рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Магматизм та магматичні гірські породи

Магматизм та магматичні гірські породи - раздел Образование, В.Г. Суярко, О.О. Сердюкова Гірські Породи, Що Утворилися З Магматичних Розплавів Різного Складу І Генези...

Гірські породи, що утворилися з магматичних розплавів різного складу і генезису мають назву магматичних.

Магматизм – сукупність ендогенних геологічних процесів, породжених внутрішньою енергією Землі й пов’язаних з утворенням і рухом у земній корі магм.

Магма – природний полум’яно-рідинний силікатний розплав, насичений газами, що утворюються у верхній мантії (астеносфері) або у земній корі. Склад магми залежить від материнських порід, що розплавилися.

Магматизм може бути інтрузивним та ефузивним.

При інтрузивному магматизмі магма досягає земної поверхні, застигає у тріщинах та порожнинах, утворюючи глибинні магматичні тіла, або інтрузії (рис. 2.3). При ефузивному магматизмі магма сягає земної поверхні, виливається і застигає у поверхневих умовах.

Магматизм розвивається на тих ділянках літосфери, де порушується термодинамічна рівновага. Близько 90% об’єму всієї земної кори становлять породи магматичного походження.

Інтрузивний магматизм проявляється у верхній мантії та земній корі й включає народження магми, її міграцію та утворення інтрузивних (глибинних) магматичних тіл. За місцем виникнення магму поділяють на мантійну і корову.

Виникнення мантійної магми пов’язане з розплавленням у астеносфері перидотитових порід і виплавленням із них розплаву, що за складом відповідає базальтам (базальтова магма). Корова магма виникає у земній корі на глибинах 10 – 30 км унаслідок розплавлення магматичних, осадових та метаморфічних порід теплом, яке накопичується при радіоактивному розпаді. За складом корові магми в основному відповідають гранітам (гранітна магма). Величезні підземні резервуари, що заповнені полум’яно-рідинним розплавом – магмою, називають магматичними вогнищами. Вони бувають первинними, вторинними і проміжними. Первинним уважається місце зародження магми, а вторинним – міс-

 

Рисунок 2.3 – Інтрузії та ефузивні покриви

 

це, куди магма перемістилася. За результатами геофізичних досліджень первинні вогнища утворюються на глибинах 200 – 60 км, а вторинні – 7 – 5 км. У процесі свого руху магма розпадається на дві фази: розплав та гази. Частка останніх становить 1,5 – 12% загального об’єму магми.

Розплав – багатокомпонентна система, що складається з окислів: SiO2, Al2O3, FeO, Fe2O3, MgO, CaO, Na2O, K2O. У складі газів переважають пара води та летючі сполуки: CO2, SO3, SO2, H2S, Cl, F, B. У гранітній магмі переважають окисли кремнію, тому гранітні магми називають кислими, а базальтові магми, багаті на основи Ca, Mg та Fe, основними.

Магма, що має температуру 1500оС і більше, в процесі міграції, контактуючи з уміщуючими породами, охолоджується. При цьому відбувається розподіл рідинної частини магми на частини (фракції) за хімічним складом – магматична диференціація, внаслідок якої утворюється важкий (збагачений окислами Ca, Mg, Fe) і легкий (насичений окислами Si та A) розплави. Після цього починається другий етап розщеплення первинного розплаву – кристалізаційна диференціація – послідовна кристалізація спочатку тугоплавких, а потім легкоплавких елементів та сполук. Першими звичайно кристалізуються силікати заліза й магнію, а останніми – сполуки калію й натрію. Процесами асиміляції (плавлення гірських порід) та диференціації первинної магми на частини пояснюється різноманіття магматичних гірських порід. За рахунок цього з розплаву важкої тугоплавкої фракції спочатку утворюються ультраосновні магматичні породи, а вже потім – основні, середні, кислі й лужні.

Залежно від глибини залягання інтрузії можуть бути абісальними (глибинними) або гіпабісальними (помірних глибин). Перші – великих розмірів (батоліти, штоки), другі – менші, але різноманітніші за формою (лаколіти, дайки та ін.).

Постмагматичні процеси – це процеси, що розвиваються навколо інтрузиву в період та після охолодження і кристалізації магми. У постмагматичних процесах основну роль відіграють гарячі гази й гідротермальні розчини, з яких кристалізуються мінерали.

Серед них виділяють:

1. Пневматолітовий процес – утворення мінералів з газів при температурі 800 – 450оС (кварц, слюда, вольфраміт, молібденіт та ін.).

2. Гідротермальний процес – формування мінералів з високотемпературних водних розчинів за температур від 450оС до 90оС (кварц, сульфіди ртуті, свинцю, цинку, самородне золото, срібло та ін.).

3. Метасоматоз – процес зміни газами і термальними розчинами хімічно активних уміщуючих карбонатних порід (вапняків, доломітів, крейди тощо) із заміщенням карбонатних сполук силікатами кальцію, магнію, заліза, алюмінію з одночасним відкладенням у цих породах рудних мінералів. Унаслідок цих процесів утворюються і якісно нові породи – скарни.

Постмагматичні явища відіграють велику роль у формуванні багатьох рудних родовищ та родовищ коштовного і виробного каміння. В Україні це родовища ртуті (Донбас), золота (Закарпаття, Донбас, Український щит), поліметалів (Донбас), коштовного каміння (Український щит) і т. ін. У літературі є свідчення про постмагматичний синтез вуглеводневих сполук.

Ефузивний магматизмпов’язаний з виливом магми та водяно-газових флюїдів на земну поверхню. Це явищем носить назву вулканізму. Вулканізм відбувається на ділянках суші або морського дна, під якими формуються магматичні вогнища. Важливою умовою вулканізму є рухи земної кори, що призводять до появи розломів – систем глибинних тріщин, котрі з’єднують магматичне вогнище з поверхнею. Основною причиною виверження вулканів є тиск газів у магмі. На найбільш послаблених, обмежених за площею, ділянках розломів часто утворюються вулкани центрального типу (рис. 2.4). У випадку, коли зони розломів послаблені на великих за довжиною ділянках, у їхніх межах утворюються вулкани тріщинного типу. Поняття «вулкан» означає вивідний отвір, через який з глибинних надр Землі на поверхню викидаються тверді, рідинні та газові виверження. Часто це поняття включає також і підняття, утворене продуктами виверження, – конус.

 

Рисунок 2.4 – Розріз вулкана центрального типу

 

У процесі вулканізму на земній поверхні разом з конусами виникають вулканічні куполи, кальдери, лавові потоки, пемзові покрови, гейзери, гарячі джерела й ін. У ході діяльності вулкана в атмосферу виділяється велика кількість вулканічних газів, що слугують основою для формування земної атмосфери та гідросфери.

Розрізняють платформний, геосинклінальний та орогенний вулканізм. Найінтенсивніший вулканізм у нашу епоху проявляється у серединно-океанічних хребтах, в острівних дугах, рифових долинах і молодих гірських спорудах на континентах. Вулканізм – могутній планетарний процес, який відбувається на Місяці, Марсі, Меркурії, Венері та інших планетах і супутниках.

Вулкани на Землі поділяються на діючі, сплячі та згаслі (заховані). На нашій планеті відомо понад 1 340 вулканів, з яких близько 950 діючих. Вулкани поділяються на наземні (80%), що розташовані на континентах, острівних дугах, узбережжях океанів, та підводні (20%), що знаходяться на океанічних хребтах.

За рік вони виносять з надр не менше ніж 5 – 6 км3 вулканічного матеріалу. За характером вивержень вулкани поділяються на лавові, газовибухові та змішані. Продуктами виверження є: гази, тверді продукти, а також розчини різного складу та температури.

Лава – магма, що вилилась на поверхню Землі, на відміну від магми, вміщує мало летючих речовин через їх дегазацію. Лава, як і магма, за хімічним складом може бути кислою, середньою та основною. У процесі виверження утворюються такі вулканічні надбудови, як кальдери – конуси вулканів, що просіли у глибину; сомми – молоді конуси в кратерах старих вулканів та ін. Кратери – величезні заглиблення (провалля) в центрі вулканічних конусів є у більшості вулканів. Діаметр найбільших із них сягає 30 км, а глибина – до тисяч метрів. Кратер безпосередньо сполучається з підвідним каналом, або жерлом вулкану, по якому з глибин надходять продукти виверження. У періоди вивержень жерло заповнюється лавою. Вулкани мають мантійне, корове і змішане живлення. Серед найвідоміших вулканів – Везувій та Етна в Альпах, Ельбрус на Кавказі, Кілеуеа на Гавайських островах, Кіліманджаро в Африці, Кракатау в Індонезії, Лас-Сен-Пік у Південній Америці й ін. В Україні вулкани відомі в Карпатах (вулканічний Вигорлат – Гутинський хребет у Закарпатській області) та в Криму. Найбільший український вулкан – г. Бужора (1081 м) у Карпатах. Усі вони належать до згаслих. Найбільшим вулканом Землі є Йєллоустонський (штат Вайомінг, США), що також належить до згаслих. Але за останні 100 років зафіксовано підняття центра кальдери цього вулкану на 8 м, що свідчить про збільшення внутрішнього тиску і можливе виверження. Щорічно на Землі спостерігається близько 50 вивержень вулканів. Як уже зазначалося, продуктами виверження вулканів є гази, вулканічний попіл, вулканогенно-уламкові (пірокластичні) породи та лава. Гази, що входять до складу магми, з наближенням до земної поверхні відокремлюються від розплаву і, випереджуючи його, вириваються в атмосферу. Частина крапельно-рідинної магми, що захоплена ними, перетворюється в повітрі у попіл, пісок, а іноді й у вулканічні бомби. Висота викиду залежить від сили вибуху. Так, під час катастрофічного виверження вулкану Кракатау хмари газу, попелу та пилу піднялись на висоту 80 км. Гуркіт вибуху було чутно на відстані 4800 км.

Газові хмари не завжди здіймаються вгору. Іноді вони стеляться по землі й завдають великих руйнувань з огляду на їх температуру – до 600 – 800оС і величезні об’єми – у десятки і сотні млн. м3.

Вулканічний попіл – це дрібні уламки (до 1 мм) мінералів – польового шпату, рогової обманки, піроксенів, лейциту, вулканічного скла. Колір попелу – від світло-сірого і рожевого до бурого і чорного. Попіл може випадати на відстані тисяч кілометрів від вулкану.

Вулканічний пісок представлений уламками 1 – 2 мм, тому розповсюджується він від місця виверження на менші відстані, ніж попіл.

Лапілі – шматки застиглої лави розміром 3 – 30 мм. Складаються в основному з вулканічного скла.

Вулканічні бомби – шматки застиглої лави грушоподібної або веретеноподібної форми (якої вони набувають у польоті). Розміри їх досягають 3 м, а іноді до 15 м і більше. При виверженні великі бомби падають у радіусі 5 – 7 км, а менші – до десятків і сотень кілометрів.

Тверді продукти вивержень (пірокластичний матеріал) утворюють основну масу вивержень.

Поствулканічні явища відбуваються в процесі зменшення активності магматичного вогнища і проявляються у періодичних викидах газів, гарячої водяної пари та інших видів вулканічної діяльності на стадії затухання. Ці явища мають різний характер.

Фумароли – невеликі отвори і тріщинки, по яких підіймаються струмені гарячої водяної пари і газів (Н2О, НСl, НF, SО2, СО2, Н2S, Н2 та ін.), що виділяються з магми (первинні фумароли) й ще не захололих лавових потоків та пірокластичних відкладів (вторинні фумароли). Фумароли виникають у кратері, на схилах і біля підніжжя вулканів. Вони поділяються за складом вулканічних газів на струмені сірчаних фумарол – сольфатари, вуглекислих – мофети. Температура сольфатар становить 180 – 100оС, а мофет – нижче ніж 100оС.

Гейзери – пароводяні викиди у районі вулкану, що відбуваються з певною періодичністю. Це явище пояснюється тим, що вода, яка заповнює тріщини у гірських породах, на глибині нагрівається до температури вище ніж 100оС. Тиск залягаючого вище водяного стовпа перешкоджає її кипінню. При подальшому нагріванні перегріті води, досягаючи ділянок меншого тиску, миттєво закипають і викидаються вгору у вигляді пари. Після цього охолоджений залишок води знову заповнює верхні канали тріщин. Через деякий час усе повторюється. Виверження води і пари відбувається з чашоподібних западин – грифонів. Гейзери відомі на Камчатці (Росія), в Ісландії, США, Новій Зеландії. В Україні єдиний гейзер діє поблизу с. Вучкове (Закарпаття).

Окрім справжніх, існують також грязьові вулкани (сальзи) – геологічні утворення, з якими пов’язане постійне або періодичне виверження грязьових мас, горючих газів тощо. За формою вони подібні до невеликих конусоподібних вулканів. Висота найбільших грязьових вулканів досягає 300 – 500 м при діаметрі основи 5 – 6 км. Грязьові вулкани, пов’язані з вулканічною діяльністю, відомі на Камчатці, у Сицилії, на острові Ява. Вони зустрічаються також у нафтогазоносних областях, де виникають при проривах на поверхню гарячих газів і нафтових вод. Виверження грязьових вулканів супроводжується потужними викидами газів (у т.ч. метану та його гомологів), твердих уламків, мулу на висоту до декількох кілометрів. Такі вулкани існують в Азербайджані, Туркменії, на Тамані (Кубань), у Румунії, Італії, Ірані, Бірмі, Венесуелі та ін. На території України вони є на Керченському півострові та на прилеглій акваторії Азовського моря. В останні роки грязьові вулкани виявлено на захід і південь від Севастополя в акваторії Чорного моря. Найбільший з таких вулканів – Центральне озеро (на Керченському півострові) – викидає до 100 м3 метану та понад 5000 л грязі за добу.

Розповсюдження вулканів вирізняється закономірною приуроченістю до глибинних розломів, що розділяють окремі літосферні плити. На земному шарі виділяють три вулканічні пояси: Тихоокеанський, Середземноморсько-Індонезійський та Атлантичний (рис. 2.5).

 

 

Рисунок 2.5 – Схема проявів вулканізму:

1 – діючі вулкани; 2 – згаслі вулкани; 3 – підводні вулкани; 4 – базальтові плато, підняті на 1000 м над рівнем моря

Тихоокеанський пояс простежується від Камчатки до Антарктиди і включає Курильські, Японські, Філіпинські острови та Нові Гібриди. На східному узбережжі океану вулканічний пояс простягається від Вогняної Землі, через Анди, Кордильєри та Аляску до Алеутських островів. Найбільш відомі вулкани цього поясу: Камай (Аляска), Ісалько, Лассен-Пік (Центральна Америка), Мауна-Лоа та Кілауеа (Гавайські острови), Мон-Пеле (Малі Антильські острови), Байдай-Сан, Фудзіяма, Асама (Японські острови).

На Камчатці відомо 180 вулканів, 23 з яких – діючі. Періодично вивергаються вулкани: Ключевська Сопка, Авачинський, Толбачек, Безіменний, Шевелуч, Курильський. Лава – переважно середнього та основного складу. Вулкани Курильських островів розташовані на продовженні глибинних розломів Камчатки. З 398 вулканів 38 діючих. Серед них Алаїд, Пік Саричева, Ебеко та ін.

Середземноморсько-Індонезійський пояс простягається в суб-широтному напрямку від Альп через Апенніни, Кавказ, гори Малої Азії до островів Малайського архіпелагу. На острові Суматра знаходиться 11, Ява – 19, малих Зондських островах – 15 діючих вулканів. Серед них Кракатау (рис. 2.6), Тамбора, Папандаян. Другим районом розповсюд-ження вулканів є середземноморське узбережжя, де діють 10 наземних і 7 підводних вулканів. Найбільшими з них є Везувій, Етна, Стромболі.

 

Рисунок 2.6 – Вулкан Кракатау

 

Атлантичний вулканічний пояс об’єднує 67 вулканів, з яких 40 розташовані на островах, а 27 розміщені під водою. Пояс простирається в меридіальному напрямку паралельно до берегів Африки і Західної Європи й приурочений до серединного Атлантичного хребта на стику двох океанічних плит. Починаючись біля островів Тристан-да-Кунья, він переходить на острови Св. Єлени, Вознесіння, Зеленого мису, Канарські острови, острів Мадейру, Азорські острови та закінчується вулканами Ісландії, де зосереджено 26 діючих вулканів. Найвідоміші з них – Лакі й Гекла.

Незначна частина вулканів розташована за межами вулканічних поясів: вулкани Африки, островів Індійського океану та ін. В Африці відомо 12 діючих вулканів, у т.ч. й один з найвищих вулканів світу – Кіліманджаро з висотою конуса 5895 м над рівнем моря.

Виверження вулканів наносить значних збитків, забирає людські життя. Ознаки сучасної й древньої вулканічної діяльності геологи вивчають за ефузивними породами – базальтами, андезитами, ліпаритами тощо, а також туфогенними породами – туфами, туфобрекчіями та ін.

 

Класифікація магматичних гірських порід ґрунтується на умовах їх утворення. Породи, що утворилися з магми на великих глибинах, називаються інтрузивними, а в умовах поверхні, – ефузивними.

Ефузивні породи від інтрузивних можна відрізнити за структурою, що формується в різних умовах кристалізації. Повнокристалічні породи, залежно від розмірів зерен, формують такі структури: крупнозернисту з діаметром зерен більше ніж 5 мм, середньозернисту – ніж 2 – 5 мм, дрібнозернисту – менше ніж 2 мм.

Для ефузивних порід характерною є скловата (що нагадує скло), захованокристалічна (зерна мінералів не видно неозброєним оком) та порфірова структури (захованокристалічна маса, на фоні якої виокремлюються зерна мінералів).

Текстура магматичних порід є переважно масивною. Основні породоутворюючі мінерали магматичних порід – калієві польові шпати, плагіоклази, нефелін, кварц, піроксени, амфіболи, слюди, олівін. Залежно від процентного складу в породах, породоутворюючі мінерали поділяються на головні (більше ніж 10%), другорядні (3 – 4%) та акцесорні або рідкісні (менше ніж 3%).

Найпоширеніші форми залягання інтрузивних порід – батоліти, штоки, лаколіти, дайки, жили.

Батоліти – куполоподібні тіла велетенських розмірів (більше ніж 100 км2).

Штоки – мають ту ж саму форму, але їхня площа є меншою за 100 км2.

Лаколіти – магматичні тіла грибоподібної форми, що утворюються при проникненні магми у міжпластові тріщини з видавлюванням вгору залягаючих вище шарів порід.

Дайки – лінійно витягнуті вертикальні або крутопадаючі магматичні тіла, що утворилися внаслідок заповнення магмою субвертикальних тріщин у земній корі. Розміри дайок коливаються від міліметрів до декількох кілометрів.

Жили – геологічні тіла, утворені гірськими породами, які заповнюють тріщини. Вони не витримані ні за товщиною, ні за простиранням.

Для ефузивних порід характерними формами залягання є потоки, куполи, покрови.

Потоки – застиглі лавові річки протяжністю до 80 км. Куполи

захоронені або сучасні конуси вулканів.

Покрови – плащоподібні тіла, що утворюються при заповненні лавою великих за площею територій.

Магматичні породи класифікуються за хімічним складом (в основі чого лежить вміст у породах окислів кремнію SіО2) на: кислі – (SіО2 > 65 – 52%), основні – (SіО2 52 – 45%) і ультраосновні (SіО2 < 45%). Породи, що збагачені окислами калію та натрію, називають лужними.

Кислі породи. Широко розповсюджені у земній корі й складаються з польових шпатів (70%), кварцу (25%), слюд та рогової обманки (5%),

Типовими кислими породами є граніти. Колір їх світло-сірий, рожевий та червоний. Вони мають дрібно -, середньо- та крупнозернисту структуру. Жильні граніти із зернами розміром більше ніж 25 мм називають пегматитами. Залягають граніти у вигляді батолітів, штоків, даєк.

Середні породи за мінеральним складом поділяються на дві групи: діорити й сієніти.

Породи групи діоритів складаються з плагіоклазів (~65%) та рогової обманки (~35%). Колір – зеленкувато-сірий. Андезити – ефузивні аналоги діоритів, що мають темно-сіре до чорного забарвлення. Їх важко відрізнити від основних вивержених порід – базальтів. Сиєніти мають багато спільного з гранітами, але відрізняються відсутністю кварцу і підвищеним вмістом рогової обманки (до 20%). До них належать близько 0,6% усіх магматичних порід. Складаються сієніти в основному з плагіоклазів, калієвих польових шпатів, рогової обманки і мають колір, як у гранітів.

Базальти – найбільш розповсюджені серед основних порід. Колір їх – від темно-сірого до чорного. Структура заховано-кристалічна.

Ультраосновні породи трапляються на поверхні досить рідко, утворюючи масиви – невеликі батоліти та штоки. Як олівін, так і піроксен можуть становити до 100% породи. Найчастіше у земній корі наявні інтрузивні ультраосновні породи – дуніти (олівінові) та перидотити (олівіново-піроксенові).

Лужні породи становлять ~1% магматичних порід. Головні їх представники – нефелінові сієніти сірого, рожевого, зеленого кольору, що мають масивну текстуру і залягають у вигляді батолітів та штоків.

Основні породи. Утворюють глибокі частини дна океанів і деякі океанічні острови. У вигляді невеликих інтрузій виходять на поверхню землі. Мінеральний склад: плагіоклази – 55%, піроксени – 45%. Глибинні породи основного складу називають габро, а ті, що вилилися (ефузивні), – базальтами, діабазами.

Габро – темно-сірі або зеленувато-сірі інтрузивні породи з середньо- або крупнозернистою структурою. Габро, що складається переважно з плагіоклаза та лабрадора, є цінним облицювально-виробним матеріалом, який видобувається в Україні (Житомирська і Вінницька області), й має назву лабрадорита.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

В.Г. Суярко, О.О. Сердюкова

ПОЛТАВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... МЕНІ ЮРІЯ КОНДРАТЮКА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Магматизм та магматичні гірські породи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Полтава 2012
УДК 55:622.276 ББК 26.3я7 С 91   Рецензенти: І.К. Решетов, доктор геолого-мінералогічних наук, професор, зав. кафедри гід

В.Г. Суярко, О.О. Сердюкова
Основи геології: навчальний посібник. – Полтава: ПолтНТУ, 2012. – 150 с.     У книзі висвітлено основні відомості про будову Всесвіту, Сонячної системи, землі т

Земля – планета Сонячної системи
Земля входить у Сонячну систему, яка налічує дев’ять планет, їхні супутники, астероїди і комети. До планет земного типу (відносно невеликих) належать Меркурій, Венера, Земля та Марс. Зовнішні плане

Форма, розміри та будова Землі
    Обертаючись навколо своєї осі, Земля одночасно обертається навколо Сонця, а разом з ним навколо центра Галактики. Обертання навколо Сонця відбувається по еліптичній

Геотектонічні гіпотези і теорії
    Величезну роль у розвитку геології відігравали і відіграють геотектонічні уявлення про розвиток Землі й земної кори. Однією з перших у кінці XIX ст. була гіпотеза ге

Контрольні питання
1. Що вивчає геологія та її практичне значення в житті людини? 2. На які окремі розділи науки поділяється геологія? 3. Які планети входять до Сонячної системи?

Мінерали та їх властивості
  Мінерали – природні хімічні сполуки, переважно кристалічної будови, що мають певні фізичні та хімічні властивості. У природі мінерали зустрічаються здебільшого у твердому і л

Класифікація мінералів
Існують різні класифікації мінералів. Залежно від того, яким ознакам надається перевага, класифікації мінералів поділяються на хімічні, геохімічні, геологічні, кристалохімічні, кри

Седиментогенез та осадові гірські породи
Осадові гірські породи формують верхню частину літосфери. Вони широко розповсюджені на континентах і дні Світового океану. Їх утворення та накопичення в широкому часовому діапазоні від раннього про

Метаморфізм та метаморфічні гірські породи
Метаморфічні гірські породи утворюються в глибоких зонах земної кори внаслідок ендогенних процесів метаморфізму – суттєвої зміни текстури, структури і мінерального складу гірських порід у ре

Контрольні питання
1. Що називається мінералом? Дайте його визначення. 2. З чим пов’язані ендогенні процеси мінералоутворення і за рахунок якої енергії вони виникають? 3. Як утворюю

Фізичне вивітрювання
Цей вид вивітрюванняпроявляється у механічному руйнуванні мінералів гірських порід без зміни їх складу під впливом добових і сезонних коливань температури, замерзання й відтавання води у тріщинах,

Хімічне вивітрювання
Це процес хімічного перетворення або руйнування мінералів і гірських порід під дією природних вод (атмосферних, поверхневих, ґрунтових, підземних), який супроводжується їх розчиненням та

Біологічне вивітрювання
Біологічне вивітрювання є наслідком життєдіяльності тварин, рослин і мікроорганізмів. Органічний світ змінює і руйнує гірські породи, діючи на них як механічно, так і хімічно. Земляні хробаки бурав

Контрольні питання
1. Що називають вивітрюванням і його типи? 2. В яких формах проявляється геологічна діяльність вітру? 3. При яких умовах відбувається фізичне вивітрювання?

Гідрогеологічні властивості гірських порід
Здатність гірських порід поглинати й утримувати воду має назву вологоємності, яка визначається об’ємом порожнин у породі або її пористістю. Пористість визначають у процентах за формулою

Підземних вод
Осадові товщі, з якими пов’язані основні запаси підземних вод, складаються з перешарованих водопроникних та водотривких гірських порід. Під впливом сили тяжіння атмосферні опади і поверхневі води п

Властивості та склад підземних вод
Підземні води залежно від особливостей фільтрації й глибини залягання водоносних горизонтів характеризуються фізичними та хімічними властивостями. До фізичних властивостей належать

Контрольні питання
  1. Які води називаються підземними? 2. За рахунок чого відбувається переміщення підземних вод? 3. Які види води зустрічаються у гірських породах?

Прояви тектонічних процесів
Механічним проявом тектонічних процесів є тектонічні рухи, які призводять до зміни як форм залягання, так і внутрішньої структури гірських порід. За напрямком зсувних зусиль їх поділяють на

Коливальні рухи
З коливальними рухами земної кори пов’язане зміщення берегової лінії морів і океанів. Відступ моря, що зумовлений підйомом земної кори, має назву морської регресії. У разі занурення земної к

Тектонічні деформації та елементи залягання гірських порід
Тектонічні деформації (лат. deformatio – викривлення) – зміна форм і об’ємів геологічних порід в окремих частинах земної кори під дією тектонічних сил. Деформації поділяються на пр

Контрольні питання
1. Що є енергетичним джерелом тектонічних процесів? 2. Якими є наслідки тектонічних процесів? 2. Як поділяються тектонічні рухи? 3. Як тектонічні

Відносна геохронологія. Геохронологічна шкала
Відносна геохронологія визначає відносний вік осадових, метаморфічних і вулканічних порід на основі принципу послідовності нашарування (т. зв. закон послідовності наш

Абсолютна геохронологія
З розвитком науки і передусім ядерної фізики з’явилися нові можливості точнішого датування часу утворення мінералів та гірських порід. Ідеться про ядерні або ізотопні методи визначення їхнього віку

Геологічна історія земної кори
  Докембрій. Докембрійська історія характеризує початкову стадію геологічного розвитку Землі. Це найдовша і мало вивчена стадія, що продовжувалася більше від трьох млрд. років

Контрольні питання
  1. Яким є геологічний вік Землі? 2. За допомогою яких методів визначають відносний вік геологічних порід? 3. На чому ґрунтується стратиграфічний м

Український кристалічний щит і Воронезька антекліза
Український кристалічний щит (УКЩ), займає центральну частину України. Він складений дуже дислокованими магматичними, метаморфічними і метасоматичними комплексами архею й нижнього протерозою

Дніпровсько-Донецька западина
    Дніпровсько-Донецька западина (ДДЗ), що входить разом із Донецькою складчастою спорудою (ДСС) до складу Дніпровсько-Донецького авлакогену, є частиною Сарматсько-Тура

Донецька складчаста споруда
Донецька складчаста споруда (ДСС) (або Донецький прогин Донбасу) є південно-східною частиною Дніпровсько-Донецького прогину (авлакогену), що сформувалася, як і ДДЗ, у кристалічному фундаменті Східн

Причорноморська западина
Причорноморська западина є субширотною синеклізою блокової будови, що заповнена осадовими породами мезозойсько-кайнозойського віку, товщина яких зростає у південно-східному напрямку (до 6 – 7 км у

Волинсько-Подільська та Скіфська плити
Волинсько-Подільська плита – це геологічна структура , що утворилася в межах Волино-Подільського блоку – західної зануреної частини Українського щита. Простягається від Прип’яті до Дністра і

Львівська западина
  Окрім Дніпровсько-Донецької западини, що знаходиться на лівобережжі України, розділяючи її з півночі на південний схід, виділяються й інші геосинклінальні прогини, найбільшим з яких

Гірські споруди Карпат, Криму та Добруджи
На території України знаходяться гірські споруди Карпат, Криму й Добруджи. Вони входять до тектонічно-активного Альпійського (Сердземноморського) геосинклінального складчастого поясу,

Контрольні питання
  1. Які найважливіші геологічні структури виділяються у платформенній частині України? 2. Яку частину країни займає Український кристалічний щит? Що він собою пред

Хімічний склад нафти і газу
  Нафта і природний газ – складні горючі суміші вуглеводнів різних класів, що вміщують домішки невуглеводневих речовин. Останні захоплюються ними із середовища нафтогазоутворення або

Походження нафти і газу
  Походження (генезис) нафти і газу – є дискусійною проблемою вже протягом більше ніж 100 років. Вона має не лише наукове, а й величезне практичне значення. Знання умов та джерел форм

Поняття про породи-колектори
    Нафта і газ разом з водою циркулюють в літосфері у породах-колекторах, що характеризуються відносно високою проникністю. За мінеральним складом нафтогазові колектори

Умови залягання нафтогазових покладів
    Поклад нафти або газу – природне, локальне скупчення нафти і газу в одному або декількох сполучених між собою пластах-колекторах, що контролюються єдиним (сп

Ресурси і запаси нафти та газу
    Для визначення наявності у надрах певної території нафти і газу використовують такі поняття, як «ресурси» й «запаси». Ресурси – очікувана кількість н

Контрольні питання
1. Що називають нафтою? 2. На чому ґрунтуються технологічні класифікації нафта? 3. Які гази мають назву природних горючих газів? 4. Як утворюється

Горючі корисні копалини
    На початок 2011 року в Україні державним балансом ураховано 385 родовищ вуглеводнів у трьох нафтогазоносних регіонах. З них у Східному регіоні – 228, у Західному – 1

Нші корисні копалини
    Залізо. За розвіданими запасами залізних руд Україна займає перше місце у світі (16%). Далі йдуть Росія та Австралія (по 15%), Китай (11%), США (9%), Бразилія

Контрольні питання
1. Який мінерально-сировинний потенціал має Україна у світі? 2. Скільки родовищ та проявів корисних копалин розвідано в Україні? 3. Які види корисних копалин мают

Методи досліджень у геології
Первинним методом вивчення земних надр є геологічна зйомка – сукупність робіт, результатом яких є складання карт. Карти будують на топографічній або географічній основі, на котру наносять як

Геологорозвідувальні роботи
Геологорозвідувальні роботи натверді горючі копалини поділяються на шість стадій: 1. Регіональні геолого-знімальні та геофізичні роботи. За їхніми результатами виок

Геологічна документація. Складання геологічних карт, розрізів та стратиграфічних колонок
Геологічне вивчення будь-якого району починається з геологічної зйомки. Вона проводиться з метою встановлення геологічної будови району і виявлення площ перспективних на пошуки і розвідку родовищ к

Контрольні питання
1. Якою є практична мета геологічних досліджень? 2. У чому полягає основний результат геологічної зйомки? 3. Яка фізична основа методу глибинного сейсмічного зонд

Людська діяльність як геологічний фактор
    Руйнація верхніх шарів земної кори на території України здійснюється при проходженні шахт, кар’єрів, тунелів, прокладанні каналів, ритті котлованів, сільськог

Ноосфера як сфера діяльності людини
Як відомо, основними природними оболонками Землі є літосфера, гідросфера, біосфера та атмосфера. Проте життєдіяльність людини ще на початку цивілізації створила передумови для утворення (в межах іс

Охорона надр та геологічного довкілля
    Протягом багатьох століть у природі встановлювалися геохімічна та біохімічна рівноваги. Це створило передумови для розвитку органічного світу. З розвитком людського

Контрольні питання
1. Внаслідок чого відбувається техногенна руйнація літосфери? 2. До чого призводить переробка мінеральної сировини, розміщення розкритих порід і промислових відходів?

ЛІТЕРАТУРА
    1. Горбачев А. М. Общая геология. – М.: Высшая школа, 1981. – 351 с. 2. Геологический словарь (в двух томах). – М.: Недра, 1973. – Т. 1. – 486 с, Т. 2. – 45

НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК
Комп’ютерна верстка О.О. Сердюкова Редактор Н.В. Жигилій Коректор І.Л. Петренко     Друк RISO Обл. – вид. арк. 9  

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги