рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Оцінка неплатоспроможності та банкрутства підприємства.

Оцінка неплатоспроможності та банкрутства підприємства. - раздел Образование, Аналіз господарської діяльності Основне Цільове Спрямування Проведення Аналізу Фінансових Передумов Не...

Основне цільове спрямування проведення аналізу фінансових передумов неплатоспроможності та банкрутства підприємства – оцінка ймовірності неплатоспроможності підприємства, обґрунтування рішення про визнання структури балансу незадовільною, а підприємства – неплатоспроможним згідно чинного законодавства. Рішення про неплатоспроможність підприємства приймаються за умови визнання структури балансу незадовільною.

Незадовільна структура балансу – це такий стан майна та зобов’язань боржника, коли за рахунок власного майна він неспроможний забезпечити своєчасне виконання зобов’язань перед кредиторами у зв’язку з недостатнім рівнем ліквідності такого майна. Для задовільності структури балансу загальна вартість майна повинна як мінімум дорівнювати загальній сумі зобов’язань боржника або перевищувати її[23].

Завдання, об’єкти й етапи аналізу фінансових передумов неплатоспроможності та банкрутства підприємства наведено на рис. 8.1.

Рис. 8.1. Загальна модель аналізу фінансових передумов неплатоспроможності та банкрутства підприємства

Аналіз неплатоспроможності та банкрутства підприємства здійснюється у два етапи:

ð діагностичний– для визначення рівня платоспроможності підприємства;

ð поглиблений– для виявлення причин фінансової кризи підприємства й можливих шляхів її усунення.

Діагностичний аналіз проводиться:

ð на підготовчому етапі процесу відновлення платоспроможності: 1) для з’ясування дійсного стану підприємства; 2) перед подачею заяви до суду;

ð на етапі розпорядження майном – на дату порушення справи про банкрутство та на дату проведення зборів комітету кредиторів, на яких визначатиметься можливість санації;

ð на етапі санації – на дату початку виконання плану санації і щоквартально на кожну звітну дату аж до закінчення справи про банкрутство (останній раз – на дату складання звіту керуючого санацією).

У межах діагностичного аналізу визначається вид неплатоспроможності. У Методичних рекомендаціях щодо виявлення та розкриття злочину[24] визначено три види неплатоспроможності:

ð поточна неплатоспроможність визначається за формулою:

Пн = ДФІ + ПФІ + ГК – П = Ф1 Р 040, 045 + Ф 1 Р 220 + Ф1 Р 230, 240 – Ф1 Р 620, (8.1)

де Пн – коефіцієнт поточної неплатоспроможності; ДФІ – довгострокові фінансові інвестиції; ПФІ – поточні фінансові інвестиції; ГК– грошові кошти та їх еквіваленти; ПЗ –поточні зобов’язання.

Якщо підприємство має позитивне значення коефіцієнт поточної неплатоспроможності,то воно вважається цілком платоспроможним. Негативне значення свідчить про наявність поточної неплатоспроможності.

Якщо стан поточної неплатоспроможності має місце на початок і кінець кварталу, то згідно з чинним законодавством фінансовий стан підприємства відповідає визначенню боржника, який не в змозі розрахуватися за своїми зобов’язаннями протягом трьох місяців з моменту їх виникнення.

Проте, це не є причиною для негайної розробки плану санації. По-перше, результати одного кварталу не є показовими, а по-друге, цей спосіб визначення боржників не враховує ні реального фінансового стану підприємства, ні принципів бухгалтерського обліку. Адже, окрім інвестицій і грошових коштів, у підприємства можуть бути запаси, дебіторська заборгованість, частина з яких є набагато ліквіднішою за інвестиції, тим паче довгострокові інвестиції. Крім того, непогашення заборгованості протягом трьох місяців може бути пов’язане з наявністю відстрочених платежів за договорами, за виданими векселями на строк більше трьох місяців тощо;

ð критична неплатоспроможність спостерігається за умови невідповідності нормативному значенню коефіцієнта покриття і коефіцієнта забезпеченості власними засобами та наявності на початок і кінець кварталу ознак поточної неплатоспроможності. Критична неплатоспроможність передбачає стан потенційного банкрутства;

ð надкритична неплатоспроможність спостерігається за умови наявності збитків у підприємства та ознак критичної неплатоспроможності.

Стану надкритичної неплатоспроможності підприємство, яке бажає працювати і надалі, повинно уникати. Це пов’язано з тим, що наявність ознак надкритичної неплатоспроможності відповідає фінансовому стану боржника, коли він відповідно до законодавства зобов’язаний звернутися у місячний термін до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, тобто коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання його грошових зобов’язань у повному обсязі перед іншими кредиторами. У цьому випадку йдеться про банкрутство, що передусім передбачає ліквідаційну процедуру. Отже, необхідно докласти немало зусиль, для уникнення цієї ситуації.

За наявності хоча б одного з видів неплатоспроможності підприємства необхідно здійснювати поглиблений аналіз неплатоспроможності та ймовірності банкрутства підприємств.

В межах поглибленого аналізу для прогнозування банкрутства використовуються різні показники, які включаються до системи формалізованих критеріїв.

Існує багато методик визначення ймовірності банкрутства. Вибір тієї чи іншої методики залежить від особливостей галузі та самого підприємства, окрім цього навіть самі методики можуть коригуватися із врахуванням специфіки діяльності суб’єкта господарювання.

Охарактеризуємо найбільш поширені з них:

1. Коефіцієнт Бівера (Кб).Першим фінансовим аналітиком, який використав статистичні прийоми у поєднанні з фінансовими коефіцієнтами для прогнозування імовірного банкрутства підприємства, був В.Х. Бівер (W.H. Beaver). При визначені фінансових “збоїв” він розглядав широкий спектр критеріїв. Аналітик вивчав проблеми підприємств, пов’язані з нездатністю виконувати свої фінансові зобов’язання (або труднощами з погашенням заборгованості у встановлений строк). В.Х. Бівер створив базу даних, яку використовував у своїй моделі для статистичного тестування надійності 30-ти фінансових коефіцієнтів. Середнє значення даних показників у суб’єктів господарювання, які не мали фінансових проблем, порівнювалися з величиною показників у компаній, які пізніше збанкрутували.

Коефіцієнт Бівера розраховується за наступною формулою:

, (8.2)

де ЧП – чистий прибуток, грн.; Аморт – нарахована сума амортизації, грн.; ДЗ – довгострокові зобов’язання, грн.; ПЗ – поточні зобов’язання, грн.

Ознакою формування незадовільної структури балансу є такий фінансовий стан підприємства, у якого протягом тривалого періоду
(1,5 –2 роки) коефіцієнт Бівера не перевищує 0,2, що відображає небажане скорочення частини прибутку, направленого на розвиток діяльності.

Середнє значення коефіцієнта Бівера у збанкрутілих через п’ять років підприємств – приблизно 0,20 і досить швидко зменшується. За п’ять років до банкрутства він складає у середньому 0,20; за два роки до банкрутства коефіцієнт має уже негативне значення. В “успішних” підприємств коефіцієнт Бівера складає біля 0,45.

2. Z-рахунок Альтмана[25]. Ця методика запропонована у 1968 р. відомим західним економістом, професором Нью-Йоркського університету Едвардом Альтманом (Edward I. Altman).

Для розрахунку даного показника у результаті дослідження 22 фінансових коефіцієнтів 66 підприємств відібрано 5 найважливіших для прогнозу банкрутства коефіцієнтів, які найбільше характеризують прибутковість капіталу та його структуру з різних позицій.

Розрізняють двох- та п’ятифакторну моделі Z-рахунку Альтмана.

Двохфакторна модель Z-рахунку формується за допомогою коефіцієнтів покриття П) і автономії авт):

Z = – 0,3877 – 1,0736 КП + 0,0579 Кавт (8.3)

Для підприємств, у яких Z = 0, імовірність банкрутства становить 50 %. Від’ємні значення Z свідчать про зменшення імовірності банкрутства.
Якщо Z > 0, то імовірність банкрутства перевищує 50 % і підвищується зі збільшенням значення Z.

Ця модель не потребує значного обсягу вихідної інформації, але її недоліком є недостатня точність прогнозування імовірності банкрутства (похибка D Z = ± 0,65).

Для того, щоб прогноз був точнішим, у західній практиці застосовують п’ятифакторну модель Z-рахунку:

Z = 1,2 К1 + 1,14 К2 + 3,3 К3 + 0,6 К4 + 0,999 К5 , (8.4.)
, (8.5)
, (8.6)
, (8.7)
, (8.8)
, (8.9)

де РК – робочий капітал, грн.; А – загальна вартість активів, грн.;
ЧП – чистий прибуток, грн.; П до оп. – прибуток до оподаткування, грн.;
ВК – власний капітал (ринкова вартість акцій), грн.; ПЗ – поточні зобов’язання, грн.; ЧД – чистий дохід, грн.

Таблиця 8.2. Рівень ймовірності банкрутства

Значення Z-рахунку Ймовірність банкрутства
1,80 і менше дуже висока
від 1,81 до 2,70 висока
від 2,71 до 2,90 існує можливість
2,91 і вище дуже низька

 

Якщо отримане в результаті розрахунків значення Z-рахунку складає менше 1,80, то це свідчить про нераціональне розміщення капіталу підприємства.

3. Показник діагностики платоспроможності Конана і Гольдера

4. Визначення ймовірності банкрутства за Лісу (ZЛ)

5. Визначення ймовірності банкрутства за Таффлером (ZТ)

6. Модель Спрінгейта

Для прогнозування й оцінки потенційного банкрутства економічного суб’єкта, окрім наведених, необхідно використовувати й інші показники (оцінка ліквідності та платоспроможності, фінансової стійкості, ділової активності тощо).

 

Питання для самоконтролю:

1. Значення та завдання фінансового аналізу.

2. Інформаційне забезпечення та інструментарій фінансового аналізу.

3. Методики фінансового аналізу.

4. Експрес-аналіз діяльності підприємства.

5. Розкрити порядок проведення аналізу майнового потенціалу.

6. Методика аналізу ліквідності та платоспроможності підприємства.

7. Методика аналізу фінансової стійкості підприємства.

8. Методика аналізу ділової активності підприємства: завдання, об’єкти і етапи.

9. Охарактеризувати показники фінансових результатів, які вивчаються у ході аналізу.

10. Назвати завдання та об’єкти аналізу фінансових результатів.

11. Пояснити особливості факторного аналізу фінансових результатів від різних видів діяльності.

12. Розкрити сутність показників рентабельності та порядок їх аналізу.

13. Значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу фінансових передумов неплатоспроможності та банкрутства підприємства.

 

 


РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Аналіз господарської діяльності

Житомирський державний технологічний університет... Навчально методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Оцінка неплатоспроможності та банкрутства підприємства.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЖИТОМИР
ЗМIСТ Вступ Програма дисципліни Методичні вказівки до вивчення курсу

Суб’єкти, джерела інформації та інструментарій аналізу господарської діяльності. Методика комплексного аналізу господарської діяльності.
Самостійною наукою економічний аналіз визнаний всього чотири-п’ять десятиріч тому. Виділення економічного аналізу в спеціальну галузь знань зумовлено двома закономірностями суспільного розвитку:

Методика аналізу забезпеченості та ефективності використання трудових ресурсів підприємства.
Успішне функціонування економіки підприємства залежить від рівня його забезпеченості трудовими ресурсами. Праця поряд із засобами та предметами праці є необхідним елементом виробництва. До трудових

І. Методика аналізу забезпеченості підприємства трудовими ресурсами
Першим етапом аналізу використання трудових ресурсів підприємства є оцінка забезпеченості підприємства та його підрозділів трудовими ресурсами та руху робочої сили. Основними об’єктами аналі

Послідовність аналізу наявності та ефективності використання основних засобів.
Для здійснення господарської діяльності підприємства необхідні засоби виробництва: будівлі, машини, обладнання, сировина, матеріали, паливо тощо. Виробничі засоби промислових підприємств знаходятьс

Аналіз матеріальних ресурсів та ефективності їх використання
Необхідною умовою виробництва продукції є забезпечення його матеріальними ресурсами: сировиною, матеріалами, паливом, енергією, комплектуючими, напівфабрикатами тощо. У процесі споживання

Методика аналізу забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами
У ринкових умовах господарювання докорінно змінюється система постачання матеріальних ресурсів. Суттєво розширюється зона вибору контрагентів ринку сировинних ресурсів. У ході аналізу забе

Методика аналізу ефективності використання матеріальних ресурсів
Оцінка ефективності використання матеріальних ресурсів у практиці аналітичної роботи здійснюється за допомогою системи різноманітних показників: 1) узагальнюючі показники: матеріало

Завдання, інформаційне забезпечення та послідовність аналізу виробництва та реалізації продукції.
Рис. 5.2. Завдання, об’єкти й етапи аналізу виробництва та реалізації продукції Цільовим спря

Аналіз ритмічності роботи підприємства. Оцінка резервів збільшення випуску та реалізації продукції
Важливе значення при вивченні діяльності підприємства має аналіз ритмічності виробництва продукції, який є п’ятим етапом аналізу. Ритмічність випуску продукції

Методика аналізу витрат підприємства
Економічний аналіз витрат є важливим інструментом управління ними, що дозволяє надати узагальнюючу оцінку ефективності використання ресурсів і визначити резерви збільшення прибутку та зниження ціни

Етап 1. Аналіз загальної суми витрат підприємства
На першому етапі аналізу загальної суми витрат на виробництво (див. рис. 12.1) необхідно надати загальну оцінку рівня собівартості, визначити відхилення звітних показників від прогнозних, кошт

Етап 2. Аналіз структури витрат підприємства
Аналіз структури витрат дозволяє оцінити матеріаломісткість, трудомісткість, енергомісткість продукції, виявити тенденцію їх змін і вплив на собівартість продукції; своєчасно реагувати на відхиленн

Етап 3. Оперативний аналіз витрат підприємства
Важливу роль у оптимізації витрат відіграє оперативний економічний аналіз[15], який дає змогу своєчасно оцінити господарські ситуації, пов’язані з формуванням собівартості продукції, виявити негати

Етап 4. Визначення резервів зниження витрат підприємства
На заключному етапі аналізу витрат підприємства проводиться зведений розрахунок резервів зниження собівартості продукції та розробка заходів щодо використання виявлених резервів. Основні джерела ре

Значення та завдання фінансового аналізу, його інформаційне забезпечення та інструментарій
Розвиток економіки України сприяє активізації фінансової діяльності підприємств, пошуку додаткових джерел фінансування з обґрунтуванням розміру та структури залучених коштів. Водночас фінансовий ст

Методики фінансового аналізу
Питання організації і методики фінансового аналізу почали розроблятися на початку 90-х рр. ХХ ст. Є значна кількість публікацій вітчизняних і російських вчених (див. тему 7, список літератури).

Експрес-аналіз діяльності підприємства
Основним завданням експрес-аналізу є проведення загальної оцінки фінансово-майнового стану суб’єкта господарювання, виявлення основних тенденцій його зміни. Експрес-аналіз проводить

Таблиця 1.3. Аналітичний баланс підприємства
Показники На початок періоду На кінець періоду Відхилення сума, тис. грн.

Таблиця 1.4. Сукупність показників для експрес-аналізу
№ з/п Напрям аналізу Показники Оцінка майнового стану 1. Загальна сума засобів,

Завдання, об’єкти та методика аналізу майнового потенціалу підприємства
Розвиток економіки України сприяє активізації фінансової діяльності підприємств, пошуку додаткових джерел фінансування з обґрунтуванням розміру та структури залучених коштів. Водночас фінансовий ст

І. Побудова балансу ліквідності.
Аналіз ліквідності балансу полягає у порівнянні засобів за активом, згрупованих за рівнем їх ліквідності, та розташованими в порядку зменшення ліквідності із зобов’язаннями за пасивом, згрупованими

ІІ. Розрахунок та оцінка показників ліквідності і платоспроможності
Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності, коефіцієнт загальної платоспроможності) показує вартість оборотних активів підприємства, що припадає н

Аналіз фінансової стійкості підприємства
І. Загальна оцінка фінансової стійкості передбачає визначення: ð стійкості капіталу; ð ресурсної стійкості; ð стійкості управління.

ІІ. Визначення типу фінансової стійкості підприємства.
Для характеристики джерел формування запасів застосовується кілька показників, які відображають ступінь охоплення різних видів джерел: 1. Наявність власних оборотних засобів визначається з

Методика аналізу ділової активності підприємства: завдання, об’єкти і етапи
У широкому значенні ділова активність означає весь спектр зусиль, спрямованих на просування підприємства на ринках продукції, праці, капіталу. В контексті економічного аналізу діяльності це поняття

ІІ. Аналіз оборотності та ефективності використання ресурсів підприємства.
Після визначення оборотності оборотних активів доцільно визначити оборотність окремих їх складових (запасів, грошових засобів). Коефіцієнт оборотності запасів іноді називають показн

ІІІ. Аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості.
В межах аналізу ділової активності може бути проведений поглиблений аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості. Стан дебіторської та кредиторської заборгованості, їх розміри і якіс

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів
Здійснення господарської діяльності підприємствами передбачає ефективне поєднання великої кількості організаційних, трудових, матеріальних, фінансових та інших ресурсів. Успішність таких дій вимірю

Оцінка рентабельності діяльності підприємства
Показники економічної ефективності (рентабельності) залежно від обраної бази для зіставлення поділяються на три групи: витратні, ресурсні, доходні. Витратні показники рентабельності

А. ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА
1. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. – М., Финансы и статистика, 1998. – 288 с. 2. Бутинець Ф.Ф, Мних Є.В., Олійник О.В. Економічний аналіз. Практикум. Навчальний п

Б. ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА
8. Абрютина М.С., Грачев А.В. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учебно-практическое пособие. – М.: “Дело и Сервис”, 1998. – 256 с. 9. Акули М.В. Теория анализа хозяй

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги