Реферат Курсовая Конспект
Необхідність грошей - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ Курс "гроші Та Кредит" Пов¢язаний Із Вивченням Інших Економіч...
|
Курс "Гроші та кредит" пов¢язаний із вивченням інших економічних курсів, таких, як "Економічна теорія", "Макроекономіка", "Бухгалтерський облік", "Економіка підприємств". Знання цих курсів та сформовані у процесі їх вивченні навички дають студентові змогу оволодіти знаннями теорії грошей, специфіки функціонування елементів грошово-кредитної системи України, теоретичних положень сутності фінансових відносин та їх функціонування в умовах ринку, сформувати вміння і навички практичних розрахунків, які необхідні в роботі економіста, тобто сприяють формуванню уявлення про:
1) сутність економічних категорій "гроші", "кредит", "фінанси", "прибуток", "собівартість", "ціна";
2) специфіку вияву суті грошей у різних економічних системах;
3) специфічний характер вартості грошей;
4) функції грошей та їх еволюцію;
5) теорії грошей та їх основні постулати;
6) поняття грошового обігу як процесу руху грошей;
7) закон кількості грошей, необхідних для обігу, його суть, вимоги та наслідок порушення вимог;
8) суть грошового ринку, його економічну структуру;
9) елементи грошової системи та основні теми;
10) державне регулювання грошової сфери як головне призначення грошової системи;
11) інфляцію: її суть, форми вияву, причини та наслідки;
12) грошові реформи: їх поняття, цілі та види;
13) суть кредиту, форми та види кредиту;
14) становлення та розвиток банківської системи України;
15) валютний ринок: його суть та основи функціонування;
16) валютні ринки, поняття й види;
17) валютний курс, порядок встановлення й методологію обчислення валютного курсу національної грошової одиниці України;
18) сутність і значення грошових розрахунків у діяльності підприємств, принципи їх розрахунків;
19) форми кредитів, які використовуються в господарській діяльності підприємств.
Засвоєння курсу "Гроші та кредит" має забезпечити формування у майбутнього фахівця таких фундаментальних уміння і навичок:
аналізувати та оцінювати сучасний стан грошової системи суспільства;
аналізувати сучасний стан безготівкового та готівково-грошового обігу;
формулювати умови та розробити методи проведення грошової реформи;
аналізувати причину бюджетного дефіциту та можливі джерела його покриття;
формування фінансового плану підприємства та проведення аналізу його виконання;
складання необхідної документації для одержання кредиту;
проведення аналізу платоспроможності та кредитоспроможності підприємства на основі розрахунку відповідних показників.
Гроші – одне з найдавніших явищ у житті суспільства, яке відіграє найважливішу роль у господарській діяльності людини. Вони завжди привертали до себе пильну увагу вчених. Уже в працях Платона й Аристотеля є цікаві висловлення про гроші. Згадується про них у літописах періоду Київської Русі. Однак систематичне дослідження грошей і формування наукових теорій про них почалися з розвитком капіталізму. Вивчення грошей значною мірою визначило формування економічної категорії як науки.
Класична політекономія Заходу, по суті, виросла з дослідження функціональних проблем грошей, що були поставлені в працях А. Сміта і Д. Рікардо. Наукові розробки цих учених стали також джерелом теорії грошей К. Маркса, що посідає важливе місце в марксистській економічній науці. Багато уваги проблемам грошей приділяється в працях відомих економістів Заходу ХІХ – ХХ ст. – Дж. С. Милля, У. Джевансона, Л. Вальраса, А. Маршалла, Дж. Кейнса, П. Самуельсона, Д. Патінкіна, М. Фрідмена та ін.
Існує дві концепції походження грошей: раціоналістична (Аристотель, Самуельсон) і еволюційна (Сміт, Рікардо, Маркс).
Раціоналістична концепція пояснює походження грошей угодами між людьми, які переконалися в тому, що для переміщення вартості у міновому обігу необхідні спеціальні інструменти.
Уперше цю концепцію висунув Аристотель. У роботі "Никомахова етика", він пише: "Усе, що бере участь в обміні, повинне бути якимось чином порівняне. Для здійснення обміну повинна існувати якась одиниця (виміру), причому заснована на умовності".
У наступні історичні епохи раціоналістична концепція походження грошей законодавчо була закріплена в нормах античного й середньовічного права. Карбування здійснювалося на честь приходу до влади коронованої особи римським правом, а вартість грошей диктував імператор. Ідея про гроші, як витвір домовленості, переважала аж до кінця XVIII ст., коли вагомі досягнення археологічної науки розвінчали її постулати. Водночас суб¢єктивно-психологічний підхід до тлумачення походження грошей з позицій раціоналістичної концепції має місце у деяких працях і сучасних економістів. Зокрема, у підручнику П. Самуельсона "Економіка" стверджується, що гроші є штучною соціальною умовністю. Дж. Гелбрейт гроші розглядає як наслідок угоди між людьми про закріплення грошової функції за коштовними металами.
Еволюційна концепція стверджує,щогроші з¢явилися незалежно від волі людей у результаті тривалого розвитку обміну, коли з величезного товарного світу виділився особливий товар, що виконував роль грошей.
З розвитком форми грошей змінювалися механізм визначення носіїв грошових функцій і роль держави в цьому механізмі.
Існують наступні форми вартості:
1. Проста, або випадкова, форма вартості відповідала ранній стадії обміну між громадами, коли товар мав випадковий характер: один товар виражав свою вартість в іншому, конфронтуючому товарі:
Т1ÛТ2; Т2ÛТ3; Тх ÛТу
Наприклад, власник шкір овець хотів поміняти на них зерно, але власнику зерна потрібна була сокира. Тобто потреби їх не збігалися, і вони обидва ні з чим поверталися з базару. Обмін відбувається в тому випадку, коли потреби збігаються.
Т1 – перебуває у активній відносній формі вартості, є носієм споживної вартості і виражає свою вартість у товарі Т2. Т2 - перебуває у пасивній еквівалентній формі вартості, головне завдання якої – відобразити вартість товару Т1.
Еквівалентна форма вартості має особливості:
споживча вартість товару – еквівалентна в обміні стає матеріалом виразу вартості обмінюваної на нього іншої споживної вартості;
конкретна праця, затрачена на виготовлення товару-еквівалента, виступає формою вияву абстрактної праці;
приватна праця, що втілена у товарі-еквіваленті, виступає формою виразу її протилежності – суспільної праці.
2. Повна, або розгорнута, форма вартості пов¢язана з розвитком обміну, викликаного першим великим суспільним поділом суспільної праці - виділенням скотарських і землеробських племен. У зв¢язку з цим в обмін включаються численні предмети суспільної праці, а кожен товар, що має відносну форму вартості, протистоїть безлічі товарів-еквівалентів. Серед них виділяється один товар, який можна обміняти на будь-який інший товар.
Наприклад, продуктом Т1 є сіль. Якщо вона виявиться в місці обміну, то власник овечих шкір відразу обміняє її на сіль, за яку потім виміняє необхідне йому зерно прямо чи опосередковано: спочатку - сокиру, а за неї зерно.
3. Загальна форма вартості. Подальший розвиток товарного виробництва й обміну приводить до виділення з товарного світу окремих товарів, що відіграють на місцевих ринках роль головних предметів обміну.
Особливість цієї форми вартості полягає в тому, що роль загального еквівалента не закріпилася ще ні за жодним товаром і в різний час її по черзі виконували різні товари.
Один товар, який систематично обмінюється на інший, стає загальним еквівалентом. До нього прирівнюються інші товари.
4. Грошова форма вартості характеризується виділенням у результаті подальшого обміну одного товару як загального еквівалента.
Товар Т1 у загальній формі набув властивостей, характерних для грошової одиниці.
З появою грошей завершився процес розвитку форм вартості. Гроші надали можливість вимірювати вартість усіх інших товарів, а продукти приватної праці виробників через них дістали суспільне визначення. Товарний світ поділився на товари, що перебувають у відносній формі вартості, і гроші як загальний еквівалент. При цьому золото як грошовий матеріал завжди перебувало у еквівалентній формі вартості, затрачена на його видобування конкретна праця була безпосереднім втіленням абстрактної загальнолюдської праці, а затрачена на його виробництво приватна праця – безпосереднім втіленням суспільної праці.
Переломним моментом у розвитку форм грошей стала демонетизація золота, внаслідок якої закінчилася епоха повноцінних грошей і розпочалася епоха неповноцінних грошей. На сьогодні неповноцінні гроші повністю взяли на себе й успішно виконують такі функції: засіб платежу; засіб обігу; міри вартості.
Отже, гроші, що виникли в результаті розв¢язання суперечностей товару, є не технічним засобом обігу, а відображенням глибоких суспільних відносин.
– Конец работы –
Эта тема принадлежит разделу:
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Колодізєв О М... Яременко О Р...
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Необхідність грошей
Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов