рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Контактне теплолікування

Контактне теплолікування - раздел Философия, ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ Існує Ряд Теплоносіїв, Які Досить Часто Застосовуються У Позакурортні...

Існує ряд теплоносіїв, які досить часто застосовуються у позакурортнійта в курортній практиці: парафін, озокерит, озожилафін (суміш 1-го та 2-го), лікувальна глина, гарячий пісок, нафталан, нафталанська мастика та ін. Одні з них мають тільки термічний ефект, другі містять хімічні активні сполуки (озокерит, нафта­лан, нафталанська мастика). Вказані фактори частіше застосовуються у вигляді місцевих аплікацій при температурі 45-50° С.

 

Озокеритолікування

З вище наведеного переліку контактних теплоносіїв найбільший інтерес вик­ликає озокерит — природна речовина нафтового походження. Він має найвищу теп­лоємність і низьку теплопровідність. При температурах нижчих від 43-44° С він перебуває у твердому стані, а плавиться при 55-60° С. Між цими температурами він пластичний і зручний для різноманітних варіантів проведення аплікаційних, тампонних та інших процедур. Озокерит містить церезин, парафін, смоли, міне­ральні олії, асфальтени, нафтолові кислоти, леткі речовини. Частина з них має біо­логічну активність, проникає через нспошкоджену шкіру в організм і здійснює антиспастичну,знеболювальну, протизапальну, розсмоктувальну, парасимпатикотроп-ну дії. Озокерит поліпшує трофіку шкіри і слизових оболонок, стимулює регенерацію тканин. Він широко застосовується в лікуванні захворювань опорно-рухового апарату, нервової системи, сечостатевих органів (як поверхнево, так і у вигляді піхвових тампонів), органів травлення та видільної системи.

Основні методики його застосування:

- кюветно-аплікаційна;

- серветно-аплікаційна;

- нашаровування озокериту;

- вагінальні тампони з озокериту (або суміші озокериту з вазеліновою олією);

- озокеритові тампони для ясен.

Кюветно-аплікаційна методика.Розплавлений озокерит виливають у кю­вети різних розмірів, які застелені цератою, товщина шару 3-5см. Його охолод­жують до температури 47-50° С і накладають на потрібну ділянку тіла. Поверх церати кладуть що-нєбудь тепле: ковдру, товстий рушник. Все це може прив’язуватися до тіла бинтами. Оптимальна тривалість процедури 30-40 хвилин. На курс 10-20 процедур.

Серветно-аплікаційна методика.У розплавлений озокерит опускають ба­гатошарову марлеву серветку, потім її віджимають, охолоджують до температури 48-50° С і накладають на тіло. Поверх цієї серветки можна покласти другу і тре­тю вищої температури (51-55°С), а поверх усього - щось тепле. Подібна мето­дика створює умови для довшої тривалості процедур.


Методика нашаровування озокериту.Чисту малярну щітку опускають у розплавлений озокерит, віджимають, трохи охолоджують і наносять озокерит, який ще тече, тонким шаром на шкіру. Утворюється захисна озокеритова плівка, по­верх якої наносять кілька шарів розплавленого озокериту (близько 60°С). Три­валість процедури від 20 до 40 хвилин.

У цих методиках замість чистого медичного озокериту можна застосовува­ти 70-50-процентнусуміш озокериту з парафіном (озожилафін). При повторно­му використанні озокериту і його сумішей до них треба додавати 15-20 % свіжого озокериту.

В Україні є одне, Бориславськс родовище озокериту, біля якого з природного озокериту виплавляють медичний озокерит.

Рідкий нафталан (нафталанська нафта) на азербайджанському курорті Нафта­лан застосовується у вигляді загальних або місцевих ванн. Ванни з нафталану призначаються при температурі 36-38°С. Показання і протипоказання аналогічні тим, що вказані для грязелікування.

 

Парафінолікування

Парафін– суміш твердих вуглеводнів метанового ряду. Отримується під час спеціальної обробки деяких сортів нафти, сланців, бурого вугілля і торфу. Темпе­ратура його плавлення 49-54°С. Тепловмісна здатність парафіну у 2-3 рази вища, ніж у лікувальних грязей і глини. Хімічного впливу на тканини він не має, здійснюючи лише термічну дію. Застосовується для аплікацій, нашаровування пензлем і піхвових тампонів. Свіжий розплавлений парафін виливається до кювети по­трібних розмірів, яка застелена цератою. При температурі 47-49° С він накла­дається на шкіру на місці аплікації. При методі нашаровування товстий пензлик опускається у розплавлений парафін (55-60° С), трохи охолоджується на повітрі, і потім повторними штрихами парафін наноситься на шкіру. Тривалість процеду­ри 20-30 хв., на курс 10-20 процедур.

При піхвовому методі ватно-марлеві тампони, прошиті міцними нитками, на­сичені рідким парафіном із температурою 50-55°С, за допомогою дзеркал вво­дяться до піхви. Тривалість процедури до 30 хв, на курс 10-15 процедур.

Свіжий парафін підігрівається і плавиться на водяній бані або у спеціальних парафінонагрівачах. Перед повторним використанням він стерилізується в авто­клаві при температурі 100-110°С. При повторному його використанні для аплі­кацій і нашаровування до нього додають 20-25 % свіжого. Для піхвових проце­дур застосовується тільки свіжий парафін.


Глинолікування

Глини- різні за хімічним складом сполуки, які містять переважно окисли кремнію (40-70 %) та алюмінію (10-35%). З метою лікування вибирають жирні вологоємні пластичні сорти, які не мають сторонніх домішок. Перед використан­ням глину сушать, просіюють і очищають від домішок (піску, камінців). Потім її змішують з 10-процентним розчином хлориду натрію у співвідношенні 2-2,5:1 (30-40-процентного сольового розчину). Глину нагрівають на водяній бані і аплікують на шкіру у вигляді коржиків завтовшки 3-4см при температурі 40-44°С.Зверху прикривають цератою і чимось теплим. Тривалість процедури 20-30хв.. на курс 10-15 процедур. Глинолікування має термічний і незначною мірою хімічний ефекти (вплив хлориду натрію).

Псамотерапія

Лікування піском (псамотерапія) здійснюється протягом кількох тисяч років. Частіше рекомендується для використання з лікувальною метою середньозернис­тий пісок (діаметр часток 0,5-0,25мм). Порівняно з іншими теплоносіями, він має більшу теплопровідність і меншу тепловмісту здатність, тому без підігріван­ня швидко охолоджується. Його позитивні якості: добре всмоктує піт і має ад­сорбційні властивості. На практиці застосовуються загальні та місцеві піщані ван­ни сонячного нагрівання, місцеві ванни штучного нагрівання і накладання мішечків із піском.

При загальних ваннах хворого повністю кладуть у нагрітий пісок при темпе­ратурі 44-48°С. Голова хворого захищена навісом або панамою від сонця. Три­валість процедури 20-30 хв.

Місцеві піщані ванни сонячного нагрівання здійснюються шляхом занурення у гарячий пісок (45-50°С) кінцівок, окремих великих суглобів, крижів і таза. Тривалість процедури 25-30 хв.

Місцеві піщані ванни штучного підігрівання здійснюються у дерев’яних ящи­ках з металевим дном, через яке нагрівається пісок. У ящик засипають гарячий пісок вищевказаної температури, і під час процедури здійснюється його підігрівання.

Гарячий пісок (50-55°С) можна засипати у полотняний мішечок і накладати на потрібні місця (крижі, кінцівки, суглоби) на 15-20хв. Мішечок можна накри­ти чимось теплим. Курс лікування 10-15 процедур.

Вказані теплоносії застосовуються головним чином при захворюваннях опор­но-рухового апарату, нервової системи, органів травлення і сечостатевої сфери.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ

Кафедра фізичної реабілітації і рекреації ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ Запоріжжя... ІСТОРІЯ КУРОРТНОЇ... КУРОРТНІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Контактне теплолікування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ОСНОВИ КУРОРТОЛОГІЇ
(Навчальний посібник)     Запоріжжя – 2009 Основи курортології:Навчальний посібник / укл. проф. В.В.Клапчук; ЗНТУ. –

ПЕРЕДМОВА
Україна — одна з держав, багатих на природні ресурси, які можна використо­вувати з метою охорони здоров’я населення. Це різноманітні ландшафти та рос­линний світ, сприятливий клімат, теплі моря, лі

Курорти
Санаторно-курортна допомога в державі є частиною системи охорони здоров’я населення, а курортне лікування - складником загального лікування хворого. Курортне лікування, або лікування приро

Курортологія
У міру накопичення знань про цілющі природні фактори: клімат, мінеральні води, лікувальні грязі тощо – та в зв’язку з розширенням мережі курортів і роз­витком курортної справи в цілому розвивалася

Мінеральні води
Серед природних чинників, які використовуються у комплексному санатор­но-курортному лікуванні, мінеральні води набули найбільшого поширення та виз­нання. До переваг застосування природних мінеральн

XI. Води термальні.
Залежно від мінералізації, наявності специфічних (біологічно активних) ком­понентів, застосування мінеральні питні води поділяються на: природні столові; лікувально-столові; лікувальні. До

Лікувальні грязі
Лікувальні грязі (пелоїди)- природні органо-мінеральні колоїдальні утво­ри, які містять біологічно активні речовини та мікроорганізми. Вони являють собою однорідну масу густої конс

Кліматотерапія
Геліотерапія Лікування сонячним промінням у дозованих та слабкодозованих формах; найбільш доцільна при захворюваннях шкіри (псоріаз, піодермія, рани, виразки тощо), рахіті, хронічни

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги