рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

При нормуванні

При нормуванні - раздел Философия, Світлотехнічні установки Та системи Функції Спектрального Розподілу Щільності Випромінювання J(L) Визначаю...

Функції спектрального розподілу щільності випромінювання j(l) визначають не тільки світловий потік, але і значення абсолютної А і відносної а актинічностей стосовно спектральної чутливості приймача і функції спектрального розподілу еталонного випромінювання.

Функції спектрального розподілу випромінювання необхідні для обґрунтованого вибору норми освітленості в установках з приймачами. Вони мають спектральну чутливість, що відрізняється від стандартизованої функції відносної видимості однорідних випромінювань.

Урахування спектрального складу випромінювання при нормуванні особливо важливе в тих випадках, коли спектральна чутливість приймача змінюється у функції рівня його порушення (освітлювальні установки з низькими рівнями нормованої яскравості (L< 10 кд/м2), освітлювальні установки відкритих просторів, сквери і т.д.).

Відносна спектральна чутливість зорового аналізатора в умовах сутінкового зору 10 кд/м2 > L> 0,01 кд/м2 змінюється в короткохвильову частину спектра. У сутінковому діапазоні яскравостей зсув кривої спектральної чутливості зорового аналізатора призводить до потемніння червоних кольорів з одночасним просвітленням синіх (ефект Пуркіне).

Для кількісного врахування цього ефекту необхідно користуватися зіставленням еквівалентних яскравостей. Рівність яскравостей будь-якого спектрального складу забезпечує однакову світлоту порівнюваних випромінювань при однаковому значенні яскравості поля оточення.

Цю умову можна записати для будь-яких різноспектральних випромінювань bi (l) і bj (l):

, (2.3)

де r - коефіцієнт відображення;

r(l) – спектральні характеристики відбитого випромінювання.

Рішення проводимо методом послідовних наближень, тому що функція спектральної чутливості ока ДО (lЭ) залежить від величини еквівалентної яскравості Lэ. На підставі вирішення цього рівняння будуємо графіки залежності відношення LЭ/L у функції стандартної яскравості L для випромінювань з різними співвідношеннями часток променистого потоку (променистої яскравості) у червоній, зеленій і синій зонах спектра:

mк=DFк/F; mз=DFз/F; mс=DFс/F , (2.4)

де DFK, DF3 і DFC — променисті потоки в червоній, зеленій і синій частинах спектра заданого випромінювання;

mк, mз, mс – часткові коефіцієнти;

F= DFк +D F3+D FC — повний потік випромінювання.

Границя синьої і зеленої зон прийнята рівною l1 = 0,48 мкм., а зеленої і червоної l2 = 0,56 мкм.

Для випромінювань з різними значеннями mк, m3 і mс, що задовольняють обов'язковій умові mк + m3 + mс = 1, були розраховані Lэ/L для різних значень L. За результатами цього розрахунку були побудовані криві Lэ/L = f(L). Стандартна яскравість різних спектрів випромінювання, що характеризуються трьома частковими коефіцієнтами: тк, т3 і m.

Після орієнтованого визначення значення Lэ за графіком необхідно зробити розрахунок Lэ, користуючись загальним рівнянням, що визначає еквівалентну яскравість, знайдену за графіком (рис.2.1):

Lэ = 683, (2.5)

де K (l, Lэ) — функція відносної видимості в умовах адаптації на яскравість Lэ.

 

Рис.2.1

Якщо значення Lэ, отримане з (2.5), не збігається з раніше прийнятим орієнтованим значенням Lэ, знайденим за графіком, операцію розрахунку треба повторити, вибравши нові значення Lэ, і K (l, Lэ).

 

Рис.2.2

Виникнення відчуття дискомфорту при недостатніх значеннях освітленості пояснюється перерозподілом світлоти по окремих ділянках спектра. (Може бути усунуто збільшенням яскравості тим більшим, чим нижче колірна температура випромінювання). Як показав Матвєєв А.Б. [7], для усунення ефекту Пуркіне необхідно забезпечити сталість відношення еквівалентних яскравостей різнобарвних об'єктів в умовах освітлення їхнім еталонним випромінюванням. Рівень яскравості випромінювання джерел світла при застосовувані в установці:

 

. (2.6)

 

Тут b1(l) і LЭ1 — спектральна інтенсивність випромінювання й еквівалентна яркість застосовуваного випромінювання;

b2(l) і LЭ2 — те ж для еталонного випромінювання;

rI(l) і rj(l) — спектральні характеристики відображення i-ro і j-го кольорових зразків;

K(l, LЭ1) і K(l, LЭ2) — функції спектральної чутливості зорового аналізатора при адаптації на еквівалентні яскравості LЭ1 і LЭ2 зображені на рис 2.3. Оскільки спектральні характеристики відображення зразків можуть бути різними навіть для одноколірних об’єктів, зберігається умова постійності відношення яскравостей.

 

 

 

Рис. 2.3

 

Лекція 3. ВИБІР НОРМОВАНОЇ ФОТОМЕТРИЧНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 

Продуктивність світлотехнічних установок визначається щільністю ефективного потоку по освітлюваній (що опромінюється) поверхні. У загальному випадку освітлюваний об'єкт, що опромінюється, може мати довільну поверхню рельєфу. У цьому випадку розподіл освітленості (щільності опромінення) по окремих ділянках робочої поверхні, а також по поверхнях об'єктів спостереження, по-різному орієнтованих у просторі, визначиться розподілом і величиною яскравості в усіх напрямках простору щодо досліджуваної точки поля.

Напрямок випромінювання щодо досліджуваної точки простору визначається двома кутовими координатами: кутом у меридіональній площині щодо вертикалі АТ і кутом в екваторіальній площині щодо площини меридіана, що проходить через точку простору, в якій розташоване око спостерігача (рис. 3.1, 3.2).

 

Рис. 3.1- Кутові координати Рис 3.2- Елементарний телесний кут

У прийнятій системі координат будь-яке випромінювання, що надходить з простору в точку А за напрямом γ,β, можна характеризувати яскравістю L γ,β . Кожній точці простору At відповідає нескінченно велика сукупність напрямків γ i ,β I, отже кожній точціпростору відповідає нескінченно велика кількість елементарних пучків променів яскравістю L γ, i βi в напрямку до досліджуваної точки Ai.

Функція розподілу яскравості в просторі L (γ,β ) змінюється при переході від однієї точки простору Ai до іншої Aj і відбувається тим значніше, чим нерівномірніше розподіл яскравості в навколишньому просторі.

Оскільки нормована фотометрична характеристика повинна володіти не тільки універсальністю визначення умов освітлення, але і практичною прийнятністю, слід відмовитися від нормування L і прийняти для цілей нормування одну з інтегральних характеристик цієї функції.

Як показали А. А. Гершун, М. М. Гуревич [4,13], загальний вираз для інтегральної характеристики в досліджуваній точці світлового поля має такий вигляд:

, (3.1)

де — функція напрямку, що визначає цінність випромінювання в напрямку v;

— тілесний кут, утворений двома конічними поверхнями з кутами розкриття v і v+dv (рис.3.2) і поздовжніми площинами β і β+dβ.

Отже, загальний вираз інтегральної характеристики світлового поля матиме вигляд

З=. (3.2)

Сферична освітленість, обумовлена середньою щільністю світлового потоку на поверхні сфери, що має зникаючий малий радіус, характеризується постійним значенням f, чисельно рівним 0,25:

 

, (3.3)

 

де L(v) — середнє значення яскравості в межах елементарного тілесного кута 2πsinvdv

. (3.4)

Величина середньої сферичної освітленості визначає об'ємну щільність світлової енергії в будь-якій точці Ac.

Тепер знайдемо напівсферичну освітленість:

. (3.5)

 

Функція цінності випромінювання f (v,β) для середньої напівсферичної освітленості, обертаючись у функцію тільки кута v, визначається наступною рівністю:

f(v)=0.25(1+cosv) . (3.6)

Освітленість площини є також інтегральною характеристикою точки поля і напрямку, обумовленого нормаллю до площини:

Е=. (3.7)

Циліндричну освітленість відповідно до загального виразу інтегральної функції можна визначити як середню щільність світлового потоку на циліндричній поверхні зникаюче малих розмірів (D і h):

Ец=2, (3.8)

де v — кут між віссю циліндричного приймача і досліджуваним напрямком.

Інтегральною характеристикою поля є також світловий вектор або вектор щільності опромінення

, (3.9)

де — одиничний вектор напрямку випромінювання в досліджувану точку поля з точки з координатами v і β.

Для наближеної характеристики структури світлового поля прийнято користуватися відношенням різних інтегральних характеристик у досліджуваній точці поля, наприклад відношеннями й ін., або градієнтом якої-небудь з інтегральних характеристик grad £, grad£N або grad £ та ін.

Глибину тіні прийнято визначати відношенням величин освітленості в незатіненій і затемненій ділянках освітлюваної поверхні.

Різкість тіні характеризують градієнтом зміни яскравості ΔL/lΔ (кд/м2)*см у зоні переходу від затемненої ділянки поверхні до незатіненої. З огляду на кореляцію між наведеними відношеннями інтегральних характеристик поля і його тінеутворюючими властивостями можна ці відношення і градієнти використовувати для оцінки контрастності освітлення.

Точність зорової роботи визначається мінімальними кутовими розмірами об'єктів розрізнення та їх яскравісними контрастами з фоном. Унаслідок залежності видимості й розрізнення об'єктів спостереження від яркості робочої поверхні при виборі нормованого значення освітленості необхідно враховувати коефіцієнт відображення або коефіцієнт яскравості робочої поверхні.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Світлотехнічні установки Та системи

Харківська національна академія міського господарства... Н О Ільїна Ю О Васильєва...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: При нормуванні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Та системи
( Конспект лекцій для студентів 4 курсу денної і 5 курсу заочної форм навчання спеціальності 6.090.600 -«Світлотехніка і джерела світла»)  

Лекція 1. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ НОРМУВАННЯ СВІТЛОТЕХНІЧНИХ УСТАНОВОК
  Світлотехнічні установки застосовуються у всіх областях народного господарства і є найбільш розповсюдженими серед інших електроустановок. Мета вивчення дисципліни

Мета і завдання нормування
  Проектування світлотехнічних установок будь-якого призначення необхідно починати з вибору параметрів установки, що визначають її продуктивність. Дані про щільність опромінення фотор

Деякі визначення
Ефект дії випромінювання у світлотехнічній практиці часто оцінюється умовно обраними величинами (оптична щільність виявленого зображення, світлота випромінювання, яскравість фотолюмінесценції та ін

ОСВІТЛЮВАЛЬНИХ УСТАНОВОК
Через зоровий аналізатор людини надходить із зовнішнього світу найбільша кількість інформації. Чутливість зорового аналізатора, як і чутливість будь-якого іншого приймача випромінювання, п

Лекція 4. НОРМУВАННЯ ЗА ВИДИМІСТЮ
  Якщо тест-об'єкт рівнояскравий, ступінь його помітності на рівнояскравому фоні можна визначити яркісним контрастом k, чисельно рівним відношенню різниці яскравості об'єкта і фону до

Лекція 6. РОЗРАХУНОК ЦИЛІНДРИЧНОЇ ОСВІТЛЕНОСТІ
Підвищення вимог до якості освітлення привело до регламентації у приміщеннях циліндричної освітленості, що є характеристикою відчуття насиченості приміщення світлом. Циліндрична освітленіс

Лінійні елементи, що світять
Розглянемо лінію, що світить, вісь якої перпендикулярна до утворюючого циліндра (рис.6.3).  

Лекція 7. РІВНОЯСКРАВІ ПОВЕРХНІ
  Розглянемо рівнояскравий диск, площина якого перпендикулярна до утворюючій циліндра (рис. 7.1).  

Відбита складової циліндричної освітленості
Відбита складової циліндричної освітленості в розрахунковій точці може розглядатися як сума двох доданків: циліндричної освітленості, що створюється стелею і ділянками стін, розташованими вище гори

Послідовність розрахунку циліндричної освітленості
1. Залежно від типу елемента, що світить, визначаємо пряму складової освітленості: а) для точкового випромінювача — за рівнянням

ЗА ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНИМИ ПОКАЗНИКАМИ
Показником економічної ефективності капітальних вкладень у порівнювані варіанти технічних рішень проекту прийнято мінімум приведених витрат, що являють собою по кожному варіанту суму капітал

Техніко-економічні характеристики установок за укрупненими показниками
У цьому разі нормується освітленість, а не яскравості. Показники характеризуються точністю зорової роботи (кутовий розмір об'єкта розрізнення та його яскравий контраст k із фоном) і коефіціє

Освітлення і продуктивність праці
Ф. Мосс [1] представив функцію зору наступним рівнянням: , (8.14) де d, b і з —

Показник засліпленості
Яскравість окремих ділянок полю зору неоднакова. Розподіл яскравості в межах поля зору визначається не тільки розходженням коефіцієнтів яскравості або коефіцієнтів відображення окремих ділянок поля

Лекція 9. ПОКАЗНИК ДИСКОМФОРТУ
Зоровий дискомфорт визначається як відчуття незручності або напруженості. Це відчуття виникає в результаті наявності в полі зору світлових плям з яскравістю, що з

Лекція 10. ПУЛЬСАЦІЯ ВИПРОМІНЮВАННЯ
  Світловий потік газорозрядних джерел світла при живленні струмом промислової частоти пульсує з частотою 100 Гц. Причиною цього є інерційність газового розряду. Якісний крит

Класифікація світних елементів
Світні (випромінюючі) елементи залежно від співвідношення їхніх розмірів і відстаней до освітлюваної поверхні можна розбити на три групи: точкові, лінійні й поверхні кінцевих розмірів. До першої гр

Лекція 12. РОЗРАХУНОК ПРЯМОЇ СКЛАДОВОЇ ОСВІТЛЕНОСТІ
Розрахунок освітленості від точкових елементів, що світять, із симетричним світлорозподілом Розглянемо загальний випадок розрахунку освітленості від світильника із симетричним світлорозпод

Розрахунок освітленості від несиметричних світильників
Нехай у точці 0 розташований світильник з несиметричним світлорозподілом, причому його вісь 00' перпендикулярна до розрахункової площини Q, рис 12.3.

Просторові криві рівної відносної освітленості
При розрахунку освітленості від великого числа світильників з несиметричним розподілом сили світла зручно користуватися просторовими кривими рівних значень відносної освітленості

Розрахунок освітленості від прожекторів заливаючого світла
  Розрахунок прожекторного освітлення може здійснюватися за допомогою співвідношень, справедливих для точкових елементів, що світять. Специфіка розрахунку полягає у встановленні значе

Лекція 13. МЕТОД КРИВИХ РІВНИХ ЗНАЧЕНЬ ВІДНОСНОЇ ОСВІТЛЕНОСТІ
  При розрахунку освітленості в багатьох точках освітлюваної поверхні або розрахунку освітленості від великого числа прожекторів звичайно користуються допоміжними графіками або таблиц

Алгоритм розрахунку
1. Користуючись (13.9), визначаємо відносні координати а, і b; 2. За кривими рівної відносної освітленості знаходимо; 3. За (13.10) визначаємо освітленість горизонта

Розрахунок освітленості від лінійних елементів, що світять
Світильники з люмінесцентними лампами розташовують звичайно в безперервну лінію або лінію з розривами так, щоб вісь світлової лінії була рівнобіжна розрахунковій площині. Припусти

Розрахунок освітленості від лінії, що світить, у вертикальній площині
Для вертикальної площини, перпендикулярної до площини Р, значення cosb запишемо у вигляді

Лекція 14. РОЗРАХУНОК ОСВІТЛЕНОСТІ
ВІД ЛІНІЙНИХ ЕЛЕМЕНТІВ, ЩО СВІТЯТЬ, РОЗТАШОВАНИХ У ЛІНІЮ З РОЗРИВАМИ На рис14.1 і 14.2 зображені світна лінія з розривами і криві розподіл

Метод кривих рівної відносної освітленості.
Велике поширення в практиці розрахунку освітленості від світильників з косинусним світлорозподілом у поздовжній площині одержав метод кривих рівної відносної освітленості, запропонований Г. М. Кнор

Лекція 15. Розрахунок освітленості від поверхонь рівномірної яскравості, що світять
Визначимо освітленість у розрахунковій точці А, що лежить в горизонтальній площині, від поверхні

Лекція 16. РОЗРАХУНОК РОЗПОДІЛУ СВІТЛОВОГО ПОТОКУ ВІД ТОЧКОВОГО ВИПРОМІНЮВАЧА
Точковість світного елемента звичайно визначається його відносними розмірами стосовно відстані до освітлюваної точки простору. Практично прийнято вважати тіло, що світить, точковим, якщо його розмі

Визначення світлового потоку, що падає на смугу нескінченної довжини
При необхідності розрахунку світлового потоку від одного або невеликого числа точкових елементів, що світять, на площину, перпендикулярну до осі симетрії, будувати сітку дуже складно, тому, користу

Послідовність розрахунку
1. Розбиваємо розрахункову площину на ділянки так, щоб проекція осі світильника збігалася з одним з кутів кожної з таких ділянок (рис.16.6); 2. З креслення, що визначає розташування світил

Метод тілесних кутів первинного використання
Цей метод, запропонований І. С. Дубінкіним [18], призначений для визначення світлового потоку, що безпосередньо падає на площину, перпендикулярну до осі симетрії світильників, від усієї сукупності

Метод зональних множників
Аналогічний метод розрахунку розподілу світлового потоку точкових елементів, що світять, був запропонований Джонсом і Нейдхартом [20]. Ними розраховані коефіцієнти, названі зональними м

Лекція 17. РОЗРАХУНОК РОЗПОДІЛУ СВІТЛОВОГО ПОТОКУ ВІД СВІТНОЇ ЛІНІЇ
Для визначення світлового потоку, що падає від світної лінії: 1. На горизонтальну площину, рівнобіжну її осі. 1) Розіб'ємо простір, що оточує лінію, яка світить, на рівні д

Освітленість у розрахунковій точці для цього випадку
. (17.8) Світловий потік, що падає на смугу шириною dr у межах двогранного кута g

Результа
                   

Метод зональних множників
Для розрахунку розподілу світлового потоку від лінії, що світить, може використовується метод зональних множників Джонса і Нейдхарта, який для світної лінії модифікований Ейнхартом. Сутність цього

Лекція 18. РОЗРАХУНОК РОЗПОДІЛУ СВІТЛОВОГО ПОТОКУ ВІД РІВНОЯСКРАВОЇ ПОВЕРХНІ, ЩО СВІТИТЬ
Необхідно розрахувати освітленість і світловий потік від поверхонь кінцевих розмірів, що світять, для яких застосування закону квадратів відстані приводить до значної похибки при його використанні.

Світний прямокутник, площина якого рівнобіжна розрахунковій площині
Алгоритм розрахунку: Визначивши освітленіс

Розрахунок світлового потоку з диска на рівнобіжний диск
Розглянемо випадок визначення світлового потоку, який падає на розрахункову площину від диска рівномірної яскравості, що світить, площина якого рівнобіжна розрахунковій площині, рис 18.6.

Лекція 19. РОЗРАХУНОК ОСВІТЛЮВАЛЬНИХ УСТАНОВОК З УРАХУВАННЯМ БАГАТОРАЗОВИХ ВІДБИТТІВ
У практиці освітлювальної техніки освітлюваний об’єм приміщення обмежується поверхнями, що відбивають значну частину світлового потоку, який падає на них від світильників і джерел світла. В установ

Визначення середньої яскравості (світності) поверхонь приміщення
У деяких випадках потрібно визначати світлові потоки, що встановилися в результаті багаторазових відображень на стелі (Fn) і стінах приміщення (Fс). Замінивши у визначнику [D]

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
  1.Мешков В.В. Осветительные установки. М.-Л., Госэнергоиздат, 1947. 2.Масекене К.С. Исследование работоспособности в условиях промышленной осветительной установки на промыш

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги