна характеристика та попередження рецидивної злочинності
  Аналізуючи основні показники злочинності неповнолітніх, важливо виділити дві статево-вікових підгрупи неповнолітніх чоловічої і жіночої статі - 14-15 і 16-17 років. Важливо тако

Тема 1. Предмет, система і розвиток кримінології. злочинність та її показники. детермінація злочинності та окремого злочину
  Методичні вказівки до вивчення теми Починаючи аналіз вчення про злочинність, потрібно пам'ятати, що злочинність підлягає вивченню:

Що таке кримінологія?
а) юридична наука, яка вивчає механізм вчинення злочинів; б) прикладна наука, яка вивчає злочинність та її основні характеристики; в) соціолого-правова наука, що вивчає злочинніст

Завдання № 4
Чи залежить динаміка злочинності в Дніпропетровській області протягом двох років від вказаних обставин і як саме: 1. Зростання цін на продовольчі товари; 2. Зміни температури пові

Завдання № 5
Вкажіть, які з перелічених показників злочинності відносяться до кількісних, а які до якісних (відповідь обґрунтуйте): 1) абсолютна кількість злочинів, що реєструються на даній території;

Завдання № 6
До яких видів латентності відносяться такі випадки: 1) У відділення міліції прийшла заява від виховательки дитячого садку про те, що у неї зі службового приміщення хтось викрав норкову шап

Тема 2. Особа злочинця. Проблеми віктимології та суїциду
  Методичні вказівки до вивчення теми   Пізнання особистості людини, яка вчинила злочин, є однією з головних проблем кримінології. Від поглядів Ч. Ломбро

Дайте визначення особи злочинця.
а) особа, по відношенню до якої порушена кримінальна справа; б) система соціальних, психологічних та інших властивостей, які складають суспільну небезпеку особи, винну у вчиненні злочину;

За якими ознаками вивчається особа-злочинця?
а) стать, вік, сімейний стан; б) ставлення до моральних норм та загальноприйнятих правил поведінки; в) соціально-демографічна, соціально-психологічна, кримінально-правова, соціаль

Тема 4. Попередження злочинності. Кримінологічне прогнозування та планування попереджувальної діяльності
  Методичні вказівки до вивчення теми   У підручниках є необхідний матеріал по основних питаннях теми: поняття попередження, профілактики, обмеження, кон

Що таке віктимологія у вузькому розумінні?
а) вчення про жертву злочину; б) самостійна галузь права; в) це галузь кримінології, які вивчає злочинність; г) вчення про суїцидальну поведінку осіб; д) вчення

Тема 5. Кримінологічна характеристика та попередження корисливої злочинності
  Методичні вказівки до вивчення теми При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­нять як“корисли

У структурі корисливої злочинності, які злочини більш всього переважають?
а) шахрайство; б) розбійні напади та грабежі; в) крадіжки; г) злочини в сфері господарської діяльності; д) злочини в сфері службової діяльності.  

Попередження насильницьких злочинів.
  Методичні вказівки до вивчення теми   Враховуючи актуальність та прикладну значущість в поле уваги провідних науковців, а також урядових і громадських

Класифікація видів економічної злочинності
1) злочини проти банківської та кредитної системи; системи страхування та свободи конкуренції; 2) ухилення від сплати податків; митні злочини; шахрайство із субсидіями; вимагання; хабарі;

Завдання для самостійної роботи
1. Виявити сутність, види та форми організованої злочинності в міжнародній та національній соціально-економічній системі; 2. Встановити природу явища організованої злочинності, її соціальн

При вивченні даної теми студенти мають усвідомити сутність по­няття
„жіноча злочинність”, „гендерна політика”, “проституція”, “наркоманія”, “наркобізнес”, „наркотизм”. Cтудент має визна­чити своє ставлення до даної проблеми та вміти по

Які злочини в структурі жіночої злочинності переважають?
а) умисні вбивства, грабежі та розбійні напади; б) умисне вбивство матерю своєї новонародженої дитини, шахрайство, крадіжки, злочини пов¢язані з незаконним обігом наркотичних речовин,

Які органи відповідно до чинного законодавства ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів?
а) органи Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України, митні органи; б) Міністерство охорони здоров¢я, Служба безпеки України, Міністерство

Завдання №2
Дільничному інспектору А. стало відомо, що троє неповнолітніх (16-17 років) під впливом 19-річного Ю., який нещодавно звільнився із місць позбавлення волі, домовились учинити крадіжку у квартирі ди

ПИТАННЯ ДО ІСПИТУ
з дисципліни “Кримінологія” З А Г А Л Ь Н А і О С О Б Л И В А Ч А С Т И Н И 1. Поняття кримінології як соціально-правової науки та її предмет. 2.

Міжнародно-правові документи. Нормативні акти СНД
  1. Конвенція про примусову чи обов'язкову працю (28.06.30). 2. Конвенція про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти без­пеки морського судноплавств

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ
Оцінка „відмінно”: 1. Відповідь студента ґрунтується на самостійному творчому мисленні. 2. Знання студентом структури курсу, теми, змісту висвітлюваного питання.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги