рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Обумовленість чи свобода вибору. Поняття про карму.

Обумовленість чи свобода вибору. Поняття про карму. - раздел Образование, ТЕМА: Характеристика елементів матеріального творіння Карма В Перекладі Із Санскриту Означає Діяльність. Але Звичайно Під...

Карма в перекладі із санскриту означає діяльність. Але звичайно під цим словом визначається як діяльність, так і наслідки цієї діяльності. Відповідно закон карми регулює діяльність й її наслідки. І його можна назвати як закон причинно-наслідкового зв'язку. Відповідно до цього закону нічого не відбувається випадково. Все, із чим зіштовхується людина зараз, має свою причину в минулому. А все, що відбудеться в майбутньому, є результатом складового минулого й сьогодення.

На грубому рівні цей закон виражається, наприклад, у третьому законі Ньютона. З якою силою відбувається дія, такою буде протидія. Закон карми досить тонкий, тому дії й реакції можуть бути розділені один від одного часом і простором. Побачити або вивчити закон карми і його дію досить складно емпіричним процесом пізнання, тому що не завжди це може бути очевидним, як певні дії викликають якісь наслідки через певний час.

Тому для того, щоб вивчити цей закон карми, ми повинні скористатися низхідним процесом шабди, тобто одержати знання з ведичної літератури.

Отримавши людську форму життя, жива істота одержує розвинутий розум й інтелект, і поряд з можливостями вона одержує також і відповідальність. І ця відповідальність виражається в тім, що жива істота, діючи певним чином, формує реакцію в майбутньому. Інакше кажучи, живі істоти, які перебувають на рівні розвитку нижче людської форми життя, не одержують наслідків за свої вчинки, тобто не заробляють карму. Тільки в людській формі життя жива істота, роблячи гарні вчинки, одержує певні позитивні реакції, і, роблячи погані вчинки, одержує певні негативні реакції. Ці реакції не обов'язково можуть виявитися в цьому житті. Оскільки свідомість й індивідуальність вічні, те ці реакції будуть супроводжувати цю істоту й можуть виявитися в майбутньому.

У нижчій, чим людська форма життя, жива істота відпрацьовує ту карму, що вона заробила у своїх людських втіленнях, коли вона мала можливість вибору своїх учинків. І в тому випадку, якщо людина порушує певні закони Всесвіту, то вона змушена одержувати цілком певні реакції. Так само як є закони держави, так і є закони Всесвіту. Як у державі людина, порушивши певні закони, змушена зазнавати кари, так само, зробивши певні вчинки, які будуть суперечити всесвітнім принципам і законам, вона буде змушена одержувати реакції. Ці реакції будуть проявлятися як у цьому житті, так й у наступному. Наприклад, цей закон карми виражається в тім що, якщо людина заподіює страждання іншим живим істотам, тваринам або людям, то вона змушена буде одержати ці страждання як реакції сама. Як закон бумеранга. Його можна закинути й уже забути, що він десь летить, та рано чи пізно, він повертається й дає про себе знати. Точно так само діє й карма, за принципом: «Що посієш, те й пожнеш».

Є різні типи сприйняття: сприйняття в невігластві, сприйняття в пристрасті й сприйняття в благочесті, тобто в знанні. Сприйняття в знанні означає, що людина розуміє природу процесу та що відбувається. Вона розуміє, якими законами ці процеси управляються, тому вона може правильно оцінити ситуацію. Розуміння в пристрасті означає, що людина захоплюється в цій ситуації, тобто починає бурхливо реагувати на ці процеси. Розуміння в невігластві означає, що людина ніяк не реагує, тобто не може зрозуміти, що відбувається. Наприклад, якщо одна людина вбиває іншу, то в наступному житті вона змушена понести реакцію у формі того, що в наступному житті її також уб'ють.

Ведична література дає так само й знання, як можна нейтралізувати реакції від певних дій, за які в майбутньому потрібно нести якісь досить серйозні реакції. Закон карми визначає те, що відбувається з людиною зараз. Наприклад, народжуються діти абсолютно в різних умовах. Одні народжуються в родині забезпечених батьків, які можуть дати гарне виховання й освіту. Інші ж народжуються в родинах неблагополучних. Іноді діти народжуються з якимись фізичними або психічними вадами. Можна задатися питанням, якщо існує якась вища природа, що повинна забезпечувати справедливість, то чому ці діти народжуються в різних стартових умовах? Якщо певна філософська концепція заперечує закон карми, а також заперечує реінкарнацію, то дуже складно відповісти на це питання, чому діти народжуються в різних умовах. Але якщо ми будемо розглядати закон карми й реінкарнацію, то із цього виходить дуже нескладне логічне пояснення, що жива істота просто одержує реакції за свої вчинки в минулому житті. Якщо людина комусь заподіювала страждання й у результаті її вчинків хтось одержав якісь тілесні ушкодження, то в наступному житті вона може одержати ці тілесні ушкодження навіть із народження. Деякі діти мають із народження якісь таланти й здібності. Через те, що людина в минулому житті навчалася музиці, то ця схильність до такої діяльності залишається й у наступному житті. Комусь іншому, складніше буде опанувати музичною спеціальністю, якщо вона у минулих життях не займалася музикою, і потрібно буде дуже тяжко й завзято працювати й навчатися, щоб навчитися грати.

Важливо відзначити, що закон карми поширюється на всіх, тобто незалежно від того, вірить людина в щось чи ні. Точно так само як закон гравітації не бере до уваги переконання людини, або його емоційність, або колір шкіри. Закон карми поширюється на все, що відбувається й на всіх людей. Насамперед, він поширюється на особистість.

Карма не переходить від батьків, тобто батьки ні в чому не винні. Є багато факторів, які визначають те, якою дитина народиться, яка свідомість буде в дитини. Найважливішим є те, якою була свідомість батьків у момент зачаття. Тому у ведичній культурі існували певні обряди й ритуали, які дозволяли одухотворити свідомість батьків у момент перед зачаттям. Це давало їм можливість отримати дитину з якимось гарними задатками, гарними моральними й інтелектуальними якостями. Якщо майбутні батьки цим будуть зневажати, то їхній рівень свідомості буде визначати те, якою народиться дитина. Тобто це один з таких факторів. І батьки змушені будуть одержати дитину, що буде для них свого роду втіленням реакції за їхній учинок і вони будуть із ним постійно мати якісь проблеми й складності у вихованні. Дитина також одержує відповідних батьків, де вона сама відповідає за те, що заслужила своїми вчинками в минулому житті й має батьків, які можуть бути поганими й некваліфікованими людьми, що навіть можуть про нього не подбати.

Також по закону карми бувають певні хвороби, деякі з них уроджені, інші ж проявляються через якийсь час після народження. Тобто вони запрограмовані: можуть бути слабкі зуби або ясла, нервова система або ще що-небудь. І це може бути закладене від народження. Є така наука фізіогноміка, по якій можна визначати, які вчинки робила людина в минулому по певних рисах особистості й тіла.

Розуміння цих фундаментальних законів дозволяє нам краще зрозуміти, що ж відбувається з нами й що відбувається з іншими. Ми можемо зрозуміти також, яким чином нам діяти, щоб не одержувати негативних реакцій і наслідків.

Вивчаючи закон причинно-наслідкового зв'язку, людина може зрозуміти, що кожний одержує саме стільки, скільки заслужив по своїй кармі, тобто не більше і не менше. Звичайно ж, своїми вчинками зараз людина деякою мірою може змінити свою карму. З іншого боку, закон карми в значній мірі детермінований, тобто він обумовлює те, що відбудеться. Виникає питання: яка залежність між волею вибору й законом карми. Існує дві крайності в розумінні. Перша - це фаталізм. Коли людина думає: те, що відбудеться, того не минути в кожному разі й не можна нічого змінити. Усе, що по долі закладено, те й одержиш. Це один вид розуміння, коли така крайність приводить до помилок у розумінні.

З другої сторони, людина може вважати, що ніякої карми, ніякої долі немає. Як хочу, так і роблю, тобто все залежить від мене. Цей тип мислення називається лібералізмом. Коли людина вважає, що його майбутнє й сьогодення визначається всього лише зусиллям його волі. Він вважає, що якщо хоче чогось певним чином, то це буде формувати його життя. І як наслідок цієї філософії, що людина вважає, що ніхто не повинен примушувати його робити що-небудь, тобто вона діє тому що хоче сама і сама визначає, що правильно, а що неправильно. Але це теж неправильна концепція тому що, насправді, людина багато в чому залежить від обставин і тому, що з нею відбувається. І це впливає на те, яке рішення вона приймає.

Якщо говорити про ведичне розуміння співвідношення залежності зумовленості й волі вибору, то вона така, що це співвідношення може мінятися залежно від рівня знань людини. Якщо жива істота має дуже низький рівень свідомості й невелике знання, то її діяльність буде дуже сильно визначена якимсь типом поводження. Така людина, якщо потрапляє в якусь ситуацію, реагує строго певним чином. У міру того, як людина здобуває знання законів Всесвіту, вона зможе діяти з більшою волею вибору. Звичайно ж, карму можна змінити, але для цього необхідно розуміння, яким чином можна це зробити.

 

3 види гріхів (папа - гріх, папа-карма - гріховна діяльність)
Місцеперебування Ознаки Наслідки
Розум *жадібність до чужої власності *міркування про дурне *прихильність до оманного вчення стан людини низького народження
Мова *образа *неправда *наклеп при всіх умовах *незв’язна балаканина стан птаха або тварини
Тіло *присвоєння чужих речей *нанесення шкоди всупереч правилам *зв'язок із чужою дружиною стан нерухомості

Існує таке поняття як карма індивідуальна й карма колективна. Колективна карма це певна сукупність реакцій, що одержує якесь співтовариство людей. Наприклад, карма родини означає, що в цьому співтоваристві люди, які мають загальну, схожу карму. Тому, коли батькові не дають зарплату, то також одержують певні наслідки й інші члени родини. Це буде позначатися й на них. У кожного з них карма як би окрема, але оскільки вона досить схожа, вони одержують такі ж реакції.

Є карма націй, тому відбувається так, що одна нація постійно веде війни. А інші народи навпаки мирно живуть, маючи дуже високий рівень економічного розвитку. Звичайно люди народжуються вже в певнім місці, у певній країні й у певній ситуації, з тими реакціями, які вони повинні будуть одержати. Тобто люди, поступаючи певним чином, формують свою колективну карму.

І можна помітити, простеживши історію, що незважаючи на те що зараз 21-е століття й, здавалося б, століття прогресу, проте війн стало більше. І вбитих на цих війнах теж не меншає. Веди говорять, що ці війни, як властиво і якісь інші катаклізми, наприклад, землетруси, стихійні лиха, урагани – це результат того, що зіштовхується колективна карма певних людей, відповідно до їх діяльності вони одержують якісь наслідки. Це стосується також хвороб й епідемій. Як, наприклад, зараз поширюються такі хвороби століття як рак, СНІД й ін. СНІД - це властиво реакція на те, що людина відступає від певних принципів, що регламентують людські взаємини як вступати в сексуальний зв'язок. І, якщо це робиться гріховним образом, тобто поза родиною й не для зачаття дітей - це один із проявів цих реакцій. Або, наприклад, останнім часом у засобах масової інформації говориться про хворобу сказу корів. То це пов'язано з тими стражданнями, які випробовують тварини для того, щоб їхня плоть потрапила на прилавок. Тому, бачачи цей причинно-наслідковий зв'язок, люди відмовляються від уживання в їжу м'яса, стаючи вегетаріанцями.

 

Панча-клєші (5 причин по яких проводиться закон карми):
Авід’я невігластво в духовній науці (дехо-шаріра - грубе тіло, шукшма-шаріра - тонке тіло; завжди в залежності від своїх почуттів; спочатку нектар - потім отрута./ ПРИКЛАД: вогонь - не можна дмухати, плювати - падає зір/).
асміта (аханкара) оманне его (забруднена свідомість) - я є це тіло, я - росіянин, я - мусульманин, моя дружина, мій будинок, подвійність: добро - зло …
рага прагнення до матеріального щастя й засобів його досягнення
двеша оманна ненависть до помилкових джерел страждань (винуваті навколишні живі істоти або неживі предмети)
абхінівеша звички й бажання, принесені з минулого життя

 

Відповідно до ведичної літератури існує три види карми, або три види діяльності. Перший вид діяльності називається ві-карма. Ві-карма означає, що це діяльність, яка приносить негативну реакцію. Звісно, що ця діяльність розглядається звичайно ведами як гріховна діяльність. Діяльність, що приносить негативні реакції, приносить й страждання. До неї веди відносять вживання в їжу м'яса, вживання дурманних речовин, аборти, убивства й т.д..

Інший вид діяльності це карма. Карма це діяльність, що приносить якісь позитивні реакції, тобто це благочестива діяльність. І у ведичній літературі є розділ, що присвячений опису того, яка діяльність є благочестивою і які реакції вона може принести. Наприклад, якщо людина займається добродійністю, то це дозволяє їй в майбутньому позитивні реакції. Є такий зв'язок, якщо людина дає гроші звичайній людині, то їй повертається рівно стільки ж у майбутньому. Якщо вона дає людині, що має духовне знання, то їй повертається в десять або в сто разів більше, залежно від рівня духовного розвитку тієї людини. Якщо ж вона дає особистості, що досягла досконалості в самосвідомості, хоча б навіть небагато, то в цьому випадку - у тисячу, у мільйон разів більше повертається за цим законом карми. Якщо людина жертвує на поприще охорони здоров'я, наприклад, відкриває лікарні для бідних або допомагає комусь придбати ліки, або на операцію. Якщо людина допомагає в таких випадках, то в наступному житті звичайно вона одержує міцне здоров'я - такі відповідні плоди. Якщо людина займається добродійністю в сфері освіти, допомагає відкривати якісь школи для бідних або ділиться матеріальним знанням, то в наступному житті вона одержує можливість одержати блискучу освіту. Якщо вона роздає нужденним їжу, кошти, гроші або якісь речі, то в наступному житті вона одержує можливість бути дуже забезпеченою людиною, причому для цього не додаючи великих зусиль. Можна бачити, що багато з людей хочуть стати багатими, мільйонерами, але незважаючи на те, що вони докладають великих зусиль, не у всіх це виходить. З іншого боку, деякі навіть не додають для цього зусиль, просто народившись у родині Форда або Смірнова. Це регулюється законом карми. Людина одержує стільки, скільки вона заслужила.

Як правило, у своєму повсякденному житті людина може робити як благочестиві вчинки (карму), так і неблагочестиві (ві-карму). Якщо це відбувається одночасно, то прийдеться пожинати відповідні змішані плоди. У чомусь гарні, наприклад – багатство, у чомусь погані – хвороби. Ми робимо дуже багато дій і реакції переплітаються дуже складно. Тому складно встановити причину. У ведичній астрології є деякі методи, які дозволяють обчислити, за що людина одержала певну реакцію, за який учинок у минулому. Для цього необхідні досить складні розрахунки й не кожен астролог зможе це зробити точно. Більше того, астрологія дозволяє також розрахувати, що з людиною буде або, принаймні, які можуть бути тенденції або основні події протягом життя. З іншого боку, та ж астрологія говорить, що в людини є певна воля вибору. Тобто людина в якійсь сірі може впливати на ті зовнішні події, які будуть відбуватися.

Третій тип діяльності - це а-карма. Тобто діяльність, що не дає ніяких реакцій, тобто свого роду бездіяльність. Хоча людина діє, але не одержує за це реакції. Але при цьому потрібно бачити різницю між бездіяльністю й а-кармою. Тому що, коли людина не діє, то за це вона може одержувати реакції. Представте, приклад з життя, що може переходити вулицю якась бабуся, не бачачи автомобіль, що несеться на неї. І людина бачить, що зараз може відбутися нещасний випадок, але при цьому не діє. Вона думає, що їй немає діла до цієї справи. Те, що з бабусею відбудеться, це результат по кармі, але те, як людина робить у цій ситуації, принесе їй певні реакції. Якщо вона не діє, то іноді це може приносити якісь реакції, зокрема, ця бездіяльність буде тотожна ві-кармі, тобто гріховної діяльності. Діяльність же, що є а-кармою, може не тільки не мати наслідків, але також рятувати від реакції. Закони матеріальної природи змушують обумовлену живу істоту діяти і якщо вона ухиляється від запропонованих обов'язків, то ще більше заплутується в круговороті народжень і смертей.

 

Форми діяльності Ціль виконання Використання шастр Результати Епоха
Ві-карма Бажання насолоджуватися плодами Не слідування приписам шастр, з власної примхи, не знаючи законів, неправильно Погані Калі
Карма Бажання насолоджуватися плодами Слідування приписам шастр, відповідно до законів матеріальної природи Хороші Двапара, Трета
А-карма Задоволення чуттів Бога, у дусі жертвопринесення Вище приписаних обов'язків, певний духовний метод Не приводить до наслідків Сат’я

У ведичній літературі описується три стадії розвитку карми. Перша стадія - у формі насіння. Друга, коли насіння проростають, але ще не плодоносять. І третя стадія - це плоди цієї карми, страждання або насолода.

Насіння карми це певна схильність до чого-небудь, тобто в людини є тенденція робити якийсь вчинок або схильність до чогось. Друга стадія - це вже виражене бажання зробити щось, тобто коли вже є в людини бажання. У цьому випадку людина ще нічого не робить, але бажання вже присутнє, вона уже обмірковує як це зробити краще. І третя - коли приходять плоди карми. Тобто людина робить дію й одержує реакцію.

И реакції бувають двох типів: перший тип це виявлена, другий – невиявлена. Виявлена - це коли страждання або насолода людина вже одержує, а невиявлена - це насіння карми. Коли людина робить якийсь вчинок, то вона збільшує свою схильність робити такий же вчинок у майбутньому. Наприклад, людина проходить і бачить лежачу річ без догляду. Якщо в неї є насіння цієї карми, то вона думає – треба спробувати украсти. У людини виникає спочатку думка, а потім уже вона бере, кладе в кишеню й потім іде. І можуть прийти реакції. Можуть відразу прийти, можуть через деякий час. Відразу - це якщо її піймають. Це виявлена реакція. Другий вид виявленої реакції, якщо її не піймають, але в наступному житті вона втратить щось сама. А невиявлена реакція буде виражатися в тім, що схильність робити цей учинок у неї буде підсилюватися. Тобто, цей механізм ілюструє таке прислів'я: «Посієш вчинок, пожнеш звичку; посієш звичку, пожнеш характер; посієш характер, пожнеш долю». От така залежність. Ця тенденція, якщо стає характером, формує те, що з нею буде відбуватися в майбутньому. І як саме вона буде реагувати на певні обставини. Відносно волі вибору можна відзначити, що вона насамперед проявляється в тому, яким чином людина реагує на обставини, у які попадає. Те, як ми будемо реагувати, покаже, яка в нас є воля вибору. Людина реагує по стереотипах, якщо в неї досить низький рівень мислення. Але людина, що має знання, розуміє, що їй виділена певна частка страждань, і так чи інакше вона приймає їх, але при цьому має волю вибору як реагувати.

 

Прояв гріховних реакцій (наслідків): Апрарабдха-карма - невиявлені гріховні реакції – перебувають у тонкому тілі: 1. Біджа – насіння, посаджене й посіяне нашою діяльністю. 2. Кута – злегка огрубілі, але невиявлені (рудха - паросток, зачаток). По поводженню можна визначити, що щось повинно відбутися. Прарабдха-карма - виявлені гріховні реакції – перебувають у грубому матеріальному тілі. *15% - самі про себе можемо знати, *40% - можуть розповісти інші, інше - приховане.

 

 

4 етапи дії й одержання плодів карми:
карма прояв як можна зупинити
біджа насіння бажання добре знати, що правильно, а що ні
кутастха план дій у процесі планування можна скасувати й план, і бажання
пхалан-мукха дії за планом початок руху маятника карми
прарабдха результат, що дає про себе знати може проявлятися відразу, але в основному в наступних життях

 

Двіпада-пашу - тварини, що одержали людське тіло (4 потреби - їжа, секс, сон, захист) - людина показує вишукані прояви цих потреб). Ціль та ж, але все робиться вишуканіше (кіно, театр, кафе…)

 

У ведах, наприклад, перераховуються шість типів людей, за вбивство яких людина не несе кармічної реакції: тих, хто нападає зі смертельною зброєю; паліїв; нападаючих на тих, хто вдома; тих, хто краде чужих дружин; отруйників; нападаючих на чужу землю. У цій ситуації, якщо людина намагається врятувати своє життя та своїм близьким, то вона не несе ніяких реакцій.

Сьогодні деякі люди вважають, що страта це неправильно, тобто не ми давали життя людині, щоб забирати. З іншого боку, злочинець не запитував: хто давав життя людині, яку він убив. Люди однаково вважають, що страта це неправильно. Але якщо розглянути з погляду закону карми, знання, що дають веди, то якщо людина заслужила смерть за певні жахливі вчинки, то, одержуючи страту, то вона позбувається від тих реакцій, які повинна була б одержати в наступному житті. Тобто вона одержала благо. І уряд, що приймає таке рішення, не одержує поганої реакції за це. Інакше кажучи, у цій ситуації така страта є благом. Звичайно, у нинішнім суспільстві іноді бувають якісь судові процесуальні помилки, коли безневинна людина може виявитися на лаві підсудних. Такі фактори варто враховувати, але в тих ситуаціях коли все ясно і є всі докази, але людина не одержить заслуженого покарання, то, по-перше, вона у наступному житті одержить страшну реакцію за свої вчинки, з однієї сторони. З іншого боку, у цьому житті вона буде продовжувати деградувати. Тому ненасильство стосовно злочинця це насильство стосовно добропорядних громадян.

Отже, у нас виникає питання, а чи можна якось уникнути карми. Так чи інакше, людина могла б знаходитись в незнанні й робити якісь вчинки, які можуть приносити реакції в майбутньому. І ведична література описує методи нейтралізації карми. Є різні рівні спокут. Наприклад, якщо людина щось украла при якихось обставин і зрозуміла що це не правильно, то за допомогою роздачі милостині, пожертвувань може нейтралізувати це. Але звичайно рекомендації такого рівня, які даються в писаннях не можуть нейтралізувати невиявлені реакції: схильність людини до певного виду діяльності. Тому такий вид спокути нагадує купання слона: слон заходить у воду й обмивається, потім він виходить із води й звичайно відразу налітають на нього мухи й починають йому доставляти проблеми. Щоб якось уникнути болю, він починає валятися в піску або в пилу. І його купання закінчується тим, що він знову стає брудним.

Точно так само й людина, що може зробити такого роду спокуту, не позбувається від схильності зробити неправильні вчинки, і навіть якщо на якійсь ступені вона нейтралізувала якісь зовнішні реакції, проте, ця схильність до гріховних дій буде змушувати діяти знову тим же чином.

Інший тип спокути розглядається як найбільш ефективний спосіб, за допомогою якого людина діє на рівні а-карми. Тобто вона діє таким чином, що не одержує реакції. Але це можливо тоді, коли людина займається певною духовною практикою, тобто практикою самоусвідомлення.

Звичайно під такою практикою проглядається в першу чергу бгакті-йога. Бгакті-йога переводиться як процес самоусвідомлення через віддане служіння Богові. Розглядається як найбільш ефективний вид йоги й за допомогою цього процесу людина може позбутися як від реакції виявленої карми, так і невиявленої. Тобто вона може очистити свою свідомість від схильності робити якісь негативні дії. Таким чином, якщо людина знає що зробила щось і це буде мати якісь негативні наслідки в майбутньому, але при цьому вона нічого не вживає, то їй швидше за все прийде випробовувати ці реакції в цьому житті або в наступній. Але є альтернатива – можна прийняти певний процес, що дозволить позбутися від наслідків й у цій ситуації людина може змінити свою карму, змінити те, що буде відбуватися з ним у цьому житті й у наступному.

 

 

5 рівнів свідомості людей:
свідомість прояв релігія
анна-майа їжа адхарма - безбожництво
прана-майа здоров'я асура-дхарма - спорт (демонічна діяльність)
мана-майа спекулятивна філософія чала-дхарма - месія (ламає цінності)
вігйана-майа духовна діяльність упа-дхарма - підготовка до Вищої мети (самсара- зло)
ананда-майа духовне буття санатана-дхарма - монотеїзм із щирими цінностями

 

 

Наслідки гріховної діяльності згідно законів Ману
Здійснюючий гріх Форма наступного життя Хвороби й зміна зовнішності в наступному житті
Убивця брахмана собака, свиня, осел, верблюд, корова, коза, вівця олень, птах, чандала, пулькаса сухота
Брахман-п'яниця хробаки, комахи й тля, що харчуються гноєм птахів і причиняють шкоду тваринам чорність зубів
Брахман-злодій тисячу раз: павуки, змії, ящірки; тварини, що рухаються у воді; пішачії  
Осквернителі ложа гуру сторазово: трава, чагарник, ліани, м'ясоїдні тварини, з зубами й здійснюючі жорстокі дії хвороби шкіри
Що насолоджуються заподіянням шкоди м'ясоїдні тварини хворобливість
Що вживають заборонену їжу хробаки  
Злодії тварини, що їдять собі подібних золото - хвороба нігтів
Що мають зв'язок з низько народженими жінками прети  
Викрадачі їжі, домашніх речей, одягу, свійських тварин і жінок комахи, птахи й тварини *їжі - дурне травлення *зерно - недолік членів *підміш. зерно - зайве число членів *слово - німоту *одяг - білу проказу *коня - кульгавість *світильника - сліпоту *гасить його - кривим
Силоміць відняли ту або іншу річ тварини  
Що їдять не запропоновану жертовну їжу тварини  
Донощики й наклепники   дурний запах з рота

 

Наслідки гріховної діяльності

Гріхи Покарання.
Крадіжки грошей, чужої дружини або майна   Побиття, мучення голодом
Спокушування чужої дружини й насолода з нею Смертельні рубані поранення
Насильство над людьми Убивство тим же способом
Жорстокість стосовно інших живих істот Буде розірваний тваринами
Убивство птахів, тварин і готування їхнього м'яса на вогні Бути звареним або спаленим заживо
Убивство гідного священика Смерть від спеки
Неприйняття писань і дія з власної примхи Побиття батогами або проколювання тіла колото-ріжучими предметами особливо кисті рук
Уряд, що творить беззаконня Найжорстокіше побиття, продавлення, як це роблять із очеретом
Байдужність до страждань або щастя інших Відмова про помилування
Не надання гостинності Укуси комах
Злодійство Здирання шкіри, припікання, розпеченими до почервоніння предметами
Сексуальний зв'язок з недостойною жінкою Смертельний опік металом, побиття батогами
Зоофелія (секс із тваринами) Падіння з дерева, травма тіла суками, друзками, проколювання дерев'яними предметами
Відмова від виконання запропонованих обов'язків і дія неналежними коштами Падіння в яму з випорожненнями, у зміїну нору  
Твариноподібний спосіб життя Насильницька годівля гноєм, кров'ю, сечею
Убивство тварин, не маючи санкції на це Бути мішенню для стрілянини
Убивство тварин з метою релігійних жертвоприносин Бути вбитим з особливою жорстокістю й болем
Примус дружини пити насінну рідину Буде примушений багаторазово робити теж саме й ковтати насіння
Здійснення підпалів й отруєнь Буде розірваний голодними дикими тваринами
Заробляння на життя дачею неправдивих свідчень Буде скинутий з великої висоти
Пристрасть до спиртного Отруєння кислотами
Не повага до вищестоящого Скидання з висоти головою в низ
Приношення людей у жертву Убивство родичами
Знущання над тваринами, які прийшли до людей за допомогою Голод, спрага, проколювання тіла різними предметами
Заздрість і заподіяння на основі цього занепокоєння іншим Буде укушений зміями, скорпіонами й т.д.
Заточення живих істот заживо Упасти в колодязь, задихнутися від отрутних випарів
Гнів на гостя Виколють очі
Божевілля до багатства й пристрасть до накопичення Одержання величезної кількості дрібних глибоких проникаючих поранень

 

 

Три якості (гуни) матеріальної природи

і їхній вплив на живих істот

 

"Три гуни матеріальні природи - благочестя, пристрасть і невігластво - відносяться до матеріального інтелекту (буддгі), а не до духовної душі. Розвиваючи в собі якості, що властиві матеріальній благості (саттва-гуні), можна перебороти вплив гун пристрасті й невігластва, а розвиваючи в собі якості, властиві трансцендентній благості (вішуддха-саттві), можна позбутися навіть від впливу матеріального благочестя». Ш. Б. 11.13. 1

 

Відповідно до устрою Всесвіту зрозумілоо, що вся світобудова складається із двох частин: з світу антиматеріального (або духовного) і світу матеріального. Матеріальний світ складається з матеріальної енергії, духовний - з духовної (антиматеріальної) енергії.

Матеріальна енергія, незважаючи на те, що вона є нижчою, обумовлює живу істоту, що відноситься до вищої енергії. Жива істота є вільною й чистою духовною істотою стосовно законів матеріального світу. Але, внаслідок того, що матеріальна енергія покриває її, жива істота опиняється в скованому положенні, у рабстві законів матеріальної природи, а саме законів народження, хвороб, старості й смерті у відповідності зі своєю кармою. Який же механізм цього. Матеріальна енергія діє за допомогою певних своїх якостей (гун). Гуна – у перекладі із санскриту означає «мотузка» або «якість». У ведичній літературі говориться, що ці якості проявляють всю розмаїтість того, що ми можемо спостерігати, тобто вони пронизують собою усю світобудову. Наприклад, якщо взяти тканину, яка складається з ниточок, які пронизують всю цю тканину. Таким чином усі предмети й матеріальні об'єкти пронизуються цими трьома якостями матеріальної енергії. Крім цього, якості (гуни) впливають і на свідомість живої істоти. Увійшовши в зіткнення із цими якостями, вона офарблюється (тобто здобуває відповідні властивості) відповідним чином. Існують три гуни: перша – благочестя (саттва), друга – пристрасть (раджас) і третя – невігластво (тамас). Саттва схожа на світло, тамас - на пітьму. Ці якості можна розрізнити по певних ознаках. Все, із чим ми зіштовхуємося в нашому повсякденному житті, перебуває під впливом, як правило, комбінації цих якостей. Наприклад, із трьох основних кольорів (червоного, синього та жовтого) можна скласти будь-які кольори, будь-яку палітру. Тому будь-яку якість, що характеризує певний об'єкт, можна одержати, змішуючи ці три якості: благочестя, пристрасть і невігластво. Тому, проаналізувавши десять аспектів діяльності будь-якої людини, можна визначити її природу й залежність від цих якостей (гун) матеріальної природи.

 

«Великі мудреці, що знають ведичну науку, усіляко схвалюють і рекомендують все те, що знаходиться до гуни благочестя, критикують і відкидають те, що відноситься до гуни невігластва, і проявляють байдужність стосовно того, що перебуває в гуні пристрасті». Ш. Б. 11.13. 5

 

Десять аспектів людської діяльності:

* по яким писанням людина живе * яку воду п'є.
* як спілкується зі своїми дітьми * як спілкується з іншими людьми
* який час вибирає для своєї діяльності * яке місце вибирає для своєї діяльності
* що це за діяльність * яке її походження
* як вона концентрується (медитує) і повторює молитви (мантры) * які проводить очисні обряди

 

"Я розповім тобі, об кращий з людей, про те, як жива істота, вступаючи в контакт із тими або іншими матеріальними гунами, здобуває відповідну природу." Ш. Б. 11.25. 1

 

Характеристика людини, що перебуває під впливом однієї з гун матеріальної природи
Саттва-гуна Хто контролює свій розум і почуття; хто терпимий, володіє даром розрізнення й неухильно виконує свої обов'язки, зазначені в писаннях; хто правдивий, милосердний, щедрий, ретельно вивчає минуле й майбутнє; хто задовольняється будь-якими умовами, і відмовився від потурання своїми почуттями; хто вірить у духовного вчителя й, зробивши неправильний вчинок, відчуває сором; хто схильний до благодійності, прямодушний, смиренний і черпає задоволення усередині себе.
Раджа-гуна Кого долають матеріальні бажання; хто заради досягнення своєї мети, докладає величезних зусиль; хто зухвалий, гордовитий й, навіть набувши бажане, залишається незадоволеним; хто молиться про матеріальне благополуччя й вважає себе особливим, кращим, чим інші; хто звик потурати своїм почуттям і завжди готовий вступити в бійку; кому подобається слухати, як його звеличують, і висміювати інших; хто похваляється своєю доблестю й виправдує свої вчинки тим, що правда на його стороні.
Тама-гуна Кого долають: вибухи гніву й уїдливість; слова, яким немає підтвердження в писаннях, що ведуть до ненависті; паразитичний спосіб життя, лицемірство, хронічна утома, сварливість, скорбота, ілюзія, нещасний стан, надмірний сон, нездійсненні мрії, страх і лінь.

 

Відповідно до цих якостей можна охарактеризувати, наприклад, їжу, діяльність, знання або зречення людини. Так само можна охарактеризувати класи суспільства (варна-ашрами) і місце проживання. Людина, що має розуміння й знанням цих трьох якостей матеріальної природи, може по певних рисах, визначити у якій гуні перебуває свідомість людини. Можна визначити, яким чином вона чинитиме в житті, які в неї цінності, якій їжі вона віддає перевагу. Наприклад, побачивши яку їжу їсть людина, можна відразу визначити який у неї характер, її погляди на життя, місце, у якому вона воліє перебувати, час доби, у які вона хоче бути активною. Тобто по одному із цих компонентів можна визначити всі інші. Вони всі дуже взаємозалежні. Одержавши це знання можна на практиці використати їх у повсякденному житті. Але крім цього, воно так само дає людині можливість міняти вплив цих гун на її свідомість, вибираючи правильну діяльність або об'єкти, з якими вона взаємодіє. У ведичній літературі перераховуються певні фактори, які впливають на свідомість людини й офарблюють її відповідними якостями. Перше, що впливає на свідомість людини це місце народження (джанма), тобто родина. Якщо людина народилася в благородній родині й у неї виховані батьки, які мають високі моральні якості, то це природно буде передаватися дитині. Якщо ж вона народився в неблагополучній родині, то це буде впливати на її світогляд і на її свідомість. Тобто народження це один з факторів. Другий фактор це вода, що п'є людина. Третє - це їжа, що їсть людина, що також ділиться на три якості. Тобто по смакових перевагах можна зрозуміти певну свідомість людини.

Наступне, це діяльність або карма. Іншими словами треба зрозуміти, як людина діє. Тому що діяльність те ж може бути в якостях матеріальної природи. Наприклад, якщо в людини режим дня врегульований певним чином, то це визначає наявність благочестя. Якщо в людини діяльність не нормована - наявність пристрасті. Якість невігластва присутня в діяльності, пов'язаної з якимось гріховними вчинками. У ведичекой літературі говориться також про вплив часу (кали) таким чином, що доба розбиваються на певні проміжки, у яких діють різні гуни. Тобто можна бачити, що в комплексі те, із чим людина стикається, складується й впливає на неї. І людина, маючи таку комбінацію цих якостей (якийсь відсоток гуни пристрасті, наприклад, 50%, 10% - благості й 40% - невігластва), буде приваблюватися певною філософією, типом мислення або способом життя, якимось режимом дня, їжею й т.д. Звичайно ж, у людини є воля вибору, і вона може свідомо вибирати певні якості, як і їжу, що вживає. Це допоможе їй розвивати певні якості.

Все може змінюватися протягом життя або певного проміжку часу. Наслідок розвитку людиною гуни благочестя (чесноти) - щастя й знання. Гуна пристрасті (раджа-гуна) приводить до того, що людина розвиває прихильність до діяльності заради плодів й, відповідно, вона народжує необмежені бажання. Наслідок гуни невігластва або тама-гуни - це божевілля, лінощі, сонливість.

 

«У формуванні понять "я" й "моє" беруть участь всі три гуни. Звичайна діяльність, у якій ми використаємо розум, об’єкти сприйняття, почуття й потоки життєвого повітря у фізичному тілі, також заснована на сполученні гун. Коли людина займається релігійною або професійною діяльністю, піклується про свій добробут і тішить свої почуття й тому прив'язана до сімейного життя, плоди її зусиль - віра, багатство й почуттєві задоволення - відображають взаємодію трьох гун природи». Ш. Б. 11.25. 6-7

 

Гуни Саттва Раджас Тамас
Якості людини в одній з гун Стійкість. Людина стає щасливою і доброчесною, до неї приходить мудрість і багато інших достоїнств Прагнення. Людина, не покладаючи рук, трудиться заради багатства й престижу, вона постійно відчуває занепокоєння й з ким-небудь бореться. Гнів. Людина стає тупою і неспритною (неповоротною), поринає в скорботу й ілюзію, занадто багато спить, плекає незбутні надії й робить насильство стосовно інших.
Свідомість людини в одній з гун Свідомість людини стає ясною, а почуття не прагнуть до матеріальних об'єктів. Вона позбувається від будь-яких страхів, так само як і від прихильності до матеріального розуму. Перебуваючи в такому стані, людина має можливість осягти Бога Розум, знівечений власною надмірною активністю; сприймаючі почуття, нездатні відірватися від матеріальних об'єктів; фізичні органи, що перебувають у хворому стані, і, нарешті, непостійний розум Коли здатність людини що-небудь розуміти поступово знижується, а потім і зовсім втрачається й вона вже не може зосередити свою увагу, її розум провалюється в безодню невідання й депресії  
Стан свідомості Пильнування Сон зі сновидіннями Сон без сновидінь
Зростання впливу гун збільшу силу Напівбогів (девів) Демонів (асур) Злісних істот (ракшасів)
Досягнення форм існування Вищі форми життя напівбогів (девів) Людські форми життя Примітивні форми життя (тварини, рослини й т.д.)
Досягнення форм життя Життя на райських планетах Життя серед людей Життя на пекельних планетах
Здійснення матеріальної діяльності Упорядкована, без прихильності до плодів, без любові й ненависті; благочестива діяльність - очищає людину Потребує величезних зусиль, спрямована на виконання своїх бажань і продиктована оманним его, заради того, щоб насолоджуватися її плодами - приносить людині страждання Викликана обманами, що суперечить вказівкам священних писань, без урахування її наслідків, що поневолюють, із застосуванням насильства, що заподіює страждання іншим, без знання - приведе до страждань й у сьогоденні й у майбутньому; людина одержує тіло тварини
Ознаки людини, що діє в певних гунах Хто виконує свій обов’язок, не звертаючи уваги на гуни і оманне его, хто діє з великою рішучістю й ентузіазмом, хто залишається незворушним в успіху й невдачі Прив'язаний до діяльності і її результатів, що спонукає бажанням насолодитися плодами своєї праці, жадібний, злісний, нечистий, підданий радостям і сумам Постійно поглинений діяльністю, що суперечить принципам священних писань, матеріалістичний і впертий, що обманює й постійно ображає інших, ледачий, завжди похмурий, що відкладає все на потім
Знання Абсолютне знання, що дозволяє людині, незважаючи на різноманіття й форми, бачити їх єдину духовну природу Засноване на подвійності; про те, що в різних тілах перебувають різні по природі живі істоти   Матеріалістичне знання, що прив'язує людину до одного виду діяльності як до єдино важливого, що не дає поняття про істину й відрізняється вузькістю й убогістю
Житло Лісове Міське В ігорному будинку
Віра Спрямована до духовного життя З бажанням насолоджуватися плодами своєї праці Пов'язана з нерелігійною діяльністю
Щастя Знаходить у своєму "я". Що на початку здається отрутою, а наприкінці стає подібним до нектару; стан, у якому людина пробуджується до самоусвідомлення Основане на потуранні своїм почуттям, які людина отримує від зіткнення почуттів з їхніми об'єктами, що на початку здається нектаром, а наприкінці стає подібним до отрути Породжуване ілюзією й деградацією, що засліплює людину, позбавляючи її можливості осягти природу душі, оманне на початку й наприкінці, породжене сном, лінню й ілюзією  
Відчуженість Виконання запропонованих обов'язків з почуття обов’язку й звільнення від прихильностей до плодів своєї праці Відмова від виконання запропонованих обов'язків через те, що це обтяжливо або зі страху Відмова від виконання запропонованих обов'язків, уведена в оману
Розум Здатний визначити, що треба й чого не слід робити, чого треба й чого не слід боятися, що поневолює й що веде до звільнення Не здатний відрізнити релігію від безбожництва, дію дозволену від дії забороненої Приймаючий безбожництво за релігію, а релігію за безбожництво, що заплутався, занурений у пітьму й постійно збиває людину із щирого шляху
Рішучість Непохитна, що робить людину цілеспрямованою у заняттях йогою, дозволяючи їй опанувати своїм розумом, потоками життєвого повітря й почуттями Спонукає людину прагнути до плодів релігії, матеріального благополуччя й почуттєвих насолод Та, що не може позбавити людину від сновидінь, страху, пригніченості й ілюзії, позбавлена розважливості
Якості станів, що проявляються в діяльності Умиротворення, самовладання, аскетизм, чистота, терпіння, чесність, знання, мудрість і релігійність – інтелігенція (брахмани) Героїзм, чинність, рішучість, спритність, відвага, щедрість й уміння вести за собою - адміністратори й царі (кшатрії). Землеробство, захист корів і торгівля землеробці й торговці вайш’ї (пристрасть і невігластво). Заняття фізичною працею й служіння іншим – робітники (шудри).

 

Вивчаючи науку про гуни матеріальної природи, і про те, як вони впливають на свідомість, людина може поступово позбутися з-під впливу нижчих якостей. Спочатку вона повинна розвити якість благості, а потім здійнятися до чистого благочестя. Це поступовий процес. Щоб прогресувати до якості благочестя, людина повинна пройти пристрасть, а потім уже досягти чистої благості. Свідомість впливає на буття й те, що нас оточує, а що нас оточує, впливає на свідомість. Якщо людина в благочесті, то довкола неї буде така ж аура. Іноді якась людина, у якої мова в невігластві, попадає в компанію людей, які в благості й культурно розмовляють. Вона вважає недоречним виражатися некультурно, хоча ще на неї поширюється якість невігластва. Людина може бути культурним, але, потрапляючи в компанію алкоголіків, сама може стати такою ж. Спочатку вона почуває себе неприродно в такому середовищі, але якщо залишається в ній і не міняє своє оточення, то поступово їй починає здаватися, що у такій компанії дуже гарні люди. Поступово людина, спілкуючись із такого роду гунами, приймає їхні звички, спосіб життя, мислення, і розвиває відповідні якості. У ведичній літературі говориться, що якщо людина хоче розвивати якість благочестя, то один з головних факторів, які дозволять це зробити - це спілкування в благо ті. Тобто якщо людина буде спілкуватися в благості, розвиваючи знання, то в такому випадку вона зможе легко розвивати цю якість. Відповідно, якщо людина ставить метою розвити пристрасть або невігластво, то досить спілкуватися з такими якостями, які були перераховані у формі спілкування з людьми, які мають такі якості. Тому знання цих трьох гун має більш практичну цінність. Людина може визначити, під впливом якої гуни перебуває інша людина й визначити для себе, чи хоче вона мати такі ж якості (пристрасті, невігластва, благочестя). Є прислів'я: «З ким поведешся, від того й наберешся». Тобто у народі розуміють, що все це має самий безпосередній вплив.

Є також приклад у тваринному світі - хамелеон. Він кудись полізе й відразу міняє кольори відповідно до місця його перебування. Свідомість людини подібно хамелеонові, з ким вона спілкується, ті якості і здобуває. Тому батьки повинні бути уважні у відношенні того, з ким спілкуються їхні діти. І це спілкування буде дуже впливати на те, яким буде виростати їхня дитина. Тому вважається одним з головних обов'язків батьків - стежити за їх спілкуванням. На різних етапах батьки мають різне розуміння спілкування дитини. На якихось етапах вони можуть щось заборонити, а пізніше вони просто повинні дати знання, щоб діти самі могли розуміти, з ким їм спілкуватися. Розуміючи науку про гуни матеріальної природи, людина може зрозуміти своє положення, у яких гунах вона сама перебуває в цей момент. Подібним чином, якщо в нас є карта, і ми можемо орієнтуватися по ній, розуміючи, де ми зараз перебуваємо.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕМА: Характеристика елементів матеріального творіння

УНІВЕРСИТЕТ... Факультет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Обумовленість чи свобода вибору. Поняття про карму.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Рівне – 2007
  Характеристика матеріального творіння   "Знання є вищою сходинкою самоусвідомлення. Зараз Я відкрию тобі це знання, що розрубує вузли п

Час (кала27), його вплив на людину і на матеріальний світ
«Я – невичерпний час». [Бгаґавад-ґіта 10.33]   Вічний час є однією з форм Верховного Господа. Всесвіт являє собою скупчення різноманітн

Таблиця різних епох, періодів і шкал часу у всесвіті
Тривалість існування всесвіту: Різні шкали часу: 100 років Брахми 4320 млн. х 2 х 30 х 12 х 100 = 3110400000

У залежності від положення Сонця і часу доби
Сонце Відчуття організму Діяльність До сходу концентрація підйом, обмивання, молитви

Залежність якості життя людини від часу підйому і тривалості його сну
Час підйому (ранок) Результат Тривалість Якості природи (гуни) Живі іст

Модель керування життям і часом
Діяльність: у благочесті у пристрасті у невігластві у повному невігластвіі

Відповідно до гун матеріальної природи
Гуни Їжа гл.17.8-10 Релігійні обряди гл. 17.11-13 Аскетизм* гл.17.17-19 Благодійн

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги