рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Мова і мовлення в житті суспільства. Функції мови.

Мова і мовлення в житті суспільства. Функції мови. - раздел Образование, До практичного заняття на тему: Методичні вказівки з Української мови Літературна Мовна Норма” (2 Години) ...

Літературна мовна норма”

(2 години)

Обґрунтування теми: У час духовного відродження України, коли українська мова набуває статусу державної, актуальним є створення нової системи духовних цінностей, яка б опиралася на віковічне прагнення українського народу до державності та незалежності. Тому зростає роль української мови у вирішенні завдання гуманітаризації навчально-виховного процесу у вищих навчальних медичних закладах.

Мета заняття: Виробити у студентів переконання в тому, що державна мова України повинна виконувати провідну роль у суспільстві.

Питання для обговорення:

1. Мова як суспільне явище.

2. Поняття мови та мовлення. Мова і мислення.

3. Функції мови.

4. Історія становлення та розвитку сучасної української літературної мови. Походження української мови. Місце української мови серед інших мов світу.

5. Сучасна українська літературна мова. Мовна норма. Типи норм.

Вправи та завдання до теми:

Завдання 1.Поповніть поданими висловлюваннями про мову скарбничку афоризмів. Долучіть відомі Вам афоризми українських майстрів слова.

Своєї мови рідної і свого рідного звичаю вірним серцем держітеся (П. Куліш);

Найбагатший той, хто володіє рідною мовою (В. Голобородько);

Мова – то цілюще народне джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам висихає від спраги (В. Сухомлинський);

Мова народу – кращий, що ніколи не в’яне й вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії (К. Ушинський);

Коли чоловік не має мови, то не має він імені також (П. Загребельний);

Мова – це щось далеко більше за зв’язок між людьми, це – відбиток свідомості, це – вияв самої особистості (Б. Антоненко-Давидович);

Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову (Л. Кос­тен­ко);

Мова – душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб (І. Огі­­єнко).

Завдання 2. Чи можна визначити риси характеру і культуру людини під час спілкування? Розкрийте зміст тези: „Яка людина, така в неї мова”.

Завдання 3.Уявіть ситуацію: ви стали учасником бесіди з кореспондентом молодіжної радіопрограми на тему „Що є ознакою культурної людини”. Напишіть твір-роздум, аргументуючи свою думку.

Завдання 4. Підберіть асоціативні означення до іменників лікар, пацієнт.

Завдання 5. Виправте стилістичні помилки, поясніть їх:

1) Завдяки хворобі він відстав від інших. 2) Це ліки від усяких хвороб. 3) На жаль, справи не змінюються у кращу сторону. 4) Читає багато преси. 5) Вона постійно працює над підвищенням свого інтелектуального рівня. 6) Користується повагою серед товаришів і студентів. 7) Я виходжу на слідуючій зупинці. 8) На адрес лікарні поступив грошовий перевод за медичні послуги. 9) Ліки приймайте згідно припису лікаря. 10) Вірний діагноз захворювання.

Завдання 6. Протлумачте значення відомих афоризмів про Слово.

Слово – одяг всіх фактів, всіх думок (М. Горький).

Слово – це свідок історії, свідок часу (П. Мовчан).

В кожному слові безодня простору, кожне слово необ’ємне (М.Гоголь).

Півмисль і півслово огромне й убоге (М. Бажан).

Немає мудріших, ніж народ, учителів;

У нього кожне слово – це перлина,

Це праця, це натхнення, це людина (М. Рильський).

Страшні слова, коли вони мовчать,

коли вони зненацька причаїлись,

коли не знаєш з чого їх почать,

бо всі слова були уже чиїмись (Л. Костенко).

Завдання 7. Встановіть, яка з двох форм нормативна.

Піклується за інших – піклується про інших; згідно наказу – згідно з наказом; відносно одужання – щодо одужання; сама складна операція - найскладніша операція; другим разом – іншим разом; відноситься серйозно – ставиться серйозно.

Завдання 8. Поясніть значення наступних словосполучень:

нормативність мовлення; правильність мовлення; точність мовлення; логічність мовлення; чистота мовлення; образність мовлення; доречність мовлення; естетичність мовлення.

Завдання 9. Відредагуйте подані речення.

1. Необхідно вивчити особливості гістологічної будови тканин зубів тимчасового і постоянного прикусів.

2. Без знання гістологічної будови тканин зуба трудно зрозуміти механізм виникнення і розвитку патологоморфних змін у зубах.

3. Для організації стоматологічного кабінету на одне робоче місце мусить бути виділено просторе приміщення з добрим природним освітленням, розміром з 14 м2.

4. Керівне місце в терапевтичній стоматології займають проблеми лікування карієсу та його ускладнень.

5. Охарактеризувати групу інструментів на препарування каріозної порожнини.

6. Важливо знати особливості анатомічної будови зубів та їхні ознаки залежно до групової належності.

Завдання 10.Диспут на тему: “Гострим словом, як і мечем, треба користуватися обережно?”

Запитання для самоконтролю:

1. Що таке „мова”, „мовлення”?

2. Що означає поняття „літературна мова”?

3. Які типи норм властиві літературній мові?

4. Назвіть дві форми сучасної української літературної мови. Чому обидві форми однаково важливі для суспільства?

5. Чому саме Т.Шевченко став основоположником сучасної української літературної мови?

6. Які комунікативні якості мови насамперед важливі для професійної діяльності лікаря?

 

 

4
Методичні рекомендації

до практичного заняття на тему:

“Стилі й жанри мовлення”

(2 години)

Обґрунтування теми: Мовні стилі – феномен національної культури, вищий рівень функціонування мови. Тому для студентів-медиків важливо, опираючись на конкретний матеріал стильового розвитку та функціонування української літературної мови, опрацьовувати категорію стилю презентуючи його комунікативну довершеність.

Мета заняття: Розвивати практичні навички у визначенні особливостей, специфіки і природи формування функціональних стилів української літературної мови; окреслити тенденції їх розвитку і шляхи вдосконалення комунікативних можливостей.

Питання для обговорення:

1. Поняття про стиль.Загальна характеристика стилів сучасної української літературної мови.

2. Функція, основне завдання, характерні ознаки наукового стилю, його підстилі.

3. Публіцистичний стиль: основне призначення, сфера застосування, добір лексики.

4. Художній стиль, його основна функція, специфіка мови художніх творів (лексичні, фразеологічні та граматичні особливості).

5. Розмовний стиль. Особливості розмовного мовлення та його вплив на сучасну українську літературну мову.

6. Офіційно-діловий стиль: його жанри, форми вияву та мовна своєрідність.

7. Дискусійність питання про виокремлення конфесійного, ораторського і епістолярного стилів, їх суттєві ознаки.

8. Стилістична норма в мові й у мовленні.

9. Термін як основний елемент фахової мови медика.

Вправи та завдання до теми:

Завдання 1. З’ясуйте, до якого функціонального стилю української літературної мови належать подані зразки текстів.

За християнської доби звертання до сонця та інших джерел світла замінено було звертанням до різних святих угодників, яким дана була згори, за житієм, благодать зцілення відомих хвороб, або ж на яких, з тих чи інших причин, народна фантазія перенесла відповідні властивості бога Сонця й Вогню. В Канівському ж повіті, між іншим, записано “знахарську молитву”, щоденне читання якої береже від захворювання на будь-яку взагалі хворобу: “Їхав святий Юрій на золотому коні з золотим шостом, з золотим хрестом. Зустрічає Божу Матір з Сіянської гори, з святої землі. “Куди ти, святий Юрію?” – “Їду до народженного, молитвяного раба Божого (ім’я – рек) виганяють оцим шостом і святим хрестом хворобу (таку–от) в очерета, в болота, де у дзвони не дзвонять, де люде не ходять, де звірі не бродять, де голоса не чуть, де півні не поють, де сонце не світить ...” – “Іди, святий Юрію, людям хрещеним помагай та усяку хворобу виганяй, і Я тобі буду в допомозі. Амінь” (Г. Булашев).

 

- Най вас пан Біг хоронить від такої слабости, від злих язиків і облесливих людей, бо що не зробить клята хвороба, то доконає людська підлість і язичок гострий...

- То вже будьте здорові, - вела далі, - бо йду, бо треба йти додому та й щось робити, бо від того лежані аж боки облізли.

- Та кажете правду, - мовив лікар, - але лікування – то є лікування, воно щось такой дає; дає вам, дає і нам – і обом користь: ви виписуєтесь майже зовсім здорова, а ми теж щось маємо і не сидимо без роботи, як ті нещасні, що далеко за горбом (М.Кедик).

 

Дари Діоніса в руках Гіппократа. Стародавні мали рацію! Вино й здоров’я, вино та зцілення. Чи сумісні насправді ці, як на перший погляд, полярні поняття? Здавалося б, ні. Навіть категорично! Але не поспішаймо.

Звісно (й це не таємниця), що традиційна мораль й офіційна медицина завжди вбачали у вині причини морального й тілесного розтління людини, розвитку численних її недуг. Наука з давніх давен знала, що алкогольні напої, до яких належить і вино, в надмірних дозах руйнують здоров’я, погіршують і скорочують життя. Тобто людським досвідом і медичною практикою з’ясовано, що вино, як і кожен алкогольний напій, - ворог людської моралі, фізичного та духовного здоров’я.

Усе це, безперечно, так. Але офіційна “ідеологія” виняткової шкідливості вина не така вже й бездоганна. Багатотисячолітня історія, впродовж якої людина пізнавала цей напій, зокрема вино, виготовлене з виноградних плодів, засвідчує не лише шкідливі, але й корисні для його здоров’я властивості (С.Геник).

 

Актуальні проблеми сучасної морфології розглядаються в світлі історичного та індивідуального розвитку організмів. Підхід до досліджень з позицій філо- і онтогенезу має суттєве значення для розуміння морфо-функціональних особливостей формування тканинних і органних структур. Еволюційний підхід особливо доцільний при вивченні тих систем, які реалізують і координують основні процеси життєдіяльності організму і здійснюють реакції пристосування до умов існування. Чільне місце в підтриманні гомеостазу належить нирці (Л.Ковальчук).

Блаженні справедливі

Блажен муж, що за порадою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків, та в Законі Господнім його насолода, і про Закон його вдень та вночі він роздумує!

І він буде, як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєчасно, і що листя не в’яне його, - і все, що він чинить – щаститься йому!

Не так ті безбожні, - вони як полова, що вітер її розвіває!

Ось тому то не встоять безбожні на суді, ані грішники у зборі праведних, - дорогу бо праведних знає Господь, а дорога безбожних загине! (Псалом 1).

 

Татове слово. Чи завжди воно в пошані серед сучасних дітей? Не будемо кривити душею: у багатьох родинах воно перестало бути авторитетом, оскільки сьогодні практично знівельовано традиційний інститут главенства, котрим протягом століть послуговувалася сімейна етнопедагогіка. Вольові, не завжди продумані поступки так званого “демократизму і вседозволеності” орієнтуються на масову культуру, залишаючи на обочинах, а нерідко і піддаючи остракізму традиційні форми моралі. Їх штучне нівелювання поруйнувало витворені національні цінності, і суспільний організм залишився без “духовних вітрил”; не важко здогадатися, куди однесе човна стихійна круговерть; зрештою, ми вже опинилися в такій ситуації. Щоб виборсатися з моральної пучини, мусимо підняти вітрила і прислухатись до слова, мовленого з батькових вуст (В. Скуратівський).

 

11 січня 1913 р. 29.XІІ. 912

Київ

Високоповажний і дорогий

Іване Семеновичу!

Щиро поздоровляю Вас з наступаючим Новим роком, бажаю Вам здоров’я й усього найкращого! Дякую сердечно за пам’ять про мене та за передані книжки, які я вже прочитав і якось перешлю Вам. Тішить мене, що Ви все працюєте, і цікавить дуже Ваша граматика. А от я не можу нічого робити, третій місяць лежу в клініці, я тяжко слабую вже ½ року.

Бувайте здорові!

Ваш щирий М.Коцюбинський

(Лист М.Коцюбинського

до Івана Нечуя-Левицького).

Завдання 2.Укладіть зразок титульної сторінки реферату на заздалегідь обрану тему та бібліографію.

Завдання 3. Знайдіть помилки у словосполученнях, виправте їх. Доведіть правильність виправлень.

Моя автобіографія; саме найдоцільніше слово; взаємно допомагати один одному; у січні місяці 2006 року; зобразити образ; за чотири години часу; відтворити у своїх творах; вільна вакансія; мій власний погляд; адреса місця проживання; моя особиста справа.

Завдання 4. Доберіть з дужок потрібну форму слова для утворення словосполучення. Вибір обґрунтуйте.

Працює (по середам, по середах, щосереди); вищий (від мене, за мене); робота (дослідна, дослідницька); написати (лист, листа); купити (цукор, цукру); біль (сильний, сильна); (лікар, лікарка) Петрова.

Завдання 5. Висловіть у тезах свою думку про здоров’я у фізичному, духовному, моральному, соціальному, економічному аспектах, зважаючи на слова Арістотеля:„Немає товариша, рівного здоров’ю, немає ворога, рівного хворобі”.

Завдання 6. Запишіть подані дати усіма можливими в офіційно-діловому стилі способами, поясніть, коли кожен із способів доцільніше використовувати.

Перше березня тисяча дев’ятсот дев’яносто дев’ятого року; двадцять п’яте вересня тисяча дев’ятсот дев’яносто сьомого року.

Завдання 7. Уведіть подані словосполучення у контекст. Визначте стиль, підстиль, вкажіть характерні ознаки.

Терапевтична стоматологія; слизова оболонка рота; профілактика стоматологічних захворювань; мікрохірургічні маніпуляції; лікар-стоматолог; пломбувальні матеріали; медичні властивості.

Завдання 8. Створіть скарбничку висловлювань про красу українського слова. Долучіть і подані нижче зразки.

Із пуп’янка долонь викохується слово,

Беззвучне і гучне, з роси, з води й сльози (О. Галета).

Усі слова – співучі струни,

Коли під майстровим смичком (М. Рильський).

Слова чутливі, як мімоза й мідь,

Немов крило метелика, тендітні (Д. Паламарчук).

Є слова, що білі-білі,

Як конвалії квітки,

Лагідні, як усміх ранку,

Ніжно сяйні, як зірки.

Є слова, як жар пекучі

І отруйні, наче чад...

В чарівне якесь намисто

Ти нанизуєш їх в ряд (О. Олесь).

О, слово рідне! Орле скутий!

Чужинцям кинуте на сміх!

Співочий грім батьків моїх,

Дітьми безпам'ятно забутий.

О, слово рідне! Шум дерев!

Музика зір блакитнооких,

Шовковий спів степів широких,

Дніпра між ними левій рев... (О. Олесь).

О зброє щастя, слово,

Я жить з тобою звик!

Ти – квітка у любові,

в ненависті ти – штик (В. Сосюра).

О рідне слово, хто без тебе я?

Німий жебрак, старцюючий бродяга,

Мертвяк, оброслий плиттям саркофага,

Прах, купа жалюгідного рам’я (Д. Павличко).

Завдання 9.Введіть подані медичні терміни у словосполучення:

авітаміноз, адреналін, епітелій, епілепсія, транквілізатор, токсикоз, невралгічний, евтаназія, консиліум.

Запитання та завдання для самоконтролю:

1. Що таке мовний стиль?

2. Як можна окреслити особливості становлення функціональних стилів української літературної мови?

3. Які ви знаєте різновиди наукового стилю?

4. Яке місце посідають електронні засоби масової інформації в процесі розвитку української літературної мови?

5. Які жанри художнього стилю ви знаєте?

6. Як впливає розмовний стиль на сучасну українську літературну мову?

7. Які сфери використання офіційно-ділового стилю у ХХІ ст.?

8. Пояснити поняття “термін”, “терміноелемент”, “термінологія”, “термінознавство”.

9. Назвіть найновіші термінологічні медичні словники. Яке їхнє призначення?

11.Яке місце посідають епістолярний, ораторський, конфесійний стилі у традиційній класифікації. Чи є підстави виділяти ці стилі?

12. Які особливості вживання медичної термінології в розмовному стилі (під час спілкування з пацієнтами, з їхніми родичами)?


Методичні рекомендації

до практичного заняття на тему:

“Лексичний аспект ділового мовлення”

(2 години)

Обґрунтування теми: Ділова сфера – одна з основних життєво необхідних галузей діяльності людства. Саме за допомогою ділових паперів встановлюються офіційні, службові, ділові, партнерські контакти між різними установами, закладами, підприємствами, державами, а також налагоджуються приватні стосунки між людьми. Тому важливим для студентів-медиків є вміння орієнтуватися в лексичному багатстві української мови, що допомагає встановлювати такі контакти.

Мета заняття: розвивати практичні навики та вміння щодо правильного використання лексичного багатства української мови та навчити користуватися різними типами словників.

Питання для обговорення:

1. Лексика як сукупність слів мови. Слово і його лексичне значення. Пряме й переносне значення слів.

2. Лексика української мови за її походженням і вживанням. Активна і пасивна лексика.

3. Поняття запозичення в українському діловому мовленні. Співвідношення українських і запозичених компонентів у терміносистемі медицини.

4. Професіоналізми, архаїзми, неологізми, історизми.

5. Однозначність та багатозначність лексичних одиниць. Синоніми, антоніми, омоніми, пароніми та їх функції в текстах ділових документів.

6. Евфемізми, перифрази, жаргонізми, арго, сленг.

7. Поняття про лексикографію. Енциклопедичні та лінгвістичні словники. Сучасна українська медична лексикографія.

Вправи та завдання до теми:

Завдання 1. З’ясуйте значення слів:криз – криза; ознайомити – познайомити; дефективний – дефектний; ефект – афект; в’язи – м’язи; стрес – струс; сердечний – серцевий – сердешний; психіатричний – психічний – психологічний; болісний – болючий; відчуття – почуття; шкірний – шкіряний.

Завдання 2. Поясніть спільне і відмінне у значенні слів, що входять у синонімічний ряд. Введіть синоніми у речення.

1. Болісний – мученицький, страдницький, страждальний, пекучий, щемкий, щемливий.

2. Вада – недолік, хиба, порок, прогалина, ґанж, дефект.

3. Видужувати – здоровшати, одужувати, поправлятися, виліковуватися.

4. Виснаження – безсилля, ослаблення, слабість, кволість, знемога.

5. Гарячка – температура, жар, лихоманка, пропасниця.

Завдання 3. Поясніть, як в сучасній українській літературній мові розрізняються за значенням та здатністю вступати у зв'язки з іншими словами дієслова лікувати і лічити. Підберіть спільнокореневі слова до них.

Завдання 4. Підібрати синоніми до медичних термінів.

Апатія, анемія, вакцинація, вібрація, експеримент, малярія, симптом, адаптація, авітаміноз, вакуум, інгаляція, секреція.

Завдання 5. До поданих іншомовних слів доберіть власне українські відповідники:

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До практичного заняття на тему: Методичні вказівки з Української мови

УКРАЇНСЬКА МОВА... Методичні вказівки з Української мови... за професійним спрямуванням...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Мова і мовлення в житті суспільства. Функції мови.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Методичні рекомендації
до практичного заняття на тему: “Синтаксичний аспект ділового мовлення” (2 години) Обґрунтування теми: Навчитись правил

Державний стандарт, основні вимоги до складання й оформлення
текстів документів, їх реквізити” (2 години) Обґрунтування теми: Ділова сфера – одна з основних життєво необхідних галузей діяльності

НСТРУКЦІЯ ПРО ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ ТА ПОДАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ВАРІАНТІВ ДОКУМЕНТІВ АТЕСТАЦІЙНИХ СПРАВ
У Вищій атестаційній комісії України розроблено та впроваджено автоматизовану систему аналізу захищених і відхилених дисертаційних робіт, інформаційною базою якої служать електронні варіанти обліко

Порядок підготовки та подання електронних варіантів матеріалів атестаційних справ
1. До спеціалізованої вченої ради здобувач наукового ступеня подає електронний варіант тексту автореферату дисертації у 2 примірниках (на 2 гнучких магнітних дисках (ГМД) розміром 3,5 дюйма), струк

Загальні вимоги
Дисертацію друкують машинописним способом або за допомогою принтера на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210×297 мм) через два міжрядкових інтервали до тридцяти рядків на сторінці.

Автобіографія
Я, Підоприга Соломія Орестівна, народилася в 1992 році у м. Івано-Франківськ. У 1998 пішла у перший клас середньої школи №25 м. Івано-Франківська. У 2009 р. вступила на 1 курс сто

Методичні рекомендації
до практичного заняття на тему: “Особисті офіційні документи” (2 години) Обґрунтування теми: Ділове українське мовлення утверджується в

Мовленнєвий етикет лікаря. Займенник
у сфері етикетного спілкування” (2 години) Обґрунтування теми: виконання вузькопрофесійних обов’язків лікаря вимагає умінь і навичок усного спілк

Методичні рекомендації
до практичного заняття на тему: “Фразеологія української мови” (2 години) Обґрунтування теми: створення передумов для ефективного засвоє

Перелік питань для підсумкового зрізу знань
1. Історія становлення та розвитку сучасної української літературної мови. Походження української мови. 2. Роль мови в суспільстві та її функції. 3. Поняття мови й мовлення. Основ

КОРОТКИЙ СЛОВНИК ТЕРМІНІВ ДІЛОВОГО МОВЛЕННЯ
Абзац (нім. Аbsatz - уступ) – відступ у початковому рядку тексту документа. Абревіатура (італ. abbreviatura, від лат. abbrevio - скорочую) складноскорочен

Адресат (нім. Adressat) – слухач чи читач; особа чи установа, якій надіслано документ.
Акт(від лат. actus, ago – приводжу в рух) – офіційний документ, складений кількома особами на підтвердження встановлених фактів або подій. Активний словник

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Білецький А.О. Про мову і мовознавство.- К., 1997.- 224 с. 2. Ботвина Н.В. Офіційно-діловий та науковий стилі української мови.- К., 1998.- 192 с. 3. Глущик С.В. та ін. Сучасні

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ
Зразок простої заяви:   Декану медичного факультету ІФНМУ доц. Алексадруку Д.П. студентки І курсу 23 групи Василенко Тетяни

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги