Поняття, юридичні властивості нормативно-правових актів

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Кафедра ДПД та українознавства

 

КУРСОВА РОБОТА

з Теорії держави та права

на тему: Поняття, юридичні властивості нормативно-правових актів

 

студентка 1 курсу, денна форма Чешенко Яна Володимирівна

 

Керівникст. викладач кафедри державно-правових дисциплін та українознавства Бондар Н.А.

 

 

Суми – 2013

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ I. ПОНЯТТЯ ТА ЮРИДИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ, ЇХ СПІВВІДНОШЕННЯ З ІНШИМИ ЮРИДИЧНИМИ АКТАМИ

1.1. Поняття й ознаки нормативно-правового акту ……………………………………5

1.2. Юридичні властивості нормативно-правового акту ……………………………...8

1.3. Співвідношення з іншими юридичними актами ………………………………...11

РОЗДІЛ II. ВИДИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ

2.1. Види нормативно-правових актів ………………………………………………14

2.2. Систематизація нормативно-правових актів …………………………………..17

2.3. Дія нормативно-правових актів …………………………………………………22

РОЗДІЛ III. ЗАКОНИ І ПІДЗАКОННІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

3.1. Закон та його ознаки. Види законів …………………………………...…...….. 28

3.2. Поняття,ознаки та види підзаконних нормативно-правових актів …………...33

ВИСНОВКИ………………………………………………………………………….37

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ……………………………………40

 

 

ВСТУП

Загальна теорія держави і права – це вчення про державні процеси та їх категорії, які є необхідною умовою для вивчення юридичної науки та інших юридичних галузей права. За допомогою цього предмету ми вирішуємо питання державного значення, притаманні певній державі, місцевості чи певному колу осіб. Важливим чинником на шляху до добробуду кожної країни є внутрішня злагодженість в середині неї, яка регулюється нормативними актами. Для того, щоб досягти правової держави, слід наполегливо пряцювати над вдосконаленням норм, які потім будуть виконуватися суб’єктами права. Реалізація таких прав залежить, насамперед, від розуміння їх суспільством та спроможністю бути поінформованими.

Актуальність цієї теми полягає в значені нормативно-правового акту, можливості впливу його на різні сторони розвитку держави та врегулювання суспільних відносин, які виникають в процесі життєдіяльності. Нормативно-пра- вовий акт – це мабуть один з найбільш значущих джерел права в сучасній теорії та історії права.

Тема моєї курсової роботи: «Поняття, юридичні властивості нормативно-правових актів», вона має важливе значення для нашого громадського суспільства та держави загалом, оскільки завдяки нормам права, які вписані в законодавстві країни, ми маємо змогу регулювати різні життєві ситуації, котрі виникають в процесі життєдіяльності. В даній роботі я прагнула провести дослідження, спираючись на принцип верховенства права, що втілюється, насамперед, у принципі верховенства Конституції, закріпленому пріоритеті невід'ємних та невідчужуваних прав і свобод людини, а також верховенства правового закону в системі нормативно-правових актів, через розгляд проблемних питань з метою сприяння побудові правової системи України на демократичних засадах. Мета даної роботи – проаналізувати види нормативно-правових актів за різними критеріями класифікації, їхню дію та місце в державному законодавстві. З`ясування місце й роль нормативно-правового акту в житті держави. Дослідити проблеми юридичної сили, набуття чинності та момент припинення дії дає змогу більш предметно аналізувати нові для вітчизняної науки, але, надзвичайно актуальні й складні питання його врегулювання відносин в державі законом, його виконання, дотримання наказів, інструкцій тощо. Також, потрібно розглянути точки зору різних вчених, науковців, професорів, практиків, працівників правоохоронних органів, загалом спеціалістів в області правового регулювання. Дізнатися їхнє бачення проблем в правовому регулюванні нашої країни. Шляхи вдосконалення та реалізації нормативно-правових актів. А потім спираючись на це, буде можливо самостійно проаналізу- вати і зробити висновки про важливість нормативно-правового акту. Об'єкт дослідження – нормативно-правовий акт. Предмет дослідження - закони та підзаконні нормативно-правові акти. Згідно з метою дослідження було визначено такі завдання: 1) охарактеризувати юридичні властивості нормативно-правових актів; 2) дослідити дію нормативно-правового акта в часу, просторі та за колом осіб; 3) охарактеризувати основні види законів; 4) розглянути підзаконні нормативно-правові акти.

 

РОЗДІЛ I. ПОНЯТТЯ ТА ЮРИДИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ, ЇХ СПІВВІДНОШЕННЯ З ІНШИМИ ЮРИДИЧНИМИ АКТАМИ

1.2. Юридичні властивості нормативно-правового акту Юридичні властивості нормативно-правових актів Такі акти: - є формально обов'язковим… 1.3. Співвідношення з іншими юридичними актами Нормативно-правові заходи… РОЗДІЛ II. ВИДИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ 2.1. Види нормативно-правових актів за різними критеріями Реформація нашого…

Систематизація нормативно-правових актів

Дія нормативно-правових актів у часі

2) з моменту публікації; 3) з моменту, вказаного в тексті самого нормативно-правового акта; 4) за… Нормативно-правові акти України поширюються на територію всієї країни, нормативно-правові акти Автономної Республіки…

РОЗДІЛ III. ЗАКОНИ І ПІДЗАКОННІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

Закон та його ознаки. Види законів

1. Конституції – основні закони, які регламентують основи суспільного, політичного, економічного життя суспільства, права і свободи громадян. Вони…

Поняття,ознаки та види підзаконних нормативно-правових актів

– деякі рішення певних громадських об'єднань (акти делегованої або санкціонованої державою правотворчості таких об'єднань); [13, 96] Види… 1. нормативно-правові акти Верховної Ради України: постановиВР України. Як… 2. нормативно-правові акти Президента України. Відповідно до ст. 106 Конституції Президент України на основі…

ВИСНОВОК

Нормативно-правовий акт – це загальнообов’язкове офіційне рішення спеціально уповноваженого суб’єкта, прийняте в певному порядку, яке встановлює…    

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

I. Спеціальна література

II. Додаткова література

III. Електронні ресурси

27. Лавринович О. Проект до Закону України «Про нормативно-правові акти» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http ://search. ligazakon . ua /l_doc2. nsf/ link1/JF11B01A.html.

28. Плетій О. Юридична сила нормативно-правових актів: загальнотеоретична характеристика [Електронний ресурс] / О. Плетій // Теорія держави і права 2004. – . – Режим доступа: http://www.lawyer.org.ua/?w=r&i=67&d=375