рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Платники податків, їх права та обов’язки.

Платники податків, їх права та обов’язки. - раздел Философия, Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування Визначальною Стороною Податкових Відносин Є Платники Податків Та Зборів, Які ...

Визначальною стороною податкових відносин є платники податків та зборів, які формують бюджет та цільові державні фонди. В найбільш загальному розумінні платниками податків є юридичні та фізичні особи, які у відповідності до законодавства зобов'язані сплачувати податки.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" дещо уточнив визначення платників податків, віднісши до кола платників юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок! утримувати і сплачувати податки, збори, пеню та штрафні санкції.

Принцип справедливості при побудові податкових систем демократичних держав передбачає створення необхідних умов для захисту інтересів платників, оптимального! поєднання владних повноважень фіскальних органів і праві та обов'язків платників податків.

Права та обов'язки платників податків, як правило, визначаються на найвищому законодавчому рівні – конституціях, податкових кодексах, спеціальних законах з оподаткування.

У вітчизняному законодавстві відсутній єдиний документ, який регламентував би права та обов'язки платників. Тому вони визначаються рядом законів України, Декретів та постанов Кабінету Міністрів України, Указів Президента України, наказами та інструкціями центрального податкового органу.

Так, Законом України "Про систему оподаткування" за платниками податків закріплені права подавати державним податковим органам документи, що підтверджують право на пільги щодо оподаткування, одержувати та ознайомлюватися з актами перевірок, оскаржувати рішення державних податкових органів та дії їх посадових осіб. Законом "Про податок на додану вартість" платникам податків надано право самостійно зареєструватися платниками податку на додану вартість, коли така реєстрація для даного платника не є обов'язковою. Закон України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" надає право громадянам, які за своїми переконаннями відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера, працювати за раніше встановленими формами обліку і здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.

Істотно розширені права платників податків у відповідності з нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами". Вперше на законодавчому рівні зроблена спроба захистити інтереси платників податків від можливих санкцій, зумовлених нормативною неврегульованістю окремих аспектів оподаткування, колізіями положень одних і тих же, або різних нормативних документів. Впроваджено правило, згідно з яким у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення у межах апеляційного узгодження приймається на користь платника податку.

Платникам надано право оскаржувати в судовому порядку рішення податкових органів щодо видання інструкцій або податкових роз'яснень які, на думку платника, суперечать нормам або змісту відповідного податку. Законодавче закріплено право платників податків безкоштовно отримувати будь-яке податкове роз'яснення. За дії, вчинені у відповідності до такого податкового роз’яснення при подальшій його зміні, вони не можуть бути притягнені до відповідальності.

По шляху розширення та систематизації прав платників податків пішли розробники проектів Податкового кодексу України. В урядовому проекті, яких знаходиться на розгляді Верховної Ради України, за платниками податків передбачено закріпити такі основні права:

- користуватися податковими пільгами;

- одержувати відстрочення та розстрочення платежів;

- безкоштовно отримувати від податкових органів інформацію про податки та податкове законодавство;

- отримувати за запитом письмові роз’яснення з питань застосування податкового законодавства;

- бути присутнім під час проведення податкових перевірок, ознайомлюватися з актами перевірок та отримувати їх копії;

- давати органами податкової служби пояснення стосовно обчислення та сплати податків, а також за актами перевірок;

- оскаржувати дії податкових органів;

- представляти свої інтереси в органах податкової служби безпосередньо або через свого представника;

- отримувати надмірно сплачені платежі;

- вимагати від посадових осіб податкових органів дотримання вимог чинного законодавства, вимог податкового законодавства України та міжнародних договорів України;

- вимагати від органів державної податкової служби України та їх посадових осіб додержання податкової таємниці та конфіденційної інформації.

Основний обов'язок платників - сплачувати податки, закріплений в статті 67 Конституції України. В чинній редакції закону при систему оподаткування на платників податків покладені такі обов’язки:

Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані:

1) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;

2) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів);

3) сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;

4) допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки.

Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". У разі ліквідації юридичної особи заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у порядку, встановленому законами України. У разі укладення мирової угоди у процедурі провадження у справі про банкрутство заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у розмірах, визначених мировою угодою, укладеною у порядку, встановленому законами України.

Обов'язок фізичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку і збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням, а також у разі смерті платника.

Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) мають право:

1) подавати державним податковим органам документи, що підтверджують право на пільги щодо оподаткування у порядку, встановленому законами України;

2) одержувати та ознайомлюватися з актами перевірок, проведених державними податковими органами;

3) оскаржувати у встановленому законом порядку рішення державних податкових органів та дії їх посадових осіб.

Фінансові установи зобов'язані подавати органам державної податкової служби на їх письмовий запит відомості про наявність і рух коштів на поточних та вкладних (депозитних) рахунках платників податків - клієнтів цих установ у порядку, встановленому законом.

Фінансові установи виконують доручення платників податків і зборів (обов'язкових платежів) на перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів у встановлений законом термін. Керівник та інші посадові особи фінансових установ притягаються до відповідальності відповідно до закону за:

1) невиконання вимог, передбачених частинами першою і другою цієї статті;

2) неподання органам державної податкової служби повідомлень про закриття рахунків платників податків і зборів (обов'язкових платежів) - юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності;

3) здійснення видаткових операцій за рахунком платника податків - суб'єкта підприємницької діяльності (крім банку) до отримання документально підтвердженого повідомлення відповідного органу державної податкової служби про взяття такого рахунку на облік.

Урядовим проектом Податкового кодексу на платників податків покладено також обов’язки ставати на облік в податкових органах, вести податкових облік та складати податкову звітність та у встановленому порядку подавати її до податкових органів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 1. Теоретико-організаційні засади фіскального адміністрування

Зміст фіскального адміністрування його принципи... Нормативне забезпечення фіскального... Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Платники податків, їх права та обов’язки.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Нормативне забезпечення фіскального адміністрування.
Засади фіскального адміністрування визначаються в загальних та спеціальних законах з питань оподаткування, розгляду цих питань присвячені цілі розділи податкових кодексів демократичних держав.

Інформаційне забезпечення фіскального адміністрування.
Ефективність роботи цих органів в значній мірі обумовлена наявністю потрібної інформації про доходи, економічний стан та фінансові перспективи платників, їхні господарські стосунки з іншими суб'єкт

Система контролюючих органів в Україні.
Для забезпечення надходжень платежів до бюджету в кожній державі створюються спеціалізовані органи. Кількість та компетенція таких органів, їх підпорядкованість і структура залежить від ряду фактор

Державна податкова служба: необхідність створення, сучасна організаційна структура та напрями її модернізації Україні.
Провідне місце в системі управління оподаткуванням займають органи податкової служби. В Україні податкову службу створено у відповідності із Законом України від 4 грудня 1990 року "Про державн

Завдання та права податкових органів, проблеми їх реалізації.
Винятково важливою проблемою при конструюванні систем оподаткування є визначення кола владних повноважень податкових органів. З однієї сторони, вони не повинні бути надто широкими та забезпечувати

Державна митна служба: необхідність, структура та функції.
Митна справа є невід’ємним атрибутом зовнішньо­політичної та зовнішньоекономічної діяльності кожної незалежної держави. В Україні створення митної служби започаткував Закон 25 червня 1991 року &quo

Пенсійний Фонд України: завдання, структура та основні фіскальні повноваження.
Контроль за дотриманням встановленого порядку справляння зборів та внесків на державне пенсійне страхування в державі покладений на Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України є центральним орга

Координація діяльності контролюючих органів.
Для недопущення дублювання та паралелізму в роботі з метою підвищення ефективності функціонування контролюючі органи координують свої дії. Між контролюючими органами практикуються такі форми співпр

Процедура взяття на облік платників податків – юридичних осіб.
Узяття на облік платників податків органами державної податкової служби здійснюється за принципом організаційної єдності реєстраційних процедур, що провадяться державними реєстраторами, та процедур

Особливості взяття на облік самозайнятих осіб
Самозайнята особа - платник податків - фізична особа, яка є підприємцем або здійснює незалежну професійну діяльність та не є найманою особою у межах такої підприємницької чи незале

Особливості взяття на облік фізичних осіб – громадян.
Платник податків зобов'язаний подати особисто або надіслати поштою (з повідомленням про вручення) на адресу органу державної податкової служби, у якому він перебуває на обліку, повідомлення про від

Процедура зняття з обліку платників податків.
З метою оподаткування ліквідацією платника податків або його філії, відділення чи іншого відокремленого підрозділу є ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення реєстрації фізично

Податкові декларації та розрахунки, їх класифікація.
Податкова звітність є необхідною для зовнішніх користувачів, оскільки в ній визначаються обсяги податкових зобов’язань платника податків. Форма податкової звітності має відповідати стандартам, які

Визначення податкових зобов’язань контролюючими органами.
Одним із поширених способів визначення зобов'язань платників податків перед державною казною є визначення обсягу податку фіскальним органом. В демократичних державах такий спосіб є скоріше винятком

Податкове повідомлення та податкова вимога, порядок вручення платникам податків.
При обчисленні податкового зобов’язання платником податків для нього є очевидною сума платежу, який у встановленому порядку належить внести до бюджету (державного цільового фонду). У випадку ж нара

Апеляційне узгодження податкових зобов’язань. Податковий компроміс.
В процесі розгляду скарг платників податків на дії податкових органів щодо нарахування останніми податкових зобов'язань нерідко виникають ситуації, за яких доцільно поступитися частиною нарахованих

Терміни давності за податковими зобов’язаннями.
Крім заборгованості, пов’язаної з придбанням (або продажем) товарів (робіт, послуг) у господарському житті платника податків існує заборгованість по несплачених або надміру сплачених податкових пла

Строки давності при стягненні податкового боргу.
Нараховане податкове зобов’язання податковим органом до закінчення строку давності, що трансформується в податковий борг, який виник у зв’язку з відмовою у самостійному погашені податкового зобов’я

Терміни та джерела погашення податкових зобов’язань.
Джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і нем

Розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань.
У випадку коли платник податків не має можливості сплатити у встановлені терміни свої зобов’язання, що виникають при обов’язковому нарахуванні та погашенні податкових платежів, держава в особі конт

Податкова заборгованість, причини її виникнення.
Зростання рівня несплати податків з року в рік звужує фінансову базу для здійснення державою необхідних економічних і соціальних програм. Це обмежує її можливості впливати на соціально-економічну с

Адміністративний арешт активів платників податків. Повний та умовний арешт.
Дія адміністративного арешту активів поширюється на платників податків - юридичних осіб, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичних ос

Організація продажу заставних активів.
У разі коли заходи з погашення податкової заборгованості не дають позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джере

Порядок проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності органами ДПС України.
Органи податкової служби здійснюють контроль за сплатою податків і зборів платниками як безпосередньо при виході на підприємства, так і в інспекціях, використовуючи усю наявну інформаційну базу. Ві

Основні причини і типові способи здійснення правопорушень у сфері оподаткування та методи їх виявлення.
  У системі ринкових відносин ухилення від сплати податків – це явище, яке базується на відносинах, які складаються у процесі розподілу і перерозподілу доходу. У західній фін

Відповідальність платників податків за порушення податкового законодавства.
Податкова практика розрізняє два основних способи боротьби з податковими правопорушеннями: - попереджувальні (превентивні методи); - покарання (репресивні методи). Важлив

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги