рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Дія трьох дош

Дія трьох дош - раздел Образование, Кафедра: теорії і методики фізичного виховання Перебуваючи В Нормальному Стані, П'ять Матеріальних Елементів Відіграють Твор...

Перебуваючи в нормальному стані, п'ять матеріальних елементів відіграють творчу роль, а коли приходять у ненормальне – руйнівну. Точно також поводяться в тілі людиник три доші. У природі відбуваються порушення, що викликають негативні наслідки, і аналогічно цьому порушення функціонування дош у тілі впливає на організм. Це відбувається через довгостроковий вплив факторів, що володіють тими ж властивостями, що й властивості тієї або іншої доші. Наприклад, люди вживають одноманітну їжу, не міняють дієту залежно від пір року й віку, займаються певними вправами без урахування індивідуальних особливостей і конституції тіла, міняють місце проживання без урахування придатності для конкретної людини.

При описі трьох дош згадується їхній смак. Це вказує на те, що у виправленні недоліків доші можуть відігравати роль будь-які засоби (їжа, ліки), що володіють певними властивостями. Склянка води або молока, регулярні прогулянки пішки, зміна клімату, керування емоціями - все це прості складові повсякденного життя, які можуть ефективно працювати як ліки. Для того, щоб одержати знання й навчитися користуватися цими природними лікарськими засобами, потрібно пізнати самого себе й навколишній світ.

Сучасна позиція через пануюче подання про роздільність душі й тіла, коли людину не вчать шукати причини проблем у самому собі й зобов'язують лікаря лікувати всі недуги, жахливо безвідповідально.

Аюрведичний метод роботи над собою полягає в:

- вивченні себе - визначенні своєї споконвічної конституції тіла (природи тіла - пракріті);

- вивчення впливу на людину їжі, емоцій і навколишнього середовища;

- досягненні внутрішньої гармонії й гармонії людини з навколишнім середовищем.

Для того, щоб пізнати себе, необхідно:

- розвити чутливість і спостережливість;

- уважно стежити за тим, який ефект робить на вас усе, що ви робите і їсте;

- помічати зміни, що відбуваються в тілі у зв'язку порами року, місцем, часом доби, соціальних ситуацій й їжею;

- зв'язати вплив на себе навколишнього з часом;

- визначити себе як особистість;

- скласти список фізичних і ментальних реакцій і проблем і забрати фактори, що на них впливають;

- зіставити спостережувані дані з таблицями описів дош і знайти причини виникнення дисбалансу дош в організмі.

Орган, у якому розташовується доша, має схильність до того розладу, що характерний для цієї доші. Порушення Вати проявляються у вигляді газів у товстому кишечнику. Порушення Пітти проявляються в жовчі й кислоти в печінці й тонкому кишечнику. Порушення Капхи проявляються у вигляді мокротиння в легенів і слизу в шлунку.

Рівновага трьох дош визначає здоров'я й щастя, а їхній дисбаланс приводить до хвороб. Для того, щоб бути здоровим, людина повинна підтримувати в тілі рівновагу трьох дош. У тілі будь-якої людини домінують одна або дві доші. Саме цим співвідношенням визначається споконвічна природа (пракріті) людини, а розходження в ступені домінування спричиняють фізичні, розумові й психічні розходження між людьми. У свою чергу, багато аспектів життя, такі як їжа, погода, клімат, пора року й час доби, взаємини, рід діяльності, сон, також впливають на співвідношення трьох дош. Тому кожна людина повинна вибрати такий спосіб життя, що відповідає його споконвічній конституції тіла, що сприяє підтримці рівноваги дош.

Дія дош на тіло й розум в Аштанга Хрідайі (XI, 1-3) описується так: «Коренем дош, тканин і відходів життєдіяльності є Вата (вітер). У своєму природному стані вона підтримує зусилля, видих, вдих, рух і здійснення імпульсів, рівновага тканин і координацію почуттів». Вата – найважливіша з дош й у цілому відповідає за всі процеси в організмі. Тому порушення Вати звичайно мають більш важкі наслідки, чим порушення інших дош, і нерідко позначаються на психіці й на всьому організмі. «Пітта (жовч) управляє травленням, теплом тіла, зоровим сприйняттям, голодом, спрагою, променистістю шкіри, кольором шкіри, розумінням, розумом, хоробрістю й м'якістю тіла». Пітта відповідає за всі аспекти світла й тепла в тілі й у розумі. «Капха (слиз) забезпечує стабільність, змазування й міцність суглобів, і такі якості, як терпіння». Капха підтримує всі інші доші й надає стійкість емоційній сфері.

П'ять видів Вати:

Види вати «ан» - дихати, постачати енергією Значення Місце розташу-вання Функції
Прана Первинне повітря (нервова сила), що рухається вперед Голова, горло, груди, вуха, ніс Подих, ковтання їжі, чихання, спльовування, відрижка. Регулює почуття, розум, серце й свідомість. Визначає наснагу й позитивний настрой у житті. Порушення приводять до гикавки, бронхіту, астми, застудам і сиплості.
Удана Повітря (нервова сила), що рухається нагору Груди, пупок, легені, шия, ніс, концентру-ється в горлі Управляє видихом і мовою, відповідає за пам'ять, силу, волю й зусилля. Розвиває психічні здатності. З розвитком удани зв'язана практика йоги. Порушення приводять до хвороб очей, шиї, носа й горла.
Самана Врівноважує повітря Тонкий кишечник і шлунок Переварювання й засвоєння їжі, забезпечує функціонування різних ферментів, переносить переварену їжу зі шлунка в тонкий кишечник.
Вйана Розсіяне або проникаюче повітря Серце й розповсю-джується по всьому тілу Управляє системою кровообігу й через неї – рухом м'язів і суглобів, нервовими імпульсами й внутрішньою секрецією, відповідає за моргання. Порушення приводить до підвищення температури.
Апана Повітря, що рухається вниз, що видаляє Товстий кишечник Управляє всіма імпульсами, спрямованими вниз: виділенням, сечовипусканням, менструаціями, родами й зляганням. Веде до регресу й обмеження свідомості. Підтримує й контролює всі інші види вати. Викликає розкладання й розпад. Порушення приводять до хвороб сечового міхура, анусу й сечостатевих органів.

П'ять видів Пітти:

Види пітти Значення Місце розташу-вання Функції
Садхака Визначаль-ний реальність або істину Мозок, серце Дозволяє досягати цілей, поставлених розумом. Управляє психічною енергією, розумовим «переварюванням» (засвоєнням ідей). Здатність до розрізнення (застосовується в гйана-йозі). Пам'ять. Порушення приводять до психічних хвороб.
Браджака Керуючий променис-тістю й кольором шкіри Шкіра Забезпечує збереження кольору шкіри й обличчя. Відповідає за засвоєння тепла, що надходить ззовні через шкіру. Порушення приводять до появи висипки або плям.
Пачака Перетрав-люючий їжу Тонкий кишечник, шлунок, 12-персна кишка Управляє травною силою й відповідає за переварювання їжі. Є основою для інших видів пітти. Порушення приводять до нетравлення шлунка.
Алочака Відповідаль-ний за зір Очі Управляє сприйняттям і засвоєнням світла із зовнішнього миру. Порушення приведе до короткозорості й далекозорості.
Ранджака Що надає колір Кров, печінка, селезінка, шлунок, тонкий кишечник Фарбує кров, жовч і кал. Бере участь у більшості розладів печінки. Порушення веде до анемії, жовтяниці, зміні кольору тіла.

П'ять видів Капхи:

Види капхи Значення Місце розташ-ування Функції
Тарпака Вода, що дає задоволення Мозок (спинномозго-ва рідина), серце Відповідає за емоційний спокій, урівноваженість і відчуття щастя, забезпечує здатність запам'ятовувати. Прохолоджує очі й розум.
Слешака Вода, що забезпечує змазування У суглобах у вигляді рідини, що змазує Відповідає за міцність суглобів та їхній рух.
Кледака Зволожуюча вода, шлункова рідина В шлунку у вигляді секретів слизової оболонки Відповідає за розрідження їжі й за першу стадію травного процесу.
Бодхака Вода, що забезпечує сприйняття У роті иа язиці у вигляді слини Відчуття смаку їжі, бере участь у першій стадії переварювання їжі. Змочує язик.
Аваламбака Вода, що забезпечує підтримку У серці й легенях Є сировиною для інших видів капхи й посередником їхньої дії в організмі. Постачає членам нашого організму енергією й захищає серце від перегріву. Дає енергію серцю, щоб воно могло битися.

Характеристика людей, у яких переважають Вата-, Пітта-, капха- доші:

Характеристики Доша
Вата Пітта Капха
Рух Різкі, рвучкі Не вистачає стійкості й витривалості Упевнені, повільні
Активність Висока (жвавість, рухливість) Середня Низька
Реакція Швидка Середня Слабка
Емоції Легко піддаються почуттям і швидко приймають рішення (гнів, страх, дратівливість) Веселість, яскравий інтелект Терпіння, стриманість, відсутність жадібності
Погано переносять Холод, швидко починають тремтіти Жару  
Волосся, нігті Тверді Випадання й посивіння волосся  
Руки Добре помітні кровоносні судини, вузька кисть Середня кисть Широка кисть, міцні зв'язки й сухожилля
Статура Сухорлява Тендітна, родимки, веснянки, прищі Міцна
Особа   Яскравий колір, рання поява зморшок  
Харчування   Гіпертрофоване почуття голоду й спраги Помірність у їжі, слабке почуття голоду й спраги
Мова     Невиразна
Полове дозрівання     Пізніше, велика статева потенція
Потовиділення     Слабке
Очі     Ясні
Шкіра   М'яка, гладка, неприємний запах Чиста
Обличчя   Часто горить обличчя Гарний колір
      Неохайність, недбалість

 

Фактори, що підсилюють Вата-, Пітта-, Капха – доші:

Фактори Доша
Вата Пітта Капха
Піст Так Процес травлення  
Фізичні навантаження Надмірні   Відсутність
Холод, жара Холод Сонячні ванни  
Активність Бездіяльність   Сидячий спосіб життя
Сон Пильнування вночі   Денний
Пора року Дощі Осінь Весна
Вік Старість Молодість Дитинство
Час доби Вечір, передранкові години Біля полудня, опівнічі Ранок, початок ночі
Їжа Переспіла, суха, не свіжоприготовлена Гостра, лужна, солона, котра дає відчуття печії Солона, лужна, масляниста, жирна, важко засвоювана
Ушкодження Поранення, втрата крові    
Емоції Занепокоєння, почуття провини Гнів  
Статева активність Надмірна    
Положення тіла Неправильне    
Потреби тіла Придушення природних потреб    

Ознаки домінування Вата-, Пітта-, Капха – доші:

Ознаки Доша
Вата Пітта Капха
М'яза Оніміння, м'язові болі Надлишок тепла Вага в тілі
Смак Неприємний, сухість у роті   Першіння в горлі
Апетит Поганий Ненормальні голод і спрага Підвищене слиновиділення, нудота
Біль У шлунку, у скронях, запаморочення, замкнутість, боязкість Запальні процеси  
Тіло й шкіра Суха, поганий колір обличчя Підвищена пітливість, запах від тіла, потовщення, тріщини, висипка, прищі, герпес Блідий колір очей, деформація органів
Стіл Темний   Блідий
Стан Млявість, позіхання, гикавка, нездужання, жар Відчуття печіння, незадоволеність, гнів Відчуття холоду, слабість, апатія, інертність, депресія
Сон Безсоння   Сонливість, надмірний сон

 

Лікування Вата-, Пітта-, Капха – доші:

Фактори Доша
Вата Пітта Капха
Їжа Солодка, кисла, тепла Солодка, гірка, терпка, холодна Їдка, гірка, в'язка, гостра, гаряча, груба
Дієта Що зменшує вату Що зменшує пітту, піст Що зменшує капху
Процедури Клізми, масаж, жирні мазі Втирання мазей й очищення, холодні ванни, масаж Вологе тепло, блювота, фізичні вправи
Сон Відпочинок, розслаблення, сон   Пильнування
Обстановка Спокійна, веселий настрій Заспокоєння Активна

 

 

Приклади виходу з рівноваги дош:

Доша Сезон року, клімат Відношення до , сну холоду, жари й активності Симптоми Запобіжні заходи
Не можна Можна
Вата Осінь Чуттєві до холоду Тремтіння в тілі, застуда, респіраторні захворювання, слабість – фізична і розумова, біль у тілі зранку Допускати запори, що збуджують більшу активність Сісти на дієту, сон і відпочинок, йогічні вправи, масаж і розтирання мазями, гарячі ванни й сповільнити темп життя
Пітта Літо Людина не переносить жару Втрата апетиту, почуття роздратованості, висипання на тілі, алергійні реакції Вживати маслянисту й солону їжу, горіхи, пити гарячі напої Приймати холодні ванни, пити холодну воду й напої
Капха   Малорухомість, тривалий сон Млявість, уповільнені рухи й емоційна пригніченість, сонливість, солодкий присмак у роті Піддаватися слабості й відчуттю втоми, довго спати Вживати гарячу й пряну їжу, відвідувати лазні, вести більш активне життя
Жаркі країни Зловживан-ня сонцем, вживання пряної їжі Розлад пітти: втрата апетиту, печія в шлунку, нудота    
Холод-ний клімат   Розлад капхи й вати    
Різка зміна способу життя   Розлад капхи й вати: шок – пасивне життя, тривалий сон    

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Кафедра: теорії і методики фізичного виховання

Рівне... Тонкі та грубі оболонки матеріального...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Дія трьох дош

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

УНІВЕРСИТЕТ
  Факультет: ________________________________ Кафедра: теорії і методики фізичного виховання Лекція 3.    

Тонкі та грубі оболонки матеріального тіла
Із двадцяти чотирьох елементів всесвіту, з яких утворений всесвіт, сформовані три тіла. Фізичне тіло складається з однієї оболонки, що називається аннамая-коша. Астральне, або тонке тіло скл

Конституція людини
У нашому житті повсюдно відбувається безперервна взаємодія між внутрішнім і зовнішнім середовищем. Згідно Аюрведі основний принцип оздоровлення полягає в тому, що людина може створювати рівн

Подвійні конституції
Дуже рідко зустрічаються в природі люди з одинарною чи потрійною дошами - в основному люди мають подвійну конституцію. У момент зачаття дитини визначається будова індивідуума шляхом комбінац

Сім дхату тіла
Дхату – значить «тканина», або буквально «підтримувати, живити». Вони є основою фізіологічної діяльності організму. Дхату спричиняє ріст тіла, постачає його структурними елементами й

Основні функції тканин тіла (дхату) та їх трансформація
Дхату Основні функції Процес трансфор-мації Вторинні (допоміжні) тканини Вторинні продукт

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги