рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Датою подання претензії є дата поштового штемпеля відправлення.

Датою подання претензії є дата поштового штемпеля відправлення. - раздел Образование, Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД В Контрактi Встановлюється Термiн Вiдповiдi На Претензiю Пiсля Її ...

В контрактi встановлюється термiн вiдповiдi на претензiю пiсля її одержання (наприклад, 10 або 30 днiв), протягом якого продавець зобов'язаний розглянути претензiю i повiдомити покупця про своє рiшення. В iншому випадку буде вважатись, що претензiя прийнята продавцем, i покупець має право звернутись в арбiтраж з вiднесенням видаткiв на рахунок продавця.

У зв'язку з порядком заявлення претензiй в контракт доцiльно також ввести додатковi застереження:

- може бути зафiксовано, що заявлення претензiї по будь-якiй партiї товару не може служити пiдставою для вiдмови покупця прийняти товар по рекламних поставках, а також по iнших поставках в рахунок даного контракту;

- може бути обумовлено, що товар, по якому заявлена претензiя, зберiгається окремо в умовах, якi запобiгають погiршенню його якостi i змiшуванню з iншими товарами, i вiн не може бути використаний без згоди на це продавця.

В контрактi також можуть бути зазначені випадки, на якi гарантiї не розповсюджуються та претензiї не задовольняються. Це дефекти, що є наслiдком недотримання покупцем умов та правил експлуатацiї, зберiгання i транспортування виробiв, надмiрного перевантаження, застосування його не за призначенням, втручання покупця в конструкцiю виробу. Щодо машин та обладнання претензiї також не пред'являються вiдносно запасних частин, що швидко зношуються, природного зношення обладнання, збитку, що виникає внаслiдок недостатнього чи неправильного монтажу i запуску в експлуатацiю недостатньо квалiфiкованим персоналом покупця, а також внаслiдок недотримання покупцем технiчних умов продавця тощо.

Приклад формулювання цієї статті:

"Продавець гарантує, що поставлений за цим Контрактом товар виготовлений згідно стандартів та технічних умов країни-виробника. У підтвердження цього Продавець надає Покупцю Сертифікат якості виробника. Строк гарантії становить _____ місяців з дати поставки кожної партії товару. Покупець зобов’язаний негайно надати Продавцю претензії як щодо якості, так і щодо кількості товару у крайньому разі протягом 10 днів з дати поставки товару. Покупець зобов’язаний скласти та передати Продавцю підтверджений Торговою палатою рекламаційний акт, із якого будуть виявлені характер дефекта, день його виявлення та його причина."

5.1.12. Пакувальння та маркування товару

У тих випадках, коли характер товару та умови його транспортування обумовлюють необхідність упаковки,у контрактi у цьому розділі встановлюються:

- вид та характер пакування;

- якiсть пакування;

- порядок пакування;

- розмiри пакування;

- спосiб оплати пакування;

- повернення контейнерів;

- змiст або реквізити маркування;

- порядок нанесення маркірування.

Вид та характер пакування залежить від:

- особливостей товару, який підлягає пакуванню;

- способу, відстані та тривалості транспортування товару, можливості перевантаження у дорозі, температурного режиму під час транспортування, пори року, способу оплати за транспортування, сумісності з іншими вантажами тощо. Наприклад, при морському перевезенні слід врахувати тиск на вантаж інших вантажів, боковий тиск під впливом крену судна, глибіну трюмів та їх розміри, розміри вантажних люків, можливість проникнення сторонніх запахів та забруднюючих речовин; при залізничному перевезенні слід врахувати можливість частих перекидань, поштовхів у дорозі при гальмуванні та маневруванні на залізничних станціях, розміри мостів, тунелів, габарити, вагу та зовнішню форму вантажного місця, при перевезеннях вантажів, які сприймають вологість на відкритих залізничних платформах упаковка має бути вологонепроникливою; при авіаперевезеннях тара має бути перед усім максимально полегшеною, оскільки ставки тарифів досить високі, легкозаймисті вантажі повинні бути запаковані у вогнестійку, ретельно закриту тару, але разои з тим майже повна відсутність поштовхів, обережність та увага при вантажних роботах обумовлює більш низьки вимоги до міцності тари порівняно з іншими видами транспорту; при автомобільних перевезеннях характер упаковки залежить від виду товару, вантажопідйомності машин, профіля та стану дороги та інших умов;

- кліматичних особливостей країни призначення. Особливі вимоги висуваються до упакування вантажів, які поставляються у тропічні країни, де висока вологість повітря, висока середня температура. Товари, які поставляються у такі країни, вимагають особливо міцного упакування, просоченого спеціальними сумішами, виготовленого із спеціальних матеріалів, часто використовують запаяні або щильно закриті ящики та металеві контейнери;

- вимог митного режиму країни призначення. Основна вимога до упаковки у даному випадку полягає у максимальному наближенні до вказівок, які містяться у митному тарифі, що має особливе значення при збиранні специфічних мит з ваги брутто товара. Упаковка у цьому випадку має бути по можливості більш легкою, зокрема, це відноситься до товарів, у яких вага тари на багато більше, ніж вага самого товару. При збирані мит з ваги нетто користуються легальною вагою нетто, яка визначається шляхом віднімання з ваги брутто ваги упаковки згідно встановленій у митному тарифі шкалі знижок на окремі види упаковки (бочки, ящики, барабани, кліті тощо), яка називається тарним тарифом. при використанні упаковки, не згаданої у митному тарифі, при розрахунку мита за основу береться вага нетто, яка зазначена у митних документах країни відправлення. У країнах, де мита збираються з ваги нетто, вимагається зазначення країни походження і на безпосередній упаковці товару. Утих випадках, коли упакування є самостійною цінністю або виготовлено із цінних матеріалів, воно обкладається митом додатково до обкладання товару, і це необхідно враховувати при підготовці товару до відвантаження;

- законодавства країни призначення. У багатьох країнах законодавство забороняє ввезення товарів у певній упаковці, у деяких країнах введені імпортні мита на окремі види упакувальних матеріалів, наприклад, скляний посуд або металеві листи.

За звичай у ЗТК обумовлюють:

- зовнішнє пакування (тару) - брезент, ящики, картонні коробки, бочки, бочонки, контейнери;

- внутрішнє пакування, яке є невіддільним від товару.

Якiсть пакування товару в контрактi найчастiше визначається перелiченням вимог, яким воно повинно вiдповiдати: водонепроникливе, морське, картонне, належне, звияайне, поліетиленова плівка, тропічне, пакувальний папір, пакувальне полотно, експортне пакування, без пакування.

Упакування повинно передбачати усі розумні види пошкоджень, оскільки за значною частиною умов ЗТК продавець отримує платіж лише у випадку , коли покупець отримає товар у бездоганному та непошкодженому вигляді.

За наявностi встановлених стандартiв або технiчних умов на упаковку її якiсть може визначатися посиланням на відповідні стандарти або технічні умови.

Контрактом можуть бути передбаченi також спецiальнi вимоги до пакування, що включаються до нього з iнiцiативи покупця. Так, покупець може бути зацiкавлений в спецiальному розфасуваннi товару з тим, щоб продавати його споживачам без перепакування або потребує певних габаритiв i ваги вантажу, пристосованих до наявних у нього навантажувально-розвантажувальних засобiв, чи в iншому. Однак в iмпортнi контракти недоцiльно включати зайвi спецiальнi вимоги до пакування, оскільки це може вiдбитись на ефективностi угоди в цiлому.

Вiдносно якостi пакування в контрактi обумовлюється матерiальна вiдповiдальнiсть продавця за пошкодження товарiв, якщо воно сталося через невiдповiднiсть пакування умовам перевезення товару, що передбаченi в контрактi.

Порядок пакування полягає в тому, що продавець зобов'язаний на кожне товарне мiсце оформити пакувальний лист i певним чином переслати його, а також товаросупровiдну документацiю, разом з товаром покупцевi. В контрактi може бути уточнений змiст пакувального листа, склад товаросупровiдної документацiї та iншi положення з пакування. Наприклад, при поставках обладнання та машип в упакувальному листі зазначаються: найменування машин та окремих деталей, які упаковані у даному місці, їх кількість, з викладенням технічних даних згідно відповідних позицій ЗТК, фабричний номер машин, номер креслення, вага брутто та нетто та точне маркування даного місця, з метою точного встановлення тотожності товара даним технічної специфікації, зазначеним у ЗТК. Один екземпляр пакувального листа у водонепроникливому конверті вкладається разом з обладнанням або машиною у ящик або прикріплюється до зовнішнього боку ящика. Якщо обладнання або машина поставляються без кпаковки, конверт із водонепроникливого паперу, у який вкладається пакувальний лист, повинен бути покритий тонкою бляшаною пластиною, яка приварюється безпосередньо до металевих частин машини.

Розмiри пакування обумовлюються в контрактi при купiвлi-продажу великогабаритних товарiв (зокрема, обладнання).

Вони повиннi бути упакованi з урахуванням габаритiв транспортних засобiв, крiм того, упакування повинно бути пристосоване до перевантаження кранами i/або навантажувачами.

В контрактi можуть бути конкретно визначенi граничнi розмiри негабаритних товарних мiсць i порядок узгодження з покупцем їх розмiрiв. В зв'язку з останнiм оговорюється час, коли продавець висилає покупцевi ескiзи негабаритних мiсць (наприклад, 60 днiв пiсля пiдписання контракту) i термiн з моменту отримання ескiзiв, протягом якого покупець зобов'язаний повiдомити продавцевi своє рішення. При вiдвантаженнi негабаритних мiсць без пiдтвердження покупця продавець буде зобов'язаний компенсувати йому додатковi видатки i збитки, пов'язанi з перепакуванням вантажу.

Способи оплати вартостi пакування встановлюються сторонами у ЗТК і можуть передбачати:

- включення ціни пакування у ціну товару;

- визначення ціни пакування у відсотках від ціни товару;

- визначення ціни пакування окремо від ціни товару.

У більшості випадків не лише внутрішнє пакування, але й зовнішня тара переходять у власність покупця одночасно з товаром. Винятками є випадки, коли у ЗТК передбачено відвантаження товару у тарі, заздалегідь наданої покупцем продавцю, або повернення тари покупцем продавцю, наприклад, при поставках хімічних товарів та мінеральних мастил у металевих бочках, скляних бутелях, зворотних контейнерах. При переході упаковки у власність покупця він оплачує її ціну продавцю.

Якщо пакування має високу вартiсть, тодi слiд однозначно обумовити її обсяг i розподiл витрат на нього мiж учасниками угоди.

Якщо у ЗТК немає особливих вказівок стосовно пакування товару, продавець повинен відправити вантаж в упаковці, яка за звичай використовується для експортних товарів у країні продавця та забезпечує зберігання вантажу при перевезенні з урахуванням можливих перекидань, при належному та звичайному поводженні з вантажем. Іноді посилаються на звичай порта або склада. Такі посилання є, наприклад, в Інкотермс 2000.

Під маркуванням розуміють необхідні написи, зображення та умовні позначення, які розміщуються на упаковці, бірках або на відвантаженому товарі, та які необхідні для належного перевезення та здачі вантажу отримувачу. Маркування має велике значення для полегшення перевантажень у дорозі, кількісного відбору окремих одиниць, та для запобігання непорозумінь при видачі товару різним отримувачам.

Змiст або реквiзити маркірування, яке наноситься продавцем на пакування, подiляються на:

1) товарне маркування - позначення, які необхідні для адресата - отримувача вантажу, яке включає:

- найменування виробника, вантажовідправника та вантажоотримувача (або умовні позначки, які їх замінюють);

- номери контракту / наряду / замовлення;

- загальна кількість місць / одиниць вантажу;

- номер пакувальної одиниці - з першого до останнього місця;

- вагу (нетто та брутто);

- точні габарити;

- марку "зроблено у_______" - країну походження;

- зазначення про знахождення інструкцій або документації, специфікацій поящичної, покипної тощо;

- зазначення про приналежність, зворотність багатооборотність тари;

2) вантажне маркування - позначення, які необхідні для транспортної організації, що перевозить вантаж, яке включає:

- найменування країн та пунктів відправлення та призначення;

- маршрут при перевантаженнях;

3) транспортне маркування - позначення, які необхідні під час перевезення, яке включає:

- номери вагонів, люків;

- номер трансу;

- назва судна тощо;

4) спеціальне маркування - позначення які вказують як слід поводитись з товаром під час його перевезення, вантажно-розвантажувальних робіт, зберігання у дорозі, яке включає:

- інструкції з навантаження та розвантаження - не кантувати, верх, низ, скло тощо;

- інструкції або вказівки зі стропування - місця стропування, напрямок стропувальних тросів, центр вагу (позначається червоною лінією);

- інші зазначення для запобігання небезпеки та з метою схоронності вантажу.

На тарі за звичай використовуються такі попереджувальні написи: верх, низ, не зберігати у сирому місці, піднімати тут, обережно, скло,зберігати у прохолодному місці, боїться сирості, не кантувати, не кидати, рідина, відкривати тут, боїться тепла, боїться холоду, тропічне упакування, пересувати на катках, катити, а не перевертати,

Товарнi мiсця нумеруються дробовими числами: в чисельнику проставляється порядковий номер мiсця, а в знаменнику – загальна кiлькiсть мiсць в партiї.

Крiм обов'язкових реквiзитiв на товарнi мiсця може наноситись, якщо це не суперечить умовам контракту, рекламне маркірування.

Порядок нанесення маркірування передбачає, що товарнi мiсця маркіруються з двох або трьох бокiв. В першому випадку – це два непротилежнi боки, в другому – також два непротилежнi боки i верх пакування. Вибраний спосiб фiксується в контрактi. В контрактi також вказуються мови,якими наноситься маркірування. Вантажi, що iмпортуються в Україну, повиннi мати маркірування українською мовою. Вiдносно розмiрiв надписiв та їх нанесення – маркірування повинно вiдповiдати вимогам митницi. Надписи на упакуванні повинні добре розпізнаватися, бути чіткими, нанесеними за трафаретом контрастною незмивною або водовідштовхуючою фарбою, дублюватись на різних видних місцях вантажу, зручних для прочитання, бути однозначними, відповідати змісту товару або вантажу. Одночасно можуть бути використані малюнки, графічні зазначки та символи, які відповідають міжнародним стандартам, зазначення місць стропування та напрямку тросів, та як обов’язковий атрибут - торгова марка або емблема фірми.

В зв'язку з маркіруванням в контрактi може бути обумовлено, що продавець вiдповiдає за додатковi транспортнi i складськi витрати i за пошкодження вантажу, що виникли внаслiдок його вiдправлення не за адресою, через неповноцiнне або неправильне маркірування.

Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю продукований або підданий достатній переробці згідно критеріїв, які є особливими для даного виду товара та встановлених нормативів. Під країною походження товару може розумітись група країн, митні союзи країн, регіон або частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.

Країна походження товару визначається з метою здійснення тарифних та нетарифних заходів регулювання ввезення товара на митну територію країни та вивозу товара з цієї території. Ця категорія суттєво впливає на престижність товару та відповідно на його конкурентоспроможність на даному ринку і відповідно вартість.

Товарами, повністю виробленими у даній країні, вважаються:

- корисні копалини, видобуті на її території, або в її територіальних водах, або на її континентальному шельфі та у морських надрах, якщо країна має виключні права на розробку цих надр;

- рослинна продукція, яка вирощена чи зібрана на її території;

- живі тварини, які народились та вирощені в ній;

- продукція, отримана у цій країні від вирощених в ній тварин;

- вироблена в ній продукція мисливського, риболовного та морського промислів;

- продукція морського промислу, яка добута та/або вироблена у Світовому океані суднами даної країни або суднами, орендованими (зафрахтованими) нею;

- вторинна сировина та відходи, які є результатом виробничих та інших операцій, здійснюваних у даній країні;

- продукція високих технологій, отримана у відкритому космосі на космічних суднах, які належать даній країні або орендованих нею;

- товари, вироблені у даній країні виключно із продукції, зазначеної у всіх попередніх пунктах.

Якщо у виробництві товара беруть участь підприємства двох або більше країн, походження товару визначається згідно критеріїв достатньої переробки.

Критеріями достатньої переробки товару у даній країні є:

- зміна товарної позиції (класифікаційного коду товара) з Товарної номенклатури на рівні будь-якого із перших чотирьох знаків, яка відбулась внаслідок переробки товара;

- виконання виробничих чи технологічних операцій, достатніх або не достатніх для того, щоб товар вважався походженням із тієї країни, де ці операції мали місце;

- правило адвалорної частки - зміна вартості товара, коли процентна частка вартості використаних матеріалів або доданої вартості досягає фіксованої частки ціни товара, що постачається. Для імпортованих товарів - за вартістю, яка підлягає митному оподаткуванню при ввезенні (на умовах СІФ); або, у випадку, якщо їх походження невідомо, - за встановленою ціною першого продажу на території країни, де здійснюється виробництво; для готових виробів - за ціною EXW.

Вважаються не відповідаючими критерію достатньої переробки:

- операції із забезпечення схоронності товарів під час збереження або транспортування;

- операції з підготовки товарів до продажу та транспортуванню (дроблення партії, формування відправок, сортування, переупаковка); прості складальні операції;

- змішування товарів (компонентів) без надання отриманій продукції характеристик, які суттєво відрізняють її від вихідних складових.

Товари у розібраному або незібраному вигляді, які постачаються декількома партіями, коли з виробничих чи транспортних умов неможливе їх відвантаження однією партією, а також у випадках, якщо партія розбита на декілько партій внаслідок помилки, повинна розглядатись за бажанням декларанта як єдиний товар при визначенні країни походження. Умовою застосування цього правила є: попередне повідомлення митного органа при переміщенні товарів про таку розбивку із зазначенням причин цього; документальне підтвердження помилковості розбивки товара на декілько партій; поставка усіх партій з однієї країни одним постачальником; ввезення усіх партій через одну і ту ж митницю; поставка усіх партій у строк не більш 6 місяців з дати прийняття митної декларації або закінчення строків на її подання відносно першої партії.

Сертифікат походження товару повинен однозначно свідчити про те, що зазначений товар походить із відповідної країни, і повинен містити:

- письмову заяву відправника про те, що товар задовільняє відповідному критерію походження;

- письмове посвідчення компетентного органа країни вивозу, який видав сертифікат, про те, що представлені у сертифікаті відомості відповідають дійсності.

Якщо інше не передбачено міжнародними угодами, сертифікат має містити такі необхідні відомості про товар, на який він виданий:

- найменування та адреса експортера;

- найменування та адреса імпортера;

- найменування (опис) товара;

- засоби транспортування та маршрут проходження;

- кількість місць, характер упакування, маркування та нумерацію;

- вага брутто та нетто.

Сертифікат подається митним органам у надрукованому вигляді, без виправлень. Мова сертифіката визначається вимогами митних органів, при необхідності митні органи можуть вимагати перкладу сертифіката державною мовою.

Приклад змісту "Сертифіката про походження":

1. Товари, що поставляються експортером (назва фірми, її адреса, країна).

2. Товари, які приймаються імпортером (назва організації, її адреса, країна).

3. Засоби транспорта та маршрут (наскільки відомі).

4. Для використання офіційними установами.

5. № позиції.

6. Марки та кількість місць.

7. Кількість та вид місць; опис товарів.

8. Критерій походження товару.

9. Вага брутто або інші одиниці, які вказують кількість.

10. Номер та дата рахунка-фактури.

11. Посвідчення.

12. Декларація експортера.

На підставі здійсненого обстеження даним засвідчується, що декларація експортера відповідає дійсності. Місце та дата, підпис та печатка установи, що засвідчує.

Підписаний нижче заявляє, що вищенаведені відомості відповідають дійсності; що усі товари походять із_____________(країна) і що вони відповідають вимогам про походження, які встановлені відносно таких тварів Загальною системою преференцій для товарів, експортованих у ___________(країна-імпортер). Місце та дата, підпис особи, яка має право підпису.

Невідповідність пакування, захисту та маркування може бути самостійним видом порушення ЗТК, який викликає втрати, і тому пакування, захист та маркування з точки зору рекламаційного права є окремими зобов’язаннями, по яких у ЗТК можуть передбачатись спеціальні санкції.

Невідповідність пакування, захисту чи маркування може бути рекламаційною підставою для вимоги про уплату штрафу і у тому випадку, коли збиток відсутній, але для попередження несприятливих наслідків можуть бути потрібні спеціальні заходи та додаткові витрати та/або можуть виникнути непередбачені витрати, які зв’язані з продажем товарів з такими невідповідностями. Невідповідність упаковки може бути причиною пошкодження, погіршення якості та зменшення кількості товару. Наприклад, поставка мінеральних добрив у паперових мішках замість платикових, тягне за собою якісні та кількісні недоліки самого товару.

Неустойка за невідповідність упаковки, захисту та маркування передбачається у ЗТК як самостійний штраф, який не залежить від виникнення якісних та кількісних недоліків товару. При зовнішньоторгових поставках упаковка та захист повинні відповідати мінімальним ставкам провізної плати та мита, а також стандартним та медичним вимогам країни призначення.

Правила Гаага-Вісбі, ст. ІУ, п.2 обмежують відповідальність перевізника та команди судна за втрату чи пошкодження вантажу у випадку:

- втрат у навальному об’ємі та вазі вантажу або будь-якої іншої втрати чи пошкодження внаслідок внутрішнього дефекта, неякісності або пороку у товарі;

- поганого упакування;

- при недостатньому або неправильному маркуванні.

Приклад формулювання цієї статті:

"Товар повинен відвантажуватись у відповідному експортному упакуванні. Упакування та консервація повинні забезпечувати повне схоронність товару від різного роду пошкоджень та корозії при перевезенні його усіма видами сухопутнього траснспорту з урахуванням декількох перевантажень у дорозі. Маркування повинно бути нанесено чітко, незмивною фарбою українською мовою і містити наступне:

- вантажоотримувач;

- Контракт №;

- вага брутто;

- вага нетто;

- розміри ящика у см (довжина, висота, ширина);

- вантажовідправник.

Місця, які потребують особливого поводження, повинні мати додаткове маркування:

- Верх! Обережно! Не кантувати! Температура зберігання.

Продавець несе відповідальність за будь-які пошкодження товару внаслідок неналежного упакування та консервації. Продавець повинен відшкодувати Покупцю додлаткові витрати, які можуть виникнути внаслідок неправильного та/або неповного маркування."

5.1.13. Вiдвантаження товару

Покупцю важливо знати час фактичного відвантаження товару для того, щоб своєчасно потурбуватись про приймання товару.

В цьому роздiлi фiксуються:

- взаємнi зобов'язання продавця i покупця вiдносно повiдомлення iнформацiї про вiдвантаження продукцiї;

- порядок виконання цих зобов'язань.

Покупець зобов'язаний повiдомити продавцевi вiдвантажувальнi iнструкцiї, зокрема, реквiзити отримувача вантажу, маршрут доставки. У ЗТК при цьому вказується граничний термiн подання iнструкцiй продавцевi, що визначається кількістю днiв (як правило, 15 або 30 днiв) до початку встановленого в контрактi термiну поставки. Інколи визначається також змiст вiдвантажувальних iнструкцiй. В контракт ця умова включається, якщо вiн не мiстить такої iнформацiї.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД

ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Датою подання претензії є дата поштового штемпеля відправлення.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Суть, суб’єкти, об’єкти, предме, право на здійснення ЗЕД.
ЗЕД - це одна із сфер господарської діяльності підприємства, пов’язана з міжнародною виробничою та науково-технічною кооперацією, експортом та імпортом продукції, виходом підпр

Гармонізована система опису та кодування товарів
Усе різноманіття товарів, які створені та перебувають у міжнародному обігу, зібране у Гармонізованій системі опису та кодування товарів (Harmonized Commodity Discription and Coding System), прийнят

Види ЗЕД
Основні види ЗЕД згідно з Законом України "Про ЗЕД": - експорт та імпорт товарів, науково-технічних досягнень, капіталів, робочої сили; - надання суб’єк

ГАТТ/ВТО дала світу основний комплекс принципів, за якими проводяться торгові переговори і контроль за їх реалізацією.
Значна частина специфічних принципів діє на регіональному рівні. Для України особливий інтерес становлять принципи ЗЕД у ЄС. Вони містяться у Білій книзі (лорд Кокфілд, 1985 р.) і включа

Регулювання ЗЕД
Джерела регулювання ЗЕД в Україні: - комплекс законодавчих та інших нормативно - правових актів, прийнятих в Україні. Основними серед них є такі: Закон України &quo

Нкотермс 2000
Для спрощення укладання міжнародних договорів купівлі – продажу товарів Міжнародна торгова палата видаєІнкотермс (Incoterms) - збірники "Міжнародних правил тлумачення торгових термі

Ключові поняття
Зовнiшньоекономiчні комерцiйні операцiї: основні, забезпечувальні (допомiжнi, або товаропросування); купівлі-продажу товарів у матеріально-речовій формі, купівлі-продажу товарі

Експортно-імпортні операції
Експортнi операцiї передбачають продаж i вивезення товарiв за кордон для передачi їх у власнiсть iноземному контрагенту. Імпортнi операцiї

Реекспортні та реімпортні операції
Реекспортна операцiя - це продаж та вивезення за кордон ранiше ввезеного товару, який не пiддавався в реекспортуючiй країнi нiякiй обробцi. Митною статистикою реекспортними вва

Перевезення товарiв транзитом через країну як реекспорт не розглядається.
Реiмпортна операцiя – це придбання i завезення з-за кордону ранiше експортованого товару, який не зазнав там нiякої переробки чи доробки. До таких операцiй належить п

Операції зустрічної торгівлі
Зустрічна торгівля (trade-in, countertrade) об’єднує операції, у межах яких передбачаються зустрічні зобов’язання експортерів закупити у імпортерів товари або послуги на частин

Операції натурального обміну, або бартерні
Операції натурального обміну, або бартерні (barter), являють собою операції безвалютного обміну товарів одного чи різних видів на еквівалентну за вартістю к

Зустрічні закупки
Зустрічні закупки (reciprocal transaction) - це операції, при яких продавець бере зобов’язання зустрічно придбати товари або продукцію у країні покупця. Така покупка може бути

Авансові, або попередні, закупки
Авансові, або попередні, закупки є різновидом зустрічних закупок. Ці операції передбачають укладання основного контракту, за яким приблизно 50% вартості поставленого товару імп

Угоди типу "офсет", або "джентельменські" угоди
Угоди типу "офсет"не передбачають юридичного оформлення, тобто це свого роду "джентельменські" угоди. Це означає, що хоча угоди тако

Угоди типу "світч", або угоди з передаванням фінансових зобов’язань
Змiстом угод типу "світч", або угод з передаванням фінансових зобов’язань є передача експортером своїх зобов'язань із зустрiчної закупівлі третiй сторонi, як прави

Викуп застарілої продукції
Викуп застарілої продукції, або, як її інакше називають, викуп техніки, яка була у використанні (redemption), є ефективним комерційним заходом ведення зустрічних операцій, оскі

Поставки на комплектацію
Поставка на комплектацію (transaction on a complectation basic)використовується при виготовленні на замовлення дороговартісного комплектного устаткування і передбачає

Операції зустрічної торгівлі у рамках промислового співробітництва
Ще більш глибокі та тривалі зв’язки між партнерами виникають, якщо зустрічна торгівля є частиною промислового співробітництва. У такому випадку вона безпосередньо зв’язуєтьс

Прості компенсаційні угоди
Прості угоди про спiвробiтництво на компенсацiйнiй основi передбачають поставку експортером на умовах кредиту комплектного обладнання, ліцензій на використання винаходів та ноу

У міжнародній практиці ціни на компенсуючу продукцію встановлюються твердими та фіксуються щороку.
Вiд звичайної операції, яка базується на комерційній компенсації, прості компенсаційні угоди відрізняються тим, що вони укладаються на тривалий період на умовах довгострокового кредиту на значні су

Складні компенсаційні угоди
Складні компенсаційні угоди, або глобальні чи генеральні угоди (global agreement) - це особливий вид довгострокових (5-10 років) великомасштабних (100 млн.дол.США і більше) ком

Виробниче кооперування
Найтривалiші стiйкi зв'язки мiж торговими партнерами, при яких торгiвля виступає частиною промислового спiвробiтництва, забезпечує виробниче кооперування. Найбільш поширеним

Франчайзинг товарів та послуг
Франчайзинг - це спосіб кооперування, при якому франчайзер (продавець - відома фірма) передає франчайзі (покупцю - спеціально ут

Ключові поняття
Торги (тендер): прилюдні (відкриті), закриті, одиничні (неприлюдні). Тедерний комітет. Тендерна документація. Тендерні умови. Проформа тендера. Передкваліфикація учасників торг

Міжнародні торги: суть, форми проведення торгів, методика проведення торгів.
Стисло можна дати таку характеристику цих напрямків у міжнародній ЗТ діяльності: · торги (tenders) - один покупець (замовник) - декілька продавців; · бірж

Основне значення аукціонів полягає у тому, що для партнерів із ЗТУ виявлені на торгах ціни є орієнтиром як світові ціни.
Переваги МТА виявляються у тому, що вони дозволяють створити відкриту конкуренцію, виявити ціну товару, швидко його реалізувати у зазначеному обсягу тими експортерами, які мают

Ключові поняття
Оренда:рентинг; хайринг; лiзинг: прямий закордонний; непрямий закордонний; експортний; імпортний; транзитний; нового обладнання; старого обладнання; фiн

Суть орендних операцій. Переваги для орендаря та орендодавця.
Оренда - це фінансово-комерційна операція з надання однією стороною - власником майна (орендодавачем, lessor) іншій стороні (орендарю, lessee) у тимчасове володіння та користув

Механізми здійснення угоди з універсальною лізинговою компанією та угоди зі спеціаліз5ваною лізинговою компанією
Угода з універсальною лізинговою компанією є найбільш комплексною. Зовнішньоекономічна операція починається з того, що орендар сам вибирає необхідне йому обладнання з певними т

Ключові поняття
Патент (patent) на винахід. Винахід. Промисловий взірець. Корисна модель. Копірайт. Ноу-хау. Ліцензія: чиста (самостійна); супутна; патентна; безпатентна; невиключна (проста

Види та особливості об”єктів продажу в операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом.
У операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом - як об’єкти продажу виступають продукти інтелектуальної праці у формі: патентів на винаходи, промислових взірц

Товарна марка, або товарний знак, та знак обслуговування, Найменування місць походження товару
Товарна марка (trademark), або товарний знак, та знак обслуговування - позначення, символ певної організації, який використовується для індивідуалізації виробника товару, послуги і

Ключові поняття
Інжиніринг: комплексний; проектно-консультативний (чистий); технологiчний; будiвельний; управлiнський. Інжинірингові послуги. Об'єкти iнжинiрингу. Інжинiринговi фiрми.

Нжиніринг: поняття, об”єкти, суб”єкти, вили, схеми здійснення комплексного інжинірингу, особливості контракту на інжинірингові послуги.
Одним із видiв науково-технiчної продукції, який значною мірою впливає на міжнародну торгівлю товарами і є додатковим засобом підвищення їх конкурентоспроможності, просування на закордонний ринок,

Проектно-дослідницькі роботи.
Надання різних видів інжинірингових послуг має свої особливості: 1. Проектно-дослідницькі роботизв’язані зі спорудженням цивільних та промислових об’єктів

Консультаційні та інформаційні послуги
Консультаційні та інформаційні послугивключають проведення комплексних маркетингових досліджень, підготовку інформаційних оглядів по ринках та регіонах, проведення рекламних кампан

Науково-дослідницькі та технологічні роботи
Науково-дослідницькі та технологічні роботи включають проведення наукових досліджень, розробок, створення нових виробів, розробка технічних вимог та документації, оформлення авторс

Консалтинговi операції
Консалтинг – консультування виробникiв, продавцiв та покупцiв з питань економiчної дiяльностi пiдприємств, фiрм та органiзацiй. Здiйснюється консалтинговими фiрмами, якi надают

Ключові поняття
Оферта:визначена; тверда;"перша"; вільна; безвідклична; захисна. Акцепт. Контроферта. Оферент. Запит. Замовлення. Підтвердження замовлення. Контракт. Тендер. Комерцій

Підготовка зовнішньоторгових операцій..
Встановлення ділового контакту з партнером супроводжується оформленням цілої низки згаданих вище документів: пропозиція (оферта), акцепт, контракт, замовлення та підтвердження

Способи встановлення контакту з іноземним контрагентом
Експортер може використовувати такі способи встановлення контактів з контрагентами: · направити пропозицію (оферту) безпосередньо одному або декіль

Тверда оферта.
Пропонуємо твердою відповіддю протягом п’яти днів 300 метричних тон біхромата натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою в залізних барабанах ємністю 200 кг, за ціною ___ ам.доларів за метричну тону

Вільна оферта
Пропонуємо без зобов’язань______ метричних тон біхромату натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою з поліетиленовою прокладкою ємістю 100 кг, за ціною __ футов стерлінгов за метричну тону СІФ Лондо

Правила укладання угод за допомогою оферт регулюються Конвенцією ООН про договори міжнародної купівлі-продажу (1980р.).
Другим способом, за допомогою якого експортери встановлюють контакти з потенційними покупцями, є вивчення умов замовлення, отриманого від покупця, та аб

Підтвердження замовлення
"Підтверджуємо одержання Вашого замовлення №___ від «____» _________ на поставку двох гідроагрегатів_____- та п’яти штук високовольтного обладнання _______ для перетворення електроенергії та п

Аналіз та проробка конкурентних матеріалів, складання конкурентного листа, розрахунок експортних / імпортних фірм.
Основним способом визначення експортних/імпортних цін на готову продукцію масового виробництва є використання конкурентних матеріалів, якими є:

Проробка базисних умов поставки
У ЗТК базис поставки у самостійний розділ не виділяють, оскільки посилання на базисні умови поставки (БУП) традиційно містяться, як мінімум, у двох розділах: "Предмет" та "Ціна та за

Стиль ведення переговорів із врахуванням культурних особливостей
Японець Північноамериканець Латиноамериканець Високо оцінює емоційне сприйняття Приховує емоції   Використовує

Складання та підписання ЗТК.
В результаті переговорів сторони одразу можуть скласти спільний проект контракту, в якому враховується фактична домовленість, досягнута сторонами. Немає законів чи зв

Організація контролю, виконання та припинення ЗТК.
Згідно з усіма умовами Інкотермс 2000 експортер повинен виконанти наступні зобов’язання: - своєчасно виготовити товар; - підготувати товар до відвантаження;

Послідовність виконання ЗТК
Послідовність виконання контрактів планується у вигляді цільових заходів оперативними фірмами та функціональними відділами підприємств у табличній формі при простих експортно-імпортних операціях з

Зовнішньоторгова документація, що оформлює виконання комерційної угоди
Документи, що підтверджують виконання угоди з іноземним контрагентом, тобто поставку товару, його транспортування, страхування, зберігання на складах, проходження через митницю, називають

Способи та порядок припинення ЗТК
ЗТК не може бути безстроковим. Необхідно встановлювати визначені та розумні строки дії угоди, порядок пролонгування та дострокового припинення. У світовій контрактній

Ключові поняття
Договір (контракт,угода). Розділи (статті) ЗТК: преамбула (визначення сторін); предмет контракту; кількість (або ціна та кількість); базові умови поставки товарів; ціна та з

КОНТРАКТ N 5/21
м.Львів 26 серпня 2002р. Акціонерне товариство__________________, надалі " Продавець", в особі_____________, з одного боку та фірма____________, надалі "Покупець", в ос

Визначення та термінологія
Цей розділ дуже важливий, оскільки у торговій практиці різномовних країн термінологія у силу традицій та особливості перкладу визначень можуть не співпадати, і тому сторони повинні попер

Предмет контракту
Цей розділ є головним, оскільки в залежності від предмету ЗТК визначаються: вид контракту, право, яке застосовується, звичаї, проформа тексту. У цьому розділі зазначається: · описання пред

Базисні умови поставок
Частіше за усе визначення базисних умов поставки (БУП), так само як і кількість не виділяється в окрему статтю, а входить у статтю "Ціна та кількість (або загальна сума контракту)" або &q

Ціна та загальна сума контракту
У даному роздiлi контракту фiксується: · базисна умова поставки; · валюта цiни; · рiвень та спосiб фiксацiї цiни товару; · чи включенi у цiну вартiсть тари, упак

Якість товару
У цьому роздiлi зазначається: · технiчний рiвень та якiсть товару, що постачається; · документи та організації, які пiдтверджують якiсть товару; · комерційні гарантії яко

Строк та дата поставки (або Строк та умови поставки)
У даному розділі фіксується: - визначення строку поставки; - повідомлення експортером імпортера про готовність товару до відвантаження та про здійснене відвантаже

Умови платежу
Цей розділ містить визначення: · валюти платежу; · курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу; · виду, форми та засобу розрахунків за поставлений товар; · пе

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Продавець вiдповiдає за випадки вiдвантаження товару з порушенням вiдвантажувальних iнструкцiй покупця.
Продавець зобов'язаний iнформувати покупця про вiдвантаження товару. Ця iнформацiя надається у двох видах: 1) як повiдомлення про готовнiсть товару до вiдва

Продавець вiдповiдає за своєчасне повiдомлення про вiдвантаження товару.
Умови вiдвантаження товару не завжди видiляються в самостiйний роздiл контракту, а можуть бути викладенi в iншому роздiлi, наприклад, "Строк поставки" або "Пакування, маркування i вi

Ншi умови
Іншi умови контракту містять цiлу низку застережень, якi уточнюють взаємнi права та обов'язки сторiн. До них можна вiднести, наприклад, такi: · умову про те, що пiс

Юридичнi адреси та рахунки сторiн
У цьому роздiлi записуються; - повні юридичнi адреси сторiн, які відповідають адресам,що містяться у зареєстрованих статутах підприємств сторін; - iмена представникiв сторін;

Типові помилки, що зустрічаються у ЗТК
Контракт купівлі-продажу є найважливішим документом зовнішньоекономічної діяльності. Його виконання може перетворити здійснювану угоду із прибуткової на збиткову, якщо контракт складений недбало аб

Торгові звичаї (узанси) та їх значення у міжнародній торгівлі. "Загальні умови поставок".
У міжнародному комерційному обороті широко використовуютьчя угоди з використанням добре відпрацьованих типових форм контрактів, насичених найбіль загальними умовами та застереженнями. Загальні норм

На перший план виходить не суб’єктивний критерій - фактичне знання чи незнання звичаю даною особою ,- а об’єктивний - відомість звички.
Загальні правила застосування торгових звичаїв зводяться до наступного: - сторони зв’язані будь-яким звичаєм, відносно якого вони домовились та практикою, яку вони вст

Ключові поняття
Валютні умови: валюта ціни; валюта платежу; курс перерахунку валюти ціни у валюту платежу, валюта контракту; валюта розрахунків; захисні валютні застереження проти р

Визначення валюти ціни та валюти платежу
Валюта ціни - це валюта, у якій виражена ціна товару у ЗТК. Українська гривна не є вільно конвертованою валютою (ВКВ), і тому зовнішньоторгові операції України з іншими країнами зд

Визначення курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу при їх неспівпадінні
Якщо валюти ціни та платежу не збігаються, то у контракти включається курс перерахунку валют, за яким валюта ціни перераховується у валюту платежу. При цьому необхідно враховувати,

Визначення захисних валютних застережень проти ризику валютних втрат у випадку зміни курсу валют
Внаслідок нестійкості курсів валют торгові партнери стикаються з проблемою валютного ризику. Зв’язані з цим валютні збитки, а для контрагента - вигоди можуть виникнути у таких випадках: 1)

Визначення фінансових умов ЗТК.
Платіжні умови, від яких напряму залежить контрактна ціна, визначають порядок та строки оплати вартості поставленого згідно ЗТК товару, тобто визначають, коли здійснюється оплата товару відносно йо

Принципи здійснення платежів.
1. Банки країн А та В уклали між собою кореспондентську угоду та відкрили кореспондентські рахунки: банк А - свій коррахунок у банку В, а банк В - свій коррахунок у банку А.

Визначення форм розрахунку
Форми розрахунків - це сформовані у міжнародній комерційній та банківській практиці та врегульовані законодавством країни-учасника розрахунків способи оформлення, передачі та о

Розрахунок у формі авансового платежу
Авансовий платіж (cash in advance/down payment) передбачає передачу покупцем продавцю грошової суми або майнової цінності (сировини, комплектувальних матеріалів, необхідних для

Розрахунки банківським переказом
Розрахунки у формібанківського переказу полягають у тому, що покупець дає доручення банку, що обслуговує його, переказати певну суму в іншу країну та виплатити одержувачу цю

Продавець товару для повної гарантії платежу має намагатись одержати від покупця безвідкличний підтверджений акредитив.
За способом забезпечення валютними коштами акредитиви поділяються на покриті та непокриті. Покритий акредитив (covered L/C), передбачає,що при йог

Витрати по акредитивних операціях
Відкриття акредитиву є дорогою операцією. При цьому розмір витрат залежить від суми акредитиву, його складності та часу дії. Додаткову плату за страхування платежів збирає банк, який підтверджує ак

Нкасова форма розрахунків
Розрахунки по інкасо. Вони регулюються міжнародним документом "Уніфіковані правила по інкасо" (редакція 1995 р.). Розрахунки у формі інкасо -

Визначення засобів розрахунку: розрахунки за допомогою векселів; розрахунки за допомогою чеків.
Найважливішими засобами платежу та кредитування по ЗТК є: - векселі; - чеки. Особливе значення при наданні комерційного кредиту має питання про гарантії платеж

Правовідносини сторін за векселями регулюються нормами міжнародного та національного прав.
Виділяються країни, вексельне законодавство яких грунтується на Женевській системі вексельного права, та держави з англо-американським правом. Україн

Відсутність одного із перерахованих реквізитів робить документ недійсним.
У договорі чекодавача з банком може бути умова, що банк зобов’язується оплатити "овердрафт", тобто суму більшу за залишок на банківському рахунку з нарахуванням на

Використання банківських гарантій у міжнародних розрахунках.
Банківська гарантія (БГ) - це письмове зобов’язання банка, страхової компанії або іншої юридичної чи фізичної особи виплатити зазначену у ній грошову суму у зазначений в

Ключові поняття
Експортний факторинг, факторинг, фактор-компанія, форфейтинг, форфейтирування,   1.Суть факторингової операції..Факторингові компанії та послуги, які вони надають

Переваги форфейтинга
5. Експортер вільний від: а) відповідальності по боргах імпортера у найближчому майбутньому (протягом 1 року); б) потенційних пасивів у вигляді боргів, які мають бути виплачені ім

Недоліки ФФ
1. Основним недоліком ФФ є його вартість. Облікова ставка по простих векселях може бути достатньо високою, і експортер може домовитись про фінансування, гарантоване Відділом гарантування експ. кред

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги