рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 9. Добір видів трав у сумішках; розрахунок норми висіву насіння компонентів

Тема 9. Добір видів трав у сумішках; розрахунок норми висіву насіння компонентів - раздел Образование, Л. К. Антипова, доктор с.-г. наук, професор Мета: Освоїти Методику Складання Травосумішей Багаторічних Т...

Мета: Освоїти методику складання травосумішей багаторічних трав.

Завдання. 1. Навчитися підбирати склад травосуміші відповідно до планованого характеру й тривалості використання травостою, а також ґрунтово-кліматичних умов, у яких травосуміш буде висіватися.

2. Розрахувати норму висіву насіння трав у травосуміші відповідно до їхньої господарської придатності.

Матеріали й посібники. Настінні таблиці з районування й агробіологічної характеристики видів трав, за нормами висіву їх у чистому посіві й за співвідношенням окремих біологічних груп трав у травосумішах.

Вступні пояснення. У практиці травосіяння застосовують як одновидові, так і багатокомпонентні травосумішки. Травосумішка повинна включати в себе бобові і злакові трави у науково-обґрунтованому співвідношенні.

Для того, щоб травосуміш могла давати високі й стійкі за роками урожаї, слід при її складанні дотримуватися таких умов:

1. У травосуміш включають тільки такі види трав, які добре пристосовані до даних ґрунтово-кліматичних умов і дають високі врожаї в цих умовах.

2. За підбору видів трав і визначення частки їхньої участі в травосуміші враховують передбачуваний термін користування травосумішшю. Суміші короткострокового користування (2-3 роки) можуть бути більш простими. Їх варто складати тільки з найбільш скоростиглих трав. Як правило, у такі суміші необхідно включати два-три види трав, здебільшого один бобовий та один злак, іноді включають два бобових і один злаковий компонент.

3. При збільшенні строку користування травосумішшю доводиться включати в неї поряд зі скоростиглими (але недовговічними) видами трав також види більш довговічні. У міру збільшення терміну користування травами, зменшується частка бобових у суміші насіння, тому що вони менш довговічні, ніж злаки.

4. Склад травосуміші залежить також від передбачуваного характеру використання. Так, у суміші чисто сінокісного використання низові трави не включають. У суміші, яку передбачається використовувати менше 6 років, змінним сінокосно-пасовищним способом, також можна обійтися без них.

5. За підбору компонентів травосумішок враховують відношення трав до ґрунту, водного режиму, клімату та ін. Кількість видів, що входять у травосумішку, і їх співвідношення встановлюють залежно від мети використання травостою, користуючись таблицею 9.1.

З табл. 9.1 видно, що при переході від короткострокових сумішей до більш довгострокових, від сінокісних до пасовищних, тобто в міру ускладнення суміші, збільшується сумарна норма висіву всіх видів. Це пояснюється тим, що в складні суміші включають види, які будуть за роками заміняти один одного в травостої в міру його розвитку. У перші роки користування основу врожаю складуть види малого довголіття, потім їх замінять трави середнього й, нарешті, тривалого довголіття. Необхідно, щоб у будь-який рік користування травостій не був зріджений, і тому доводиться як би підсумувати норми висіву окремих біологічних груп трав.

Вагову норму висіву (кг на 1 га) кожного виду в травосуміші визначають шляхом розрахунку. При цьому виходять із норми висіву кожного виду в чистому посіві за 100-відсоткової господарської придатності насіння (все насіння сходить й у ньому не міститься сміття й насіння бур'янів). На підставі норм висіву трав спочатку розраховують норму висіву в чистому посіві за наявної фактичної придатності насіння. У виробничих умовах дані про фактичну господарську придатність насіння повідомляє районна контрольно-насіннєва лабораторія.

9.1. Співвідношення насіння різних біологічних груп трав при висіву їх у травосуміші (за І.В. Ларіним)

 

Використання Років використання % до норм висіву в чистому виді
бобові злаки
усього з них усього верхові низові
вер-хові низо-ві нещіль-ноку-щові корене-вищні
Лісова зона, північ лісостепової зони, лісовий і субальпійський пояси гір
Сінокісне 2-3 85-95 85-95 - 40-55 40-55 - -
Сінокісне й змінне сінокісно - пасовищне 4-6 65-75 65-75 - 95-130 65-75 30-40 -
Змінне сінокісно - пасовищне 7 і біль-ше 70-90 40-50 30-40 115-145 60-70 25-35 30-40
Пасовищне 7 і біль-ше 75-90 30-35 45-55 140-170 60-70 30-40 50-60
Південь лісостепової зони, степова й напівпустельна зони
Сінокісне 2-3 60-70 - - 60-70 - - -
Будь-який спосіб 4-6 7 і біль-ше 50-55 45-50 - - - - 85-90 100-120 - - - - - -
                   

 

Норма висіву при фактичній придатності обернено пропорційна відсотку придатності. Її визначають за формулою:

Нф = (Н100 : Г)∙100, де

Нф – норма висіву в чистому посіві при фактичній господарській придатності, кг/га;

Н100 – норма висіву в чистому посіві за 100-процентної господарської придатності, кг/га;

Г – господарська придатність, % (число, що показує, який відсоток від загальної маси насіння становить схоже насіння).

На підставі отриманої норми висіву в чистому посіві при фактичній господарській придатності, а також того відсотка, у якому кожний вид повинен бути включений у травосуміш (табл. 9.1), визначають вагову норму висіву насіння кожного виду в травосуміші.

Задача: Скласти довгострокову сінокісно-пасовищну травосуміш для степової зони на чорноземах південних і розрахувати фактичну норму висіву кожного компонента травосуміші.

Завдання 2:

1. Визначити кількість видів і біологічних груп.

2. Підібрати види трав відповідно до ґрунтово-кліматичних умов зони.

3. Визначити % співвідношення біологічних груп і видів.

4. Розрахувати фактичну норму висіву для кожного виду травосуміші, користуючись зразком (табл. 9.2).

 

9.2. Приклад розрахунку

Компоненти травосуміші Співвід-ношення видів, % Норма висіву (100 % госп. придатність), кг/га Посівна придат-ність, % Фактична норма висіву, кг/га Норма висіву травосуміші, кг/га
Люцерна синя 13,6 3,9
Еспарцет піщаний
Стоколос безостий
Стоколос береговий 5,6
Житняк 6,5

Порядок виконання завдання. Кожний студент отримує індивідуальне завдання, складає травосумішку і розраховує норми висіву насіння. Норма висіву насіння розраховується за формулою:

К = (П∙Н) : ПП, кг/га

де - К кількість насіння, кг/га;

П - процент участі компонента в травосумішці, %;

Н — норма висіву компонента в чистому посіві, кг/га;

ПП – посівна придатність насіння, %;

ПП = (С∙Ч) : 100, %,

де С - схожість насіння, %;

Ч - чистота насіння, %

Розрахунки норм висіву проводимо у вигляді таблиць (9.3-9.5).

9.3. Травосумішки

Вид рослин Процент участі в травосумішці (П) _ Норма висіву в чистому посіві (Н) Посівна придатність, % (ПП) Кількість насіння, висіяного у травосумішці, кг/га Надбавка на довголіття, 25-50% Загальна норма висіву, кг/га
             
             
             
             

9.4. Травосумішка

 

Компоненти травосумішки Процент участі компонента в травосумішці, % (П) Норма висіву в чистому посіві, кг/га (Н) Посівна придатність, % (ПП) Кількість насіння, висіяного в травосумішці, кг/га Надбавка на довголіття, (20-50%) Загальна норма висіву, кг/га
             
             
             
             

 

9.5. Розрахунок норми висіву травосумішки на заплановану кількість рослин на 1 га

 

Компоненти травосумішки Запланована кількість рослин, млн./га Коефіцієнт прижи- вання багаторічних трав (Н) Кількість висіяного насіння з урахуванням коефіцієнта приживання, млн/га Маса 1000 насінин, г Норма висіву при 100-відсотковій посівній придатності насіння , кг/га Норма висіву при фактичній 100- відсотковій посівній придатності насіння , кг/га
             
             
             
             

 

Література, матеріали, обладнання. Завдання для складання травосумішок. Посібники і рекомендації по травосумішках. Практикум, робочий зошит.

Задача 1.Відстань в рядку між насінинами кукурудзи при сівби її на силос – 17 см. Міжряддя – 60 см. Лабораторна схожість – 92 %. Польова схожість – 84 %.Визначити густоту сходів (тис. шт./га).

Задача 2.Норма сівби насіння люцерни – 24 кг/га. Чистота насіння – 91 %, схожість – 88 %. Площа сівби – 180 га.Визначити потребу в насінні (кг).

Задача 3.Густота стояння кукурудзи на силос до збирання врожаю становила 42 тис. шт./га. Міжряддя – 70 см. У процесі догляду випало 28 % рослин. Польова схожість - 86 %. Лабораторна схожість - 89 %.Визначити відстань між насінинами в рядку (см).

Задача 4.Висіяно 330 тис. шт./га насінин кукурудзи. Лабораторна схожість - 91 %. Польова схожість – 78 %. Міжряддя – 45 см. Визначити відстань між рослинами в рядку (см).

Задача 5.Висіяно 340 тис. шт./га насінин кукурудзи. Лабораторна схожість - 93 %. Польова схожість – 82 %. У процесі догляду загинуло 18 % рослин. Визначити густоту рослин (тис. шт./га).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Л. К. Антипова, доктор с.-г. наук, професор

ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ... МИКОЛАЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ АГРОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 9. Добір видів трав у сумішках; розрахунок норми висіву насіння компонентів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

З М І С Т
Вступ……………………………………………………………………... Модуль 1. Класифікація, поширення та поживність кормових рослин і кормів………………………………………………………...

Тема 1. Класифікація рослинних кормів. Визначення поживності різних видів кормів
План: Групування і поживність рослинних кормів. Показники оцінювання поживності кормів. Розрахунок поживності основних видів рослинних кормів за різними показниками.

Тема 3. Еколого-біологічна, морфологічна і господарська характеристика зернофуражних, злакових і бобових культур
Мета роботи: навчитися розрізняти зернофуражні злакові (родина Poacea, або Gramineae) і бобові (родина Fabaceae) культури за основними еколого-біологічними, морфологічними і господ

Тема 4. Визначення потреби в кормах
План: Розрахунок річної потреби в кормах, складання плану їх виробництва, розрахунок площі посіву кормових рослин і потреби в насінні. Мета роботи: Навчит

Тема 5. Еколого-біологічна, морфологічна і господарська характеристики рослин зеленого і силосного конвеєра та коренеплідних культур
Мета роботи: навчитися розрізняти рослини зеленого і силосного конвеєра та коренеплідні культури за основними еколого-біологічними, морфологічними і господарськими характеристиками

Тема 6. Еколого-біологічна і морфологічна характеристика однорічних і багаторічних бобових трав
Мета роботи: навчитися розрізняти однорічні й багаторічні бобові трави за основними еколого-біологічними і морфологічними характеристиками. Завдання 1.

Тема 7. Еколого-біологічна і морфологічна характеристика однорічних і багаторічних злакових трав
Мета роботи: навчитися розрізняти однорічні й багаторічні злакові трави за основними еколого-біологічними і морфологічними характеристиками. Завдання 1.

На гурт тварин
План: Визначення площі пасовища та кількості загонів, складання схем пасовище- та сінокосозміни. Завдання 1. Освоїти методику розрахунку площі пас

Мета: Засвоїти методику складання зеленого конвеєра
Завдання 1. Навчитися визначати баланс зеленого корму й складати план використання культур зеленого конвеєра. 2. Навчитися визначати потребу площі, терміни посіву й використанн

Тема 11. Складання схеми та розрахунок силосного конвеєра
План. Визначення потреби господарства в силосі. Проведення розрахунків силосного конвеєра. Складання схеми для конкретного господарства. Розрахунок площі посіву силосних культур і

Тема 12. Сучасні технології заготівлі сіна, оцінювання його якості та облік
Мета роботи: Ознайомитися з розрахунками при заготівлі й оприбуткуванню сіна. Завдання: 1. Скласти річний план заготівлі сіна. 2. Ознайомитися з

Д О Д А Т К И
Додаток А Склад і поживність 1 кг найбільш поширених кормів та добавок для великої рогатої худоби [28, 29] Агрофітоценоз По

Поділ кормових культур на господарсько-ботанічні групи
І. Зернофуражні злакові: 1- пшениця, 2-жито, 3-тритикале, 4-ячмінь, 5-овес, 6-кукурудза, 7-сорго зернове, 8-просо. ІІ. Зернофуражні бобові: 1-горох, 2-соя, 3-кормові боби, 4-люпин

Біологічні особливості кормових культур
І. Поділ і характеристика кормових культур за тривалістю життя: - Однорічні –рослини, що плодоносять протягом року і відмирають;

Екологічні особливості кормових культур
І. Поділ і характеристика кормових культур за вимогами до вологи: - Гігрофіти (гідрофіти) –це рослини вологих місцевостей, боліт, заплав, які живуть в

Параметри для сівби основних с.-г. культур у зоні Степу
Культура Строк сівби, ◦С на глибині ґрунту 10 см Глибина загортання насіння, см Міжряд-дя, см Маса 1000 шт. насін

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Андреев А. Г. Луговое и полевое кормопроизводство / А. Г. Андреев. – М.: Агропромиздат, 1990. – 600 с. 2. Довідник з кормовиробництва / упоряд. Макаренко П. С. – 2–е перероб. і доповнен

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги