рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Конструктивні схеми будинків і матеріали несучих конструкцій

Конструктивні схеми будинків і матеріали несучих конструкцій - раздел История, ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРИ. ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРНИХ СТИЛІВ Архітектурне Проектування Вирішує Комплексні Задачі, В Яких Функція, Конструк...

Архітектурне проектування вирішує комплексні задачі, в яких функція, конструкція та художня форма виступають як єдине ціле. Конструктивною схемою будівлі називають систему вертикальних (стіни, стовпи) та горизонтальних (перекриття, покриття) елементів, що надають будівлі просторову жорсткість. Конструктивні схеми залежать від типу та розташування вертикальних і горизонтальних елементів несучого остову будинку.

 

 

 

 

 


Рис.2.4. Традиційні конструктивні схеми:

а – стояково-балкова, б – зводчато - аркові, в – підвісна

 

 

Історично склалися три конструктивні системи, відомі з давніх часів:

· стояково-балкова (або каркасна), у якій горизонтальний елемент (балка) працює як залом;

· зводчата і арочна, в яких матеріал працює на стискання, передаючи з верхніх елементів на нижні навантаження та власну вагу;

· підвісна, у якій горизонтальні елементи працюють на розтягування.

Кожній системі відповідав найбільш зручний для неї матеріал.

У стояково-балкова системі використовували дерев’яні конструкції: дерев’яні балки, що гарно працюють на вигинання, перекривали великі прольоти до 10 м. На основі цієї системі у Давній Греції з’явилися ордери.

У зводчатих та арочних конструкціях, що виникли пізніше, основним матеріалом стало каміння, що гарно працювало на стискання, але погано на вигинання, забезпечуючи перекриття прольотів лише на 3,5 м. Арочна система, що розвилася з каркасної схеми, може працювати окремо від стіни. Спряження арки з кладкою стіни має півциркульний обрис (архівольт) чи перев’язується з кладкою. П’яти арок спираються на стовпи через антаблемент (імпост) чи на колони, створюючи арочні колонади (аркади). Кутові опори арочних систем посилені стовпами-підпорками (контрфорсами). Матеріалом для арочної системи спочатку був камінь, а потім цегла. У давнину з каменя були зведені видатні арочні та купольні споруди великих прольотів. Наприклад, діаметр куполу Пантеону у Римі дорівнює 43,5 м. Використання залізобетону полегшує зведення склепінь та куполів. Розроблені конструкції тонкостінних залізобетонних оболонок та їх різновиду – складчастих поверхонь (складок).

Після впровадження в архітектуру металевих конструкцій почали використовувати третю систему – підвісну. Вантові покриття, які розтягує чи підтримує система тросів, можуть бути різними по формі.

В сучасному масовому будівництві не потрібно перекривати великі прольоти, тому в основному використовують три схеми стояково-балкова системи:

1) безкаркасна: з несучими зовнішніми та внутрішніми стінами (з повздовжніми чи з поперечними), причому несучими можуть бути повздовжні стіни, поперечні або і повздовжні і поперечні;

2) з неповним каркасом: внутрішній каркас та несучі зовнішні стіни;

3) каркасна (з повним каркасом): тобто з несучими окремими опорами, яка складається з вертикально поставлених стойок (колон) та балок (прогонів) що на них спираються.

 

 


Рис.2.5. Конструктивні схеми будинків:

а,б – безкаркасна з несучими повздовжніми і поперечними стінами, в – з неповним каркасом, г – каркасна

З’єднання вертикальних та горизонтальних елементів конструкції може припускати обертання одного елементу відносно іншого; таке з’єднання, що припускає зміну геометричної форми спряження, називають шарнірним.

Якщо з’єднання вертикальних та горизонтальних елементів забито щільно з метою збільшення жорсткості конструкції, таке спряження називають жорстким. В такому разі із стояково-балкова система перетворюється в рамну з жорсткими вузлами рами, а балка – в ригель – горизонтальний елемент рами. Жорсткість конструкції може бути досягнута введенням жорстких площин – діафрагм жорсткості. Постановка окремих опор (колон), з’єднаних ригелями (балками перекриття), з спиранням на ригелі пліт перекриття дає змогу перекрити більші простори , всередині яких можна змінювати розміри приміщень, передвинувши перегородки, що огороджують конструкції. Так виникає поняття гнучкого планування – змоги у процесі експлуатації будівлі змінювати розташування та розміри приміщень.

Каркасні споруди найбільш повно відповідають вимогам сучасного будівництва, а безкаркасні використовують зазвичай для житлових будинків та невеликих громадських та промислових будівель. Останні надійні та прості, але мають ряд недоліків: через обмеженість довжини плит перекриття, що не перевищують 6 м., необхідно зводити стіни для спирання цих пліт, тому спроектувати вільне приміщення великого розміру за цією схемою неможливо.

Залежно від матеріалу споруди підрозділяють на цегляні, бетонні, залізобетонні, дерев’яні і т.ін. Розрізняють будівлі з штучних елементів, збірні з крупноземельних елементів (блочні та панельні), а також монолітних матеріалів. Будинки з несучими стінами матеріаломісткі. Для полегшення та здешевлення таких конструкцій використовують каркасно-панельні будинки, що складаються із збірного залізобетонного каркасу (колони, ригелі, стіни жорсткості), залізобетонних панелей перекриття, збірних сходових маршів та огороджуючих конструкцій – керамзитобетонних чи багатошарових панелей. Стінові панелі або навішують на каркас, або вони є самонесучими.

За характером роботи каркаси поділяють на три типи: рамні, зв’язкові, та рамно- зв’язкові. В рамному каркасі (рис.2.6, а) ригелі перекриття розташовані у повздовжньому та поперечному напрямках; з колонами їх з’єднують жорсткими вузлами, що потребує щільного з’єднання стиків, тому цей тип використовують рідко.

У зв’язковому каркасі (рис.2.6, б) з’єднання колон та ригелів шарнірне, тому необхідні вертикальні зв’язки жорсткості (хрестоподібні, портальні тощо) або діафрагми жорсткості (спеціальні залізобетонні перегородки). З’єднані між собою плити перекриття становлять жорсткий горизонтальний елемент будівлі.

 

 

 


Рис.2.6. Конструктивні схеми каркасних будинків:

а – рамні, б – зв’язкові

 

 

У рамно-зв’язковому каркасі в одному напрямку передбачені рами, а в іншому – вертикальні зв’язки жорсткості. Цей варіант виконується в збірних залізобетонних конструкціях та найбільш розповсюджений у каркасних спорудах.

Залізобетонний каркас має два різновиди: монолітний, що виконують на місці в опалубку, та збірний – з елементів заводського виготовлення. Іноді будівлі споруджують як збірно-монолітні, в такому разі ядро жорсткості (сходова клітина, ліфтові шахти) виконують в монолітних залізобетонних конструкціях. Каркас з монолітного залізобетону роблять лише за відповідного обґрунтування.

Металевий стальний каркас забезпечує жорсткість та стійкість будівлі своєю простійною системою з різного типу зв’язків: рамних, розкісних, підкісних тощо. Він значно дорожчій від залізобетонного.

Іноді, особливо у сільському малоповерховому будівництві, каркас виконують з деревини, в тому числі з клеєних конструкцій. Дерев’яні будівлі зазвичай мають рублені, брусчані, щитові стіни або дерев’яний каркас.

Новим видом індустріального будівництва е монтаж споруд з об’ємно-просторових елементів, тобто з повністю готових кімнат зі всім технічним обладнанням та обробкою.

У всіх випадках конструкції будинку повинні відповідати загальному архітектурному замислу проекту, забезпечувати міцність та стійкість будівлі та її частин, відповідати вимогам зручності, економічності за рахунок раціоналізації конструктивних схем, використання економічних матеріалів та прискорення темпів будівництва.

Індустріалізація проявляється в виготовленні крупно габаритних конструктивних елементів та деталей з максимальною заводською готовністю, у транспортуванні їх до місця будівництва та в механізованому поточному процесі збірки та монтажу будинків та споруд на будівельному майданчику. Індустріалізація будівництва можлива тільки на основі типізації конструктивних рішень і стандартизації будівельних виробів та деталей.

Типізація у будівництві полягає в відборі найкращих з технічної та економічної сторін об’ємно-планувальних рішень, конструкцій та окремих вузлів, зменшення кількості типорозмірів виробів та збільшення серійності їх випуску.

В проектуванні типізація розвивається за чотирма основними напрямками: типові завдання (житлові будинки, школи, торгові центри тощо); типові об’ємно-планові елементи будівель для багатократного використання; типові конструкції та вироби (фундаменти, колони, балки, плити), об’єднані в єдиний Будівельний каталог (БК); типові вузли та деталі (для побудови крівлі, цегляних та панельних стін тощо).

Найкращі типові конструкції та деталі, що пройшли перевірку у експлуатації, затверджують у виді стандартів. Стандартизація – це найвищий рівень типізації. Стандартні елементи регламентуються Державними стандартами.

Велика кількість різновидів типових виробів та деталей ускладнює їх вибір. Тому є потреба у введенні системи уніфікації. Уніфікація передбачає взаємозамінність (універсальність) деталей та конструкцій будівель не тільки за розміром, але й за матеріалом та конструктивним рішенням. Діють правила вибору розмірів усіх будівельних компонентів – «Єдина модульна система в будівництві». Уніфікація збірних конструкцій та деталей базується на уніфікації об’ємно-планових параметрів споруди, тобто кроку, прольоту та висоти поверху, які встановлюються кратними модулю (М) 100 мм.

При проектуванні плану споруди вказують координаційні або розбивальні вісі, що визначають положення вертикальних несучих конструкцій (стін, стовпів) зазвичай у взаємно перпендикулярному напрямку, позначаючи їх цифрами по горизонталі та літерами українського алфавіту по вертикалі. Відстань між осями повздовжніх стін чи повздовжніх рядів колон у плані, відповідне до довжини основної несучої конструкції перекриття чи покриття, називають прольотом; відстань між осями поперечних рядків колон, тобто між розбивальними осями, - кроком колон.

Система повздовжніх та поперечних осей створює в плані будівлі прямокутну сітку, яку називають сіткою колон. При запису сітки колон спочатку перелічують прольоти, а потім вказують крок. Так, якщо у споруді три прольоти 6, 3 та 6 м, а крок колон 6 м, то записують (6+3+6)·6. Рівень підлоги першого поверху приймають за помітку 0,000 (м). Рівень нижче нуля має знак мінус (-). Іноді розміри елементів приймають кратними похідному збільшеному модулю (200, 300, 600 мм та більше) або похідному дрібному модулю (50, 20, 10, 2, 1 мм). Модуль, що покладений в основу планувальних рішень, називають плановим модулем (ПМ). Так, ПМ для цегляних споруд дорівнює 300 мм (3 М), для крупно панельних – 6 М (6000 мм) чи 30 М (3000 мм).

Планувальний модуль використовують при нанесенні на план системи модульних координаційних осей – прямокутної сітки ліній, відстань між якими дорівнює плановому модулю. При проектуванні використовують номінальні модульні розміри; конструктивні

 

 

 

 


Рис.2.7 Модульна система в проектуванні і розташування осей в плані будинку

 

 

розміри, тобто розміри елементів або виробів менших за номінальні на розмір швів та зазорів між виробами; натуральні розміри (фактична відстань між координаційними осями), які відрізняються від конструктивних у межах встановлених допусків.

Розміщення конструктивних елементів у плані чи розрізі по відношенні до координаційних осей називають прив’язкою.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРИ. ІСТОРІЯ АРХІТЕКТУРНИХ СТИЛІВ

ВП Брянківський технолого економічний технікум... Луганського національного університету імені Тараса Шевченка...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Конструктивні схеми будинків і матеріали несучих конструкцій

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ВВЕДЕННЯ
Слово "архітектура" походить від грецького слова arhіtecton що значить будівельник. Історія розвитку суспільства на всіх етапах світової цивілізації відбивалася в пам'ятниках арх

Первісна епоха. Древній Єгипет.
  Головними джерелами вивчення первісного суспільства є археологічні пам’ятники, етнографія данні геології, антропології, міфології, фольклору. Вся історія технічних й культу

Древня Греція
  В культурній спадщині древніх цивілізацій особливе місце займає греко-римська культура в Середземноморському басейні, Причорномор'ї й сусідніх країнах із третього століття до н.е. д

Древній Рим
Давньоримській культурі передував період етруської культури (VШ - П ст. до н.е.). Архітектура Етрурії (Тоскани) формувалася під впливом інших середземноморських областей Древнього світу, зокрема Гр

Візантійська архітектура
Епоха феодалізму охоплює величезний період (IV - XIXст.) ЇЇ початок відноситься до поділу Римської імперії в 395 р. на східну, яка отримала назву Візантія, та західну. Візантійська архітек

Романський стиль
Архітектура Західної Римської імперії декілька століть знаходилась в занепаді, і лише в X ст.. в Західній Європі почалося будівництво міст. Одержала розповсюдження фахверкова конструкція житла і го

Готичний стиль
У Франції із середини XII ст. романський стиль змінився готичним. Поява нового стилю обумовлена потребою збільшити місткість соборів, оскільки вони стали місцем не тільки богослужіння, але й зборів

Ренесанс. Бароко
У ХШ - ХІ ст. у містах Італії почала формуватися нова світська культура, проникнута гуманізмом античності. Рух за відродження античної цивілізації одержав назву Ренесансу (від фран. відродження). Н

Класицизм. Рококо
  Класицизм як стиль виник у Франції ще в середині XVІІ ст., передбачивши на сторіччя загальний розвиток європейського класицизму середини XVШ ст. Класицизм проголошував античну архіт

Архітектура епохи капіталізму
  З розвитком капіталізму ( середина XІ ст.) у містобудуванні відбулися глибокі зміни. Наукові й технічні відкриття в промисловому виробництві, будівництво залізниць , упорядкування т

Стиль модерн
На початку 90-х років XIX століття в Бельгії, Франції, Голландії, Австрії, Німеччині майже одночасно виник як реакція на еклектику новий стиль - модерн (франц. - сучасний), що поривав з історичною

Функціоналізм
  У США в кінці XIX століття в Чикаго вперше з'явилася ідея використати сталевий каркас у будівництві багатоповерхових будинків. Конструктивні і функціональні проблеми висотного будів

Неокласицизм. Постмодернізм
Поворот американської офіційної архітектури до неокласицизму 60-х рр. викликав замовлення на проектування 50 будинків дипломатичних служб США в різних країнах миру. В будинку посольства СШ

Сучасні архітектурні стилі
  Архітектурні пам’ятники створювалися не тільки в стародавні часи. Архітектурні шедеври створюють і сучасні архітектори. Наприклад, центр Помпіду в Парижі, створений в стилі «констру

Хмарочоси. Загадки багатоповерхівок.
  Багатоповерхові житлові будинки не можна вважати прикметою сучасності. Це дуже давній витвір людини. Час виникнення фінікійських багатоповерхівок, які прославили місто Тир і були «м

X-XIVст.ст.
  До кінця Хст. на Русі не було монументального кам’яно - цегельного будівництва. Всі давньоруські будівлі цього часу були дерев'яними або дерево - земельними. Перші кам'яно - цегельн

XV - XVII ст.ст.
  Об’єднання руських земель, яке завершується до кінця XVст. після звільнення від монголо-татарського ярма, сприяло політичному, економічному і культурному росту руської держави.

Перша половина XVIIIст.
В архітектурі петровського часу в першу чверть XVIIIст. Затверджуються ідеі національної могутності Росії. Розширювалося виробництво будівельних і обробних матеріалів, широко застосовувалися штукат

Друга половина XVIII – перша третина XIXст.
  Руський класицизм поставив руську архітектуру другої половини XVIII століття на провідне місце в розвитку світової архітектури. Характерні принципи класицизму – однаковість, погодже

Середина XIX – початок XX століть
  У зв’язку з загальною кризоюросійської імперії і розвитком капіталізму з 40-х років XIX ст. в російській архітектурі помітний відхід від ансамблю в композиції, розвиток еклектики. А

Кінець XX ст. - початок XXI ст.
Архітектура йде шліхом пошуку прогресивного стилю, через пізнання особистого творчого джерела, без запозичення концепцій, ідей і форм зовні. Нашій архітектурній свідомості, а вона без сумніву знахо

Основи архітектурної композиції
  Архітектурна композиція (утвір, твір) - це система створення проекту й самого об'єкта архітектури. Архітектурна композиція як наука вивчає загальні закономірності побудови форми в а

Основні властивості архітектурно-просторових форм
Архітектурно-просторові форми (зокрема , будинки) володіють рядом зорово сприйманих властивостей, які важливі для їхньої характеристики. Виділимо кілька головних властивостей. Геометрич

Художні засоби створення єдності архітектурної композиції
  Особливість архітектури як мистецтва полягає в створенні єдності архітектурної композиції з безлічі архітектурних форм. Єдність архітектурного витвору досягається декільком

Художні засоби створення єдності архітектурної композиції
  Особливість архітектури як мистецтва полягає в створенні єдності архітектурної композиції з безлічі архітектурних форм. Єдність архітектурного витвору досягається декільком

Функціональне призначення і види будинків
  Структури міст та селищ утворюються з урахуванням всіх функцій і елементів , з яких складається життя населених місць: праця, побут, культурне обслуговування, відпочинок. В

Житлові будинки
  Міста і житлові масиви забудовуються комплексно з усіма необхідними культурно-побутовими об’єктами згідно генеральним планам і проектам детального планування і забудови міст.

Вимоги, які пред’являють до будинків
Основні вимоги, які пред’являють до будинків, - функціональна доцільність, тобто повна відповідність своєму призначенню. Цій вимозі повинно підкорюватися як об’ємно-планувальне рішення (склад і роз

Класифікація будівельних матеріалів
Будівельні матеріали класифікують за призначенням, технологічному признаку та способу виготовлення. За призначенням будівельні матеріали поділяють на наступні групи: конструкційні, що спри

Загальні відомості про конструктивні елементи будівель
  Кожна будівля складається з елементів, які за крупністю можна поділити на три групи: 1) об’ємно-планувальні елементи – крупні частини, на які можна розділити всі споруди (підвал, по

Підземна частина будівлі
  Навантаження від споруди сприймається підґрунтям – масивом ґрунту, що розташований під фундаментом. Підґрунтя можуть бути природними та штучними, тобто з укріпленням ґрунтів.

Несучий остов споруди
  Кам’яні малоповерхові будинки. Несучий остов включає в себе стіни (кам’яної кладки, монолітні або із збірних великорозмірних елементів) та перекриття. Кам’яну кладк

Огороджувальні конструктивні елементи будинків
  Перегородки є тонкі внутрішні вертикальні огороди, які установлюють на перекриття. Вони розділяють приміщення і не несуть навантаження. В житлових будинках площа перегородок зазвича

Підлога
Залежно від призначення приміщення підлога повинна задовольняти основним вимогам: бути міцною, тобто мати гарний опір різним механічним впливам, не прогинатися під впливом навантаження, бути неслиз

Дахи. Підвісні стелі
Дах складається з двох конструктивних частин: несучої – покриття і верхньої – несомої крівлі. Покриття передає навантаження від снігу, вітру (тимчасове навантаження) і своєї маси на стіни

Вікна і двері
Вікна призначені для природного освітлення, інсоляції, вентиляції приміщень та зорового зв’язку із зовнішнім середовищем. Вікна своїм розташуванням і розмірами впливають на композицію фасаду і інте

Сходи, пандуси, ескалатори
Сходи.Основні вимоги до сходів: міцність, естетичність, гарне освітлення, зручність, пожежна безпека. За призначенням сходи діляться на основні, допоміжні, аварійні, пожежні, вхідн

Декоративні елементи будинків
  Розвиток архітектурного декору привів до створення основних прийомів використання художніх засобів у будівельному мистецтві. У Древній Греції були вироблені декоративні спо

Декоративні елементи будинків
  Розвиток архітектурного декору привів до створення основних прийомів використання художніх засобів у будівельному мистецтві. У Древній Греції були вироблені декоративні спо

Декоративна штукатурка, лицювальна цегла
Кам'яні оздоблювальні матеріали й елементи застосовують як оштукатуреними, так і не оштукатуреними. Оштукатурювання дозволяє одержувати поверхні з різними фактурами й кольорами, створювати рельєфні

Керамічні матеріали й вироби
  Керамічні матеріали виготовляють із глин й їхніх сумішей шляхом формування й випалу. Для додання стійкості до зовнішніх впливів та для декоративності лицьові поверхні покривають гла

Лицювальні матеріали на основі скла
  До найпоширеніших скляних лицювальних матеріалів відносяться аркуші й плити зі стемаліту, марбліту, килимово-мозаїчні плитки, смальта, стекломармур й ін. Завдяки скляній поверхні і

Металеві декоративні елементи
Металеві декоративні елементи бувають литими, кованими, звареними, клепаними. У теперішній час литі металеві вироби використовують рідко, а ковані поширені досить широко (огородження різних елемент

Полімерні лицювальні матеріали
Полімерні лицювальні матеріали (пластмаси на основі синтетичних, термопластичних і термореактивних полімерів з добавками у вигляді наповнювачів, пластифікаторів, барвників і т.п.) при нормальній те

Полімерні лицювальні матеріали
Полімерні лицювальні матеріали (пластмаси на основі синтетичних, термопластичних і термореактивних полімерів з добавками у вигляді наповнювачів, пластифікаторів, барвників і т.п.) при нормальній те

Методика і техніка архітектурного проектування
  Проектування (від лат. буквально - кинутий уперед) процес створення проекту - прототипу, прообразу передбачуваного або можливого об'єкта. Архітектурне проектування - це роз

СЛОВНИК АРХІТЕКТУРНИХ ТЕРМІНІВ
Абака(грецьк. Abax -дошка) – верхній елемент капітелі. Абсида –(апсіда) – виступ будинку, півкруглий в плані, зазвичай перекритий куполом.

Коропластика –скульптура з обпаленої цегли, вона ж – теракота
Крепідома –кам’яна площадка, яка служить основою античного храму. Курдонер -(парадний двір) простір, який створюється в тому разі, коли один або більше бу

УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКИЙ СЛОВНИК
  Альтанка, бесідка – беседка Брила, груд – глыба Будівельник – строитель Будівля, будова – строение Будівництво – строительство Будувати

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги