рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Визначення модуля Юнга пружних матеріалів.

Визначення модуля Юнга пружних матеріалів. - раздел Образование, До лаборатоних робіт з курсу загальної фізики Механіка і молекулярна фізика Мета Роботи: Визначити Модуль Юнга Методами Розтягнен...

Мета роботи: Визначити модуль Юнга методами розтягнення та вигину для різних матеріалів, які мають форми трубок і пластин.

Деформацією називають зміну форми та об’єму тіл під дією різних сил. В залежності від сил, які діють, розрізняють наступні види деформацій: розтягнення, стиснення, зсув, кручення, вигиб. Всіляка деформація пружного тіла супроводжується виникненням пружних напруг. Вони виникають внаслідок того, що зовнішня сила викликає зміщення одних частин відносно інших. Кожна частина тіла діє на оточуючі її частини, які , в свою чергу, чинять на неї рівну та протилежну дію. Таким чином через будь-яку площадку усередині тіла передається дія двох рівних та протилежних сил. Границя відношення сили до площини перетину , на яку вона діє, визначена за умови, що площа перетину прямує до нуля, називається напругою в даній точці тіла:

.

Напруги в різних точках тіла – різні, та тільки в деяких випадках можна вважати їх постійними у взятому перетині. В цьому випадку напруга рівна s =. При зміні зовнішньої сили, деформація, яка її викликає, також змінюється. При невеликих зовнішніх силах, тобто для пружних (малих) деформаціях спостерігається пропорціональність між зовнішньою силою та величиною деформації (закон Гука: , де k – коефіцієнт пружності, що залежить від матеріалу та фізичного стану тіла). Після закінчення дії зовнішньої сили деформація зникає, тобто тіло відновлює свою початкову форму та розміри. Це стадія пружних деформацій. При збільшенні деформуючої сили пропорційність порушується, деформація зростає швидше, причому після закінчення дії сили деформація зникає не повністю. Це стадія пластичних деформацій. Напругу, яка розмежовує стадії пружних та пластичних деформацій, називають межею пружності тіла. Деформація, яка зберігається після закінчення дії сили, називається залишковою. При ще більшому збільшені зовнішньої сили тіло можна зруйнувати. Напруга, вище якої тіло руйнується, називається межею міцності.

 

а) Визначення модуля Юнга по деформації розтягнення

Розглянемо випадок деформації розтягнення для тіла, яке має скрізь однакову товщину. Прикладом можуть бути металева нитка, дріт. Якщо верхній кінець такого тіла закріпити, а до нижнього підвисити тягар масою m, то тіло буде видовжуватися. Позначимо його початкову довжину через ,а абсолютне подовження через . За величину деформації приймемо відносне подовження . По закону Гука відносне подовження e пропорційне напрузі: e ~ s. З розмірковувань зручності коефіцієнт пропорційності вводять, як обернену величину Е, яка називається модулем Юнга. Вона вимірюється Н/м. На практиці зручно користуватися кг/мм. Закон Гука в цьому випадку записується у вигляді:

або .


З цієї рівності очевидно, що модуль Юнга рівний тій напрузі, яка б розтягнула тіло вдвічі () в порівнянні з початковою довжиною. Однак для більшості тіл це неможливо, так як такі напруги перевищують межу міцності. Модуль Юнга з врахуванням виразу для площі перетину дроту обчислюють за формулою:

,

де P = mg – сила, з якою розтягується досліджуваний зразок. Модуль Юнга характеризує пружні властивості і є важливою характеристикою тіл. Для знаходження модуля Юнга методом розтягнення використовується пристрій, який зображений на рис.6.

До досліджуваного зразку приєднана платформа, на яку послідовно кладуть гирі, в результаті чого змінюється натяг дроту. Індикатор відмічає збільшення довжини дроту. При проведенні досліду необхідно мати на увазі, що сталевий дріт при відсутності навантаження завжди трохи зігнута, що не може сказатися на результатах, особливо при великих навантаженнях. Випрямляти дріт шляхом збільшення початкової напруги небезпечно, бо це може призвести до невиконання закону Гука, тобто можуть виникнути залишкові деформації.

 

Порядок виконання роботи:

1. Встановити індикатор на нуль.

2. В процесі експерименту необхідно слідкувати за виконанням закону Гука (лінійного зв’язку між відносним подовженням та напругою). Для цього необхідно навантажити дріт одним з тягарів масою 0.5 кг, потім його забрати, відмічаючи кожен раз абсолютне подовження D. Повторити експеримент з двома, трьома, чотирма і п’ятьма гирями. Якщо довжина дроту не повертається в початковий стан, необхідно кожного разу аретирувати (встановлювати на нуль) індикатор.

3. Зняти залежності подовження сталевого дроту від її навантаження при зростаючому та спадаючому навантаженні.

4.Дані заносять до таблиці і обчислюють абсолютне подовження на 1 кг тягаря, а потім знаходять середнє значення цієї величини, яке разом з іншими величинами використовується для визначення модуля Юнга.

5.За допомогою мікрометра в декількох місцях (не менш 5 вимірів) вимірюють діаметр досліджуваного зразка. Обчислюють середнє значення і довірчий інтервал. При вимірюванні діаметру необхідно зве трути увагу на те, щоб не згинати дріт мікрометром.

6. Виміряти довжину дроту та знайти похибку її вимірювання.

7. Відносну похибку модуля Юнга визначають за формулою:

.

Тут і - довірчі інтервали, які знаходять, обробляючи прямі виміри, а D0 – абсолютна погрішність вимірів довжини зразка лінійкою.

Для полегшення розрахунків результати вимірювання можна заносити в таблицю:

 

 

m, кг навантаження розвантаження
0.5 1.0 1.5 2.0 2.5 2.0 1.5 1.0 0.5
D, мм                  
D/P, мм/Н                  

 

 

б) Визначення модуля Юнга по деформації вигину

 

Якщо пружну пластинку чи трубу нерухомо закріпити одним кінцем у стіні, а інший кінець навантажити тягарем масою m, цей кінець буде опускатися, зразок вигибається. При вигині верхні шари розтягуються, нижні – стискуються, а середній шар, який називається нейтральним, зберігає свою довжину. Очевидно, що середня частина майже не чине опір вигину. Ця обставина враховується в техніці і знаходить відображення в природі. Наприклад, стержні, які працюють на вигиб, звичайно роблять порожніми, чим досягають економії матерії і полегшують конструкції без шкоди для міцності.


Переміщення l, яке отримує вільний кінець стержня, називають стрілою прогину. Стріла прогину буде тим більша, чим більше навантаження і, крім того, вона повинна залежати від форми і розмірів пластини і її модуля пружності. Можна показати, що для пластини, яка має довжину L, ширину а і висоту b, стріла прогину дорівнює , де Е – модуль Юнга, а mg – навантаження, яке прикладене до незакріпленого кінця. Якщо пластина буде обома кінцями покладена на тверді опори і навантажена в середині вантажем масою m (рис.7), то при розрахунку стріли прогину необхідно в формулу замість mg підставити mg/2, а замість L підставити L/2. Тобто пластина, яка опирається обома кінцями на опори, веде себе так, якби вона була закріплена посередині, а на кожен з кінців діяла б спрямована сила, яка дорівнює Р/2. Отже, стріла прогину дорівнює . З цієї формули знаходимо модуль Юнга для зразка у вигляді пластини

.

Пристрій для визначення модуля Юнга методом вигину являє собою масивну платформу с двома стійками на кінцях, на які поміщують досліджуваний зразок. Посередині на спеціальній штанзі закріплюють індикатор для визначення стріли прогину.

 

Порядок виконання роботи:

1. Штангенциркулем декілька разів (не менш п’яти) вимірюють довжину, ширину і висоту пластини. Розраховують середнє значення і довірчий інтервал цих величин.

2. Пластину посередині навантажити і розвантажити послідовно тягарями 0.5 кг, 1.0 кг, 1.5 кг, 2.0 кг, 2.5 кг і кожен раз визначають стрілу прогину індикатором. Перевірити, чи повертається пластина в початковий стан.

3.Дані заносять до таблиці і визначають величину стріли прогину на одиницю ваги () для кожного виміру, а потім розраховують середнє значення і довірчий інтервал.

4. Відносну похибку модуля Юнга визначають по формулі:

;

5. Перевірити, чи суттєво залежить результат від точки прикладення сили. Для цього змістити точку розташування важків на 5 мм від попередньої. Порівняти отримане значення модуля Юнга з попереднім, знайденим для навантаження, прикладеного до середини стержня.

 

Контрольні питання та завдання:

1.Які основні види деформацій ви знаєте?

2.Сформулюйте закон Гука.

3.Який фізичний зміст модуля Юнга? В яких одиницях він вимірюється?

4.Який механізм виникнення залишкової деформації?

5.Від чого залежить величина стріли прогину?

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До лаборатоних робіт з курсу загальної фізики Механіка і молекулярна фізика

Одеський національний університет імені І І Мечникова... Методичні вказівки до лаборатоних робіт з курсу загальної фізики...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Визначення модуля Юнга пружних матеріалів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

МАТЕМАТИЧНА ОБРОБКА РЕЗУЛЬТАТІВ ВИМІРЮВАНЬ І ПРЕДСТАВЛЕННЯ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНИХ ДАНИХ
Результати будь-якого експериментального досліджень фізико-хімічних явищ (фізичного експерименту) необхідно уміти проаналізувати. Це значить, що в лабораторії необхідно навчитися не тільки вимірюва

Похибки результатів вимірювань
Істинне значення фізичної величини абсолютно точно визначити неможливо. Кожне вимірювання дає значення визначуваної величини x з деякою похибкою

Похибки прямих вимірювань.
Нехай в результаті повторюваних вимірювань фізичної величини маємо послідовні значення х1, х2, ..., хj , ...,хn. Подамо результ

Похибки непрямих вимірювань.
Як бути, якщо х визначається не прямим вимірюванням, а непрямим, тобто за наслідками вимірювань інших величин у і z? Хай х є деякою функцією у і z, тобто

Правила обчислення похибок
Похибка звичайно виражають однією значущою цифрою і лише при особливо відповідальних вимірюваннях – двома. Похибки вимірювання указують, які цифри є сумнівними в числовому значенні зміряної величин

Обчислення з наближеними числами
Маючи результати вимірювань можна визначити вірні, сумнівні і невірні цифри. Якщо похибка містить в собі десятки, то число десятків буде сумнівним. Наприклад, в серії вимірювань одержано:

Похибки засобів вимірювання.
Для характеристики більшості вимірювальних приладів часто використовують поняття приведеної похибки (класу точності). Приве

Графічне представлення результатів вимірювань
Графічний метод зручно застосовувати тоді, коли досліди проводяться для вивчення залежності між двома величинами. Перевага графіків – це, перш за все, наочність, тобто достатньо ясне представлення

Вимірювання лінійних розмірів тіл і визначення їх об’ємів
Мета роботи: ознайомитися з методикою обробки результатів прямих і непрямих вимірювань на прикладі визначення об’ємів циліндра і кулі. Для вимірювання лінійних вели

Контрольні запитання і завдання.
1. Що значить виміряти фізичну величину? 2. У якому випадку можна вважати, що результати вимірювань узгоджуються з очікуваною залежністю між досліджуваними величинами? 3. Як бути,

Визначення моменту інерції махового колеса
Мета роботи: використовуючи закон збереження механічної енергії, експериментально визначити момент інерції махового колеса і порівняти отриманий результат з розрахунк

Порядок виконання роботи
1. Виміряти штангенциркулем в декількох місцях (не менше 5 разів) діаметр вала, на який намотується нитка. Обробивши результати, знайти радіус вала і довірливий інтервал. 2. Обертаючи коле

По методу Стокса
Мета роботи – з рівняння руху тіла сферичної форми в в’язкому середовищі визначити швидкість падіння тіла і порівняти її з дослідними даними. В даній роботі розгляд

Порядок виконання роботи
1. З допомогою мікрометра виміряти діаметр скляної кульки 5 разів. 2. Опустити кульку в гліцерин і визначити час її руху між мітками. 3. Досліди повторити декілька разів з кулькам

Порядок виконання роботи
1. Включити осцилограф і дати прогрітися 4 – 5 хв. З допомогою ручок «Яркость» і «Фокус» отримати чітке зображення променя. 2. Ввімкнути генератор звукової частоти і дати прогрітися 4 – 5

B)Визначення швидкості звука в повітрі методом резонансу.
Мета роботи : ознайомитися з умовами виникнення резонансу в повітрі і визначити швидкість звука. При поширенні звукової хвилі в газах відбувається багаторазове стис

Порядок виконання роботи
1. Вдарити молоточком по ніжкам камертона і піднести його до відкритого кінця труби А, заповненої водою. 2. Опускати баластну посудину В, збільшуючи тим самим висоту повітряного стовпа.

За методом Клемана-Дезорма
Мета роботи:зрозуміти газові закони та перший закон термодинаміки, ознайомитися з методами визначення відношення теплоємності газу при сталому тиску до його теплоємності при

Порядок виконання роботи
1.Накачати у балон небагато повітря, дати йому набути температури оточуючого середовища, що буде видно вже по встановленій різниці рівнів h1 рідини у манометрі. Записати цю різницю.

Контрольні питання
1.Що таке теплоємність? В яких одиницях вимірюються питома та молярна теплоємності? 2.Що характеризує та від чого залежить теплоємність тіла? Чим відрізняються питома та молярна теплоємнос

Бензолу.
Мета роботи – експериментально вивчити залежність тиску насичених парів бензолу від температури, а також визначити питому теплоту випаровування бензолу. Для опису с

Порядок виконання роботи
1. Повернути кран в таке положення, щоб насос був сполучений з U-образною трубкою. При кімнатній температурі створити в системі розрідження. Відкачування вести до тих пір, поки не врівноважаться рі

За допомогою електролізу
  Виходячи з молекулярно-кінетичного тлумачення поняття температури (міра середньої кінетичної енергії молекул), її слід вимірювати в одиницях енергії. Проте це дуже незручно на практ

Повітря психрометром Августа.
Мета роботи:визначити відносну та абсолютну вологість за допомогою психометра Августа. Атмосферне повітря містить деяку кількість

Порядок виконання роботи
1. Змочити батист, яким покрито балончик “мокрого” термометра, дистильованою водою за допомогою резинової груші або піпетки. Треба уважно слідкувати за тим, щоб вода не потрапила на другий термомет

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги