рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Форми грошей та їх еволюція

Форми грошей та їх еволюція - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ   У Процесі Своєї Еволюції Гроші Мали Вигляд: Повноцінних ...

 

У процесі своєї еволюції гроші мали вигляд: повноцінних (товарні і металеві);неповноцінних – паперові і кредитні.

Повноцінні – це гроші, номінальна вартість яких відповідає вартості благородного металу, що міститься в них. Вони виконують усі функ­ції грошей і є загальним еквівалентом.

Еволюція повноцінних грошей подана на рис. 1.2.

Рис. 1.2.Еволюція повноцінних грошей

Поява товарних грошей привела до безлічі товарів, що претен­ду­вали на роль грошей. Спочатку це були предмети першої необхідності – худоба, сіль, зерно, риба, чай, хліб тощо. Так, худоба активно вико­ристовувалася в ролі грошей у багатьох стародавніх народів – слов¢ян, індійських племен та інших кочових племен. На зміну предметам першої необхідності в ролі грошей поступово прийшли предмети розкоші та прикраси: намисто, перли, хутра та інші прикраси. Другий великий поділ праці істотно розмірив межі товарного виробництва й обміну та прискорив розвиток ринку. В обмін почали надходити не просто надлишки товарів, а товари для даної цілі. Ці товари повинні були породити нові вимоги до знарядь обміну, щоб володіли б однорідністю металу, подільністю, тривалий час зберігали свою вартість. На їх місце ринок стихійно висунув метал. Почалася тривала ера панування металевих грошей.

Металеві гроші спочатку з¢явилися як різної форми та ваги шматки металу. Для цього використовувалися звичайні метали – залізо, мідь, бронза, срібло, золото. Такі гроші мали величезні переваги перед товарними грошима. Разом з тим форма злитків обумовлювала певні незручності, які незабаром стали стримувати розвиток грошових відносин.

У кожній платіжній операції необхідно було зважувати зливки, визначати пробу і, що найгірше, ділити їх на частини. Щоб уникнути цих незручностей, зливки робили різної ваги. Найбільш відомі купці ставили на них своє тавро, яке засвідчувало вагу і пробу металу.

Однак авторитет купця як приватної особи був обмеженим, і його тавро задовольняло вузьке коло суб¢єктів ринку. З розвитком торгівлі виникла потреба таврування злитків більш відомою й авторитетною особою, і ця функція перейшла до держави. Держава стала виготовляти свої металеві гроші у формі злитків срібла або золота, а потім у формі монет. Срібло та золото почали тривалу боротьбу за "грошовий трон" у товарному світі. Змінювалася сама форма монет: квадратні, круглі, овальні, неправильної форми. Щоб запобігти підробку монет, дизайнери застосовували рельєфний малюнок та "рубцювання" країв. Вага таких монет визначала їхню вартість. Монета вважалася повноцінною, якщо лігатура не перевищувала 10% інших металів, крім золота або срібла. Тому скарбниці окремих країн не мали права отримувати прибуток від випуску монет. За цих умов грошова одиниця могла служити масштабом цін за власним ваговим виміром. Та й назви багатьох грошових одиниць окремих країн встановлювалися відповідно до ваги їх металевого вмісту. Так, приміром, фунт стерлінгів став грошовою одиницею Англії як фунт срібла. Роль загального еквівалента закріпилася за бла­городними металами – золотом і сріблом: це відбувалося завдяки таким їх фізичним якостям, як однорідність, портативність, транспортабель­ність, довговічність, одноманітність тощо.

Вважається, що однією з перших карбованих монет Київської Русі була гривня – срібний злиток вагою в півфунта. Гривня – це найстаріша шестикутна одиниця ваги, що правила й за монету. Вона поділялася в різні часи на 20 ногат, на 25 чи 50 кун, на 50 резан і приблизно на 100 векш чи вевериць. Пізніше гривня стала золотою, яка поділялася на 72 золотники у Києві, а в Новгороді на - 96 золотників. Один золотник містив 4,2 г. У книзі "Історія України" М. Грушевського розповідається про те, що за Візантійською угодою 911 р. греки забов¢язалися сплачувати князеві Олегові данину по 12 гривень, тобто по 6 фунтів срібла, на кожного члена його дружини і князів, що лишалися в Києві, Чернігові, Переяславі та інших містах.

Карбованець з¢явився у грошовому обігу княжої Русі у XIII ст. у вигляді зливка срібла. Від 1534 р. карбованець став одиницею грошової системи Росії і містив 68 г срібла.

Татаро-монгольске іго значною мірою зруйнувало політичний та економічний потенціал князівств Східної Європи у XIII столітті. Татаро-монгольське держава почала карбувати власні монети. Протягом XIII – XV ст. українські землі входили до кількох державних утворень. При Казимирі III у 1349 році Галицька Русь увійшла до складу Польщі, але як окреме автономне утворення з правом карбування власної монети. Остаточно не з¢ясовано, від якої метричної одиниці карбувалися галицькі монети, але більшість дослідників пов¢язують їх карбування з краківською гривнею. Не виключено також, що галицькі монети карбувалися згідно зі своєю лічильною галицько-руською гривнею, яка через економічні та політичні фактори не знайшла свого продовження в наступних грошово–монетних системах. Краківська гривня ділиться на 4 лічильні вярдунка (1 вярдунок = 12 грошам) і 25 лічильних шкойця ( шкойць = 2 грошам). Пізніше Польща карбувала квартники ( квартник = шкойця = гроша) та денарії ( гроша).

Рубель з¢явився в XIV ст. – срібна монета, частка гривні, або рублена гривня. Намагаючись вирішити проблеми державних фінансів за допомогою емісійного процесу, уряд царя Олексія Михайловича випустив в обіг у 1656 р. срібну рублеву монету, що важила вдвічі менше попередньої. Після цього в обігу з¢явився мідний рубель, який надзвичайно швидко витіснив навіть знецінену срібну монету.

У другій половині XIX ст. становище змінилося. Номінальна вартість монет почала відділятись від їхньої реальної вартості. В обігу з¢явилися розмінні монети, номінальна вартість яких звично перевищувала їхню вагову вартість. Емісія таких монет стала прибутковою справою. Прибуток, отриманий від різниці між номінальною вартістю випущених в обіг грошей та витратами на їх емісію, дістав назву "сеньйорат". "Сеньйорат" присвоювався скарбницями або центральними банками, що здійснювали грошову емісію. Наприклад: у Франції з однакової кількості срібла (1309 р.) карбувалося 2 ліври, а з 1720 р. – 98 ліврів; у Німеччині (1326 р.) з 234 грамів срібла карбувалося 2 марки, з 1378 р. – 4 марки, з 1506 р. – 12 марок.

В якості грошових металів золото і срібло функціонували в епоху золотого і срібного біметалізму, а наприкінці XIX ст. настала епоха золотого монометалізму.

Монета виявилася найдосконалішою формою повноцінних грошей, тобто тих, що функціонують в обігу з власною субстанціональною вартістю. Вона обслуговувала економічні відносини людей протягом майже трьох тисячоліть. За цей час монета теж розвивалась і змінювалась. І сьогодні вона широко використовується в усіх країнах, навіть у тих, які досягли великих успіхів у розвитку безготівкових розрахунків та електронізації грошового обігу.

Неповноцінні гроші – це гроші, які не мають власної субстанціональної вартості. Перехід до неповноцінних грошей відбувався поступово. Перші їх форми з¢явилися ще за часів панування металевих грошей. Тому в історії грошей був тривалий період існування змішаних форм, властивих повноцінним і неповноцінним грошам. Не маючи субстанціональної вартості, усі вони застосовуються як гроші лише тому, що в економічних контрагентів, які їх одержують як платіж, є віра в можливість використати їх для забезпечення своїх майбутніх платежів.

Неповноцінні гроші включають кредитні гроші (рис. 1.3).

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Колодізєв О М... Яременко О Р...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Форми грошей та їх еволюція

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
1.1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит" Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення,

Необхідність грошей
Курс "Гроші та кредит" пов¢язаний із вивченням інших економіч­них курсів, таких, як "Економічна теорія", "Макроекономіка", "Бухгалтерський облік", "

Ліквідний актив
  Подібний погляд на гроші лежить в основі особливого підходу до теорії грошей, а саме портфельного підходу. Він є основою всієї сучасної грошової теорії. У капіталістичному суспільст

Поняття про функції грошей та їх еволюція
Гроші виконують п¢ять функцій: міри вартості; засобу обігу; засобу утво­­рення скарбів, накопичень і заощаджень; засобу платежу; світових грошей. Функція міри вартості

Поняття грошового обігу як процесу руху грошей
  Грошовий обіг – це процес безперервного руху грошових знаків у готівковій і безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а та­кож товарні платежі і розра

Основні сфери грошового обігу
Структура грошового обігу включає: безготівковий і готівково-гро­шо­вий обіг. Безготівковий обіг – сума платежів за певний період часу, які здійснюються без використання г

Поняття грошового потоку та критерії класифікації цих потоків
Грошовий потік – це регульоване надходження коштів. Система грошового обігу складається з ряду окремих підсистем, що виділяються за певними критеріями. Критерієм для виділ

Стадії створення грошової маси
  1 стадія 2 стадія Національний банк збільшує свої активи шляхом надання кредитів урядові, комер­ційним банкам, закордо

Темпи зростання грошової маси з січня по грудень 2003 року
  Темпи зростання грошової маси у січні – грудні 2003р. Агрегати грошової маси 01. 01 01. 02 0

Закон кількості грошей, необхідних для обслуговування маси товарів, його сутність, вимоги та наслідки порушень його об¢єктивності
Грошовий обіг– це рух грошей у процесі товарного обігу, надання послуг, погашення боргових зобов¢язань. У зв¢язку з цим виникає за

Суть грошового ринку
Грошовий ринок – це особливий сектор ринку, на якому здій­сню­ється купівля і продаж грошей, формується попит, пропозиція і ціна на цей товар. Суб¢єктами його є юридичні і фіз

Інституційна модель грошового ринку
Інституційна модель грошового ринку відображає взаємозв¢язки між суб¢єктами грошового ринку, що реалізуються через потоки грошей та інструментів (рис. 3.2).

Попит на гроші
Попит на гроші – одне з ключових і найскладніших явищ ринку грошей. В Україні тільки формується цей ринок, вивчається попит на гроші, опановуються нові методи реалізації грошово-кр

Пропозиція грошей
Суть пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб¢єкти в якийсь момент можуть мати у своєму розпорядженні певний запас гро­шей, який вони можуть за кращих умов пустити в обіг.

Суть грошової системи, її призначення та місце в еконо­мічній системі країни
Грошова система держави – це форма грошового обігу, яка сфор­мована історично і закріплена національними законами. Вона з¢явилась в ХVІ – ХVІІ ст. з виникненням і становленням

Основні типи грошових систем, їх еволюція
Грошові системи можна класифікувати за кількома критеріями. В істо­ричному плані важливе значення має класифікація грошових систем за характером їх функціонування. За цим критерієм розрізняють само

Національний банк України як орган державного регулю­­вання грошової системи країни
Національна грошова система України – це встановлена держав­на форма організації грошового обігу в країні, що регламентується загальнодер­жавними законами. Історія Націона

Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки
Інфляція– це знецінювання грошей, падіння їх купівельної спро­можності, викликане підвищенням цін, товарним дефіцитом і зниженням якості товарів і послуг. Залежно від причин, що ви

Грошові реформи: поняття, цілі та види
Одним з інструментів грошової політики є грошові реформи. Гро­шо­ві реформи розглядають: 1) у вузькому розумінні – мова йде про проведення заходів із заміни існуючої грошової одиниці і від

Поняття валюти
Валюта– це вартість, грошова одиниця, що використовується як світові гроші, або як міжнародна одиниця, засіб обігу і платежу. Поняття валюти включає готівкові і депозитні

Валютний курс та конвертованість валют
Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни при угодах купівлі-продажу. Така ціна може встановлюватися, виходячи зі с

Валютний ринок: суть та основи функціонування
Валютний ринок – це сфера економічних відносин, що виявля­ється при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, а також операцій з інвестування валютного

Валютні системи: поняття, структура, призначення
Валютна система – це організаційно-правова форма реалізації валютних відносин у межах певного економічного приросту. Валютна система поділяється на три види. 1

Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм
Класична кількісна теорія сформувалася в XVI – XVII ст. і стала осно­вою розвитку монетариської теорії. Кількісна теорія грошей – один із на­пря­мів у західній економічній думці, що пов¢язує р

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Засновниками цієї концепції є економісти А. Пігу, Д. Робертсон і Д. Патінкін. Якщо в трансанкційному варіанті І. Фішера гроші виступають тільки у функціях засобу обігу і засобу платежу, то

Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей
Дж. Кейнс сформував теорію макроекономічного аналізу, у якій основ­ними концепціями і категоріями є: місткість ринку; принцип ефективного попиту (концепція мультиплікатора); загальна теорія зайнято

Сучасний монетаризм як альтернативний напрямок кіль­кіс­ної теорії.
Монетаристи – прихильники теорії, відповідно до якої кількість грошей у обігу визначає рівень цін і економічну активність у коротко­строковому проміжку економічного розвитку

Теорія кредиту
Існує дві теорії кредиту: 1. Натуралістична. Представники цієї теорії розглядають кредит як форму руху продуктивного капіталу, використання відносн

Суть кредиту
В умовах ринкової економіки кредит набуває суспільного характеру. Необхідність кредиту тісно пов¢язана з особливостями кругообігу індиві­ду­ального капіталу. Кредит у ринковій економі

Сутність, призначення та види фінансового посередництва
Фінансове посередництво–це специфічний вид діяльності нагро­шовому ринку, що полягає в акумуляції його суб¢єктами в обмін на свої зобов¢язання вільних грошових капіталів

Банки як суб’єкти фінансового посередництва
Серед фінансових посередників ключове місце посідають банки, тому що: на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капі­та­лів на грошовому ринку, ніж на будь-який інший вид

Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції
Банк – це фінансова організація, установа, функціями якої є креди­тування суб¢єктів господарської діяльності і громадян за рахунок залу­чен­ня коштів підприємств, організацій,

Контроль та аудит у Центральному банку
Контрольє головним інструментом підвищення ефективності управ­ління Центральним банком. Класифікувати контроль можна за кіль­кома принципами: за суб¢єктами, часом проведення,

Комерційні банки: походження, види, правові основи орга­нізації
Початок банківської діяльності відноситься до часів Древнього Вавилону, коли храми приймали внески на заощадження і видавали позики під відсотки, беручи в клієнтів письмові зобов¢язання, або п

Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика
Усі комерційні банки, незалежно від форми власності, величини капіталу і спеціалізації, виконуютьтакіоперації, як: депозитні операції; розрахунко

Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення
Міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації – це уста­нови, які створені на базі багатосторонніх угод між державами. Їх мета – сприяти розвитку зовнішньої торгівлі і між

Регіональні валютно-кредитні установи
Регіональнівалютно-фінансові організації в рамках Західної Євро­пи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні ко­лишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово, відповідно до п

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
  Основна Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. Під­руч­ник. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Тов. "Знання", КО

Додаткова
  Алисов Е. А. Правове регулювання валютних відносин в Украї­ні. – Харків: Фірма "Консул", 1998. – 144 с. Гальчинський А. Теорія грошей: Навч. посібник. – К.: Основ

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги