рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

РОЗРАХУНОК КРИТЕРІЇВ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

РОЗРАХУНОК КРИТЕРІЇВ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ - раздел Образование, МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ Інвестиційний Проект - Це Довгостроковий Календарний План Вкладення Засобів Ф...

Інвестиційний проект - це довгостроковий календарний план вкладення засобів фірми в устаткування, будинки, земля, технології й інші активи підприємства й одержання доходів від цих вкладень. У кожному періоді часу інвестиційний проект припускає як доходи, так і витрати. Доходи складаються з виторгу від реалізації продукції, пов'язаної із цим проектом. Витрати можна розділити на капіталовкладення - інвестиції (покупка встаткування, патентів і т.п.) і поточні витрати (вартість напівфабрикатів, сировини, що комплектують, оплата праці й т.п.). Інакше, доходи називають припливом коштів , а витрати - відтоком. Таким чином, інвестиційний проект породжує потік коштів .

У практиці фінансової діяльності інвестиційні розрахунки, як правило, виконуються за проміжок часу, рівний року, тобто суми, що є членами грошового потоку, породженого інвестиційним проектом, відповідають величині потоку за рік. Тому моменти часу t1, t2, t3, ..., tn надалі приймаються рівними 1, 2, 3, ..., n рокам, відповідно.

Інвестиційний проект буде називатися регулярним, якщо в послідовності чисел Сt відбувається не більше однієї зміни знака.

Існують різні критерії оцінки ефективності інвестиційних проектів.

Метод чистої сучасної цінності

Кожен член потоку платежів, породженого інвестиційним проектом, має свою сучасну цінність у момент 0. З огляду на взаємозв'язок цих платежів, важливою характеристикою проекту є сума сучасних цінностей на момент 0 всіх членів грошового потоку, що називають сучасною цінністю інвестиційного проекту (PV). У тому випадку, коли враховують і вкладення в момент 0, то говорять про чисту сучасну цінність інвестиційного проекту (NPV). Як ставка дисконтування може бути прийнята безризикова ставка відсотка або ставка прибутку для проектів того ж ступеня ризику, або середня галузева норма прибутковості. Іноді за ставку дисконтування використовується, з погляду фірми, норма прибутку.

Метод середньої норми прибутку на інвестиції

Середньою нормою прибутку на інвестиції називається відношення середньорічного прибутку до величини інвестицій у проект, виражене у відсотках. При оцінці проекту середня норма прибутку на інвестиції рівняється із середньою нормою прибутку аналогічних проектів, здійснюваних останнім часом. Якщо перша не менше останніх, то проект оцінюється позитивно.

Метод внутрішньої норми прибутковості

Внутрішня норма прибутковості проекту (ІRR) - процентна ставка, при дисконтуванні, по якій чиста сучасна цінність проекту дорівнює 0. Для оцінки проекту за критерієм ІRR порівнюють внутрішню норму прибутковості проекту з необхідної (інвестором) нормою прибутку, що називають ставкою відсікання або граничною ставкою. Ставка відсікання встановлюється фірмою залежно від цілей, які вона ставить перед собою.

В Excel із група з 5 функцій для розрахунку критеріїв ефективності інвестиційних проектів. Приведемо спочатку таблицю, у якій представленні імена аргументів, використовуваних цими функціями, і їхнє призначення.

Аргументи функцій розрахунку ефективності інвестиційних проектів

Аргумент Значення
норма процентна ставка (норма прибутку або ціна капіталу)
платежи потік платежів (довільної величини)
ставка ставка реінвестування отриманих засобів
даты масив дат платежів

Приведемо тепер, у якій для кожної функції зазначене її ім'я (у русифікованій версії й в англомовній), формат обігу й обчислює величина, що.

Склад функцій

Функція Формат Значення
ЧПС (НПЗ (NPV)) ЧПС (норма; платежи) Сучасна
ВСД (ВНДОХ (IRR)) ВСД (платежи [;прогноз]) вартість потоку
МВСД МВСД (платежи; норма; ставка) внутрішня норма
ЧИСТНЗ (XNPV) ЧИСТПЗ (норма; платежи; даты) прибутковості
ЧИСТВНДОХ (XIRR) ЧИСТВНДОХ (платежи; даты [; прогноз]) модифікована ВСД

Зробимо ряд важливих зауважень, що стосується застосування цих функцій. Перші три функції застосовуються, коли потік утворений платежами довільної величини, здійснюваними через рівні проміжки часу.

Функція ЧПС (НПЗ (NPV)) обчислює значення сучасної вартості потоку. Для того щоб обчислити значення чистої сучасної вартості потоку, варто також скористатися цією функцією. При цьому необхідно зробити дві речі: не включати первісні інвестиції (зроблені в момент 0) у потік платежів, і відняти величину первісних інвестицій з отриманого значення функції ЧПС (НПЗ (NPV)).

Повний аналог функції ЧПС (НПЗ (NPV)), функція ЧИСТНЗ (XNPV), обчислює чисту сучасну вартість потоку платежів, здійснюваних через довільні проміжки часу.

Функції ВСД (ВНДОХ (ІRR)) і ЧИСТВНДОХ (XІRR) мають необов'язковий аргумент прогноз, що може використатися для вказівки передбачуваного значення процентної ставки, що обчислює. За замовчуванням значення цього аргументу покладається рівним 10%. Обчислення значень розглянутих функцій здійснюється методом послідовних наближень. Якщо після 20 ітерацій не досягнута необхідна точність результату, то в осередку з'являється повідомлення про помилку: # ЧИСЛО!. У цьому випадку варто спробувати знайти рішення при іншому значенні аргументу прогноз.

Застосування функцій ЧИСТНЗ (XNPV) і ЧИСТВНДОХ (XІRR) вимагає вказівки передбачуваних дат платежів (аргумент дати). Щоб розширити знання студента про Excel, у цьому пункті буде розказано про нові засоби, які можна використати при рішенні завдань із даного й попереднього розділів: параметричні таблиці, діаграми, команда Підбор параметра.

Використання параметричної таблиці

Опишемо рішення двох прикладів за допомогою Excel.

Приклад 1. Фірма з'ясовує можливість виробництва нової продукції. Щоб запустити проект, знадобиться витратити в початковий момент 100 тис. грн. на організацію виробництва й на рекламну компанію через рік ще 100 тис. грн. У другий, третій і четвертий роки реалізація нової продукції принесе доход у розмірах, відповідно, 70 тис. грн., 180 тис. грн. й 90 тис. грн. У п'ятому році продукція перестане бути популярною, і доход упаде до 10 тис. грн. Подальший випуск цієї продукції не передбачається.

Фрагмент робочого аркуша з рішенням цього приклада наведений на малюнку 18. Використаємо при формуванні таблиці результатів спеціальний механізм, що називається параметрична таблиця.

Виконаємо спочатку підготовчі дії. Скопіюємо інтервал D4:D7 (значення ставки відсотка) в інтервал А23:А27. Уведемо в осередок В23 формулу:

= $В$10+ЧПС(А23;$В$11;$В$12;$В$13;$В$14;$В$15;)

Зверніть увагу, що формула посилається на осередок А23, у якій записане перше значення параметра. Далі виконуємо наступні дії:

1. Утворити інтервал А23:В27.

2. Вибрати меню Дані.

3. Вибрати команду Таблиця підстановки...

4. У діалоговому вікні Таблиця підстановки заповнити поле: Підставити значення по рядках в: $А$23.

5. Нажати кнопку ОК.

Рис. 18 - Рішення приклада 1.

Ще раз обертаємо ваша увага на те, що назви меню, команд і полів наведені для Excel XP.

Зробіть активної будь-який осередок з інтервалу А23:В27, і ви побачите, що в кожній з них записана формула:

{=ТАБЛИЦЯ(;А23)}

Вона укладена у фігурні дужки, тому що є формулою масиву. Використовувана у формулі функція ТАБЛИЦЯ має два аргументи, але перший аргумент (посилання_рядка) опущений, на що вказує знак ";". Другий аргумент показує, куди підставляються значення параметра зі стовпця.

Побудувавши таблицю, ви можете вносити зміни в дані й у табличну формулу. Наприклад, можна виключити з набору значень параметра

г = 40% і додати г = 25%.

Приклад 2. Компанія розглядає два проекти (А и Б) організації випуску нової продукції протягом чотирьох років. Первісні вкладення по обох проектах однакові й рівні 23616 грн., а доходи різні. По проекті А щорічно протягом чотирьох років буде отриманий доход по 10000 грн. у рік. По проекті Б у перший рік доходу не буде, у другий рік буде отримано 5000 грн. доходу, у третій рік - 10000 грн., а в четвертому році доход буде дорівнювати 32675 грн.

Рішення приклада наведене на малюнку 19 і виконано із застосуванням тих же засобів, що й рішення приклада 1, тому ми не будемо його коментувати.

 

 

Пример 10.7 (сравнение проектов по NPV)
Данные:      
Ставки процента 0%    
  10%    
  20%    
  30%    
  50%    
Поток платежей проект А проект Б  
  - 23,616.00р. -23,616.00р.  
  10,000.00р. 0.00р.  
  10,000.00р. 5,000.00р.  
  10,000.00р. 10,000.00р.  
  10,000.00р. 32,675.00р.  
Вопрос:    
NPV проектов?    
Решение:    
B23:B27 =$B$11+ЧПС(B5;$B$12;$B$13;$B$14;$B$15) C23:C27 =$C$11+ЧПС(B5;$C$12;$C$13;$C$14;$C$15)
Процент A: NPV Б: NPV  
0% 16,384.00р. 24,059.00р.  
10% 8,082.65р. 10,346.84р.  
20% 2,271.35р. 1,400.88р.  
30% -1,953.59р. -4,665.33р.  
50% -7,566.62р. -11,976.49р.  

Рис. 19 - Рішення приклада 2

Записані в підсумкових таблицях результати рішення прикладів 1 й 2 будуть набагато наочніше, якщо їх зобразити у вигляді графіків.

У програмі Excel є потужний механізм за назвою Діаграми, що дозволяє представляти дані з робочих аркушів у графічному виді.

Використання діаграм

Дані з робочих аркушів можна представляти у вигляді найрізноманітніших діаграм. Діаграми можуть будуватися як на робочих аркушах з даними (впроваджені діаграми), так і на окремих аркушах (аркуші діаграм). Розберемо приклади одержання впроваджених діаграм.

В Excel майже весь процес побудови діаграми автоматизований. Однак, необхідно витратити певний час і виявити терпіння, щоб ваші діаграми стали виглядати саме так, як ви задумали.

Продовжимо рішення приклада 1 і представимо залежність NPV(r) у графічному виді. Перед побудовою діаграми виділимо інтервал осередків, у якому розташовані дані для діаграми (категорія й хоча б один ряд даних з їхніми назвами), А3:В8. Далі запустимо Майстер діаграм, нажавши однойменну кнопку на панелі інструментів, або, виконавши наступні дії:

1. Вибрати меню Вставка.

2. Вибрати підменю Діаграма...

3. Нажати кнопку ОК.

Після цього на екрані з'являється діалогове вікно першого кроку Майстер діаграм. Процес створення діаграми складається із чотирьох кроків. Після кожного кроку можна перейти до наступного (кнопка Далі) або повернутися до попереднього кроку (кнопка Назад). Кнопка Готова дозволяє пропустити кроки, що залишилися, а кнопка Скасування - відмовитися від побудови діаграми.

На першому кроці Майстер діаграм пропонує вибрати тип діаграми. У випадку побудови графіка функції, треба вибрати тип Крапкова. Саме цей тип забезпечує побудова графіків функцій у традиційному математичному розумінні. На цьому ж кроці додатково потрібно вказати вид графіка.

На другому кроці встановлюється джерело даних. Тому що ми заздалегідь виділили область із даними, і дані розташовані в стовпцях, то в розглянутому прикладі потрібно просто нажати кнопку Далі. Виділена область із даними містить два осередки з текстом (назви стовпців), які використаються для оформлення діаграми. Назва, зв'язана зі значенням функції, уважається ім'ям це ряду даних і за замовчуванням використається в легенді діаграми.

Третій крок служить для завдання параметрів діаграми. Діалогове вікно цього кроку має кілька вкладок. З їхньою допомогою задаються назва діаграми (з JVPV(r)) і заголовки осей (г, NPV), а також вибирається легенда.

У розглянутому прикладі четвертий крок (Розміщення діаграми) можна пропустити, тому що за замовчуванням розміщення відбувається на наявному аркуші. Таким чином, діаграма для приклада 1 побудована.

Після виконання четвертого кроку на екрані з'являється діаграма, розміри й місце розміщення якої визначаються програмою. Однак, ви можете розмістити її, де хочете, навіть поверх даних або іншої діаграми. Для цього помістите на контур діаграми покажчик миші, натисніть ліву кнопку й перетягнете діаграму в потрібне місце. Щоб змінити розміри діаграми, спочатку виділите її, а потім перетягнете один з розміщених по її периметрі маркерів у потрібне місце.

Починаючи із другого кроку, у діалоговому вікні показано, як буде виглядати ваша діаграма при обраних параметрах. Якщо вас щось не влаштовує, завжди їсти можливість повернутися назад (кнопка Назад) і поміняти параметри. Можна також зайнятися редагуванням діаграми після того, як вона побудована.

Побудова діаграми для приклада 2 виконано по тій же схемі. Тому що на діаграмі зображені дві графіки (ряду даних), залишимо й розмістимо під діаграмою її легенду, у якій для кожного ряду зазначений його маркер.

Важливою характеристикою інвестиційних проектів є внутрішня норма прибутковості (ІRR). Далі буде показано, як організувати її обчислення, використовуючи команду Підбор параметра.

Використання команди Підбор параметра

У меню Сервіс є команда Підбор параметра, за допомогою якої можна знаходити коріння, загалом кажучи, як завгодно складних рівнянь.

Істотним моментом при застосуванні цієї команди є те, що потрібно знати наближене значення кореня, що потрібно знайти.

Ця команда, як треба з її назви, призначена для одержання заданого значення в цільовому осередку шляхом підбора значення в осередку-параметрі. Таким чином, потрібно вказати цільовий осередок, її бажане значення й змінювану осередок-параметр, що впливає на вміст цільового осередку. При цьому осередок-параметр повинна зі значення, а не формулу.

Приклад 3. В умовах приклада 1 зі значення параметра г, при якому проект принесе доход, сучасна цінність якого дорівнює 100000 грн.

Робочий аркуш із рішенням цього приклада наведений на малюнку 15. Докладно опишемо процес його одержання.

Спочатку виконаємо підготовчі дії. По-перше, в осередок А18 запишемо значення, що є першим наближенням до того значення г, яких необхідно визначити. Якщо подивитися на малюнок 14, то стає ясно (з монотонності функції NPV(r)), що шукане значення параметра задовольняє нерівності 0% < г < 10%. Тому в осередок А18 було записане число 5%. Цього вже не побачити на робочому аркуші, тому що потім у цей осередок було програмою записане знайдене значення параметра м.

По-друге, в осередок В18 записуємо формулу обчислення NPV:

= $В$5+ЧПС(А18;$В$6;$В$7;$В$8;$В$9;$В$10)

Після уведення цієї формули в осередку В18 з'явиться число 105623,22грн.. Підготовка до основних обчислень закінчена.

Далі виконуємо наступну послідовність дій:

1. Вибрати меню Сервіс.

2. Вибрати команду Підбор параметра...

3. У діалоговому вікні Підбор параметра заповнюємо поля:

Установити в осередку: В18 значення 100000.

4. Змінюючи значення в осередку А18 натискаємо кнопку ОК.

Після цього відкриється діалогове вікно Результат підбора параметра, а в осередку А18 з'явиться знайдене значення параметра 5,72%. Для перевірки в осередку В21 обчислене значення NPV(Q.72%).

Зробимо деякі пояснення до команди Підбор параметра. Підбор параметра здійснюється методом послідовних наближень. Розглянуте завдання про відсоток вирішується швидко, але для деяких завдань рішення не буде знайдено. За замовчуванням обчислення припиняються, якщо відносна погрішність знайденого рішення не більш, ніж 0,001, або виконано вже 100 ітерацій. Обоє цих параметра можуть бути змінені. Нехай, наприклад, ми хочемо, щоб виконувалося не більше 200 ітерацій, і досягалася точність 0,0001. Тоді потрібно виконати наступну послідовність дій:

1. Вибрати меню Сервіс.

2. Вибрати команду Параметри...

3. Вибрати вкладку Обчислення...

4. У діалоговому вікні Обчислення заповнюємо поля:

Граничне число ітерацій: 200

Відносна погрішність: 0,0001

5. Нажати кнопку ОК.

Варто також мати на увазі, що при підборі параметра може бути знайдено тільки одне рішення, навіть якщо їх є трохи. Яке саме з рішень буде знайдено, визначається заданим наближеним значенням параметра. Наприклад, використаємо команду Підбор параметра для рішення рівняння:

Це рівняння має два рішення: +3 й -3. Якщо задати як наближене значення для рішення 1, то одержимо як рішення значення +3, а якщо -1, то одержимо як рішення значення -3.

Якщо рішення не знайдене, або вас не влаштовує знайдене рішення, то для відновлення вихідного значення осередку з початковим значенням параметра (у прикладі 3 це осередок А18) потрібно нажати кнопку Скасування.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

Луганський національний аграрний університет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: РОЗРАХУНОК КРИТЕРІЇВ ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЛУГАНСЬК 2012
УДК 631.152:519.68 (075)     Методичні вказівки для практичних занять і виконання курсової роботи з дисципліни "Моделі і методи прийн

Введення
Статистика - це наука, що займається розробкою методів збору й обробки інформації про спостережувані однорідні об'єкти з метою вивчення закономірностей змін і взаємного впливу явищ і процесів. Важл

Опишемо зміст основних статистичних функцій.
Середні значення випадкової величини мають ту ж розмірність, що й сама випадкова величина, і обчислюються: Ø середня арифметична для оцінки математичного очікування випадкової велич

Вправа 1.
Таблиця 3 Кількість і заробітна плата працівників зайнятих у галузях економіки Галузь економіки Середньо облікова чисельність штатних працівників, тис.

ТЕМА 2. Застосування методу регресії в економічному аналізі й прогнозуванні
Регресійний аналіз - дуже ефективний метод, здатний допомогти в багатьох питаннях економічного аналізу. Цей метод являє собою основу для дослідження й розуміння взаємозв'язків між змінними. Excel з

Метод регресії: основні поняття, показники й функції, що забезпечують їхній розрахунок
Метод регресії припускає аналіз взаємозв'язку випадкових величин (ознак), серед яких виділяється одна результативна ознака, що залежить від інших незалежних між собою факторів. Оцінка зв'язку викон

ВИКОРИСТАННЯ ГРАФІЧНОГО МЕТОДУ
Використання діаграм (ліній тренда) Еxcel - найбільш наочний й інформативний спосіб досліджувати зв'язок між двома змінними. Приклад 1 Для приклада використаємо дані таблиці 6. Пр

Приклад 2
За допомогою цієї функції можна, наприклад, проаналізувати зв'язок між такими змінними, як "обсяг продажів, шт." (таку змінну називають залежною змінної), з одного боку, і множинними змін

ПРАКТИЧНА РОБОТА 3
ВИКОРИСТАННЯ ФУНКЦІЇ "ЛИНЕЙН" Інший метод одержання рівняння регресії складається у використанні убудованої статистичної функції Excel ЛИНЕЙН. Вона розр

Вибрати в списку функцій категорії Статистичні функцію ТЕНДЕНЦИЯ.
- У діалоговому вікні, що з'явилося, указати вихідні параметри для розрахунку: Рис.7 Діало

Вправа 1
Побудувати рівняння регресії для розрахунку витрат на ремонт устаткування залежно від строку експлуатації й випуску продукції. Визначити значимість коефіцієнтів цього рівняння й письмово виконати с

Вправа 2.
За допомогою тренда визначите рівняння лінійної регресії залежності вартості будинку від терміну служби, а так само використайте множинний регресійний аналіз для оцінки ціни офісного будинку в зада

Вправа 3.
Використовуючи данні таблиці скласти регресійну модель завдання залежності врожайності кукурудзи на зерно від факторів добрива й число комбайнів. Урожайність До

Вправа 5.
Використовуючи данні таблиці скласти регресійну модель завдання залежності собівартості 1ц приросту ваги великої рогатої худоби. Зробити аналіз.   Собівартість

Вправа 6.
Використовуючи данні таблиці скласти регресійну модель завдання залежності виходу товарної продукції на 1 га сільськогосподарських угідь від забезпеченості ресурсами. Товарн

ТЕМА 3. Інформаційні технології використання фінансових функцій
В Excel є велика кількість убудованих функцій, що дозволяє спростити організацію обчислень. Використати убудовані й додаткові функції можна двома способами: набираючи звертання до них безпосередньо

АМОРТИЗАЦІЯ МАЙНА
Розрахунок амортизаційних відрахувань на підприємстві служить декільком різним цілям: - обчисленню підлягаючому оподаткуванню прибутку - амортизаційні відрахування ставляться на собівартіс

Розрахунок рівномірної амортизації
Рис. 10 - Приклад розрахунку рівномірної амортизації в Excel Розраховану таблицю можна одержати,

Розрахунок амортизації за правилом суми років
Використаємо дані попереднього завдання, але будівельна фірма бажає прискорити процес зменшення вартості верстата. Складемо таблицю амортизаційних відрахувань, застосовуючи правило суми років.

Й подвійного відсотків
У першому випадку на підставі даних першого завдання складемо таблицю амортизаційних відрахувань вартості верстата методом фіксованого відсотка. У другому випадку на підставі дан

Аналіз регулярних потоків платежів
У фінансовій діяльності нерідко здійснюється поступові один за одним платежі - потік грошових платежів. Такі, наприклад, щорічні виплати відсотків по облігаціях, періодичні внески в банк для утворе

Визначення сучасної цінності фінансової ренти
Сума грошей, що ми маємо сьогодні, являє більшу цінність, чим та ж сума, отримана через рік. Як можна оцінити сьогоднішню цінність суми грошей, що буде отримана через якийсь час? Іншими словами, як

АНАЛІЗ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Облігація - це цінний папір, що випускається емітентом (державою або корпорацією) на строк погашення, має номінальну вартість і приносить інвесторові, що купив цю облігацію, певен дохід. Залежно ві

Облік і аудит
  Автор: доц., ,     Редактор І.М. Кукса Техн. редактор , О.В. Гелюх Оригінал-макет Н.А. Пархоменко   &nb

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги