рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття та принципи побудови звітності

Поняття та принципи побудови звітності - раздел Философия, ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ Бухгалтерський Облік, Як Відомо, — Це Процес Виявлення, Вимірювання, Реєстрац...

Бухгалтерський облік, як відомо, — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства користувачам для прийняття рішень. Підсумкове узагальнення інформації та одержання підсумкових показників, що характеризують діяльність підприємства, здійснюється шляхом складання звітності за звітний період. Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік, тобто період з 1 січня по 31 грудня. Проміжна звітність складається щоквартально наростаючим підсумком з початку звітного року.

Баланс підприємства складається станом на кінець останнього дня кварталу або року. Перший звітний період новостворено-го підприємства може бути меншим за 12 місяців, але не може бути більшим 15 місяців. Тобто першим звітним роком є період до 31 грудня з дати набуття прав юридичної особи, а для тих, що набули цього права після 1 жовтня — по 31 грудня наступного року. Звітним періодом підприємства, що ліквідується, є період з початку звітного року до моменту ліквідації підприємства.

Економічні рішення, які приймають користувачі фінансових звітів, вимагають оцінки здатності підприємства генерувати грошові кошти та їх еквіваленти, а також часу та впевненості в їх генеруванні. Власне цим і визначається, наприклад, спроможність підприємства здійснювати виплату заробітної плати або розраховуватися з постачальниками, своєчасно повертати позики, сплачувати дивіденди.
Користувачі можуть краще оцінювати здатність підприємства генерувати грошові кошти чи їх еквіваленти, якщо мають у своєму розпорядженні узагальнену та систематизовану інформацію у вигляді фінансової звітності, сфокусовану на фінансовому стані та результатах діяльності підприємства.

Отже, метою складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупе-редженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства.
Для досягнення поставленої мети та виконання завдань щодо задоволення інформаційних потреб користувачів звітність має відповідати певним вимогам. Залежно від потреб управління, чинних законодавчих та нормативно-правових актів можна сформувати систему вимог до звітності (рис. 10.1).

Рис. 10.1. Вимоги до звітності

Відповідно до чинного господарського законодавства та установчих документів підприємства зобов'язані подавати квартальну та річну фінансову звітність органам, до сфери управління яких вони належать, власникам, органам державної виконавчої влади та іншим користувачам (податковим, фінансовим, статистичним органам, фондам, банкам тощо).

Державне регламентування звітності викликане необхідністю узагальнення показників звітності підприємств, різних видів економічної діяльності з метою розрахунку макроекономічних показників Держкомстату України. З огляду на це державні органи встановлюють єдині правила та форми складання і показники звітності. За порушення цих правил та вимог на керівників та інших посадових осіб підприємства можуть бути накладені адміністративні стягнення.

Фінансова звітність складається на основі даних бухгалтерського обліку, за достовірність якого несуть відповідальність керівник і головний бухгалтер підприємства. Ця обставина зумовлює засвідчення даних фінансової звітності підписами керівника і головного бухгалтера. Відповідно до чинного законодавства та установчих документів вони несуть відповідальність за організацію та здійснення бухгалтерського обліку й складання фінансової звітності.

Інформація, наведена у фінансових звітах, стає необхідною для користувачів завдяки властивим їй якісним характеристикам, основними з яких є: зрозумілість, доречність, достовірність, порівнюваність звітності.

Суттєвою якісною характеристикою інформації, що подається у фінансових звітах, є її зрозумілість для користувачів. З цією метою припускається, що користувачі мають відповідні знання з бізнесу, економічної діяльності та бухгалтерського обліку і прагнуть вивчати інформацію з достатньою ретельністю. Проте інформація про складні поняття, які мають бути включені до фінансових звітів у зв'язку з їх доречністю для прийняття економічних рішень користувачами, не повинна вилучатися тільки на тій підставі, що певним користувачам буде важко її зрозуміти.
Для того щоб фінансова звітність була зрозумілою користувачам, вона має містити дані про:

  • підприємство (повну назву, організаційно-правову форму, місцезнаходження, назву органу управління, якому підпорядковується підприємство, назву материнської (холдингової) компанії тощо);
  • дату звітності та звітний період. Якщо період, за який складено фінансовий звіт, відрізняється від звітного періоду, передбаченого Положенням (стандартом), то причини і наслідки цього мають бути розкриті у примітках до фінансової звітності;
  • валюту звітності та одиницю її виміру. Якщо валюта звітності відрізняється від валюти, в якій ведеться бухгалтерський облік, то підприємство має розкрити причини цього і методи, використані для переведення фінансових звітів з однієї валюти в іншу;
  • відповідну інформацію щодо звітного та попереднього періоду. Така інформація необхідна для порівняння показників у динаміці, розрахунку та аналізу зрушень у структурі, побудові динамічних рядів для потреб економічного аналізу;
  • облікову політику підприємства і її зміни. Підприємство має висвітлювати обрану облікову політику шляхом опису принципів оцінки статей звітності, методів обліку щодо окремих статей звітності;
  • іншу інформацію, розкриття якої передбачено відповідними положеннями (стандартами).

Щоб бути корисною, інформація має бути доречною, відповідати потребам користувачів під час прийняття рішень. Інформація є доречною, якщо впливає на економічні рішення користувачів, допомагаючи оцінюванню ними минулих, нинішніх чи майбутніх подій, або допомагає їм підтвердити чи виправити їх минулі оцінки.

Передбачувальна та підтверджувальна ролі інформації пов'язані між собою. Наприклад, інформація стосовно поточного рівня та структури утримуваних активів має цінність для користувачів, коли вони намагаються спрогнозувати здатність підприємства вигідно користуватися можливостями та здатність реагувати на несприятливі ситуації. Та сама інформація підтверджує минулі прогнози, наприклад, щодо структури підприємства або результату запланованих операцій.

Інформація щодо фінансового стану та результатів діяльності часто використовується як основа для прогнозування майбутнього фінансового стану, результатів діяльності та інших питань, якими безпосередньо зацікавлені користувачі (виплатою дивідендів та заробітної плати, рухом цін на цінні папери та спроможністю підприємства виконати свої зобов'язання вчасно). Щоб мати прогнозну цінність, інформація не повинна набирати форми чіткого прогнозу. Проте можливість робити прогнози, виходячи з фінансових звітів, посилюється завдяки способу викладу інформації стосовно минулих операцій та подій. Наприклад, передбачувана цінність звіту про фінансові результати підвищується, якщо окремо розкриваються надзвичайні статті доходу чи витрат.

На доречність інформації впливають її характер та суттєвість. У деяких випадках достатньо самого характеру інформації для визначення її доречності. Наприклад, звітність нового підрозділу може вплинути на оцінку ризиків і можливостей, властивих підприємству, незалежно від суттєвості результатів, досягнутих новим підрозділом за звітний період.

Інформація є суттєвою, якщо її пропуск або неправильне відображення може вплинути на економічні рішення користувачів, прийняті на основі фінансових звітів. Суттєвість залежить від обсягу статті та помилки, допущеної за певних обставин у зв'язку з пропуском чи неправильним відображенням. Таким чином, суттєвість скоріше виступає певним порогом або точкою відсікання, а не основною якісною характеристикою, яка має бути притаманною інформації, аби вона стала корисною.
Інформація є достовірною, коли вільна від суттєвих помилок та упередженості, і користувачі можуть покластися на неї тією мірою, якою вона відображає або, як очікується, буде відображати дійсний стан справ.

Інформація може бути доречною, але настільки недостовірною за своїм характером або внаслідок подання, що її визнання може статипотенційно помилковим. Наприклад, якщо триває судова справа щодо правомірності та суми претензій за збитки, для підприємства може бути недоцільним визнавати повну суму претензій у балансі, хоча буде доцільно розкрити цю суму й обставини висунення претензії.
Щоб бути достовірною, інформація має правдиво відображати операції та інші події, які вона розкриває або, як очікується, зможе розкрити. Таким чином, баланс, наприклад, має правдиво відображати всі операції та інші події, результатом яких є зміна активів, зобов'язань або капіталу підприємства на дату звітності, що відповідають критеріям визнання.
Інформація буде більш корисною для користувачів за наявності рівноваги між доречністю та достовірністю.

Є два обмеження доречності й достовірності інформації.
Своєчасність. У випадку надмірної затримки з наданням звітної інформації вона може втратити свою доречність. Керівництву необхідно знайти оптимальне співвідношення між відносними перевагами своєчасного надання звітності та забезпеченням достовірності інформації. Зі своєчасним наданням інформації може виникати необхідність складати звіт раніше, ніж стануть відомі всі аспекти операції або іншої події, що може поставити під загрозу достовірність інформації. І навпаки, якщо затримати звітність до моменту, коли стануть відомі всі аспекти, інформація може бути абсолютно достовірною, але малокорисною для користувачів, які мали прийняти рішення раніше. Для досягнення оптимального співвідношення між доречністю та достовірністю перш за все слід керуватися необхідністю задовольняти потреби користувачів, які приймають економічні рішення.

Співвідношення вигід і витрат. Вигоди, отримані від інформації, мають перевищувати витрати на її надання. Але оцінка вигід та витрат значною мірою робиться на основі міркувань. Більше того, витрати необов'язково несуть ті, хто отримує вигоди. Вигоди можуть отримувати не тільки користувачі, для яких готується інформація; наприклад, надання подальшої інформації кредиторам може знизити витрати підприємства на позику.
Порівнянність. Фінансова звітність має надавати можливість користувачам порівнювати:

  1. фінансові звіти підприємств за різні періоди;
  2. фінансові звіти різних підприємств.

Важливою передумовою забезпечення якісної характеристики зіставності є надання користувачам інформації щодо облікової поліяких змін у цій політиці та впливу таких змін. Користувачі мають бути спроможні визначати відмінні риси різних облікових політик щодо схожих операцій та інших подій, які використовуються одним і тим же підприємством у різні проміжки часу та різними підприємствами.

Оскільки користувачі бажають із часом порівнювати фінансовий стан, результати діяльності та зміни у фінансовому стані підприємства, важливо, аби фінансові звіти відображали відповідну інформацію за попередні періоди.
Фінансова звітність підприємства формується з дотриманням таких принципів:

  • автономності підприємства, за яким кожне підприємство розглядається як юридична особа, що відокремлена від власників. Тому особисте майно і зобов'язання власників не повинні відображатись у фінансовій звітності підприємства;
  • безперервності діяльності, що передбачає оцінку активів і зобов'язань підприємства, виходячи з припущення, що його діяльність триватиме далі;
  • періодичності, що припускає розподіл діяльності підприємства на певні періоди часу з метою складання фінансової звітності;
  • історичної (фактичної) собівартості, що визначає пріоритет оцінки активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання;
  • нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду слід зіставити доходи звітного періоду з витратами, які було здійснено для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в обліку і звітності в момент їх виникнення незалежно від часу надходження і сплати грошей;
  • повного висвітлення, згідно з яким фінансова звітність має містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки операцій та подій, яка може вплинути на рішення, що приймаються на її основі;
  • послідовності, який передбачає постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики має бути обґрунтована і розкрита у фінансовій звітності;
  • обачності, згідно з яким методи оцінки, що застосовуються в бухгалтерському обліку, мають запобігати заниженню оцінки зобов'язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства;
  • превалювання змісту над формою, за яким операції мають обліковуватись відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;
  • єдиного грошового вимірника, який передбачає вимірювання та узагальнення всіх операцій підприємства в його фінансовій звітності в єдиній грошовій одиниці.

Фінансові звіти відображають фінансові результати операцій та інших подій, об'єднуючи їх в основні класи згідно з економічними характеристиками. Ці основні класи мають назву елементи фінансових звітів. Елементи, що безпосередньо пов'язані з визначенням фінансового стану підприємства:

  • активи — ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому (економічна вигода є потенційною можливістю отримання підприємством грошових коштів внаслідок використання активів).
  • зобов'язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, зумовить зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.
  • власний капітал — частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов'язань.

Елементи, які безпосередньо пов'язані з оцінкою результатів діяльності підприємства:

доходи — збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які приводять до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників).

витрати — зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).

стаття, яка відповідає визначенню елементу, має бути визнана (наведена) у фінансовій звітності, якщо відповідає таким критеріям:

— існує ймовірність надходження або вибуття майбутніх еко номічних вигод, пов'язаних з цією статтею. Дана концепція ймовір ності відповідає невизначеності, що характеризує середовище, в яко му діє підприємство. Оцінка ступеня невизначеності стосовно при пливу майбутніх економічних вигід робиться на основі свідчення,наявного на момент складання фінансових звітів.

Наприклад, якщо існує ймовірність погашення дебіторської заборгованості підприємству, визнання такої заборгованості як активу буде виправданим в разі відсутності свідчень протилежного. Але у випадку наявності значної кількості рахунків дебіторів, як правило, певний ступінь несплати вважається ймовірним, і, таким чином, визнаються витрати, які відображають очікуване зменшення економічних вигід;

— оцінка статті може бути достовірно визначена. Якщо не можна зробити такої достовірної оцінки, стаття не визнається у фінан сових звітах. Наприклад, надходження, які очікуються в результаті успішного судового процесу, можуть відповідати визначенню як ак тиву і доходу, так і критерію ймовірності при визнанні; проте, якщо неможливо достовірно визначити претензію, вона не повинна визна ватись як актив або дохід (але існування претензії може розкрива тися у примітках, пояснювальному матеріалі).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ФІНАНСОВОГО АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ УСТАНОВ ТА ОРГАНІЗАЦІЙ... Визначення термінів організація установа та їх класифікація... Характеристика фінансового адміністрування та фінансового менеджменту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття та принципи побудови звітності

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Визначення термінів “організація”, “установа” та їх класифікація
Термін "організація" походить від грецького, що означає поєднання, побудову, об'єднання чогось або когось у єдине ціле; приведення до строгої системи. За визначенням Б. Карлофа, "орг

Класифікація організацій за різними ознаками
№ пор. Класифікаційні ознаки Види організацій Мета й характер діяльності Комерційні Некомерц

Характеристика фінансового адміністрування та фінансового менеджменту
У сучаснів фінансовій термінології для позначення управління фінансами, фінансово - господарською діяльністю установ, організацій вчені та практики використовують такі поняття якфі

Мета й основні завдання фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій.
Політика управління окремими аспектами фінансової діяльності установ, організацій залежить від умов їх господарювання, масштабів і галузевих особливостей діяльності, кваліфікаційного рівня бухгалте

Фінансова стратегія і тактика установ, організацій
Система формування фінансової політики установ, організаційщодо напрямів їх фінансової діяльності має такі складові: 1) управління капіталом: визначення в

Прийняття фінансових рішень.
Відповідно, функціями фінансового адміністрування установ, організацій є такі, що орієнтовані на визначення відповідності положенням,нормам та нормативам, встановленим діючими зако

Прийняття фінансових рішень.
Відповідно, функціями фінансового адміністрування установ, організацій є такі, що орієнтовані на визначення відповідності положенням,нормам та нормативам, встановленим діючими зако

Механізм фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій
Механізм фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій — цілісна, взаємопов'язана та взаємодіюча система рівнів, систем забезпечення, методів, важелів та інструме

Принципи фінансового адміністрування та менеджменту установ, організацій
Ефективне фінансове адміністрування та менеджмент визначається низкою принципів, які тісно пов'язані з цілями і завданнями діяльності підприємства. Так, до основних принципів фінансового ме

ФІНАНСОВЕ АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТ У КОМЕРЦІЙНОМУ БАНКУ
У світовій практиці існують різноманітні універсальні принципи, методи, а також практичні посібники з фінансового менеджменту. Але механічне копіювання та використання закордонних моделей в умовах

ФІНАНСОВЕ АДМІНІСТРУВАННЯ ТА МЕНЕДЖМЕНТ НА ПІДПРИЄМСТВІ
  Фінансове управління підприємством має дві взаємопов'язані сфери: 1. поточну діяльність, пов'язану з використанням поточних активів; 2. інвестиції

Класифікація джерел фінансування некомерційних організацій
Некомерційні організації відрізняються високою диверсифікованістю джерел фінансування. Некомерційні цілі господарювання вимагають від них не тільки залучення зовнішніх джерел фінансування з боку де

Власні джерела фінансування некомерційних організацій
Третя група джерел фінансування некомерційних організацій поєднує доходи від власної діяльності. До таких можуть відноситися як основні (виставочна, освітня, концертна діяльність і т.д.), та

Аналіз фінансування НПО в Україні
При підготовці матеріалу використано джерело [7]. В Україні провідний рядок фінансування впевнено займають гранти від благодійницьких і донорських організацій. Інші джерела фінансув

Джерела фінансування неприбуткових організацій в США
При підготовці матеріалу використано джерело [3]. Розвиток третього сектору в США має багаторічні традиції та досвід. Тому вважаємо за доцільне розглянути особливості розвитку і фін

Державні джерела фінансування некомерційних організацій
У 1999 р. державні кошти в некомерційній сфері оцінювалися в 1,3 млрд. доларів, що становить 8,1% від загальних фінансових надходжень некомерційних організацій. Однак наведені результати не врахову

Власні джерела фінансування некомерційних організацій
Доходи від власної діяльності у цілому відіграють важливу роль у бюджеті некомерційних організацій, але рівні окремої некомерційної організації подібні доходи не перевищують 30%. Широкого

Фандрейзингове планування і практичний фандрейзинг некомерційних організацій
У наш час в українській некомерційній сфері великої популярності набуває стратегія фандрейзингу. Фандрейзинг являє собою методику пошуку джерел фінансування, тобто поєднує діяльніс

Одержання коштів з фондів
Участь у конкурсах на одержання гранту має свою специфіку. Вибирайте той фонд, напрямкам фінансування й умовам якого максимально відповідає і ваша організація, і проект, що подається на конкурс. Зв

Типові причини відмови у фінансуванні
Причини відмови у фінансуванні поділяються на дві групи: причини організаційного характеру і причини, пов'язані з якістю наданої заявки. До причин організаційного характеру віднося

Список літератури
Закону України “Про благодійництво та благодійну діяльність” // www.rada.gov.ua Проект Закону України “Про непідприємницькі організації” // www.rada.gov.ua Шекова Е.Л. Эконо

Правове забезпечення фінансового адміністрування та менеджменту установ та організацій
Процес фінансового управління базується на використанні механізмів фінансового адміністрування та менеджменту, складовою яких є правове і нормативне забезпечення управлінських рішень. Через

Для початку порівняємо корпоративні та пайові інвестиційні фонди
Характеристика Корпоративний інвестиційний фонд Пайовий інвестиційний фонд Організаційно-правова форма Є юри

Акції фонду «ОТП Динамічний»розміщуються шляхом прилюдної пропозиції.
Інвесторами фонду можуть бути фізичні та юридичні особи. Термін діяльності інвестиційного фонду – 5 років. Загальна сума емісії акцій – 50 000 000 грн. Н

Доступність для всіх
Фонд «ОТП Класичний» не є окремою юридичною особою, а це означає, що інвестувати в нього свої тимчасово вільні кошти можуть як фізичні так і юридичні особи. У той же час, сертифікати фонду можуть п

Структура укладених угод на біржах за видами товарів
(млн грн.)   I квартал 2010р. II квартал 2010р. Усього 18988,5 70528,5

Умови лістингу цінних паперів на біржі
До торгівлі на УФБ за категорією лістингових цінних паперів можуть бути допущені цінні папери, які відповідають наступним умовам (не стосується державних цінних паперів, емісія яких згідно з законо

Творчі спілки України
№ п/п Назва об"єднання Дата і номер реєстрації як громадської організації Дата і номер реєстрації як творчої спілки

Дані Державного комітету у справах націнальностей та релігій
Інституції     Церкви та конфесії Релігійні громади, центри, управління Монастирі, місії, братства,

Поняття системи організаційного забезпечення фінансового адміністрування та менеджменту установ та організацій
Система організаційного забезпечення фінансового адміністрування і менеджменту – це сукупність взаємопов’язаних внутрішніх структурних служб і підрозділів установ і організа

У багатьох аспектах щодо створення та організації діяльності об’єднань громадян та інших громадських організацій витримуються єдині підходи.
1. Ці організації, незалежно від організаційних форм (організація, партія, громада, спілка, фонд, місія та ін.), завжди є статутними юридичними особами. 2. Залежно від інституту засновникі

Характеристика та вимоги до інформаційної системи фінансового адміністрування та менеджменту установ та організацій.
Інформаційна система фінансового адміністрування та менеджментупредставляє собою процес безперервного цілеспрямованого підбору відповідних інформаційних показників, необхідних для

Приклад
Страхова компанія отримала довгостроковий банківський кредит під 28% річних. Визначити вартість залученого капітану, якщо: а) СК сплачує податок з доходів від страхової діяльност

Приклад
Страхова компанія випустила в обіг прості акції з фіксованим темпом приросту дивідендів 5% в рік. Поточна ціна акції становить 60 грн., очікуваний розмір дивіденду на найближчий період – 10 грн.

ОЦІНКА ВАРТОСТІ КАПІТАЛУ СТРАХОВИКА
Український страховий ринок останнім часом став досить привабливим для світових операторів страхового бізнесу. Іноземні страховики активно проводять операції з купівлі українських страхових компані

Залучений капітал складається із залучених і позичених фінансових ресурсів, та ресурсів, які тимчасово перебувають у розпорядженні страховика.
  Залучені ресурси відображаються у другому розділі пасиву балансу страховика «Забезпечення наступних витрат і платежів» і представлені статтями: страхові резерви, за

УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ БАНКУ
Головна мета процесу управління банківським капіталом полягає в залученні та підтримці достатнього обсягу капіталу для розширення діяльності й створення захисту від ризиків. Величи

КАПІТАЛ БАНКУ ТА МЕТОДИ ЙОГО ОЦІНЮВАННЯ
Джерела формування банківських ресурсів відображуються у правій частині балансового звіту і називаються пасивами банку. За своїм походженням пасиви не однорідні і складаються з капіталу та зобов'яз

МЕТОД РИНКОВОЇ ВАРТОСТІ
Цей метод полягає в тому, що активи та зобов'язання банку оцінюють за ринковою вартістю, виходячи з якої розраховують і капітал банку за формулою (2.2). Такий метод оцінювання банк

МЕТОДИ ВИЗНАЧЕННЯ ДОСТАТНОСТІ БАНКІВСЬКОГО КАПІТАЛУ
Питання про рівень достатності капіталу, який забезпечив би довіру до банку з боку вкладників, інвесторів, кредиторів та органів нагляду, є найсуперечливішим у теорії банківської справи. В економіч

МЕТОД ПОРІВНЯЛЬНОГО АНАЛІЗУ ПОКАЗНИКІВ
За цим методом для оцінювання адекватності капіталу використовуються розглянуті далі показники. 1) Відношення сукупного капіталу до сукупних активів банку. 2) В

МЕТОД ЕКСПЕРТНИХ ОЦІНОК
Метод експертних оцінок адекватності капіталу базується на використанні висновків експертів про якість управління банком, рівень прибутковості та ліквідності, динаміку депозитної бази, структуру ба

МЕТОД ЕКСПЕРТНИХ ОЦІНОК
Метод експертних оцінок адекватності капіталу базується на використанні висновків експертів про якість управління банком, рівень прибутковості та ліквідності, динаміку депозитної бази, структуру ба

МЕТОД ЕКСПЕРТНИХ ОЦІНОК
Метод експертних оцінок адекватності капіталу базується на використанні висновків експертів про якість управління банком, рівень прибутковості та ліквідності, динаміку депозитної бази, структуру ба

Управління капіталом на прикладі АГРОПРОМБАНКУ.
Банківська політика управління капіталом являє собою сукупність дій, що направлені на досягнення компромісу між ризикованістю та доходністю операцій банку, а також пов’язаних із ви

Процеси управління капіталом охоплюють планово-нормативну, інформаційно-аналітичну та контрольну підсистеми.
· Планово-нормативна система спрямована на вирішення завдань вибору найбільш раціональних джерел поповнення власного капіталу з урахуванням невизначеностей факторів зовнішнього середовища.

УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ ОТП Банку
  Група управляє своїм капіталом шляхом максимального збільшення прибутків зацікавлених сторін через оптимізацію балансу боргових та дольових інструментів. Група здійснює мон

ПРИНЦИПИ ФОРМУВАННЯ КАПІТАЛУ, ВИЗНАЧЕННЯ ЙОГО СТРУКТУРИ ТА ВАРТОСТІ В ІНСТИТУТАХ СПІЛЬНОГО ІНВЕСТУВАННЯ
(корпоративних та пайових інвестиційних фондах) Корпоративний інвестиційний фонд - це ІСІ, який створюється у формі відкритого акціонерного това

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛОМ ОБ’ЄДНАНЬ ГРОМАДЯН.
Фінансова діяльність об’єднань громадян і громадських організацій, діяльність яких регулюється окремим законодавством, теж організовується на принципах кошторисного фінансування, але їх фінансове з

АКТИВИ УСТАНОВ І ОРГАНІЗАЦІЙ ТА УПРАВЛІННЯ НИМИ
Активи установ, організацій — це майнові об’єкти — ресурси — матеріальні або нематеріальні ресурси вартості, які отримані в результаті попередніх господарських процесів та мають властивість приноси

Характеристика загальних основ управління активами установ, організацій.
Для здійснення господарської діяльності кожне підприємство повинно мати у своєму розпорядженні визначене майно, що належить йому на правах власності або володіння. Все майно, яким володіє підприємс

Форма функціонування активів.
За цією ознакою виділяють такі види активів: а) матеріальні активи характеризують активи підприємства, що мають речову (матеріальну) форму. До складу матеріальних активів підп

Форма функціонування активів.
За цією ознакою виділяють такі види активів: а) матеріальні активи характеризують активи підприємства, що мають речову (матеріальну) форму. До складу матеріальних активів підп

Переваги та недоліки лізингових операцій
Переваги лізингу Недоліки лізингу · можливість розширення обсягів діяльності без суттєвого збільшення обсягів фінансування · суттєва

Джерела формування активів фінансових установ та способи забезпечення їх оптимальної структури
  ТОВАРИСТВО З ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УКРФІНСТРАХ» Актив Код рядка На початок зв

УПРАВЛІННЯ КРЕДИТНИМ РИЗИКОМ БАНКУ НА ПРАКТИЦІ.
Під кредитним ризиком Банк має на увазі існуючий або потенційний ризик для прибутку і капіталу Банку, який виникає внаслідок невиконання позичальниками Банку своїх зобов'язань виконати умови кредит

Інформація про органи управління емітента
Згідно статуту органами управління емітента є: загальні збори акціонерів, Біржова рада (наглядова рада), Правління, Ревізійна комісія. Біржова рада- 11 юридичних

Загальний висновок аудитора
Аудиторська перевірка фінансової звітності ВАТ «Українська біржа» здійснювалась незалежним аудитором ТОВ «БЕЙКЕР ТІЛЛІ УКРАЇНА» Почкуном Олександром Васильовичем (сертифікат аудито

На практиці використовують три підходи до фінансування активів підприємства: консервативний, поміркований, агресивний .
При поміркованому підході близько 50% змінної частини оборотних активів формується за рахунок короткострокових зобов’язань, решту 50% змінної частини, постійна частина оборотних активів і не

К – число днів у періоді (365 або
366, якщо рік високосний). Наприклад: 1. Річна процентна ставка – 30,0. 2. Термін кредиту – 45 днів. 3. Процентна ставка на термін кредиту – 3,6986. (Т =

ДОХОДИ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ
Якими важливими для банку не були б цілі та пріоритети, реалізовані у процесах комплексного управління активами і пасивами, банк є підприємницькою структурою, тому його головна мета — отримання дох

УПРАВЛІННЯ ДОХОДАМИ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ.
Управління доходами комерційних банків представляє - процес розробки та прийняття управлінських рішень за всіма аспектами їх формування та використання в банку і включає в себе нас

Страхові компанії (страховики) сплачують такі ж податки й обов`язкові збори, що й інші суб’єкти господарювання.
З непрямих податків страховики, як правило, сплачують податок на додану вартість. Однак це не стосується операцій, пов’язаних з основною діяльністю страхових компаній як фінансових установ(надання пос

Оподаткування доходів товарної біржі.
Податок з прибутку. Відповідно до норм Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” оподаткування прибутків біржі та її членів провадиться наступним чином.

Оподаткування доходів фондової біржі.
Податок з прибутку. Фондова біржа є суб’єктом господарювання, який хоч і займається організацією укладання угод купівлі та продажу цінних паперів та їх похідних і не має на

Доходи об’єднань громадян: специфіка формування та управління
Громадські організаціївизнають власними кошти та інше майно у випадках:– отримання коштів і майна від засновників, членів (учасників) або держав

Сутність та принципи розробки інвестиційної політики установ і організацій
  У монографії “Інвестиції” У. Шарп разом з іншими американськими вченими визначає: “У найбільш широкому розумінні термін “інвестувати” означає розстатися з грошима сьогодні з

При розробці інвестиційної політики керівникам установ і організацій необхідно враховувати правові та економічні передумови інвестування коштів.
До правових передумов інвестиційної діяльності слід віднести право інвестора самостійно обирати напрями, види та обсяги інвестиційної діяльності, на свій власний розсуд формувати систему дог

Портфель фінансових вкладень установ і організацій: принципи формування, методи оцінки та диверсифікаці
  В процесі управління фінансовими інвестиціями вирішуються наступні задачі: Ø забезпечення, надійності вкладень; Ø підвищення дохідно

УПРАВЛІННЯ КАПІТАЛЬНИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ
Капітальні інвестиції є головною формою реалізації стратегії економічного розвитку підприємства. Серед усіх напрямів інвестиційної діяльності провідне місце займають капітальні інвестиції.

Оцінка ефективності інвестиційних проектів
Метою управління капітальними інвестиціями є вибір найефективніших інвестиційних проектів і забезпечення реалізації окремих інвестиційних програм. Особлива увага приділяється вибору інвестиційних п

УПРАВЛІННЯ ДЖЕРЕЛАМИ ФІНАНСУВАННЯ КАПІТАЛЬНИХ ІНВЕСТИЦІЙ
Можливості залучення повного обсягу необхідних для реалізації інвестиційних проектів підприємства фінансових коштів є однією з головних передумов прийняття відповідних рішень. Фінансування

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ
Фінансові інвестиції є активною формою ефективного використання тимчасово вільного капіталу. До традиційних активів відносяться акції і облігації. Саме вони є основними інструмента

Методи оцінки ефективності фінансових інвестицій
Оцінку фінансових інвестицій здійснюють аналогічно капітальним, шляхом зіставлення обсягу інвестиційних витрат, з одного боку, із сумою грошового потоку від здійснення такого інвестування, з іншого

УПРАВЛІННЯ ФОРМУВАННЯМ ПОРТФЕЛЯ ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ
Основна мета формування інвестиційного портфеля полягає у забезпеченні реалізації найдохідніших фінансових інвестицій. До основних типів фінансових портфелів відносяться: портфель доходу, портфель

Цілі та завдання фінансового планування та прогнозування установ та організацій
Сучасна система управління фінансами установ і організацій базується ца прогнозуванні і плануванні всіх фінансових потоків, які опосередковують як операційну, так і інвестиційну та

Серед методів фінансового планування найбільш широко використовуються аналітичний метод та метод прямих розрахунків.
Суть аналітичного методу полягає у плануванні від досягнутого рівня у попередньому періоді, з врахуванням впливу на виробничу діяльність внутрішніх чинників та зовнішнього середови

Система фінансових планів фінансових установ
До найбільш поширених видів планів фінансових установ можна віднести: баланс доходів і витрат; плановий баланс; прогноз (план) фінансових результатів; план грошових потоків; план щодо формування вл

Сутність та особливості бюджетування об’єднань громадян
Бюджетування - це процес планування діяльності установи і організації, його структурних підрозділів методом розробки системи взаємопов'язаних бюджетів та встановлення всіх в

ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ В БАНКУ
Фінансове планування спрямовується на перетворення стратегічних цілей та завдань банку в конкретні (абсолютні й відносні) значення результативних фінансових показників діяльності банківської устано

ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ У СТРАХОВІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ
  Як і будь-якій підприємницькій діяльності, страхуванню властиве фінансове планування. По своєму змісту план страхової компанії виражає собою баланс доходів і витрат.

Класифікація звітності та її користувачі
З метою впорядкування складання звітності її класифікують за такими найбільш поширеними ознаками: змістом і джерелами формування, терміном подання, ступенем узагальнення, обсягом, періодичністю под

Порядок складання, подання й оприлюднення фінансової звітності
Підприємство складає квартальну та річну фінансову звітність, яку подає користувачам відповідно до чинного законодавства. Найбільшим за обсягом й інформативністю є річний звіт у складі:

Форми фінансової звітності
Фінансова звітність підприємства включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів. Для суб'єктів малого підприємництва і

Звіт про фінансові результати
Звіт про фінансові результати — це звіт про доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства. Зміст і форма звіту про фінансові результати, а також загальні вимоги до розкрит

Звіт про рух грошових коштів
Звіт про рух грошових коштів складається відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 4 "Звіт про рух грошових коштів", затвердженого наказом Міністерства фінансів Укр

Звіт про власний капітал
Звіт про власний капітал — звіт, який відображає зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду. Зміст і форма звіту про власний капітал, а також загальні вимоги щ

Примітки до фінансової звітності
Примітки до фінансової звітності — сукупність показників і пояснень, яка забезпечує деталізацію й обґрунтованість статей фінансових звітів, а також інша інформація, розкриття якої передбачено відпо

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги