рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тиск та прилади для його вимірювання

Тиск та прилади для його вимірювання - раздел Домостроительство, Загальні відомості про вимірювальні прилади, похибки та їх оцінку     Мета Роботи:   1.ознай...

 

 

Мета роботи:

 

1.Ознайомлення з загальними положеннями, одиницями та приладами для вимірювання тиску.

2.Вимірювання надлишкового тиску за допомогою п'єзометра, U – подібного манометра і пружинного манометра.

 

 

1. Загальні положення

Нормальне напруження, що виникає в рідині за рахунок сил прикладених до неї, має назву «гідростатичний тиск» або «напруження гідростатичного тиску»

Розрізняють тиск середній

 

(1.1)

 

і тиск у даній точці, у випадку, ∆S → 0

 

(1.2)

 

Де ∆P – сила гідростатичного тиску

∆S – площа, на яку діє сила.

В міжнародній системі одиниць СІ тиск вимірюється в Паскалях

1Па =1 Н/м2

На підставі того, що ця одиниця дуже мала, в практиці частіше використовують кратні одиниці:

1кПа = 103 Па; 1МПа = 106 Па

Іноді при розрахунках використовують позасистемну одиницю «бар» що являє собою тиск, який дорівнює 105 Па, а також одиниці системи МКГСС, в якій тиск вимірюється в кгс/м2 або кгс/см2 (останню ще називають «технічною атмосферою» (ат))

Гідростатичний тиск може вимірюватися також висотою стовпа рідини (ртуті, води, спирту).Між тиском, що виражений в Паскалях і тиском, що виражений висотою стовпа рідини існує залежність

 

P = ρgh, (1.3)

 

де ρ– питома маса рідини, кг/м3;

g– прискорення вільного падіння, м/с2;

h – висота стовпа рідини,м.

 

Співвідношення між різними одиницями тиску наведені в таблиці

 

Одиниця тиску Па, Н/м2 бар мм. вод.ст мм. рт.ст. кгс/см2, атм.** кгс/м2  
Па, Н/м2 1∙10-5 0,102 7,5.10-3 1,02.10-5 0,102
бар 1∙105 1,02.104 1,02 1,02.104
мм. вод.ст 9,81 9,81.10-5 7,36.10-2 1∙10-4
мм. рт.ст. 133,3 1,33.10-3 13,6. 1,36.10-3 13,6
кгс/см2 атм. 9,81.104 0,981 1∙104 1∙104
кгс/м2 9,81 9,8.10-5 7,36.10-2 1∙10-4

 

В залежності від вибору початку відліку гідростатичний тиск поділяється на надлишковий і абсолютний.

Надлишковий – це тиск , що перевищує атмосферний. Ще його називають манометричний або робочий тиск. Якщо тиск менше атмосферного, то має місце розрідження (вакуум)

Абсолютний – це тиск, відлік якого проводиться від нуля. Якщо відомі атмосферний тиск Ра і надлишковий Рнад або вакуум Рвак, то абсолютний тиск можна визначити за формулами:

 

Рабс = Ра + Рнад Рабс = Ра – Рвак (1.4)

 

Для визначення тиску рідини користуються різноманітними приладами, тип і конструкція яких залежать від величини тиску, що вимірюється, а також точністю, яка повинна бути забезпечена.

Точність вимірювання тиску манометрами і вакуумметрами залежить від:

а). правильного вибору приладу (робоча границя вимірювання повинна бути не менше 3/4 від верхньої границі вимірювання при постійному тиску і не менше 2/3 – при змінному тиску вимірюваного середовища);

б). місця установки (прилади слід розміщувати на прямих ділянках трубопроводу);

в). умов експлуатації.

 

 

2. Прилади для вимірювання тиску

 

В залежності від роду вимірюваного тиску прилади для вимірювання можна розділити на:

– манометри надлишкового тиску, що призначені для вимірювання манометричного тиску;

– барометри, що призначені для вимірювання атмосферного тиску;

– вакуумметри, що призначені для вимірювання вакууму;

– мановакуумметри, що призначені для вимірювання як манометричного тиску, так і вакууму;

– диференціальні манометри, що призначені для вимірювання різниці тисків.

За принципом дії і типом робочого органу усі прилади для вимірювання тиску розділяють на рідинні, деформаційні (механічні манометри), електричні, теплові, радіоізотопні та інші. Найбільш розповсюдженими серед них є прилади перших двох груп. Крім того, прилади для вимірювання тиску бувають показуючі, інтегруючі, самописні і, нарешті, вони можуть бути встановлені безпосередньо в місці заміру, або на відстані від нього (дистанційні прилади).

 

 

2.1 Рідинні прилади

 

В рідинних приладах тиск або різниця тисків, що вимірюються, врівноважуються тиском стовпа рідини, висота якого є мірою тиску.

Рідинні прилади конструктивно прості та мають достатньо високу точність, у зв’язку з чим вони широко використовуються в лабораторній практиці і наукових дослідженнях, а деякі з них і у виробничих умовах. Робоча рідина цих приладів не повинна змішуватися з рідиною, тиск якої вимірюється.

До недоліків рідинних приладів слід віднести їх інерційність і великі розміри при вимірюванні високих тисків (більше 0,1 МПа).

На рисунку 1.1 наведені схеми підключення рідинного приладу з видимим рівнем, що являє собою U-подібну трубку, обидва коліна якої мають однакову площу перерізу і заповнені до половини своєї висоти робочою рідиною.

 

 

Рис.1.1

Вимір рівнів у трубках проводиться по осьовій лінії трубки: при увігнутому меніску робочої рідини у трубці – по нижній його частині, при опуклому меніску – по верхній його частині.

Загальна висота стовпа рідини h, буде дорівнювати сумі вимірів, що проводяться по шкалі вище і нижче нульової позначки

 

h = h1 + h2 (1.5)

 

Значення тисків, що вимірюються цими приладами, підраховують за формулами:

манометричний тиск (рис. 1.1, а)

 

Рм = Р – Ра = ρgh – ρ΄gh΄ (1.6)

 

вакуум (рис. 1.1, б)

 

Рв = Ра – Р = ρgh – ρ΄gh΄ (1.7)

 

різниця тисків (рис. 1.1, в)

 

∆Р = Р1 – Р2 = (ρ – ρ΄)gh (1.8)

 

де ρ – питома маса робочої рідини;

ρ΄ – питома маса рідини, тиск якої вимірюється;

h – загальна висота стовпа рідини в трубках.

У випадку, коли ρ΄ значно менше ρ (наприклад при вимірюванні тиску повітря приладом з водяним наповненням) другим членом в цих рівняннях можна знехтувати у зв’язку з його малим значенням і підраховувати Рм, Рв, ∆Р як ρgh.

 

Для вимірювання дуже малих тисків (порядку 100 Па) використовуються мікроманометри. Це рідинні прилади з видимим рівнем, що мають нахилену трубку (рис. 1.2).

 

 

Рис.1.2

 

Мікроманометр складається з широкої металевої посудини 1 і з’єднаної з нею одним кінцем скляної вимірювальної трубки 2 з міліметровою шкалою. Трубка прикріплена під кутом α до горизонталі. Використання нахиленої скляної трубки дозволяє зменшивши кут α, збільшити довжину ℓ рідини у трубці, що підвищує точність вимірювання. Дійсна ж висота стовпа робочої рідини h визначається за формулою

 

, (1.9)

 

де ℓ – довжина рідини у трубці за шкалою приладу.

 

Мінімальний кут нахилу трубки αmin приймається рівним 8-100. Це пов’язано з тим, що при менших кутах точність вимірювання різко знижується.

Надлишковий тиск, виміряний за допомогою мікроманометра, визначається за формулою

 

(1.10)

 

Робочою рідиною для мікроманометрів служить спирт або дистильована вода.

Для вимірювання надлишкового тиску краплинних рідин використовують п’єзометри (рис.1.3).

 

 

Рис.1.3

 

П’єзометр являє собою вертикальну скляну трубку діаметром 5-10 мм, що підключена одним кінцем до місця вимірювання тиску. Трубку заповнює та рідина, тиск якої вимірюється, а визначається він за висотою стовпа h

 

P = ρgh (1.11)

 

Перевагою п’єзометра є необхідність зняття тільки одного виміру, а недоліком – можливість помилки при знаходженні тиску внаслідок неможливості в деяких випадках точного визначення питомої маси рідини ρ.

 

 

2.2 Деформаційні прилади (механічні манометри)

 

До цієї групи належать прилади, в яких тиск або різниця тисків визначається за деформацією пружного чутливого елемента. Перевагами деформаційних приладів є компактність, відсутність робочої рідини, менша ніж у рідинних приладів інерційність, можливість вимірювання високих тисків та інші. До недоліків відносяться: менша ніж у рідинних приладів точність вимірювання та залежність точності показу від залишкової деформації.

В залежності від елементу, який сприймає тиск (датчика), механічні манометри бувають трубчато-пружинні, мембранні, сильфонні, анероїдні. Чутливими елементами цих манометрів є відповідно: пола латунна трубка (рис. 1.4,а) еліптичного або овального перерізу, зігнута в дугу і запаяна з одного кінця; мембрана – гофрована, для більшої еластичності, тонка пластина (рис. 1.4,б); сильфон – закрита з двох сторін тонкостінна циліндрична оболонка з гофрованою боковою поверхнею (рис.1.4,в ); анероїд – пружна металева коробка (як правило, дві спаяні між собою мембрани).

 

 

Рис. 1.4

 

Абсолютний тиск Рабс рідини (газу) підводиться через штуцер до чутливого елемента. Якщо Рабс > Ра, то під впливом різниці тисків Рм = Рабс – Ра трубка буде розпрямлятися, мембрана прогинатися вверх, а сильфон – розширюватися. Якщо Рабс < Ра, то під впливом вакууму Рв = Ра – Рабс трубка буде згинатися, мембрана прогинатися вниз, а сильфон – стискуватися. Що стосується анероїда, то цей чутливий елемент використовується для визначеняя тиску середовища (наприклад атмосферного в барометрах) і при його збільшенні стискується, а при зменшенні розширюється.

Переміщення запаяного вільного кінця трубки, вільної сторони сильфона, центра мембрани або анероїда, пропорційне значенню манометричного тиску або вакууму, за допомогою передавального механізму передається на стрілку приладу.

Прилади, що показані на рис.1.4 а,в використовуються в якості манометрів надлишкового тиску і вакуумметрів, а з чутливими елементами у вигляді мембрани або сильфону, крім того, використовуються в якості дифманометрів і манометрів абсолютного тиску.

 

 

Схема лабораторної установки для вимірювання тиску

 

 

Рис.1.5

 

Наведена лабораторна установка складається з циліндричної посудини 1, до якої приєднані: п’єзометр 2, ртутний U-подібний манометр 3 і пружинний манометр 4.

Тиск всередині посудини 1 створюється завдяки тиску на вільну поверхню рідини в ємності 5 за допомогою насосу 6 через кран 7. Для зменшення величини тиску в системі служить кран 8.

Розрідження у всмоктувальній трубі 9 вимірюється U–подібним манометром 10 і регулюється краном 11 при закритому крані 7.

 

 

Порядок проведення досліду

 

1. Включити насос 6 при відкритому крані 11 і закритому крані 7.

2. Відкриваючи кран 7 і прикриваючи кран 11 створити тиск в системі при закритому крані 8.

3. Записати в журнал спостережень вимірювання з точністю до 1 мм по п’єзометру, U-подібному ртутному і пружинному манометрах.

4. Змінити тиск в системі за рахунок випуску повітря краном 8 з напірної ємності 5 і знову провести відповідні вимірювання.

5. При закритому крані 7, регулюючи рух повітря краном , 11, провести вимірювання розрідження у всмоктуючій трубі 9. Дані вимірювань занести до журналу.

Створюючи тиск насосом, необхідно стежити за тим, щоб рівень води в п’єзометрі не виходив за межі шкали, а в ртутному манометрі не відбувся перелив води в праве коліно.

Після закінчення дослідів відкрити кран 8 і відключити насос.

 

 

Обробка результатів досліду та оформлення звіту за роботу

 

На підставі спостережень визначити:

1. надлишковий тиск в п’єзометрі [н/м2]

 

Pнад = ρвghп,

 

де ρв – питома маса (густина ) води (ρв= 1000 кг/м3)

 

2. надлишковий тиск U-подібного ртутного манометра [н/м2]

 

Pнад = ρртghрт + ρвgа

 

де ρрт – питома маса ртуті (ρрт = 13600 кг/м3)

а– вертикальна відстань між точкою установки манометра і рівнем ртуті в його лівому коліні

3. за тарувальною кривою відрахувати дійсний надлишковий тиск в системі за показанням стрілки манометра [н/м2].

4. розрідження (вакуум) у всмоктуючій трубі [н/м2]

 

Pвак = ρвghв,

 

Результати обчислень занести в протокол і оформити звіт за роботу

 

 

Протокол випробувань

 

№ п/п Найменування величин Позначення Розмірність Номер досліду
1. Показ водяного п’єзометра hп м    
2. Тиск по п’єзометру Рнад Н/м2    
3. Показ ртутного манометра hрт/а м    
4. Тиск по ртутному манометру Рнад Н/м2    
5. Показ механічного манометру п Умовн. под.    
6. Тиск по механічному манометру Рнад Н/м2    
7. Показ вакууму водяним манометром hв м    
8. Вакуум метричний тиск Рвак Н/м2    

 

Контрольні питання

 

1. Які види тиску ви знаєте?

2. Що таке абсолютний тиск?

3. Що таке манометричний тиск?

4. Що таке вакуум?

5. Які співвідношення існують між одиницями тиску: кгс/м2, кгс/см2, мм.вод.ст., мм.рт.ст., і Па?

6. Приведіть класифікацію приладів для вимірювання тиску за призначенням (роду тиску, що вимірюється).

7. Приведіть класифікацію приладів для вимірювання тиску за принципом дії і типом робочого органу.

8. Перерахуйте переваги і недоліки рідинних приладів для вимірювання тиску.

9. Перерахуйте переваги і недоліки деформаційних приладів для вимірювання тиску.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Загальні відомості про вимірювальні прилади, похибки та їх оцінку

Загальні положення до виконання лабораторних робіт Правила техніки безпеки для студентів... Загальні положення до виконання лабораторних робіт...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тиск та прилади для його вимірювання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

П’єзометричного напорів.
    Мета роботи:   Ознайомлення з рівнянням Бернуллі, його геометричним та енергетичним розумінням, побудова п’єзометричної і напірної лінії для т

Тарування витратоміра
    Мета роботи   Набуття навичок тарування витратомірів. . Визначити сталу витратоміра С. Побудувати графік залежності витрати Q від перепаду тис

Циліндричній трубі при різних опорах на виході
Мета роботи Закріплення і розширення знань студентів з визначення швидкостей повітря (газу) в перерізі трубопроводу та побудові їх епюр. Визначення середньої швидкості в цьому перерізі і в

Визначення режимів руху рідини в циліндричній трубі
    Мета роботи   Провести візуальне спостереження за характером руху рідини в скляній циліндричній трубі при різній її швидкості, визначити числа

Визначення коефіцієнта втрат на тертя по довжині трубопроводу
    Мета роботи   Експериментально визначити коефіцієнт втрат на тертя по довжині λ (коефіцієнт Дарсі) при русі рідини в трубі та зіставити о

Визначення коефіцієнтів місцевих втрат при звуженні каналу та при встановленні вентиля
    Мета роботи:     Експериментальне визначення коефіцієнтів місцевих втрат в різноманітних пристроях і елементах трубопроводу, що

Через отвори та насадки.
    Мета роботи   Експериментальне визначення коефіцієнта витрати µ при витіканні рідини через отвори та насадки і порівнянні отриманих даних з та

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги