рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми і системи заробітної плати.

Форми і системи заробітної плати. - раздел Право, Тема: Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва   Відрядна Оплата Праці - Це Оплата Праці ...

 

Відрядна оплата праці - це оплата праці за кількість зробленої продукції (робіт, послуг), вона заснована на оплаті праці в прямій залежності від його результатів.

Відрядну систему оплати праці на підприємстві найбільше доцільно застосовувати в наступних випадках:

- є можливість точного обліку обсягів виконуваних робіт;

- є значні замовлення на виготовляєму продукцію, а чисельність робітників обмежена;

- одне зі структурних підрозділів підприємства (цех, ділянка, робоче місце) є "вузьким" місцем, тобто стримує випуск продукції в інших технологічно взаємозалежних підрозділах;

- застосування цієї системи негативно не відобразиться на якості продукції;

- існує гостра необхідність у збільшенні випуску продукції в цілому по підприємству.

Відрядну оплату праці не рекомендується використовувати в тому випадку, якщо:

- погіршується якість продукції;

- порушуються технологічні режими;

- погіршується обслуговування устаткування;

- порушуються вимоги техніки безпеки;

- перевитрачаються сировина і матеріали.

Різновиди відрядної оплати праці:

1.Відрядно-преміальна- це така система оплати праці, коли робітник одержує не тільки відрядний заробіток, але і премію. Премія звичайно встановлюється за досягнення визначених показників: виконання плану виробництва продукції, завдань по якості продукції або економії у витраті матеріальних і інших видів ресурсів.

2.Непряма-відрядна- застосовується для оплати праці допоміжних робітників, заробітна плата яких залежить від результатів праці основних робітників, що обслуговуються ними.

3.Відрядно-прогресивнаоплата праці, як правило, вводиться тимчасово на найважливіших ділянках основного виробництва. При цій системі заробіток робітника визначається по виконанню норми виробітки, як і при прямій відрядній оплаті, тобто по встановлених розцінках. При перевиконанні установленої норми прогресивно збільшуються доплати до основної відрядної розцінки. Така система оплати праці застосовується звичайно на вирішальних ділянках, що є «вузьким місцем», у випадку особливої необхідності матеріального стимулювання робітників у зростанні виробітку. Недолік цієї системи в тому, що заробіток робітника зростає швидше, чим продуктивність праці. Розрахунок вимагає великої обчислювальної роботи.

4.Колективна відрядна (бригадна)оплата праці – відрядна форма оплати праці по результатах роботи колективу (бригади). Спочатку розраховується заробіток усієї бригади як при прямій відрядній системі, використовуючи бригадну розцінку. Потім цей заробіток розподіляється між членами бригади методом коефіцієнта виконання норм.

5.Акордна системаоплати праці - це різновид відрядної, оплати праці, сутність якої полягає в тому, що розмір оплати праці встановлюється на весь обсяг виконання робіт із визначенням терміну його виконання.

Погодинна оплата праці - це оплата праці за відпрацьований час.

Різновиди погодинної оплати праці:

1.Проста погодинна -розраховується як добуток годинної тарифної ставки робочого даного розряду на відпрацьований час у даному періоді.

2.Почасово-преміювальна- це така оплата праці, коли робітник одержує не тільки заробіток за кількість відпрацьованого часу, але і визначений відсоток премії до цього заробітку.

3.Система посадових окладів. По цій системі оплачуються працівники, робота яких має стабільний характер.

Погодинну систему оплати праці найбільш вигідно застосовувати, якщо:

- на підприємстві функціонують потокові і конвеєрні лінії зі строго заданим ритмом;

- функції робітника зводяться до спостереження і контролю за ходом технологічного процесу;

- витрати на визначення планової та облік зробленої кількості продукції відносно великі;

- кількісний результат праці не може бути виміряний і не є визначальним;

- якість праці важливіше його кількості;

- робота є небезпечною;

- робота неоднорідна за своїм характером і нерегулярна по навантаженню;

- на даний момент збільшення випуску продукції (робіт, послуг) на тому або іншому робочому місці є недоцільним для підприємства;

- збільшення випуску продукції може призвести до браку або зниження її якості.

Існує декілька видів оплати праці працівників, що базуються на тарифній системі оплати.

Основними елементами тарифної системи оплати праці робітниківє:

- тарифні сітки;

- тарифні ставки;

- тарифно-кваліфікаційні довідники;

- схеми посадових окладів.

Тарифно-кваліфікаційні довідники- це нормативні документи, у яких усі види робіт, що виконуються в тому або іншому виробництві, діляться на групи в залежності від їхньої складності.

Тарифна сітка служить для визначення співвідношення в оплаті праці робітників різної кваліфікації, що виконують роботи різної складності.Вона складається з певної кількості розрядів і відповідних їм тарифних коефіцієнтів. Тарифний розряд характеризує рівень кваліфікації робітника і складності роботи. У більшості галузей промисловості робітники і роботи тарифікуються по шести розрядах. Розряд робітника визначається шляхом складання ним іспитів по знанню техніки й економіки виробництва, виконанню робіт відповідного розряду. Тарифний коефіцієнт показує, у скільки разів оплата праці кожного розряду кваліфікованих робочих вище оплати праці робочого першого розряду.

Тарифна ставка - абсолютний розмір оплати праці різних груп і категорій робітників за одиницю часу. Вона встановлюється урядом по кожній галузі окремо, як правило, для робітників, праця яких по складності відноситься до першого розряду. Ставка першого розряду визначається згідно з встановленим державою розміром мінімальної заробітної плати і визначає рівень заробітної плати некваліфікованого робітника. Тарифні ставки інших (наступних) розрядів розраховуються множенням тарифної ставки першого розряду на відповідний тарифний коефіцієнт.

Оплата праці керівників і службовців здійснюється відповідно до посадових окладів.

На деяких підприємствах стали застосовувати безтарифну систему оплати. При безтарифній системі заробітна плата окремого працівника є його часткою у загальному фонді оплати праці колективу.

Важливим елементом безтарифної системи оплати праці виступає коефіцієнт урахування особистого внеску працівника в загальні результати.

Найбільш ефективною формою регулювання заробітної плати є договірна (контрактна) система. Вона дозволяє відобразити при визначенні умов оплати інтереси, як роботодавця, так і найманих робітників. Трудовий договір (контракт) складається в письмовій формі при найманні працівника. Контракти можуть укладатися з керівниками, фахівцями, а також із робітниками. У контракті обговорюють режим і умови праці, права і обов'язки сторін, рівень оплати праці та інше (надання службового транспорту, додаткової відпустки, житлової площі та ін.).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема: Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва

На сайте allrefs.net читайте: "Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми і системи заробітної плати.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Мета функціонування підприємства
Метою суспільного виробництва в будь-якій державі є задоволення потреб громадян, що проживають на його території. Для досягнення цієї мети суспільство організовує матеріальне вироб

Класифікація підприємств.
В Україні можуть діяти підприємства таких видів: - приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи; - колективне підприємство, засноване на власності трудового

Майно підприємства. Поняття майна підприємства.
Майно підприємства включає матеріальні і нематеріальні елементи, використовувані підприємством у виробничій діяльності. Майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошт

Капітал підприємства.
Капітал підприємства можна розглядати з декількох точок зору. Власний капітал підприємства являє собою вартість майна підприємства, що цілком знаходиться в його власності.

Класифікація основних фондів.
  2. За принципом матеріально-натурального складу і виробничого призначення підрозділяються на: І) будинки - архітектурно-будівельні об'

Методи оцінки основних фондів і їх економічне значення.
Оцінка основних фондів - це грошовий вираз їхньої вартості. У зв'язку з тривалим функціонуванням і поступовим спрацьовуванням засобів праці існує кілька видів оцінки осн

Відшкодування основних фондів шляхом включення частини їхньої вартості у витрати на випуск продукції (собівартість) називається амортизацією.
Вона здійснюється з метою нагромадження коштів для наступного відтворення основних фондів. З амортизаційних сум формується амортизаційний фонд, що використовується для відтворення основних фондів.

Метод дегресивної (прискореної) амортизації
При використанні методів прискореної амортизації в перші роки експлуатації основних фондів списують більшу (основну) частину їхньої вартості. Прискорена амортизація означає щорічне зниженн

Ремонт і модернізація основних фондів.
Основні фонди на підприємстві в процесі експлуатації постійно зношуються, і для підтримки їх у працездатному стані періодично необхідно проводити їхній ремонт. Розрізняють три види ремонту

Фр= ( Пр/ ОФ ) х100
  де Пр - прибуток, грн. Ідеальним варіантом вважається варіант, коли продуктивність праці на підприємстві росте більш швидкими темпами, чим фондоозбр

Норма - це величина, відповідна обсягові запасу кожного елемента оборотних засобів.
Застосовують такі основні методи нормування оборотних засобів: прямого рахунку, аналітичний, коефіцієнтний. Метод прямого рахунку полягає в тім, що спочатку

Мм= Мз/Q,абоМм= Мз/N
  де М3 - загальна сума матеріальних затрат, грн.; Q, N - обсяг виготовленої продукції в грошовому і натуральному виразі відповідно.

Сутність, значення і задачі матеріально-технічного забезпечення і збуту продукції
  Щоб процес виробництва здійснювався безупинно, підприємства повинні регулярно одержувати сировину, матеріали, паливо, тару, запасні частини, устаткування й інші матеріальні ресурси.

Маркетинг – це комплексна система організації виробництва і збуту товару чи надання послуг, заснована на передбаченні і задоволенні попиту споживача.
З одного боку, він призначений для цілей усебічного вивчення ринку, попиту на товар, бажання покупців, урахування всього цього в діяльності виробника, а з іншого боку – активни

Сутність і цілі кадрової політики на підприємстві
  Основними факторами виробництва на підприємстві є: засоби праці, предмети праці і трудові ресурси. Трудові ресурси - це частина працездатного населення країни (чи о

Класифікація і структура персоналу підприємства
  На якісний склад персоналу підприємства вирішальний вплив робить цілий ряд макроекономічних чинників, найбільше значимими з яких є такі, як чисельність населення, у тому числі і пра

Структура кадрів підприємства
  Відповідно до характеру виконуваних функцій весь персонал підприємства може бути класифікований так: робітники; фахівці; службовці; керівники.

Сутність і значення підвищення продуктивності праці
  Економічна теорія дає наступне визначення праці: «Праця - це доцільна діяльність людини»,тобто не будь-яка діяльність, а тільки та, що приносить користь суспільству

Визначення продуктивності праці в натуральних і вартісних показниках.
Показник, який характеризує продуктивність окремого працівника:   Врік

Чинники росту продуктивності праці
  Основні чинники росту продуктивності праці: 1. Технічний прогрес, що включає механізацію та автоматизацію виробничих процесів і впровадження передов

Економічна сутність оплати праці
  Політика в області оплати праці є складовою частиною управління підприємством, і від неї значною мірою залежить ефективність його роботи, тому що заробітна плата є одним

Особливості організації оплати праці в сучасних умовах.
  З переходом на ринкові відносини відбулися досить істотні зміни в організації заробітної плати на підприємствах. Розширені права підприємств у розподілі зароблених ними коштів. Держ

Мотивація праці
Реалізація принципів радикальної економічної реформи, вихід з економічної кризи неможливі без розробки механізму мотивації праці (заохочування до праці) у трудовому колективі підприємства. Потрібно

Прибуток та його види.
Підприємство реалізує вироблену продукцію споживачам, отримуючи за це грошову виручку. Та частина виручки, яка залишається підприємству після відшкодування усіх витрат називається прибут

Ціноутворення. Місце ціни в системі економічних категорій
Ціна - це сума грошей, яку покупець згоден заплатити за відповідний товар, тобто ціна – це грошова вартість товару. У ціні фокусуються всі основні економічні відносини

Функції ціни характеризує сукупність загальних властивостей, що властиві їй як економічній категорії.
Обліково-інформаційна визначається сутністю ціни, як грошового вираження вартості. Тільки за допомогою цін можна визначити вартість витрачених матеріалів, сировини, енергії та

Види цін у залежності від ступеня новизни товару.
3.1.Метод зняття вершків — спочатку встановлюється максимально висока ціна, після спаду першої хвилі попиту ціна знижується (одержання великої частки прибутку, покупці позитивно реагують на зниженн

Планування інвестицій, джерела їхнього фінансування
  Планування інвестицій на підприємстві - це важливий і складний процес. Складність цього процесу полягає в тому, що необхідно враховувати різні чинники, у тому числі і непередбачуван

Під економічним ефектом розуміють ті переваги, що одержують у результаті впровадження нового.
Ефект припускає який-небудь корисний результат. Корисним результатом виступає прибуток або економія витрат і ресурсів, зв'язаних з випуском даної продукції. Економічний ефект -

Дисконтування – це спеціальний прийом для співставлення поточної (сьогоднішньої) і майбутньої цінності грошей.
Проблема дисконтування полягає в тому, що при наданні кредиту треба співставляти величину сьогоднішніх витрат і майбутніх доходів. Інакше кажучи, гроші на кредит надаються сьогодні, а повернення гр

Податкова система України. Класифікація податків і зборів.
Забезпечення реалізації внутрішніх функцій держави неможливо без наявності фінансових ресурсів. Саме за рахунок акумуляції коштів у власності держави, формування спеціальних фондів створюють

Правовий механізм податку та його елементи
  Система елементів правового механізму податку складається з обов'язкових і факультативних елементів. Обов'язкові елементи включають дві групи: 1. Основні елементи

МІСЦЕВІ ПОДАТКИ Й ЗБОРИ
Збір за паркування автотранспорту. Ринковий збір. Збір за видачу ордера на квартиру. Збір із власників собак. Курортний збір. Збір за участь у бігах на іподромі. Збір за виграш на бігах. Податок із

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги