рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми проведення дискусії

Форми проведення дискусії - раздел Культура, Лекція №5 Культура усного фахового спілкування Обговорення Багатьох Суспільно-Політичних, Морально-Етичних, Екологічних, Кул...

Обговорення багатьох суспільно-політичних, морально-етичних, екологічних, культурно-освітніх, професійних проблем сучасного суспільства досягається шляхом відкритого обміну думками, широкого суспільного (або колективного) діалогу, у процесі якого виникає можливість компетентно і всебічно проаналізувати життєво важливі проблеми, висунути й аргументовано відстояти власний погляд на обговорювану проблему, яка має спірний характер, знайти шляхи і способи її вирішення або сформувати громадську думку щодо неї. Загальноприйнятим жанром проведення таких форм ділової комунікації є дискусія (9.1). Найчастіше вона функціонує як складова таких форм спілкування, як нарада, збори, конференції, але може мати і самостійне значення.

9.1 Дискусія (лат. – дослідження, розгляд, розбір) – це:

1) спір, суперечка окремих осіб, співрозмовників;

2) широке публічне обговорення якогось суперечливого питання на зборах, у пресі тощо.

Метою дискусії є з’ясування і зіставлення різних поглядів на ту чи іншу проблему, пошук, виявлення істинної думки, знаходження правильного рішення спірного питання. В такому спорі ретельно відбирають і аналізують докази, зважено оцінюють позиції і погляди протилежної сторони, тобто, по суті, ведеться спільний пошук істини. Звичайно, така дискусія можлива тільки між компетентними людьми, які знають певну проблему, зацікавлені в її вирішенні.

Характер дискусії визначається і соціальною значущістю проблеми, що обговорюється. Предметом спору можуть бути питання, що відбивають загальнолюдські інтереси (проблеми екології, виживання людства, збереження миру), порушуватися можуть і національні інтереси, інтереси певних соціальних прошарків суспільства, групові інтереси (людей певної професії, колективів, відомств, неформальних об’єднань) тощо.

Окрім дискусії, найпоширенішого жанрового різновиду спору, дослідники виділяють ще й інші види: диспут (9.2), полеміку (9.3), дебати (9.4), евристику (9.5).

9.2 Диспут – публічний спір на наукову чи публіцистичну, суспільно важливу тему.
9.3 Полеміка – спір з метою захистити, обстояти свою думку, спростувати думку опонента. Служить вихованню активної громадянської позиції, часто супроводжується конфронтацією, протиборством сторін, ідей.
9.4 Дебати – обмін думками на сцені з якого-небудь питання, суперечка.
9.5 Евристика – спір, розрахований на перемогу будь-якою ціною.

На специфіку спору впливає кількість осіб, які беруть участь в обговоренні проблемних питань. За цією ознакою виділяються три основні групи:

спір-монолог (людина сперечається сама з собою, це так званий внутрішній спір);

спір-діалог (полемізують дві особи);

спір-полілог (ведеться декількома або багатьма особами).

У свою чергу спір-полілог може бути масовим (всі присутні беруть участь у спорі) і груповим (спірні питання вирішує певна група осіб у присутності всіх учасників).

Чимало ділових зборів, нарад або вирішення окремих питань на них проводиться у формі ділової масової дискусії.

Виступ у процесі дискусії, як правило, не готується завчасно, а є спонтанною реакцією на щойно почуте від промовця, доповідача. У лаконічному виступові промовець може порушити одне-два питання або дати конкретну відповідь на поставлені йому запитання, не відходячи при цьому від теми дискусії.

Змістовний виступ передбачає: - виклад суті обговорюваного питання; - акцентування на основному; - висловлення свого ставлення й оцінки; - підкріплення своїх доказів чи думок прикладами (посиланнями на джерела).

Адресувати своє звернення промовець повинен до всіх присутніх, побудувавши його так, щоб одержана ними інформація була зрозумілою й лягла в основу їх власних роздумів і висновків. Допомагає у цьому грамотно побудована структура виступу, яка багато в чому залежить від методів викладення матеріалу (див. табл. 9.1).

Таблиця 9.1

Основні методи викладення матеріалу

Метод Визначення
Індуктивний викладення матеріалу від конкретного до загального
Дедуктивний викладення матеріалу від загального до конкретного
Метод аналогії зіставлення різних явищ, подій, фактів
Концентричний розташування матеріалу навколо основної проблеми
Ступінчастий послідовне викладення одного питання за іншим
Історичний викладення матеріалу в хронологічній послідовності

Основний засіб спілкування під час дискусії – діалог, який одночасно ведуть тільки двоє учасників. Дуже важливо, щоб учасники дискусії добре підготувалися, мали при собі переконливі матеріали для аргументації власної думки. Велике значення має також їхня манера мовлення, культура спілкування, щирість і відкритість у взаєминах з опонентами, повага до них і терпимість до їх позиції.

Голова дискусії регулює її хід, усі процедури, оголошує тему, питання для обговорення, представляє виступаючих, стежить за регламентом, керує обміном думок, підсумовує результати дискусії, виголошує заключне слово.

У процесі дискусії і слухачі, і учасники оцінюють ту чи іншу пропозицію, думку, зауваження. Важливо, щоб ця оцінка була об'єктивною, тобто заснованою на реальних фактах, доведених положеннях, переконливих аргументах і не містила емоційного забарвлення.

 

3. «Мозковий штурм»

Найбільш поширеним та типовим є метод "мозкового штурму", який широко застосовується для генерації нових ідей унаслідок творчої співпраці групи спеціалістів. Працюючи як єдине ціле, група спеціалістів намагається "штурмом" подолати труднощі, які заважають розв'язати проблему, що досліджується. "Мозковий штурм" як метод активізації творчого мислення потребує передовсім створення належної творчої атмосфери, коли навіть "найбезглуздіші", на перший погляд, ідеї розглядаються уважно і серйозно. Доцільно, щоб в обговоренні брали участь різні фахівці (бухгалтери, фінансисти, менеджери, конструктори, технологи, працівники служб збуту), причому з різним рівнем досвіду. Зрозуміло, що вони мають бути обізнані з проблемою, але детальне її знання є необов'язковим. Небажано, щоб до групи потрапляли начальники та їхні підлеглі.

У процесі мозкового штурму учасники висувають власні ідеї, розвивають ідеї своїх колег, використовують певні ідеї для розвитку інших, комбінують їх. Щоб забезпечити максимальний ефект, "мозковий штурм" треба проводити за певними правилами. Інакше він перетворюється на звичайну нараду.

Дійовий "мозковий штурм" має ґрунтуватися на суворому дотриманні розподілу в часі процесу висування ідей та процесу їх обговорення й оцінки. На першій стадії штурму забороняється критикувати висунуті ідеї та пропозиції (критичні зауваження порушують творчий процес). Завдання керівника групи полягає в активізації творчого мислення учасників засідання з тим, щоб вони висунули якнайбільшу кількість варіантів розв'язання певного завдання. На цій стадії перевага віддається кількості, а не якості висунутих ідей. На другій стадії ідеї ретельно обговорюються, економічно оцінюються та в кінцевому підсумку відбирається найліпша з них.

На стадії обговорення учасники повинні розвивати висунуті ідеї: у будь-якій з них можна знайти раціональне зерно. Значний ефект дає комбінування ідей за допомогою складання переліку всіх запропонованих варіантів виконання аналізованої функції із зазначенням переваг та недоліків кожного з варіантів. Максимальна тривалість засідання - 1,5 год. (може бути кілька засідань з одного питання).

Основний ефект "мозкового штурму" досягається внаслідок розмежування в часі висунення ідей та їх обговорення: кількість висунутих у такий спосіб ідей в одиницю часу є вдвічі більшою, ніж традиційними способами.

Однак не будь-яке завдання можна розв'язати цим методом. Він ефективний здебільшого для розв'язування не дуже складних проблем загального (особливо організаційного) характеру, коли учасники засідання мають достатню інформацію про них.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Лекція №5 Культура усного фахового спілкування

Культура усного фахового спілкування... Способи впливу на людей під час безпосереднього спілкування Індивідуальні та... Стратегії поведінки під час ділової бесіди Співбесіда з роботодавцем...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми проведення дискусії

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Способи впливу на людей під час безпосереднього спілкування
Наше життя неможливе без знання мовного етикету. Це істина відома кожному з дитинства. Людина послуговується ним щодня і, до того ж, не один раз. Мовний етикет (6.1) відображає правила мовно

Стратегії поведінки під час ділової бесіди. Співбесіда з роботодавцем.
  Манери, одяг, жести, міміка, інтонації – усе промовляє до слухачів і все або посилює вплив сказаного, або, навпаки, послаблює його. З цього приводу варто згадати настанови російсько

Співбесіда з роботодавцем
Співбесіда з роботодавцем є основним методом оцінки та відбору кандидатів при влаштуванні на роботу. Успіх чи неуспіх залежить як від професійних якостей (освіта, досвід, кваліфікація тощо), так і

Етикет телефонної розмови
Основою успішної телефонної розмови є компетентність, тактовність, доброзичливість, володіння прийомами ведення бесіди, бажання швидко і ефективно вирішити проблему або надати допомогу для її виріш

Використання прийомів новизни, персоніфікації, проблемної ситуації у публічному виступі
При підготовці до публічного виступу бажано використовувати основні прийоми, що забезпечують його ефективність і допомагають досягти мети – вплинути на інтелектуальну та емоційну сферу слухачів.

Вимоги до зборів
  1. Збори проводяться при визнанні необхідності їх більшістю колективу. 2. Збори повинні допомагати досягненню конкретно поставленої мети. 3. Збори повинні бути пла

Вставні конструкції у монологічному та діалогічному мовленні
У процесі діалогічного і монологічного мовлення оратори активно вводять у змістове тло свого повідомлення вставні конструкції (8.11), які виконують у тексті суб’єктивно-оцінну функцію.

Утворення дієприкметників. Дієприкметниковий зворот
4.2 Дієприкметник – це особлива форма дієслова, що виражає ознаку за дією або станом і має граматичні особливості дієслова і прикметника, наприклад: Воду, введену в цемент, врахов

Дієприкметниковий зворот (4.3.) відокремлюється комами.
4.3 Дієприкметниковий зворот – це дієприкметник із залежними від нього словами. Наприклад: На рисунку зображено деталь,прикріплену до пружини. У наук

Утворення дієприслівників. Дієприслівниковий зворот
4.4 Дієприслівник – це особлива незмінна форма дієслова, що означає додаткову дію або стан і має граматичні ознаки дієслова та прислівника. Наприклад: збільшуючи, збільшивши; вико

Дієприслівниковий зворот (4.5) відокремлюється комами.
4.5 Дієприслівниковий зворот – це дієприслівник із залежними від нього словами. Наприклад: Забудовуючи територію, будівельники використовували новітні технології.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги