рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Виникнення та розвиток психології як науки

Виникнення та розвиток психології як науки - раздел Психология, Психологія Інтерес До Непізнаного Є Об’Єктивною Властивістю Людської Свідомості. Він Леж...

Інтерес до непізнаного є об’єктивною властивістю людської свідомості. Він лежить в основі виникнення всіх наук, у тому числі психології. Датою народження психології як науки в сучасному розумінні вважають 1879 рік, коли в Лейпцигу (Німеччина) професор В. Вундт відкрив першу експериментальну психологічну лабораторію. Проте у розвитку психології доцільно все ж виділити наступні етапи (за Л. Д. Столяренком):

1-ий етап – психологія як „наука про душу” (цьому визначенню понад 2 тис. років. Наявністю душі тоді намагалися пояснити всі незбагненні явища в житті людини);

2-ий етап – психологія як „наука про свідомість”. (Виникає у ХVІІ ст. у зв’язку з розвитком природничих наук. Свідомістю називали здатність думати, відчувати, бажати. Основним методом вивчення вважалося спостереження людини за собою й опис фактів);

3-ій етап – психологія як наука про поведінку. Виникає у XX ст.

Сучасні вчені вважають, що психологія – наука, що вивчає об'єктивні закономірності, прояви та механізми психіки.

Отже, перше психологічне знання виникло ще в доісторичні часи. Очевидно, поштовхом до виникнення цієї галузі пошуку істини була побожна цікавість, змішана зі страхом, щодо таких явищ, як сон і смерть. Їх і досі часто порівнюють між собою – „помер тихо, мов заснув” або „спить, мов убитий”.

Так от, саме перед жахливістю, незрозумілістю смерті й виникли перші уявлення про душу – те „щось”, яке робить живе живим. З’явились і деякі знання, котрі мали сакральний характер, тобто перебували у рамках релігійних систем та ритуалів. Таким знанням на той час слід вважати, наприклад, анімізм – віру в те, що душа існує окремо від людини та є самостійним утворенням.

У Стародавній Греції зародилася світська наука. Анімізм переходить у гілозоїзм (уся матерія, раз вона змінюється, є живою) і панпсихізм (душа є в усіх без винятку об'єктів живої та неживої природи). Було зроблено крок уперед: душу можна вивчити, вона підпорядкована певним законам.

Платон (427 – 347 рр. до н. е.) вважав, що індивідуальна душа – частина загальної, „глобальної душі”, вона є началом незримим, величним, божественним, вічним. А процес пізнання – лише пригадування частин „універсального досвіду”. Виділив три „частини душі”: розум (у голові), мужність (у грудях), прагнення (в животі). Ці частини кожному дані в різних пропорціях, і такий „вищий поділ” визначає долю людини.

Залежно від того, який спосіб життя вела людина, після смерті її душа або буде никати навколо землі, обтяжена тілесними елементами, або відлетить до божественного світу ідей, що існує поза матерією та індивідуальною свідомістю. Тому людина повинна турбуватися, аби за життя не обтяжити душу нічим низьким, негідним.

Аристотель (384 – 322 рр. до н. е.) написав трактат „Про душу”, де вперше виділено психологію як своєрідну галузь знання й висловлено ідею неподільності душі та живого тіла. Душа не може переселятися, вона живе і вмирає разом із тілом, будучи рушієм усіх життєвих функцій. Розглядає типи душі – рослинна, тваринна, людська – як стадії розвитку.

Теофраст (327 – 287 рр. до н. е.) створив трактат „Характери”, де описав понад 30 різних характерів.

Гіппократ (бл. 460 – бл. 377 рр. до н. е.) вперше висловив версію про те, що органом мислення і відчуттів є мозок. Створив учення про 4 типи темпераменту, в основі якого – уявлення, що в організмі людини домінує одна з „життєвих рідин” (кров, флегма, жовта жовч, чорна жовч), – так звану гуморальну теорію. Поклав початок вивчення психологічних характеристик етносів.

Клавдій Гален (Рим, близько 130 – близько 200 рр. до н. е.) – досліджував чуттєві й рухові функції спинного мозку.

Ранньохристиянські філософи – Аврелій Августин (354 – 430), Фома Аквінський (1226 – 1274) – виділяють як предмет вивчення внутрішній світ людини, вивчають деякі феномени свідомості.

Середньовіччя – пріоритет духовного над тілесним. Розвиток об’єктивно-ідеалістичних течій.

У більш пізні часи розвиток найбільш суттєвих психологічних ідей пов’язаний з такими іменами.

Рене Декарт (XVII ст.) висловив ідею про рефлекторну природу поведінки; „декартівський дуалізм” – уявлення про те, що тіло рухається механічно, а управляє ним „розумна душа”, яка локалізується в мозкові. Таким чином, поняття „душа” почало перетворюватися на „розум”, а пізніше – на „свідомість”.

Гоббс: увів вивчення не „душі”, а „душевних явищ”;

Г. Лейбніц (Німеччина, кін. ХVІІ – поч. ХVІІІ ст.): йому належить розмежування перцепцій (неусвідомленого сприйняття) та апперцепцій (усвідомленого сприйняття);

Дж. Локк: на противагу раціоналізму (лише розум є інструментом пізнання) висунув ідею емпіричної (досвідної) психології; джерела досвіду: діяльність зовнішніх органів чуття та внутрішня робота мозку з узагальнення власної діяльності; версія tabyla rasa – чистої дошки, з якою порівнювався природжений стан свідомості людини.

XVII ст.: матеріалісти Гартлі (Англія), Дідро (Франція), Радищев (Росія) та інші підтримували думку про те, що внутрішній світ людини формується у її взаємодії з навколишнім світом. Ідеалісти твердили наступне. Берклі: внутрішній зміст є первинним; Крістіан Вольф: психологія здібностей як учення про об'єктивні сили саморозвитку в душі, насамперед здатності уявлення. Предмет теорій пізнання – досвід, куди входять: ідеї, почуття, відчуття, результати самоспостереження. Досвід → знання → ідеї як зміст свідомості (суб'єктивний ідеалізм).

І. М. Сєченов (1829 – 1905) створив трактат „Рефлекси головного мозку” (1863). Основна ідея – „всі акти свідомого і несвідомого життя за способом походження є рефлексами”. Психічна дія має фізіологічну основу.

У чому полягає роль психічних процесів (відчуття, сприйняття, уваги, пам’яті, мислення, мовлення, уяви, почуття, волі)? Це функція сигналу, чи регулятора, який приводить дію у відповідність зі змінюваними умовами і тим самим забезпечує корисний, приспособлювальний ефект. Психічне є регулятором відповідної діяльності не саме по собі, а як властивість, функція певних відділів мозку, куди тече, де зберігається й переробляється інформація про зовнішній світ. Психічні явища – відповідь мозку на зовнішні (навколишнє середовище) та внутрішні (стани організму як фізіологічної системи) впливи. Психічні явища – це постійні регулятори діяльності, що виникають у відповідь на подразнення, які діють зараз (відчуття, сприйняття) чи були колись, тобто в минулому досвіді (пам'ять). Вони узагальнюють ці впливи, забезпечують передбачення результатів, до котрих вони приведуть (мислення, уява), посилюють чи послаблюють діяльність під впливом тих чи інших чинників (почуття, воля), виявляють різницю в поведінці людей (темперамент, характер).

Психічні явища поділяються на:

– психічні процеси (див. вище);

– психічні властивості (спрямованість, здібності, темперамент, характер);

– психічні стани (роздратування, спокій, тривога, апатія, фрустрація, ейфорія, веселість).

На кінець XIX ст. виробився погляд на психіку як суб'єктивний образ об'єктивного світу, відображення дійсності мозком. Саме цей погляд ліг в основу вітчизняних психологічних досліджень.

У 1885 р. в Росії відкрилась лабораторія, подібна до лабораторії Вундта. Її організував В. М. Бехтерев (1857 – 1927), який надалі успішно розвивав експериментальний напрям у психології. В 1912 р. відкрито перший у Росії психологічний інститут. Світилом світового рівня став І. П. Павлов (1849 – 1936), який вивчав умовно-рефлекторні зв'язки в діяльності організму. Його роботи плідно вплинули на розуміння фізіологічних основ психічної діяльності.

За кордоном у психологічній науці в цей час виникає низка напрямів.

А. Функціоналістський підхід : американський психолог У. Джеймс запропонував вивчати функції свідомості та її роль у виживанні людини, висунув гіпотезу , що роль свідомості полягає в тому, щоб дати людині можливість пристосуватися до різних ситуацій. Запропонував поняття „потік свідомості”, розуміючи під ним процес руху свідомості, безперервну зміну її змісту і станів .

Б. Біхевіористськийпідхід. У 1913 р. започаткований американським психологом Уотсоном. Згідно з його думкою, психологія – наука про поведінку, а все, що стосується свідомості, слід відкинути. Його послідовники: Скіннер (ідея про те, що будь-яка поведінка визначається своїми наслідками); А. Бандура (людські дії формуються під впливом соціального середовища, від якого людина повністю залежна).

Важливі заслуги біхевіоризму: впровадження об'єктивних методів реєстрації та аналізу спостережень поведінки; відкриття закономірностей навчання, утворення навичок, реакцій поведінки.

Головний недолік – недоврахування складності психічної діяльності людини, зближення психіки тварини й людини, ігнорування процесів свідомості, творчості, самовизначення особистості.

В. Гештальтпсихологія(від нім. „форма”). Німецькі вчені Т. Вертгаймер, В. Келер, К. Левін висунули програму вивчення психіки з точки зору цілісних структур (гештальтів). Було здійснено розроблення поняття психологічного образу, утвердження цілісного підходу до психічних явищ.

Г. Фрейдизм(психоаналіз) – чи не найвідоміший у світі напрям. 3. Фрейд увів до психології важливі проблеми: несвідома мотивація, захисні механізми психіки, роль сексуальності в ній, вплив психічних травм дитинства на поведінку людини в зрілому віці тощо. Однак уже його найближчі учні дійшли висновку, що не сексуальні прагнення переважно, а відчуття неповноцінності й необхідність компенсувати цей дефект (А. Адлер) чи колективне несвідоме (архетипи), що ввібрало в себе загальнолюдський досвід (К. Юнг), визначають психічний розвиток особистості.

Д. Пов'язати природу несвідомого ядра психіки людини з соціальними умовами її життя намагалися К. Хорні, Г. Саллівен та Е. Фромм – неофрейдисти.Людиною вважають не тільки біологічно зумовлені несвідомі спонукання, але й набуті прагнення до безпеки і самореалізації (Хорні), образи себе та інших, що склалися в ранньому дитинстві (Саллівен), впливи соціоекономічної структури суспільства (Фромм).

Е. Представники когнітивної психології –У. Найссер, А. Павійо та інші – відводять у поведінці суб'єкта головну роль знанням (від лат. соgnitіо – знання ). Для них центральним стало питання про організацію знання в пам'яті суб'єкта, про співвідношення вербальних та образних компонентів у процесах запам'ятовування і мислення.

Є. Найвизначніші представники гуманістичної психології –А. Маслоу, Г. Олпорт, Г. А. Мюррей, Г. Мерфі, К. Роджерс – предметом психологічних досліджень уважають здорову творчу людську особистість. Метою такої особистості є самоздійснення, самоактуалізація, зростання конструктивного начала власного „Я”. Людина відкрита світові, наділена тенденціями до постійного зростання та самореалізації.

Ж. Інтерактивнапсихологія (Е. Берн) розглядає людину як істоту, головною характеристикою якої є спілкування, взаємодія між людьми. Мета психології – вивчати закони взаємодії, спілкування, стосунків, конфліктів.

У вітчизняній психологіїтакож варто назвати чимало видатних імен.

Л. С. Виготський (1896 – 1934) увів поняття про вищі психічні функції (мислення в поняттях, розумне мовлення, логічна пам'ять, довільна увага ) як специфічно людську, соціально обумовлену форму психіки. Вони розвиваються в процесі навчання. Заклав також основи культурно-історичної концепції психічного розвитку людини.

О. М. Леонтьєв (1903 – 1979) провів цикл експериментальних досліджень, що розкривають механізм формування вищих психічних функцій як процесу інтеріоризації вищих форм знаряддєво-знакових дій до суб'єктивних структур психіки людини.

О. Р. Лурія (1902 – 1977) особливу увагу приділяв проблемам мозкової локалізації вищих психічних функцій та їх порушень. Він став одним із творців нової галузі психологічної науки – нейрофізіології.

П. Я. Гальперін (1902 – 1988) розглядав психічні процеси (від сприйняття до мислення включно) як орієнтувальну діяльність суб'єкта в проблемних ситуаціях. Сама психіка в історичному плані виникає тільки в ситуації рухливого життя для орієнтування на основі образу і здійснюється за допомогою дій у плані цього образу. П.Я. Гальперін – автор концепції поетапного формування розумових дій (образів, понять). Практична реалізація цієї концепції допомагає істотно підвищити ефективність навчання.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Психологія

Полтавський національний технічний університет... імені Юрія Кондратюка... Н М Атаманчук А В Ткаченко О Г Штепа...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Виникнення та розвиток психології як науки

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Психологія
Конспект лекцій   Полтава 2010 УДК 159.9 (042.3) ББК 88.3 я 73   Рецензенти:

Протокол № 3 від 24.12.2009 р
    Психологія: Конспект лекцій для студентів інженерних спеціальностей Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка /Н. М. Атаманчук, А.В. Т

Завдання вивчення психології у вищій школі
Традиційно у вітчизняній вищій школі лише суспільні науки (історія, філософія, економічна теорія) вважалися обов'язковими для вивчення студентами всіх без винятку спеціальностей. Такий стан речей б

Предмет психології. Загальні завдання психологічної науки
Психологія – одна з наук про людину. Об'єктом її вивчення є най­складніша сфера життєдіяльності людини –психіка. Складність психіки як явища зумовлена тим, що вона є вищим продукто

Методи психології та специфіка їх застосування
У психології, як і в будь-якій іншій галузі знань, застосовують свої способи вивчення об’єктивної дійсності, котрі є методами цієї науки. Методи наукового дослідження –це

Питання для самоконтролю
1. Які загальнопрофесійні та особистісні проблеми допомагає розв’язати психологія як навчальний предмет? 2. Навіщо студентам інженерних спеціальностей оволодівати науковими психологічними

Зв’язок психології з іншими науками
Психологія тісно пов’язана з природничими науками, що вивчають будову і діяльність головного мозку. Недаремно відомі вчені І. Сєченов, І. Павлов, П. Анохін, Олексій Ухтомський та інші ставили перед

Основні галузі сучасної психології
Виходячи з матеріалістичного уявлення про психіку, можна визначити, що психологія – наука про факти, механізми та закономірності психіки як образу дійсності, що склав

Нженерна психологія як прикладна галузь наукового психологічного знання, її предмет, завдання, методи
Інженерна психологія вивчає особливості діяльності оператора в автоматизованих системах управління, розподілу та узгодження функцій між людиною і машиною. Вона є важливою частиною ергоном

Основні підходи до інженерного проектування сучасної техніки, взаємодії людини і техніки
Інженерно-психологічне проектування включає: – раціональний розподіл функцій між людиною і машиною, аналіз функцій людини в конкретній діяльності, в конкретній системі „ЛМС”; – оп

Питання для самоконтролю
1. З’ясуйте місце психології в системі наук. 2. Схарактеризуйте галузі психології згідно з їх сутністю та призначенням. 3. Які галузі психологічної науки найбільше пов’язані з Ваш

Психологічна структура особистості. Концепція динамічної функціональної особистості К. К. Платонова
Структуру особистості розглядають по-різному. Одні вважають, що доцільно розглядати лишепсихологічні компоненти (пізнавальні, емоційно-вольові, спрямованіст

Проблема біологічного і соціального в особистості
Психічний розвиток індивіда, формування особистості є біологічно й соціально зумовленим процесом. Людський індивід розвивається і як біологічна істота, і як представник біологічного виду Ноmо sареn

Спрямованість особистості та її складові: потреби, мотиви, переконання, інтереси, ідеали, світогляд
Інтегрованим показником соціальної цінності орієнтацій особистості є її спрямованість.Система домінуючих мотивів поведінки і діяльності визначає спрямованість особистості.Сп

Питання для самоконтролю
1. У чому полягають відмінності між поняттями „індивід”, „особистість”? 2. Як у структурі особистості співвідноситься біологічне і соціальне? 3. Схарактеризуйте стуктуру особистос

Сутність діяльності, її психологічна структура
Живим істотам від природи властива активність, яка забезпечує життєво важливі зв'язки організму із середовищем. Джерелом активності живих істот є потреби, що спонукають їх до відповідних реакцій, д

Отже, діяльність людини – це свідома активність, що виявляється в системі дій, спрямованих на досягнення поставленої мети.
Структура діяльності Мотив – те, що спонукає до діяльності, заради чого виконується. Мотив є конкретною потребою, яка в ході й за допомогою цієї діяльності задовольняється, не завжд

Основні види діяльності
Залежно від мети, змісту та форм, розрізняють три основні різновиди діяльності: гру, навчання і працю. Людині, незалежно від віку, властиві всі три різновиди діяльності, проте в рі

Знання, вміння і навички як основа розвитку здібностей
Здібності – це своєрідні властивості людини, її інтелекту, що виявляються в навчальній, трудовій, особливо – науковій, та іншій діяльності, є необхідною умовою її успіху.

Види і структура здібностей
Людські здібності поділяють на види за змістом і характером діяльності, в якій вони виявляються. Виділяють літературні, музичні, художні, математичні, організаційні, наукові, конструктивні здібност

Питання для самоконтролю
1. У чому принципова відмінність діяльності людини від складних форм поведінки тварин? 2. Що характеризує діяльність як специфічну форму людської активності? 3. Які є основні комп

Різновиди сприймань
У чуттєвому пізнанні відчуття та сприймання виявляються в єдності. Сприймань поза відчуттями не буває. Розрізняють сприймання за: – сенсорними особливостями (зорові, слухов

Властивості уваги
Зосередження уваги – виявляється в мірі інтенсивності зосередження на об'єктах, що є предметом розумової або фізичної діяльності. Заглибившись, людина не помічає дії на неї сторонн

Види пам’яті
За змістом залежно від того, що запам’ятовується і відтворюється, розрізняють чотири види пам’яті – образну, словесно-логічну, рухову та емоційну. Образна пам’ять виявляєт

Б. Мислення
Мислення – це процес опосередкованого й узагальненого відображення людиною предметів та явищ об'єктивної дійсності в їх істотних зв’язках і відношеннях. Операції ми

Форми мислення
Результати процесу мислення (думки) існують у формі суджень, міркувань, умовиводів та понять. Судження – це форма уявного відображення об'єктивної дійсності, яка полягає в

Процес створення образів уяви
Найелементарнішою формою створення нових образів єаглютинація (від лат. – склеювання). Це створення образу шляхом поєднання якостей, властивостей або частин, узятих з різних об’єкт

Види уяви
Залежно від участі волі в діяльності уяви, її поділяють на мимовільну та довільну. Мимовільною є такауява, коли створення нових образів не спрямовується спеціальною метою

Мислення як основна функція психіки, розвиток мислення
І. Павлов неодноразово стверджував, що фізіологічною основою мислення є тимчасові нервові зв'язки, які утворюються в корі великих півкуль. Ці умовні рефлекси виникають під упливом слів, думок, що в

Зв’язок мислення з мовою
Мислення людини тісно пов’язане з мовою. У цьому його принципова відмінність від примітивного мислення тварин, яке перебуває лише на наочно дійовому рівні та не може бути опосередкованим мовою, реа

Види емоцій і почуттів та їх місце в діяльності особистості
Діяльність людини, її поведінка завжди викликають позитивнеабо негативне ставлення до неї. Ставлення до дійсності відображається в мозку й переживається як задовол

Воля як психологічний феномен та її аналіз
Вольові дії людини визначаються свідомо поставленоюметою.Діючи, людина ставить перед собою завдання, планує їх виконання, добирає засоби, за допомогою яких вони здійснюються. Щоб у

Питання для самоконтролю
1. Чому психічний процес „відчуття” належить до чуттєвого пізнання? 2. За якими принципами відчуття поділяють на різновиди? 3. У чому полягає спільне та відмінне між сприйманням і

Характеристика темпераменту
Діяльність і поведінка людини зумовлюються не лише соціальними умовами життя, а й індивідуальними особливостями її психофізичної організації. Це виразно виявляється втемпераменті о

Фізіологічне підґрунтя темпераменту
Учення І. Павлова про типи нервової системи та вищої нервової діяльності внесло істотні зміни в наукове розуміння темпераменту. Поєднання різного ступеня сили, врівноваженість і рухливість процесів

Характеристика темпераментів
Зв’язок типів темпераменту та типів вищої нервової діяльності Холерик Сильний Неврівноважений Рухливий

Основні класифікації типів темпераменту
Учення про темперамент започатковане славнозвісним давньогрецьким лікарем і філософом Гіппократом. Він та його послідовники (римський лікар Гален й інші) обстоювали

Типи темпераменту
У сучасній психології користуються Гіппократовою класифікацією типів темпераменту:сангвінік, холерик, флегматик і меланхолік. Кожному з цих типів властиві своєрідні психологічні ос

Поняття характеру. Фактори формування характеру
Характер – це сукупність стійких індивідуально-психологічних властивостей людини, які виявляються в її діяльності та суспільній поведінці, у ставленні до колективу, до інших людей, праці, н

Основні риси типового характеру
Носієм характеру є людина. Риси її характеру позначаються на діяльності, стосунках, способах дії в найширшому їх розумінні – в сім’ї, трудовому колективі, в управлінні виробництвом, державою.

Поняття акцентуації характеру. Типи акцентуацій
Крайню інтенсивність певних рис людини називають їхакцентуацією. Розглянемо найхарактерніші прояви акцентуації, як-от: застрявання в стані збудження на впертості,

Питання для самоконтролю
1.Що являє собою темперамент? Назвіть його основні типи. 2. Які особливості спілкування носіїв різних типів темпераменту Ви можете назвати? 3. Розкрийте фізіологічне підґрунтя тем

Поняття про спілкування в психології
Спілкування є важливою духовною потребою особистості як суспільної істоти. Потреба людини у спілкуванні зумовлена суспільним способом її буття та необхідністю взаємодії у процесі д

Функції, форми і засоби спілкування. Вербальне і невербальне спілкування
Функції спілкування. Найважливіші функції спілкування виділяють, аналізуючи його роль на індивідуальному рівні суспільного буття людини. У характеристиці спілкування з

Аспекти спілкування
Залежно від характеру діяльності, в процесі якої відбувається спілкування, від сфери громадського життя і дистанції спілкування між індивідами може переважати якийсь один аспект. Кожен із них харак

Бар’єри спілкування
Спілкуючись, кожна людина намагається так вибудувати свою поведінку, щоб вона відповідала рольовим очікуванням партнерів. Попри це, нерідко рольова поведінка створює особливі рольові бар'єри, що пе

Особистість у суспільстві та колективі. Особистісні й соціальні ролі
Людина живе, розвивається і діє у групі. У колективі й під його впливом відбувається становлення особистості – складається її спрямованість, формуються суспільна активність, воля, створюються умови

Феномен лідерства в психології
Лідер– особистість, за якою всі інші члени групи визнають право брати на себе найвідповідальніші рішення, що стосуються їх інтересів і визначають напрям та характер діяльності всіє

Питання для самоконтролю
1. Як пов’язані між собою діяльність і спілкування? 2. Схарактеризуйте роль невербальних засобів спілкування. 3. Чому люди з різних культур відчувають труднощі у виборі засобів не

Психічний розвиток особистості та його фактори
Розвиток психіки людини неперервний протягом життя, тобто відбувається в процесі всього її онтогенезу – розвитку організму від моменту утворення зародку й до смерті. (Термін „онтогенез” був

Періодизація психічного розвитку людини
Розвиток людини індивідуальний. У її онтогенезі реалізуються як загальні закономірності розвитку представника роду людського, так й індивідуальні особливості розвитку кожної людини. Кожна

Давньокитайська класифікація
Молодість до 20 років Шлюбний вік до 30 років Вік виконання суспільних обов’язків до 40 років Пізнання власних оман до 50 років Останній період творчого життя до

Гетерохронність і сенситивні періоди розвитку
Розвиток є гетерохронним, тобто нерівномірним як по відношенню до різних психічних процесів, так і до окремих аспектів індивідуального розвитку людини. Скажімо, процесам сприйняття властиві

Я-концепція” як соціально-психологічний феномен
Свідомість людини зорієнтована не тільки на відображення зовнішніх об’єктів – вона може бути спрямована на пізнання себе (внутрішнього світу, діяльності). Усвідомлення людиною самої себе як особист

Поняття соціальної адаптації. Психологічний захист
У ситуаціях можливого чи реального неуспіху в діяльності задля реалізації потреби бути повноцінною особистістю часто вдаються до психологічного захисту. Психологічний захист – регул

Питання для самоконтролю
1. Що таке онтогенез? 2. Як співвідносяться соціальне та біологічне в розвитку особистості? 3. Чи є будь-які суперечності рушійною силою психічного розвитку особистості?

ТЕМА: ПСИХОЛОГІЧНА НАУКА, ЇЇ РОЗВИТОК ТА СУЧАСНИЙ СТАН
1. Якого з цих етапів розвитку психології в дійсності не було: а) психологія як „наука про душу”; б) психологія як „наука про свідомість”; в) психологія як „наука про пов

Тема: Основні галузі психологічного знання. Інженерна психологія
1. Яка з галузей психологічної науки займається діагностикою та усуненням психологічних проблем конкретних людей чи людських спільнот: а) загальна психологія; б) прикладна психоло

ТЕМА: ПРОБЛЕМА ОСОБИСТОСТІ У ПСИХОЛОГІЇ. СПРЯМОВАНІСТЬ ЯК ПРОВІДНА ПІДСТРУКТУРА ОСОБИСТОСТІ
1. Із таких понять, як „індивід”, „особистість”, „суб’єкт діяльності”, „індивідуальність” – найменш широким за змістом є поняття: а) індивід; б) особистість; в) суб’єкт д

ТЕМА: Психологічні засади діяльності та здібностей людини
1. Основною характеристикою діяльності не є: а) предметність; б) суб’єктивність; в) соціальність; г) неперервність. 2. У змісті діяльності можна виділит

ТЕМА: ПСИХІЧНІ ПРОЦЕСИ, ЇХ ФУНКЦІЇ ТА РОЗВИТОК
1. Відчуття, що виникають під впливом зовнішніх стимулів на рецептори, розташовані на поверхні тіла, називаються: а) екстероцептивними; б) інтероцептивними; в) пропріоцеп

ТЕМА: ТЕМПЕРАМЕНТ ТА ХАРАКТЕР
1. Під темпераментом розуміють характеристики психічної діяльності: а) статичні; б) змістовні; в) динамічні; г) набуті. 2. У Гіппократа був підхід до те

ТЕМА: ОСНОВИ ПСИХОЛОГІЇ СПІЛКУВАННЯ
1. Письмову та усну мову розрізняють: а) засобом спілкуванням; б) способом спілкування; в) виконуючою функцією; г) умовами спілкування. 2. Розуміння емо

Тема: Розвиток особистості. „Я-концепція”. Психологічний захист
1. Розвиток організму людини називається: а) онтогенезом; б) філогенезом; в) соціогенезом; г) антропогенезом. 2. Тимчасовий діапазон, найбільш чуттєвий

Короткий термінологічний словник
Адаптація – ефективна взаємодія організму із середовищем. Антропогенез – розвиток людини як виду. Афект – дуже інтен

Лекція 7 Основи психології спілкування 68
Лекція 8 Розвиток особистості. „Я-концепція”. Психологічний захист 80 Частина ІІ Завдання для тестового контролю знань студентів з курсу „П

Редактор Жигилій Н. В.
Коректор Туманська І. А.   Друк RISO Ум. др. арк. 6,3 Тираж 50 екз.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги