рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Продавець товару для повної гарантії платежу має намагатись одержати від покупця безвідкличний підтверджений акредитив.

Продавець товару для повної гарантії платежу має намагатись одержати від покупця безвідкличний підтверджений акредитив. - раздел Образование, Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД За Способом Забезпечення Валютними Коштами Акредитиви По...

За способом забезпечення валютними коштами акредитиви поділяються на покриті та непокриті.

Покритий акредитив (covered L/C), передбачає,що при його відкритті банк-емітент одночасно переказує виконуючому (тобто тому, що оплачує) банку відповідні валютні кошти у формі акредитиву, які є забезпеченням та джерелом платежу по даному акредитиву. Отже, покритий акредитив, як і безвідкличний, містить тверде зобов'язання банку виплатити суму платежу.

Експортер наполягає на виставленні покритого безвідкличного акредитива, коли він виявляє недовіру до імпортера або його банка. При відкритті покритого безвідкличного акредитива банк-емітент дебетує поточний рахунок свого клієнта-імпортера на суму акредитива та блокує її на особливому рахунку з момента відкриття акредитива до закінчення строку його дії. Після за кінчення строку дії акредитива його невикористана частнина або уся невикористана сума поновлюється на поточному рахунку імпортера.

Цей вид акредитива невигідний для імпортерів, оскільки вилучає із обігу кошти на весь строк дії акредитива, який може бути тривалим, і дуже вигідний банку-емітенту, оскільки ці кошти надходять у його розпорядження на заздалегідь обумовлений строк.

Покритий акредитив фактично є для імпортера найбільш безпечним способом передоплати товарів, що постачаються, а для експортера - засіб максимально скорого отримання грошей.

В Україні комерційні банки, які емітують акредитиви за дорученням імпортерів, у багатьох випадках самі наполягають на наданні наказодавачем покриття, оскільки не можуть повністю покладатись на фінансову стабільність та правдивість нових учасників ринкових відносин. Через ті самі причини західні експортери так само наполягають на виставленні на їх користь покритого безвідкличного акредитива.

Непокритий акредитив (uncovered L/C), не передбачає попереднього переказу валюти акредитива.

В Україні непокриті акредитиви відкриваються комерційними банками в основному за дорученням пріоритетних клієнтів або ж на незначні суми. Але зі зростом конкуренції у банківському середовищі українські банки будуть відходити від практики емітування покритих акредитивів і в інтересах клієнтів будуть йти на певний ризик, який зв’язаний з відкриттям непокритих акредитивів.

Усі численні переваги акредитивної форми розрахунків можна узагальнити таким чином (Слепов В.А., Гордиенко В.Н. Международные торговые расчеты: Учебное пособие / Рос. экон. акад. им. Г.В.Плеханова.- М.: ФБК-ПРЕСС, 1998. - 168 с.):

- це самостійна від торгового контракту угода, яка містить як чітке зобов’язанння платежу на користь експортера, так і можливість одержання кредиту імпортером;

- він дозволяє використовувати кредитоспроможність та репутацію банка-емітента на користь обидвох контрагентів;

- усуває ризик неплатежу з боку покупця, оскільки оплата документів гарантується банком-емітентом;

- підтверджений акредитив додає експортеру гарантію платежу з боку ще одного банка;

- забезпечує ефективну допомогу та консультації банку з питань відкриття акредитиву, визначення та оформлення документів, які мають бути надані згідно його умов;

- передбачає об'єктивну та ретельну перевірку банками документів, на підставі яких здійснюється платіж;

- експортер не отримує платіж, якщо не надасть певні відвантажувальні документи згідно умов акредитива;

- дає можливість імпортеру одержати більш тривалий комерційний кредит, ніж при використанні інших форм розрахунків;

- імпортер може наполягати на відвантаженні товару у певні часові рамки шляхом внесення відповідної умови в акредитив;

- підпорядкування Уніфікованим правилам та звичаям для документарних акредитивів, а також нормам звичайного права у більшості країн дозволяє використовувати акредитив при розрахунках фактично з усіма країнами світу;

- акредитив може бути використаний як база для зовнішньоторгового кредитування експортера;

- він дозволяє нейтралізувати окремі валютні та політичні ризики;

- авізування акредитива через банк захищає бенефіціара від підробок та фальшивих акредитивів, оскільки без завірення авізуючим банком автентичності акредитива він залишається лише "зобов’язанням на папері".

До недоліків акредитиву (переважно з точки зору імпортера) можна віднести наступні:

- банки мають справу лише з документами, а не з товарами, і платіж здійснюється на підставі надання експортером документів згідно умов акредитива незалежно від характеристик та кондиції самих товарів;

- відкриваючи акредитив, банк-емітент бере на себе зобов’язання від імені покупця, що може обмежити отримання покупцем інших позик у цьому банку;

- акредитивна форма розрахунків є найдорожчою і тягне за собою цілу низку витрат у вигляді комісій, зборів і, можливо, виплати відсотків у період його дії, які частіше збираються з наказодавача; відкриття акредитивів на незначні суми,за звичай, недоцільно;

- акредитив зобов’язує банк здійснити платіж, як тільки відповідні документи йому будуть надані, тоді як експортер є вільним у виборі, надати документи чи ні і, таким чином, вільний від будь-яких зобов’язань до момента, поки сам не вирішить скористатись виставленим акредитивом;

- він відволікає ошти наказодавача на весь строк дії акредитива.

 

Частка акредитивів у міжнародній торгівлі значно менша, ніж частка інкасо та відкритого рахунка. Проте є ряд випадків, коли використання акредитивів є доцільним та необхідним:

- нове торгове партнерство;

- сумніви у кредитоспроможності покупця;

- нестабільність ексономічног та політичного становища у країні покупця;

- наявністьвалютних або інших нормативних актів контроля та обмежень у країні продавця;

- прохання покупця про комерційний кредит;

- великомасштабні програми;

- спеціальні товари, виготовлені за спецзамовленням, наступна реалізація яких іншому покупцюможе бути об’єктивно утруднена.

 

Крім розглянутих вище найпоширеніших видів акредитивів, при торгівлі готовою продукцією можуть використовуватись і інші їх види:

- переказний, або трансферабельний, акредитив;

- револьверний акредитив;

- акредитив з "червоним застереженням";

- компенсаційний акредитив;

- резервний акредитив;

- транзитний акредитив;

- чистий рамбурсьний акредитив;

- акредитивні листи.

 

Переказний (трансферабельний) акредитив (transferable credit) дає право першому бенефіціару дати вказівку банку, який виконує негайний платіж, платіж з відтермінуванням платежу, акцепт тратт або негоціацію, або, у випадку вільної негоціації, банку, який уповноважений бути переказуючим банком, здійснити платіж на всю суму або на її частину другому бенефіціару / другим бенефіціарам.

Відкриття переказного акредитиву доцільне у таких випадках:

- коли продавець, який не є постачальником усієї партії товару, взяв зобов’язання швидко розплатитися із своїми кредиторами та субпідрядниками валютою. Переадресування платежів дасть змогу уникнути перерозрахунків із ними. Крім того, даний вид акредитиву дешевший за відкриття окремих акредитивів своїм субпідрядникам;

- коли перший бенефіціар не поставляє товар сам, а є посередником та бажає передати частину або усі свої права та обов’язки дійсному постачальнику (другому бенефіціару) у своїй країні чи за кордоном. При цьому торговому посереднику його покупець виставляє безвідкличний акредитив, який має бути чітко позначений як трансферабельний.

Після отримання від банка повідомлення про відкриття акредитива торговий посередник може доручити банку перевести акредитив на свого постачальника, або другого бенефіціара. При цьому переказ має відповідати умовам первісного акредитива, за такими винятками:

1) назва та адреса наказодавача акредитива можуть бути замінені на назву та адресу першого бенефіціара, таким чином частина акредитива, яка переказується, буде відкрита наказу першого бенефіціара (посередника). Це дозволяє приховати особу первісного покупця від другого бенефіціара;

2) сума акредитива (та ціна за одиницю товара) може бути зменшена, що дозволить першому бенефіціару отримати свій прибуток;

3) строк дії акредитива та період для відвантаження можуть бути скорочені, що дозволяє першому бенефіціару мати час для подання документів по акредитиву після того, як їх надав другий бенефіціар;

4) перший бенефіціар може замінити рахунки-фактури, а також тратти другого бенефіціара на свої власні. Але при обміні цих документів банк має розраховувати на оперативну співпрацю торгового посередника: якщо він не надасть їх на першу вимогу, на адресу банка-емітента можуть бути відіслані рахунки-фактури другого бенефіціара. Для запобігання таким ситуаціям, банк вимагає від торгового посередника надання рахунків-фактур одночасно з дорученням на переказ акредитива.

У тексті акредитиву повинно бути зазначено, що він є переказним (або трансферабельним), тому що у протилежному випадку бенефіціар не має права переадресування платежу.

Трансферабельний акредитив може бути переказаний лише один раз, тобто другий бенефіціар не може переказати його третьому бенефіціару. Але "зворотний переказ" другим бенефіціаром першому бенефіціару не є другим переказом акредитива.

Переваги трансферабельного акредитива для посередників:

- він дозволяє посереднику не використовувати свої власні грошові кошти та кредитні можливості у банку;

- він може бути використаний таким чином, що покупець не буде знати про особу первісного постачальника. Для цього основний акредитив не повинен наказувати жодних документів, які могли б містити ім’я первісного постачальника.

 

Револьверний (відновлювальний) акредитив (revolving credit)- це акредитив, який автоматично відновлюється на попередніх умовах у міру здійснення розрахунків за чергові партії товару. За таким акредитивом визначаються загальний термін його дії та загальна сума, у межах якої здійснюються платежі.

Револьверний акредитив використовується у випадку, якщо ЗТК передбачає декілько регулярних приблизно рівних за вартістю поставок товарів, які розтягнуті у часі. Контрагенти у цьому випадку домовляються про відкриття револьверного акредитива на весь період поставок на суму, яка приблизно дорівнює вартості однієї поставки за умови, що після оплати кожної поставки на акредитиві відновляється встановлена первісна сума.

Після відправки чергової партії товару продавець подає документи до банку та одержує платіж. Банк, який відкрив акредитив, відновлює його до первісної суми, як тільки покупець відшкодує банку здійснені за акредитивом платежі.

Використання револьверного акредитива дозволяє знизити вартість послуг банків, яка залежить від вида акредитива, суми, на яку він відкритий, та строка його дії. Наприклад, ЗТК передбачає поставку товару протягом року чотирма партіями на загальну суму 1 000 000 USD. У цьому випадку револьверний акредитив може бути відкритий на весь період поставок на суму 250 000 USD, але за умови, що сума чотирьох платежів не має перевищувати 1 000 000 USD. Вартість акредитива у даному випадку буде розраховуватись виходячи не із 1 000 000 USD протягом року, а з суми лише 250 000 USD за той же період часу, тобто буде у чотири рази дешевше.

Револьверні акредитиви можуть бути відновлюваними відносно двох параметрів - суми та строку, наприклад:

1) акредитив може бути відкритий на суму 100 000 USD для однократного списання, після якого сума акредитива автоматично відновлюється. Кількість списань на суму у межах 100 000 USD не обмежується (за винятком застереження суми щоденного списання). Списання за такими акредитивами можуть тривати до закінчення строку дії акредитива. Такого роду револьверні акредитиви рідко підтверджуються, оскільки важко визначити сумарні зобов’язання протягом строку дії акредитива;

2) акредитив може бути відкритий для використання на суму до 100 000USD на тиждень або місяць. Цю суму дозволяється списувати щотижня або щомісяця незалежно від того, чи була використана яка-небудь сума у попередній тиждень чи місяць. При цьому використання можуть здійснюватись за допомогою одного з двох різновидів револьверного акредитива:

- -кумулятивного акредитива, який означає, що невикористані або неповністю використані суми із одного періода можуть бути додані до сум наступного періода, що на практиці зустрічається не часто;

- -некумулятивного акредитива, при якому строк використання своєчасно не затребуваних сум закінчується.

Такого роду акредитиви підтверджуються з більшою імовірністю, оскільки можна визначити загальну суму зобов’язань.

Якщо відновлення суми акредитива відбувається не автоматично, а залежить від отримання певних інструкцій після кожного списання, такий акредитив не є револьверним акредитивом у чистому вигляді. Він може бути акредитивом на фіксовану суму, яка збільшується шляхом внесення змін.

Револьверні акредитиви не слід плутати з акредитивами, які виконуються шляхом поступових платежів. Наприклад, якщо акредитив обмежений за сумою та строком дії і при цьому дозволені певні списання сум (без наступного автоматичного відновленя) у міру часткових відвантажень товару, він не є револьверним акредитивом, а виконується шляхом поступових платежів.

 

Акредитив з "червоним застереженням" (red clause credit) - це акредитив зі спеціальним застереженням (яке раніше робилось червоними чорнилами для того, щоб привернути увагу), яке дозволяє авізуючому або підтверджуючому банку надавати аванси бенефіціару (експортеру) до подання обумовлених в акредитиві відповідних документів, Це застереження може бути внесено в акредитив на вимогу заявника на акредитив (тобто покупця-імпортера).

Такий документ не є авансовим платежем, а розпорядженням, згідно якого постачальник отримає аванс від авізуючого/підтверджуючого банка до відвантаження товару.

Покупець може попросити банк-емітент дозволити авізуючому/підтверджуючому банку виконати платежі експортеру за товари до того, як вони будуть відвантажені. Тому такий акредитив є джерелом фінансування перед відвантаженням і може бути отриманий у таких формах:

- позики від авізуючого/підтверджуючого банка бенефіціару (експортеру) для оплати основного боргу та відсотків;

- гарантованого банком-емітентом акредитива, який, своєю чергою, має право регреса до наказодавача (покупця).

Іншими словами, покупець може стати повністю відповідальним за аванс експортеру, не виплачуючи сам аванс. Це робиться авізуючим/підтверджуючим банком під забезпечення у вмгляді акредитива з червоним застереженням.

Наказодавач акредитива з "червоним застереженням" повинен зазначити, яка частина загальної суми акредитива повинна становити аванс (упритул до 100%). У випадку безумовного авансу бажано, щоб ця сума була менше 100%, наприклад, 85%. Наказодавач повинен також зазначити, чи мають виплачуватись процентні збори на цей аванс.

Авізуючий/підтверджуючий банк може надати бенефіціару кредит на двох основних типах "червоної" умови:

- незабезпеченій, або чистій, умові. У цьому випадку авансування здійснюється проти простої заяви бенефіціара, що аванс необхідий в оплату за передвідвантаження товару, без будь-якого зобов’язання з його боку;

- забезпеченій умові, яка називається "зелена". Авансування здійснюється проти зобов’язання бенефіціара закупити товар та надати у банк відповідні документи (складські квитанції, акт приймання-здавання, розписку в отриманні авансового платежу тощо) разом зі страховим полісом, який покриває ризик пожежі, а також зобов’язанням бенефіціара надати у строк коносамент або інші відвантажувальні документи.

Виплата аванса хоча і здійснюється із коштів банка-кореспондента, але під відповідальність банка-емітента. Якщо продавець не надасть у строк відвантажувальні документи або не погасить аванс, банк-кореспондент має право дебетувати банк-емітент на суму аванса (разом з нарахованими відсотками), тобто набуває сили право регреса. Банк-емітент утримує цю суму з наказодавача акредитива.

Акредитиви з "червоним застереженням" найчастіше використовуються при:

- необхідності фінансування перед відвантаженням;

- експорті товарів, наприклад, вовни із Австралії, пиломатеріалів із Скандинавії або Західної Африки та рогатої худоби із Італії.

 

Компенсаційні акредитиви (back to back L/C) - це домовленість, коли один акредитив використовується у якості гарантії випуску другого акредитиву для покриття тієї ж угоди. Вони спеціально не розглядаються в Уніфікованих правилах для документарних акредитивів, і просто являють собою два акредитива.

Існують ситуації, в яких неможливо виставити переказний акредитив, наприклад:

- покупець товарів через посередника може погодитись на акредитив, але не на переказний;

- первісний постачальник товару може наполягати на акредитиві, який буде виставлений на його користь, наприклад, першокласним британським банком. У цій ситуації британський посередник не може просити свого покупця в іншій країні виставити переказний акредитив,

- оскільки він буде виставлений банком у країні покупця, а не британським банком.

У таких ситуаціях альтернативою переказному акредитиву є компенсаційний акредитив, який має багато спільного з переказним, але є також і деякі важливі відмінності:

- при переказному акредитиві виставляється лише один акредитив, який потім переказується першим бенефіціаром (посередником) другому. правила для переказних акредитивів зазначені в Уніфікованих правилах та звичаях для документарних акредитивів;

- існують два типи компенсаційних акредитивів: 1) перший акредитив (первісний) може бути виставлений від імені банка іноземного покупця (посередника), тоді посередник є бенефіціаром; 2) другий акредитив може бути виставлений від імені банка посередника, тоді постачальник товарів є бенефіціаром.

У випадку з двома компенсаційними акредитивами посередник та його банк хочуть бути впевненими (як і випадку з переказними акредитивами), що постачальник виконає умови другого акредитива так, щоб посередник міг, своєю чергою, виконати умови першого акредитива.

При наявності компенсаційного акредитива посередник просить свій банк прийняти первісний акредитив в якості "забезпечення" під другий акредитив так, щоб його дохід від першого акредитива був забезпеченням по його платежах за другим акредитивом. Проте це забезпечення може розглядатись лише як певна зручна форма для банка, оскільки ці два акредитиви виконують дані функції незалежно один від одного.

Банк-емітент повинен бути впевнений, що платежі за первісним акредитивом будуть виконані. Тому в ідеалі первісний акредитив повинен бути підтверджений безвідкличним акредитивом або, у крайньому разі, безвідкличним акредитивом банка з гарною репутацією, який зможе забезпечити платіж або акцепт після подання.

Зменшити ризики, які зв’язані з компенсаційними акредитивами, можно так само, як і ті, які зв’язані з переказними акредитивами.

Резервний акредитив (stand-by L/C) являють собою умовну гарантію, надану банком-емітентом, і відповідають Уніфікованим правилам та звичаям для документарних акредитивів. Вони використовуються для гарантування платежів у випадку настання чи ненастання цілком конкретної події, тобто вони подібні банківським гарантіям, але більш універсальні, оскільки можуть передбачати не лише переказ коштів, але і акцепт платіжних зобов’язань. Наприклад, у ЗТК може бути передбачено, що якщо продавець зможе поставити товар на три місяці раніше строку, зазначеного у ЗТК, то покупець виплатить продавцю додаткову преміальну суму з відкритого ним резервного акредитива. Тоді, якщо продавець зможе здійснити дострокову поставку, він отримає гроші зі звичайного безвідкличного акредитива за саму поставку товару і з безвідкличного резервного акредитива - за достроковість.

Резервні акредитиви використовуються, за звичай, у двох сферах:

- вони можуть бути використані замість зобов’язань/гарантій авансового платежу, зобов’язань за поступовими платежами, контрактних гарантій або зобов’язань грошових утримань;

- вони можуть бути використані тоді, коли банк не бажає збільшувати кредит клієнту, оскільки клієнт вже підійшов до ліміта кредита у цьому банку.

Переваги резервних акредитивів:

- резервні акредитиви є більш надійними для експортера та зменшують загальну суму банківського кредита, необхідного для покупця (заявника на цей акредитив);

- вони можуть бути резервною гарантією для торгівлі, яка здійснюється на інших умовах платежу (документарне інкасо з векселями, виписаними на покупця, а не на банк);

- коли такий акредитив пускається у хід, бенефіціар буде мати можливість виписувати векселя на банк-емітент;

- вони регламентуються Уніфікованими правилами для документарних акредитивів.

-

Транзитний акредитив. Банк-емітент може вимагати від банка-посередника в одній країні підтвердити або авізувати акредитив на користь бенефіціара-резидента іншої країни. Такі акредитиви називаються транзитними, і авізуючий банк може направити їх безпосередньо бенефіціару або авізувати їх через вибраного агента у країні бенефіціара.

Такі акредитиви відкриваються у зв’язку з тим, що банк-емітент може бути позбавлений можливості напряму зв’язатись з банком у країні бенефіціара з політичних причин або не мати з ним кореспондентських відносин.

Акредитивні листи(Letter of Credit)- безвідкличні акредитивні листи, які випукаються банками-емітентами і містять зобов’язання оплатити або гарантувати оплату товарів іншими банками проти надання продавцями (бенефіціарами) певного комплекта документів. Беефіціари мають право звертатись до будь-яких банків своєї або іншої країни з проханням виплатити їм гроші, надавши зазначені у листі документи. Банку, який виплатив гроші бенефіціару за акредитивним листом, банк-емітент акредитивного листа гарантує негацне відшкодування коштів та виплату комісії за послуги. Продавці повинні приймати акредитивні листи, які випущені лише солідними банками-емітентами. Такі акредитивні листи діють у ряді країн колишньої Британської співдружності націй.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Короткий конспект лекцій/ Програма навчальної дисципліни Змістовий модуль 1._Поняття, види, особливості здійснення комерційних операцій на світовому ринку Тема1. Основні поняття ЗЕД

ЛЬВІВСЬКИЙ ІНСТИТУТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту т міжнародного бізнесу...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Продавець товару для повної гарантії платежу має намагатись одержати від покупця безвідкличний підтверджений акредитив.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Суть, суб’єкти, об’єкти, предме, право на здійснення ЗЕД.
ЗЕД - це одна із сфер господарської діяльності підприємства, пов’язана з міжнародною виробничою та науково-технічною кооперацією, експортом та імпортом продукції, виходом підпр

Гармонізована система опису та кодування товарів
Усе різноманіття товарів, які створені та перебувають у міжнародному обігу, зібране у Гармонізованій системі опису та кодування товарів (Harmonized Commodity Discription and Coding System), прийнят

Види ЗЕД
Основні види ЗЕД згідно з Законом України "Про ЗЕД": - експорт та імпорт товарів, науково-технічних досягнень, капіталів, робочої сили; - надання суб’єк

ГАТТ/ВТО дала світу основний комплекс принципів, за якими проводяться торгові переговори і контроль за їх реалізацією.
Значна частина специфічних принципів діє на регіональному рівні. Для України особливий інтерес становлять принципи ЗЕД у ЄС. Вони містяться у Білій книзі (лорд Кокфілд, 1985 р.) і включа

Регулювання ЗЕД
Джерела регулювання ЗЕД в Україні: - комплекс законодавчих та інших нормативно - правових актів, прийнятих в Україні. Основними серед них є такі: Закон України &quo

Нкотермс 2000
Для спрощення укладання міжнародних договорів купівлі – продажу товарів Міжнародна торгова палата видаєІнкотермс (Incoterms) - збірники "Міжнародних правил тлумачення торгових термі

Ключові поняття
Зовнiшньоекономiчні комерцiйні операцiї: основні, забезпечувальні (допомiжнi, або товаропросування); купівлі-продажу товарів у матеріально-речовій формі, купівлі-продажу товарі

Експортно-імпортні операції
Експортнi операцiї передбачають продаж i вивезення товарiв за кордон для передачi їх у власнiсть iноземному контрагенту. Імпортнi операцiї

Реекспортні та реімпортні операції
Реекспортна операцiя - це продаж та вивезення за кордон ранiше ввезеного товару, який не пiддавався в реекспортуючiй країнi нiякiй обробцi. Митною статистикою реекспортними вва

Перевезення товарiв транзитом через країну як реекспорт не розглядається.
Реiмпортна операцiя – це придбання i завезення з-за кордону ранiше експортованого товару, який не зазнав там нiякої переробки чи доробки. До таких операцiй належить п

Операції зустрічної торгівлі
Зустрічна торгівля (trade-in, countertrade) об’єднує операції, у межах яких передбачаються зустрічні зобов’язання експортерів закупити у імпортерів товари або послуги на частин

Операції натурального обміну, або бартерні
Операції натурального обміну, або бартерні (barter), являють собою операції безвалютного обміну товарів одного чи різних видів на еквівалентну за вартістю к

Зустрічні закупки
Зустрічні закупки (reciprocal transaction) - це операції, при яких продавець бере зобов’язання зустрічно придбати товари або продукцію у країні покупця. Така покупка може бути

Авансові, або попередні, закупки
Авансові, або попередні, закупки є різновидом зустрічних закупок. Ці операції передбачають укладання основного контракту, за яким приблизно 50% вартості поставленого товару імп

Угоди типу "офсет", або "джентельменські" угоди
Угоди типу "офсет"не передбачають юридичного оформлення, тобто це свого роду "джентельменські" угоди. Це означає, що хоча угоди тако

Угоди типу "світч", або угоди з передаванням фінансових зобов’язань
Змiстом угод типу "світч", або угод з передаванням фінансових зобов’язань є передача експортером своїх зобов'язань із зустрiчної закупівлі третiй сторонi, як прави

Викуп застарілої продукції
Викуп застарілої продукції, або, як її інакше називають, викуп техніки, яка була у використанні (redemption), є ефективним комерційним заходом ведення зустрічних операцій, оскі

Поставки на комплектацію
Поставка на комплектацію (transaction on a complectation basic)використовується при виготовленні на замовлення дороговартісного комплектного устаткування і передбачає

Операції зустрічної торгівлі у рамках промислового співробітництва
Ще більш глибокі та тривалі зв’язки між партнерами виникають, якщо зустрічна торгівля є частиною промислового співробітництва. У такому випадку вона безпосередньо зв’язуєтьс

Прості компенсаційні угоди
Прості угоди про спiвробiтництво на компенсацiйнiй основi передбачають поставку експортером на умовах кредиту комплектного обладнання, ліцензій на використання винаходів та ноу

У міжнародній практиці ціни на компенсуючу продукцію встановлюються твердими та фіксуються щороку.
Вiд звичайної операції, яка базується на комерційній компенсації, прості компенсаційні угоди відрізняються тим, що вони укладаються на тривалий період на умовах довгострокового кредиту на значні су

Складні компенсаційні угоди
Складні компенсаційні угоди, або глобальні чи генеральні угоди (global agreement) - це особливий вид довгострокових (5-10 років) великомасштабних (100 млн.дол.США і більше) ком

Виробниче кооперування
Найтривалiші стiйкi зв'язки мiж торговими партнерами, при яких торгiвля виступає частиною промислового спiвробiтництва, забезпечує виробниче кооперування. Найбільш поширеним

Франчайзинг товарів та послуг
Франчайзинг - це спосіб кооперування, при якому франчайзер (продавець - відома фірма) передає франчайзі (покупцю - спеціально ут

Ключові поняття
Торги (тендер): прилюдні (відкриті), закриті, одиничні (неприлюдні). Тедерний комітет. Тендерна документація. Тендерні умови. Проформа тендера. Передкваліфикація учасників торг

Міжнародні торги: суть, форми проведення торгів, методика проведення торгів.
Стисло можна дати таку характеристику цих напрямків у міжнародній ЗТ діяльності: · торги (tenders) - один покупець (замовник) - декілька продавців; · бірж

Основне значення аукціонів полягає у тому, що для партнерів із ЗТУ виявлені на торгах ціни є орієнтиром як світові ціни.
Переваги МТА виявляються у тому, що вони дозволяють створити відкриту конкуренцію, виявити ціну товару, швидко його реалізувати у зазначеному обсягу тими експортерами, які мают

Ключові поняття
Оренда:рентинг; хайринг; лiзинг: прямий закордонний; непрямий закордонний; експортний; імпортний; транзитний; нового обладнання; старого обладнання; фiн

Суть орендних операцій. Переваги для орендаря та орендодавця.
Оренда - це фінансово-комерційна операція з надання однією стороною - власником майна (орендодавачем, lessor) іншій стороні (орендарю, lessee) у тимчасове володіння та користув

Механізми здійснення угоди з універсальною лізинговою компанією та угоди зі спеціаліз5ваною лізинговою компанією
Угода з універсальною лізинговою компанією є найбільш комплексною. Зовнішньоекономічна операція починається з того, що орендар сам вибирає необхідне йому обладнання з певними т

Ключові поняття
Патент (patent) на винахід. Винахід. Промисловий взірець. Корисна модель. Копірайт. Ноу-хау. Ліцензія: чиста (самостійна); супутна; патентна; безпатентна; невиключна (проста

Види та особливості об”єктів продажу в операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом.
У операціях з міжнародної торгівлі науково-технічними знаннями та досвідом - як об’єкти продажу виступають продукти інтелектуальної праці у формі: патентів на винаходи, промислових взірц

Товарна марка, або товарний знак, та знак обслуговування, Найменування місць походження товару
Товарна марка (trademark), або товарний знак, та знак обслуговування - позначення, символ певної організації, який використовується для індивідуалізації виробника товару, послуги і

Ключові поняття
Інжиніринг: комплексний; проектно-консультативний (чистий); технологiчний; будiвельний; управлiнський. Інжинірингові послуги. Об'єкти iнжинiрингу. Інжинiринговi фiрми.

Нжиніринг: поняття, об”єкти, суб”єкти, вили, схеми здійснення комплексного інжинірингу, особливості контракту на інжинірингові послуги.
Одним із видiв науково-технiчної продукції, який значною мірою впливає на міжнародну торгівлю товарами і є додатковим засобом підвищення їх конкурентоспроможності, просування на закордонний ринок,

Проектно-дослідницькі роботи.
Надання різних видів інжинірингових послуг має свої особливості: 1. Проектно-дослідницькі роботизв’язані зі спорудженням цивільних та промислових об’єктів

Консультаційні та інформаційні послуги
Консультаційні та інформаційні послугивключають проведення комплексних маркетингових досліджень, підготовку інформаційних оглядів по ринках та регіонах, проведення рекламних кампан

Науково-дослідницькі та технологічні роботи
Науково-дослідницькі та технологічні роботи включають проведення наукових досліджень, розробок, створення нових виробів, розробка технічних вимог та документації, оформлення авторс

Консалтинговi операції
Консалтинг – консультування виробникiв, продавцiв та покупцiв з питань економiчної дiяльностi пiдприємств, фiрм та органiзацiй. Здiйснюється консалтинговими фiрмами, якi надают

Ключові поняття
Оферта:визначена; тверда;"перша"; вільна; безвідклична; захисна. Акцепт. Контроферта. Оферент. Запит. Замовлення. Підтвердження замовлення. Контракт. Тендер. Комерцій

Підготовка зовнішньоторгових операцій..
Встановлення ділового контакту з партнером супроводжується оформленням цілої низки згаданих вище документів: пропозиція (оферта), акцепт, контракт, замовлення та підтвердження

Способи встановлення контакту з іноземним контрагентом
Експортер може використовувати такі способи встановлення контактів з контрагентами: · направити пропозицію (оферту) безпосередньо одному або декіль

Тверда оферта.
Пропонуємо твердою відповіддю протягом п’яти днів 300 метричних тон біхромата натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою в залізних барабанах ємністю 200 кг, за ціною ___ ам.доларів за метричну тону

Вільна оферта
Пропонуємо без зобов’язань______ метричних тон біхромату натрія, вмістом 75% хром о три, упаковкою з поліетиленовою прокладкою ємістю 100 кг, за ціною __ футов стерлінгов за метричну тону СІФ Лондо

Правила укладання угод за допомогою оферт регулюються Конвенцією ООН про договори міжнародної купівлі-продажу (1980р.).
Другим способом, за допомогою якого експортери встановлюють контакти з потенційними покупцями, є вивчення умов замовлення, отриманого від покупця, та аб

Підтвердження замовлення
"Підтверджуємо одержання Вашого замовлення №___ від «____» _________ на поставку двох гідроагрегатів_____- та п’яти штук високовольтного обладнання _______ для перетворення електроенергії та п

Аналіз та проробка конкурентних матеріалів, складання конкурентного листа, розрахунок експортних / імпортних фірм.
Основним способом визначення експортних/імпортних цін на готову продукцію масового виробництва є використання конкурентних матеріалів, якими є:

Проробка базисних умов поставки
У ЗТК базис поставки у самостійний розділ не виділяють, оскільки посилання на базисні умови поставки (БУП) традиційно містяться, як мінімум, у двох розділах: "Предмет" та "Ціна та за

Стиль ведення переговорів із врахуванням культурних особливостей
Японець Північноамериканець Латиноамериканець Високо оцінює емоційне сприйняття Приховує емоції   Використовує

Складання та підписання ЗТК.
В результаті переговорів сторони одразу можуть скласти спільний проект контракту, в якому враховується фактична домовленість, досягнута сторонами. Немає законів чи зв

Організація контролю, виконання та припинення ЗТК.
Згідно з усіма умовами Інкотермс 2000 експортер повинен виконанти наступні зобов’язання: - своєчасно виготовити товар; - підготувати товар до відвантаження;

Послідовність виконання ЗТК
Послідовність виконання контрактів планується у вигляді цільових заходів оперативними фірмами та функціональними відділами підприємств у табличній формі при простих експортно-імпортних операціях з

Зовнішньоторгова документація, що оформлює виконання комерційної угоди
Документи, що підтверджують виконання угоди з іноземним контрагентом, тобто поставку товару, його транспортування, страхування, зберігання на складах, проходження через митницю, називають

Способи та порядок припинення ЗТК
ЗТК не може бути безстроковим. Необхідно встановлювати визначені та розумні строки дії угоди, порядок пролонгування та дострокового припинення. У світовій контрактній

Ключові поняття
Договір (контракт,угода). Розділи (статті) ЗТК: преамбула (визначення сторін); предмет контракту; кількість (або ціна та кількість); базові умови поставки товарів; ціна та з

КОНТРАКТ N 5/21
м.Львів 26 серпня 2002р. Акціонерне товариство__________________, надалі " Продавець", в особі_____________, з одного боку та фірма____________, надалі "Покупець", в ос

Визначення та термінологія
Цей розділ дуже важливий, оскільки у торговій практиці різномовних країн термінологія у силу традицій та особливості перкладу визначень можуть не співпадати, і тому сторони повинні попер

Предмет контракту
Цей розділ є головним, оскільки в залежності від предмету ЗТК визначаються: вид контракту, право, яке застосовується, звичаї, проформа тексту. У цьому розділі зазначається: · описання пред

Базисні умови поставок
Частіше за усе визначення базисних умов поставки (БУП), так само як і кількість не виділяється в окрему статтю, а входить у статтю "Ціна та кількість (або загальна сума контракту)" або &q

Ціна та загальна сума контракту
У даному роздiлi контракту фiксується: · базисна умова поставки; · валюта цiни; · рiвень та спосiб фiксацiї цiни товару; · чи включенi у цiну вартiсть тари, упак

Якість товару
У цьому роздiлi зазначається: · технiчний рiвень та якiсть товару, що постачається; · документи та організації, які пiдтверджують якiсть товару; · комерційні гарантії яко

Строк та дата поставки (або Строк та умови поставки)
У даному розділі фіксується: - визначення строку поставки; - повідомлення експортером імпортера про готовність товару до відвантаження та про здійснене відвантаже

Умови платежу
Цей розділ містить визначення: · валюти платежу; · курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу; · виду, форми та засобу розрахунків за поставлений товар; · пе

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Більш докладно умови платежу розглянуті у темі 6.
5.1.10. Здавання – приймання товару Здавання-приймання товару є одним актом, в результаті якого відбувається передача товару покупцю та перевірка відповідності фактичн

Датою подання претензії є дата поштового штемпеля відправлення.
В контрактi встановлюється термiн вiдповiдi на претензiю пiсля її одержання (наприклад, 10 або 30 днiв), протягом якого продавець зобов'язаний розглянути претензiю i повiдом

Продавець вiдповiдає за випадки вiдвантаження товару з порушенням вiдвантажувальних iнструкцiй покупця.
Продавець зобов'язаний iнформувати покупця про вiдвантаження товару. Ця iнформацiя надається у двох видах: 1) як повiдомлення про готовнiсть товару до вiдва

Продавець вiдповiдає за своєчасне повiдомлення про вiдвантаження товару.
Умови вiдвантаження товару не завжди видiляються в самостiйний роздiл контракту, а можуть бути викладенi в iншому роздiлi, наприклад, "Строк поставки" або "Пакування, маркування i вi

Ншi умови
Іншi умови контракту містять цiлу низку застережень, якi уточнюють взаємнi права та обов'язки сторiн. До них можна вiднести, наприклад, такi: · умову про те, що пiс

Юридичнi адреси та рахунки сторiн
У цьому роздiлi записуються; - повні юридичнi адреси сторiн, які відповідають адресам,що містяться у зареєстрованих статутах підприємств сторін; - iмена представникiв сторін;

Типові помилки, що зустрічаються у ЗТК
Контракт купівлі-продажу є найважливішим документом зовнішньоекономічної діяльності. Його виконання може перетворити здійснювану угоду із прибуткової на збиткову, якщо контракт складений недбало аб

Торгові звичаї (узанси) та їх значення у міжнародній торгівлі. "Загальні умови поставок".
У міжнародному комерційному обороті широко використовуютьчя угоди з використанням добре відпрацьованих типових форм контрактів, насичених найбіль загальними умовами та застереженнями. Загальні норм

На перший план виходить не суб’єктивний критерій - фактичне знання чи незнання звичаю даною особою ,- а об’єктивний - відомість звички.
Загальні правила застосування торгових звичаїв зводяться до наступного: - сторони зв’язані будь-яким звичаєм, відносно якого вони домовились та практикою, яку вони вст

Ключові поняття
Валютні умови: валюта ціни; валюта платежу; курс перерахунку валюти ціни у валюту платежу, валюта контракту; валюта розрахунків; захисні валютні застереження проти р

Визначення валюти ціни та валюти платежу
Валюта ціни - це валюта, у якій виражена ціна товару у ЗТК. Українська гривна не є вільно конвертованою валютою (ВКВ), і тому зовнішньоторгові операції України з іншими країнами зд

Визначення курсу перерахунку валюти ціни у валюту платежу при їх неспівпадінні
Якщо валюти ціни та платежу не збігаються, то у контракти включається курс перерахунку валют, за яким валюта ціни перераховується у валюту платежу. При цьому необхідно враховувати,

Визначення захисних валютних застережень проти ризику валютних втрат у випадку зміни курсу валют
Внаслідок нестійкості курсів валют торгові партнери стикаються з проблемою валютного ризику. Зв’язані з цим валютні збитки, а для контрагента - вигоди можуть виникнути у таких випадках: 1)

Визначення фінансових умов ЗТК.
Платіжні умови, від яких напряму залежить контрактна ціна, визначають порядок та строки оплати вартості поставленого згідно ЗТК товару, тобто визначають, коли здійснюється оплата товару відносно йо

Принципи здійснення платежів.
1. Банки країн А та В уклали між собою кореспондентську угоду та відкрили кореспондентські рахунки: банк А - свій коррахунок у банку В, а банк В - свій коррахунок у банку А.

Визначення форм розрахунку
Форми розрахунків - це сформовані у міжнародній комерційній та банківській практиці та врегульовані законодавством країни-учасника розрахунків способи оформлення, передачі та о

Розрахунок у формі авансового платежу
Авансовий платіж (cash in advance/down payment) передбачає передачу покупцем продавцю грошової суми або майнової цінності (сировини, комплектувальних матеріалів, необхідних для

Розрахунки банківським переказом
Розрахунки у формібанківського переказу полягають у тому, що покупець дає доручення банку, що обслуговує його, переказати певну суму в іншу країну та виплатити одержувачу цю

Витрати по акредитивних операціях
Відкриття акредитиву є дорогою операцією. При цьому розмір витрат залежить від суми акредитиву, його складності та часу дії. Додаткову плату за страхування платежів збирає банк, який підтверджує ак

Нкасова форма розрахунків
Розрахунки по інкасо. Вони регулюються міжнародним документом "Уніфіковані правила по інкасо" (редакція 1995 р.). Розрахунки у формі інкасо -

Визначення засобів розрахунку: розрахунки за допомогою векселів; розрахунки за допомогою чеків.
Найважливішими засобами платежу та кредитування по ЗТК є: - векселі; - чеки. Особливе значення при наданні комерційного кредиту має питання про гарантії платеж

Правовідносини сторін за векселями регулюються нормами міжнародного та національного прав.
Виділяються країни, вексельне законодавство яких грунтується на Женевській системі вексельного права, та держави з англо-американським правом. Україн

Відсутність одного із перерахованих реквізитів робить документ недійсним.
У договорі чекодавача з банком може бути умова, що банк зобов’язується оплатити "овердрафт", тобто суму більшу за залишок на банківському рахунку з нарахуванням на

Використання банківських гарантій у міжнародних розрахунках.
Банківська гарантія (БГ) - це письмове зобов’язання банка, страхової компанії або іншої юридичної чи фізичної особи виплатити зазначену у ній грошову суму у зазначений в

Ключові поняття
Експортний факторинг, факторинг, фактор-компанія, форфейтинг, форфейтирування,   1.Суть факторингової операції..Факторингові компанії та послуги, які вони надають

Переваги форфейтинга
5. Експортер вільний від: а) відповідальності по боргах імпортера у найближчому майбутньому (протягом 1 року); б) потенційних пасивів у вигляді боргів, які мають бути виплачені ім

Недоліки ФФ
1. Основним недоліком ФФ є його вартість. Облікова ставка по простих векселях може бути достатньо високою, і експортер може домовитись про фінансування, гарантоване Відділом гарантування експ. кред

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги