рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Характеристики традиційної й сучасної моделей родини

Характеристики традиційної й сучасної моделей родини - раздел Образование, ПРАКТИКУМ З СОЦІОЛОГІЇ Традиційна Родина Сучасна Родина ...

Традиційна родина Сучасна родина
1. Родинний-сімейний принцип організації життя, перевага цінності споріднення над максимізацією вигід індивіда й над економічною ефективністю 1. Споріднення відділяється від соціально-економічної діяльності, поступаючись першістю економічним цілям індивіда
2. Сімейне домогосподарство виступає як економічна основа аграрного суспільства, усі працюють вдома не за плату, а на себе 2. Поділ дому й роботи, сімейне господарство перестає бути ведучим
3. Незначні психологічні розходження між родиною й громадою 3. Різке розмежування домашнього й зовнішнього миру, сімейна первинність і знеособленість відносин у зовнішньому світі
4. Соціальна й географічна мобільність низька, сини успадковують статус і спеціалізацію батька 4. Висока соціальна й географічна Мобільність
5. Централізована розширена сімейно-родинна система з домінуванням старших 5. Децентралізована нуклеарна родина
6. Розлучення відбувається з ініціативи чоловіка через бездітність родини 6. Розлучення через міжособистісну несумісність подружжя
7. Патріархальна владна структура родини 7. Егалітарна владна структура
8. «Закрита» система вибору дружини на основі приписив споріднення й традицій 8. «Відкрита» система вибору дружини на основі особистісної вибірковості
9. Культура багатодітності із твердим табу на попередження й переривання вагітності 9. Культура малодітності із втручанням у репродуктивний цикл

 

У цілому виділяють наступніосновні тенденції розвитку родини за останні кілька десятиліть:

1. Абсолютне й відносне збільшення кількості розлучень.

2. Збільшення числа дітей, які народилися поза шлюбом і виховуються в неповних родинах.

3. Зменшення середньої тривалості шлюбу.

4. Відкладання моменту вступу в шлюб.

5. Збільшення кількості людей, які проживають у вільному шлюбі.

6. Зменшення розмірів родини, зниження народжуваності.

7. Збільшення числа самотніх людей, які не одружуються.

Негативні тенденції розвитку інституту родини породилиряд теорій, які критично розглядають майбутнє родини:

1. Песимістичне ствердження про занепад родини, що виводиться із протиставлення сучасної родини патріархальній родині в традиційному суспільстві.

2. Ствердження про невідповідність родини сучасному індустріальному й постіндустріальному суспільстві з надією на можливу модифікацію родини.

3. Родина – гальмо на шляху суспільного розвитку, тому що в ній дітям прищеплюють погляди й норми, які не відповідають швидко мінливій реальності, вони не здатні жити в новому середовищі, гальмують розвиток нового.

4. Критика родини як оплоту брутальності й насильства.

5. Феміністська критика родини як інструмента гноблення жінки.

6. Критика родини за те, що вона частіше інших соціальних інститутів створює передумови для психічних захворювань і нестійких психічних станів.

Нові (альтернативні) форми родини й шлюбу:

1. Шлюбний контракт, укладений на певний строк.

2. Груповий шлюб.

3. Полігінія.

4. Серійна моногамія.

5. Гостьовий шлюб.

6. Гомосексуальний шлюб.

7. Життя в комуні.

Завдання 1.

У таблиці поміщені ключові поняття і їхні визначення. Встановить, якому поняттю ліворуч відповідає наведене праворуч визначення, указавши потрібний номер.

Поняття Визначення
Шлюб   1. Об'єднання людей, засноване на кревному спорідненні, шлюбі або всиновленні, пов'язане спільністю побуту й взаємною відповідальністю за виховання дітей.
Неолокальна родина   2. Родина, у якій молодята проживають окремо від батьків.
Цивільний шлюб   3. Форма шлюбу, що укладається між одним чоловіком і однією жінкою.
Проміскуїтет   4. Родина, у якій відсутній один з подружжя.
Патріархальна родина   5. Форма відносин між чоловіком і жінкою, що встановлює їхнього права й обов'язки по відношенню один до одного, дітям і суспільству.
Моногамія   6. Шлюб, оформлений у відповідних органах державної влади без участі церкви.
Ендогамія   7. Тип родини, члени якої мають однакові привілеї, права й обов'язки.
Неповна родина   8. Тип родини, у якому влада належить чоловіку.
Родина   9. Період у житті суспільства, коли не існувало ніяких заборон на сексуальні зв'язки, і будь-який чоловік суспільства міг вступати в сексуальні відносини з будь-якою жінкою даного суспільства.
Егалітарна родина   10. Форма шлюбу, при якій шлюбний партнер вибирається тільки усередині даного роду, групи, клану.

Завдання 2.

Відповідайте «так» або «ні» на поставлені питання.

Питання Відповідь
Так Немає
1. Нуклеарна родина складається з батьків і дітей?    
2. Родина – це шлюбні відносини між чоловіком і жінкою?    
3. Груповий шлюб – це шлюб однієї жінки й декількох чоловіків?    
4. Моногамія – це шлюб одного чоловіка й декількох жінок?    
5. Традиційній родині властива егалитарна владна структура?    
6. Збільшення кількості людей, які проживають у вільному шлюбі – це одна з тенденцій розвитку сучасної родини?    
7. В екзогамному шлюбі вибір дружина можлива тільки в межах своєї групи?    
8. Традиційна модель родини характерна для аграрного суспільства?    
9. Сутністю духовної функції родини є одержання її членами психологічного захисту, емоційної підтримки, задоволення потреб у щасті й любові?    
10. Неповна родина – це родина, у якій одна дитина?    

Завдання 3.

У відповідність із обраної Вами системою показників (не менш 5) опишіть типи родини:

1. Вашого дідуся й бабусі.

2. Ваших батьків.

3. Модель Вашої майбутньої родини.

Завдання 4.

У сучасному суспільстві в інституті родини й шлюбу відбуваються значні зміни. Одна з найбільш значних тенденцій – це збільшення чисельності цивільних шлюбів. Соціологи констатують: якщо нинішня тенденція збережеться, то через 5 років кількість «цивільних» союзів обжене число офіційних. Деякі вчені вважають, що це відбувається тому, що немає необхідності офіційно реєструвати відносини, адже сьогодні жінки нарешті перестають мати потребу в законодавчо оформлених гарантіях від чоловіків. І починають бачити в них не добувачів і володарів, а рівних: друзів, партнерів, духовно близьких людей. А як вважаєте Ви? Оцінить позитивні й негативні сторони цивільного шлюбу. Підключивши соціологічну інтуїцію, здоровий глузд і особисті спостереження відповістіть на запитання: серед яких груп населення цивільні шлюби зустрічаються частіше? (серед жителів мегаполісів або маленьких міст і сіл; серед вихідців із забезпечених або бідних родин; серед людей з вищою освітою або без нього).

Завдання 5.

Сьогодні серед учених починає переважати думка, що розлучення не заперечує інституту шлюбу. Він заперечує певний тип відносин у шлюбі – відносин, які побудовані на нелюбові подружжя, авторитарному придушенні, приниженні особистого достоїнства й нерівності статей. Розлучення відіграє фундаментальну роль у житті суспільства. Не можна заборонити розлучення, як не можна заборонити звільнення з підприємства.

Спробуйте самостійно сформулювати негативні й позитивні наслідки розлучення для суспільства в цілому, що розводяться подружжя і їхніх дітей. Аргументуйте свою позицію, привівши статистичні дані, результати соціологічних опитувань, особисті спостереження. Відповіді запишіть у таблиці.

 

Наслідки розлучення Для суспільства Для подружжя, що розводиться Для дітей
Негативні   1.   2.   3. 1.   2.   3. 1.   2.   3.
Позитивні     1.   2.   3. 1.   2.   3. 1.   2.   3.

Завдання 6.

Багато соціологів (Дюркгейм, Спенсер та ін.) підкреслювали фундаментальну роль родини в житті суспільства. Родина – це індикатор, за яким можна судити про здоров'я суспільства. Деякі вчені вважають, що родина досягла глибокого розпаду й цей процес необоротний, вони передвіщають загибель родини. Інші позитивно ставляться до руйнування традиційної родини й очікують виникнення нових більш демократичних форм родини, які будуть сприяти самовираженню всіх її членів. Ці соціологи дають оптимістичні прогнози розвитку родини в ХХ сторіччі як вільного союзу, заснованого на любові, співробітництві й спільному веденні господарства. А як вважаєте Ви? Яке майбутнє родини в українському суспільстві?

Завдання 7.

У своїй книзі «Походження родини, приватної власності й держави» Ф. Енгельс висловив таку думку: «Відповідно до матеріалістичного розуміння, визначальним моментом в історії є, в остаточному підсумку, виробництво й відтворення безпосереднього життя. Але саме воно, знов-таки, буває двоякого роду. З одного боку – виробництво засобів до життя: предметів харчування, одягу, житла й необхідних для цього знарядь; з іншого боку – виробництво самої людини, продовження роду. Суспільні порядки, за яких живуть люди певної історичної епохи й певної країни, обумовлюють обома видами виробництва: ступенем розвитку, з одного боку – праці, з іншого боку – родини».

Чи дійсно родина грає таку значну роль і впливає на суспільство в цілому, всі його соціальні інститути? Приведіть приклади з історії й сучасності, що доводять, що уклад, особливості й форми родини впливають на економічні, соціальні, політичні й т.і. умови життя суспільства.

Завдання 8.

Заповните схему впливу соціальних факторів на родину в сучасному суспільстві:

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ПРАКТИКУМ З СОЦІОЛОГІЇ

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ... ПРАКТИКУМ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Характеристики традиційної й сучасної моделей родини

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Outpost Firewall
Налагодження Outpost Firewall включає в себе налагодження мережі, правил для додатків і системні настройки, які визначають яким додаткам дозволений мережний доступ до мереж. За допомогою ци

СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Американський соціолог Райт Міллс писав: «...Люди звичайно не визначають свої тривоги в термінах історичної зміни або інституціональних протиріч. Індивідам звичайно властиво насолоджуватис

СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Американський соціолог Райт Міллс писав: «...Люди звичайно не визначають свої тривоги в термінах історичної зміни або інституціональних протиріч. Індивідам звичайно властиво насолоджуватис

Соціалізація особистості.
  1. Соціологічний погляд на особистість. Структура особистості. Вивчення особистості є одним з основних напрямків у соціології. Це пов'язане з тим, що суспіль

Теорії, що пояснюють причини виникнення девіації.
  1. Поняття й види поведінки, що відхиляється. У більшості випадків члени суспільства відповідають як офіційно встановленим, так і фактично сформованим соціальним нормам, що

Культурна й психологічна девіація.
Культурна девіація – це поведінка, що відхиляється від норм культури. Це поведінка вивчається соціологами. Психологічна девіація – відхилення в особистісній організації: психотики, невротики, паран

Позитивна й негативна девіація.
Позитивна девіація – відхилення від норм, які заохочуються в даному суспільстві. Геній, герой, духовний лідер – позитивні девіанти. Хоча позитивна девіація має місце в будь-якому суспільстві, найбі

Сутність і історичні типи соціальної стратифікації.
4. Соціальна мобільність, види мобільності.   1. Поняття «соціальна спільнота» і «соціальна група». Взаємодія індивіда і суспільства

Соціальна структура суспільства.
Structura (лат.) – будова, розміщення, порядок. Під структурою розуміється сукупність функціонально пов’язаних між собою елементів, зв’язків і залежностей, які складають внутрішній устрій об’єкта.

Сутність і історичні типи соціальної стратифікації.
Суспільство складається з великої кількості соціальних груп. Частина з цих груп розташовується у одній площині, тобто на одному рівні, інша частина розташовується на різних рівнях або напластовуєть

Завдання 1.
У лівому стовпчику вказані поняття, а в правому – зміст понять. Поставте їх у відповідність. Поняття № Зміст Соц

Динаміка безробіття в Україні
  Офіційно зареєстровані безробітні на кінець року, тис. чол.

Поняття і історичні типи етносу.
Формування етносу пов’язано з усвідомленням приналежності до спільноти, прийняттям її цінностей, норм. Етнічність передбачає відчуття єдності, яке виражається через протиставлення «ми – вони».

Етнічні відносини. Етнічна свідомість народу України.
Етнічні відносини являють собою різноманіття зв’язків, взаємодій і обмінів, що виникають між етнічними групами з приводу актуальних проблем їх виживання і розвитку. За критерія

СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Відома соціолог і антрополог Джоан Хубер пише:«Індустріалізація зрівняла функціональну значимість статевих відмінностей. Неспроможність чоловіка вигодовувати дитину стала менш значимою з 1910 р., к

Таблиця 4.1
Динаміка чисельності зареєстрованих безробітних за статтю у 1999-2008 рр. (За матеріалами Держкомстату України)   Загалом

Основні функції родини
Сфера сімейної діяльності Типи функцій Суспільні Індивідуальні 1. Репродуктивна Біол

Етноцентризм і культурний релятивізм.
1. Поняття та функції культури. У науці, та й у повсякденному житті, важко знайти поняття, яке б використовувалося частіше й мало б більше значень, ніж поняття культура

Етноцентризм і культурний релятивізм.
Людина, що з дитинства виховувалася на ідеях і цінностях своєї спільноти, як правило, схильна оцінювати ці ідеї й цінності як природні й правильні. Цінності, ідеї й норми іншої культури можуть здав

Теорія модернізації.
1. Поняття суспільства, країни, держави. Суспільство як соціальна система.Вся історія соціологічної думки є історією наукових підходів і методів побудови теорій суспільства.

Основні характеристики суспільств, виділюваних у теорії постіндустріального суспільства.
  Критерії Доіндустріальне Індустріальне Постіндустріальне Основна сфера діяльності

Теорія модернізації.
Модернізація – це перехід від доіндустриального до індустріального, або капіталістичного суспільства, що здійснюється шляхом комплексних реформ, розтягнутих у часі. Вона має на

СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Прочитайте висловлення відомого соціолога: «Що ж таке суспільство, яка б не була його форма? Продукт взаємодії людей. Чи вільні люди у виборі тієї або іншої суспільної форми? Аж ніяк ні. В

СТИМУЛЬНИЙ МАТЕРІАЛ
Російсько-американський соціолог Питирим Сорокін писав: «Тому що сутність соціального процесу становить думка, світ понять, те, мабуть, він же і є основним первісним факто

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги