рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тонкі та грубі оболонки матеріального тіла

Тонкі та грубі оболонки матеріального тіла - раздел Образование, Кафедра: теорії і методики фізичного виховання Із Двадцяти Чотирьох Елементів Всесвіту, З Яких Утворений Всесвіт, Сформовані...

Із двадцяти чотирьох елементів всесвіту, з яких утворений всесвіт, сформовані три тіла. Фізичне тіло складається з однієї оболонки, що називається аннамая-коша. Астральне, або тонке тіло складається із трьох оболонок: пранамая-коша - ефірна оболонка, маномая-коша й вигйанамая-коша. Казуальне тіло, складається з однієї оболонки, що називається анандамая-коша, або оболонка блаженства.

При житті всі оболонки взаємозалежні між собою. Вони як мотрійки, вкладаються одна в іншу, і окремо існувати не можуть. Кожна оболонка виконує певні функції, і всі разом вони становлять неподільне ціле - людський організм.

Перша оболонка - видима, називається аннамая-коша. Це оболонка їжі. Фізичне тіло повністю залежить від їжі, води й повітря. Коли наше фізичне тіло вмирає, ми його закопуємо в землю і його з'їдають інші живі істоти, що перебувають у землі. Наше тіло проходить через шість змін: народження, ріст, існування, створення побічних продуктів, старіння й смерть. Оболонка їжі не зможе існувати одна, вона цілком і повністю залежить від чотирьох інших оболонок. Під час клінічної смерті, коли тонке тіло виходить за межі фізичного, життя фізичного тіла перебуває під загрозою. Як тільки розривається тонка нитка, що зв'язує фізичне з тонким тілом, так відразу ж обривається й життя фізичного тіла. Коли людина перебуває в несвідомому стані, тонке тіло також виходить із фізичного тіла й фізичне тіло повністю втрачає чутливість. Це зайвий раз доводить, що свідомість поширюється у фізичному тілі за рахунок присутності душі. Як тільки тонке тіло разом з душею залишає межі фізичного тіла, то відразу ж фізичне тіло вмирає.

Друга оболонка, пранамая-коша - ефірна. На фізичному рівні - це кровоносна система, або капха-доша в тілі. Ця оболонка називається життєвою, тому що кров у тілі підтримує життя й дає нам відчуття холоду, голоду, спраги й тепла. При голоді й холоді відбувається звуження кровоносних судин, а при спразі й теплі, відбувається зворотна дія. Холод може бути сухим та вологим, тому особистості вати-конституції - холодні по натурі й сухі, а особистості капха-конституції холодні й вологі. Особистості пітта-конституції - жаркі й сухі або жаркі й вологі. З огляду на це, можна за рахунок їжі регулювати ці особливості організму. Сама кров розділена на чотири вологи в тілі. Коли в крові переважає сафра, або жовта жовч, ця обставина збільшує в тілі сухість і спрагу, а якщо в крові переважає савда, або чорна жовч, в організмі підсилюється холод, сухість і голод, тому що в людини наступає оманний апетит. Якщо в крові переважає лімфа, то також збільшується холод і вологість. Знаючи особливості свого організму й конституцію, ви можете підтримувати свій організм правильним збалансованим харчуванням. Так при холоді й сухості ми даємо організму теплу й вологу їжу, при холоді й вологості ми даємо їжу гарячу й суху, при жарі й сухості ми даємо організму охолоджену й вологу їжу, а при жарі й вологості охолоджену й суху їжу.

Третя оболонка – маномая-коша, або ж оболонка розуму. На фізичному рівні - це ендокринна система, або пітта-доша. Діяльність цієї оболонки дуже важлива, тому що зібрана протягом життя інформація, визначає макет нашого майбутнього тіла й збирається нашим розумом: чи буде воно здоровим або хворим, виродливим або гарним.. Тому треба оберігати свій розум від нечистої їжі й не чистих думок, які збуджують його. Збуджений розум проявляється в численних емоціях. Продукція оболонки маномая-коша - це емоції, такі як радість, горе і депресія, страх, гнів і прагнення, похіть, ревнощі і ненависть, заздрість і жадібність. Коли стан розуму не суперечить своїй природі, розум не приносить особливих турбот душі й тілу, тому що природне співвідношення вологи у тілі відповідає його конституції. Але коли стан розуму перебуває в збудженому стані, у тілі відбувається змішання вологи у пропорції, протилежній природному стану організму. Це веде до захворювання. Коли хворий розум, буде хворіти й фізичне тіло. Маномая-коша перебуває між оболонкою вігйанамая-коша (нервова система) і оболонкою пранамая-коша (кровоносна система). Перебуваючи посередині, розум не дає спокою нервовій і кровоносній системам. У народі є приказка “від дурної голови й ногам спокою немає”. Спокою немає не тільки ногам, але й всьому організму, у першу чергу, душі. Крім того вся інформація, про минуле життя зібрана в розумі, визначає наші майбутні хвороби. Хвороби на рівні розуму із самого народження перебувають на п'ятій або шостій стадії, з ростом дитини хвороби починають розвиватися й на фізичному рівні, проходячи всі стадії від першої до шостої. Якщо людина дає можливість розуму діяти колишнім чином, як вона діяла у попередньому житті, хвороби розвиваються природним шляхом. Але, якщо вона духовно вдосконалюється сама і піднімає духовний рівень своїх дітей, то очищаючи свій розум від минулої інформації, людина в такий спосіб очищає себе й від майбутніх хвороб. Духовний процес очищає як тонке тіло, так і фізичне.

 

Залежність стану душі й тіла від розуму

Стан розуму Стан душі Стан тіла Стан організму Застереження
Не суперечить своїй природі немає турбот природне співвідношення вологи у відповідності його конституції здорове Оберігаючи свій розум від нечистої їжі, нечистих думок й емоцій
Перезбудження занепокоєння змішання вологи у пропорції, протилежної природному стану організму хворе

 

Четверта оболонка – вігйанамая-коша - це нервова система, або вата-доша. На рівні нервової системи перебуває наша душа, часточка Бога. Функція цієї оболонки - розпізнавання й рішення. Коли наш розум губиться й не знає, яке прийняти рішення, вибираючи його з нескінченного потоку думок, розум, або інтелект, завжди підказує правильне рішення. Але, як правило, нечистий розум не чує голосу розуму й приймає рішення сам, тому вибір і рішення розуму завжди буває неправильним. Наша душа, маючи вільну волю, має два шляхи. Перший шлях - це той шлях, по якому йдуть всі обумовлені душі в матеріальному світі, тобто вони працюють із нижчими оболонками тіла й управляються якостями (гунами) матеріальної природи. Цей шлях душі обумовлений, і поле діяльності дуже обмежене. Дія душі в нижчих оболонках тіла веде її до деградації, і поступово душа міняє свої тіла на нижчі форми життя. Але є другий шлях, що веде до звільнення від впливу гуни матеріальної природи. Це шлях відновлення втраченого зв'язку душі з Богом, йдучи по якому жива істота діє не самостійно, а під наглядом Наддуші (параматми). Параматма веде таку душу, і завдяки знанню, вона займає своє природне положення й починає служити Богові, використовуючи при цьому своє матеріальне тіло й розум. Якщо наша душа рухається по першому шляху, вона набуває демонічні якості й забуває Бога, але якщо душу, нарешті, після стількох народжень обирає другий шлях і починає свій шлях до Бога, вона очищається й здобуває божественні якості.

 

Два шляхи діяльності живої істоти

Вибір Обумовлений Звільнення
Залежність від оболонок тіла Нижчі (аннамая, пранамая, маномая) Вищі (вігйана-майа)
Керовані гунами тамас, раджас, саттва Параматма, ніргуна
Поле діяльності обмежено нескінченне
Стан свідомості деградація самоусвідомлення, самовдосконалення
Наступне життя нижчі форми (тварини, рослини, люди, напівбоги) духовний світ
Стан душі страждання щастя
Якості демонічні божественні

 

 

П'ята оболонка – анандамая-коша, оболонка причини або блаженства. На рівні цієї оболонки перебуває Наддуша, що не зачіпається матеріальними оболонками аннамая, пранамая, маномая, вигйанамая, тому що ця оболонка має духовну природу й не може опоганитися нижчими оболонками. Наддуша - головний контролюючий, голос совісті й голос свідка. Вона все бачить, все знає й управляє бажаннями живої істоти. У нас з'являються різні бажання, але здійсняться тільки ті, що дозволяються Параматмою. Якщо ми заслужили виконання того чи іншого бажання, Параматма дає на це санкцію, якщо не заслужили, то наші бажання не виконуються. Якщо ми самі нещирі, то Параматма підштовхне нас до нещирих людей. Якщо ми хочемо бути ошуканими, ми зустрінемо людей, які будуть обманювати нас. Параматма може підказувати й злодієві, у кого можна украсти гроші, і в той же час Вона буде підказувати людині, у якої збираються вкрасти, як надійніше сховати гроші. Параматма перебуває у всіх тілах, як рухливих, так і нерухомих, і Вона відповідно до карми живої істоти обмежує або контролює її вільну волю.

Зв'язок оболонок тіла з дошами й внутрішніми системами організму

Тіло Оболонки Доша в тілі Система Характеристика
Фізичне аннамая-коша їжі     тимчасове
Астральне пранамая-коша ефірна капха кровоносна холод, жара, голод, спрага
маномая-коша розуму пітта ендокринна емоції: радість, горе, депресія, страх, гнів, прагнення, ревнощі, ненависть, жадібність
вігйанамая-коша інтелекту вата нервова розпізнання й рішення
Каузальне анандамая-коша причини або блаженства     вічність, знання, блаженство

 

Розуміння три доші

Згідно Аюрведе, першою умовою оздоровлення свого тіла є розуміння три-доші. П'ять грубих елементів перебувають усюди в матерії, тому ми бачимо різні форми життя й матерії. Із цих основних п'яти елементів проявляються три фундаментальних ознаки. Ці три доші відповідальні за всі біологічні, психологічні й фізіопатологічні функції тіла, розуму й свідомості. Три доша відповідає за природні потреби й за індивідуальні схильності до їжі, смаку й температури. Вона відповідає за анаболізм, метаболізм, катаболізм, утворення, підтримку й розпад тканин, за евакуацію шлаків і за психічні прояви. Таким чином, три доша - основа психосоматичного стану, що керує діяльністю обміну речовин. Вата-доша відповідає за катаболізм (дисиміляцію), Пітта-доша відповідає за метаболізм (обмін речовин), а Капха-доша відповідає за анаболізм (асиміляцію).

Коли Вата порушується й виходить із рівноваги, порушується метаболізм, що приводить до надлишку катаболізму, що є процесом псування й руйнування тканин. Коли анаболізм більше, ніж катаболізм, зростає норма росту й відновлення органів. У тілі дитини (до 20 років) переважає анаболізм, тому будь-які травми в такому віці гояться швидше, ніж у старості. Надлишок Пітта порушує метаболізм, а при надлишку Капха зростає рівень анаболізму, що приводить до росту тканин у зайвому варіанті (пухлини, папіломи, поліпи, жировики, ріст костей і т.д.). Для дитячого віку характерний анаболізм, і надлишок Капха сприяє росту й утворенню тканин. Для зрілого віку характерні метаболізм і перевага енергії вогню, тому це самий активний, творчий період життя. Для старості характерний метаболізм, тобто тіло поступово починає руйнуватися, зношуються кості, вони часто ламаються в людей похилого віку й погано зростаються.

В момент вдиху через носові отвори входить Прана й розподіляється по всьому тілу, за рахунок чого відбувається газообмін. Прана розподіляється на п'ять субдошей, де кожна з них відповідальна за певні ділянки тіла.

Що таке доша? У перекладі із санскриту доша означає «недолік» (зло, гріх). Але також - це тонка енергія, що виникла при сполученні двох елементів. Наприклад, повітря з ефіром дає нам тілесне повітря в тілі, або Вата-дошу. Ефір у русі є повітря. Елемент ефіру в тілі виявлений у різних частинах тіла, він перебуває у вухах, просторі в носі, у роті, у шлунково-кишковому тракті. Повітря управляє рухом, воно перебуває всюди в тілі, присутнє у носових, ротовий порожнинах, горлі, бронхах легенів, порожніх органах, шлунково-кишковому тракті, костях і голові. Рух м'язів, костей, пульсація стінок шлунка, кишечнику, пульсація стінок серця, легенів, розширення й звуження кровоносних судин відбуваються за рахунок руху повітря; сенсорні й моторні функції організму, евакуація кишечнику - вся ця діяльність відбувається за рахунок руху повітря. Тому таке виречення: “рух є життя” застосовне й тут. Без циркуляції повітря вся робота внутрішніх органів і життя самого тіла зупиняється.

Сполучення води й вогню дає нам тілесний вогонь у тілі, і ця енергія називається Пітта-доша (вогонь, жовч). Вогонь у тілі - це джерело світла й тепла. У нашому всесвіті джерелом світла, тепла й вогню є Сонце. У нашому тілі серце також є джерелом світла, тепла, вогню й імунітету (оджасу). Вогонь у тілі підтримує обмін речовин, здійснює трансформацію живильної плазми в сім тканин тіла (дхату), очищує кров від вірусів, токсинів, хвороботворних бактерій. Він підтримує температуру шкіри, її колір та блиск очей. Стан очей вказує на стан вогню в тілі. Температура тіла, весь процес травлення, мислення й стан розуму - все це функції вогню. Весь метаболізм і ферментна система контролюються цим елементом. Вогонь також розподіляється на п'ять субдошей у тілі, які відповідають за певні функції. Вогонь перебуває в очах, шкірі, у крові, червоних кров'яних тільцях, вогонь присутній у серці, жирі і потових залозах.

Сполучення води й землі дає нам тілесну воду в тілі, на санскриті вона називається Капха-доша, що означає “вода, слиз”. Вода в тілі - це кров, лімфа й вся рідина в наших клітинах. Вона проявляється в секреції шлункового соку й слинних залоз, вистилає слизові оболонки тіла, перебуває в плазмі й протоплазмі. Вода життєво важлива для функціонування органів, тканин, і серцево-судинної системи. На тонкому рівні вода - це життєва оболонка нашого тонкого тіла. Капха переводиться як “біологічна вода”. Вона скріплює елементи тіла, поставляє “живильну плазму” до семи дхату тіла. Ця доша підтримує опірність організму. Вона відповідальна за біологічну міцність і міцність тканин. Капха змазує зчленування суглобів, воложить шкіру, допомагає й сприяє загоєнню й затягуванню ран, дає енергію й стабільність, підтримує гарну пам'ять, дає енергію для серця й легенів і підтримує імунітет.

Три доші відповідають за всі фізичні й ментальні функції організму й походять із п'яти елементів: землі, води, вогню, повітря й ефіру. Вони управляють фізіологічними функціями й визначають тип особистості. Основні функціональні властивості кожної із трьох дош пов'язані з характеристиками елементів, з яких вона відбувається.

 

Назва Елемен-ти Якості доші Смаки Відповідає Локалізація
Вата (вітер) ефір + повітря легкість, сухість, холод, рухливість, мінливість, швидкість, грубість в'язкий, гіркий за рух тіла, розумову діяльність, циркуляцію крові, подих, виділення, мову, відчуття, дотик, слух, почуття (страх, тривогу, горе, ентузіазм), природні потреби, статевий акт й утворення плоду товстий кишечник, а також розташовується в стегнах, вухах, кістках й органах дотику
Пітта (жовч) вогонь + вода тепло, легкість, вологість, маслянистість, текучість, різкість кислий, гострий за обмін речовин, зір, травлення, голод, спрагу, підтримку температури тіла, м'якість і гладкість шкіри, веселість, інтелект, сексуальну силу тонкий кишечник, а також розташовується в шлунку, потових і сальних залозах, у крові, лімфі й органі зору
Капха (слиз) вода + земля холод, вага, маслянистість, повільність, м'якість, скучність, твердість, твердість, інертність, гладкість солодкий, солоний за структуру тіла і його функції: змащення й зв'язування воєдино (частин тіла, органів), за статеву потенцію, терпіння, стриманість, відсутність жадібності, дає міцність і силу легені, а також розташовується в горлі, голові, підшлунковій залозі, боках, шлунку, лімфі, жирі, у носі і язиці

Всі доші – це похідні п'яти першоелементів. Все у всесвіті є частиною єдиного цілого, тому зміна в чомусь одному міняє все інше. Таким чином, співвідношення дош може змінюватися внаслідок дії будь-якого фактора: погоди, клімату, взаємин і навіть думок. Ці зовнішні фактори або підвищують, або знижують зміст у тілі однієї, двох або трьох дош.

Три доші – це три життєвих принципи й сили, відповідальні за всі фізичні й розумові функції організму й становлять нашу сутність (крім інтелекту). Вони оцінюються як кількісно, так і з погляду їхньої дії й взаємодії.

Порушення функцій дош може проявлятися в тім, що:

- вона йде з належного місця й починає накопичуватися в іншому;

- її функції можуть бути не координовані згодом;

- її діяльність може перебувати в дисгармонії з діяльністю інших дош.

Наприклад: порушення функції вати - ненормальний кров'яний тиск, біль в суглобах (вата рухлива, і якщо її рівний плин порушується, то вона збирається в одному місці); порушення функції пітти -надмірне почуття голоду, порушення процесу травлення (якщо травні соки виділяються під час відсутності їжі, то з'являється печія); порушення функції капхи -клітини не обновляються, припиняється їхня секреторна активність, або вони утворюються в надмірній кількості (клітини повинні постійно обновлятися, тому що капха є будівельним матеріалом).

Взаємозв'язок і взаємодія дош: циркуляція крові – це функція вати, але сама кров є продуктом діяльності капхи, і вона розносить по тілу живильні речовини, що виробляються піттою.

Функції дош й їхнє порушення:

Вата Пітта Капха
Функції дош Переносить живильні речовини по спеціальних каналах Створює вогонь, або енергію для руху вати й живильні речовини для капхи Виконує секреторну функцію, відповідає за відновлення й заміну клітин крові, печінки, кишечника, видільної системи й т.д.
Результат порушення функцій дош Порушується баланс двох інших дош. Порушується нормальне засвоєння живильних речовин, потім їх не вистачає, і це приводить до дисбалансу двох інших дош «Несправна» капха може заблокувати канали, утрудняючи, таким чином, рух вати й доставку живильних речовин, вироблених піттою. У підсумку в місцях застою й нагромадження капхи «псується» вата, що приводить до порушення функцій пітти.

 

Все може відігравати цілющу роль, і все може бути небезпечним і шкідливим для здоров'я. Будь-який дріб'язок, що вступив у протиріччя з конституцією тіла, може стати причиною хвороби. Важливо опанувати аюрведичними поняттями рівноваги й гармонії, інакше в процесі «виправлення» однієї з дош ви можете «зіпсувати» іншу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Кафедра: теорії і методики фізичного виховання

Рівне... Тонкі та грубі оболонки матеріального...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тонкі та грубі оболонки матеріального тіла

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

УНІВЕРСИТЕТ
  Факультет: ________________________________ Кафедра: теорії і методики фізичного виховання Лекція 3.    

Дія трьох дош
Перебуваючи в нормальному стані, п'ять матеріальних елементів відіграють творчу роль, а коли приходять у ненормальне – руйнівну. Точно також поводяться в тілі людиник три доші. У природі від

Конституція людини
У нашому житті повсюдно відбувається безперервна взаємодія між внутрішнім і зовнішнім середовищем. Згідно Аюрведі основний принцип оздоровлення полягає в тому, що людина може створювати рівн

Подвійні конституції
Дуже рідко зустрічаються в природі люди з одинарною чи потрійною дошами - в основному люди мають подвійну конституцію. У момент зачаття дитини визначається будова індивідуума шляхом комбінац

Сім дхату тіла
Дхату – значить «тканина», або буквально «підтримувати, живити». Вони є основою фізіологічної діяльності організму. Дхату спричиняє ріст тіла, постачає його структурними елементами й

Основні функції тканин тіла (дхату) та їх трансформація
Дхату Основні функції Процес трансфор-мації Вторинні (допоміжні) тканини Вторинні продукт

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги