рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Еволюція та розвиток комерційних банків в Україні

Еволюція та розвиток комерційних банків в Україні - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ   Термін «Банк» Походить Від Латинського «Banco» Й Означ...

 

Термін «банк» походить від латинського «banco» й означає «контора», «лава»,

«стіл», за яким здійснювався обмін грошей. Французьке слово «bangue» означає

«скриня», тобто вказує на функцію збереження чогось цінного.

За свідченнями істориків, перші банківські операції почали здійснюватись у Стародавньому Вавилоні, де не тільки обмінювалися гроші однієї держави на гроші іншої, а й практикувалося прийняття вкладів та видання за ними певних відсотків. Подальшого розвитку банківська справа набула в Стародавній Греції (Елладі), де ор- ганізацію банківської справи було закладено понад дві з половиною тисячі років тому в давньогрецьких містах на узбережжях Середземного, Егейського і Чорного морів. Жвава торгівля та наявність у греків власних монет підштовхнули до виникнення грошово-кредитних відносин, де останню роль відігравали «міняйли», які розуміли- ся на монетах, перевіряли їхню якість, займались обміном грошей однієї монетно- вагової системи на іншу, а пізніше приймали коротко- або довгострокові вклади.

Міняйли (або «трапедзити», від слова «trapeze» — стіл) здійснювали грошові пе- рекази в інші міста, позичали гроші під відсотки, за певну плату зберігали цінності й документи, укладали різноманітні угоди від імені свого клієнта. На кінець V ст. до н.е.

«трапедза» — лавка міняйли, перетворилась на прототип сучасного банку.

В Європі виникнення банківської справи і поява перших лихварів пов’язано з кня- зівськими дворами торговими домами пізнього середньовіччя. У ХVІ ст. з’явилися перші банківські доми — Медичі в Італії, купецькі гільдії Амстердама, Венеції, Генуї, Мілана, які створили навіть спеціалізовані банки — «жиро-банки», що здійснювали безготівкові розрахункові операції між купцями.

Банки виникають на основі товарно-грошових відносин і тому існують при різ- них суспільно-економічних формаціях. Перші подібні установи, що стали попере- дниками капіталістичних банків, виникли в кінці XVI ст. у Флоренції та Венеції на основі обмінних операцій (обмін грошей різних міст та держав) і спеціалізувались на прийманні вкладів і здійсненні безготівкових розрахунків.

Пізніше за аналогічним принципом були створені банки в Амстердамі (1605) та Гамбурзі (1618). Найважливішими функціями банків того періоду було посередни- цтво в платежах і кредитування торгівлі.

Банківська справа в сучасному вигляді зародилася в період мануфактурної стадії капіталізму, коли виникли банкірські доми, які надавали кредит промисловим і тор- говим капіталістам під помірний відсоток. Досить відомими на той час банкірськими домами були Уайльда в Англії, Ротшильда у Франції, Фуггерів у Німеччині та ін.

 

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Перший російський банк заснований у 1733 р., коли указом було створено дер- жавний позичковий банк, який значною мірою відігравав роль казенного ломбарду.

У 1754 р. було засновано два банки: Державний зайомний банк для дворянства у Москві і Санкт-Петербурзі, для кредитування купецтва, однак ці банки швидко при- пинили свою діяльність, зіткнувшись із проблемою повернення кредиту. В 1772 р. поряд з банками з’являються спеціалізовані кредитні установи, які приймали внески до запитання і видавали позики або під заставу іпотеки (охоронні каси), або під за- ставу коштовних металів (позичкові каси). У 1769 р. у Санкт-Петербурзі та Москві було засновано Асигнаційний банк, а в 1786 р. — Державний земельний банк, почали також з’являтися інститути довгострокового іпотечного кредитування. Отже, в цей період у Росії розпочинається формування банківської системи.

В Україні початок банківської діяльності було покладено в середині ХVІІІ ст. Вона розвивалася разом зі становленням банківської системи Росії. У ті часи торгів- ля велася за готівку, а промисловість розвивалася в основному за рахунок держави. Першими позичальниками були уряд і землевласники, а в ролі кредиторів виступали одноосібні підприємці-лихварі .

Кредитна система в Україні була започаткована в 1781 р., коли Російський

Асигнаційний банк відкрив свої банківські контори в Києві, Ніжині, Харкові, а в

1782 р. — у Херсоні. У 1839 р. в Києві засновується місцева контора державного ко- мерційного банку. Указом від 31 травня 1860 р. було створено Державний банк Ро- сії, який займався емісією кредитних білетів і здійснював низку кредитних операцій, а в Україні діяли його контори: в Києві, Харкові та Одесі. Крім того, в цей період в Україні почали функціонувати великі комерційні банки (Дворянський, Селян- ський), налагоджувалась мережа ощадних установ, що акумулювали заощадження населення.

Після реформи 1861 р. в Україні було створено місцеві банки: 1864 р. — Херсон- ський земський банк, 1871 р. — Харківський земельний банк, 1868 р. — Київський приватний комерційний банк, Київський промисловий банк та Катеринославський комерційний банк, а в Одесі формується Бессарабсько-Таврійський земельний банк та ін. Усі вони видавали позики під заставу поземельної власності або нерухомості.

У радянський період правове становище банків неодноразово змінювалось. Де- кретами ВЦВК від 14 грудня 1917 р. всі банки та приватні кредитні установи було націоналізовано, а банківську справу проголошено державною монополією. У 1920 р. Україна залишилася без власної грошової одиниці і без банківської системи. Після реформ 1930–1932 рр. банківська система складалась із Державного банку СРСР, який став єдиним розрахунковим центром і займався концентрацією короткостро- кового кредитування і платіжного обігу, та чотирьох спеціалізованих банків (Пром- банк, Сільгоспбанк, Торгбанк, Цекомбанк, Зовнішньоторговельний банк).

У 1987 р. в СРСР з метою реорганізації банківської системи було проведено бан- ківську реформу: новоутворені шість банків (Держбанк СРСР, спеціалізовані банки Агропромбанк СРСР, Промбудбанк СРСР, Житлосоцбанк СРСР, Ощадний банк, Зовнішньоекономічний банк СРСР) підпорядковувались Раді Міністрів СРСР і од- ночасно виступали як органи державного управління та юридичні особи, займались господарською діяльністю.

В Україні в цей період існувала широка мережа установ Держбанку і Будбанку, трудових ощадних кас.

 


Тема 11. Комерційні банки та їхні основні операції

 

Фундамент нової банківської системи в Україні було закладено створенням пер- ших кооперативних комерційних банків на підставі Закону СРСР «Про кооперацію» (1988 р.). Перший кооперативний банк «Таврія» зареєстровано в 1988 р., а перший комерційний банк — Український інноваційний банк заснований у січні 1989 р. в Києві.

У ході перебудови СРСР почалося становлення комерційних банків за допомо- гою акціонування державних банків і створення нових кредитних установ на коо- перативній і акціонерній основі. На 01.04.1991 р. вже було зареєстровано 1417ко- мерційних і кооперативних банків, з яких 1175 — на території Росії, а 242 — в інших республіках, у тому числі 74комерційних банки в Україні.

 

 
Формування нової банківської системи України почалось із побу- дови суверенної держави і прийняття Декларації про державний суве- ренітет України (16 листопада 1990 р.) та Закону України «Про еко- номічну самостійність України» (3 серпня 1990 р.).

 

Діюча в країні банківська система виникла на основі прийнятого Верховною Ра- дою України 20 березня 1991 р. Закону України «Про банки і банківську діяльність» та охоплює кілька періодів:

Ø перший період(1989–1991 рр.) — українські банки реєструвалися в Москві (перетворення спеціалізованих державних банків, що існували в умовах цен- тралізованої планової економіки, на комерційні);

Ø другий період(1991–1992 рр.) — починаючи з жовтня 1991 р. відбувається перереєстрація Національним банком усіх комерційних банків, які працюють на території України, по суті більшість їх мали засновників в особі міністерств та відомств;

Ø третій період(1992–1993 рр.) характеризується створенням банків «нової хвилі» із залученням значного приватного капіталу. До них належать «Аваль»,

«Інко», Відродження», «Трасбанк» та ін. Під час гіперінфляції спостерігаєть- ся масове утворення дрібних «кишенькових» банків (понад 100 банківських установ);

Ø четвертий період(1994–1996 рр.) — призупиняється інфляція та активізуєть- ся діяльність НБУ з регулювання діяльності комерційних банків, зниження рівня банківського менеджменту, а все це призвело до банкрутства окремих банків. У 1994 р. збанкрутило 12 банків, 1995 р. — 20, 1996 р. — 45 банків, а ще 60 опинилися в стані прихованого банкрутства. В цей період банківська система України перебувала в стані стагнації: скорочення розміру активів де- яких банків, спостерігається велика розбіжність у концентрації банківського капіталу, третина зареєстрованих банків не мали необхідного сплаченого ста- тутного фонду;

Ø п’ятий період(1996–2000 рр.) характеризується активною діяльністю НБУ у подоланні інфляційних процесів, створенням сприятливих умов для здій- снення грошової реформи і введення в обіг національної грошової одини- ці (1996 р.) — гривні. В банківській системі спостерігаються позитивні тен- денції, вона набуває ринкового типу, в державі реєструються іноземні банки (табл. 11.1) та їхні представництва.

 

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Таблиця 11.1

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

Д І Коваленко ГРОШІ ТА КРЕДИТ Теорія і практика НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК Рекомендовано Міністерством освіти...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Еволюція та розвиток комерційних банків в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Теорія і практика
  НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК   Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів  

ПЕРЕДМОВА
  Розвиток в Україні ринкових відносин зумовив перебудову кредитно-грошових відносин. Це стосується насамперед розвитку грошової системи і грошового обігу, кредитної та валютної систе

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇЇ ГРОШЕЙ
  Зміст теми.Походження грошей. Раціоналістична та еволюційна концепції по- ходження грошей. Поява грошей як об’єктивний наслідок розвитку товарного ви- робництва та

ТЕМА 3. ГРОШОВИЙ РИНОК
  Зміст теми.Сутність грошового ринку. Об’єкт купівлі-продажу на грошовому ринку. Суб’єкти та інструменти грошового ринку. Неборгові та боргові зобов’язання. Депозитн

ТЕМА 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ
  Зміст теми.Поняття про грошову систему. Грошова система — форма організа- ції грошового обороту. База формування і функціонування грошової системи. Цент- ральний ба

ТЕМА 5. ІНФЛЯЦІЯ ТА ГРОШОВІ РЕФОРМИ
  Зміст теми.Теоретичні концепції інфляції та інфляційного процесу. Теорія ін- фляції попиту. Теорія інфляції витрат. Суть та форми інфляції. Інфляція і дефл

ТЕМА 6. ВАЛЮТНИЙ РИНОК І ВАЛЮТНІ СИСТЕМИ
  Зміст теми.Поняття про валюту. Призначення та сфера використання валюти. Види валют: національна, іноземна. Суть та види валютних відносин. Валютн

ТЕМА 7. КІЛЬКІСНА ТЕОРІЯ ГРОШЕЙ І СУЧАСНИЙ МОНЕТАРИЗМ
  Зміст теми.Металістична теорія грошей. Розвиток металістичної теорії грошей. Основні представники металістичної теорії грошей. Меркантилісти як основні пред- ставни

ТЕМА 8. КРЕДИТ У РИНКОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
  Зміст теми.Необхідність кредиту. Загальні передумови формування кредитних відносин. Економічні чинники кредиту та особливості їхнього прояву в різних галу- зях наро

ТЕМА 9. ФІНАНСОВІ ПОСЕРЕДНИКИ ГРОШОВОГО РИНКУ
  Зміст теми.Основні поняття про спеціалізовані фінансово-кредитні інститути (СФКІ), їхнє місце і роль у грошово-кредитній системі. Об’єктивні передумови та причини с

ТЕМА 10. ЦЕНТРАЛЬНІ БАНКИ
  Зміст теми.Центральні банки, їхнє походження, призначення, функції та опера- ції. Функції центральних банків та їхня характеристика. Побудова, розвиток і д

ТЕМА 11. КОМЕРЦІЙНІ БАНКИ ТА ЇХНІ ОСНОВНІ ОПЕРАЦІЇ
  Зміст теми.Класифікація і характеристика комерційних банків. Характеристика комерційних банків за формую власності (акціонерні, кооперативні, державні, муні- ципаль

ТЕМА 12. МІЖНАРОДНІ ВАЛЮТНО-КРЕДИТНІ УСТАНОВИ ТА ФОРМИ СПІВРОБІТНИЦТВА ЇХ З УКРАЇНОЮ
  Зміст теми.Загальна характеристика міжнародних валютно-кредитних установ. Сутність міжнародного кредиту. Об’єкти та суб’єкти міжнародного кредиту. Міжна- родний вал

Походження, сутність та концепції виникнення грошей
  Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони забезпечують життєді- яльність кожної з ринкових структур, сприяють подальшому розвитку процесу сус- пільного відтворення мат

ВАРТОСТІ
  T ПОВНА АБО РОЗГОРНУТА T1

Форми грошей
  У своєму розвитку гроші виступали в двох основних формах: повноцінні гроші та неповноцінні (замінники повноцінних грошей або кредитні гроші) (рис. 1.2).  

Функції грошей та їхня еволюція
  У сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається че- рез їхні функції.

Сутність масштабу цін під час її еволюції
Таблиця 1.1   Золотомонетний стандарт 1867–1922 рр. Золотозлитковий та золотовалютний стандарт 1922–1976 рр.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
  1. В економічній теорії виділяють такі концепції походження грошей: а) трансакційну; б) раціоналістичну; в) еволюційну; г) монет

Приклад 1
1 січня 2009 року клієнт поклав 2000 грн на банківський рахунок під 8 річних від- сотків та за умови, що відсоток на відсоток не нараховується. Яка сума буде на цьому рахунку 1 січня 2012 року, якщ

Приклад 2
Яку суму грошей необхідно покласти на 6-місячний депозит, щоб отримати на- прикінці терміну розміщення 1000 грн, при ставці 20% річних та за умовою, що відсо- ток на відсоток не нараховується?

Характеристика і структура грошового обороту
  У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різних видів зобов’язань у грошовій формі здійснюються розрахунки та платежі, які відбу- ваються і під час розпо

Оборот грошей у межах індивідуального капіталу
  обслуговує обслуговує     Кругообіг усього сукупного капіталу на усіх стадіях В відтворення на макрорівні І Д - грош

Грошовий обіг– обслуговує сферу товарного обміну Т-Г-Т
    Фінансовий оборот –пов’язаний з процесом купівлі-продажу цінних паперів (акцій, облігацій, векселів тощо) Фікса

Суб’єкти грошового обороту
Фірми —усі юридичні та фізичні особи, які беруть участь у створенні сукупного суспільного продукту й реалізації його. В результаті їхньої діяльності утворюється потік № 10 (платежі

Форми грошового обороту
  Грошовий оборот — це рух грошових коштів у готівковійта безготівковій фор- мах, що обслуговує реалізацію товарів, а також н

В Україні 1991–2007 рр. (на кінець року), млн грн
    Період Показник грошової маси М М

Швидкість обігу грошей
Швидкість обігу грошей характеризує частоту (оберти), з якою кожна одиниця готівкових, в обороті, грошей (гривня, долар тощо) використовується в середньому для реалізації то

Закон грошового обігу
  !

Питання для обговорення на семінарських заняттях
  1. Поняття про грошовий оборот, його економічна основа, основні суб’єкти та ринки, які він обслуговує. 2. Структура грошового обороту за формою платіжних засобів та

Тестові завдання
а) процес безперервного руху засобів платежу в країні; б) створення готівкових грошей; в) створення безготівкових грошей; г) кругообіг сукупного індивідуального капі

Приклад 1
Розрахуйте величину агрегатів грошової маси України в 2008 р., якщо: — готівка поза банками — 125 млрд грн; — готівка в касах юридичних осіб — 30 млрд грн; — депозити до

На прикладі реальних даних
2007 р.): – готівка на руках у населення — 91,1 млрд грн; – готівка в касах юридичних осіб — 20 млрд грн; – строкові депози

Приклад 3
1. Визначити кількість грошей, необхідних для безінфляційного обігу, за такими даними (на прикладі реальних даних 2008 р.): – сума цін реалізованих товарів, робіт, послуг

Приклад 4
Визначте як зміниться номінальний обсяг ВВП, якщо швидкість обігу грошей становить 1,84 оборотів і залишається незмінною, а грошова пропозиція зросте з 259 до 391 млрд грн. Задача р

Приклад 5
Визначте середньоквартальну та річну швидкість обігу грошей в Україні за та- кими реальними даними 2008 року :

Приклад 6
Обчисліть агрегатну структуру та середню швидкість обігу грошової маси, а та- кож тривалість одного обороту в днях за наведеними в табл. 2 даними. Задача розрахована за даними річного звіт

Приклад 7
Вкладник відкрив депозит у розмірі 2000 грн під 24 % річних на 4 роки. Розрахуй- те відсотковий прибуток вкладника, якщо по вкладу нараховуються: – прості відсотки; – складні відс

Приклад 8
Яку суму грошей необхідно розмістити на депозиті в комерційному банку, щоб отримати наприкінці терміну розміщення 7300 грн за такими умовами: нарахування один раз на рік відсотка за ставкою 15%, ст

Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування
  !

Ринок ресурсів
Товари     Гроші  

За видами фінан- сових інструментів
  Ринок банківських кредитів   Фондовий ринок  

Цінні папери
      Пайові   Акції Боргові     Облігації    

Попит на гроші
Попит на гроші виступає як запас грошей, який прагнуть мати у своєму

Взаємодія факторів, які впливають на пропозицію грошей
(на формування грошової маси)    

Процес створення банківських депозитів
  Комерційні банки Нові депозити Нові позики Нові резерви Банк А

Характеристика облікового ринку та його особливості
  Обліковий ринок— частина грошового ринку, де короткострокові грошові ресурси перерозподіляються між кредитними інститутами шляхом купівлі-продажу векселів і цінн

Характеристика та операції міжбанківського ринку
  Міжбанківський ринок відіграє важливу роль у забезпеченні нормальних умов функціонування грошового ринку. Він є об’єктом державного регулювання, слу- гує механізмом впливу державних

Питання для обговорення на семінарських заняттях
  1. Суть, економічна структура і характеристика грошового ринку. 2. Мотиви та чинники, що визначають параметри попиту на гроші. 3. Попит на гроші та його складові.

Тестові завдання
  1. Грошовий попит складається з таких елементів: а) попит на гроші як пасиви; б) попит на гроші для угод; в) попит на гроші як активи.  

Приклад 1
1. Розрахуйте розмір нових кредитних ресурсів для перших 7-ми банків, що ко- ристуються коштами депозитів, за умови, що в комерційному банку їх розміщено на суму 2,2 млн грн. 2. Обчисліть

Приклад 3
У комерційному банку розміщено депозит на суму 10 000 грн. Як саме вплине збільшення норми обов’язкових резервів з 11 до 14% на розмір кредитних ресурсів для перших 5-ти комерційних банків, які вик

Приклад 4
Розрахуйте максимально можливий та реальний рівень грошово-кредитної муль- типлікації за такими даними: норма обов’язкових резервів становить 11%, готівка поза банками — 111 млрд грн, банківські ре

Приклад 5
Знайдіть значення грошового мультиплікатора по агрегату М , якщо обсяг готів- ки поза б

Поняття та елементи грошової системи
  Грошова система— це законодавчо встановлена форма організації грошового обо- роту в країні. Вона є складовим елементом господарського механізму і регулюється зак

Еволюція грошових систем
  Грошові системи сформувалися в XVI–XVII ст. з появою та затвердженням капі- талістичного способу виробництва, хоча окремі елементи з’явилися раніше (рис. 4.1). З розвитком

Форми безготівкових розрахунків
  Оскільки всі підприємства та організації повинні обов’язково зберігати свої гро- шові кошти на рахунках у банках, то на практиці їх взаємовідносин мають викорис- товуватися певні фо

Створення грошової системи України
  Грошова система України є регульованою системою ринкового зразка. Цьому сприяли істотні ринкові перетворення в економічній системі України: демонополі- зація економіки, приватизація

Тестові завдання
  1. Сучасна грошова система ґрунтується на: a) золотому монометалізмі й паперових грошах;  

Приклад 1
Припустимо, на 1 січня 2009 року у вас є тільки 550 грн. Під яку складну відсо- ткову ставку ви повинні вкласти ці гроші для того, щоб 1 січня 2012 року мати суму у 1000 грн за умови, що к

Приклад 2
Визначте ефективну середньорічну відсоткову ставку за таких умов: грошову суму 1000 грн розміщено в комерційному банку на депозиті; річна відсоткова ставка, за якою щоквартально здійснюється нараху

Приклад 3
Визначте кількість років розміщення грошей на депозитному рахунку в банку за такими даними: сума, що належить до розміщення, — 7000 грн; сума, що очікується наприкінці періоду розміщення, — 10 000

Інфляція: її сутність, причини, види й типи
  !

Залежно від поширення інфляційних процесів
  Локальна (має місце в рамках окремих країн)

Вимірювання інфляції
  Інфляція в її відкритому варіанті виявляється у підвищенні цін, але їх зростання може бути різним. Тому для вимірювання інфляції використовують її показник. Він розраховується різни

Розвиток інфляційного процесу в Україні у 1992–2007 рр.
    Рік Темп зростання роздрібних цін, % Темп зростання маси грошей (М3), %   Відношення (2/3), %

Наслідки інфляції та антиінфляційна політика
  Інфляція негативно впливає на суспільство в цілому. Погіршується економічне становище: знижуються обсяги виробництва, оскільки коливання та зростання цін роблять непевними перспекти

Грошові реформи та методи проведення їх
  Серед комплексу заходів щодо оздоровлення та впорядкування грошового обо- роту особливе місце посідають грошові реформи. Вони являють собою повну чи часткову перебу

Конфіскаційні
  o Ліміт на обмін банк- нот. o Замороження депо- зитів. o Прип

Тестові завдання
  1. Інфляція — властивість паперових нерозмінних грошей. Відповідно до темпів інфляції виділяють такі її різновиди: a) повзуча; б) галопуюча;

Приклад 1
Розрахуйте базисні та ланцюгові індекси інфляції за звітний рік (щомісяця), як- що вартість споживчого кошика змінилася так: грудень попереднього року — 530 грн, січень — 540 грн, лютий — 550, бере

Приклад 2
Визначте очікуваний темп цінової інфляції звітного року, якщо в попередньому році середня маса грошей в обороті становила 760 млрд грн, при чому вона здійснила 1,5 обороту, фізичний обсяг

Приклад 4
Розрахуйте темп інфляції, якщо порівняно з минулим роком грошова маса зросла на 35%, швидкість обігу грошей сповільнилася на 21%, а приріст фізичного обсягу ВВП становив 8%.  

Сутність валюти та її конвертованість
  Валютою (від італ. valuta — вартість) називають грошову одиницю, яка обслуго- вує міжнародні економічні відносини і використовується як міжнародна роз

ВАЛЮТНИЙ КУРС
  Вільно конвертована     Засіб інтернаціоналізації грошових відносин     Спосіб перерозподілу національ

СПЗ — колективна валютна одиниця МВФ
Спеціальні права запозичення (англ. Special Drawing Rights) — умовна міжна- родна розрахункова одиниця, що використовується країнами МВФ для регулювання міжнародних платежів

Європейська валютна одиниця

Валютний курс і способи його визначення
  Валютний курсявляє собою ціну грошової одиниці певної країни, яка виражена в грошовій одиниці іншої країни. Валютний курс, так само як і ціна будь-якого звичайно

Методика визначення валютних курсів
Серед конкретних методів визнання валютного курсу слід назвати такі: Ø Для обміну валют може використовуватися крос-курс, коли дві валюти по- рівнюються з третьою,

Валютний ринок: суть та основи його функціонування
  !

КОНВЕРСІЙНІ
  ФУНКЦІЇ:  

Валютна система та її розвиток
  Економічні, політичні, культурні та інші зв’язки між країнами породжують грошові відносини між ними, пов’язані з оплатою отриманих товарів та послуг. Державно-правова форма орган

Етапи еволюційного розвитку світової валютної системи
Таблиця 6.1   1867 р. Паризька кон- ференція — єдиним мі- рилом світових грошей визнано золото 1922 р. Генуе

Національні гроші
  Характерні риси Бреттон-Вудської валютної системи:

Національні гроші
  Модуль 1. Гроші та грошовий обіг   О

Формування валютної системи України
  Формування валютної системи в Україні безпосередньо пов’язане з процесами розбудови української держави та реформуванням її економіки. В умовах колишньо- го СРСР в Україні існувала

Тестові завдання
  1. Валютні операції означають: a) будь-які платежі, пов’язані з переміщенням валютних цінностей між суб’єк- тами валютного ринку; б) страхування в

Приклад 1
Комерційний банк установив такий курс долара США: купівля — 8,05 грн, про- даж — 8,11 грн. Скільки гривень можна одержати за 500 доларів 90 центів? Скільки доларів мож- на купити за 15 тис

Приклад 2
Яким буде курс євро до фунта стерлінгів, якщо виходити із їхніх середніх співвід- ношень з доларом США: — 1 USD = 0,69 EUR; — 1 USD = 0,67 GBP.   Розв’яз

Приклад 5
Скільки євро можна купити за 18 000 японських єн, якщо: – 1 USD = 110,05 JPY; – 1 USD = 0,67 EUR?   Розв’язок. Знаходимо вартість 18 000 JPY

Приклад 6
Одне з промислових підприємств України повинно отримати валютну виручку від одного зі своїх партнерів у Лондоні в розмірі 50 000 GBP (фунтів стерлінгів). В той же час воно повинно сплатити одному і

Приклад 7
Якщо ціна гривні в доларах США впала з 0,118 до 0,1111 за одну гривню, то як зміниться ціна товару вітчизняного виробництва (в доларах США), що продається в Україні за 200 грн? Хто більше

Металістична теорія грошей
  Теорії походження грошей (раціоналістична, еволюційна), як зазначалось у пер- шій темі, повною мірою розкривають внутрішню природу грошей і їхнє місце в систе- мі с

Неокейнсіанські, посткейнсіанські погляди
Кейнсіанська теорія— збільшення грошової маси в обігу і кредитних ресурсів сприяє пожвавленню економіки, зростанню прибутків і зайнятості    

Номіналістична теорія грошей
  Суть номіналістичної теоріїполягає в запереченні товарної природи грошей і визначенні їх як умовних знаків, що позбавлені внутрішньої вартості. &nbs

Кількісна теорія грошей
  !

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Кембриджська версія виникла на початку ХХ ст. Її засновниками і прихиль- никами стали відомі англійські економісти А. Маршалл, А. Пігу, Д. Робертсон, Дж. М. Кейнс (у своїх ранніх працях) та ін. Най

Дж. Кейнс і його внесок у кількісну теорію грошей
  Вагомий внесок у розвиток кількісної теорії грошей вніс Дж. Кейнс (1883–1946). На відміну від представників класичного напряму кількісної теорії грошей, для Дж. Кейнса гроші виступа

Сучасний монетаризм
  Сучасний монетаризм — один з найвпливовіших напрямів західної економічної думки, який від кінця 1970-х — початку 1980-х років багато в чому визначає зміст економічної політики прові

Тестові завдання
  1. Теорія, яка проголошує гроші як абстрактні рахункові одиниці, ототож- нює грошовий обіг з товарним обміном, ціни змінюються пропорційно зміні кіль- кості грошей, в обігу

Необхідність та сутність кредиту
  Наявність товарного виробництва і грошей об’єктивно зумовлює існування та функціонування кредиту. З розвитком товарного виробництва кредит стає обов’яз- ковим атрибутом господарюван

Економічні передумови
(можливості): борг, довіра)   Значення: Ø Майнове розшарування суспільства на ранніх е

Характеристика та ознаки кредитних відносин
Економічні відносини між кредитором і позичальником виникають під час одер- жання кредиту, користування ним та його поверненням. Сторони, які беруть участь у цих економічних відносинах, називаються

Ознаки кредиту в ринковій економіці
  · позичальниками, як правило, виступають суб’єкти господарювання, а кредиторами – переважно банківсь- кі установи;

Роль кредиту в умовах ринкової економіки
  Роль кредитухарактеризується результатами застосування для економіки в ці- лому і населення зокрема. Кредит впливає на процеси виробництва, реалізації і спо-

Функції кредиту
  Питання про функції кредиту є найбільш дискусійним у теорії кредиту. Розбіж- ності з приводу кількості та змісту функцій зумовлені не тільки відмінністю в тракту- ванні сутності кре

І ІІ ІІІ
  СУТНІСТЬ   За допомогою кредиту відбувається перерозподіл вартості на засадах повернення: ü з одного боку, здійснюють нагр

Роль кредиту характеризується конкретними проявами його функцій
    Дає змогу зосередити кошти у найбільш пріоритетних сферах економічної діяльності, здійснити переорієнтацію виробництва і стабілізувати економіку С

Форми та види кредиту
  Форми кредиту тісно пов’язані з його структурою, сутністю кредитних відносин. Залежно від руху позикової вартості виділяються дві основні форми кредиту: товар- на і грошов

КОНСОРЦІУМНИЙ
  Надається позичальникові банківським консорціумом для кредитування однієї, але

Переваги використання міжгосподарського кредиту
  ü оперативність надання коштів у товарній формі; ü технічна простота оформлення;

За об’єктом кредитування
  Кредит в основний капітал Кредит в оборотний капітал Коротко

За сферами суспільного відтворення
Кредит для фінансування інвестиційних проектів  

Класифікація споживчого кредиту
        За суб’єктами кредитних відносин Банківський кредит (прямий, непрямий)    

Позичковий відсоток, його сутність та основні види
  Важливим етапом вивчення теми кредиту та його ролі в ринковій економіці є ово- лодіння теорією відсотка та напрацювання практичних вмінь та навичок його прак- тичного використання.

МІКРОЕКОНОМІЧНІ
  Попит та пропозиція, які склалися на ринку капіталів Стабільність грошового ринку (рівень інфляції) Рівень облікової ставки

Реальні
  Номінальна став- ка скоригована на рівень інфляції     Рис. 8.10. Види ставок позичкового відсотка   Якщо від

Поняття про кредитну систему
  !

II РІВЕНЬ
Центральні (емісійні) банки Договірні фінансово- кредитні установи Інвестиційні фінансово-кре- дитні установи   Універсальні

Тестові завдання
  1. Кредит надається на принципах: a) повернення; б) платності; в) строковості; г) безстроковості.  

Приклад 1
Виробничий концерн для поповнення своїх обігових коштів 1 серпня отримало у банку позику в сумі 600 000 грн терміном до 2 листопада під 24% річних. Через 45 днів банк підвищив відсо

Приклад 2
Приватний підприємець отримав позику в сумі 300 тис. грн, яку було надано 1.04.2009 р., термін погашення — 1.04.2010 р., ставка відсотка — 25%. Розрахуйте суму відсотків, яку сплатить прив

Фінансові посередники та їхнє місце в структурі фінансового ринку
  !

Фінансування
    Рис. 9.1. Небанківські фінансово-кредитні установи в структурі фінансового ринку  

Спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові установи
  Останніми роками на національних ринках позикових капіталів розвинутих кра- їн важливу роль стали відігравати спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові інститути, які посіли ва

Тестові завдання
  1. До спеціалізованих небанківських кредитно-фінансових установ відно- сять:  

Приклад 1
Позика в Кредитному товаристві видається на півроку за простою обліковою ставкою 15%. Розрахуйте суму, одержувану позичальником, і розмір дисконту, якщо треба повернути 25 000 грн.  

Приклад 4
Внесок у сумі 500 000 грн покладено в кредитну спілку на 10 місяців за простою відсотковою ставкою 25% річних. Визначте реальний дохід вкладника за умови очі- куваного щомісячного темпу інфляції у

Приклад 5
Потреба підприємства ЗАО «Укренергосоюз» у фінансуванні обсягом 120 тис. грн має бути покрита 1 вересня поточного року. Оберіть найкращий з двох варіантів по- криття потреби підприємства ЗАО «Укрен

Приклад 6
Кредитне товариство «Капітал» нараховує щоквартально відсотки за депозитом, розміром 100 тис. грн за ставкою 5%, причому виплата відсотків та суми депозиту пе- редбачається наприкінці терміну дії д

Загальна характеристика центральних банків
  Головною ланкою банківської та кредитної системи будь-якої держави є цент- ральний банк.  

Функції центральних банків
  Основні функції, що здійснюються всіма без винятку центральними банками, по- діляються на регулювальні, контрольні та обслуговувальні. До регулювальних функцій відносять

Національний банк України та його функції
  В Україні центральним банком є Національний банк України (НБУ). Він являє собою перший рівень банківської системи. НБУ створений згідно із Законом Украї- ни «Про ба

Основні функції
 

СИСТЕМА НБУ
Філії НБУ (територіальніуправління)       Управлінська служба   Аналіти

Грошово-кредитна політика НБУ
  !

ІНСТРУМЕНТИ МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ
    ІНСТРУМЕНТИ ПРЯМОГО ВПЛИВУ(адміністративні)  

ВИДИ ОПЕРАЦІЙ НА ВТОРИННОМУ РИНКУ
     

Валютна політика та роль НБУ в її реалізації
  Система валютного регулювання в Україні формувалась у складних і супереч- ливих соціально-економічних умовах. Вони характеризувались різким падінням об- сягів виробництва, розривом

Тестові завдання
а) сукупність банків, які здійснюють мобілізацію грошових ресурсів і надають їх у позики; б) сукупність кредитних відносин у країні; в) спеціалізовані КФІ, які здійснюють кре

Динаміка розвитку банківської системи України 2003–2008 рр.
  Показники Кількість банків за реєстром (на кінець періоду)

Найбільші та великі банки України станом на 01.01.2008 р.
  Назва банку Активи, тис. грн Група 1 ПриватБанк 20 014 395

Класифікація та характеристика комерційних банків
  Комерційні банки— це багатопрофільні кредитні інститути, що здійснюють фі- нансові операції та послуги, пов’язані з обслуговуванням клієнтів у всіх секторах еко-

Залежно від форм власності та їхньої організації
Акціонерні банкиорганізовуються у формі акціонерних компаній. У сучасних ум

Банківські асоціації та спілки
  Рис. 11.1. Класифікація комерційних банків  

Залежно від операцій
Універсальні банки— кредитні установи, що здійснюють усі основні види бан- ківських операцій: депозитні, кредитні, розрахункові, фондові, довірчі та ін. Універ- сальними є к

Міжбанківські об’єднання
У кредитних операціях все більшу роль відіграють міжбанківські об’єднання. Вони утворюються з метою координації дій, підвищення ефективності операцій та захисту професійних

Операції комерційних банків
  !

Інвестиційні операції
  Фондові операції: - емісія власних ЦП; - операції РЕПО;

Пасивні операції банків
Пасивні операції — це операції, за допомогою яких банки утворюють свої ресурси (пасиви). Пасиви банків складаються з їх

Зобов’язання
 

РІВЕНЬ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
Методи: 9 виконання вимог НБУ; 9 здійснення заходів щодо стимулювання залучен

Активні операції банків
Активні операції банківпов’язані з розміщенням коштів і проводяться переваж- но з метою отримання доходу та для підтримки ліквідності. До активних операцій належать надання кред

Умови кредитування
Пріоритетність надання кредитів, яка визначається тільки ефективністю проектів    

Основні показники ефективності та прибутковості діяльності банку
  Сучасний банк виконує більш як 180 різноманітних операцій, а стан справ банку відображається в балансовому звіті банку. Баланс складається з двох частин: Ø

Тестові завдання
  1. За організаційно-правовою формою діяльності КБ поділяються на: а) державні; б) акціонерні; в) приватні; г) пайові;  

Приклад 1
1 січня 2009 року клієнт поклав 2000 грн на банківський рахунок під 8 річних від- сотків та за умовою, що відсоток на відсоток не нараховується. Яка сума буде на цьо- му рахунку 1 січня 2012 року,

Приклад 2
Яку суму грошей необхідно покласти на 6-місячний депозит, щоб отримати на- прикінці терміну розміщення 1000 грн, при ставці 20% річних та за умовою, що відсо- ток на відсоток не нараховується?

Приклад 3
Банк «Капітал» платить за внесками 20% за рахунками його грошового ринку при щоквартальному компаундингу. Менеджери банку «СИБ» вимагають, щоб рахунки грошового ринку цього банку дорівнювали ефекти

Приклад 4
Менеджер фірми «Ресурс» має намір продати продукцію в кредит, надавши змогу покупцям розплачуватися через два місяці. Але для того щоб розплатитися за рахун- ками, фірмі «Ресурс» доведеться взяти к

Загальна характеристика міжнародних валютно-кредитних установ
  Міжнародні фінансові інститути поділяються на дві групи: всесвітні та регіональ- ні. До всесвітніх належать Міжнародний валютний фонд (МВФ), група Всесвітнього банку та Банк

Фінанси міжнародних установ
  Фінансова діяльність міжнародних організацій пов’язана з формуванням і вико- ристанням їхнього бюджету та цільових фондів. Формування доходів здійснюється насамперед за рахунок внес

Міжнародні розрахунки та валютне регулювання
  Організація міжнародних грошових потоків між суб’єктами господарювання за- стосовується на встановлених формах розрахунків та системі валютного регулюван- ня. Порядок проведення роз

Тестові завдання
  1. Короткостроковий ринок, на якому фінансові посередники (банки) зво- дять між собою кредиторів і позичальників, — це ринок: а) міжнародний;

ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДЛЯ КОНТРОЛЮ РІВНЯ ЗАСВОЄННЯ ПРОГРАМИ З КУРСУ ДИСЦИПЛІНИ
«ГРОШІ ТА КРЕДИТ»     1. Сутність та функції грошей. 2. Історичні форми та види грошей і їхня еволюція. 3. Функції грошей та

ЛІТЕРАТУРА
  1. Конституція України. — К.: Преса України. 1997. — Ст. 85, 95, 96, 97, 98, 116, 119. 2. Закон України «Про Національний банк України» № 679-XIV від 20.05.19

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги