рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Культура усного ділового мовлення

Культура усного ділового мовлення - раздел Образование, Мова ділових паперів Офіційно-Діловий Стиль (О Дс), Окрім Писемної Форми, Реалізується Також І В У...

Офіційно-діловий стиль (О ДС), окрім писемної форми, реалізується також і в усній (ділові паради, публічні виступи, телефонне спілкування та ін.). Усне ділове спілкування передбачає всілякі способи взаємодії між співрозмовниками за допомогою вербальних (словесних) і нєвербальпих (поза, жести, міміка, одяг, знаки, символи) засобів.

Залежно від способу сприймання інформації, кількості учасників, форми спілкування можна поділити на такі види:

— контактне (безпосереднє);

— дистанційне (телефонне, селекторне);

— діалогічне (з одним співрозмовником);

—- монологічне (доповідь, промова);

— полілогічне (диспут);

— усне (розмова, бесіда);

— письмове (листи, телеграми, електронні засоби);

—- міжперсональне (нарада, колоквіум);

— масове (збори, мітинг);

— офіційне, функціональне (пов'язане зі службовою діяльністю);

— приватне, інтимно-сімейне (у невимушеній, неформальній обстановці);

— анонімне (між незнайомими — вулиця, транспорт).

Кінцевий позитивний результат спілкування залежить не стільки від мотивів, якими керується людина, скільки від уміння їх сформулювати й викласти.

Кожний із наведених вище видів передбачає дотримання відповідних етичних норм і правил спілкування. Людина може по-різному ставитися до свого співрозмовника, але етикет у поєднанні з почуттям власної гідності та самоповаги не дозволяє їй відкрито висловлювати негативні оцінки чи іншим чином виявляти негативне ставлення.

Різні прояви мовленнєвого етикету супроводжують більшість ситуацій міжперсонального, як і будь-якого іншого спілкування. Незалежно від змісту розмови мовці послуговуються висловлюваннями, що включають певні етикетні знаки. Вони й складають тематичні об'єднання різних за структурою мовних одиниць (слів, словосполучень, речень) на ознаку привітання, подяки, вибачення, побажання, прощання тощо. Кожне тематичне об'єднання є частиною доволі розгалуженої системи засобів вираження мовного етикету.

Вибір тієї чи іншої одиниці формул увічливості залежить від:

— ситуації;

— професії;

— соціального статусу;

— статі;

— освіти;

— віку.

За умов умілого володіння та врахування цих складових мовець має більше можливостей досягти поставленої мети. Важко не погодитися із соціолого-психологами, які запевняють, що успіх бізнесу на 85% залежить від уміння спілкуватися.

Науковцями розроблені основні постулати безконфліктного спілкування:

- постулат семантичного зв'язку (наявність загальної теми);

- новизна інформації у викладі точок зору;

- уникання зайвої деталізації;

- постулат детермінізму (знання причинно-наслідкових відношень, явищ, подій);

- постулат тотожності (наявність спільної вихідної точки зору для обох співрозмовників);

-обізнаність із минулим;

- прогнозування майбутнього;

істинність у словах і діях, словах і реаліях. Дотримуючись цих постулатів ділового спілкування та норм літературної мови, співрозмовники завжди дійдуть згоди й порозуміються.

Види усного спілкування

Бесіда — це розмова двох або більше осіб з метою отри­мання певної інформації, вирішення важливих проблем.

Бесіда — чи не найскладніший з усіх жанрів усного діло­вого спілкування, оскільки значною мірою це експромт, а для експромтів требі мати значний життєвий досвід, величезний запас теоретичних знань, а також досконало володіти мов­ним етикетом.

Щоб досягти успіху під час бесіди, треба ретельно готу­ватися до неї, бути уважним, тактовним до співрозмовника, постійно стимулювати в нього зацікавленість розмовою, вра­ховувати точку зору співбесідника, висловлювати свої думки точно, логічно, переконливо.

Зазвичай бесіда складається з таких етапів:

1. Визначення місця й часу зустрічі (на нейтральній, своїй, чужій території).

2. Початок бесіди. Він відіграє особливу роль у створенні сприятливої атмосфери спілкування. Отже, на початку бе­сіди передусім слід заручитися прихильністю свого спів­розмовника, тобто справити приємне враження про себе. Час, відведений на це, досить обмежений, а тому слід про­думати форму вітання, початкову фразу. На цьому етапі важ­ливе значення мають невербальні форми взаємодії — вираз обличчя, поза, вітальний жест.

3. Формування мети зустрічі.

4. Обмін думками та пропозиціями.

5. Закінчення бесіди.

Під час бесіди треба триматися скромно й одночасно впевнено. Не слід розмовляти уривчасто, ви маєте бути спо­кійним, чемним, щоб створити психологічно сприятливу атмосферу довіри, доброзичливості.

Десять кроків, що дозволять провести бесіду успішно

1. Ретельна підготовка.

Перед початком бесіди складіть її план, проаналізуйте ситуацію

2. Пам'ятайте, до чого Ви прагнете.

Чітко сформулюйте мету бесіди.

3. Намагайтесь створити атмосферу довіри.

Співбесідник намагатиметься для Вас зробити щось хо­роше, якщо Ви справите приємне враження на нього.

4. Не підозрюйте співбесідника в ненадійності.

Взаємна довіра завжди необхідна, аби досягти постав­леної мети.

5. З'ясуйте перед бесідою, чи має ваш співбесідник відповідні повноваження.

6. Не змушуйте співбесідника постійно приймати рішення.

7. Зосереджуйтесь на реальних потребах, а не на амбіціях.

Поважайте думки співрозмовника, як свої власні. Дотри­муючись цього правила. Ви матимете більше шансів обми­нути гострі кути й узгодити рішення.

8. Слухайте уважно співбесідника й ставте коректні запитання.

Вміння слухати співрозмовника спонукає його до вислов­лювання власних думок, почуттів, переконань. Тоді виникає мить щирості, істинності, взаєморозуміння, поваги.

9. Працюйте на перспективу, а не на проміжні резуль­тати,

10. Підсумуйте результати бесіди.

Важливі рішення бажано зафіксувати на папері.

Ділова нарада – це робота колективного розуму, спрямованого вмілим керівником у потрібне русло на плідний кінцевий результат.

Проблема, яка виноситься для обговорення на нараду, може мати будь-який характер: організаційний, виробничий, дисциплінарний, інформаційний тощо.

Оптимальна кількість учасників наради – 10-12 осіб. Більша кількість учасників просто не зможе взяти активної участі в обговоренні, а менша не дасть змоги виявити різні погляди на проблему. Ефективність наради певною мірою залежить від рівня підготовки як самої наради, так і окремого її учасника й, безумовно, керівника.

Види нарад:

Інформаційна, оперативна або диспетчерська (селекторна, телефонна, комп’ютерна), дискусіна (полемічна), виробничі (службові).

Телефонна розмова

У наш час телефон — не лише один із найефективніших засобів зв'язку, а й спосіб налагодження офіційних ділових контактів між установами, спосіб підтримання приватних стосунків між людьми. По телефону здійснюються перего­вори, домовляються про важливі ділові зустрічі, вирішують численні оперативні питання, що виникають у ході управлін­ської діяльності, надають консультації, звертаються із про­ханнями, запрошеннями, висловлюють подяки, вибачення.

Телефонна розмова — один із різновидів усного мов­лення, що характеризується специфічними ознаками, зумов­леними екстрамовними причинами:

• співрозмовники не бачать один одного й не можуть ско­ристатися невербальними засобами спілкування, тобто передати інформацію за допомогою міміки, жестів, від­повідного виразу обличчя, сигналів очима тощо (від­сутність візуального контакту між співрозмовниками);

• обмеженість у часі (телефонна бесіда не може бути надто тривалою);

• наявність технічних перешкод (втручання сторонніх абонентів, погана чутність).

Отже, якщо ви людина ділова й цілеспрямована, перед­бачлива, якщо ви турбуєтеся про власний авторитет, а також престиж своєї установи і звикли враховувати все до наймен­ших дрібниць, то вироблення певних принципів поведінки у телефонному спілкуванні є просто необхідним і незамінним.

Фахівці з проблем усного ділового спілкування пропону­ють дотримуватися таких правил ведення телефонної роз­мови.

Якщо телефонуєте ви:

• насамперед привітайтеся, назвіть організацію, яку ви представляєте, а також своє прізвище, ім'я та по бать­кові. Зазвичай перші слова телефонної розмови сприй­маються погано, а тому називайте своє прізвище та ім'я останнім — принаймні це буде почуто;

• якщо телефонуєте в установу чи незнайомій людині, слід запитати прізвище. Ім'я та по батькові свого спів­розмовника. Можете також повідомити, з ким саме ви хотіли б поговорити;

• якщо телефонуєте у важливій справі, запитайте спо­чатку, чи є у вашого співрозмовника достатньо часу для бесіди;

• попередньо напишіть перелік питань, котрі необхідно з'ясувати, і тримайте цей перелік перед очима упродовж усієї бесіди:

• завжди закінчує розмову той, хто телефонує. Завершу­ючирозмову, неодмінно попрощайтеся, нетактовно класти слухавку, не дочекавшись останніх слів вашого співрозмовника;

• у разі досягнення важливих домовленостей згодом на­дішліть підтвердження листом або факсовим повідом­ленням.

Якщо телефонують вам:

• спробуйте якомога швидше зняти трубку й назвіть орга­нізацію, яку ви представляєте;

• у разі потреби занотуйте ім'я, прізвище та контактний телефон співрозмовника;

• розмовляйте тактовно, ввічливо: демонструйте розу­міння сутності проблем того, хто телефонує;

• не кладіть несподівано трубку, навіть якщо розмова є нецікавою, нудною та надто тривалою для вас;

• якщо ви даєте обіцянку, намагайтесь дотримати слова й виконати її якомога швидше. У разі виникнення склад­них питань запропонуйте співрозмовникові зустріч для детального обговорення суті проблеми;

• завжди стисло підсумовуйте бесіду, перелічіть ще раз домовленості, що їх ви досягай.

Незалежно від того, хто телефонує:

• будьте доброзичливим, у жодному разі не виказуйте свого невдоволення чимось;

• ставте запитання та уважно вислуховуйте відповіді на них;

• намагайтесь залишатися тактовним і стриманим, навіть якщо розмова стає вельми неприємною для вас;

• симпатія до вас зросте, якщо ви кілька разів упродовж бесіди назвете співрозмовника на ім'я та по батькові;

• особливо наголошуйте на найсуттєвішому. Якщо під час бесіди ви називаєте якісь числа, їх варто повторити кілька разів, аби уникнути прикрих непорозумінь;

• пам'ятайте, що по телефону звучання голосу значною мірою спотворюється, тому ваша артикуляція неодмін­но повинна бути чіткою, а темп мовлення — рівним, тон — спокійним, витриманим;

• намагайтеся якомога ширше використовувати лексичні можливості літературної мови (насамперед багату си­ноніміку), але при цьому завжди висловлюйтеся стисло й точно, правильно побудованими реченнями. Стежте за логікою викладу своїх думок, послідовністю;

• розмовляйте середнім за силою голосом.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Мова ділових паперів

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ВНУТРІШНІХ СПРАВ... В Тягнирядно...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Культура усного ділового мовлення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Одеса – 2011
    Рекомендовано до друку рішенням науково-методичною та вченою радою Одеського державного університету внутрішніх справ Протокол № 3 від 27 жовтня 2011 р.

Науковий стиль.
Основна функція цього стилю – пізнавально-інформативна: добути знання, з’ясувати і пізнати, передати й аргументувати їх. Науковий стиль представлений у підручниках, статтях, моногра

Офіційно-діловий стиль. Особливості ОДС.
Офіційно-діловий стиль– функціональний різновид мови, який служить для спілкування в державно-політичному громадському й економічному житті, законодавстві, у сфері управління адмін

Технічні вимоги
Для укладання будь-якого документа існує відповідний формат паперу. Загальновизнаний формат А4, тест якого друкується через півтора міжрядкових інтервали, формату А5 – через один інтервал. У ділово

Лінгвістичні вимоги
Текст ділового документа становить його основу і має бути грамотним. Писемна форма мовлення вимагає чітких синтаксичних конструкцій, суворого дотримання стилістичних норм і правил граматики. Зокрем

Технічні засоби: застосування мульті-медіа
Ключові поняття: адресат, адресант, заяви внутрішні й зовнішні, заяви прості, складні, рапорт, реквізити характеристики, резюме, автобіографія, наказ, наказ про прийняття на роботу, звільнення з ро

Реквізити заяви
1. Адресат (з великої літери праворуч) — посада, назва установи, звання, прізвище та ініціали посадової особи, на ім'я якої подається заява, у Д. відмінку, чергуючи закінчення -ові (-еві, -є

Підготовка та оформлення наказів про переведення (переміщення).
Накази про переведення працівників на іншу роботу (посаду) на тому самому підприємстві, в установі, організації готуються і оформлюються на підставі розпорядження власника (уповноваженого ним орган

Підготовка та оформлення наказів про звільнення.
Накази про розірвання трудового договору (звільнення з роботи) складаються, як правило, з двох частин: констатуючої (зазначаються коротко мотиви та причини припинення трудового договору) та розпоря

По першому питанню ми можемо зробити такий висновок.
Висновок; Ми ознайомилися з документами щодо особового складу, а саме: заявою, характеристикою, резюме, автобіографією, наказами щодо особового складу. Про що йде

Особливості вживання іменника в ОДМ.
Для того, щоб правильно і грамотно скласти тексти документів щодо особового складу, треба знати особливості вживання іменника в офіційно-діловому мовленні. а) Рід іменників.

Клична форма іменників II відміни
1.Закінчення –у мають: а) іменники твердої групи (зокрема із суфіксами – ик, - ок, - к):братику, хлопчику, синку, батьку;

Звертання, що складаються з кількох назв
а) Григорію Семеновичу, Ірино Андріївно, пане Максиме, друже Іване; б) пане Чорний, депутате Соколовський; в) пане голово (голова), товаришу майоре (майор). При складанні

Відмінювання прізвищ
а) У прізвищах з основою на г, к, хпри відмінюванні відбуваються чергування на з, ц, с:розказати Бразі Миколі, подарувати Мороці Оксані

Правопис прізвищ
Іншомовні власні назви слід передавати якомога ближче до мови оригіналу, дотримуючись, проте, норм українського правопису. Слід пам’ятати: 1.пріз

Тема лекції №3. Довідково-інформаційні документи
Мета:Ознайомити студентів з правилами оформлення довідково-інформаційних документів. Звернути увагу на культуру ведення листування. Ключові поняття: етикет службового лист

Реквізити
1.Назва міністерства (для державних структур). 2.Назва й адреса адресанта (ліворуч або посередині). 3. Номер і дата листа. 4. Назва й адреса установи (закладу) адресата,

Неправильно правильно
старша викладачка старший викладач досвідчена слідча досвідчений слідчий 10. Усі прикметники (у ролі означень), що вживаються у сполуках із числівниками два, три, чотири, с

Неправильно правильно
Япропоную усунути п. Куліша В.Д. Пропоную усунути п. Куліша В.Д. з посади лаборанта, яку він обіймав, з посади лаборанта у зв’язку з у зв’язку з його

Домашнє завдання.
Завдання 1. Напишіть прес-реліз про майбутню подію, яка була б цікавою для викладачів та студентів вищих навчальних закладів. Завдання 2. Перекладіть українською мовою наступні мовні зворо

Акт. Реквізити акта.
2. Таблиця, список, перелік. Їх реквізити. 3. Доручення. Розписка. Їх реквізити. 4. Особливості вживання дієслова в ОДМ.   Для самостійного опрацювання.

Особливості використання дієслів у діловому мовленні
Дієсловом називається частина мови, що означає дію або стан предмета як процес. У систему дієслова входять такі форми: а) неозначена форма (інфінітив): прочитати, затвердити, с

Обліково-фінансові документи
План до практичних занять 1. Таблиця, список, перелік. 2. Накладна. 3. Акт. 4. Особливості вживання дієслова в ОДМ.   Завдання 1. Продовжі

Обліково-фінансові документи
План до практичних занять 1. Доручення. 2. Розписка. 3. Правопис прислівників.   Завдання 1.Продовжіть речення. 1

Вживання числівників в офіційно-діловому мовленні.
У ділових паперах доводиться мати справу з величезною кількістю числових назв. Основні правила запису числівників (числових назв): 1. Простий кількісний числівник, який називає од

Усне ділове спілкування
План практичних занять 1. Культура усного ділового мовлення та мовленнєвий етикет. 2. Бесіда. 3. Телефонна розмова. 4. Особливості вживання прийменника в ОДМ.

Этикет и этикетка
Казалось бы, что между этими словами общего? Этикетку все видели, все знают. На спичечных коробках, на бутылках с газированной водой, на новых брюках, купленных в магазине, яркая наклейка, цветной

Запам’ятайте акцентуаційні норми
беремо нести (внести) була, було, були новий валовий ознака везти (ввезти) пеня

Подвійний наголос
алфавіт алфавіт весняний весняний договір договір завжди завжди простий простий я

Усне ділове спілкування
План практичних занять   1. Публічний виступ – один з ефективних засобів впливу на соціальні явища і процеси, важлива складова успіху в усіх сферах діяльності людини.

Тема лекції №6. Особливості синтаксису професійного мовлення.
Мета:Ознайомити студентів з синтаксичними особливостями побудови професійних текстів, акцентологічними нормами української мови. Навчити правильно добирати прийменникові конструкці

Прийменник. Використання прийменників у ділових паперах
Прийменник – це службова частина мови, яка уточнює граматичне значення іменника і виражає зв'язки між словами в реченні. Сфера вживання прийменників у діловій мові необмежена. Виражаючи см

Чергування прийменників з, із, зі(зо) та у-в
Прийменник з уживається: на початку речення: з наступного року...; після паузи (коми, тире, крапки з комою, двокрапки, дужки): дилери можуть укладати угоди між со

Чергування прийменників у – в
Прийменник у вживається: 1) між приголосними: отримав у сумі, сплатив у розмірі; 2) на початку речення: У період...; 3) після паузи (коми, крапки з к

Особливості синтаксису професійного мовлення.
План практичних занять 4. Синтаксичні особливості професійних текстів. 5. Будова і характер речень. 6. Правила скорочень. Типи абревіатур та їх використання. &nb

Практичні завдання
Завдання 1.Перебудуйте подані конструкції за нормами української мови. Відділ по міжнародним зв'язкам, їздити по нашим доро­гам, пройтися по магазинам, ходить по лю

Тренувальні вправи
  Завдання №1.З’ясуйте, зміст яких понять розкривають запропоновані визначення: 1. Друкована стандартна форма документа з реквізитами, що містять пос

Теми рефератів
(Теми не повинні повторюватися не більше трьох разів) Українська мова: історія та сучасність. Походження і розвиток української мови. Українська мо

Питання для контролю знань та умінь студентів
1. Які взаємозв¢язки існують між мовою і думкою? 2. Які сфери соціального життя охоплює мова? Роль мови в діловому спілкуванні. 3. Чому вважають мову основним виразником куль

Довідка
Довідка - документ, який засвідчує біографічні і юридичні факти, діяльність окремих службових осіб. Вона надається підприємством, установою, організацією на вимогу працівника; подається до навчальн

Характеристика
Характеристика - це документ, у якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника. Є характеристики виробничі, атестаційні, для вступу до навчального закладу та ін. Прізвище, ім'я та по б

Акт № 2
передачі матеріальних цінностей однією матеріально відповідальною особою іншій.   20. 03. 2011 м.Одеса Підстава: усне розпорядження начальника кафедри. Скла

Доповідна записка
Доводжу до Вашого відома, що протягом першого семестру студент 3-го курсу Пантелєєв О.І. пропустив 43 академічних години , немає атестації. Прошу вжити заходи до студента Пантелєєва О.І. &

Оголошення
Оголошення— це документ, у якому міститься необхідна іформація. За змістом оголошення поділяються на два види: організаційні — оголошення про подію чи захід; рекламні — оголошення про навчання, роб

Протокол
Протокол — це документ колегіальних органів, у якому фіксують місце, час, мету і результат проведення зборів, конференцій, засідань, нарад та ін. У протоколі занотовують склад присутніх, зміст допо

Витяг із протоколу
Витяг ізпротоколу — один із найпоширеніших видів документації. Він є короткою (усіченою) формою повного протоколу, відображає конкретне окреме питання. Витяг надається окремим особам чи надсилаєтьс

Службові листи
Службовий лист – це один із різновидів інформаційних документів для писемного спілкування й оперативного управління процесами діяльності організацій, установ та їх структурних підр

Ндивідуальних планів роботи викладачів
Просимо виготовити бланки індивідуальних планів роботи викладачів на папері видавництва у кількості 1 (однієї) тисячі штук протягом 2 кварталу 2009 року. Оплату гарантуємо. Ректор інститут

Списки. Перелік.
Список — документ, який містить перелік (реєстрацію) осіб, предметів, об'єктів у певному порядку: осіб за абеткою; подій у хронологічному порядку; предметів та ін. від більш значущого (дорожчого) д

Автобіографія
Автобіографія — це документ, у якому особа власноручно у хронологічному порядку подає стислий опис свого життя та діяльності. Незважаючи на довільний виклад тексту, обов'язково зазначаютьс

Доручення
Доручення– це документ за яким приватна, офіційна особа чи організація надає право (повноваження) іншій приватній, офіційній особі чи організації на законних підставах здійснювати від її імені певн

Доручення
Я, Комар Світлана Олегівна, курсант 2-го курсу факультету №3, доручаю курсанту 2-го курсу Мартиш Ірині Леонідівні, за її паспортом серії БА №447019, виданим 10.03.91 Миколаївським РВ УМВС України в

Запам’ятайте відповідники стійких виразів!
без видимой причины – не знати, з якої причини без отказа - безвідмовно без стеснения - не соромлячись бесполезный труд - марна праця быть на хорошем счету – мат

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги