рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ОСОБЛИВОСТІ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ КОСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ

ОСОБЛИВОСТІ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ КОСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ - раздел Образование, Основи отримання порошкових Для Підвищення Експлуатаційних Властивостей Порошкових Конструкційних Деталей...

Для підвищення експлуатаційних властивостей порошкових конструкційних деталей використовуються практично всі відомі методи термічної і хіміко-термічної обробки, що застосовуються для звичайних сталей. Можливість термообробки звичайних сталей визначається складом сталі, теплопровідністю, швидкістю охолодження і розмірами деталі. При визначенні режимів обробки порошкових сталей необхідно враховувати залишкову пористість, яка має суттєвий вплив на теплопровідність, і, як наслідок, на фазові перетворення, що протікають при охолодженні [1, 2]. Крім того, при гартуванні наявність пор викликає інтенсивне утворення парової сорочки, що ускладнює тепловідвід від поверхні деталі, і сприяючи цим утворенню плямистої твердості [3].

Наявність пористості у виробах викликає необхідність ряду умов: нагрівання під загартування необхідно вести в захисних середовищах або вакуумі, час нагрівання і час витримки повинні бути на 20-30 % більше, ніж для литих сталей аналогічного складу, внаслідок зниженої теплопровідності необхідні підвищені швидкості охолодження [4]. Принципова відмінність загартованих порошкових сталей від беспористих полягає в тому, що якщо твердість у порошкових сталей після загартування підвищується (як у беспоритих сталях відповідного хімічного складу), то міцність або підвищується несуттєво стосовно спеченого стану, або навіть трохи знижується. У порошкових сталях при загартуванні на величину й розподіл гартівних напруг будуть впливати пори, міжчасткові границі, хімічна неоднорідність. Цей вплив проявляється у вкрай нерівномірному розподілі у виробах внутрішніх напружень, появі їхніх піків по краях пор і інших дефектів структури, що знижує в'язкість і сприяє крихкому руйнуванню. Підвищення міцності в загартованих сталях відбувається тільки після відпуску з температур, що забезпечують зняття гартівних напруг. Установлено, що максимальна міцність загартованих порошкових сталей досягається після проведення відпуску в інтервалі температур 200–450 0С.

З підвищенням пористості збільшується швидкість розкладання аустеніту, підвищується температура мартенситних перетворень. Істотний вплив має пористість і на швидкість охолодження порошкових сталей. Так, при охолодженні деталей пористістю 10-13 % на глибині 2 мм швидкість охолодження у воді досягає 510, а при пористості 24 % – тільки 290 ° С/с. Зниження швидкості охолодження пористих сталей по глибині знижує їх прогартованість, що необхідно враховувати при гартуванні виробів. У цьому випадку мартенситний шар, що утворюється, може мати малу товщину і при високих контактних навантаженнях здатний продавлюватись. Прогартованість порошкових сталей так само як литих залежить від кількості вуглецю [4].

Гартування вуглецевих і низьколегованих порошкових сталей проводять від температур, на 50-80 0С вище за точку АС3. В якості охолоджувальних середовищ використовують воду або водні розчини солей, а для сталей, схильних до крихкості і розтріскування – масло. Для збільшення швидкості охолодження виробів у гартівному середовищі їх необхідно енергійно перемішувати, тим самим порушуючи парову сорочку яка утворюється. Більш інтенсивне охолодження забезпечується струменями води. Температурні режими гартування порошкових безпористих сталей, отриманих гарячим пресуванням, гарячим штампуванням та іншими високоенергетичними методами, аналогічні режимам обробки звичайних сталей.

Швидкість охолодження при термічній обробці впливає на структуру й властивості виробів, тому вона строго встановлюється залежно від призначення обробки й вимог, пропонованих до термічно оброблюваних виробів. При загартуванні в маслі твердість нижче, ніж при загартуванні у воді, але спостерігається підвищення міцності. Пояснюється це тим, що більш «м'яке» загартування в маслі знижує величину й неоднорідність внутрішніх напружень і забезпечує більше стійкий стан структури в порівнянні із загартуванням у воді. Охолодження в маслі при загартуванні в більшості випадків не забезпечує одержання мартенситної структури, а відповідно високій міцності й твердості. Перевага води як гартівної рідини полягає в тому, що вона, маючи високу охолоджувальну здатність в інтервалі температур 650-550 0С, знижує дифузійне перетворення аустеніту в області його мінімальної стійкості. Ця властивість води є особливо цінним для порошкових сталей у зв'язку зі зниженою стійкістю аустеніту. Одночасно підвищена охолоджувальна здатність води в області температур 300-100 0С не забезпечує рівномірного охолодження, сприяє появі в загартованих виробах внутрішніх тріщин, а також тріщин і «м'яких» плям на поверхні. Температура нагрівання при термічній обробці впливає на структуру й властивості оброблюваних порошкових сталей, при цьому вона встановлюється залежно від складу сталі, її пористості й призначення обробки. Температура нагрівання під гартування для вуглецевих і низьколегованих сталей вище точки Ас3 на 60–80 0С. Вибір температури відпуску пов'язано з пористістю, зі збільшенням пористості сталей температура відпуску підвищується.

Нагрів під гартування пористих сталей необхідно проводити в безокислюваному середовищі. Температурні режими відпуску порошкових сталей аналогічні режимам відпуску звичайних сталей.

Таблиця 1. Режими хіміко-термічної обробки порошкових сталей (γ>7,2 г/см3)

Процес Склад насичуючої фази Температура, 0С Тривалість витримки, год. Товщина шару, мм Твердість, HRC
Газова цементація Суміш 16–20 % СО, 12–16 % СН42Н6, 30–40 % Н2, 20–30 % N2 6–12 0,6–1,4 58–64
Цементація у твердому карбірюзаторі Деревне вугілля 70–76 %, BaCO3, 20–25 %, CaCO3 3,5 % 920–930 5,5–16 0,6–1,8 58–64
Газове азотування Продукти дисоціації аміаку при ступеню дисоціації 15–50 % 480–520 До 80 0,5–0,7 *
Високо-температурна нітроцементація Ендогаз 80–90 %, природний газ 5–8 %, аміак 2–3 % 900–950 2–4 0,7–1,2 58–64
Нітроцементація Ендогаз 80–90 %, природний газ 5–8 %, аміак 2,5–5 % 840–870 4,0–5,5 0,8–1,0 60–62

*Hµ – 10,5–11,5 ГПа

Цементацію проводять з метою збільшення в поверхневому шарі змісту вуглецю до 1,0%. Збільшення пористості до 10% викликає збільшення глибини цементації в 2–3 рази в порівнянні з безпористою сталлю. При цементації залізних виробів підвищується їх міцність. Так, наприклад, при цементації в твердому карбюризаторі при температурі 920 °С протягом 6 годин зразки пористістю 7–8 і 13–15 % мали однакову міцність (σв = 300...330 МПа), що пояснюється більшою глибиною цементованого шару у зразків з більшою пористістю. Цементацію проводять при температурі вище АС3 у твердих і газоподібних середовищах які містять вуглець. Після цементації вироби можуть піддаватися гартуванню і відпуску.

Азотування проводять при більш низьких температурах (450–650 °С) в середовищі дисоційованого аміаку для підвищення твердості, зносостійкості та опору утворенню задирів.

Інші види хіміко-термічної обробки проводяться за режимами, встановленими для литих сталей. Деякі режими поверхневого зміцнення наведено в табл. 1.

Порошкові сталі через наявність пор мають підвищену схильність до корозії в порівнянні з литими сталями. Зниження корозії порошкових сталей досягається проведенням термічної обробки, а також за рахунок введення операцій пасивації й маслопросочування після термічної обробки (таблиця 2).

Таблиця 2. Технологія термічної обробки спечених сталей

Найменування операції Середовище Температура, 0С Час, хв.
Ванна нагріву Соляна ванна 75–80 % BaCl2 + 25–20 % NaCl 760–950 Залежно від маси і розмірів
Ванна гартування Вода +0,5 % NaCl або масло   1–2
Сушка після гартування Стиснене повітря 70–100 3–6
Ванна відпуску 50 % KNO3 + NaNO2 160–500 9–18
Перша мийка Вода + 1 % Na2CO3 90–100 3–6
Друга мийка Вода 90–100 3–6
Пасивація Вода + 4–5 % NaNO2 + 1–1,5 % Na2CO3 90–100 3–6
Сушка Повітря 100–120 3–6
Ванна просочування Масло И-20 80–90 3–6

Проведені корозійні випробування показують, що швидкість корозії порошкових виробів різної пористості при відносній вологості повітря 90 % практично дорівнює швидкості корозії аналогічних порошкових матеріалів після спікання. Установлено, що й після тривалого зберігання корозійна стійкість термооброблених порошкових матеріалів у соляних розплавах порівнянна з корозією аналогічних матеріалів після спікання.

Порівняльні дослідження різних захисних середовищ при термічній обробці порошкових сталей дозволяють зробити висновок, що при нагріванні порошкових сталей у соляних ваннах властивості їх вище й стабільніше, чим при застосуванні газових захисних атмосфер. Крім того, час термічної обробки з використанням соляних ванн в 4–6 разів менше і операція виконання термічної обробки легко піддається автоматизації.

 

Список літератури:

1. Н.В. Коробова, А.М. Дмитриев Производство деталей из порошковых материалов на железной основе холодным формованием и последующим спеканием // Технология легких сплавов, 2008.–№4.– с.41–50

2. Howard Ferguson. Heat Treatment of Ferrous Powder Metallurgy // Parts ASM Handbook Volume 7, Powder Metal Technologies and Applications, 1990. – P. 645-655

3. Технология порошковой металлургии / А.Н. Степанчук, И.И. Билык, П.А. Бойко.– К.: Выща шк. Головное изд-во, 1989. – 415 с.

4. Цыганова М. С. Исследование влияния пористости на кинетические параметры распада аустенита порошковых сталей с целью прогнозирования структуры после термообработки : Дис. канд. техн. наук : Курган, 2004 159 с.

5. Гуревич Ю.Г. Закаливаемость и прокаливаемость порошковой стали ПК70ДЗ в зависимости от содержания в ней углерода // Металловедение и термическая обработка металлов, 2009.–№3.– с. 23-29

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи отримання порошкових

Національний технічний університет України... Київський політехнічний інститут... Основи отримання порошкових та композиційних матеріалів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ОСОБЛИВОСТІ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ КОСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Хімічні властивості
  Характеристикою хімічного складу порошків є вміст основного компонента в однокомпонентних порошках та вміст основного компонента і легувальних елементів у порошку сплавів. Залежно в

Фізичні властивості
До фізичних властивостей порошків, перш за все, відносяться: середній розмір частинок і розподіл їх по крупності, форма частинок, щільність порошку (пікнометрична щільність), мікротвердість, питома

Методи визначення розміру частинок
Метод Розмір вимірюваних частинок, мкм Інтегральні методи Сепараційні методи Ситовий аналіз: стандартні сита

Технологічні властивості
  Насипна щільність. Під насипною щільністю розуміють масу вільно насипаного порошку в одиниці об’єму. Насипна щільність визначає початковий об’єм, який засипають у м

Визначення фізичних властивостей
  Для визначення гранулометричного складу грубих і середніх порошків застосовують ситовий аналіз, який полягає в тому, що визначену кількість порошку у наважці

Визначення технологічних властивостей
Насипна маса є об'ємною характеристикою і представляє собою масу одиниці об'єму вільно насипаного порошку. Для визначення насипної щільності використовують волюмоме

ОТРИМАННЯ ПОРОШКІВ МЕТАЛІВ ТА СПЛАВІВ МЕХАНІЧНИМ ПОДРІБНЕННЯ
Механічні методи отримання порошків – це такі методи, у процесі виконання яких майже не відбувається зміни складу матеріалу. Механічні методи можна застосовувати як самостійну опера

Вплив рідин та ПАР на процес подрібнення матеріалів
  Відомо, що наявність рідин та ПАР на поверхні твердих тіл і те, що між ними немає взаємодії, може значно знижувати межу пружності матеріалів, їх твердість та міцність і тим самим по

Дослідження процесу отримання порошків металів та сплавів механічним подрібненням
Дослідження процесів отримання порошків металів та сплавів механічним подрібненням можна проводити з використанням кульових, вібраційних або планетарних млинів. Перед вико

Порядок виконання роботи
  Для вивчення впливу часу і маси куль на процес розмелу у три барабани завантажують однакову кількість (за вказівкою викладача) чавунної стружки чи залізного порошку з розміром части

ОДЕРЖАННЯ ПОРОШКІВ МЕТАЛІВ ТА СПЛАВІВ ВІДНОВЛЕННЯМ ЇХ ОКСИДІВ ТА СОЛЕЙ
  При виробництві металевих порошків широко застосовуються методи відновлення їх оксидів та солей воднем, вуглецем або іншими більш активними металами. У загальному виді реак

Основи процесу
Одержання порошкових матеріалів з певною щільністю, міцністю та іншими заданими властивостями відбувається шляхом зближення та об'єднання окремих структурних елементів (частинок, волокон, гранул, в

ЗАЛЕЖНІСТЬ ГУСТИНИ ПРЕСОВОК ВІД ТИСКУ ПРЕСУВАННЯ. ОСНОВНІ ТЕОРІЇ ПРЕСУВАННЯ
Визначення залежності щільності пресовки від тиску пресування має практичне значення. Знаючи цю залежність, можна розрахувати тиск, необхідний для одержання заданої щільності та інших властивостей

ПРАКТИКА ПРЕСУВАННЯ
  У практиці пресування, залежно від форми і габаритних розмірів виробів, що виготовляються, вимог, що пред'являються до властивостей порошкових виробів, і інших чинників, застосовуют

Експериментальна частина
Мета роботи: Дослідити вплив тиску пресування на ступінь ущільнення порошків металів, сплавів, багатокомпонентних шихт. Визначити прийнятність існуючих рівнянь пресування для опису процесу

Обговорення результатів
Провести опис отриманих результатів та їх аналіз. Пояснити характер отриманих залежностей ущільнення порошків з погляду впливу на них властивостей порошків та процесів, що відбуваються при

Контрольні запитання
1. Вказати переваги й недоліки існуючих рівнянь пресування. 2. Як визначити сталі в рівнянні М. Ю. Бальшина ? 3. Як визначити сталі в рівнянні Н. Ф. Куніна і Б. Д. Юрченка ?

Порядок виконання роботи
Робота проводиться з 3-4 видами порошків ( за вказівкою викладача). Спресувати чотири зразки кожного із зазначених порошків при різних тисках (за вказівкою викладача). Для цього визначити

Основи процесу
Спікання − основна операція в технології порошкової металургії, у наслідок якої вироби набувають остаточні властивості. У процесі спікання збільшується міцність контактів між частинками, які

Вплив різних факторів на процес спікання
Найбільш діючі контрольовані фактори, які впливають на процес спікання це температура і час спікання. Графічне зображення зміни щільності або усадки залежно від температури має вигляд,

СПІКАННЯ БАГАТОКОМПОНЕНТНИХ МАТЕРІАЛІВ У ТВЕРДІЙ ФАЗІ
У практиці порошкової металургії часто застосовуються матеріали, що виготовляють із суміші декількох вихідних компонентів. Практично можна використати будь-яку композицію незалежно від того, розчин

Розчинних один в одному
У процесі спікання багатокомпонентних систем утворення сплавів відбувається дифузійно, тому важливого значення набувають швидкість і повнота проходження взаємної дифузії (гетеродифузії). Від повнот

Спікання систем з обмеженою розчинністю
При спіканні систем з обмеженою розчинністю, наприклад W-Ni, W-Си, усадка виробів при ізотермічному спіканні найчастіше змінюється монотонно. Однак у цьому випадку залежно від співвідношення

Спікання систем з компонентів, не розчинних один в одному
Часто в практиці порошкової металургії необхідно одержувати вироби з композицій матеріалів, які не розчинні один в одному. У цьому випадку термодинамічною умовою спікання /припікання часто

Основи процесу
В практиці порошкової металургії дуже часто при спіканні багатокомпонентних систем процес спікання відбувається у присутності рідкої фази, яка з'являється у тому випадку, коли температура плавлення

У присутності рідкої фази
Як було відзначено, у процесі рідкофазного спікання беруть участь всі описані механізми. Однак залежно від розчинності компонентів, ступеня змочування й кількості рідини може превалювати той або ін

Порядок виконання роботи
Студенти виконують один або кілька варіантів (за вказівкою викладача). Варіант 1. Дослідження впливу тиску пресування. Пресують три-чотири зразки з порошку міді, заліза аб

Обробка результатів
1. Коротко описати теорію процесу спікання. 2. Описати порядок виконання роботи. 3. Отримані результати занести в таблицю 1.1 (всі необхідні розрахунки привести у звіті).

Контрольні питання
1. Що є рушійною силою спікання? 2. За якими механізмами відбувається процес спікання? 3. Які кінетичні залежності мають місце при спіканні за механізмом в’язкої течії і об’ємної

ПОРОШКОВІ КОНСТРУКЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ
  Розвиток порошкової металургії дозволяє виготовляти велику частину деталей конструкційного призначення з порошкових матеріалів. Призначення порошкових конструкційних матеріалів поля

КЛАСИФІКАЦІЯ ПОРОШКОВИХ КОНСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ
Порошкові конструкційні матеріали класифікують залежно від умов їх експлуатації і ступеня навантаження. За умовами експлуатації порошкові конструкційні матеріали розділяють на дві групи: 1

ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ КОНСТРУКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ
Технологічні процеси виготовлення порошкових конструкційних матеріалів визначаються ступенем навантаженості деталей: чим вона вища, тим складніше технологічний процес виготовлення деталі. Так, мало

ПОРОШКОВІ АНТИФРИКЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ
  До антифрикційних матеріалів відносяться матеріали, що працюють у вузлах тертя – ковзання. Вони можуть застосовуватися в машинах і механізмах загального призначення, які широко вико

КЛАСИФІКАЦІЯ ПОРОШКОВИХ АНТИФРИКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ
Антифрикційні порошкові матеріали, що використовуються для виготовлення деталей вузлів тертя (підшипники ковзання, втулки, поршневі кільця, торцеві ущільнення, шайби, підп'ятники, вкладиші тощо), м

ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ АНТИФРИКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ
Технологія виготовлення більшості порошкових антифрикційних виробів включає наступні основні операції: приготування шихти, пресування, спікання, іноді просочення машинним маслом і калібрування. У р

ОСОБЛИВОСТІ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ ПОРОШКОВИХ АНТИФРИКЦІЙНИХ МАТЕРІАЛІВ
Порошкові антифрикційні вироби можуть піддаватися додатковій обробці: термічній, хіміко-термічній, просоченню мастилами, калібруванню, обробці різанням [1]. Термічній обробці, як правило,

КЛАСИФІКАЦІЯ СПЕЧЕНИХ ТВЕРДИХ СПЛАВІВ
Сучасні тверді сплави досить численні і налічують більше 100 різних марок. Проте, не дивлячись на цю різноманітність, всі тверді сплави можна розділити на певні групи і види, що характеризуються ко

ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ТВЕРДИХ СПЛАВІВ
Властивості твердих сплавів значною мірою залежать від технології виготовлення, яка є ідентичною для більшості твердих сплавів, відрізняючись наявністю чи відсутністю деяких технологічних операцій

ОСОБЛИВОСТІ ТЕРМІЧНОГО ОБРОБЛЕННЯ СПЕЧЕНИХ ТВЕРДИХ СПЛАВІВ
Багатокомпонентний склад твердих сплавів обумовлює складність проведення будь якого термічного оброблення. Термічний вплив на твердий сплав суттєво змінює морфологію, структуру і склад як карбідів

Зважування
Метод гідростатичного зважування використовується для визначення об'єму тіл неправильної форми з метою встановлення його щільності. При цьому приймається до уваги відомий закон про те, що на тіло,

Список рекомендованої літератури
1. Порошковая металлургия и напыленные покрытия: Учебник для вузов /Под ред. А.Е. Митина. - М,: Металлургия, 1987. - 792 с 2. Кипарисов С. С., Либенсон Г. А. Порошковая металлургия.

ОДЕРЖАННЯ ТА ВИВЧЕННЯ ВЛАСТИВОСТЕЙ КОНСТРУКЦІЙНИХ СПЕЧЕНИХ МАТЕРІАЛІВ
Одним із поширених типів спечених виробів є конструкційні матеріали деталей машинта механізмів, які умовно можна розділити на двігрупи: І- матеріали,які замінюють звичайні вуглецевіта лего

Порядок виконання роботи
Залежно від поставленого завдання дослідження проводиться відпал порошку заліза, або одержання залізо-мідних і мідно-залізних порошків сплавів із оксидів відповідних металів. Тривалість операції і

Обробка результатів
У роботі необхідно навести і обговорити мікроструктуру одержаного матеріалу, а також побудувати та пояснити графіки залежності густини, лінійної і об’ємної усадки від складу матеріалу, темпера­тури

Загальні положення
  До антифрикційних матеріалів, перш за все, відносяться підшипники ковзання. Основними критеріями оцінки якості підшипників є антифрикційні характеристики (допустимі навантаження, ча

Порядок виконання роботи
Із порошків заданого складу готують шихту. Для підвищення якості змішування додають бензин чи машинне масло в кількості 1...2% від маси шихти. Для підвищення текучості шихти при пресуванні тонкості

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги