Ліквідний актив - раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ
Подібний Погляд На Гроші Лежить В Основі Особливого Підходу Д...
Подібний погляд на гроші лежить в основі особливого підходу до теорії грошей, а саме портфельного підходу. Він є основою всієї сучасної грошової теорії. У капіталістичному суспільстві люди мають можливість зберігати багатства в різних формах (у вигляді державних облігацій, акцій), володіти грішми, машинами, будинками тощо. Портфельний підхід розглядається індивідуально для кожного власника, який володіє певним фондом багатства і приймає рішення з приводу якого-небудь активу, в якому він хоче зберігати своє багатство протягом даного періоду. Зокрема, власник вирішує питання про те, яку частину багатства він буде зберігати у вигляді грошей. Цей підхід був сформований Хиксом. Особа повинна розподілити своє особисте багатство W між різними видами активів. На цьому етапі слід проаналізувати два види активів: М – гроші, В – державні закупівлі, t – момент часу, на який приймається рішення:
Wt = Mt + Bt. (1.1)
Вважається, що мета полягає в максимізації доходу від багатства протягом періоду, на який приймається рішення. Власники визначають пропорції, відповідно до яких вони розподіляють своє багатство між грішми й облігаціями шляхом оцінки відносної прибутковості кожної форми. Наприклад облігації приносять два види доходу – це відсоток і дохід від приросту капіталу, що буде отриманий, якщо курс облігації підніметься протягом періоду, коли вона зберігається у власника.
Грошам, на відміну від інших товарів, властива абсолютна ліквідність. Ліквідність визначається як: 1) можливість використання певного активу в ролі способу платежу; 2) здатність даного активу зберігати свою мінімальну вартість незмінною.
Абсолютна ліквідність – здатність активу негайно обмінюватися на будь-які блага.
Портфельний підхіддо визначення сутності грошей є методом аналізу їх використання.
Суть портфельного підходу полягає в оцінці його окремих елементів з позиції міри їх ліквідності (рис. 1.1).
Економісти використали умовний портфель активів окремого економічного суб¢єкта, в якому всі активи розмістили в міру зниження їх ліквідності, тобто здатності до обміну.
На першому місці в портфелі розміщена готівка, оскільки вона має найвищу абсолютну ліквідність (М0), і тому ні в кого не виникає сумніву, що це – гроші. На другому місці розміщені вклади до запитання та карткові, які мають хоч і високу ліквідність, проте нижчу, ніж готівка (М1).
На третьому місці розміщені строкові вклади, які мають ще нижчу ліквідність, за що їх називають квазігроші і включають уже до третього грошового показника – агрегат (М2)
Рис. 1.1. Схема портфельного підходу до сутності грошей
Ще нижчу ліквідність має наступний актив – облігації, в якому є елементи з достатньою ліквідністю, а є й із вкрай низькою. Тому в одних країнах перші з них вважають ще грішми, а другі – ні, а в інших країнах усі облігації вже не вважають грішми.
Однак, незважаючи на багатовікові дослідження і велику кількість теоретичних концепцій грошей, людство сьогодні не має однозначної відповіді на питання, що таке гроші.
У. Стаффорд, Т. Манн, Д. Норс визначали гроші як багатство держави, яке ототожнювали з коштовними металами. На цій підставі сутність грошей вони пов¢язували з природними властивостями золота і срібла. Дж. Берклі і Дж. Стюарт сутність грошей зводили до виконання суто технічних функцій засобу обміну товарів та ідеальної одиниці обміну. Ф. Бендиксен визначав гроші як свідоцтво про надання послуг членам суспільства, що дає право на отримання зустрічних послуг. К. Маркс тлумачив як особливий товар, загальний вартісний еквівалент та уречевлені виробничі відносини. Він вважав, що в процесі розвитку суспільного поділу праці виникла потреба у регулярному обміні результатами праці. Товари обмінюються, бо на їх виробництво затрачено відповідну кількість суспільно необхідної праці, що становить їх вартість. Гроші є товаром-еквівалентом для виразу вартості. Вони виникли еволюційним шляхом, є виразом золота, яке зберегло свою товарну природу. Дж. Гікс і Л. Гарріс тлумачили гроші як суспільний феномен, тому грошима стає будь-який товар, що здатний виконувати функції засобу обігу, платежу й обміну вартості.
Гроші- кінцева форма загального еквівалента.
Гроші мають дві властивості: споживчу вартість і вартість.
Споживча вартість полягає в тому, що гроші відіграють роль загального еквівалента. Вартість визначається витратами праці на їхнє виробництво.
З появою грошей усі товари прирівнюються до грошей і часто самі створюють ціну.
Ціна товару - це спосіб відображення в грошах вартості товару.
Гроші, як усякий товар, мають певну внутрішню вартість. Визначається вона витратами суспільної праці на власне виготовлення. Однак гроші не можуть виразити цю вартість у ціні як простий товар. Вони виражають у ній різноманітність товарів у вигляді мінових пропорцій. Мінова вартість грошей – це їх відносне товарне відображення, або купівельна спроможність.
Внутрішня і мінова вартість грошей пов¢язані між собою. На мінову вартість впливають не тільки ринкові відносини, але й держава. Гроші як товар є продуктом людської праці й учасником товарообміну.
Вартість грошей визначається їх купівельною спроможністю, а ціною тієї чи іншої грошової одиниці є її валютний курс.
Відносна вартість грошей у функції способу обігу визначається опосередковано як їхня купівельна спроможність. Їхня цінність порівнюється з вартістю товарів і послуг, які можна на них купити. Динаміка вартості грошей визначається динамікою цін. Ці величини перебувають у відносно пропорційній залежності.
Гроші як капітал набувають своєї вартості на грошовому ринку під впливом попиту і пропозиції, і виступає вона у формі процента. Вартість грошей як грошей формується безпосередньо у сфері їх обігу, де гроші обмінюються на реальні блага, а вартість їх набуває форми купівельної форми спроможності. Тому зміну вартості грошей за певний період можна визначити за формулою:
І в.г. = 1 / I ц., (1.2)
де I в.г. – зміна вартості грошей;
I ц. – індекс середнього рівня цін за певний період
Зміна вартості грошей (I в.г.) – надзвичайно важливий економічний показник, що відчутно впливає на всі сфери життя суспільства. Рівень вартості грошей, як і ті економічні процеси, що його визначають, не може залишатися незмінним.
ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Колодізєв О М... Яременко О Р...
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ:
Ліквідний актив
Что будем делать с полученным материалом:
Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
1.1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит"
Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення,
Необхідність грошей
Курс "Гроші та кредит" пов¢язаний із вивченням інших економічних курсів, таких, як "Економічна теорія", "Макроекономіка", "Бухгалтерський облік", "
Форми грошей та їх еволюція
У процесі своєї еволюції гроші мали вигляд: повноцінних (товарні і металеві);неповноцінних – паперові і кредитні.
Поняття про функції грошей та їх еволюція
Гроші виконують п¢ять функцій: міри вартості; засобу обігу; засобу утворення скарбів, накопичень і заощаджень; засобу платежу; світових грошей.
Функція міри вартості
Поняття грошового обігу як процесу руху грошей
Грошовий обіг – це процес безперервного руху грошових знаків у готівковій і безготівковій формах, що обслуговує реалізацію товарів, а також товарні платежі і розра
Основні сфери грошового обігу
Структура грошового обігу включає: безготівковий і готівково-грошовий обіг.
Безготівковий обіг – сума платежів за певний період часу, які здійснюються без використання г
Суть грошового ринку
Грошовий ринок – це особливий сектор ринку, на якому здійснюється купівля і продаж грошей, формується попит, пропозиція і ціна на цей товар. Суб¢єктами його є юридичні і фіз
Інституційна модель грошового ринку
Інституційна модель грошового ринку відображає взаємозв¢язки між суб¢єктами грошового ринку, що реалізуються через потоки грошей та інструментів (рис. 3.2).
Попит на гроші
Попит на гроші – одне з ключових і найскладніших явищ ринку грошей. В Україні тільки формується цей ринок, вивчається попит на гроші, опановуються нові методи реалізації грошово-кр
Пропозиція грошей
Суть пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб¢єкти в якийсь момент можуть мати у своєму розпорядженні певний запас грошей, який вони можуть за кращих умов пустити в обіг.
Основні типи грошових систем, їх еволюція
Грошові системи можна класифікувати за кількома критеріями. В історичному плані важливе значення має класифікація грошових систем за характером їх функціонування. За цим критерієм розрізняють само
Інфляція: суть, форми вияву, причини та наслідки
Інфляція– це знецінювання грошей, падіння їх купівельної спроможності, викликане підвищенням цін, товарним дефіцитом і зниженням якості товарів і послуг. Залежно від причин, що ви
Грошові реформи: поняття, цілі та види
Одним з інструментів грошової політики є грошові реформи. Грошові реформи розглядають:
1) у вузькому розумінні – мова йде про проведення заходів із заміни існуючої грошової одиниці і від
Поняття валюти
Валюта– це вартість, грошова одиниця, що використовується як світові гроші, або як міжнародна одиниця, засіб обігу і платежу.
Поняття валюти включає готівкові і депозитні
Валютний курс та конвертованість валют
Валютний курс – це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни при угодах купівлі-продажу.
Така ціна може встановлюватися, виходячи зі с
Валютний ринок: суть та основи функціонування
Валютний ринок – це сфера економічних відносин, що виявляється при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, а також операцій з інвестування валютного
Валютні системи: поняття, структура, призначення
Валютна система – це організаційно-правова форма реалізації валютних відносин у межах певного економічного приросту.
Валютна система поділяється на три види.
1
Класична кількісна теорія грошей та сучасний монетаризм
Класична кількісна теорія сформувалася в XVI – XVII ст. і стала основою розвитку монетариської теорії. Кількісна теорія грошей – один із напрямів у західній економічній думці, що пов¢язує р
Кембриджський варіант кількісної теорії грошей
Засновниками цієї концепції є економісти А. Пігу, Д. Робертсон і Д. Патінкін.
Якщо в трансанкційному варіанті І. Фішера гроші виступають тільки у функціях засобу обігу і засобу платежу, то
Внесок Дж. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей
Дж. Кейнс сформував теорію макроекономічного аналізу, у якій основними концепціями і категоріями є: місткість ринку; принцип ефективного попиту (концепція мультиплікатора); загальна теорія зайнято
Теорія кредиту
Існує дві теорії кредиту:
1. Натуралістична. Представники цієї теорії розглядають кредит як форму руху продуктивного капіталу, використання відносн
Суть кредиту
В умовах ринкової економіки кредит набуває суспільного характеру. Необхідність кредиту тісно пов¢язана з особливостями кругообігу індивідуального капіталу.
Кредит у ринковій економі
Сутність, призначення та види фінансового посередництва
Фінансове посередництво–це специфічний вид діяльності нагрошовому ринку, що полягає в акумуляції його суб¢єктами в обмін на свої зобов¢язання вільних грошових капіталів
Банки як суб’єкти фінансового посередництва
Серед фінансових посередників ключове місце посідають банки, тому що:
на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капіталів на грошовому ринку, ніж на будь-який інший вид
Контроль та аудит у Центральному банку
Контрольє головним інструментом підвищення ефективності управління Центральним банком. Класифікувати контроль можна за кількома принципами: за суб¢єктами, часом проведення,
Комерційні банки: походження, види, правові основи організації
Початок банківської діяльності відноситься до часів Древнього Вавилону, коли храми приймали внески на заощадження і видавали позики під відсотки, беручи в клієнтів письмові зобов¢язання, або п
Міжнародні валютно-кредитні установи та їх призначення
Міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації – це установи, які створені на базі багатосторонніх угод між державами. Їх мета – сприяти розвитку зовнішньої торгівлі і між
Регіональні валютно-кредитні установи
Регіональнівалютно-фінансові організації в рамках Західної Європи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні колишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово, відповідно до п
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
Основна
Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. Підручник. – 2-ге вид., перероб. й доп. – К.: Тов. "Знання", КО
Додаткова
Алисов Е. А. Правове регулювання валютних відносин в Україні. – Харків: Фірма "Консул", 1998. – 144 с.
Гальчинський А. Теорія грошей: Навч. посібник. – К.: Основ
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Новости и инфо для студентов