рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Продавець вiдповiдає за своєчасне повiдомлення про вiдвантаження товару.

Продавець вiдповiдає за своєчасне повiдомлення про вiдвантаження товару. - раздел Образование, Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД Умови Вiдвантаження Товару Не Завжди Видiляються В Самостiйний Роздiл Контрак...

Умови вiдвантаження товару не завжди видiляються в самостiйний роздiл контракту, а можуть бути викладенi в iншому роздiлi, наприклад, "Строк поставки" або "Пакування, маркування i вiдвантаження".

Приклад формулювання цієї статті:

"Не пізніше ніж за 45 днів до початку поставки обладнання Продавець повинен надати Покупцю перелік обладнання, що поставляється, з зазначенням його ваги, розмірів, кубатури. Якщо Продавець не доставить своєчасно обладнання (повністю або частково), зазначене у переліку, у порт, то витрати, зв’язані із мертвим фрахтом, будуть віднесені на його рахунок. Не пізніше 24 годин після відвантаження обладнання Продавець повинен повідомити Покупцю і у копії представнику Покупця у країні Продавця телеграфом або телексом наступні дані: номер Контракта, трансау найменування обладнання, назву судна, номер коносамента або номер накладної при транспортуванні іншими видами транспорту, дату відвантаження, вартість відвантаженого обладнання, кількість місць та вагу. Це повідомлення повинно бути підтверджено листом протягом 48 годин. Якщо у обладнання, що поставляється, входять вибухонебезпечні, легкозаймисті, отруйні або радіоактивні речовини, Продавець повинен інформувати про це Покупця телеграфом або телексом не пізніше, ніж за 45 днів до відвантаження."

5.1.14. Санкцiї

Санкцiї застосовуються як засiб зацiкавити партнерiв добросовiсно виконувати обов'язки i для захисту iнтересiв однiєї iз сторiн у випадку порушення будь-якої з умов контракту iншою стороною.

У цій статті контракту зазначається:

- види санкцій, які можуть застосовувати покупці до продавців у зв’язку з невиконанням останніми умов ЗТК;

- види санкцій, які можуть застосовувати продавці до покупців у зв’язку з невиконанням останніми умов ЗТК;

- спосіб розрахунку конвенційного штрафу та/або збитків; максимальний розмір штрафу;

- умова про одностороннє анулювання контракту при невиконанні однієї із сторін зазначених обов’язків.

Найрозповсюдженішим видом санкцiй є штраф з продавцiв за прострочення поставки товару, так званий конвенцiйний штраф. Вiн розраховується потижнево або подекадно у вiдсотках вiд вартостi недопоставленого товару (наприклад, 0,5%). Часто на кожний тиждень (декаду) визначається свiй відсоток штрафу, що прогресивно зростає (наприклад, до 4-го тижня включно вiн зростає вiд 0,5 до 1%). Вказується максимальний розмір штрафу, який становить 8-12% i навiть 13%, але частiше 10% від вартостi недопоставленого у вказаний термiн товару.

У зв'язку з простроченням поставки товару в контракт також вноситься умова про одностороннє його анулювання, якщо прострочення перевищить обумовлений в контрактi термiн. У цьому випадку продавцевi нiякi витрати i збитки не вiдшкодовуються. Бiльше того, вiн буде зобов'язаний сплатити покупцевi штраф за прострочення поставки в розмiрi вказаного в контрактi максимального вiдсотка.

Продавцевi слiд мати на увазi, що особливо жорстку позицiю вiдносно дотримання термiнiв поставки займають iмпортери – безпосереднi споживачi, порiвняно з посередниками.

В контрактi можуть бути передбаченi санкцiї на випадки порушення iнших його умов не тiльки з боку продавця, але й з боку покупця. Так, стосовно продавця можуть бути застосованi санкцiї:

- за поставку дефектного або некомплектного товару;

- за поставку товару в тарi з маркіруванням або вiдвантажувальними реквiзитами, що не вiдповiдають умовам контракту;

- за неповідомлення про відвантаження;

- за затримки у наданні техдокументації тощо.

В першому випадку, коли дефект товару не дає змоги покупцевi використовувати його, як правило, встановлюється, що продавець платить штраф як за прострочення в поставцi товару з дати заявлення претензiї до її усунення. В iнших перелiчених випадках часто розмiр штрафу визначається у вiдсотках вiд вартостi товару, вiдвантаженого з порушенням вiдповiдної умови контракту.

Санкцiї до покупця можуть бути застосованi:

- за затримку у вiдкриттi акредитива;

- за затримку у платежах;

- за затримку у поданні технiчної документацiї тощо.

Однак штрафи досить часто не покривають збитки сторiн, тому в контрактi може також передбачатись обов'язок винної сторони вiдшкодувати потерпілій сторонi збитки на розмір, що перевищує штрафнi санкцiї.Збитки - це втрати, втрата чи пошкодження майна, втрачена вигода. Відшкодування збитків не вiдмiняє обов'язкiв по поставках, що також слiд зафiксовувати в контрактi. Право на вiдшкодування збиткiв сторонi, що потерпiла, може розповсюджуватись не тiльки на реально завдані збитки, але й, залежно вiд ступеня вини, i на втрачену вигоду. Наприклад, нерідко специфіка виробничого процесу викликає значні збитки у споживачів навіть через невеликі запізнення у поставках товару. Затримки у поставках Cr чи Ni може викликати зупинку у випуску легованої сталі на великому металургійному комбінаті. У цих випадках у ЗТК передбачають і штрафні санкції (penalty) і компенсацію заздалегідь узгоджених та оцінених збитків (agreed and liquidated damages). Методика розрахунку збитків, в залежності від затримок у виконанні ЗТК або від ступеня відхилення від гарантованих характеристик, погоджується сторонами

Обидвi сторони можуть договiрним шляхом, але в досить вузьких рамках, вiдмовитись вiд обов'язкiв вiдшкодувати збитки.

Слiд мати на увазi існуючі суттєві вiдмiнностi в законодавствi окремих країн щодо застосування санкцiй. Закони не всiх країн допускають стягнення поряд iз штрафами i збиткiв, а за законодавством Великобританiї i США не призначаються неустойки (серед них конвенцiйний штраф). Тут передбачається вiдшкодування збиткiв. Однак, практика допускає визначення в контрактi можливих в майбутньому збиткiв у розмiрi "розумно" i попередньо визначеного вiдсотка вiд вартостi товару. Згідно російського, німецького та болгарського права включення у ЗТК умови про штраф за загальним правилом не позбавляє права вимагати відшкодування збитків у частині, яка не покрита штрафом, право Польщі та Чехії виходить з того, що договірний штраф визнає виключною неустойку,тобто збиткі, які перевищують штраф, на можуть бути за загальним правилом стягнені.

Приклад формулювання цієї статті:

"Якщо поставка товару не буде здійснена у встановлені у Контракті строки, Продавець сплачує Покупцю штраф, розрахований від вартості непоставленого у строк товару із розрахунку 0,1% вартості за кожний день запізнення. Якщо запізнення перевищує 30 днів, нарахування штрафа припиняється, і Продавець платить Покупцю неустойку у розмірі 10% від вартості непоставленого у строк товару. У випадку прострочки у поставці товару за цим Контрактом понад 40 днів, Покупець має право, повідомивши Продавця, розірвати Контракт. У випадку поставки дефектного товару, Продавець сплачує Покупцю штраф у розмірі 10% від вартості забракованого товару. Продавець платить Покупцю штраф у розмірі 10% у випадках:

- неправильного маркування на місцях або окремих предметах;

- неякісного упакування, яке не забезпечує схоронність вантажу у дорозі;

- складання відвантажувальних документів з неправильними даними;

- поставки товарів не згідно умов Контракту за розмірами, кольорами, ростовкою;

- відвантаження товарів достроково без згоди Покупця. Уплата штрафу чи неустойки не звільняють Продавця від обов’язку виконання Контракту."

5.1.15. Страхування

У зовнiшнiй торгiвлi товари страхуються вiд ризикiв пошкодження або втрати при транспортуваннi., тобто від транспортних ризиків. Страхування є добровiльним актом i його основнi умови встановлюються в контрактi, а саме в ньому фiксуються:

· обов'язки продавця i покупця із страхування вантажу;

· тривалiсть i обсяг страхової гарантiї;

· умови страхування;

· види ризиків, від яких має бути застрахований вантаж.

Обов'язки сторiн із страхування вантажу: страхування може здiйснюватись будь-яким iз партнерiв або на свою користь, або на користь iншої сторони, або ж на користь третьої особи (ним звичайно є вантажоодержувач), залежно вiд того, хто бере на себе ризик пошкодження або втрати вантажу, i вiдповiдно за рахунок цiєї сторони. Інколи в контрактi робиться посилання на базиснi умови, якi визначають обов'язки сторiн із страхування.

Інкотермс 2000 передбачає обов’язок продавця здійснити транспортне страхування вантажу тільки при БУП СІФ та СІП. При умові СІФ продавець повинен за свій рахунок застрахувати вантаж на період його морського або річкового транспортування на судні від порта відвантаження до отримання вантажу покупцем у порту призначення на умовах "вільно від часткової аварії", розроблених Інститутом лондонських страховиків. Продавець на вимогу покупця повинен здійснити за рахунок останнього від воєнних ризиків, страйків, заколотів та інших громадянських занепокоєнь. При СІП продавець повинен за свій рахунок застрахувати вантаж на період наскрізного або змішаного транспортування з момента його передачі перевізнику, а при наявності декількох перевізників - першому з них до отримання вантажу покупцем у зазначеному пункті місця призначення. Інші умови страхування аналогічні тим, які передбачені при СІФ.

У тих випадках, коли страхування вантажу здiйснене на користь iншої сторони, в контрактi повинно бути оговорена умова про передачу данiй сторонi страхового полiсу або сертифiката. При цьому, якщо страхувальником є продавець, страховий полiс входить в комплект платiжних документiв.

Тривалiсть страхової гарантiї, що встановлюється в контрактi, визначається тим, на який термiн з моменту вiдвантаження товару iз заводу постачальника до моменту доставки його на склад покупця розповсюджується гарантiя.

Обсяг страхування звичайно становить суму бiльшу, нiж вартiсть контракту – в основному 110% вартості ЗТК. Страхування здійснюється у валюті ЗТК.

Умови страхування вiдрiзняються набором ризикiв, що страхуються. У вiтчизнянiй практицi використовуються три види умов:

· "з вiдповiдальнiстю за всi ризики", коли передбачається вiдшкодування збитку, заподiяного будь-якими небезпеками i випадковостями;

· "з вiдповiдальнiстю за часткову аварiю", де передбачається вiдшкодування збиткiв, спричинених втратою або пошкодженням вантажу, що сталися пiд впливом стихiйних сил, внаслiдок аварiйних ситуацiй при навантажуваннi, складаннi, добірці, розвантаженнi вантажiв i прийняттi судном палива;

· "без вiдповiдальностi за пошкодження, крiм випадкiв катастрофи", коли втрати вiдшкодовуються у випадку повної загибелi всього або частини судна, а також при його пошкодженнi, що викликане зiткненням, посадкою судна на мiлину, пожежею тощо.

Як наслiдок перелiченого, найповніше захищають iнтереси сторони, що ризикує, умови страхування "з вiдповiдальнiстю за всi ризики". Однак i вони не передбачають вiдшкодування збитку, який виникає внаслiдок навмисних дiй або грубої недбалостi вiдправника або отримувача, природних властивостей вантажу (самозаймання, вiдмокання, гниття тощо), вiйськових дiй. Крiм того, в деяких країнах (наприклад, у Францiї) страховi полiси "вiд всiх ризикiв" не гарантують вiд ризику, зв'язаного з розкраданням або пропажею товару. Тому у випадках, коли вимагається розширити обсяг страхування, внести в нього доповнення, необхiдно просити про це страхову компанiю.

Розмiр платежiв за страхування становить, як правило, частки вiдсотка вiд вартостi товару.

До питань страхування, щоб попередити подальшi суперечки i непередбаченi втрати, слiд ставитись дуже уважно, особливо стосовно iмпортних контрактiв. Так, перед усім, не можна iгнорувати цi питання, а необхiдно обов'язково включити їх у контракт, оскільки у противному разi продавець сам може застрахувати вантаж на користь i за рахунок покупця. Бiльше того, доцiльно перелiчити в контрактi всi тi ризики, вiд яких повинен бути застрахований вантаж.

Страхування здійснюється у відповідних страхових компаніях, наприклад, у Індержстраху. Страхування обов’язково має бути підтверджено Міжнародною ТПП.

Приклад запису цієї статті ЗТК:

"Страхування проданого обладнання Продавець здійснює у першокласному страховому товаристві на свій розсуд від звичайних морських ризиків для даного товару до_________".

5.1.16. Форс-мажор або обставини непереборної сили

На перебiг виконання контрактiв можуть суттєво вплинути обставини, передбачити настання яких заздалегiдь при укладаннi контрактiв сторони не мали можливостi, оскiльки вони виникають внаслiдок непередбачених та невiдворотних подiй надзвичайного характеру. Такi обставини називаються обставинами непереборної сили або форс-мажорними.

Вiдповiдна умова у ЗТК називається "застереження про непереборну силу", "форс-мажор", "випадки, що звiльняють вiд вiдповiдальностi", "пiдстави для звiльнення вiд вiдповiдальностi".

Згiдно з рекомендацiями Мiжнародної торгової палати (МТП) форс-мажорнi обставини подiляються на такi категорiї:

а) повiнь (але щорiчний розлив рiчок не є форс-мажорною обставиною), землетрус, шторм, осiдання грунту, цунамi, iншi стихiйнi лиха природи; епідемії;

б) пожежi, вибухи, вихiд з ладу чи пошкодження машин та устаткування;

в) страйки, саботаж, локаут та iншi непередбаченi зупинки на виробництвi;

г) оголошена чи неоголошена вiйна, революцiя, масовi безпорядки, пiратство;

д) законнi або незаконнi дiї органiв державної влади чи управлiння та їх структурних пiдроздiлiв, якi перешкоджають виконанню контракту (наприклад, ембарго на експорт певних товарiв, валютнi обмеження тощо).

З точки зору терміну дії форс-мажорні обставини можуть бути поділені на 2 категорії:

- тривалі, до яких належать, перед усім, заборона експорту (іноді і імпорту), війна, заколоти, блокада, валютні обмеження або інші заходи уряду або його органів;

- короткострокові, до яких належать пожежа, повінь, стихійні лиха, замерзання моря або порту, закриття морських проток, які лежать на звичайному морському шляху, між портами навантаження та розвантаження, відхилення на шляху, викликані воєнними діями тощо.

Настання форс-мажорних обставин може мати такi наслiдки:

· строк виконання зобов’язань стороною, на яку впливають такі обставини, відсуваються на весь період їх дії, маючи на увазі і ліквідацію їх наслідків; при цьому ця сторона не може бути звинувачена у просроченні поставки;

· виконання контракту для сторiн стає економiчно недоцiльним, що трапляється при тривалiй дiї обставин, i кожна iз сторiн має право вiдмовитися вiд повного або часткового виконання зобов’язань за договором; при цьому жодна з сторiн не буде мати права вимагати вiд iншої сторони вiдшкодування збиткiв та виплати неустойки.

Поняття "форс-мажор" не має юридичного визначення, тому партнери для запобiгання розбiжностей повиннi встановити у контрактi таке:

1. Узгоджений перелiк форс-мажорних обставин (iнакше обставини будуть тлумачитись вiдповiдно до звичаїв країни виконавця контракту). При цьому iнтереси продавця та покупця, як правило, не збігають. Звичайно, продавець намагається збiльшити кiлькiсть причин, що входять у це поняття (наприклад, вiднести до них такi, як аварiя на виробництвi, недостача сировини, електроенергiї, робочої сили, неможливiсть одержання транспортних засобiв). Покупець, навпаки, зацiкавлений в обмеженнi кола причин. В iнтересах експортера, якщо вiн не має лiцензiї, включити у склад форс-мажорних обставин таке, як "неотримання вивiзної (ввiзної) лiцензiї" (за суттю ця подiя не є форс-мажорною, якщо вона не входить у застереження контракту).

2. Умови про те, що сторона, для якої виникла неможливiсть виконання контракту, повинна "негайно" швидким зв’язком повідомити іншу сторону про їх настання та припинення та протягом встановленого у ЗТК строку (10 - 15 днiв) у письмовiй формi надати офіційне підтвердження настання дій таких обставин. Несвоєчасне повiдомлення про обставини непереборної сили позбавляє вiдповiдну сторону права посилатись на них у майбутньому.

3. Документ, яким буде пiдтверджуватись настання обставин непереборної сили. У всьому свiтi його видають нацiональнi торгово-промисловi палати.

4. Граничний строк дiї форс-мажору, пiсля якого партнери мають право анулювати взаємнi зобов'язання.Його тривалiсть встановлюється з урахуванням строку виконання контракту, характеру товару, способу продажу, торгових звичаїв. Наприклад, для продуктiв, що швидко псуються, вiн приймається рiвним 15-30 днiв, у контрактах на обладнання – 3-12 мiсяцiв, на iншi товари – 1-4 мiсяцiв. При цьому обумовлюється, що жодна з сторiн не буде мати права на вiдшкодування iншою стороною валютних збиткiв. Як виняток, покупець може вимагати повернення виплаченого авансу. Але це може виявитися безрезультатним, тому що складно довести, що продавець не витратив одержанi суми до виникнення форс-мажору (на проектнi роботи, виготовлення оснащення, придбання матерiалiв тощо).

У ряді країн поняття "форс-мажор" трактується неоднозначно, наприклад, у США, допускається застосування загального визначення форс-мажорних обставин як обставин, які залежать від Бога. Тому границі переліку доцільно розширити шляхом додаткового запису: "... та інших обставин, які не залежать від сторін." У такому випадку під форс-мажор можуть попасти і випадкові явища.

Приклад формулювання цієї статті:

"Обставини форс-мажора (пожежа, повінь, землетрус та інші природні лиха, військові дії, ембарго на експорт та імпорт та інші обставини, які не залежать від сторін) співрозмірно відсувають строки поставки, оскільки вони значною мірою впливають на виконання у строк Контракта аьо частини його. Продавець негайно повідомляє Покупця про початок та закінчення обставин форс-мажора, причому повідомлення про наявність та тривалість обставин форс-мажора повинно бути підтверджено Торговою палатою. При невиконанні Контракта понад_______ місяців Покупець має право анулювати весь Контракт або його частину."

5.1.17. Арбiтраж

Суперечки, що виникають мiж партнерами при виконаннi контрактiв, якi вони не змогли розв'язати договiрним шляхом пiд час переговорiв, вiдповiдно до мiжнародних традицiй, передаються на розгляд арбiтражiв. Цi суперечки можуть виникнути у таких випадках:

- у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням сторонами своїх зобов'язань за контрактом (строки, якiсть, розрахунки);

- у зв’язку iз рiзним тлумаченням сторонами умов контракту при його виконаннi.

Мiжнароднi арбiтражнi комерцiйнi суди порiвняно iз державними судами, де так само може бути розв'язана суперечка мiж учасниками угоди, мають ряд переваг:

· сторони, що беруть участь у суперечцi, можуть вибрати за взаємною домовленістю будь-який арбiтраж та тих арбiтрiв, яких вони вважають найкращими для розгляду даної суперечки, у той час як державний суд розглядає справи у межах своєї компетенцiї за зверненнями зацiкавлених осiб, незалежно вiд того, чи домовились сторони про звернення до суду, чи нi; у державному судi суддi призначаються, а не вибираються сторонами;

· арбiтражний розгляд вiдбувається в елементарнiй процесуальнiй формi та у короткi строки (iнодi сторони можуть навiть визначити у контрактнi строки винесення арбiтражного рiшення), тодi як судовий розгляд пов'язаний з багатьма формальностями та може тривати дуже довго;

· витрати на арбiтраж значно меншi від витрат на судовий розгляд;

· арбiтраж розглядає суперечки на закритих засiданнях, що перешкоджає вiдпливу секретної комерцiйної та виробничої iнформацiї сторiн, що беруть участь у суперечцi;

· державний суд застосовує матерiальне право своєї країни (цивiльно-процесуальний кодекс), арбiтраж використовує правила розгляду суперечок (регламент), затвердженi iнститутом, при якому вiн дiє, та матерiальне право, про яке домовились сторони;

· арбiтражне рiшення остаточне, оскарженню не пiдлягає та є обов'язковим для сторiн. До того ж рiшення арбiтражного суду легше виконати.

Мiжнародний комерцiйний арбiтраж (третейський суд) регулюється нацiональним законодавством, мiжнародними двостороннiми та багатостороннiми угодами. Одними iз найважливiших багатостороннiх договорiв з питань арбiтражу є Конвенцiя про визнання та виконання iноземних арбiтражних рiшень, пiдписана понад 80 країнами у 1958р. у Нью-Йорку, та Європейська Конвенцiя про зовнiшньоторговий арбiтраж вiд 1961р. Пiдписання Нью-Йоркської Конвенцiї про примусове виконання іноземних арбiтражних рiшень було викликане тим, що у мiжнароднiй торговiй практицi нерiдко траплялися випадки невиконання рішень арбiтрiв. За цiєю Конвенцiєю сторона, що одержала позитивне рiшення арбiтражу, може звернутися до нацiонального суду країни контрагента, який не виконує арбiтражне рiшення, з проханням про примусове його виконання. Суди країн, що пiдписали конвенцiю, зобов'язанi без розгляду сутi справи, тим бiльше без перегляду рiшення арбiтражу, прийняти рiшення про примушення контрагента до його виконання аж до арешту винної сторони та утримання сум на користь позиковця.

Розгляд суперечок в арбiтражних судах здiйснюється, як було сказано вище, на основi регламентiв цих судiв.

Арбiтражi, або третейськi суди iснують у двох видах:

· постiйно дiючий арбiтраж (iнституцiйний), який охоплює арбiтражнi суди, колегiї арбiтрiв, арбiтражнi комiсiї, що функцiонують при ТПП, асоцiацiях, бiржах. В них рогляд суперечок здiйснюється вiдповiдно до прийнятих у цих арбiтражах правил (регламентів);

· арбiтраж "adhoc": (iзольований, разовий, випадковий), який створюється кожного разу для розв'язання одного чи декiлькох спірних питань за конкретним контрактом. З метою одноманiтностi у процесуальнiй роботi арбiтражiв "adhoc" пiд егiдою ООН були розробленi три регламенти:

4. Арбiтражний регламент ЄЕК 1966р.

5. Правила Мiжнародного комерцiйного арбiтражу Економiчної Комiсiї ООН для Азiї та Далекого Сходу (ЕКАДС) 1966р. (з 1974р. ЕСКАТО – Економiчна та соцiальна комiсiя ООН для Азiї та Тихого океану).

6. Арбiтражний регламент Комiсiї ООН з права мiжнародної торгiвлi (ЮНСІТРАЛ) 1976р.

За першими двома регламентами у випадку розбiжностей стосовно кандидатур арбiтрiв та суперарбiтра вони можуть призначатися самими комiсiями. При застосуваннi ЮНСІТРАЛ таке призначення доручено Генеральному секретарю Постiйного третейського суду у Гаазi.

Мiжнародний комерцiйний арбiтраж залежно вiд характеру суперечок дiлиться на:

· загальний арбiтраж, який розглядає усi суперечки щодо зовнiш ньоекономiчних угод;

· спецiалiзований арбiтраж, до якого належать:

- арбiтражi, якi розглядають морськi суперечки (арбiтраж при комiтетi Ллойда у Лондонi, Морська арбiтражна палата у Парижi, Японський морський арбiтраж у Токiо, Морський третейський суд у Гамбурзi, Морська арбiтражна комiсiя у Москві та Києві);

- арбiтражi, якi розглядають суперечки, пов'язанi з торгiвлею конкретними товарами (арбiтраж Лондонської асоцiацiї по торгiвлi зерновими, арбiтражний суд при Федерацiї по торгiвлi вовною у Гдинi, арбiтраж при Комiтетi по торгiвлi зерновими у Роттердамi; арбiтраж при Бiржi по торгiвлi шкiрою та шкiряними виробами у Генуї, арбiтраж при Нiдерландськiй асоцiацiї по торгiвлi кавою).

У заключному актi загальноєвропейської наради у Гельсинкi, прийнятому 1 серпня 1975р., мiстяться рекомендацiї органiзацiям, пiдприємствам та фiрмам країн-учасниць передбачати у комерцiйних угодах та контрактах про промислове спiвробiтництво арбiтражнi застереження, вважаючи, що арбiтраж на основi взаємоприйнятого регламенту з одним iз вiдповiдних способiв швидкого та справедливого розгляду суперечок.

Мiжнароднi комерцiйнi арбiтражнi суди набувають компетенцiї на розгляд суперечок тiльки на пiдставi письмової згоди сторiн, що сперечаються. Арбiтражна угода може називатись:

- третейським записом -це угода відносно суперечки, що вже виникла;

- арбiтражним застереженням- угода вiдносно суперечок, якi можуть виникнути у майбутньому.

В арбiтражному застереженнi сторони повиннi домовитись про таке:

· якi предмети суперечки виносяться на розгляд арбiтражу;

· в якому арбiтражу буде розглядатися суперечка, чи буде використовуватися регламент цього суду;

· матерiальне право якої країни буде використане;

· у якому мiсцi та на якою мовою буде здiйснюватись розгляд;

· кiлькiсть арбiтрiв та порядок їх вибору;

· що будь-яка суперечка або розбіжність, які можуть виникнути із Контракта або у зв’язку з ним, підлягають, з виключенням (а не за виключенням) підсудності місцевим судам, передаванню на розгляд арбітражу.

Наприклад, арбiтражне застереження, яке рекомендує включати до контрактiв Мiжнародний комерцiйний арбiтражний суд при ТПП України, має такий вигляд:

"Будь-яка суперечка, що виникає за цим договором або у зв'язку з ним, пiдлягає передачi на розгляд та остаточне вирiшення у Мiжнародний комерцiйний суд при ТПП Украини.

Сторони погоджуються з тим, що у процесi розгляду та розв'язання суперечки буде застосовуватись Регламент Мiжнародного комерцiйного суду при ТТП України.

Правом, що регулює чинний договiр, є матерiальне право ____________ (країни).

Арбiтражний суд складається з одного (або трьох) арбiтра (арбiтрiв).

Мiсце проведення засiдань суду ________________(мiсто).

Мова (мови) арбiтражного розгляду _________(українська, росiйська тощо)".

 

Приклад формулювання арбітражного застереження згідно Правил арбітражу "ЮНСІТРАЛ":

"Арбітраж повинен складатись із трьох суддів, мати місце у Стокгольмі (Швеція) (або інша нейтральна держава), мова документів, рішення арбітрів тощо - англійська, регулювання та тлумачення Контракту - за допомогою положень Щведського права."

Якщо одна з сторiн вважає, що її права порушенi, то вона висуває претензiю виннiй сторонi. У випадку незадоволення претензiї та виникнення суперечки мiж сторонами сторона, що прагне врегулювання суперечки, може подати до вибраного сторонами арбiтражного суду заяву на примирення. Примирення здiйснюється мировим посередником, який призначається арбiтражним судом. Звичайно термiн узгодження суперечок становить 90 днiв з дня перших переговорiв.

Якщо примирення не приводить до згоди мiж сторонами, сторона, права якої порушенi, подає до арбiтражного суду позовну заяву. У позовнiй заявi зазначаються: цiна позову, вимоги позиковця, викладаються обставини, що лежать в основi позовних вимог, надаються документи, що пiдтвержують обгрунтованiсть позову та сум, що заперечуються.

Вiдповiдальний секретар суду повiдомляє позиковцю суму арбiтражного збору, направляє йому регламент суду та рекомендацiйний список арбiтрiв, з якого позиковець повинен вибрати одного арбiтра. Одночасно про позов повiдомляється вiдповiдачу, йому надаються копiї позовних документiв, регламент та список арбiтрiв, з якого вiдповiдач також вибирає одного арбiтра.

Якщо сторони встановили в арбiтражнiй угодi, що суперечка розглядається трьома арбiтрами, то арбiтри, вибранi сторонами повиннi вибрати третього арбiтра – голову даного складу суду (суперарбiтра). Якщо за арбiтражною угодою суперечка розглядається одним арбiтром, сторони повиннi домовитись, кого iз наданого списку вони вибирають. Арбiтрiв може призначати i керiвництво суду, якщо сторони добровiльно передають йому це право, або у випадку, коли сторони не визначили арбiтрiв протягом встановленого регламентом суду строку.

Пiсля одержання позовних документiв вiдповiдач повинен направити до арбiтражу свої пояснення (вiдгук на позовну заяву) або подати зустрiчний позов.

Якщо вiдповiдач не подає арбiтражному суду свої заперечення, не з'являється на засiдання суду, не подає документальних доказiв, суд все одно продовжує розгляд справи та виносить своє рiшення.

Арбiтражний суд розв'язує суперечки на основi норм права, зазначеного сторонами в арбiтражнiй угодi. Якщо таке зазначення вiдсутнє, суд сам на основi колiзiйних норм, якi вважає найприйнятнішими, вибирає право, що застосовує для розгляду суперечки. Як правило, у цьому випадку арбiтри виходять iз правових норм, що мiстяться як у внутрiшньому законодавствi країн, так i у мiжнародних угодах.

На роль арбiтрiв звичайно залучаються фахiвцi, якi є провiдними у тiй галузi, до якої належить конкретна угода. Ними можуть бути вченi, президенти провiдних фiрм, адвокати, службовцi державних органiзацiй. При необхiдностi арбiтри залучають технiчних експертiв.

Вартiсть послуг арбiтрiв, суперарбiтра та технiчних експертiв є дуже значною. Для проведення арбiтражу орендуються примiшення та залучаються технiчнi працiвники для ведення протоколу, оформлення експертиз, рiшень тощо. Тому в умовах контракту доцiльно уточнити, яка з сторiн i у якому розмiрi повинна вiдшкодовувати арбiтражнi витрати, а також авансувати роботи тривалих арбiтражiв. Контракти найчастіше передбачають, що витрати по арбiтражу несе сторона, яка програла, що є додатковим мотивом, який стримує передачу розгляду суперечок третейським судам. Проте може бути передбачено, що рiшення про те, яка з сторiн та у якому розмiрi буде оплачувати арбiтражнi витрати, приймає сам арбiтраж.

Про винесене рiшення арбiтраж повiдомляє сторони у письмовому виглядi. Рiшення є остаточним i не може бути оскаржене за суттю. Якщо рiшення арбiтражу не виконується добровiльно, воно може бути приведене до виконання примусово.

Держави, що пiдписали Нью-Йоркську Конвенцiю, повиннi приводити до виконання iноземнi арбiтражнi рiшення вiдповiдно до норм тієї країни, де має бути виконано рiшення арбiтражу. Рiшення арбiтражу приводяться до виконання на пiдставi екзекватури – наказу мiсцевого суду про виконання.

Конвенцiя передбачає також ряд пiдстав, за наявностi яких у виконаннi рiшення може бути вiдмовлено:

- якщо компетентнi органи мiсця виконання знайдуть, що предмет суперечки не може бути розглянутий в арбiтражі (має розглядатися у державному судi);

- якщо приведення рiшення до виконання суперечить публiчному порядку даної країни;

- якщо сторона, проти якої прийнято рiшення, доведе, що розгляд у арбiтражі вiдбувався з порушенням процедури (незалежне повiдомлення сторiн тощо) або що арбiтражна угода недiйсна або була вiдсутня взагалi.

Крiм багатьох конвенцiй, виконання рiшень арбiтражу регулюється двостороннiми угодами, якi також можуть передбачати пiдстави для вiдмови у виконаннi арбiтражних рiшень. Якщо країни, контрагенти iз яких вимушенi були звернутися до арбiтражу, мають двостороннiй договiр, який передбачає бiльшу кiлькiсть пiдстав для вiдмови у виконаннi рiшень арбiтражу, нiж, наприклад, Нью-Йоркська Конвенцiя, то сторона, проти якої прийнято арбiтражне рiшення, буде домагатися одержання екзекватури вiдповiдно до двостороннього договору, що дає їй бiльше пiльг.

У країнах, що не беруть участi у Нью-Йоркськiй Конвенцiї, одержання екзекватури здiйснюється вiдповiдно до двостоннiх договорів, а при вiдсутностi таких, вiдповiдно до нацiонального законодавства.

При виконаннi контрактiв на поставку та монтаж обладнання промислових об'єктiв виникають iншi умови розгляду розбiжностей мiж замовниками, постачальниками та субпiдрядниками. У зв'язку із загостренням конкуренції на свiтовому ринку частiшають випадки, коли замовники включають до торгiв обов'язковi для постачальникiв тексти майбутнiх контрактiв, що передбачать розгляд суперечок не в арбiтражах, а у нацiональних судах країн-iмпортерiв. Змагаючись за одержання замовлень, експортери товарiв та послуг вимушенi йти на такi нерiвноправнi умови угод, незважаючи на те, що, як свiдчить досвiд, цi умови прирiкають їх на тривалi та дорогі судовi процеси з важкопередбачуваними наслiдками.

З iншого боку, українськi експортери повиннi усвiдомлювати, що контракти з нацiональними транспортно-експедиторськими компанiями, пiдрядними фiрмами та субпостачальниками, що укладаються представництвами українських генпостачальникiв та генпiдрядникiв у країнах замовникiв, можуть пiдпадати пiд юрисдикцiю законiв цих країн та пiдлягати розгляду мiсцевими судами. Тому українськi зовнiшньоторговi органiзацiї, що працюють над укладанням та виконанням таких контрактiв, повиннi з самого початку залучати до розроблення їх умов солiднi адвокатськi контори у країнах iмпортерiв, резервуючи на їх послуги значнi суми.

Строк звернення до арбiтражу визначається кiлькiстю робочих днiв пiсля виникнення суперечки або кількістю мiсяцiв пiсля закiнчення визначеного у контрактi строку вiдвантаження.

Головним питанням цього роздiлу є питання про мiсце арбiтражу. Для вiтчизняного учасника угоди найвигiднішим є арбiтражний суд у Києвi при ТПП. Проте iноземна сторона може не погодитись на арбiтраж у Києвi, тодi, виходячи iз принципу паритету, може бути обраний арбiтраж у країнi вiдповiдача. Також можливий арбiтраж у третiй країнi. У цьому випадку найбажаніший для вiтчизняного учасника Берн (арбiтраж при МТП), потiм – Стокгольм i Лондон – арбiтражнi суди при ТПП цих країн). Якщо місцем арбiтражного суду обрано місце у країнi партнера або третiй країнi доцiльно ознайомитись з основними положеннями арбiтражу даної країни, щоб мати уявлення про можливi наслiдки.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД

ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Продавець вiдповiдає за своєчасне повiдомлення про вiдвантаження товару.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Суть, суб’єкти, об’єкти, предме, право на здійснення ЗЕД.
ЗЕД - це одна із сфер господарської діяльності підприємства, пов’язана з міжнародною виробничою та науково-технічною кооперацією, експортом та імпортом продукції, виходом підпр

Гармонізована система опису та кодування товарів
Усе різноманіття товарів, які створені та перебувають у міжнародному обігу, зібране у Гармонізованій системі опису та кодування товарів (Harmonized Commodity Discription and Coding System), прийнят

Види ЗЕД
Основні види ЗЕД згідно з Законом України "Про ЗЕД": - експорт та імпорт товарів, науково-технічних досягнень, капіталів, робочої сили; - надання суб’єк

ГАТТ/ВТО дала світу основний комплекс принципів, за якими проводяться торгові переговори і контроль за їх реалізацією.
Значна частина специфічних принципів діє на регіональному рівні. Для України особливий інтерес становлять принципи ЗЕД у ЄС. Вони містяться у Білій книзі (лорд Кокфілд, 1985 р.) і включа

Регулювання ЗЕД
Джерела регулювання ЗЕД в Україні: - комплекс законодавчих та інших нормативно - правових актів, прийнятих в Україні. Основними серед них є такі: Закон України &quo

Нкотермс 2000
Для спрощення укладання міжнародних договорів купівлі – продажу товарів Міжнародна торгова палата видаєІнкотермс (Incoterms) - збірники "Міжнародних правил тлумачення торгових термі

Ключові поняття
Зовнiшньоекономiчні комерцiйні операцiї: основні, забезпечувальні (допомiжнi, або товаропросування); купівлі-продажу товарів у матеріально-речовій формі, купівлі-продажу товарі

Експортно-імпортні операції
Експортнi операцiї передбачають продаж i вивезення товарiв за кордон для передачi їх у власнiсть iноземному контрагенту. Імпортнi операцiї

Реекспортні та реімпортні операції
Реекспортна операцiя - це продаж та вивезення за кордон ранiше ввезеного товару, який не пiддавався в реекспортуючiй країнi нiякiй обробцi. Митною статистикою реекспортними вва

Перевезення товарiв транзитом через країну як реекспорт не розглядається.
Реiмпортна операцiя – це придбання i завезення з-за кордону ранiше експортованого товару, який не зазнав там нiякої переробки чи доробки. До таких операцiй належить п

Операції зустрічної торгівлі
Зустрічна торгівля (trade-in, countertrade) об’єднує операції, у межах яких передбачаються зустрічні зобов’язання експортерів закупити у імпортерів товари або послуги на частин

Операції натурального обміну, або бартерні
Операції натурального обміну, або бартерні (barter), являють собою операції безвалютного обміну товарів одного чи різних видів на еквівалентну за вартістю к

Зустрічні закупки
Зустрічні закупки (reciprocal transaction) - це операції, при яких продавець бере зобов’язання зустрічно придбати товари або продукцію у країні покупця. Така покупка може бути

Авансові, або попередні, закупки
Авансові, або попередні, закупки є різновидом зустрічних закупок. Ці операції передбачають укладання основного контракту, за яким приблизно 50% вартості поставленого товару імп

Угоди типу "офсет", або "джентельменські" угоди
Угоди типу "офсет"не передбачають юридичного оформлення, тобто це свого роду "джентельменські" угоди. Це означає, що хоча угоди тако

Угоди типу "світч", або угоди з передаванням фінансових зобов’язань
Змiстом угод типу "світч", або угод з передаванням фінансових зобов’язань є передача експортером своїх зобов'язань із зустрiчної закупівлі третiй сторонi, як прави

Викуп застарілої продукції
Викуп застарілої продукції, або, як її інакше називають, викуп техніки, яка була у використанні (redemption), є ефективним комерційним заходом ведення зустрічних операцій, оскі

Поставки на комплектацію
Поставка на комплектацію (transaction on a complectation basic)використовується при виготовленні на замовлення дороговартісного комплектного устаткування і передбачає

Операції зустрічної торгівлі у рамках промислового співробітництва
Ще більш глибокі та тривалі зв’язки між партнерами виникають, якщо зустрічна торгівля є частиною промислового співробітництва. У такому випадку вона безпосередньо зв’язуєтьс

Прості компенсаційні угоди
Прості угоди про спiвробiтництво на компенсацiйнiй основi передбачають поставку експортером на умовах кредиту комплектного обладнання, ліцензій на використання винаходів та ноу

У міжнародній практиці ціни на компенсуючу продукцію встановлюються твердими та фіксуються щороку.
Вiд звичайної операції, яка базується на комерційній компенсації, прості компенсаційні угоди відрізняються тим, що вони укладаються на тривалий період на умовах довгострокового кредиту на значні су

Складні компенсаційні угоди
Складні компенсаційні угоди, або глобальні чи генеральні угоди (global agreement) - це особливий вид довгострокових (5-10 років) великомасштабних (100 млн.дол.США і більше) ком

Виробниче кооперування
Найтривалiші стiйкi зв'язки мiж торговими партнерами, при яких торгiвля виступає частиною промислового спiвробiтництва, забезпечує виробниче кооперування. Найбільш поширеним

Франчайзинг товарів та послуг
Франчайзинг - це спосіб кооперування, при якому франчайзер (продавець - відома фірма) передає франчайзі (покупцю - спеціально ут

Ключові поняття
Торги (тендер): прилюдні (відкриті), закриті, одиничні (неприлюдні). Тедерний комітет. Тендерна документація. Тендерні умови. Проформа тендера. Передкваліфикація учасників торг

Міжнародні торги: суть, форми проведення торгів, методика проведення торгів.
Стисло можна дати таку характеристику цих напрямків у міжнародній ЗТ діяльності: · торги (tenders) - один покупець (замовник) - декілька продавців; · бірж

Основне значення аукціонів полягає у тому, що для партнерів із ЗТУ виявлені на торгах ціни є орієнтиром як світові ціни.
Переваги МТА виявляються у тому, що вони дозволяють створити відкриту конкуренцію, виявити ціну товару, швидко його реалізувати у зазначеному обсягу тими експортерами, які мают

Ключові поняття
Оренда:рентинг; хайринг; лiзинг: прямий закордонний; непрямий закордонний; експортний; імпортний; транзитний; нового обладнання; старого обладнання; фiн

Суть орендних операцій. Переваги для орендаря та орендодавця.
Оренда - це фінансово-комерційна операція з надання однією стороною - власником майна (орендодавачем, lessor) іншій стороні (орендарю, lessee) у тимчасове володіння та користув

Механізми здійснення угоди з універсальною лізинговою компанією та угоди зі спеціаліз5ваною лізинговою компанією
Угода з універсальною лізинговою компанією є найбільш комплексною. Зовнішньоекономічна операція починається з того, що орендар сам вибирає необхідне йому обладнання з певними т

Ключові поняття
Патент (patent) на винахід. Винахід. Промисловий взірець. Корисна модель. Копірайт. Ноу-хау. Ліцензія: чиста (самостійна); супутна; патентна; безпатентна; невиключна (проста

Види та особливості об”єктів продажу в операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом.
У операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом - як об’єкти продажу виступають продукти інтелектуальної праці у формі: патентів на винаходи, промислових взірц

Товарна марка, або товарний знак, та знак обслуговування, Найменування місць походження товару
Товарна марка (trademark), або товарний знак, та знак обслуговування - позначення, символ певної організації, який використовується для індивідуалізації виробника товару, послуги і

Ключові поняття
Інжиніринг: комплексний; проектно-консультативний (чистий); технологiчний; будiвельний; управлiнський. Інжинірингові послуги. Об'єкти iнжинiрингу. Інжинiринговi фiрми.

Нжиніринг: поняття, об”єкти, суб”єкти, вили, схеми здійснення комплексного інжинірингу, особливості контракту на інжинірингові послуги.
Одним із видiв науково-технiчної продукції, який значною мірою впливає на міжнародну торгівлю товарами і є додатковим засобом підвищення їх конкурентоспроможності, просування на закордонний ринок,

Проектно-дослідницькі роботи.
Надання різних видів інжинірингових послуг має свої особливості: 1. Проектно-дослідницькі роботизв’язані зі спорудженням цивільних та промислових об’єктів

Консультаційні та інформаційні послуги
Консультаційні та інформаційні послугивключають проведення комплексних маркетингових досліджень, підготовку інформаційних оглядів по ринках та регіонах, проведення рекламних кампан

Науково-дослідницькі та технологічні роботи
Науково-дослідницькі та технологічні роботи включають проведення наукових досліджень, розробок, створення нових виробів, розробка технічних вимог та документації, оформлення авторс

Консалтинговi операції
Консалтинг – консультування виробникiв, продавцiв та покупцiв з питань економiчної дiяльностi пiдприємств, фiрм та органiзацiй. Здiйснюється консалтинговими фiрмами, якi надают

Ключові поняття
Оферта:визначена; тверда;"перша"; вільна; безвідклична; захисна. Акцепт. Контроферта. Оферент. Запит. Замовлення. Підтвердження замовлення. Контракт. Тендер. Комерцій

Підготовка зовнішньоторгових операцій..
Встановлення ділового контакту з партнером супроводжується оформленням цілої низки згаданих вище документів: пропозиція (оферта), акцепт, контракт, замовлення та підтвердження

Способи встановлення контакту з іноземним контрагентом
Експортер може використовувати такі способи встановлення контактів з контрагентами: · направити пропозицію (оферту) безпосередньо одному або декіль

Тверда оферта.
Пропонуємо твердою відповіддю протягом п’яти днів 300 метричних тон біхромата натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою в залізних барабанах ємністю 200 кг, за ціною ___ ам.доларів за метричну тону

Вільна оферта
Пропонуємо без зобов’язань______ метричних тон біхромату натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою з поліетиленовою прокладкою ємістю 100 кг, за ціною __ футов стерлінгов за метричну тону СІФ Лондо

Правила укладання угод за допомогою оферт регулюються Конвенцією ООН про договори міжнародної купівлі-продажу (1980р.).
Другим способом, за допомогою якого експортери встановлюють контакти з потенційними покупцями, є вивчення умов замовлення, отриманого від покупця, та аб

Підтвердження замовлення
"Підтверджуємо одержання Вашого замовлення №___ від «____» _________ на поставку двох гідроагрегатів_____- та п’яти штук високовольтного обладнання _______ для перетворення електроенергії та п

Аналіз та проробка конкурентних матеріалів, складання конкурентного листа, розрахунок експортних / імпортних фірм.
Основним способом визначення експортних/імпортних цін на готову продукцію масового виробництва є використання конкурентних матеріалів, якими є:

Проробка базисних умов поставки
У ЗТК базис поставки у самостійний розділ не виділяють, оскільки посилання на базисні умови поставки (БУП) традиційно містяться, як мінімум, у двох розділах: "Предмет" та "Ціна та за

Стиль ведення переговорів із врахуванням культурних особливостей
Японець Північноамериканець Латиноамериканець Високо оцінює емоційне сприйняття Приховує емоції   Використовує

Складання та підписання ЗТК.
В результаті переговорів сторони одразу можуть скласти спільний проект контракту, в якому враховується фактична домовленість, досягнута сторонами. Немає законів чи зв

Організація контролю, виконання та припинення ЗТК.
Згідно з усіма умовами Інкотермс 2000 експортер повинен виконанти наступні зобов’язання: - своєчасно виготовити товар; - підготувати товар до відвантаження;

Послідовність виконання ЗТК
Послідовність виконання контрактів планується у вигляді цільових заходів оперативними фірмами та функціональними відділами підприємств у табличній формі при простих експортно-імпортних операціях з

Зовнішньоторгова документація, що оформлює виконання комерційної угоди
Документи, що підтверджують виконання угоди з іноземним контрагентом, тобто поставку товару, його транспортування, страхування, зберігання на складах, проходження через митницю, називають

Способи та порядок припинення ЗТК
ЗТК не може бути безстроковим. Необхідно встановлювати визначені та розумні строки дії угоди, порядок пролонгування та дострокового припинення. У світовій контрактній

Ключові поняття
Договір (контракт,угода). Розділи (статті) ЗТК: преамбула (визначення сторін); предмет контракту; кількість (або ціна та кількість); базові умови поставки товарів; ціна та з

КОНТРАКТ N 5/21
м.Львів 26 серпня 2002р. Акціонерне товариство__________________, надалі " Продавець", в особі_____________, з одного боку та фірма____________, надалі "Покупець", в ос

Визначення та термінологія
Цей розділ дуже важливий, оскільки у торговій практиці різномовних країн термінологія у силу традицій та особливості перкладу визначень можуть не співпадати, і тому сторони повинні попер

Предмет контракту
Цей розділ є головним, оскільки в залежності від предмету ЗТК визначаються: вид контракту, право, яке застосовується, звичаї, проформа тексту. У цьому розділі зазначається: · описання пред

Базисні умови поставок
Частіше за усе визначення базисних умов поставки (БУП), так само як і кількість не виділяється в окрему статтю, а входить у статтю "Ціна та кількість (або загальна сума контракту)" або &q

Ціна та загальна сума контракту
У даному роздiлi контракту фiксується: · базисна умова поставки; · валюта цiни; · рiвень та спосiб фiксацiї цiни товару; · чи включенi у цiну вартiсть тари, упак

Якість товару
У цьому роздiлi зазначається: · технiчний рiвень та якiсть товару, що постачається; · документи та організації, які пiдтверджують якiсть товару; · комерційні гарантії яко

Строк та дата поставки (або Строк та умови поставки)
У даному розділі фіксується: - визначення строку поставки; - повідомлення експортером імпортера про готовність товару до відвантаження та про здійснене відвантаже

Умови платежу
Цей розділ містить визначення: · валюти платежу; · курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу; · виду, форми та засобу розрахунків за поставлений товар; · пе

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Датою подання претензії є дата поштового штемпеля відправлення.
В контрактi встановлюється термiн вiдповiдi на претензiю пiсля її одержання (наприклад, 10 або 30 днiв), протягом якого продавець зобов'язаний розглянути претензiю i повiдом

Продавець вiдповiдає за випадки вiдвантаження товару з порушенням вiдвантажувальних iнструкцiй покупця.
Продавець зобов'язаний iнформувати покупця про вiдвантаження товару. Ця iнформацiя надається у двох видах: 1) як повiдомлення про готовнiсть товару до вiдва

Ншi умови
Іншi умови контракту містять цiлу низку застережень, якi уточнюють взаємнi права та обов'язки сторiн. До них можна вiднести, наприклад, такi: · умову про те, що пiс

Юридичнi адреси та рахунки сторiн
У цьому роздiлi записуються; - повні юридичнi адреси сторiн, які відповідають адресам,що містяться у зареєстрованих статутах підприємств сторін; - iмена представникiв сторін;

Типові помилки, що зустрічаються у ЗТК
Контракт купівлі-продажу є найважливішим документом зовнішньоекономічної діяльності. Його виконання може перетворити здійснювану угоду із прибуткової на збиткову, якщо контракт складений недбало аб

Торгові звичаї (узанси) та їх значення у міжнародній торгівлі. "Загальні умови поставок".
У міжнародному комерційному обороті широко використовуютьчя угоди з використанням добре відпрацьованих типових форм контрактів, насичених найбіль загальними умовами та застереженнями. Загальні норм

На перший план виходить не суб’єктивний критерій - фактичне знання чи незнання звичаю даною особою ,- а об’єктивний - відомість звички.
Загальні правила застосування торгових звичаїв зводяться до наступного: - сторони зв’язані будь-яким звичаєм, відносно якого вони домовились та практикою, яку вони вст

Ключові поняття
Валютні умови: валюта ціни; валюта платежу; курс перерахунку валюти ціни у валюту платежу, валюта контракту; валюта розрахунків; захисні валютні застереження проти р

Визначення валюти ціни та валюти платежу
Валюта ціни - це валюта, у якій виражена ціна товару у ЗТК. Українська гривна не є вільно конвертованою валютою (ВКВ), і тому зовнішньоторгові операції України з іншими країнами зд

Визначення курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу при їх неспівпадінні
Якщо валюти ціни та платежу не збігаються, то у контракти включається курс перерахунку валют, за яким валюта ціни перераховується у валюту платежу. При цьому необхідно враховувати,

Визначення захисних валютних застережень проти ризику валютних втрат у випадку зміни курсу валют
Внаслідок нестійкості курсів валют торгові партнери стикаються з проблемою валютного ризику. Зв’язані з цим валютні збитки, а для контрагента - вигоди можуть виникнути у таких випадках: 1)

Визначення фінансових умов ЗТК.
Платіжні умови, від яких напряму залежить контрактна ціна, визначають порядок та строки оплати вартості поставленого згідно ЗТК товару, тобто визначають, коли здійснюється оплата товару відносно йо

Принципи здійснення платежів.
1. Банки країн А та В уклали між собою кореспондентську угоду та відкрили кореспондентські рахунки: банк А - свій коррахунок у банку В, а банк В - свій коррахунок у банку А.

Визначення форм розрахунку
Форми розрахунків - це сформовані у міжнародній комерційній та банківській практиці та врегульовані законодавством країни-учасника розрахунків способи оформлення, передачі та о

Розрахунок у формі авансового платежу
Авансовий платіж (cash in advance/down payment) передбачає передачу покупцем продавцю грошової суми або майнової цінності (сировини, комплектувальних матеріалів, необхідних для

Розрахунки банківським переказом
Розрахунки у формібанківського переказу полягають у тому, що покупець дає доручення банку, що обслуговує його, переказати певну суму в іншу країну та виплатити одержувачу цю

Продавець товару для повної гарантії платежу має намагатись одержати від покупця безвідкличний підтверджений акредитив.
За способом забезпечення валютними коштами акредитиви поділяються на покриті та непокриті. Покритий акредитив (covered L/C), передбачає,що при йог

Витрати по акредитивних операціях
Відкриття акредитиву є дорогою операцією. При цьому розмір витрат залежить від суми акредитиву, його складності та часу дії. Додаткову плату за страхування платежів збирає банк, який підтверджує ак

Нкасова форма розрахунків
Розрахунки по інкасо. Вони регулюються міжнародним документом "Уніфіковані правила по інкасо" (редакція 1995 р.). Розрахунки у формі інкасо -

Визначення засобів розрахунку: розрахунки за допомогою векселів; розрахунки за допомогою чеків.
Найважливішими засобами платежу та кредитування по ЗТК є: - векселі; - чеки. Особливе значення при наданні комерційного кредиту має питання про гарантії платеж

Правовідносини сторін за векселями регулюються нормами міжнародного та національного прав.
Виділяються країни, вексельне законодавство яких грунтується на Женевській системі вексельного права, та держави з англо-американським правом. Україн

Відсутність одного із перерахованих реквізитів робить документ недійсним.
У договорі чекодавача з банком може бути умова, що банк зобов’язується оплатити "овердрафт", тобто суму більшу за залишок на банківському рахунку з нарахуванням на

Використання банківських гарантій у міжнародних розрахунках.
Банківська гарантія (БГ) - це письмове зобов’язання банка, страхової компанії або іншої юридичної чи фізичної особи виплатити зазначену у ній грошову суму у зазначений в

Ключові поняття
Експортний факторинг, факторинг, фактор-компанія, форфейтинг, форфейтирування,   1.Суть факторингової операції..Факторингові компанії та послуги, які вони надають

Переваги форфейтинга
5. Експортер вільний від: а) відповідальності по боргах імпортера у найближчому майбутньому (протягом 1 року); б) потенційних пасивів у вигляді боргів, які мають бути виплачені ім

Недоліки ФФ
1. Основним недоліком ФФ є його вартість. Облікова ставка по простих векселях може бути достатньо високою, і експортер може домовитись про фінансування, гарантоване Відділом гарантування експ. кред

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги