рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Державні органи економічного контролю в Україні

Державні органи економічного контролю в Україні - раздел Образование, КОНТРОЛЬ І РЕВІЗІЯ Суб’Єктом Контролю В Контрольному Процесі Виступають Носії Прав І Обов'язків,...

Суб’єктом контролю в контрольному процесі виступають носії прав і обов'язків, а саме особи та органи, що мають повноваження на здійснення контролю за виробничою та фінансовою діяльністю суб’єкта господарювання, а також право втручатися в його оперативну діяльність (припиняти або обмежувати їх діяльність, усувати від роботи певних осіб) та самостійно притягувати винних до відповідальності. За рівнево-організаційною формою економічний контроль в Україні підрозділяється на державний, муніципальний, незалежний і контроль власника (рис 9).

Найбільш розширеним є державний контроль. Відповідно до цього ця форма контролю нижче розглянута більш докладно. Зазначимо лише те, що державний контроль здійснюється всіма суб'єктами державного управління в межах їх повноважень. При цьому, в діяльності суб'єктів державного управління контроль може виділятись як самостійна функція або бути лише похідною від їх основної діяльності.

В якості суб’єктів незалежного контролю виступають незалежні аудитори та аудиторські фірми, які перевіряють стан обліку діяльності суб’єктів господарювання, відповідність звітності даним обліку, правильність утворення прибутку і своєчасність розрахунків з державним бюджетом, а також розподіл прибутку по акціях, розмірові внесеного капіталу й інших джерел, передбачених статутними документами і фінансовим планом певного підприємства. Основні положення щодо регулювання та здійснення аудита в Україні регламентуються Законом «Про аудиторську діяльність». Крім цього в Україні також визначена сфера функціонування професійної громадської організації Аудиторів України (САУ) і Аудиторської Палати України (АПУ). Обидві організації мають регіональні відділення. Втім функції цих організацій різні. Так функції АПУ полягають у:

затвердженні норм і стандартів аудиту, програми підготовки аудиторів;

виданні нормативних методичних матеріалів;

сертифікації аудиторської діяльності;

ліцензуванні проведення аудиту;

підготовці пропозицій з питань розвитку аудиту в Україні;

розгляду скарг із приводу діяльності окремих аудиторів і аудиторських фірм.

Функції САУ полягають у:

розробці обґрунтованих методик з питань аудиту;

виданні спеціальної літератури з питань аудиту;

участі у навчальній діяльності, підготовці і перепідготовці кадрів;

внесенні пропозицій органам влади і управління з питань аудиторської діяльності.

Втім аудиторський контроль здійснюється не тільки незалежними аудиторами, фірмами, але й аудиторськими підрозділами державних податкових адміністрацій. Функції таких підрозділів визначаються податковими органами при визначенні повноти нарахування і своєчасності сплати податків підприємцями і фізичними особами.

Муніципальний економічний контроль, який є невід’ємною складової державного контролю, здійснюється відповідно до законодавства про місцеві Ради народних депутатів і місцеві регіональні органи самоврядування. Так комісії з питань планування, бюджету і місцевих фінансів здійснюють контроль за виконанням планів і програм економічного і соціального розвитку і бюджету регіону; контролюють надходження і витрати позабюджетного фонду. При цьому у компетенцію виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів входить контроль за станом обліку і звітності на підприємствах, в організаціях і установах, що є комунальною власністю, за дотриманням зобов'язань по платежах у бюджет місцевого самоврядування підприємствами й організаціями.

Контроль власника включає внутрішньосистемний економічний контроль міністерств, державних комітетів, концернів, асоціацій, акціонерних об’єднань, який здійснюється згідно з законодавчими та іншими нормативними актами та внутрішньогосподарський економічний контроль, який здійснюється керівництвом суб’єктів господарювання щодо оцінки відповідності його діяльності поставленим завданням. Тобто суб’єктами контролю власників є відповідні міністерства, державні комітети, власники концернів, асоціацій, акціонерних об’єднань та їх керівництво.

До основних суб’єктів державного контролю в Україні відносяться: органи законодавчої влади, органи виконавчої влади, судові органи, спеціалізовані контролюючі органи та органи місцевого самоврядування (рис. 10).

До органів законодавчої влади, перш за все, відноситься Верховна Рада України, яка здійснює парламентський контроль в межах власної компетенції до будь-яких об’єктів, за винятком судів та правоохоронних органів та Рахункова палата.

Парламентський контроль – це система нагляду і перевірки процесу створення, функціонування, встановлення відповідальності за діяльністю, припинення повноважень об'єкта контролю. Відповідно до Конституції України основними сферами парламентського контролю є контроль за:

забезпеченням конституційних прав і свобод громадян;

виконанням бюджету і загальнодержавних програм;

виконанням законів та постанов Верховної Ради;

наданням Україною позик, економічної та іншої допомоги іноземним державам;

укладанням угод про державні позики і кредити, що одержуються з іноземних джерел.

Безпосередній контроль Верховна Рада України здійснює за забезпеченням конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; за діяльністю Кабінету Міністрів України, Генерального прокурора України,

інших державних органів та посадових осіб, яких обирає, призначає, затверджує Верховна Рада України, або на призначення яких потрібна її згода; за фінансово-економічною діяльністю держави. Верховна Рада України також здійснює загальний контроль за діяльністю органів виконавчої влади через ознайомлення зі звітами Кабінету Міністрів на днях уряду в парламенті, інформацією з поточних питань, що надходить в комітети і повідомляється на сесіях, перевірки виконання законів тощо.

Поряд із цим Верховна Рада України здійснює контроль щодо діяльності Голови Верховної Ради України, першого заступника Голови-Верховної Ради України, органів і структурних підрозділів, комітетів та комісій Верховної Ради, народних депутатів, уповноважених Верховною Радою осіб для виконання доручень з підготовки та проведення контрольної діяльності, а також щодо безпосередньо підпорядкованих об'єктів контролю.

Основними задачами Рахункової палати Верховної Ради України (рис. 11), як головного органу фінансово контролю в Україні, є:

 

організація і здійснення контролю за своєчасним виконанням дохідної і видаткової частин Державного бюджету України, витратами бюджетних коштів, у тому числі коштів загальнодержавних цільових фондів по обсягам, структурі і цільовому призначенню;

здійснення контролю за виникненням і погашенням внутрішнього і зовнішнього боргу України, визначенням ефективності і доцільності витрат державних коштів, валютних і кредитно-фінансових ресурсів;

контроль за фінансуванням загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального і національно-культурного розвитку, охорони навколишнього середовища, використанням об'єктів державної власності;

контроль за дотриманням законності при наданні Україною позик, економічної й іншої допомоги іноземним державам, міжнародним організаціям, а також при висновку договорів про державні позики і кредити; здійснення контролю за використанням кредитів, отриманих Україною від іноземних держав, банків і міжнародних організацій, і позик, не передбачених Державним бюджетом України;

контроль за законністю і своєчасністю руху коштів Державного бюджету України, позабюджетних фондів;

здійснення контролю за грошовою емісією, використанням золотого запасу, дорогоцінних металів, каменів, наданням кредитів і здійсненням операцій по розміщенню золотого і валютного резервів;

аналіз установлених відхилень від показників Державного бюджету України і підготовка пропозицій по їхньому усуненню, а також по удосконалюванню бюджетного процесу в цілому;

регулярне інформування Верховної Ради України, її підрозділів про хід виконання Державного бюджету України і стан погашення внутрішнього і зовнішнього боргу України тощо.

Крім перерахованих задач Рахункова палата виконує інші доручення Верховної Ради України, що мають контрольний характер. При цьому правова основа організації і діяльності Рахункової палати визначається Конституцією України і Законом України «Про Рахункову палату», іншими нормативно-правовими актами. Так Рахункова палата має повноваження здійснювати контрольно-ревізійні, експертно-аналітичні, інформаційні й інші види діяльності, що забезпечують єдину систему контролю за використанням засобів загальнодержавних цільових фондів, позабюджетних фондів, фінансово-кредитних і валютних ресурсів. Крім того, їй надане право робити перевірки і ревізії діяльності Нацбанку України, Фонду державного майна, інших підзвітних Верховній Раді України органів, а також на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності в межах її функцій.

Серед органів виконавчої влади, насамперед, виділяється Президентський контроль, який за сферою виконавчої влади має конституційне закріплення і відповідне упорядкування у нормативно-правових актах. Зокрема, Президент може припинити повноваження Верховної Ради України, підписувати закони, прийняті Верховною Радою України, може накладати на них вето і повертати їх на повторний розгляд Верховної Ради, скасовувати акти Кабінету Міністрів України, які не відповідають певним вимогам. Президент також здійснює опосередкований контроль шляхом реалізації свого конституційного права на призначення третини складу Конституційного Суду України, створення судів, утворення, реорганізацію і ліквідацію міністерств та інших центральних органів виконавчої влади тощо. При адміністрації Президента України також існує Контрольне управління, яке займається головним чином питаннями реалізації Президентом, як гарантом Конституції та главою держави, своїх функцій. Основними напрямками діяльності Контрольного управління Адміністрації Президента України є перевірки забезпечення конституційних прав громадян при їх зверненнях в різні міністерства та відомства, зокрема питання виплати заробітної плати і пенсій, проблеми ефективності використання надр, приватизаційні процеси та інші питання.

Президент України видає також укази та розпорядження, які є обов'язковими для виконання на території України.

При цьому Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції України є вищим органом виконавчої влади, який спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади, тобто здійснює контроль за всіма ланками виконавчої влади. При такому контролі має місце індивідуальна відповідальність посадових осіб – міністрів та їх заступників за виконання завдань, що стоять перед центральним органом виконавчої влади. Втім певне розвинення контролю здійснюється у межах відповідних міністерств, відомств, державних комітетів.

Рада Міністрів Автономної Республіки Крим має такі ж повноваження, як і Кабінет Міністрів України, відносно підконтрольних їм органів та особливостей взаємодії з центральними органами влади.

Міністерство економіки та питань європейської інтеграції України здійснює контроль за дотриманням державної дисципліни цін і тарифів у галузях народного господарства; проводить роботу, пов'язану з удосконаленням механізму ціноутворення; визначає порядок організації та проведення міжнародних торгів (тендерів) в Україні та здійснює контроль за їх проведенням, надає пропозиції щодо порядку експорту та імпорту товарів; відповідно до законодавства здійснює контроль за дотриманням міністерствами, іншими центральними та місцевими органами державної виконавчої влади, суб'єктами підприємницької діяльності зобов'язань, що випливають з міжнародних договорів України з питань зовнішньоекономічної діяльності.

Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи контролює виконання затверджених програм; здійснює контроль за цільовим використанням бюджетних коштів; здійснює державний нагляд і контроль за виконанням вимог цивільної оборони і техногенної безпеки, заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та їх ліквідації, станом готовності сил і засобів цивільної оборони до проведення рятувальних та інших невідкладних робіт; контролює виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами і організаціями завдань щодо переселення громадян із радіоактивне забруднених територій, створення для них необхідних соціально-побутових умов у місцях компактного поселення, будівництва житла, об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури для громадян, які проживають на радіоактивне забруднених територіях, забезпечення їх екологічно чистими продуктами харчування і промисловими товарами першої необхідності.

Захист фінансових інтересів держави та контроль за дотриманням фінансової дисципліни усіма органами виконавчої влади здійснює Міністерство фінансів України. В межах своїх повноважень воно:

забезпечує захист фінансових інтересів держави та фінансових прав підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності і громадян;

здійснює контроль за випуском і обігом цінних паперів, веде загальний реєстр випуску цінних паперів в Україні, видає дозвіл на здійснення діяльності щодо випуску і обігу цінних паперів. Бере участь у роботі керівних органів фондових бірж і здійснює контроль за дотриманням положень статуту та правил фондових бірж;

організовує роботу щодо формування державного фонду дорогоцінних металів і коштовного каміння;

здійснює загальне керівництво та методологічне забезпечення роботи державної контрольно-ревізійної служби в Україні, розробляє пропозиції, спрямовані на вдосконалення контролю за використанням коштів державного бюджету;

приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності, затверджує їх статути (положення), контролює їх дотримання та приймає рішення у зв'язку з порушенням статутів (положень);

здійснює контроль за ефективністю використання і зберігання закріпленого за підприємствами, установами й організаціями державного майна.

Міністерство праці і соціальної політики Україниконтролює дотримання законодавства з питань праці та заробітної плати в різних галузях народного господарства, тарифних угод по оплаті праці, механізму регулювання фонду оплати праці. Крім того, Міністерство праці і соціальної політики розробляє і затверджує нормативні документи з питань регулювання зайнятості населення, використання праці і його оплати.

Фонд державного майна Україниє державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, виступає як орендодавець майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. Основні завдання Фонду:

захист майнових прав України на її території і за кордоном;

реалізація прав розпорядження майном державних підприємств у процесі їхньої приватизації, створення спільних підприємств;

здійснення повноважень по організації і проведенню приватизації майна підприємств, що знаходиться в загальнодержавній власності, а також щодо орендодавця майна державних підприємств і організацій, їхніх структурних підрозділів;

сприяння процесові демонополізації економіки і створення умов для конкуренції виробників.

Державна податкова адміністрація (ДПА)України (рис. 12) та її органи на місцях контролюють дотримання законодавства про податки, правильність обчислення і своєчасність внесення в бюджет податків і інших платежів, установлених законодавством, а також уживають заходів по попередженню відхилення юридичних і фізичних осіб від сплати податків. Державна податкова служба України виконує свої функції згідно із Законом України «Про державну податкову службу в Україні». За структурою і підпорядкованістю органи ДПС є системою органів державної виконавчої влади, що складається з Державної податкової адміністрації (ДПА) України, державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державних податкових інспекцій (ДПІ) у районах, містах і районах у містах. Крім того, до складу органів державної податкової служби входять відповідні спеціальні підрозділи для боротьби з податковими


 

 

Рис. 12.

 

 


правопорушеннями – податкова міліція. Облік надходжень платежів до бюджету та ведення особових рахунків платників податків здійснюється безпосередньо в податкових інспекціях. Зокрема, в підрозділі обліку платежів і ведення карток особових рахунків здійснюється контроль за повнотою і вчасністю сплати податків до бюджету на підставі карток особового рахунку платника (контроль за правильністю розрахунку податків здійснюється в інших підрозділах).

Державне контрольно-ревізійне управління (КРУ) України (рис. 13) та його органи на місцях контролюють дотримання фінансової

 

 

дисципліни підприємствами й організаціями по територіальному розподілу витрат коштів з державного бюджету на соціальні потреби, утримання органів державного управління й цільове використання.

Державне казначейство України(рис. 14)та його підрозділи в регіонах контролюють витрати коштів державного бюджету установами й організаціями відповідно до їх кошторисів оперативно в момент їхньої витрати.

       
 
 
   
Рис. 14. Структура Державного казначейства України

 


Так, установи й організації, фінансовані з державного бюджету, не можуть одержувати або переводити кошти іншим суб'єктам з поточних рахунків у банках без попереднього контролю з боку органів Державного казначейства України.

Важливим видом державного контролю є судовий контроль. Його особливість полягає в тому, що він здійснюється не систематично, не повсякденно, а разово при розгляді справ (адміністративних, цивільних, кримінальних). Судову систему України складають суди загальної юрисдикції та Конституційний суд України. Систему судів загальної юрисдикції складають: місцеві суди, апеляційні суди; Апеляційний суд України; Касаційний суд України; вищі спеціалізовані суди; Верховний Суд України. Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є: Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі спеціалізовані суди.

Контроль законодавчих актів, що приймають органи влади, здійснює Конституційний Суд України, який має право призупиняти дію чинних законів і оголошувати їх неконституційними. До того ж Конституційний суд здійснює контроль, який виходить за межі контролю в державному управлінні. До його основних повноважень належать: обов'язок приймати рішення і давати висновки у справах про конституційність законів та інших актів Верховної Ради України, актів Президента України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим; про відповідність Конституції України діючим міжнародним Договорам України або тим міжнародним договорам, які належать до компетенції Верховної Ради, для надання згоди на їх обов'язковість; про дотримання конституційної процедури розслідування та розгляду справ про усунення Президента України з посади в порядку Імпічменту в межах, визначених Конституцією. На Конституційний Суд України також покладено обов'язок офіційного пояснення Конституції та законів України.

До спеціалізованих органів економічного контролюналежать різні державні комітети, інспекції, серед яких виділяють:

державний комітет статистики Україниконтролює за даними звітності збалансованість ринку товарів, виконання програм економічного і соціального розвитку держави, наявність товарних, матеріальних, трудових і інших ресурсів, необхідних для населення і для розвитку народного господарства, здійснює вибіркові контрольні переписи ресурсів і т. ін.;

державний комітет України по стандартизації, метрології і сертифікації (Держстандарт України)підвідомчий Кабінетові Міністрів України. У межах своєї компетенції він проводить заходи щодо стандартизації, забезпеченню єдності і вірогідності вимірів і сертифікації продукції, а також координує роботу інших органів державного управління з цих питань.

антимонопольний комітет Українизапобігає виникнення монопольного положення на ринку підприємців, що обмежують конкуренцію визначеного товару;

державна інспекція України по захисту прав споживачівздійснює державний контроль за дотриманням законодавства про захист прав споживачів підприємствами, організаціями й установами незалежно від форм власності і господарювання;

державна інспекція за цінами контролює застосування цін і тарифів міністерствами, відомствами, підприємствами всіх форм власності, дотримання порядку їх затвердження;

митна служба Україниконтролює дотримання підприємцями і фізичними особами митного законодавства і нормативних актів при сплаті мита на експорт і імпорт товарів через границю України, а також при внутрішньодержавних операціях, за які необхідно платити мито;

державна санітарно-епідеміологічна служба Міністерства охорони здоров'я України здійснює контроль за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення чи усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей, а також застосовує заходи правового характеру відносно правопорушників;

державна автомобільна інспекція (ДАІ)контролює дотримання законодавства і нормативних актів при реєстрації й обліку рухливого складу транспортних засобів (автомобілі, причепи, мотоцикли) підприємцями і фізичними особами. Крім того, ДАІ контролює дотримання власниками транспортних засобів і водіями правил дорожнього руху на дорогах України;

державна пожежна інспекціяздійснює контроль за дотриманням протипожежних правил підприємцями і населенням, профілактичні заходи щодо запобігання пожеж, а у випадку виникнення – гасіння.

Серед спеціалізованих контролюючих органів є також Національний банк України (НБУ), який відповідно до статуту і законодавства про банки і банківську діяльність контролює наявність грошей у звертанні, використання кредитів по цільовому призначенню, дотримання підприємцями касової дисципліни, правил розрахунків у народному господарстві й інших операціях, покладених на банки в умовах ринкових відносин, а також витрата засобів з державного бюджету, здійснює емісію грошей і регулює грошові відносини в державі. Крім того, НБУ контролює діяльність комерційних банків, реєструє та одержує від них баланси, розрахунки економічних нормативів і іншу звітність, проводить ревізії, вносить пропозиції по поліпшенню їхньої діяльності або про їхнє закриття, якщо вони як акціонерні утворення порушують чинне законодавство. Національний банк України видає в межах своїх повноважень інструкції, положення й інші нормативні документи з касових, розрахункових, кредитних, валютних операцій та здійснює відповідні різновиди контролю.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНТРОЛЬ І РЕВІЗІЯ

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Дікань Л В... КОНТРОЛЬ І РЕВІЗІЯ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Державні органи економічного контролю в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Е видання, перероблене і доповнене
Укладач: Дікань Л.В.   Відповідальний за випуск зав. кафедрою контролю і аудиту Дікань Л.В.

Передмова
Розвиток продуктивних сил і виробничих відносин у різних соціально-економічних формаціях обумовлює потребу в удосконалюванні функцій управління процесом виробництва. При цьому однією з найважливіши

Тема 1. Становлення та розвиток контролю
1.1. Основні історичні віхи розвитку контролю. Прояви контролю у матріархаті та патріархаті. Контроль при рабовласницькому устрою. Контроль при феодальнім устрої. Розвиток контролю

Тема 2. Сутність контролю. Дискусійні питання
2.1.Необхідність, місце та значення контролю в сучасних умовах. Фактори, що обумовлюють необхідність контролю. Місце, роль та значення контролю на сучасному етапі розвитку економіки

Тема 3 Класифікація фінансового контролю
3.1. Фінансовий контроль як складова економічного контролю. Фінансовий контроль: сутність і зміст. Об’єкт фінансового контролю. Рівні фінансового контролю. Класифікаційні ознаки фін

Тема 5. Організація контрольно-ревізійної діяльності
5.1. Зміст контрольно-ревізійної діяльності. Контрольно-ревізійна процедура. Контрольно-ревізійний процес. Суб’єкти контрольно-ревізійної діяльності. Учасники ревізії. Контрольно-ре

Тема 10. Ревізія операцій з товарно-матеріальними цінностями
10.1. Задачі, джерела інформації, нормативні акти і напрями контролю. Мета та завдання перевірки. Джерела інформації . Напрями контролю операцій з ТМЦ. Законодавче регулювання таких

Тема 12. Ревізія виробництва та реалізації промислової продукції
12.1. Задачі, джерела інформації, нормативні акти і напрямки контролю. Мета та завдання перевірки. Джерела інформації . Напрями контролю. Законодавче регулювання таких перевірок.

Тема 1. Становлення та розвиток контролю
  Основні питання: 1.1. Основні історичні вежі розвитку контролю 1.2. Еволюція контролю на теренах України 1.3. Основні ве

Основні історичні вежі розвитку контролю
Перші прояви контролю відносяться до матріархату і патріархату, де рід був головним виробничим осередком. Цей осередок базувався на суспільній власності на засоби виробництва і колективній п

Еволюція контролю на теренах України
Історія контролю в Україні нерозривно пов'язана з історією становлення її державності. При цьому, входячи до складу Російської імперії, Україна не мала власних органів фінансового контролю. Контрол

Правова основа та організаційні схеми контролю в зарубіжних країнах
Правовою основою організації рахункових відомств та забезпечення їхнього функціонування у переважній більшості країн є конституції та прийняті на їх основі закони, які визначають місце, функції й п

Організація контрольно-ревізійної роботи в окремих країнах
Одна з організаційно найскладніших структур – Рахункова палата Франції. Керівництво палати затверджується Радою Міністрів. До керівного складу палати входять прем'єр-президент (призначається довічн

Навчальні завдання
1. Зробить порівняльну оцінку контролю за умов рабовласницького та феодального ладу суспільства. 2. Проаналізуйте вплив окремих важелів на розвиток контролю з огляду на його історичні аспе

Тема 2: Сутність контролю. дискусійні питання
  Основні питання: 2.1.Необхідність, місце та значення контролю в сучасних умовах. 2.2. Визначення поняття «контроль». Дискусійні питання.

Визначення поняття «контроль». Дискусійні питання.
Контроль, в перекладі з французької («controle»), означає перевірку або спостереження з метою перевірки, Цей термін можна трактувати як спостереження, нагляд, перевірку з метою протидії чому

Контроль як функція управління
Контроль як функція управління займає особливе положення, бо це, перш за все, засіб зворотного зв'язку між об'єктом і системою управління, який інформує про дійсний стан керованого об'єкта.

Навчальні завдання
1. Дайте порівняльну характеристику основних різновидів контролю як функції системи управління суспільними процесами 2. Розкрийте контроль як функцію управління продуктивними силами і виро

Фінансовий контроль як складова економічного контролю
Фінансовий контроль здійснюється як на самому підприємстві, так і щодо підприємства з боку держави та недержавних органів контролю, реалізується за допомогою фінансових інститутів, зумовлени

Аудиторський контроль
Господарський кодекс України класифікує аудиторський контроль на аудит та державний фінансовий аудит. [12] Так, відповідно до Закону України «Про аудиторську діяльність» та Господарського

Податковий контроль
У самому загальному визначенні податковий контроль є спеціальним способом забезпечення законності. Він здійснюється для визначення кола платників податків, забезпечення своєчасного надходження запл

Бюджетний контроль
Бюджетний контроль є складовою фінансового контролю, де об'єктивною основою виступає контрольна функція фінансів. Відповідно до цього бюджетний контроль– це сукупність заходів, які проводять

Казначейський контроль
Казначейський контроль у загальному вигляді передбачає здійснення Державним казначейством України таких контрольних функцій: 1) організація і здійснення контролю за дотриманням установлено

Контроль і аудит в банках
Банківська системаУкраїни складається з Національного банку України (НБУ) і комерційних банків. Комерційні банки мають свої філії та представництва як на території України, так і за її межами, ство

Запитання для самоперевірки
1. Дайте визначення фінансового контролю 2. Що розуміється під об’єктом фінансового контролю 3. Визначте різновиди фінансового контролю 4. Які елементи включає система фі

Навчальні завдання
1. Зробить порівняльну оцінку сутності та змісту аудиту з державним аудитом. 2. Порівняйте види державного аудиту між собою та дайте їх загальну характеристику. 3. Дайте розгорнут

Визначення поняття «ревізія». Дискусійні питання.
Незважаючи на те, що всі науковці визнають ревізію в якості складової частини економічного контролю й досі існують розбіжності щодо визначення цього поняття. Наприклад: згідно із Законом України «П

Предмет, об’єкт та суб’єкти ревізії
Предмет ревізії – документально відображена в системі обліку економічної діяльність підприємства, що вивчається шляхом застосування спеціальних прийомів з позиції її законності, достовірност

Мета, завдання, функції та принципи ревізії
Мета ревізії визначається її завданнями, тобто тим колом питань, яке потребує обов'язкового контролю вищих органів та досягається шляхом застосування спеціальних знань при перевірці документованої

Особливості проведення ревізії за зверненням правоохоронних органів
Ревізія, що призначається за зверненням правоохороних органів, є ефективним засобом збирання доказів (її сутність полягає у документальній перевірці фінансово-господарської діяльності підприємства

Права, обов’язки та відповідальність контролерів-ревізорів
В процесі проведення ревізії контролер-ревізор має право: 1) ревізувати і перевіряти на підприємствах і в установах грошові та бухгалтерські документи, кошториси та інші документи, що підт

Способи перевірки документів
Будь-який документ підлягає ретельній перевірці. Однак перевірку документів необхідно проводити в комплексі, поєднуючи різноманітні способи їх дослідження. Це скорочує час, підвищує якість та ефект

Навчальні завдання
1. Розкрийте сутність та зміст контрольно-ревізійної діяльності. 2. Порівняйте між собою такі поняття як «контрольно-ревізійна діяльність» та «контрольно-ревізійний процес». 3. Ро

Статус бюджетної установи як підконтрольного об’єкта
Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України, «бюджетна установа» – це орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому по

Особливості проведення ревізії в бюджетній установі
Контроль в бюджетній установі – це сукупність заходів, які проводять уповноважені органи з метою перевірки законності, доцільності та ефективності використання бюджетних коштів установою.

Статус промислового підприємства як підконтрольного обєкта
Пошук Україною шляхів вирішення проблем, пов’язаних з трансформацією економіки, посилює увагу до феномену підприємництва. Сучасні вітчизняні дослідження сутності і ролі підприємництва спираються пе

Особливості проведення ревізії на промисловому підприємстві
Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби (ДКРС) є: здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, станом і достовірністю бухгалтерсь

Задачі, джерела інформації, нормативні акти і напрями ревізії
Як свідчить контрольно-ревізійна практика, найбільше випадків порушень фінансової дисципліни допускається при здійсненні касових та розрахункових операцій і особливо операцій з готівкою. Тому ревіз

Строки подання авансового звіту
Цільові витрати, на які видано готівку підзвітній особі Строки подання звіту та повернення залишку готівки у касу Відрядження

Ревізія грошових коштів у касі, її завдання та порядок проведення
Ревізію касових операцій розпочинають із перевірки фактичної наявності грошей у касі. Інвентаризація каси проводиться негайно після прибуття ревізора на підприємство у присутності касира і головног

Ревізія операцій із грошовими коштами на рахунках у банку
На початку ревізії ревізор повинен особисто одержати у відділенні банку засвідчені довідки про залишки коштів на відповідних рахунках і встановити, чи є у справах бухгалтерії підприємства всі банкі

Ревізія операцій із цінними паперами
Цінні папери є грошовими документами, які засвідчують право володіння або відносини позики та визначають відносини між особою, організацією, яка їх випустила, та їх власником, і передбачають, як пр

Завдання, об’єкти, джерела інформації і методичні прийоми ревізії розрахунків
У процесі виробничої та фінансово-господарської діяльності промислові підприємства та бюджетні установи на підставі укладених договорів і діючих форм розрахунків вступають в розрахункові відносини

Перевірка розрахунків з підзвітними особами
Ревізуючи операції розрахунків за субрахунком 372 „Розрахунки з підзвітними особами”, необхідно перевірити: 1) список підзвітних осіб; 2) дотримання діючого порядку видачі підзвіт

Перевірка розрахунків з покупцями і замовниками
Під час ревізії розрахунків з покупцями і замовниками за рахунком 36 „Розрахунки з покупцями і замовниками”, слід перевірити операції за субрахунком 361 „Розрахунки з вітчизняними покупцями” та суб

Перевірка розрахунків по претензіях та відшкодуванню матеріальних збитків
При ревізії розрахунків щодо претензій і відшкодування завданих збитків досліджують рух кожної суми на балансових рахунках 374 „Розрахунки за претензіями", 375 „Розрахунки з відшкодування завд

Завдання, методи та послідовність проведення ревізії основних засобів
Продуктивність суспільної праці і темпи її зростання безпосередньо повязані з технічною озброєністю праці, величиною основних виробничіх засобів і їх інтенсивністю використання. Якісне вдосконаленн

Ревізія операцій з основними засобами
Під час ревізії перевіряють збереження основних засобів за місцями зберігання і використання. Для цього ревізор організовує і проводить перевірку фактичної наявності основних засобів за допомогою ч

Перевірка витрат на ремонт основних засобів
Згідно з діючим законодавством термін „ремонт” визначається як комплекс заходів, спрямованих на відновлення або підтримку працездатності основних засобів, а також відновлення виробничих ресурсів та

Перевірка правильності нарахування амортизаційних відрахувань
У разі ревізії операцій з основними засобами важливим є нарахування їх амортизації. Зазначена операція має відповідати вимогам Закону України „Про оприбуткування прибутку підприємств, який визначає

Перевірка операцій з нематеріальними активами.
Під час ревізії операцій з нематеріальними активами необхідно керуватися вимогами П(с)БО №8 „Нематеріальні активи” [30], затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 18.10.99 р. № 242. Н

Задачі, джерела інформації, нормативні акти і напрями ревізії
На підприємствах промисловості у процесі виробництва використовується велика кількість матеріалів. Матеріальні цінності займають найбільш питому вагу в собівартості продукції. Тому правильна органі

Інвентаризація товарно-матеріальних цінностей, сировини та готової промислової продукції
Ревізію операцій з ТМЦ після прибуття на об'єкт ревізії необхідно розпочинати з інвентаризації, яка проводиться в місцях їх зберігання та розміщення. Інвентаризацію ТМЦ здебільшого проводять вибірк

Ревізія збереження матеріальних цінностей, стану складського господарства
Ревізію збереження матеріальних цінностей розпочинають з обстеження складських приміщень та місць їх збереження. Під час обстеження встановлюється ступінь забезпеченості підприємства необх

Перевірка надходження і оприбуткування матеріальних цінностей.
Ревізію операцій щодо надходження матеріальних цінностей від постачальників рекомендується розпочинати з вивчення договорів поставки та перевірити повноту і своєчасність їх оприбуткування на склади

Особливості перевірки малоцінних швидкозношуваних предметів
У процесі ревізії операцій з малоцінними і швидкозношуваними предметами (МШП) на рахунку 22 „Малоцінні та швидкозношувані предмети”, за яким ведеться їх облік за видами предметів, необхідно встанов

Задачі, джерела інформації ревізії праці та її оплати
Контроль розрахунків з оплати праці є однією з найважливіших і спадних ділянок ревізійної роботи, так як безпосередньо зачіпає економічні інтереси усіх без винятку працівників підприємства, що пере

Контроль обліку особового складу
Незалежно від діючих на підприємстві форм і систем оплати праці, у першу чергу, необхідно перевірити облік особового складу, що ведеться у відділі кадрів підприємства. У зв'язку з цим пере

Перевірка розрахунків по оплаті праці
Методика ревізії нарахування заробітної плати залежить від діючих форм і систем оплати праці. Розрахунок оплати праці робітників відрядників і визначення об'єму виконання робіт перевіряють

Задачі, джерела інформації, нормативні акти та напрями ревізії
Збільшення обсягів виробництва та насичення ринку товарами є однією з найважливіших задач усіх галузей господарства України. Основними задачами ревізії готової продукції та операцій з її продажу є:

Контроль виконання виробничої програми
Ревізію виробництва промислової продукції розпочинають із вивчення виробничої програми, її реальності та забезпечення її виробничими потужностями, сировиною, комплектуючими виробами, трудовими ресу

Ревізія витрат на виробництво і калькулювання собівартості продукції
Метою обліку собівартості продукції є своєчасне, повне і достовірне визначення фактичних затрат, повязаних з виробництвом продукції, обчисленням фактичної собівартості окремих видів та всієї продук

Ревізія незавершеного виробництва у промисловості
У процесі ревізії необхідно перевірити достовірність фактичних залишків по незавершеному виробництву, організацію ревізії за рухом деталей і напівфабрикатів на виробництві, порядок проведення інвен

Ревізія операцій із реалізації готової продукції
Ревізію операцій із реалізації готової продукції розпочинають з перевірки правильності і повноти відображення в обліку її вартості. Для цього слід перевірити первинні документи та звіти по випуску

Завдання, об’єкти, джерела інформації і методичні прийоми ревізії
Основним завданням ревізії фінансових результатів і фінансового стану підприємства є оцінка динаміки показників формування прибутку, обгрунтованості фактичної величини утворення і розподілу прибутк

Ревізія правильності оцінки отриманих доходів і визначення прибутку (збитку) за видами діяльності
Контроль фінансових результатів включає кілька етапів, які представленго на рис. 28  

Контроль фінансового стану підприємства
Оцінка фінансового стану підприємства є важливою для визначення його конкурентоспроможності і фінансової стабільності. Під час ревізії необхідно: оцінити платоспроможність підприємства в динаміці з

Ревізія операцій по формуванню та зміні статутного капіталу
Під час ревізії контролю підлягає вся інформація про стан і рух коштів за різновидами кожного капіталу – статутного, пайового, додаткового, резервного, вилученого, неоплаченого, а також інформація

Задачі, джерела інформації, нормативні акти і напрями ревізії
Основними задачами перевірки стану бухгалтерського обліку та внутрішнього ревізії є: 1) всебічне вивчення організації обліку та внутрішнього ревізії за раціональним використанням грошових

Перевірка організації облікової роботи в бухгалтерії
На першому етапі перевірки ревізор повинен ознайомитися зі структурою бухгалтерського апарату підприємства, організаційними формами та методами ведення бухгалтерського обліку. Слід також вивчити до

Перевірка достовірності бухгалтерського обліку
Під час перевірки стану бухгалтерського обліку та достовірності звітності ревізору необхідно вивчити: 1) правильність оформлення здійснених фінансово-господарських операцій та повноту і св

Контроль бухгалтерської (фінансової) звітності підприємства
Особливо відповідальною роботою ревізора є перевірка бухгалтерської звітності підприємства. Нормативною базою, що керується ревізор при цьому, є Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову

Перевірка стану внутрішньогосподарського контролю
Перевірку стану внутрішнього контролю доцільно розпочинати з вивчення положень про відділи і служби структурних підрозділів промислового підприємства та посадових інструкцій окремих відповідальних

Глосарій
  Абстрагування (від лат. abstrahere – відволікати) – прийом уявного відволікання шляхом абстракції переходити від конкретних об'єктів до абстрактних понять і законів розвитку

Основна
  1. Конституція України. – К.: ЮРІНКОМ, 1996. – 79 с. 2. Закон України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні». – http//www.rada.kiev.ua. 3. Закон Укра

Додаткова
76. Байбекова О.О. Про систему державного управління і контролю Швеції // Фінансовий контроль. – 2002. – №1. 77. Белов Н.Г. Контроль и ревизия в сельскохозяйственных предприятиях. – М: Ста

Про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні
  1. Загальні положення 1.1. 1.1. Інструкція про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні розроблена на підста

Про планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби
I. Загальні положення 1. Положення про планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби (далі – Положення) розроблено на виконання постанови Кабінету

Про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України
  1. Загальна частина 1.1. Це Положення є нормативним актом Національного банку України і визначає систему аудиторської діяльності в банках та регламентує по

Щодо застосування стандартів внутрішнього аудиту в банках України
  1. Загальна частина 1.1. Методичні вказівки визначають застосування стандартів внутрішнього аудиту, якими необхідно керуватися службі внутрішнього аудиту б

Щодо застосування стандартів внутрішнього аудиту в банках України
  1. Загальна частина 1.1. Методичні вказівки визначають застосування стандартів внутрішнього аудиту, якими необхідно керуватися службі внутрішнього аудиту б

Щодо проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту ефективності виконання бюджетної програми
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ   1.1. Методичні рекомендації щодо проведення органами державної контрольно-ревізійної служби (далі - ДКРС) аудиту ефективності виконання бюджетної прог

І. Загальні положення
  1.1. Методичні рекомендації з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ (далі - Рекомендації) розроб

II. Планування фінансово-господарського аудиту та етапи його проведення
2.1. Планування фінансово-господарського аудиту здійснюється відповідно до Порядку планування контрольно-ревізійної роботи органами державної контрольно-ревізійної служби, затвердженого постановою

V. Проведення поточних аудиторських процедур
5.1. Завданням другого етапу «Проведення поточних аудиторських процедур» є підтвердження законності проведених операцій, достовірності їх відображення в бухгалтерському обліку та періодичній фінанс

VI. Документування поточних аудиторських процедур та облік роботи державного аудитора
6.1. Кожна здійснена державним аудитором аудиторська процедура відображається в Журналі обліку роботи державного аудитора (додаток 5). У разі виявлення недоліків, ознак порушень чи порушен

VII. Дослідження річної фінансової звітності
7.1. Завданням Ш етапу „Дослідження річної фінансової звітності, документування результатів фінансово-господарського аудиту та реалізація його матеріалів" є підготовка висновку щодо достовірно

VIII. Оформлення результатів фінансово-господарського аудиту та використання аудиторських звітів
8.1. Результати фінансово-господарського аудиту відображаються в звіті, який повинен виключати можливість неоднозначного трактування будь-яких його положень і містити лише обґрунтовану та об'єктивн

Проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою
  Загальна частина 1. Цей Порядок визначає процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб

Про єдиний казначейський рахунок
  1. Загальні положення 1.1. Казначейська форма виконання бюджету базується на принципі роботи єдиного казначейського рахунка. Єдиний казначейський рахунок - це система бюдже

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги