рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Необхідність грошей

Необхідність грошей - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ Курс "гроші Та Кредит" Пов¢язаний Із Вивченням Інших Економіч­...

Курс "Гроші та кредит" пов¢язаний із вивченням інших економіч­них курсів, таких, як "Економічна теорія", "Макроекономіка", "Бухгалтерський облік", "Еко­номіка підприємств". Знання цих курсів та сформовані у про­цесі їх вивченні навички дають студентові змогу оволодіти знаннями теорії грошей, специфіки функціонування елементів грошово-кредитної системи України, теоретичних положень сутності фінансових відносин та їх функціонування в умовах ринку, сформувати вміння і навички прак­тичних розрахунків, які необхідні в роботі економіста, тобто сприяють формуванню уявлення про:

1) сутність економічних категорій "гроші", "кредит", "фінан­си", "при­бу­ток", "собівартість", "ціна";

2) специфіку вияву суті грошей у різних економічних системах;

3) специфічний характер вартості грошей;

4) функції грошей та їх еволюцію;

5) теорії грошей та їх основні постулати;

6) поняття грошового обігу як процесу руху грошей;

7) закон кількості грошей, необхідних для обігу, його суть, вимоги та наслідок порушення вимог;

8) суть грошового ринку, його економічну структуру;

9) елементи грошової системи та основні теми;

10) державне регулювання грошової сфери як головне призначення грошової системи;

11) інфляцію: її суть, форми вияву, причини та наслідки;

12) грошові реформи: їх поняття, цілі та види;

13) суть кредиту, форми та види кредиту;

14) становлення та розвиток банківської системи України;

15) валютний ринок: його суть та основи функціонування;

16) валютні ринки, поняття й види;

17) валютний курс, порядок встановлення й методологію обчис­лення валютного курсу національної грошової одиниці України;

18) сутність і значення грошових розрахунків у діяльності підпри­ємств, принципи їх розрахунків;

19) форми кредитів, які використовуються в господарсь­кій діяль­ності підприємств.

Засвоєння курсу "Гроші та кредит" має забезпечити фор­муван­ня у майбутнього фахівця таких фундаментальних уміння і навичок:

аналізувати та оцінювати сучасний стан грошової систе­ми суспіль­ства;

аналізувати сучасний стан безготівкового та готівково-грошового обігу;

формулювати умови та розробити методи проведен­ня грошової реформи;

аналізувати причину бюджетного дефіциту та можливі джерела його покриття;

формування фінансового плану підприємства та про­ведення аналі­зу його виконання;

складання необхідної документації для одержання креди­ту;

проведення аналізу платоспроможності та кредито­спроможності підприємства на основі розрахунку відповідних показників.

Гроші – одне з найдавніших явищ у житті суспільства, яке відіграє найважливішу роль у господарській діяльності людини. Вони завжди при­вертали до себе пильну увагу вчених. Уже в працях Платона й Аристо­теля є цікаві висловлення про гроші. Згадується про них у літописах періо­ду Київської Русі. Однак систематичне дослідження гро­шей і фор­му­вання наукових теорій про них почалися з розвитком капі­та­лізму. Вивчення грошей значною мірою визначило формування еконо­мічної категорії як науки.

Класична політекономія Заходу, по суті, виросла з дослідження функціональних проблем грошей, що були поставлені в працях А. Сміта і Д. Рікардо. Наукові розробки цих учених стали також джерелом теорії грошей К. Маркса, що посідає важливе місце в марксистській економічній науці. Багато уваги проблемам грошей приділяється в працях відомих економістів Заходу ХІХ – ХХ ст. – Дж. С. Милля, У. Джевансона, Л. Валь­раса, А. Маршалла, Дж. Кейнса, П. Самуельсона, Д. Патінкіна, М. Фрід­мена та ін.

Існує дві концепції походження грошей: раціоналістична (Аристо­тель, Самуельсон) і еволюційна (Сміт, Рікардо, Маркс).

Раціоналістична концепція пояснює походження грошей угодами між людьми, які переконалися в тому, що для переміщення вартості у міновому обігу необхідні спеціальні інструменти.

Уперше цю концепцію висунув Аристотель. У роботі "Никомахова етика", він пише: "Усе, що бере участь в обміні, повинне бути якимось чином порівняне. Для здійснення обміну повинна існувати якась одиниця (виміру), причому заснована на умовності".

У наступні історичні епохи раціоналістична концепція походження грошей законодавчо була закріплена в нормах античного й середньовічного права. Карбування здійснювалося на честь приходу до влади коронованої особи римським правом, а вартість грошей диктував імператор. Ідея про гроші, як витвір домовленості, переважала аж до кінця XVIII ст., коли вагомі досягнення археологічної науки розвінчали її постулати. Водночас суб¢єктивно-психологічний підхід до тлумачення походження грошей з позицій раціоналістичної концепції має місце у деяких працях і сучасних економістів. Зокрема, у підручнику П. Самуельсона "Економіка" стверджується, що гроші є штучною соціальною умовністю. Дж. Гелбрейт гроші розглядає як наслідок угоди між людьми про закріплення грошової функції за коштовними металами.

Еволюційна концепція стверджує,щогроші з¢явилися незалежно від волі людей у результаті тривалого розвитку обміну, коли з величез­ного товарного світу виділився особливий товар, що виконував роль грошей.

З розвитком форми грошей змінювалися механізм визначення носіїв грошових функцій і роль держави в цьому механізмі.

Існують наступні форми вартості:

1. Проста, або випадкова, форма вартості відповідала ранній стадії обміну між громадами, коли товар мав випадковий характер: один товар виражав свою вартість в іншому, конфронтуючому товарі:

Т1ÛТ2; Т2ÛТ3; Тх ÛТу

Наприклад, власник шкір овець хотів поміняти на них зерно, але влас­нику зерна потрібна була сокира. Тобто потреби їх не збігалися, і вони обидва ні з чим поверталися з базару. Обмін відбувається в тому випад­ку, коли потреби збігаються.

Т1 – перебуває у активній відносній формі вартості, є носієм споживної вартості і виражає свою вартість у товарі Т2. Т2 - перебуває у пасивній еквівалентній формі вартості, головне завдання якої – відобразити вартість товару Т1.

Еквівалентна форма вартості має особливості:

споживча вартість товару – еквівалентна в обміні стає матеріалом виразу вартості обмінюваної на нього іншої споживної вартості;

конкретна праця, затрачена на виготовлення товару-еквівалента, виступає формою вияву абстрактної праці;

приватна праця, що втілена у товарі-еквіваленті, виступає формою виразу її протилежності – суспільної праці.

2. Повна, або розгорнута, форма вартості пов¢язана з розвитком обміну, викликаного першим великим суспільним поділом суспільної праці - виділенням скотарських і землеробських племен. У зв¢язку з цим в обмін включаються численні предмети суспільної праці, а кожен товар, що має відносну форму вартості, протистоїть безлічі товарів-еквіва­лентів. Серед них виділяється один товар, який можна обміняти на будь-який інший товар.

Наприклад, продуктом Т1 є сіль. Якщо вона виявиться в місці обміну, то власник овечих шкір відразу обміняє її на сіль, за яку потім виміняє необхідне йому зерно пря­мо чи опосередковано: спочатку - сокиру, а за неї зерно.

3. Загальна форма вартості. Подальший розвиток товарного виробництва й обміну приводить до виділення з товарного світу окремих товарів, що відіграють на місцевих ринках роль головних предметів обміну.

Особливість цієї форми вартості полягає в тому, що роль загаль­ного еквівалента не закріпилася ще ні за жодним товаром і в різний час її по черзі виконували різні товари.

Один товар, який систематично обмінюється на інший, стає загальним еквівалентом. До нього прирів­нюються інші товари.

 

4. Грошова форма вартості характеризується виділенням у резуль­таті подальшого обміну одного товару як загального еквівалента.

 

Товар Т1 у загальній формі набув властивостей, харак­терних для грошової одиниці.

 

 

З появою грошей завершився процес розвитку форм вартості. Гроші надали можливість вимірювати вартість усіх інших товарів, а продукти приватної праці виробників через них дістали суспільне визначення. Товарний світ поділився на товари, що перебувають у відносній формі вартості, і гроші як загальний еквівалент. При цьому золото як грошовий матеріал завжди перебувало у еквівалентній формі вартості, затрачена на його видобування конкретна праця була безпосереднім втіленням абстрактної загальнолюдської праці, а затрачена на його виробництво приватна праця – безпосереднім втіленням суспільної праці.

Переломним моментом у розвитку форм грошей стала демонетизація золота, внаслідок якої закінчилася епоха повноцінних грошей і розпочалася епоха неповноцінних грошей. На сьогодні неповноцінні гроші повністю взяли на себе й успішно виконують такі функції: засіб платежу; засіб обігу; міри вартості.

Отже, гроші, що виникли в результаті розв¢язання суперечностей товару, є не технічним засобом обігу, а відображенням глибоких суспіль­них відносин.

 


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Колодізєв О М... Яременко О Р...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Необхідність грошей

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
1.1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит" Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення,

Ліквідний актив
  Подібний погляд на гроші лежить в основі особливого підходу до теорії грошей, а саме портфельного підходу. Він є основою всієї сучасної грошової теорії. У капіталістичному суспільст

Форми грошей та їх еволюція
  У процесі своєї еволюції гроші мали вигляд: повноцінних (товарні і металеві);неповноцінних – паперові і кредитні.

Поняття про функції грошей та їх еволюція
Гроші виконують п¢ять функцій: міри вартості; засобу обігу; засобу утво­­рення скарбів, накопичень і заощаджень; засобу платежу; світових грошей. Функція міри вартості

Поняття грошового обігу як процесу руху грошей
  Грошовий обіг – це процес безперервного руху грошових знаків у готівковій і безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а та­кож товарні платежі і розра

Основні сфери грошового обігу
Структура грошового обігу включає: безготівковий і готівково-гро­шо­вий обіг. Безготівковий обіг – сума платежів за певний період часу, які здійснюються без використання г

Поняття грошового потоку та критерії класифікації цих потоків
Грошовий потік – це регульоване надходження коштів. Система грошового обігу складається з ряду окремих підсистем, що виділяються за певними критеріями. Критерієм для виділ

Стадії створення грошової маси
  1 стадія 2 стадія Національний банк збільшує свої активи шляхом надання кредитів урядові, комер­ційним банкам, закордо

Темпи зростання грошової маси з січня по грудень 2003 року
  Темпи зростання грошової маси у січні – грудні 2003р. Агрегати грошової маси 01. 01 01. 02 0

Закон кількості грошей, необхідних для обслуговування маси товарів, його сутність, вимоги та наслідки порушень його об¢єктивності
Грошовий обіг– це рух грошей у процесі товарного обігу, надання послуг, погашення боргових зобов¢язань. У зв¢язку з цим виникає за

Суть грошового ринку
Грошовий ринок – це особливий сектор ринку, на якому здій­сню­ється купівля і продаж грошей, формується попит, пропозиція і ціна на цей товар. Суб¢єктами його є юридичні і фіз

Інституційна модель грошового ринку
Інституційна модель грошового ринку відображає взаємозв¢язки між суб¢єктами грошового ринку, що реалізуються через потоки грошей та інструментів (рис. 3.2).

Попит на гроші
Попит на гроші – одне з ключових і найскладніших явищ ринку грошей. В Україні тільки формується цей ринок, вивчається попит на гроші, опановуються нові методи реалізації грошово-кр

Пропозиція грошей
Суть пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб¢єкти в якийсь момент можуть мати у своєму розпорядженні певний запас гро­шей, який вони можуть за кращих умов пустити в обіг.

Суть грошової системи, її призначення та місце в еконо­мічній системі країни
Грошова система держави – це форма грошового обігу, яка сфор­мована історично і закріплена національними законами. Вона з¢явилась в ХVІ – ХVІІ ст. з виникненням і становленням

Основні типи грошових систем, їх еволюція
Грошові системи можна класифікувати за кількома критеріями. В істо­ричному плані важливе значення має класифікація грошових систем за характером їх функціонування. За цим критерієм розрізняють само

Національний банк України як орган державного регулю­­вання грошової системи країни
Національна грошова система України – це встановлена держав­на форма організації грошового обігу в країні, що регламентується загальнодер­жавними законами. Історія Націона

Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки
Інфляція– це знецінювання грошей, падіння їх купівельної спро­можності, викликане підвищенням цін, товарним дефіцитом і зниженням якості товарів і послуг. Залежно від причин, що ви

Грошові реформи: поняття, цілі та види
Одним з інструментів грошової політики є грошові реформи. Гро­шо­ві реформи розглядають: 1) у вузькому розумінні – мова йде про проведення заходів із заміни існуючої грошової одиниці і від

Поняття валюти
Валюта– це вартість, грошова одиниця, що використовується як світові гроші, або як міжнародна одиниця, засіб обігу і платежу. Поняття валюти включає готівкові і депозитні

Валютний курс та конвертованість валют
Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни при угодах купівлі-продажу. Така ціна може встановлюватися, виходячи зі с

Валютний ринок: суть та основи функціонування
Валютний ринок – це сфера економічних відносин, що виявля­ється при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, а також операцій з інвестування валютного

Валютні системи: поняття, структура, призначення
Валютна система – це організаційно-правова форма реалізації валютних відносин у межах певного економічного приросту. Валютна система поділяється на три види. 1

Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм
Класична кількісна теорія сформувалася в XVI – XVII ст. і стала осно­вою розвитку монетариської теорії. Кількісна теорія грошей – один із на­пря­мів у західній економічній думці, що пов¢язує р

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Засновниками цієї концепції є економісти А. Пігу, Д. Робертсон і Д. Патінкін. Якщо в трансанкційному варіанті І. Фішера гроші виступають тільки у функціях засобу обігу і засобу платежу, то

Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей
Дж. Кейнс сформував теорію макроекономічного аналізу, у якій основ­ними концепціями і категоріями є: місткість ринку; принцип ефективного попиту (концепція мультиплікатора); загальна теорія зайнято

Сучасний монетаризм як альтернативний напрямок кіль­кіс­ної теорії.
Монетаристи – прихильники теорії, відповідно до якої кількість грошей у обігу визначає рівень цін і економічну активність у коротко­строковому проміжку економічного розвитку

Теорія кредиту
Існує дві теорії кредиту: 1. Натуралістична. Представники цієї теорії розглядають кредит як форму руху продуктивного капіталу, використання відносн

Суть кредиту
В умовах ринкової економіки кредит набуває суспільного характеру. Необхідність кредиту тісно пов¢язана з особливостями кругообігу індиві­ду­ального капіталу. Кредит у ринковій економі

Сутність, призначення та види фінансового посередництва
Фінансове посередництво–це специфічний вид діяльності нагро­шовому ринку, що полягає в акумуляції його суб¢єктами в обмін на свої зобов¢язання вільних грошових капіталів

Банки як суб’єкти фінансового посередництва
Серед фінансових посередників ключове місце посідають банки, тому що: на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капі­та­лів на грошовому ринку, ніж на будь-який інший вид

Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції
Банк – це фінансова організація, установа, функціями якої є креди­тування суб¢єктів господарської діяльності і громадян за рахунок залу­чен­ня коштів підприємств, організацій,

Контроль та аудит у Центральному банку
Контрольє головним інструментом підвищення ефективності управ­ління Центральним банком. Класифікувати контроль можна за кіль­кома принципами: за суб¢єктами, часом проведення,

Комерційні банки: походження, види, правові основи орга­нізації
Початок банківської діяльності відноситься до часів Древнього Вавилону, коли храми приймали внески на заощадження і видавали позики під відсотки, беручи в клієнтів письмові зобов¢язання, або п

Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика
Усі комерційні банки, незалежно від форми власності, величини капіталу і спеціалізації, виконуютьтакіоперації, як: депозитні операції; розрахунко

Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення
Міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації – це уста­нови, які створені на базі багатосторонніх угод між державами. Їх мета – сприяти розвитку зовнішньої торгівлі і між

Регіональні валютно-кредитні установи
Регіональнівалютно-фінансові організації в рамках Західної Євро­пи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні ко­лишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово, відповідно до п

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
  Основна Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. Під­руч­ник. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Тов. "Знання", КО

Додаткова
  Алисов Е. А. Правове регулювання валютних відносин в Украї­ні. – Харків: Фірма "Консул", 1998. – 144 с. Гальчинський А. Теорія грошей: Навч. посібник. – К.: Основ

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги