рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції

Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ Банк – Це Фінансова Організація, Установа, Функціями Якої Є ...

Банк – це фінансова організація, установа, функціями якої є креди­тування суб¢єктів господарської діяльності і громадян за рахунок залу­чен­ня коштів підприємств, організацій, установ, населення й інших кре­дит­­­них ресурсів, касове і розрахункове обслуговування народного госпо­дарства, виконання валютних та інших банківських операцій, передба­чених цим законом.

Банки є юридичними особами. Вони є економічно самостійними і цілком незалежними від виконавчих і законодавчих органів державної влади в рішеннях, пов¢язаних з їх оперативною діяльністю, а також вимог і вказівок, які не відповідають чинному законодавству. Співробітникам орга­нів державної влади і управління забороняється брати участь в орга­­нах управління банків, у тому числі суміщення посад.

Банківська система – це сукупність різних видів взаємозалежних банків і інших кредитних установ, що діють у межах єдиного фінансово-кредитного механізму.

Діюча грошово-кредитна політика в організаційному відношенні сфор­мувалася в ході кредитної реформи, що почалася у 1987 р. за Радян­ського Союзу. У серпні 1991 р. Україна стала незалежною державою й одержа­ла можливість самостійно формувати власну банківську і грошову систе­му. У березні 1991 року правовою основою функціонування банківської системи став Закон "Про банки і бан­ківську діяльність". У цьому Законі передбачене функціонування дворівневої банківської системи. Вона ство­рювалася з метою розши­рення інфраструктури ринкової економіки, поліпшення обслугову­вання підприємств і населення, наближення бан­ків­ських установ до своїх клієнтів. Банківська система України починала свою роботу в надзвичайно жорсткому економічному середовищі – в умо­вах стрімкого падіння виробництва, руйнівної гіперінфляції і повного дисбалансу економічних процесів. Це заважало формуванню банками власної ресурсної бази і капіталу, стримувало розвиток довгострокового кредитування.

Банківські ресурси – різновид, складова частина фінансових ресурсів, що включає власні і залучені кошти банків.

Власні кошти – це акціонерний і резервний капітал, а також нероз­поділений прибуток.

Залучені кошти – це внески, кошти від продажу облігацій та інших цін­них паперів.

До першого рівня належать Національний банк, що є "банком бан­ків", він же Центральний банк держави, а до другого рівня банківської системи належать комерційні банки різних видів і форм власності, а та­кож приватні.

"Банк банків" – це Центральний банк, що контролює діяльність інших банків і фінансово-кредитних інститутів, що виконують стосовно них роль банку.

За станом на 1 серпня 2000 року Національним банком України зареєстровано 196 банків (203 – на початок року), серед них - 2 державних (Ощадний і Укрексімбанк), 167 акціонерних товариств (118 відкритих і 49 закритих) і 27 товариств з обмеженою відповідаль­ністю. У їхньому числі зареєстровано 30 комерційних банків, створених за участю іноземного капіталу (15,3% від загальної кількості), серед яких - 8 банків з 100% іноземним капіталом. Частка участі іноземного капіталу в бан­ківській системі становить 14,5%. На ринку банківських послуг функ­ціонує 158 комерційних банків, з яких 151 має ліцензію Національного банку України на здійснення операцій з валютними цінностями.

За станом на 1 листопада 2001 року в Державному реєстрі банків України зареєстровано 190 банків, тобто на 5 банків менше, ніж на поча­ток року. З них зареєстровано 29 банків (15%), створених за участю іно­зем­ного капіталу (на початок року їх було 31), у тому числі 6 банків (3,2%), цілковито створених на основі іноземного капіталу (на початок року – 7). Частка іноземного капіталу в статутному капіталі банківської системи України зменшилася з 14,5% на початок року до 13,3% на 1 лис­топада 2001 року. За станом на 1 листопада 2001 року на стадії ліквідації знаходилося 37 банків (19,5%), з них 17 банків ліквідувалися за рішенням НБУ, 16 банків – за рішенням господарських судів, 4 – за рішенням збо­рів акціонерів.

Банківська система держави бере участь в економічних процесах держави в умовах загальноекономічної кризи, низьких темпів ринкових перетворень. Національний банк України прикладає всіх зусиль для реа­лі­зації основної стратегічної мети, визначеної для нього законодавством, – забезпечення стабільності національної валюти шляхом проведення ціле­спрямованої політики на макроекономічну стабілізацію і зниження темпів інфляції. Виконання монетарної політики Національного банку Украї­ни відбувається за участю комерційних банків. Національний банк України постійно здійснює контроль над грішми в економіці і зниженням темпів падіння валового внутрішнього продукту (рис. 10.1).

Рис. 10.1.Динаміка інфляції і валового внутрішнього продукту

 

Перший рік нового тисячоліття став кроком на шляху до еконо­міч­ного зростання економіки нашої держави. Це стало можливим завдяки розширенню виробництва й істотному зростанню продуктивності праці як в окремих галузях, так і в економіці України в цілому. Із січня до грудня 2000 року валовий внутрішній продукт складав 5,4%, а із січня до грудня 2001 року – збільшився на 9% (рис.10. 2).

Протягом першого кварталу 2003 року кількість банків, які мають ліцензію на здійснення банківських операцій, залишалася незмінною, з 2002 р. – 157, із них 20 – це банки з іноземним капіталом, у тому числі 7 – зі 100-відсотковим іноземним капіталом. Кількість банків, включених до Державного реєстру, збільшилася із182 до 183, банків, що перебу­вають у стадії ліквідації, – зменшилася з 24 до 23. Створено 2 нових банки. В ста­дії реорганізації перебуває 1 банк.

Про динамічний розвиток банків протягом І кварталу 2003 року свід­чать високі темпи приросту активів, обсягу залучених коштів, капіталу, що майже вдвічі перевищували темпи приросту цих же показників за від­повідний період минулого року. Так, загальні активи банків України збільшилися на 10,4% (за І квартал 2002 р. – на 5,6%) і становили 74 833,7 млн. грн., кредитний портфель – на 8,4% (за І квартал 2002 р. – на 7,4%) і дорівнював 50673,1 млн. грн. зобов¢язання – на 11,9%
(за І квартал 2002 р. – на 6,2%) і становили 60 314,9 млн. грн., Статутний капі­тал – на 7,7% (за І квартал 2002 р. – на 3,1%) і досяг 6457,4 млн. грн.

 

Рис. 10.2. Реальний валовий внутрішній продукт в Україні з початку 2000 року до листопада 2001 року (дані в % до переднього періоду)

 

Національний банк є Центральним банком держави, його емісійним центром. Національний банк проводить єдину грошову політику у сфері грошового обігу, кредиту, зміцнення грошової одиниці, організує міжбан­ків­ські розрахунки, координує діяльність банківської системи в цілому, визначає курс грошової одиниці щодо валют інших країн. Йому належить монопольне право на випуск грошей в обіг, а також випуск національних грошових знаків за рішенням Верховної Ради України.

Національний банк виконує майже всі функції, властиві Централь­ному банкові ринкової держави.

Національний банк України складає платіжний баланс і баланс між­народних інвестицій України, здійснює їх аналіз і прогнозування, а також представляє інтереси України в центральних банках інших держав, між­на­родних банках і інших кредитних установах, де співробітництво здій­снюється на рівні центральних банків.

Національний банк формує національну скарбницю країни й орга­нізовує її діяльність, зберігає резервні фонди грошових знаків, коштовних металів і золотовалютних запасів. Національний банк накопичує золото­ва­лютні резерви і здійснює операції щодо їх розміщення (у тому числі в іно­зем­них банках) самостійно або через банки, також здійснює державну полі­тику з питань захисту державних таємниць у банківській системі, бере участь у підготовці кадрів для банківської системи.

Національний банк України може направляти своїх представників для участі в роботі зборів акціонерів (учасників), засідань спостережної ради правління і ревізійної комісії іншого банку або кредитної установи з пра­вом дорадчого голосу. Банк також може вимагати здійснення обов’яз­кових аудиторських перевірок банків та інших кредитних установ, одержувати висновки незалежних аудиторських організацій про результати цих пере­вірок тощо.

Національний банк має право контролювати і вживати жорстких заходів у разі порушенні законодавства. Якщо існують порушення зако­нодавства, то Національний банк України має право вживати таких захо­дів, як:

1) підвищення норми обов¢язкових резервів;

2) стягнення з банків або інших кредитних установ штрафу у роз­мірі неправомірно отриманого доходу;

3) усунення керівництва від управління банком або іншою кредит­ною установою і призначення тимчасової адміністрації;

4) відзивання ліцензії на здійснення окремих або всіх банківських операцій;

5) застосування рішення про реорганізацію або ліквідацію банку тощо.

Національний банк України визначає для комерційних банків і кре­дит­них установ форми звітності і порядок їхнього складання, що необ­хідні для ведення грошово-кредитної і банківської статистики і здійснення валютного контролю.

Банківські операції – це операції із залучення і розміщення коштів, цінних паперів, здійснення розрахунків.

Розрізняють активні, пасивні та комісійні (посередницькі) опе­рації.

Активні операції – це розміщення й використання банком власних та залучених коштів для отримання прибутку при раціональному розподілі ризиків з окремих видів операцій і підтриманні ліквідності.

Пасивні операції – це операції, за допомогою яких банки фор­мують фінансові ресурси, тобто залучення внесків, продаж цінних папе­рів для наступного використання їх як активних засобів.

Комісійні (посередницькі) операції – це надання послуг, вико­нання доручень, посередницькі операції.

Контроль за банківською діяльністю – це комплекс заходів, спрямо­ваних на забезпечення регулярного спостереження і періодичних пере­вірок фінансово-господарської діяльності, організації роботи банку і його підрозділів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Колодізєв О М... Яременко О Р...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Центральні банки, їх походження, призначення, функції та операції

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
1.1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит" Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення,

Необхідність грошей
Курс "Гроші та кредит" пов¢язаний із вивченням інших економіч­них курсів, таких, як "Економічна теорія", "Макроекономіка", "Бухгалтерський облік", "

Ліквідний актив
  Подібний погляд на гроші лежить в основі особливого підходу до теорії грошей, а саме портфельного підходу. Він є основою всієї сучасної грошової теорії. У капіталістичному суспільст

Форми грошей та їх еволюція
  У процесі своєї еволюції гроші мали вигляд: повноцінних (товарні і металеві);неповноцінних – паперові і кредитні.

Поняття про функції грошей та їх еволюція
Гроші виконують п¢ять функцій: міри вартості; засобу обігу; засобу утво­­рення скарбів, накопичень і заощаджень; засобу платежу; світових грошей. Функція міри вартості

Поняття грошового обігу як процесу руху грошей
  Грошовий обіг – це процес безперервного руху грошових знаків у готівковій і безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а та­кож товарні платежі і розра

Основні сфери грошового обігу
Структура грошового обігу включає: безготівковий і готівково-гро­шо­вий обіг. Безготівковий обіг – сума платежів за певний період часу, які здійснюються без використання г

Поняття грошового потоку та критерії класифікації цих потоків
Грошовий потік – це регульоване надходження коштів. Система грошового обігу складається з ряду окремих підсистем, що виділяються за певними критеріями. Критерієм для виділ

Стадії створення грошової маси
  1 стадія 2 стадія Національний банк збільшує свої активи шляхом надання кредитів урядові, комер­ційним банкам, закордо

Темпи зростання грошової маси з січня по грудень 2003 року
  Темпи зростання грошової маси у січні – грудні 2003р. Агрегати грошової маси 01. 01 01. 02 0

Закон кількості грошей, необхідних для обслуговування маси товарів, його сутність, вимоги та наслідки порушень його об¢єктивності
Грошовий обіг– це рух грошей у процесі товарного обігу, надання послуг, погашення боргових зобов¢язань. У зв¢язку з цим виникає за

Суть грошового ринку
Грошовий ринок – це особливий сектор ринку, на якому здій­сню­ється купівля і продаж грошей, формується попит, пропозиція і ціна на цей товар. Суб¢єктами його є юридичні і фіз

Інституційна модель грошового ринку
Інституційна модель грошового ринку відображає взаємозв¢язки між суб¢єктами грошового ринку, що реалізуються через потоки грошей та інструментів (рис. 3.2).

Попит на гроші
Попит на гроші – одне з ключових і найскладніших явищ ринку грошей. В Україні тільки формується цей ринок, вивчається попит на гроші, опановуються нові методи реалізації грошово-кр

Пропозиція грошей
Суть пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб¢єкти в якийсь момент можуть мати у своєму розпорядженні певний запас гро­шей, який вони можуть за кращих умов пустити в обіг.

Суть грошової системи, її призначення та місце в еконо­мічній системі країни
Грошова система держави – це форма грошового обігу, яка сфор­мована історично і закріплена національними законами. Вона з¢явилась в ХVІ – ХVІІ ст. з виникненням і становленням

Основні типи грошових систем, їх еволюція
Грошові системи можна класифікувати за кількома критеріями. В істо­ричному плані важливе значення має класифікація грошових систем за характером їх функціонування. За цим критерієм розрізняють само

Національний банк України як орган державного регулю­­вання грошової системи країни
Національна грошова система України – це встановлена держав­на форма організації грошового обігу в країні, що регламентується загальнодер­жавними законами. Історія Націона

Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки
Інфляція– це знецінювання грошей, падіння їх купівельної спро­можності, викликане підвищенням цін, товарним дефіцитом і зниженням якості товарів і послуг. Залежно від причин, що ви

Грошові реформи: поняття, цілі та види
Одним з інструментів грошової політики є грошові реформи. Гро­шо­ві реформи розглядають: 1) у вузькому розумінні – мова йде про проведення заходів із заміни існуючої грошової одиниці і від

Поняття валюти
Валюта– це вартість, грошова одиниця, що використовується як світові гроші, або як міжнародна одиниця, засіб обігу і платежу. Поняття валюти включає готівкові і депозитні

Валютний курс та конвертованість валют
Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни при угодах купівлі-продажу. Така ціна може встановлюватися, виходячи зі с

Валютний ринок: суть та основи функціонування
Валютний ринок – це сфера економічних відносин, що виявля­ється при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, а також операцій з інвестування валютного

Валютні системи: поняття, структура, призначення
Валютна система – це організаційно-правова форма реалізації валютних відносин у межах певного економічного приросту. Валютна система поділяється на три види. 1

Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм
Класична кількісна теорія сформувалася в XVI – XVII ст. і стала осно­вою розвитку монетариської теорії. Кількісна теорія грошей – один із на­пря­мів у західній економічній думці, що пов¢язує р

Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Засновниками цієї концепції є економісти А. Пігу, Д. Робертсон і Д. Патінкін. Якщо в трансанкційному варіанті І. Фішера гроші виступають тільки у функціях засобу обігу і засобу платежу, то

Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей
Дж. Кейнс сформував теорію макроекономічного аналізу, у якій основ­ними концепціями і категоріями є: місткість ринку; принцип ефективного попиту (концепція мультиплікатора); загальна теорія зайнято

Сучасний монетаризм як альтернативний напрямок кіль­кіс­ної теорії.
Монетаристи – прихильники теорії, відповідно до якої кількість грошей у обігу визначає рівень цін і економічну активність у коротко­строковому проміжку економічного розвитку

Теорія кредиту
Існує дві теорії кредиту: 1. Натуралістична. Представники цієї теорії розглядають кредит як форму руху продуктивного капіталу, використання відносн

Суть кредиту
В умовах ринкової економіки кредит набуває суспільного характеру. Необхідність кредиту тісно пов¢язана з особливостями кругообігу індиві­ду­ального капіталу. Кредит у ринковій економі

Сутність, призначення та види фінансового посередництва
Фінансове посередництво–це специфічний вид діяльності нагро­шовому ринку, що полягає в акумуляції його суб¢єктами в обмін на свої зобов¢язання вільних грошових капіталів

Банки як суб’єкти фінансового посередництва
Серед фінансових посередників ключове місце посідають банки, тому що: на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капі­та­лів на грошовому ринку, ніж на будь-який інший вид

Контроль та аудит у Центральному банку
Контрольє головним інструментом підвищення ефективності управ­ління Центральним банком. Класифікувати контроль можна за кіль­кома принципами: за суб¢єктами, часом проведення,

Комерційні банки: походження, види, правові основи орга­нізації
Початок банківської діяльності відноситься до часів Древнього Вавилону, коли храми приймали внески на заощадження і видавали позики під відсотки, беручи в клієнтів письмові зобов¢язання, або п

Операції комерційних банків, їх класифікація та загальна характеристика
Усі комерційні банки, незалежно від форми власності, величини капіталу і спеціалізації, виконуютьтакіоперації, як: депозитні операції; розрахунко

Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення
Міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації – це уста­нови, які створені на базі багатосторонніх угод між державами. Їх мета – сприяти розвитку зовнішньої торгівлі і між

Регіональні валютно-кредитні установи
Регіональнівалютно-фінансові організації в рамках Західної Євро­пи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні ко­лишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово, відповідно до п

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
  Основна Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. Під­руч­ник. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Тов. "Знання", КО

Додаткова
  Алисов Е. А. Правове регулювання валютних відносин в Украї­ні. – Харків: Фірма "Консул", 1998. – 144 с. Гальчинський А. Теорія грошей: Навч. посібник. – К.: Основ

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги