рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Податкова система України. Класифікація податків і зборів.

Податкова система України. Класифікація податків і зборів. - раздел Право, Тема: Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва Забезпечення Реалізації Внутрішніх Функцій Держави Неможливо Без Наявності...

Забезпечення реалізації внутрішніх функцій держави неможливо без наявності фінансових ресурсів. Саме за рахунок акумуляції коштів у власності держави, формування спеціальних фондів створюють можливість існування самої держави.

Бюджет як централізований фонд грошових коштів потрібен як державі, так й усім органам місцевого самоврядування.

Податкова система являє собою сукупність податків, зборів і платежів, законодавчо закріплених у державі; принципів, форм і методів їхнього встановлення чи скасування; дій, що забезпечують їхню сплату, контроль і відповідальність за порушення податкового законодавства. Складно уявити собі систему бюджетних доходів без податкових надходжень.

Податки,збори і мито є єдиним джерелом доходів бюджету і становлять собою один із видів позаекономічного державного примусу. Крім того, підприємства й громадяни роблять обов'язкові відрахування до позабюджетних фондів, платять різні тарифи та інші обов'язкові платежі. Різноманіття форм вилучень обумовлює потребу визначити, що ж із них є безпосередньо податком, а що — неподатковими платежами. Усю систему платежів, що входять до податкової системи, можна розділити на податки й платежі податкового характеру. До першої групи належать саме податки (на прибуток, на землю тощо), то друга група складається зі зборів і відповідних податкових платежів (мито, державне мито тощо).

 

Податки, це, насамперед, безумовні та нецільові платежі, й після їхнього надходження до бюджетів неможливо простежити використання цих коштів, та це й не потрібно. В ситуації зі зборами картина інша. Це цільові надходження, вони

 

необхідні для фінансування певних заходів і мають чітке цільове призначення.

Податки – це безумовні та нецільові платежі, і після їхнього надходження до бюджетів неможливо простежити використання цих коштів. В ситуації зі зборами картина інша. Це цільові надходження, вони необхідні для фінансування певних заходів і мають чітке цільове призначення.

По-друге, податки здебільшого надходять до бюджетів, тоді як збори можуть формувати цільові (в тому числі й позабюджетні) фонди.

По-третє, якщо встановлення, зміна й скасування податків є виключно компетенцією органів державної влади, то деталізацію елементів зборів можна розглядати як компетенцію виконавчих органів.

Податок — це форма примусового відчуження результатів діяльності суб'єктів,які реалізують свій податковий обов'язок, у державну чи комунальну власність, й виступає як обов'язковий, нецільовий, безумовний, безвідплатний і безповоротний платіж.

Ознаки, які притаманні змісту податку:

1. Це вид платежу, закріплений актом органу державної влади, який підкреслює, що право парламенту затверджувати податок є вираженням права народу погоджуватися на сплату податку.

2. Ознака однобічного характеру його встановлення. В її основу закладено однобічний рух коштів від платника до держави. Разом з тим платник не отримує нічого натомість, що означає відсутність зустрічних обов'язків держави. Кошти платника йдуть на задоволення суспільних потреб.

3. Нецільовий характер податкового платежу означає надходження його в фонди, які акумулює держава. Невідомо, на задоволення яких саме цілей ідуть надходження від конкретного податку, тобто формується ніби розмитий грошовий фонд держави.

4. Безумовний характер податку означає сплату податку, яку не пов'язано ні з якими зустрічними діями, відсутності привілей з боку держави.

 

боку держави.

4.Обов'язковий характер податкового вилучення забезпечує нагромадження коштів у дохідній частині бюджету. Це лежить в основі закріплення на конституційному рівні сплати податків як першочергового обов'язку громадян.

5.Безповоротний характер податку, ймовірно, не вимагає особливих коментарів,

 

5.Платіж надходить до бюджетів відповідного рівня чи цільових фондів.

6.Обов’язковий характер податкового вилучення забезпечує нагромадження коштів у дохідній частині бюджету. Це лежить в основі закріплення на конституційному рівні сплати податків як першочергового обов’язку громадян.

7.Безповоротний характер податку. Насамкінець платник одержує віддачу від внесених ним податків, коли держава задовольняє суспільні потреби (охорона суспільного порядку, охорона здоров'я, освіта), і з цього погляду податки ніби повертаються до платника.

8.Платіж у грошовій формі. Внесення податку до бюджету відбувається в грошовій формі. Сплату податку майном чинним законодавством за загальним правилом не передбачено. Грошову форму сплати податку визначає сама сутність податку, що є, як уже було сказано, внеском. Звертання стягнення на майно платника податків у випадку недоплати за податками також не є винятком, оскільки в результаті (після реалізації майна) внесення податку до бюджету відбувається в грошовій формі. Однак, у деяких випадках сплату податків допускають і в не грошовій формі, але всі не грошові засоби сплати податків є нетиповими й викликані кризою платежів.

Основні функції податку:

1.Найважливішою функцією податків є фіскальна (лат. Державна казна). Відповідно до цієї функції податки виконують своє основне призначення – насичення доходної частини бюджету, доходів держави для задоволення потреб суспільства.

2.Регулююча функція торкається як регулювання виробництва. Так і регулювання споживання(надання пільг окремим галузям чи виробникам).

3.Контрольну функцію реалізують у ході оподаткування під час фінансово-господарської діяльності підприємств і організацій, отримання доходів громадянами, використання ними майна.

Функції податків можна згрупувати в два блоки: основні й додаткові. Група основних функцій включає сутнісну функцію податку (фіскальну) й дві загальнофінансових (регулюючу й контрольну). Саме на підґрунті цих функцій будують податковий механізм, і, діючи спільно, вони складають цільний комплекс. Додаткові функції


 

Законодавства багатьох держав не розмежовують податки, збори, мито, а податкову систему визначають як сукупність податків і зборів.

Мито і збір відрізняються від податків:

а) за значенням. Податкові платежі забезпечують до 80% надходжень у дохідну частину бюджету; інші види відрахувань, відповідно, менше;

б) за метою. Мета податків — задоволення потреб держави; мета мита, зборів — задоволення певних потреб чи витрат установ;

в) за обставинами. Податки становлять безумовні платежі; мито, збір виплачують у зв'язку з послугою, яку надано платникові державною установою, що реалізує державно-владні повноваження;

г) за характером обов'язку. Сплату податку пов'язано з чітко вираженим обов'язком платника; миту, збору притаманна певна добровільність його дій, і їх не регулюють іноді відносинами імперативного характеру;

д) за періодичністю. Збори, платежі, мито часто мають разовий характер і їхню сплату здійснюють без визначеної системи; податки характеризуються певною періодичністю;

є) відносини відплатності притаманні миту і зборам (на відміну від податків).

Таким чином, на відміну від загальних податкових платежів, збори й мито мають індивідуальний характер і їм завжди властива спеціальна мета й спеціальні інтереси.

Раніше основним критерієм розмежування мита і збору було надходження коштів: якщо до бюджету — мито, якщо на користь організації — збір. У сучасних умовах акценти трохи змістилися:

— збір — платіж за володіння особливим правом;

— мито — плата за здійснення на користь платників юридично значущих дій.

Усю сукупність обов'язкових платежів податкового характеру може бути класифіковано за декількома підставами. Виділимо найважливіші:

1. Залежно від компетенції органу, що вводить дію податкового платежу на відповідній території:

а) загальнодержавні — податки й збори, які встановлює Верховна Рада України, вводять у дію виключно закони, діють на всій території держави;.

б) місцеві — податки й збори, перелік яких установлює Верховна Рада України, вводять у дію нормативні правові акти представницьких органів місцевого самоврядування, діють на території відповідних територіальних утворень.

2. Залежно від каналу надходження. Відповідно до бюджетної системи України податкові платежі надходять у бюджети різних рівнів, на основі чого можна розділити їх на закріпленій й регулюючі.

Закріплені податки безпосередньо й цілком надходять у конкретний бюджет чи позабюджетний фонд. Серед закріплених податків виділяють податки, що надходять у Державний бюджет і у місцевий бюджет.

3. Залежно від платника:

А. Податки з юридичних осіб (податок на прибуток і т.д.).

Б. Податки з фізичних осіб (податок на доходи фізичних осіб тощо).

В. Змішані — податки, що допускають як платника і юридичних, і фізичних осіб (податок з власників транспортних засобів, земельні податки і т.д.). До того ж змішані податки можна розділити на:

а) податки, які визначають наявністю певних матеріальних благ (транспортні засоби, ділянка землі);

б) податки, які визначають діяльністю платників (податок на додану вартість, акцизний збір).

4. Залежно від форми оподаткування:

А. Прямі (прибутково-майнові) — податки, які справляють у процесі придбання й акумуляції матеріальних благ, визначають за розміром об'єкта оподаткування, включають у ціну товару й сплачують виробник або власник.

Б. Непрямі (на споживання) — податки, які справляють у процесі витрати матеріальних благ, визначають за розміром споживання, включають у вигляді надбавки до ціни реалізації товару й сплачує споживач. При непрямому оподаткуванні формальним платником є продавець товару (робіт, послуг), який виступає посередником між державою та споживачем товару. Останній же являє собою платника реального. Саме критерій збігу юридичного й фактичного платника є одним із основних під час розмежування податків на прямі та непрямі. При прямому оподаткуванні — юридичний і фактичний платники збігаються, при непрямому — ні.

5. Залежно від періодичності справляння:

А. Разові — податки, які справляють один раз протягом визначеного часу (найчастіше — податкового періоду) при здійсненні певних дій (податок із власників транспортних засобів; податок із майна, що переходить у порядку спадкування чи дарування). Переважно цей різновид податків має характер зборів.

Б. Систематичні (регулярні) — податки, які справляють регулярно, через певні проміжки часу й протягом усього періоду володіння чи діяльності платника (щомісячно, поквартально).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема: Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва

На сайте allrefs.net читайте: "Предмет, метод і задачі дисципліни Економіка виробництва"

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Податкова система України. Класифікація податків і зборів.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Мета функціонування підприємства
Метою суспільного виробництва в будь-якій державі є задоволення потреб громадян, що проживають на його території. Для досягнення цієї мети суспільство організовує матеріальне вироб

Класифікація підприємств.
В Україні можуть діяти підприємства таких видів: - приватне підприємство, засноване на власності фізичної особи; - колективне підприємство, засноване на власності трудового

Майно підприємства. Поняття майна підприємства.
Майно підприємства включає матеріальні і нематеріальні елементи, використовувані підприємством у виробничій діяльності. Майно підприємства становлять основні фонди та оборотні кошт

Капітал підприємства.
Капітал підприємства можна розглядати з декількох точок зору. Власний капітал підприємства являє собою вартість майна підприємства, що цілком знаходиться в його власності.

Класифікація основних фондів.
  2. За принципом матеріально-натурального складу і виробничого призначення підрозділяються на: І) будинки - архітектурно-будівельні об'

Методи оцінки основних фондів і їх економічне значення.
Оцінка основних фондів - це грошовий вираз їхньої вартості. У зв'язку з тривалим функціонуванням і поступовим спрацьовуванням засобів праці існує кілька видів оцінки осн

Відшкодування основних фондів шляхом включення частини їхньої вартості у витрати на випуск продукції (собівартість) називається амортизацією.
Вона здійснюється з метою нагромадження коштів для наступного відтворення основних фондів. З амортизаційних сум формується амортизаційний фонд, що використовується для відтворення основних фондів.

Метод дегресивної (прискореної) амортизації
При використанні методів прискореної амортизації в перші роки експлуатації основних фондів списують більшу (основну) частину їхньої вартості. Прискорена амортизація означає щорічне зниженн

Ремонт і модернізація основних фондів.
Основні фонди на підприємстві в процесі експлуатації постійно зношуються, і для підтримки їх у працездатному стані періодично необхідно проводити їхній ремонт. Розрізняють три види ремонту

Фр= ( Пр/ ОФ ) х100
  де Пр - прибуток, грн. Ідеальним варіантом вважається варіант, коли продуктивність праці на підприємстві росте більш швидкими темпами, чим фондоозбр

Норма - це величина, відповідна обсягові запасу кожного елемента оборотних засобів.
Застосовують такі основні методи нормування оборотних засобів: прямого рахунку, аналітичний, коефіцієнтний. Метод прямого рахунку полягає в тім, що спочатку

Мм= Мз/Q,абоМм= Мз/N
  де М3 - загальна сума матеріальних затрат, грн.; Q, N - обсяг виготовленої продукції в грошовому і натуральному виразі відповідно.

Сутність, значення і задачі матеріально-технічного забезпечення і збуту продукції
  Щоб процес виробництва здійснювався безупинно, підприємства повинні регулярно одержувати сировину, матеріали, паливо, тару, запасні частини, устаткування й інші матеріальні ресурси.

Маркетинг – це комплексна система організації виробництва і збуту товару чи надання послуг, заснована на передбаченні і задоволенні попиту споживача.
З одного боку, він призначений для цілей усебічного вивчення ринку, попиту на товар, бажання покупців, урахування всього цього в діяльності виробника, а з іншого боку – активни

Сутність і цілі кадрової політики на підприємстві
  Основними факторами виробництва на підприємстві є: засоби праці, предмети праці і трудові ресурси. Трудові ресурси - це частина працездатного населення країни (чи о

Класифікація і структура персоналу підприємства
  На якісний склад персоналу підприємства вирішальний вплив робить цілий ряд макроекономічних чинників, найбільше значимими з яких є такі, як чисельність населення, у тому числі і пра

Структура кадрів підприємства
  Відповідно до характеру виконуваних функцій весь персонал підприємства може бути класифікований так: робітники; фахівці; службовці; керівники.

Сутність і значення підвищення продуктивності праці
  Економічна теорія дає наступне визначення праці: «Праця - це доцільна діяльність людини»,тобто не будь-яка діяльність, а тільки та, що приносить користь суспільству

Визначення продуктивності праці в натуральних і вартісних показниках.
Показник, який характеризує продуктивність окремого працівника:   Врік

Чинники росту продуктивності праці
  Основні чинники росту продуктивності праці: 1. Технічний прогрес, що включає механізацію та автоматизацію виробничих процесів і впровадження передов

Економічна сутність оплати праці
  Політика в області оплати праці є складовою частиною управління підприємством, і від неї значною мірою залежить ефективність його роботи, тому що заробітна плата є одним

Форми і системи заробітної плати.
  Відрядна оплата праці - це оплата праці за кількість зробленої продукції (робіт, послуг), вона заснована на оплаті праці в прямій залежності від його результаті

Особливості організації оплати праці в сучасних умовах.
  З переходом на ринкові відносини відбулися досить істотні зміни в організації заробітної плати на підприємствах. Розширені права підприємств у розподілі зароблених ними коштів. Держ

Мотивація праці
Реалізація принципів радикальної економічної реформи, вихід з економічної кризи неможливі без розробки механізму мотивації праці (заохочування до праці) у трудовому колективі підприємства. Потрібно

Прибуток та його види.
Підприємство реалізує вироблену продукцію споживачам, отримуючи за це грошову виручку. Та частина виручки, яка залишається підприємству після відшкодування усіх витрат називається прибут

Ціноутворення. Місце ціни в системі економічних категорій
Ціна - це сума грошей, яку покупець згоден заплатити за відповідний товар, тобто ціна – це грошова вартість товару. У ціні фокусуються всі основні економічні відносини

Функції ціни характеризує сукупність загальних властивостей, що властиві їй як економічній категорії.
Обліково-інформаційна визначається сутністю ціни, як грошового вираження вартості. Тільки за допомогою цін можна визначити вартість витрачених матеріалів, сировини, енергії та

Види цін у залежності від ступеня новизни товару.
3.1.Метод зняття вершків — спочатку встановлюється максимально висока ціна, після спаду першої хвилі попиту ціна знижується (одержання великої частки прибутку, покупці позитивно реагують на зниженн

Планування інвестицій, джерела їхнього фінансування
  Планування інвестицій на підприємстві - це важливий і складний процес. Складність цього процесу полягає в тому, що необхідно враховувати різні чинники, у тому числі і непередбачуван

Під економічним ефектом розуміють ті переваги, що одержують у результаті впровадження нового.
Ефект припускає який-небудь корисний результат. Корисним результатом виступає прибуток або економія витрат і ресурсів, зв'язаних з випуском даної продукції. Економічний ефект -

Дисконтування – це спеціальний прийом для співставлення поточної (сьогоднішньої) і майбутньої цінності грошей.
Проблема дисконтування полягає в тому, що при наданні кредиту треба співставляти величину сьогоднішніх витрат і майбутніх доходів. Інакше кажучи, гроші на кредит надаються сьогодні, а повернення гр

Правовий механізм податку та його елементи
  Система елементів правового механізму податку складається з обов'язкових і факультативних елементів. Обов'язкові елементи включають дві групи: 1. Основні елементи

МІСЦЕВІ ПОДАТКИ Й ЗБОРИ
Збір за паркування автотранспорту. Ринковий збір. Збір за видачу ордера на квартиру. Збір із власників собак. Курортний збір. Збір за участь у бігах на іподромі. Збір за виграш на бігах. Податок із

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги