рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Феномен людини та основні тлумачення її походження

Феномен людини та основні тлумачення її походження - раздел Философия, З дисципліни Основи філософських знань Бухгалтерський облік   Пошук Відповідей На Ці Та Інші "вічні" Питання Відб...

 

Пошук відповідей на ці та інші "вічні" питання відбито у численних міфах народів світу, в релігійних книгах, науко­вих працях та філософських текстах різних епох. Вивчаючи літературу, історію, біологію та інші предмети, ви знайоми­лись із ними.

Людина — унікальне творіння у Всесвіті. Вона непояснен­на, незбагненна, загадкова. Ні сучасна наука, ні філософія, ні релігія не можуть повною мірою розкрити таємницю людини. Можливо, ви наблизитесь до її пізнання. Але перед тим слід звернутись до поглядів, які знаходяться у спадщині попе­редніх поколінь.

Називаючи ті чи інші якості людини, видатні мислителі доходять висновку, що з-поміж них є визначальні, принци­пово важливі. Упродовж тривалого розвитку світоглядної культури виділялись з них то одні, то інші: людина є полі­тична (полісна) істота (Арістотель); людина — це мисляча річ (Р. Декарт); людина — це істота, яка виробляє знаряддя праці (Б. Франклін); людина — це тварина, яка має особливу зов­нішню організацію і здатність користуватися знаряддями праці та зброєю (К.А. Гельвецій); людина розумна (гомо сапієнс) (К. Лінней); це єдина істота, яка знає, що вона є (К. Ясперс); людина, котра грає, або людина-актор (Й. Гейзін-ге); сутність людини становить сукупність усіх суспільних від­носин і предметно-практична діяльність, що є поглибленим визначенням людини як такої, котра працює (гомо фабер) (К. Маркс); нарешті, людина як істота творча. З висоти нашо­го часу окремі з цих висловлювань, на перший погляд, дивні.

Однак вони, як і інші, тут не названі, складалися посту­пово, залежно від того, як розкривалися творчі можливості людини в процесі її еволюції. Як ми вважаємо, будь-яке ви­значення залишиться таким же незавершеним, як і історія людства.

І доки існує людство, триватимуть пошуки людиною від­повіді на запитання — хто ж вона є?

Нам належить здійснити свій пошук.

Отже, хто є людина? На перший погляд, це питання зов­сім просте. Дійсно, хто ж не знає, що таке людина? Кожен із нас впевнено виділяє людину з навколишнього світу, її відмінність від інших істот вважається цілком очевидною. Однак річ у тому, що те, що нам здається найближчим, най­більш знайомим, насправді є найбільш складним, як тільки ми робимо спробу збагнути його сутність.

Видатний німецький філософ І. Кант дійшов висновку, що у філософії є лише три запитання, на які вона має дати відповідь: що я можу знати? Що я маю робити? На що я можу сподіватися? Як не дивно, а зводяться вони до одного запитання: хто є людина?

Отже, філософську програму осягнення людини можна афористично визначити словами Сократа: "Пізнай самого себе". Спробуйте осмислити значення цих слів. Адже у цьо­му корінь і стрижень усіх світоглядних проблем. Історія роз­витку людини і світу свідчить, що процес осмислення фено­мену людини далекий від завершення, і ця незавершеність породжена насамперед первинним і найскладнішим питан­ням про походження людини.

Вирішення проблеми походження людини у світоглядній історії має гіпотетичний характер.

У міфологічному світогляді походження людського життя пояснюється породженням людей тваринами або ви­никненням їх із якоїсь частини тіла тварин. Найтиповішим тут є тотемізм (тотем у перекладі з мови північноамерикан­ських індіанців означає "його рід"). Тобто це рослина, птах чи найчастіше тварина, від якої походить рід, це реальний предок, від якого залежить життя і добробут роду в цілому і кожного його члена зокрема. Згадаймо хоча б твори Ф. Ку-пера про індіанців, про назви родів чи племен — рід ведме­дя, плем'я бізона тощо.

У такому розумінні походження людини знайшло відобра­ження господарське життя первісних людей, основою якого було збиральництво, мисливство, рибальство, тобто "присвою­юча економіка". З переходом до землеробства у міфології з'яв­ляється інший мотив: велика Праматір-Земля у її шлюбі з Батьком-Небом породжує все живе, у тому числі людину.

Подальший розвиток виробництва зумовлює зміну по­глядів людини на своє походження, що має відображення у міфах: людина виникає, наприклад, з глини, змішаної з кро­в'ю бога Абзу (Вавилон), титан Прометей створює людину з глини, змішаної зі сльозами, дарує їй вогонь, навчає мистец­тва та ремесел (Стародавня Греція).

У релігійному світогляді походження людського жит­тя ґрунтується на підкресленні акту божественного творін­ня. У Біблії, наприклад, так сказано про шостий день творін­ня: "І створив Господь Бог людину з пороху земного, і ди­хання життя вдихнув у ніздрі її, — і стала людина живою душею". Аналогічно вирішено питання про походження людини і у священній книзі мусульман — Корані, хоча там людина створюється не з "пороху земного", а з глини.

Космічні гіпотези походження людини виникають ще І давнину. Вони досить популярні й сьогодні, коли людина почала освоювати ближній Космос і проникати у далекий Космос, їхню сутність можна коротко сформулювати так:

v у Всесвіті знаходиться "насіння життя", яке косміч­ним пилом, метеоритами, кометами заноситься на планети, Витоки такого підходу належать ще до V ст. до н.е. — вчен­ня давньогрецького мислителя Анаксагора з його ідеєю пан­спермії. Нині, коли в метеоритах знайдено практично всі амінокислоти, що складають живе, до цього припущення наука повертається на якісно нових засадах;

v космічні прибульці залишили на Землі своїх представ­ників. Отже, з цього погляду життя людини є суто косміч­ним явищем;

v життя на Землі є реалізацією особливої космічної енер­гії, тому воно унікальне за своєю природою.

У сучасній космології існує антропний, або антропологіч­ний, принцип, за яким увесь осяжний Всесвіт, Метагалак­тика еволюціонували у напрямі створення думаючої істоти на Землі (і, очевидно, на інших планетах біля інших зірок), людини, через яку матерія усвідомлює сама себе і свідоме регулює свій подальший розвиток.

Еволюційна гіпотеза ґрунтується на тому, що людина має природну (земну) передісторію. Думки про це з'явилися ще в Стародавній Греції (Анаксімандр вважав, що люди, як і всі живі істоти, зародилися спочатку у воді, потім почали заселяти і землю; на думку Демокріта, всі речі і живі істоти складаються, як і душі, з атомів— різноманітних найдрібніших і неподільних частинок). Проте минуло понад дві ти­сячі років перш ніж наукою було доведено походження лю­дини від тваринних предків. Такі видатні вчені, як К. Лінней, Ж.-Б. Ламарк, і особ­ливо Ч. Дарвін, переконливо довели, що людина є останньою найдосконалішою ланкою в ланцюзі розвитку живих істот і має спільних предків з людиноподібними мавпами.

Ця спільність виявляється у тому, що ми спостерігаємо спільні риси будови тіла, подібність у розвитку зародків лю­дини і тварини та ін., про що йшлося у шкільному курсі за­гальної біології. Тобто еволюція анатомо-фізіологічної будови тварин створює передумови для переходу до анатомо-фізіоло­гічної будови людини з її вертикальним положенням тіла, спеціалізацією форм та функцій рук, які Гегель назвав "зна­ряддям знарядь", голосового апарату, органів чуття, голов­ного мозку тощо.

Згідно з еволюційною гіпотезою головною у становленні людини, поряд із висловленим вище, є праця. Виготовлення людиною штучних знарядь праці зумовлює розвиток її свідо­мості, вдосконалення функцій органів чуття і мозку, що спри­яло розвиткові пізнавальних можливостей, і вона почала принципово по-новому ставитися до навколишнього світу.

Останнім часом привертають до себе увагу припущення про штучне походження людини. Вони пов'язані з сучас­ними науково-технічними досягненнями людства, зокрема з освоєнням космічного простору, створенням роботів, виро­щуванням зародків людини у пробірках, клонуванням тощо. Основною тут є думка про створення людини високорозвиненими представниками неземних цивілізацій, про якогось великого експериментатора. І якими б неймовірними на пер­ший погляд не здавалися ці припущення, ними не можна нехтувати, виходячи з уже відомого людству принципу: "Цього не може бути, тому що не може бути ніколи".

Загалом сучасна класична наука підтверджує тільки при­родне походження людського життя. Адже тіло людини, його склад, клітинна будова, як і всього живого на Землі, дуже подібні до тваринних, відмінність полягає лише в складності, високоорганізованості їх. У людини як живої істоти біохі­мічні, біофізичні процеси, обмін речовин, енергією, інфор­мацією схожі з вищими тваринами.

Посилання на те, що людина — єдина розумна істота на Землі, чим вона і відрізняється від тварин, — непереконливі за своїм змістом. Зародки "розумності" є і в тварин, вони породжені еволюцією форм відображення зовнішнього світу в живій природі. Йдеться, зокрема, про те, що психіка високоорганізованих тварин (тобто таких, що мають центральну нервову систему та розвинений головний мозок) є передумо­вою виникнення і розвитку людської розумності.

Таке розуміння походження людського життя дає підста­ви стверджувати сьогодні, що в системі "людина — світ" май­же всі гіпотези пояснюють людське життя як земне явище.

Однак перш ніж розглядати сутність людського життя, потрібно зупинитися на ще одному важливому і невирішеному питанні сучасності — про місце людини у світі, або чи одні ми у Всесвіті? На це запитання різні світогляди завж­ди давали два альтернативні варіанти відповідей.

Ще в міфологічних уявленнях уся природа була населе­на людиноподібними істотами. Це можна пояснити тим, що в давнину люди наділяли явища і сили природи людськими якостями, що робило їх зрозумілішими.

Надалі, з розрізненням людиною тіла і душі, виникають уявлення про існування безтілесних істот ("духів") не лише на Землі, а й у Всесвіті. Це пов'язано з виникненням релігій­ного світогляду, адже всі релігії визначають існування й інших, крім людей, істот (добрих чи злих), наприклад, ан­гелів, котрі можуть з'являтися між людьми, хоча живуть здебільшого "на небі".

Серед стародавніх філософів, у мислителів періоду Від­родження була також досить поширеною думка про існуван­ня безлічі інших світів, населених якимись істотами, подіб­ними до людини чи несхожими на неї.

Що ж приховується за цими поглядами — прозріння, передбачення? Чи, може, достовірні знання, першоджерела яких були втрачені з розвитком людства, зокрема з переходом від язичництва до християнства чи інших світових релігій? Адже священні книги донесли до нас лише вторинну інфор­мацію, первинна, очевидно, було безнадійно втрачена.

Чи, може, це лише витвір людської фантазії? Так вважає багато людей. Звідси і ставлення до НЛО, інших не поясне­них сучасною наукою таємничих явищ.

Крім того, існує точка зору, що ми маємо справу з розум­ними посланцями космічних цивілізацій, тому ці явища тре­ба ретельно вивчати і прагнути встановити контакт із "братами по розуму". На це спрямована міжнародна програма СЕТІ, метою якої є на основі аналізу сигналів, що надходять з кос­мосу, виділити ті з них, які можуть мати штучне походжен­ня і свідчити про існування високорозвинених істот. На жаль, про наслідки цих "прослуховувань космосу" нам відомо дуже мало. Отже, однозначні відповіді на це запитання можна знайти тільки у фантастів. Проте фантастика з часом стає реальністю.

Відсутність переконливих наукових висновків щодо існу­вання інших, позаземних, форм життя призводить до пере­важання не оптимістичного, а песимістичного підходу до відповіді на це запитання, навіть серед астрофізиків.

Найпоширенішу з-поміж них точку зору можна сформу­лювати так: земне життя виникло цілком випадково, як збіг певних унікальних обставин, які більше ніде і ніколи у кос­мічному просторі не склалися. Проте якщо розумне життя виникло випадково у неосяжних просторах Всесвіту, то хто почує голос людства? Хто допоможе йому в тій скрутній си­туації, в якій воно може опинитись?..

Інша точка зору полягає в тому, що життя і розумні істо­ти у космосі обов'язково існують, але ці "острівці" високоорганізованої матерії надзвичайно віддалені один від одного. Крім того, вони можуть бути "старшими" чи "молодшими" за нас, що практично зводить можливість розумного контакту до нуля.

Із загальносвітоглядної точки зору можна зробити такий узагальнюючий висновок: існування у космосі істот, по­дібних до людей, цілком імовірне і навіть закономірне, адже закони розвитку світу універсальні.

Ми неупереджено запропонували найбільш поширені по­гляди, а ви маєте можливість прийняти одну з цих версій або запропонувати свою.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З дисципліни Основи філософських знань Бухгалтерський облік

Мелітопольський державний... Промислово економічний технікум... МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Феномен людини та основні тлумачення її походження

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

РОЗДІЛ 1
ТЕМА “ВСТУП. ФІЛОСОФІЯ, ЯК СПЕЦИФІЧНИЙ ТИП ЗНАННЯ” План 1. Дофілософські світогляди і картини світу. 2. Філософія як світогляд. 3. Мат

Поняття світогляду.
Філософія - світоглядна форма свідомості. Однак не всякий світогляд можна назвати філософським. Насамперед, необхідно відзначити, що світогляд – це соціально-історичний феномен, що виник з появою л

Міфологічні світогляди.
Кожний, хто знайомий з міфами Древньої Греції або з міфами інших народів, знає, що протягом сотень і тисяч років люди жили як би в особливому світі мрій і фантазій. Ці вірування і уявлення грали в

Релігійний світогляд.
З надр ще не розчленованої, не диференційованої суспільної свідомості розвився релігійний світогляд. Як і міфологія, релігія звертається до фантазії і почуттів. Це можуть бути дуже високі почуття л

Дофілософське мислення і філософія.
Релігія ближче до філософії, чим міфологія. Погляд у вічність, ціннісне сприйняття життя, пошук вищих цілей і змістів притаманні усім формам свідомості. Однак є і розходження. Релігія - свідомість

Філософія як світогляд.
2.1. У масовій свідомості філософія нерідко представляється чимось дуже далеким від реального життя. Філософствування в такому розумінні - це просторікувате, туманне міркування, іс

Специфіка філософського знання.
Міцним фундаментом філософії є розуміння світу і людини з позицій розуму і знань. Виникає філософія на основі потреби в такому розумінні світу, що дозволило б визначитися людині в цьому світі. Поло

Основне питання філософії і його дві сторони.
  Філософія - це навчання про сутність світу і про людину. Споконвічний рубіж філософії - це система відносин «світ - людина». Для філософії принципово важливо не роздільний розгляд ц

Матеріалізм та ідеалізм - основні філософські напрямки.
Протилежні рішення першої сторони розділяють філософів на два основних напрямки: матеріалізм і ідеалізм. Ідеалізм є такий тип і такий спосіб філософствування, що активну, творчу роль у сві

Гносеологія.
Протилежні рішення другої сторони поділяють філософів на тих, хто визнає пізнаванність світу, відповідність образів свідомості явищам дійсності, і тих хто, заперечує це. Останній напрямок одержав н

Поняття світогляду
  Такий висновок зобов'язує нас до розгляду природи, сут­ності, структури й особливостей розвитку поняття "світогляд". Часто під світоглядом розуміють сукупн

Поняття світогляду
  Такий висновок зобов'язує нас до розгляду природи, сут­ності, структури й особливостей розвитку поняття "світогляд". Часто під світоглядом розуміють сукупн

Мораль і світогляд
  Досвід і мудрість як принципи формування і розвитку світоглядної культури з необхідністю ведуть людину до сфе­ри моралі. Мораль – це сфера соціального, що існує як систем

Мистецтво і світогляд
  Світоглядні орієнтири людини і суспільства мають також мистецьки окреслений характер. Мистецтво – це відображення людиною світу в ху­дожніх образах, естетичне освоє

Скульптура відіграє важливу світоглядну роль, оскільки сприяє формуванню ідеалів, дає змогу людині побачити себе збоку.
До найдавніших видів мистецтва належить і декоратив­не мистецтво – широка галузь мистецтва, пов'язана з ес­тетично-художнім формуванням матеріального середовища, що створюєт

Сторичність світогляду
  Моральний і мистецький аспекти формування і розвитку світогляду показують, що відношення "людина – світ" у своєму прояві має конкретний, всеохоплюючий, просторо­во-часовий

Міфологія як світогляд
  Коли на рівні звичайного (буденного) світогляду мова за­ходить про міфи і міфологію, то передусім в уяві постають прадавні казки і легенди, перекази і думи, в яких поетично, наївно

Загальна характеристика релігійного світогляду
  Надзвичайно цікавим і своєрідним проявом світоглядної культури є картина світу, яку творить релігійне орієнтована свідомість людини. Релігійний світогляд (релігія) був і за

Особливості наукового світогляду
  Значним кроком в історії розвитку світоглядної культури людства стала наука, або науковий підхід до аналізу, по­яснення і характеристики відношення "люд

Філософія і світогляд
  Коли мова заходить про прогрес світоглядної культури, то його завжди пов'язують із філософією, адже вона є одним із видатних надбань людської цивілізації, жи

Філософія та життя.
В процесі вивчення цієї теми студенту необхідно з'ясувати місце філософії в самопізнанні людини та в пізнанні світу в цілому, визначити функції світогляду та мислення, знати основні теми і типи філ

Місце філософії в самопізнанні людини.
Видатний філософ Кант (XVIII ст.) вважав філософію "природною схильністю душі", бо не хлібом єдиним жива людина, вона прагне іноді подивитися на зірки, піднятися над повсякденністю, погля

Філософія і наука. Функції філософії.
Філософія виникла раніше за науку. За своїм походженням вона - донаукова форма свідомості. З виникненням науки, особливо науки досвідної та математичної (XVII ст.), повстало й реальне питання про в

Питання для обговорення
1. Світогляд як духовно-практичний спосіб освоєння світу. 2. Структура світогляду. 3. Історичні типи світогляду та філософії.   Питання для контролю та с

Сторичні типи філософії та філософствування
Тема займає значне місце в навчальному курсі і розглядається на 4 лекціях та 4 семінарських заняттях, ряд проблем в межах цієї теми виноситься на самостійне вивчення. При вивченні цієї тем

Сторія філософії, її періодизація.
Чому історія філософії вивчається в курсі сучасної філософії? Дійсно, багато наук при їх засвоєнні, вивченні студентами не потребують розгляду своєї історії. Наприклад, щоб бути хорошим сучасним фі

Рівень.
1. У якій формі людина усвідомлювала навколишній світ і своє власне життя до виникнення філософії? 2. Чи мають місце прояви дофілософського способу мислення зараз, у цивілізованому світі,

Запитання для самоконтролю
  1. Яке найбільш прийнятне визначення світогляду? 2. Який структурний вибір світогляду вам до вподоби? 3. У чому полягає сутність мудрості? 4. Що є основою

Дискусійні питання
  1. Який світогляд найефективніший у сьогоденні? 2. Співвідношення понять "світогляд" і "ідеологія". 3. У чому проглядається взірець світоглядно

Словник
Абсолютизувати– робити щось безумовним, самодо­статнім. Абстракція– мислене відкидання частини властивостей, зв'язків об'єкта пізнання з метою спрощення,

Особливості та фундаментальні проблеми античної філософії.
У чому полягають особливості античної філософії та які її фундаментальні проблеми? Антична філософія - це філософія давніх греків та давніх римлян. Вона існувала з 6 ст. до н.е. по 6 ст. н. е., бли

Характерні риси античних філософських вчень.
Антична філософія являє собою сукупність вчень, що розвинулися з VI ст. до н.е. до VI ст. н.е. Як правило, початок її пов'язують з ім'ям Фалеса Мілетського (625-547 р.р.), а кінець - з декретом рим

Сторико-філософський процес
Критерії типологізації (засади) Філософи     Гносеологічне Гносеологічне (пізнання) Ставлення

Теми рефератів
1. Філософія Мілетської школи. 2. Філософія елеатів. 3. "Ідеальна держава" Платона та сучасність. 4. Поняття душі в філософії Аристотеля та сучасність.

Антична філософія
1. Основні етапи античної філософії. 2. Основні проблеми античної філософії. 3. Хто такі натуралісти? 4. Хто такі софісти? 5. Головний предмет філософських роздумі

Антична філософія
1. Засновник ідеалістичної філософії. 2. Головне філософське відкриття Платона. 3. Головне призначення філософії за Платаном. 4. Представник філософського "реал

Філософія середньовічної Європи.
Середньовічна європейська філософія - надзвичайно важливий змістовний та тривалий етап в історії філософії, пов'язаний передусім з християнством. Головна відмінність середньовічного мислення поляга

Гуманістичний характер філософії епохи Відродження.
"Ренесанс" або "Відродження" - важливий етап в історії філософії, Ренесанс в Європі (передусім в Італії) займає період з 14 по 16 ст. Сама назва епохи говорить про відр

Питання, для дискусії та роздумів
1. Як відповідали на питання про сполучення свободи волі людини та божественної необхідності філософи середньовіччя і як на це питання відповідаєте ви? 2. Чи погоджуєтеся ви з твердженням

Середньовічна філософія
1. Основні етапи середньовічної філософії. 2. Представники "схоластики". 3. Представники "патристики". 4. Головний напрямок "патристики"

Філософія епохи Відродження.
1. Головна особливість філософії Ренесансу. 2. Особливість ренесансної культури та філософії ренесансу. 3. Особливість філософії знання епохи Відродження. 4. Автори

Суттєві риси та принципи німецької класичної філософії.
При розгляді першого питання студентам слід звернути увагу, що німецька класична філософія є значним і вагомим етапом у розвитку світової філософії, що охоплює напружений, дуже яскравий за своїми р

Філософія Канта, Фіхте, Шеллінга.
При вже безпосередньому вивчення конкретних представників філософської думки німецької класичної філософії необхідно вказати, що родоначальником німецької класичної філософії вважається Іммануїл Ка

Вчення Г.Гегеля
Студентам необхідно знати, що вчення Г.В.Ф.Гегеля є вищим досягненням німецької класичної філософії. Воно характеризується виключною широтою та глибиною змісту, важливістю та багатогранністю постав

Філософська система Л.А. Фейєрбаха.
Студентам слід звернути увагу на те, що філософська система Фейєрбаха закінчує період німецької класичної філософії. Вона є нетрадиційною як у самій постановці проблем, так і в їх вирішенні, і в ць

Питання для обговорення
1. Проблеми знання, методу у філософії Новогочасу. 2. Філософське обґрунтування Нової картини світу.   Питання для контролю та самоконтролю. 1. В чом

Філософія Нового часу
1. Суттєві риси філософії Нового часу. 2. Головні філософські напрямки Нового часу. 3. Головна риса емпіризму. 4. Представники емпіризму. 5. Головний метод пізнанн

Некласична філософія кінця XIX - поч.ХХ ст.
Студентам необхідно досконало висвітлити і показати, що філософія сьогодні є засобом критичного аналізу, усвідомлення найзначніших, універсальних процесів і проблем, від яких залежить розвиток суча

Екзистенціальна філософія та її різновиди.
Студенти мають визначити особливості екзистенціальної філософії та виявити, що однією з провідних течій суспільної думки XXст. є екзистенціальна філософія, що на перший план висунула ідею абсолютно

Сучасна західна філософія.
1. Особливості сучасної світової філософії. 2. Основні напрямки сучасної філософії. 3. Різновиди екзистенціалізму. 4. Представники екзистенціалізму. 5. Представник

Сучасна західна філософія.
Визначте філософські напрямки: 1. Герменевтика 2. Модернізм 3. Неопозитивізм 4. Неотомізм 5. Неофрейдизм 1. Напрямок, що передбачає пріоритет науков

Особливості типу української філософської парадигми від давніх часів до ХVII ст.
При розгляді першого питання студентам слід звернути особливу увагу на те, що національна культура стає всесвітньо відомою тільки тоді, коли набуті цінності стають надбанням усього людства. Приклад

Філософія Г. Сковороди і Т. Шевченка
Чільне місце при розгляді українських філософів займає вихованець Києво-Могилянської академії Г.С.Сковорода (1722-1794). Студенти повинні звернути увагу, що він є родоначальником української класич

Філософія України ХІХ-поч.ХХ ст.
Студенти мають знати, що значний вплив на розвиток філософії в Україні мала творчість українського вченого зі світовим ім'ям, визнаного фахівця в галузі загального мовознавства, фонетики, граматики

Питання для дискусії та міркування.
1. Чому міфологічні уявлення давніх слов'ян про граничні підстави людського буття вчені відносять до передісторії філософії, а погляд на ці самі питання у пам'ятках культури Київської Русі аналізує

Картка №9
    1. Характерна риса міфологічної свідомості. 2. Характер уявлень про людину у давньоукраїнській літературі. 3. Особливість давньоукраїнсько

Питання для контролю і самоконтролю
1. Визначте передренесансні ідеї в філософській культурі України кінця XV ст. 2. Що є неоплатонізм, "ареопагітики" та ісихазм? 3. Який внесок зробили у розвиток г

Теми рефератів
1. Гурток київських книжників. 2. Філософські ідеї діячів Острозького культурно-освітнього центру. 3. Філософські погляди І Вишенського. 4. Філософія у братських ш

Філософія в Україні ХV-ХVІІ ст.
1. Головна проблема неоплатонізму. 2. Головне завдання гуртка київських книжників. 3. Київські книжники. 4. Представники Острозького культурно-освітнього осередку.

Античні мислителі про буття.
Перші філософські концепції буття були запропоновані Парменидом, Гераклітом, Демокритом, Платоном, Аристотелем. Парменид (VI в. до н.е.) розділяє світ на дві частини: першу - мінливу, тимч

Уявлення про буття в XVII - XVIII в.в.
Нові концепції буття формуються в XVII-XVIII в.в. у період бурхливого розвитку науки, техніки і матеріального виробництва. Буття розглядається матеріалізмом як фізична реальність, що проти

Розуміння буття в ХХ в.
У різних напрямках сучасного ідеалізму сутність буття розкривається, виходячи з аналізу станів тримання свідомості. Це чітко проглядається в неокантіанстві, неопозитивізмі, екзистенціалізмі і т.д.

Античні мислителі про матерію.
Первісні уявлення про матерію виникли вже в далекій давнині. Спираючись на повсякденний досвід спостереження, древні матеріалісти висловлювали припущення про те, що всі явища навколишнього світу ма

Уявлення про матерію в XVII - XVIII в.в.
У XVII - XVIII в.в. складається нове розуміння матерії. У цей період від філософії відбруньковуються й одержують розвиток як самостійні галузі математичні, природні і суспільні сфери знання. Найбіл

Фізичний ідеалізм» про матерію.
Більшість учених другої половини XIX в. стояли на позиціях метафізичного матеріалізму. Обмеженість поглядів стала очевидною для вчених - натуралістів на рубежі XIX -XX століть, коли почалася револю

Діалектичний матеріалізм про матерію.
Неспроможність тверджень махізму і своє розуміння матерії дав В.І. Ленін. Він визначив матерію як філософську категорію, що позначає об'єктивну реальність, що існує поза і незалежно від людини і її

Поняття руху.
Способом існування матерії є рух. Рух є внутрішньо властивий матерії атрибут (атрибут - необхідна, істотна, невід'ємна властивість об'єкта). Рух, як і матерія, вічний і нестворений. Рух є

Рух і спокій.
Рух внутрішньо суперечливий. Він абсолютний і відносний. Рух абсолютний, як абсолютна сама матерія. У повсякденному мисленні рух, як правило, ототожнюється з переміщенням у просторі. А через те, що

Рух і розвиток.
Процеси, пов'язані з перетворенням якості предметів, з появою нових якісних станів, характеризуються як розвиток. Процес розвитку - це завжди перехід однієї якості в іншу, спрямоване формування нов

Форми руху матерії.
Кожному структурному рівню матерії відповідає своя форма руху матерії: механічна, фізична, хімічна, біологічна, соціальна. Форми руху матерії взаємозалежні. Так механічний рух обумовлений глибинним

Поняття простору і часу.
Для повсякденних-життєвих уявлень простір і час - щось звичне, відоме і навіть якоюсь мірою очевидне. Але це далеко не так. Задамося питанням, який зміст категорій «простір» і «час».

Субстанціональна концепція простору і часу.
Ідея субстанціонального простору і часу міститься в поглядах Демокрита. Ньютон (1643 – 1727 р.р.) розвив цю ідею, що стала основою метафізичного матеріалізму. Відповідно до цієї концепції, простір

Реляційна теорія простору і часу.
Основи цієї концепції заклали Аристотель і Лейбниц. На відміну від Ньютона, Лейбниц (1646 - 1716 р.р.) розглядає простір і час не як особливі субстанціональні сутності, а як форми існування матерії

Абсолютність і відносність простору і часу.
До найважливіших властивостей простору і часу варто віднести їх абсолютність і відносність. Абсолютність простору і часу полягає в тому, що вони є загальними і необхідними формами існуванн

Властивості простору і часу.
Простір і час характеризуються також рядом властивостей, спільних для усіх відомих структурних рівнів матерії. Властивостями простору є його тривимірність і оборотність. Положення будь-якого об'єкт

Ий рівень.
1. Як розумів буття Парменид? 2. Як розумів буття Платон? 3. Як розуміли буття в ХVІІ-ХVІІІ в.в.? 4. Що таке онтологія? 5. Що таке субстанція? 6. Як роз

Ий рівень
1. Визначите, до яких філософських напрямків можна віднести наступні судження: а) Простір і час - «форми людської свідомості». б) Простір і час - «не прості форми явищ, а корінні

ЛІТЕРАТУРА
1. Асмус В.Ф. Античная философия. - Учеб. пособие. Изд. 2-е, доп. - М., «Высшая школа», 1976. 2. Введение в философию: Учебник для вузов. В 2 ч. Ч II: Гл. V,VI 3. Виц Б.Б. Демокри

Відображення як загальна властивість матерії.
Категорія свідомості дозволяє розкрити дивну здатність людини - відтворювати у своїх ідеальних образах об'єкти і властивості навколишнього світу, їх взаємозв'язки і взаємодії. Свідомість є

Поняття відображення і форми відображення
З найпростішою формою відображення ми зустрічаємося в неорганічному світі (провідник нагрівається і подовжується, якщо він включений в електричний ланцюг). Це пасивне відображення. Воно здійснюєтьс

Поняття свідомості.
Свідомість - вища форма відображення дійсного світу, властива тільки людині. Вона зв'язана з членороздільною мовою, логічними узагальненнями, абстрактними поняттями. «Ядром» свідомості, сп

Самосвідомість - найважливіша відмінність психіки людини від психіки самих розвитих представників тваринного світу
Самосвідомість орієнтована на осмислення людиною своїх дій, почуттів, думок, мотивів поведінки, інтересів, свого положення в суспільстві. Якщо свідомість є знання про інше, то самосвідомість - знан

Свідомість і праця.
Процес становлення людини і її свідомості був процесом розкладання інстинктивної основи психіки тварин. Він відбувався під впливом праці і мови. Зачатки праці характерні для австралопітекі

Рука і свідомість.
Мозок як орган свідомості розвивався разом з рукою як органом праці. Саме рука як «сприймаючий» орган давала повчальні уроки іншим органам почуттів, наприклад, оку. Активна рука вчила голову думати

Свідомість і мова.
Формування свідомості людини неможливо без мови. Мова така сама древня, як і свідомість. Людська мова відірвалася разом зі свідомістю від своєї ситуативності. Звичайно, тварини теж уміють повідомит

Свідомість і мова.
Формування свідомості людини неможливо без мови. Мова така сама древня, як і свідомість. Людська мова відірвалася разом зі свідомістю від своєї ситуативності. Звичайно, тварини теж уміють повідомит

Структура мозку і свідомості.
Вчення про мозок пройшло тривалу історію. Виділяються дві основні тенденції: 1) концепція строгої локалізації психічних явищ; 2) точка зору, відповідно до якої мозок функціонує як

Кібернетика і свідомість.
  Знання механізму мислення, а також самого «апарата» мислення (людського мозку) має в наші дні особливе науково-технічне значення. Воно надає людині можливість моделювати певні розум

Філософські ідеї про сутність свідомості.
Прихильники об'єктивного ідеалізму розглядають свідомість, дух, ідею як єдину вірну реальність, активну настільки, що вона здатна виступати творцем (деміургом) дійсності. Суб'єктивно - іде

Вульгарний матеріалізм про свідомість.
Деякі представники філософії і природознавства (К. Фогт, Л. Блюхер, Я. Молешотт та ін.) прагнули назвати думку матеріальною. Вони думали, що свідомість є різновид речовини, зводили свідомість до її

Рівень.
1. Чи можна зрозуміти природу людської свідомості, вивчаючи тільки людський мозок? 2. Чи може машина «мислити»? У чому відмінність її роботи від діяльності людського мозку? 3. Чи

Рівень.
1. Свідомість, говоримо ми, ідеальна, вторинна стосовно матерії. Чи означає це, що свідомість не робить впливу на матеріальний світ? 2. Чи впливають ідеальні образи нашої свідомості на пра

ТЕМА “ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ”.
План 1. Пізнання як предмет філософського аналізу. 2. Співвідношення почуттєвого і раціонального пізнання 3. Істина й омана. 4. Наука як об'єктивне і пред

Сторія питання.
Філософське вирішення питання про пізнаванність світу і його законів історично мінялося. У ньому відбивався рівень знань про світ, накопичений окремими науками на кожному історичному етапі. Нерозви

Відображення - найважливіше поняття діалектико-матеріалістичної гносеології.
Пізнання є моментом матеріальної взаємодії суб'єкта й об'єкта. У силу цього воно одночасно є й об'єктивним і суб'єктивним. Пізнання тотожне об'єкту, тому що у своєму змісті повинно збігатися з ним.

Відображення - найважливіше поняття діалектико-матеріалістичної гносеології.
Пізнання є моментом матеріальної взаємодії суб'єкта й об'єкта. У силу цього воно одночасно є й об'єктивним і суб'єктивним. Пізнання тотожне об'єкту, тому що у своєму змісті повинно збігатися з ним.

Дність пізнання і практики.
Розглядаючи третю умову, що допомагає перебороти труднощі в розумінні пізнання, слід звернутися до практики, як методологічної основи, на підставі якої формується і розвивається діалектико-матеріал

Почуттєве пізнання і його форми.
Почуттєве пізнання є пізнання, що здійснюється за допомогою органів почуттів. Почуттєве пізнання здійснюється в трьох основних формах: відчуття, сприйняття, уявлення. Відчуття - це найпрос

Раціональне пізнання і його форми.
Почуттєве пізнання є першою і необхідною ступінню пізнання, але воно не дає можливості зрозуміти внутрішню сутність предметів, явищ, розкрити закономірності, ними керуючі. Цю задачу людина вирішує,

Стина й омана.
  Істина й омана є основними протилежними характеристиками відношення пізнавального образа, людських знань до об'єкта. Істинним є образ, що відповідає, адекватний відбиваному об'єкту.

Стина й омана.
  Істина й омана є основними протилежними характеристиками відношення пізнавального образа, людських знань до об'єкта. Істинним є образ, що відповідає, адекватний відбиваному об'єкту.

Стина як процес.
Форму вираження об'єктивної істини, що залежить від конкретних історичних умов, що характеризує ступінь її точності, строгості і повноти, яка досягнута на даному рівні пізнання, називають відносною

Стина й омана.
Істина, як і все інше, у чистому виді існує тільки в абстракції, а кожен дійсний процес руху пізнання означає рух від неістинного до істинного, і він не вільний від моментів ілюзорності, оман. Будь

Поняття науки.
Наука є основна форма людського пізнання. У задачу філософського розуміння світу входить формування уявлень про те, що таке наука, як вона побудована, як розвивається, що вона може, а що їй недосту

Відмінність науки від мистецтва.
Як уже було сказано, наука прагне до логічного, об'єктивного знання, до «мислення в поняттях». Мистецтво ж часто відносять до «мислення в образах». Це розходження в способах мислення зовсім не озна

Становлення науки.
Окремі елементи наукового знання почали формуватися в древніх суспільствах (Єгипет, Індія, Китай). Виникнення науки відносять до 6 в. до н.е., коли склалися перші теоретичні системи в Древній Греці

Елементи логічної структури науки.
Наука як система знання має свою структуру. Зміст науки в період її виникнення складали геніальні здогади, фантастичні уявлення, деякі факти. З того моменту, як із синкретичного (цілісного) знання

Загальнологічні методи пізнання.
Для того щоб пізнати предмет, його необхідно спочатку розчленувати (думкою чи практично) на складові частини, а потім, вивчивши їх, знову об'єднати і скласти досить глибоке знання про нього. Ця мет

Наукові методи емпіричного дослідження.
Найважливіший метод емпіричного дослідження - спостереження. Спостереження є цілеспрямоване сприйняття явищ дійсності, у ході якого ми одержуємо знання про зовнішні сторони, властивості, відносини

Наукові методи теоретичного дослідження.
Сучасна наука все більше проникає в структуру об'єктивних явищ, широко використовуючи при цьому такий прийом теоретичного мислення як формалізація. Формалізація є побудова абстрактно-математичної м

Етика науки.
  У науці, як у будь-якій сфері людської діяльності, діють етичні норми, що визначають, що припустимо, а що неприпустимо для вченого. У нормах наукової етики знаходять своє втілення з

Соціальна відповідальність ученого.
Проблема соціальної відповідальності вченого має глибокі історичні корені. Широко відомі слова біблійного проповідника Еклесіаста: «... у великій мудрості багато суму; і хто множить пізнання, множи

Рівень.
1. Виправте таке висловлення: тільки успіх може відрізнити пізнання від омани. 2. Чи можна вважати, що природничі науки весь свій зміст одержали з зовнішнього світу, що вони за своїм поход

ЛІТЕРАТУРА
1. Введение в философию: Учебник для вузов. В.2ч. Ч.II. Гл. 12. 2. Диоген Лаэртский. О жизни, учениях и изречениях знаменитых философов /А.Н. ССР, Ин-т философии; Общ., ред. и вступ. стать

Античні філософи про діалектику.
Поняття «діалектика» означало в грецькій мові мистецтво вести бесіду, міркувати. В історії філософії зміст поняття змінювався і розвивався. У древній Греції високо цінувалося уміння доводи

Гегель про діалектику.
Згодом стало ясно, що вести діалог можна не тільки в живій суперечці, але і з людьми, що жили задовго до нас або знаходяться далеко. Можливий діалог епох, культур. Так був зроблений висновок про те

Гегель про діалектику.
Згодом стало ясно, що вести діалог можна не тільки в живій суперечці, але і з людьми, що жили задовго до нас або знаходяться далеко. Можливий діалог епох, культур. Так був зроблений висновок про те

Альтернативи діалектики.
Альтернативами діалектики виступають метафізика і релятивізм. Метафізика є однобічність, абстрактність, абсолютність того чи іншого моменту в складі цілого при розгляді різних проблем, явищ і проце

Поняття категорії.
Філософські категорії - це поняття, що відбивають загальні, універсальні зв'язки предметів і процесів дійсності. Для діалектики характерне формування парних категорій, що відбивають «поляр

Одиничне і загальне.
Одиничне характеризує окремий предмет, явище, процес, що відрізняється від інших процесів. Загальне - об'єктивно існуючу подібність характеристик одиничних предметів. Пізнання світу з погляду співв

Частина і ціле.
Важливе місце у філософському світорозумінні здавна посідали питання «будови» світобудови. З чого усе складається і на що перетворюються речі при їхньому руйнуванні? Чи утворюють численні і різнома

Елементи і структура.
Поняття системи. Ідея системності формувалася поступово. Вагомий внесок у її розвиток внесла німецька ідеалістична філософія. Відповідно до Канта - наука - не агрегат, а система, у якій ціле - чітк

Принцип системності.
Як системний можна розглядати будь-який об'єкт. Але не до всіх об'єктів доцільно застосовувати принципи і методи системного підходу. Системний підхід потрібний там, де системні «ефекти» виражені до

Принцип детермінізму.
Відповідно до цього принципу, реальні природні, суспільні, психічні явища і процеси детерміновані, тобто виникають, розвиваються і знищуються закономірно, у результаті дії певних причин, обумовлені

Поняття закону.
Визначені необхідні зв'язки чи відносини називаються законами. Закон є те, що неминуче виявляється при відповідних умовах. Наприклад, закон вартості, що виражає обумовленість ціни товару суспільно

Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін.
Розглядаючи становлення і розвиток об'єктивного світу, ми неминуче зіштовхуємося з питаннями: який механізм розвитку, які причини, джерела розвитку? Які тенденції розвитку? Закон взаємного

Закон єдності і боротьби протилежностей.
Розвиток здійснюється шляхом взаємного переходу кількісних і якісних змін. Але що є причиною, джерелом розвитку? На це питання відповідає закон єдності і боротьби протилежностей. Кожна річ є внутрі

Закон заперечення заперечення.
Закон єдності і боротьби протилежностей органічно зв'язаний із законом заперечення заперечення. Особливість даного закону діалектики полягає в тому, що він визначає напрямок, форму, способи й істор

Ий рівень.
1. Що означає термін «діалектика»? Яке його походження? 2. Дайте визначення поняттям «закон», «категорія». 3. Які форми діалектики Вам відомі? 4. Визначите зміст категорі

Ий рівень.
1. Що означає термін «метафізика»? Яке його походження? 2. У чому принципова відмінність діалектики від метафізики? 3 Чим пояснити що, з другої половини XIX століття, особливо в X

Нй рівень.
1. У чому різниця між діалектичним і метафізичним розумінням джерел розвитку? 2. У чому виражається суб'єктивістський підхід до протиріч? Які методи вирішення протиріч пропонує такий підхі

ЛІТЕРАТУРА.
1. Введение в философию: Учебник для вузов. В.2ч. Ч.П. Гл. 7. 2. Гегель. Наука логики. М., Политиздат. - 1970. - Т. 1. 3. Мир философии. Книга для чтения. К. 1-Раздел 3. С. 286-29

РОЗДІЛ ІІІ СОЦІАЛЬНА ФІЛОСОФІЯ
ТЕМА “ЦІННОСТІ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ І СУСПІЛЬСТВА”   План 1 Феномен людини та основні тлумачення її походження. 2 Роль природно-історичног

Дискусійні питання
Словник   Нині, коли ми вступили у третє тисячоліття, зростає інте­рес до проблем людини. Ким є людина? Чи можна вважати її унікальним творінням на Землі? Чому на відм

Роль природно-історичного середовища і спадковості у формуванні та розвитку людини
  Розглядаючи проблему людини, потрібно завжди врахову­вати як фактор спадковості, так і роль середовища, під впли­вом якого формується людина як природно-соціальна істота. Кожен з на

Природні, соціокультурні та духовні виміри людського життя
  Визначення людини як особливої істоти дає уявлення про неї як про суперечливу єдність природного, соціального та духовного (варто додати — і душевного). Спробуємо розглянути це пита

Сутність людини та сенс людського життя
  Будь-який феномен може бути осмислений неоднознач­не — або через його порівняння з іншими сутностями чи яви­щами, або через розкриття його власної унікальної природи. Феномен людини

Ціннісні виміри людського життя. Смерть і безсмертя
  Духовні прагнення, ідеали, принципи, норми моралі на­лежать не стільки до сфери дії інтересів, скільки до сфери цінностей. Стимули і причини людської діяльно

Поняття творчості, свободи і відповідальності
  Серед загальнолюдських цінностей одне з чільних місць посідає феномен творчості. Кожна людина здійснює пошук ідеального, прекрасного, оскільки кожна людина прагне (хоча й по-своєму)

Повнота життя і щастя
  Від самооцінки людиною свого життя залежить розумін­ня нею його повноти, а саме розуміння –від уміння цінува­ти кожну мить, сповнюючи життя діяльністю, роздумами, враженнями.

Поняття культури
Отже, слово культура – одне з найбільш популярних у роздумах про вічні людські проблеми. Вивченням культури займаються багато наук – історія, археологія, соціологі

Матеріальна та духовна культура
Як органічно випливає з попереднього матеріалу, загаль­ноприйнятим є розмежування культури на матеріальну та духовну. Кожна з них, узята окремо, виражає поняття куль­тури

Культура і цивілізація
Поняття "цивілізація" (від латинського civuilis – гро­мадський, державний) з'явилося в середині XVIII ст. і часто вживалося з поняттям "культура" як його синонім для п

Сторичність культури. Спадкоємність, традиції і новаторство в культурі
Реальністю культури є й те, що вона виявляє себе істо­рично. Поза історією говорити про розгортання культури неможливо. Адже принцип конкретно-історичного підходу, про який ішлося вище, повною м

Традиції – елементи соціальної і культурної спад­щини, що передаються з покоління в покоління й зберіга­ються в суспільстві протягом тривалого часу.
Традиції існують у всіх формах духовної культури. Можна говорити про наукові, релігійні, моральні, національні, трудо­ві, побутові та інші традиції. Завдяки їм розвивається суспіль­ство, оскільки м

Культура особистості
Звернення того чи іншого народу до цивілізаційних за­гальнолюдських засад неможливе поза розвитком культури особистості. Культура особистості – ще один суттє

Культура, гуманізм, прогрес
Термін "гуманізм", "гуманістичний" виник в епоху Від­родження і спочатку означав "людське", "світське" знання (studia humana) на противагу офіційно

Що прочитати?
  Андреев ЮА. Три кита здоровья.– М., 1991. Барді А.Ф. Загадковий світ людини. – К., 1988. Жизнь после смерти. – М., 1991. Новіков Б.В.

Запитання для самоконтролю
  1. Як розуміти тезу, що людина є більше, ніж вона про себе знає? 2. Як можна довести або спростувати думку про те, що людина – космічний феномен? 3. Що таке соціал

Дискусійні питання
  1. Французький художник Гоген одну зі своїх картин назвав так: "Звідкіля ми? Хто ми? Куди йдемо?" Які світо­глядні питання містяться у цій назві? 2. Як ви розуміє

Словник
Абсолют— вічна, незмінна, нескінченна першооснова Всесвіту. Відображає повну і завершену досконалість якоїсь речі, явища. Найчастіше властивості абсолюту приписують­ся Богу, духу,

Поняття "дух", "душа", "духовність". Співвідношення духовного і тілесного
  Загальноприйнятим вважається те, що своєрідна інтер­претація поняття "дух" започаткувалася ще у міфології. Дійсно, численні міфи стародавніх суспільств розповіда­

Поняття "дух", "душа", "духовність". Співвідношення духовного і тілесного
  Загальноприйнятим вважається те, що своєрідна інтер­претація поняття "дух" започаткувалася ще у міфології. Дійсно, численні міфи стародавніх суспільств розповіда­

Духовне – душевно організована соціальна визначе­ність людини.
При цьому підкреслимо доцільність такого тлумачення тільки при такому визначенні поняття "тіло": тіло – це форма існування тілесного. Аналізуючи факти, що даю

Почуття, інтелект, воля. Ідеали в житті людини
  Здатність людини реалізовуватися духовно зумовлює зміни уявлень людини, до яких насамперед належать плани май­бутньої діяльності. Саме ці уявні плани майбутніх дій ціле-спрямовують

Честь, совість, гідність людини. Інтелігентність і порядність
  Основою відношення людини до світу є визнана суспіль­ством значущість ряду предметів та подій, що слугують пев­ними суспільними взірцями, мірами, вимогами, ідеалами. До цього ряду н

Інтелігентність – це рівень інтелектуальності лю­дини (спільноти), що виявляється у її поведінці.
Інтелігентність є однією з невід'ємних складових умов духовності людини, її повноцінного духовного життя. Слід зазначити, що інтелігентністю позначають не лише поведінку окремих людей, а й

Правда – це почуття і усвідомлення людиною будь-якого знання (істини чи хиби) як істини.
Щодо уявлень про об'єктивну дійсність згідно з людськи­ми ідеалами, то саме людина є ніби критерієм оцінок прита­манного об'єктивній дійсності. Тому такі оцінки не можуть бути визнані об'єктивною і

Віра, надія, любов як духовно-практичні виміри, людини
  Загальноприйнятим і простим є твердження, що людина не може жити без віри. Насамперед віру тлумачать як упев­неність людини в існуванні якого-небудь явища, визнан­ня його

Прекрасне і потворне
  Наші уявлення про прекрасне і потворне зумовлюються передусім світоглядними принципами. Це уявлення еволю­ціонує в контексті соціально-культурних обставин, у духов­ній атмосфері пев

Як духовність потворне – це почуття і усвідомлен­ня людиною того, що здатне принести чи принесло лю­дям відразу.
Зв'язок краси з ціннісною орієнтацією людини було по­мічено ще нашими пращурами. Тому гармонія завжди ви­знавалася благом, а здатність виявляти її цілеспрямовано ви­ховувалася через формування почу

Добро і зло – вінець духовності
  За різних обставин кожна людина визначає (оцінює) кон­кретне ставлення оточення до себе та своє ставлення до близь­ких і знайомих. Найпоширенішим мірилом такої "оцінки" є

Добро – це почуття й усвідомлення людиною своєї здатності творити благо.
Поняття "зло" у загальній формі означає те, що є нега­тивним, справляє руйнівний вплив на людину у її природ­них і суспільних проявах. Існує таке зло, як зло фізичне (біль, хвороба, еколо

Зло – це почуття і усвідомлення людиною своєї здат­ності робити шкоду.
Слід зазначити, що добро і зло можуть бути двома проти­лежними властивостями одного й того самого явища. Напри­клад, вчення про мікросвіт і його застосування в енерге­тиці – це добро, а загроза тер

Що прочитати?
Бородай Ю.М. От фантазии к реальности. – М., 1995. Енциклопедія про все на світі. – К., 1999. Етика ділового спілкування: Курс лекцій / Т.К. Чмут – К., 1999.

Запитання для самоконтролю
  1. Яка відмінність між поняттями "дух" і "душа"? 2. Духовність: варіанти визначення. 3. Визначте поняття "тілесність". 4. Ін

Дискусійні питання
  1. Духовність – потойбічний чи соціальний феномен? 2. Тілесність людини: природа і сутність. 3. Інтелектуальні здібності людини: межа і безмежність. 4. Ві

Словник
  Авторитет– загальновизнане значення, вплив, поваж­ність особи, організації, колективу, теорії тощо. Герой– видатна своїми здібностями і ді

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги