рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методика аналізу ефективності використання матеріальних ресурсів

Методика аналізу ефективності використання матеріальних ресурсів - раздел Образование, Аналіз господарської діяльності Оцінка Ефективності Використання Матеріальних Ресурсів У Практиці Аналітичної...

Оцінка ефективності використання матеріальних ресурсів у практиці аналітичної роботи здійснюється за допомогою системи різноманітних показників:

1) узагальнюючі показники: матеріаломісткість продукції, матеріаловіддача, питома вага матеріальних витрат у собівартості продукції, коефіцієнт використання матеріалів;

2) індивідуальні показники: ефективність споживання окремих елементів матеріальних ресурсів (основних, допоміжних матеріалів, палива, енергії тощо), а також встановлення зниження матеріаломісткості окремих виробів (питомої матеріаломісткості). Питома матеріаломісткість окремих виробів може визначатися у вартісному, натурально-вартісному та натуральному вираженні.

Матеріаломісткість продукції є узагальнюючим вартісним показником, визначається як співвідношення суми матеріальних витрат до вартості виготовленої продукції і показує, скільки матеріальних витрат припадає на кожну гривню виготовленої продукції. Матеріаломісткість визначає суму матеріальних витрат: зростання матеріаломісткості збільшує суму матеріальних витрат, зниження – зменшує.

Матеріаловіддача – це обернений до матеріаломісткості показник, що характеризує вихід продукції з кожної гривні витрачених матеріальних ресурсів і розраховується як співвідношення вартості продукції до суми матеріальних витрат.

Для розрахунку питомої ваги матеріальних витрат у собівартості продукції сума матеріальних витрат ділиться на собівартість виготовленої продукції. Цей показник відображає не лише рівень використання матеріальних ресурсів, але й структуру витрат виробництва продукції, тобто чи є воно матеріаломістким.

Коефіцієнт використання матеріалів визначається як співвідношення суми фактичних матеріальних витрат до величини матеріальних витрат, розрахованої виходячи з планових калькуляцій і фактичного випуску та асортименту продукції. Він відображає рівень ефективності використання матеріалів, дотримання норм витрачання матеріалів. Якщо коефіцієнт використання більше 1, то це свідчить про перевитрачання матеріалів, якщо менше 1 – про економію матеріальних ресурсів.

Порядок розрахунку узагальнюючих показників наведено в табл. 11.5.

Таблиця 11.5. Узагальнюючі показники ефективності використання матеріальних ресурсів

№ з/п Показники Алгоритм розрахунку Умовні позначення
Матеріаломісткість продукції ММ = М / ВП ММ – матеріаломісткість продукції М – сума матеріальних витрат, тис. грн. ВП – обсяг продукції (робіт, послуг), тис. грн.
Матеріаловіддача МВ = ВП / М МВ – матеріаловіддача
Питома вага матеріальних витрат у собівартості продукції МВ = М / С х 100 МВ – питома вага матеріальних витрат у собівартості продукції, % С – собівартість продукції (робіт, послуг), тис. грн.
Коефіцієнт використання матеріалів КВМ = Мф / МУМ КВМ – коефіцієнт використання матеріалів МФ – сума фактичних матеріальних витрат, тис. грн. МУМ – умовна величина матеріальних витрат, розрахована виходячи з планових калькуляцій і фактичного випуску та асортименту продукції, тис. грн.

 

Застосування узагальнюючих показників в аналізі дозволяє отримати лише загальне уявлення про рівень ефективності використання матеріальних ресурсів і резерви її підвищення. Більш детальну інформацію забезпечує аналіз індивідуальних показників.

Залежно від специфіки виробництва індивідуальними показниками можуть бути: сировиномісткість – у переробній галузі; металомісткість – у машинобудуванні та металообробній промисловості; паливомісткість, енергомісткість – на підприємствах тепло-електроцентралі; напівфабрикатомісткість – у збиральних виробництвах тощо.

Питома матеріаломісткість окремих виробів розраховується у вартісному, натуральному і умовно-натуральному вираженні. Вартісний показник питомої матеріаломісткості розраховується як відношення вартості всіх спожитих матеріалів на одиницю продукції до її ціни. Питома матеріаломісткість у натуральному та умовно-натуральному вираженні вимірюється кількістю витрачених матеріальних ресурсів на один виріб.

Коефіцієнт використання матеріалів доцільно визначати не тільки за всім обсягом випуску продукції (див. табл. 11.5), але й за окремими виробами, вузлами, деталями. У цьому разі він обчислюється як співвідношення корисного витрачання або чистої ваги деталі, виробу в натуральному вираженні до норми або фактичного витрачання матеріалів, використаних на їх виготовлення.

У табл. 11.6 наведено порядок розрахунку окремих індивідуальних показників ефективності використання матеріальних ресурсів.

Таблиця 11.6. Індивідуальні показники ефективності використання матеріальних ресурсів

№ з/п Показники Алгоритм розрахунку Позначення в алгоритмі
Сировиномісткість продукції МС = МС / ВП МС – сировиномісткість продукції МС – вартість спожитих сировини і матеріалів, тис. грн. ВП – обсяг продукції (робіт, послуг), тис. грн.
Металомісткість продукції ММЕТ = ММЕТ / ВП ММЕТ – металомісткість продукції ММЕТ – вартість спожитого металу, тис. грн.
Паливомісткість продукції МП = МП / ВП МП – паливомісткість продукції МП – вартість спожитого палива, тис. грн.
Енергомісткість продукції МЕ = МЕ / ВП МЕ – енергомісткість продукції МЕ – вартість спожитої енергії, тис. грн.
Напівфабрикато-місткість МН = МН / ВП МН – напівфабрикатомісткість продукції МН – вартість спожитих купівельних комплектуючих виробів, напівфабрикатів, тис. грн.

 

Розглянемо порядок проведення аналізу матеріаломісткості, який передбачає наступні процеси:

ð розрахунок матеріаломісткості продукції за декілька періодів, визначення відхилення, оцінка зміни;

ð аналіз зміни матеріаломісткості за окремими елементами витрат;

ð визначення впливу зміни факторів на матеріаломісткість продукції;

ð аналіз зміни матеріаломісткості найважливіших видів виробів;

ð визначення впливу ефективного використання матеріальних ресурсів на зміну обсягу виробництва.

У процесі аналізу фактичний рівень показників ефективності використання матеріальних ресурсів, наведених в табл. 11.5 і 11.6, порівнюють з прогнозними, вивчають їх динаміку та причини зміни, а також вплив на обсяг виробництва продукції.

Матеріаломісткість продукції перебуває під впливом зовнішніх (незалежних від діяльності підприємства) та внутрішніх (залежних від діяльності підприємства) факторів (табл. 11.7).

Таблиця 11.7. Фактори, що впливають на матеріаломісткість продукції

№ з/п Група факторів Показники
Внутрішні Рівень прогресивності конструкторських рішень (удосконалення конструкції, оптимізація кількості деталей, виготовлення їх з легких і дешевих матеріалів), прогресивність технологічного використання матеріалів, придбаних виробів, використання відходів тощо
Зовнішні Зміна ринкових цін на сировину, матеріали, паливо, енергію і на готову продукцію; невиконання постачальниками зобов’язань за строками, розмірами та номенклатурою поставок; якість сировини, яка поставляється та витрачається тощо

 

Аналіз матеріаломісткості проводиться за адитивною, кратною або мультиплікативною факторними моделями. Побудова факторних моделей здійснюється на підставі формули визначення матеріаломісткості, причому сама формула не може розглядатисяz як факторна система.

Структурно-логічна факторна модель матеріальних витрат, яка отримана за допомогою прийому розширення, відображає зміну матеріаломісткості залежно від зміни загальної матеріаломісткості продукції та зміни обсягу продукції, на які, у свою чергу, впливають фактори другого та третього рівнів (див. рис. 11.4).

Рис. 11.4. Фактори, що впливають на зміну матеріаломісткості продукції та розміри матеріальних витрат

 

Таким чином, матеріаломісткість, як і матеріаловіддача, залежить від обсягу валової (товарної) продукції та суми матеріальних витрат на її виробництво. У свою чергу обсяг валової (товарної) продукції у вартісному вираженні може змінитися за рахунок кількості виготовленої продукції, її структури та рівня цін. Сума матеріальних витрат також залежить від обсягу виготовленої продукції, її структури, витрачання матеріалів на одиницю продукції та вартості матеріалів. Отже, на матеріаломісткість спричиняють вплив наступні фактори:

ð структура продукції (збільшення частки матеріаломісткої продукції призводить до збільшення загальної матеріаломісткості);

ð рівень матеріальних витрат на окремі вироби або питома матеріаломісткість;

ð ціни на матеріали;

ð ціни на продукцію.

 

Питання для самоконтролю

1. Значення, завдання та види аналізу господарської діяльності.

2. Джерела інформації та інструментарій аналізу господарського аналізу.

3. Методика комплексного аналізу господарської діяльності суб’єкта господарювання.

4. Суб’єкти аналізу господарської діяльності.

5. Аналіз забезпеченості підприємства трудовими ресурсами.

6. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства.

7. Розкрити призначення та послідовність проведення аналізу фонду оплати праці.

8. Розкрити значення, завдання та інформаційне забезпечення аналізу ефективності використання основних засобів та нематеріальних активів.

9. Пояснити порядок проведення аналізу руху та технічного стану основних засобів підприємства.

10. Аналіз забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами.

11. Аналіз факторів зміни і виявлення резервів зниження матеріаломісткості продукції та підвищення ефективності виробництва.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Аналіз господарської діяльності

Житомирський державний технологічний університет... Навчально методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методика аналізу ефективності використання матеріальних ресурсів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЖИТОМИР
ЗМIСТ Вступ Програма дисципліни Методичні вказівки до вивчення курсу

Суб’єкти, джерела інформації та інструментарій аналізу господарської діяльності. Методика комплексного аналізу господарської діяльності.
Самостійною наукою економічний аналіз визнаний всього чотири-п’ять десятиріч тому. Виділення економічного аналізу в спеціальну галузь знань зумовлено двома закономірностями суспільного розвитку:

Методика аналізу забезпеченості та ефективності використання трудових ресурсів підприємства.
Успішне функціонування економіки підприємства залежить від рівня його забезпеченості трудовими ресурсами. Праця поряд із засобами та предметами праці є необхідним елементом виробництва. До трудових

І. Методика аналізу забезпеченості підприємства трудовими ресурсами
Першим етапом аналізу використання трудових ресурсів підприємства є оцінка забезпеченості підприємства та його підрозділів трудовими ресурсами та руху робочої сили. Основними об’єктами аналі

Послідовність аналізу наявності та ефективності використання основних засобів.
Для здійснення господарської діяльності підприємства необхідні засоби виробництва: будівлі, машини, обладнання, сировина, матеріали, паливо тощо. Виробничі засоби промислових підприємств знаходятьс

Аналіз матеріальних ресурсів та ефективності їх використання
Необхідною умовою виробництва продукції є забезпечення його матеріальними ресурсами: сировиною, матеріалами, паливом, енергією, комплектуючими, напівфабрикатами тощо. У процесі споживання

Методика аналізу забезпеченості підприємства матеріальними ресурсами
У ринкових умовах господарювання докорінно змінюється система постачання матеріальних ресурсів. Суттєво розширюється зона вибору контрагентів ринку сировинних ресурсів. У ході аналізу забе

Завдання, інформаційне забезпечення та послідовність аналізу виробництва та реалізації продукції.
Рис. 5.2. Завдання, об’єкти й етапи аналізу виробництва та реалізації продукції Цільовим спря

Аналіз ритмічності роботи підприємства. Оцінка резервів збільшення випуску та реалізації продукції
Важливе значення при вивченні діяльності підприємства має аналіз ритмічності виробництва продукції, який є п’ятим етапом аналізу. Ритмічність випуску продукції

Методика аналізу витрат підприємства
Економічний аналіз витрат є важливим інструментом управління ними, що дозволяє надати узагальнюючу оцінку ефективності використання ресурсів і визначити резерви збільшення прибутку та зниження ціни

Етап 1. Аналіз загальної суми витрат підприємства
На першому етапі аналізу загальної суми витрат на виробництво (див. рис. 12.1) необхідно надати загальну оцінку рівня собівартості, визначити відхилення звітних показників від прогнозних, кошт

Етап 2. Аналіз структури витрат підприємства
Аналіз структури витрат дозволяє оцінити матеріаломісткість, трудомісткість, енергомісткість продукції, виявити тенденцію їх змін і вплив на собівартість продукції; своєчасно реагувати на відхиленн

Етап 3. Оперативний аналіз витрат підприємства
Важливу роль у оптимізації витрат відіграє оперативний економічний аналіз[15], який дає змогу своєчасно оцінити господарські ситуації, пов’язані з формуванням собівартості продукції, виявити негати

Етап 4. Визначення резервів зниження витрат підприємства
На заключному етапі аналізу витрат підприємства проводиться зведений розрахунок резервів зниження собівартості продукції та розробка заходів щодо використання виявлених резервів. Основні джерела ре

Значення та завдання фінансового аналізу, його інформаційне забезпечення та інструментарій
Розвиток економіки України сприяє активізації фінансової діяльності підприємств, пошуку додаткових джерел фінансування з обґрунтуванням розміру та структури залучених коштів. Водночас фінансовий ст

Методики фінансового аналізу
Питання організації і методики фінансового аналізу почали розроблятися на початку 90-х рр. ХХ ст. Є значна кількість публікацій вітчизняних і російських вчених (див. тему 7, список літератури).

Експрес-аналіз діяльності підприємства
Основним завданням експрес-аналізу є проведення загальної оцінки фінансово-майнового стану суб’єкта господарювання, виявлення основних тенденцій його зміни. Експрес-аналіз проводить

Таблиця 1.3. Аналітичний баланс підприємства
Показники На початок періоду На кінець періоду Відхилення сума, тис. грн.

Таблиця 1.4. Сукупність показників для експрес-аналізу
№ з/п Напрям аналізу Показники Оцінка майнового стану 1. Загальна сума засобів,

Завдання, об’єкти та методика аналізу майнового потенціалу підприємства
Розвиток економіки України сприяє активізації фінансової діяльності підприємств, пошуку додаткових джерел фінансування з обґрунтуванням розміру та структури залучених коштів. Водночас фінансовий ст

І. Побудова балансу ліквідності.
Аналіз ліквідності балансу полягає у порівнянні засобів за активом, згрупованих за рівнем їх ліквідності, та розташованими в порядку зменшення ліквідності із зобов’язаннями за пасивом, згрупованими

ІІ. Розрахунок та оцінка показників ліквідності і платоспроможності
Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності, коефіцієнт загальної платоспроможності) показує вартість оборотних активів підприємства, що припадає н

Аналіз фінансової стійкості підприємства
І. Загальна оцінка фінансової стійкості передбачає визначення: ð стійкості капіталу; ð ресурсної стійкості; ð стійкості управління.

ІІ. Визначення типу фінансової стійкості підприємства.
Для характеристики джерел формування запасів застосовується кілька показників, які відображають ступінь охоплення різних видів джерел: 1. Наявність власних оборотних засобів визначається з

Методика аналізу ділової активності підприємства: завдання, об’єкти і етапи
У широкому значенні ділова активність означає весь спектр зусиль, спрямованих на просування підприємства на ринках продукції, праці, капіталу. В контексті економічного аналізу діяльності це поняття

ІІ. Аналіз оборотності та ефективності використання ресурсів підприємства.
Після визначення оборотності оборотних активів доцільно визначити оборотність окремих їх складових (запасів, грошових засобів). Коефіцієнт оборотності запасів іноді називають показн

ІІІ. Аналіз дебіторської та кредиторської заборгованості.
В межах аналізу ділової активності може бути проведений поглиблений аналіз дебіторської і кредиторської заборгованості. Стан дебіторської та кредиторської заборгованості, їх розміри і якіс

Значення, завдання, інформаційне забезпечення аналізу фінансових результатів
Здійснення господарської діяльності підприємствами передбачає ефективне поєднання великої кількості організаційних, трудових, матеріальних, фінансових та інших ресурсів. Успішність таких дій вимірю

Оцінка рентабельності діяльності підприємства
Показники економічної ефективності (рентабельності) залежно від обраної бази для зіставлення поділяються на три групи: витратні, ресурсні, доходні. Витратні показники рентабельності

Оцінка неплатоспроможності та банкрутства підприємства.
Основне цільове спрямування проведення аналізу фінансових передумов неплатоспроможності та банкрутства підприємства – оцінка ймовірності неплатоспроможності підприємства, обґрунтування рішен

А. ОСНОВНА ЛІТЕРАТУРА
1. Баканов М.И., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. – М., Финансы и статистика, 1998. – 288 с. 2. Бутинець Ф.Ф, Мних Є.В., Олійник О.В. Економічний аналіз. Практикум. Навчальний п

Б. ДОДАТКОВА ЛІТЕРАТУРА
8. Абрютина М.С., Грачев А.В. Анализ финансово-экономической деятельности предприятия: Учебно-практическое пособие. – М.: “Дело и Сервис”, 1998. – 256 с. 9. Акули М.В. Теория анализа хозяй

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги