рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ПРИТИРИ

ПРИТИРИ - раздел Образование, Перекладено за виданням: Макиенко Н. И. Общий курс слесарного де­ла   Ви Д И Притир І В . Д Оводк У Викону Ю Т Ь Спец І Альни М І Н...

 

Ви д и притир і в . Д оводк у викону ю т ь спец і альни м і нс тру м енто м — притиром, ф орм а яког о м а є в і дпов і дат и ф орм і обробл ю вано ї поверхн і . З а ф ормо ю притир и под і ля ю т ь н а плоск і , цил і ндричн і (сте р жн і й кіль­ ця ) , р із ьбов і й спец і альн і ( кульов і , аси м етричні й неправильно ї ф орми ) .

П ритир и мож ут ь бут и рухомими й нерухомими . Рухоми й прити р пр и доводц і перем і щ ується , а детал ь зали ш аєтьс я нерухомо ю , аб о перем і щ уєтьс я в і дносн о притира . Таки м и притирами є цил і ндри , дис­ ки , конус и то щ о .

П л о с к і п р и т и р и — ц е чавунн і плити , н а яки х доводят ь пло щ ини . П лоски й прити р дл я попередньо ї обробк и м а є канавк и зав­ глиб ш к и й зав ш ир ш к и 1...2 мм , розм і щ ен і н а в і дстан і 10 ... 1 5 м м ( рис . 338 , а) , в яки х накопичу ю тьс я зали ш к и абразивног о м атер і алу . П ритир и дл я остаточно ї доводк и роблят ь гладе ньким и ( рис . 338 , б ). Ц и л і н д р и ч н і п р и т и р и застосову ю т ь дл я доводк и цил інд ­ рични х отвор і в . Так і притир и бува ю т ь нере гульова ним и ( рис . 339 , а ) і регульованими (рис , 339 , б ) ; останн і явля ю т ь собо ю розр із н у втулк у З , насаджен у н а кон і чн у оправк у 2 . Ре гул юю т ь д і а м ет р притир а гай­

кам и 1 і 4.

К он і чн і отвор и доводят ь к о н і ч н и м и п р и т и р а м и , ча­ вунни м и ( р і д ш е м і дни ми ) оправками . П рити р дл я попередньо ї оброб­ к и м а є сп і ральн у канавку , в як і й утри м уєтьс я абразивно-притираль ­ ни й м атер і ал . П рити р дл я обробк и зов н і ш ньо ї кон і чно ї поверхн і виготовля ю т ь у вигляд і кон і чно ї втулки .

 

269


 

 


 

 

Рис. 338 . П лоскі притири:


із а

Ри с . 339 . Ц иліндричні притири:


а —- з канавками; б — гладеньк ий а — нерегульовані; б — регульованй

 

 

С п е ц і а л ь н і п р и т и р и (с кладно ї ф орми ) застосову ю т ь дл я доводк и поверхон ь р із номан іт но ї ф орм и т а ва ж кодоступни х повер­ хон ь невелики х розм і р і в .

М а т е р і а л и п р и т и р і в . П ритир и виготовля ю т ь з чавуну , бронзи , м і д і , свинц ю , скла , ф і бр и й твердо ї деревин и (ду ба , клен а то щ о ) .

Н айчаст і ш е притир и виготовля ю т ь з чавун у т а м і д і , б о вон и м а ю т ь потр і бн і якост і дл я забезпече нн я втискуванн я абразив і в — середню твердість , щ і льн і сть , хоро ш у ст і йк і ст ь прот и спрац ю вання . М і д ь ва ж ч е обробляєтьс я і дорог о ко ш тує , то м у дл я доводк и стальни х де­ тале й рекомендуєтьс я виготовлят и притир и з чавун у середньо ї твер­ дост і ( 100 ... 20 0 Н В ) . Д л я то нки х і довги х притир і в використову ю т ь стал і С т2 , С т З ( 150 ... 20 0 Н В ) .

П опередньо ю доводко ю з н і м аєтьс я велики й ш а р м еталу , то м у за­ стосову ю т ь притир и з м ' яког о м етал у (м ід і). Вон и утри м у ю т ь крупни й абрази в з начн о кра щ е , н і ж с і ри й чавун . Д л я остаточно ї доводки , кол и з н і м аєтьс я невелики й ш а р м еталу , застосову ю т ь чавунн і притири . Вон и утри м у ю т ь в основному найдр і бн і ш і зер н а і завдяк и твердост і полег ш у ю т ь обробку . С таль н і притир и спрацьову ю тьс я ш вид ш е , н і ж чавунн і .

Д л я остаточно ї доводк и пастами Г О І , щ о б м ат и дзеркальн у поверх ­ н ю , сл і д застосовуват и притири, виготовлені з і скл а «пірекс» аГбо дзеркальног о литог о скла , щ о н е м а є бульба ш ок , глибоки х подря­ пи н т а раковин .

Ш ар ж ируванн я притирів твердим абразивни м матер і алом .Існу­ ю т ь дв а способ и покритт я притир і в абразивни м поро ш ко м — прями й і посередн і й .

П р и п р я м о м у с п о с о б і абразивни й поро ш о к вдавл юю т ь у прити р д о роботи . П лоски й прити р ш ар жи ру ю т ь з а допо мо го ю сталь­ но г о загартова но г о бруск а аб о валик а ( рис . 340 , а). К ругли й прити р д і а м етро м б і ль ш я к 1 0 м м ш ар жи ру ю т ь н а тверді й стальн і й плит і , н а як у насипан о то нки м р і вни м ш аро м абразивни й поро ш ок . З а допомо­ го ю і н ш о ї плит и прити р прокочу ю т ь доти , пок и абрази в н е буд е вдав­ лени й уньо г о р і вно м і рн о п о вс і й поверхн і ( рис . 340 , б ) .


 

б

Ри с. 340 . Ш аржирування притирів;

а — плоского; б — круглог о

 

П і сл я ш ар жи руванн я з притир а видаля ю т ь зали ш к и абразивног о поро ш к а волосяно ю щ іт ко ю , прити р лед ь з м а щ у ю т ь і застосову ю т ь дл я робот и бе з додаванн я в і льног о абразивног о м атер і ал у доти , пок и в і н н е перестане обробл ю ват и деталь .

П рями й спос і б ш ар жи руванн я притир і в м а є ря д переваг : прити р ш ар жи руєтьс я кра щ е й б і ль ш е , пр и доводці крупн і ш і зер н а абрази­ в і в подр і бн юю тьс я аб о вдавл юю тьс я глиб ш е в плиту , точ н і ст ь довод­ к и притиро м ви щ а , н і ж пр и посередньому ш ар жи руванн і .

П о с е р е д н і й с п о с і б поляга є у покритт і притир а ш аро м м асла , н а як е пот і м насипа ю т ь абразивни й поро ш ок . У процес і ш ар жи ­ руванн я зер н а абразив і в вдавл юю тьс я у м атер і а л притира , б о в і н м ' як і ш и й з а обробл ю ван у деталь .

П рац юю т ь притиро м д о повног о затупле нн я абразивни х зере н . Д одават и нови й абразивни й поро ш о к п і д ча с робот и ( особлив о пере д завер ш ення м доводки ) н е сл і д , б о ц е призводит ь д о з ниженн я точ нос т і обробки .

 

 

§ 85. ПРИЙОМИ ПРИТИРКИ ТА ДОВОДКИ. МЕХАНІЗАЦІЯ ПРИТИРАЛЬНИХ І ДОВОДОЧНИХ РОБІТ

 

П рийоми притирки т а доводки.Д л я продуктивно ї і точ но ї при­ тирк и треб а правильн о вибират и й строг о дозуват и к і л ь к і с т ь а б р а з и в н и х м а т е р і а л і в , а тако ж м астила . Зайв а кіль­ к і ст ь абразивног о поро ш к а аб о м астил а пере ш код ж а є сполученню по­ верхонь , щ о притира ю ться , в і д чог о продуктивн і ст ь і як і ст ь притирк и з нижу ю ться .

П р и . остаточн і й притирц і п і дви щ енн я продуктивност і т а якост і досяга ю т ь додавання м у зо н у обробк и абразивног о поро ш к у в су м і ш і з розведени м у гас і стеарино м .

П р и притирц і сл і д враховуват и тис к н а детал і , щ о притира ю ться . П р и йог о п і дви щ енн і збіль ш уєтьс я ш видк і ст ь процесу , ал е тільк и д о певно ї м і ри . П р и над т о велико м у тиск у зер н а роздавл юю ться , поверх­ н я детал і виходит ь і з задирка м и й і нкол и ста є неприда т но ю . Звичайн о

 


 

 

тис к пр и притирц і становит ь 150 ...40 0 к П а ( 1 , 5 ... 4 кгс/см ). П р и

остаточн і й притирц і тис к сл і д з м ен ш увати .

Д оводк у плоски х поверхон ь звичай н о викону ю т ь н а нерухоми х доводочни х плитах . Ф орм у і розм і р плит и вибира ю т ь зале жн о в і д розм і р у й ф орм и деталей , щ о притира ю ть . П оверхн ю плит и посипа ­ ю т ь ш л і ф увальни м поро ш ком . О перац і я доводк и под і ляєтьс я н а по­ передн ю ( чорнову ) т а остаточну ( чистову ) .

Вир і б пересува ю т ь круговими рухами . Д оводк у ведут ь доти , пок и поверхня , щ о доводиться , н е буд е м атово ю аб о дзеркально ю . Щ о б ді­ стат и блискуч у поверхн ю , доводк у завер ш у ю т ь притиро м з твердо ї деревини , покрит у розведени м у спирт і в і денськи м вапно м .

Д оводк а н а плита х да є ду ж е хоро ш і результати, то м у н а ни х об­ робля ю т ь детал і , щ о потребу ю т ь високо ї точ нос т і обробк и ( ш аблони , кал і бри , плитк и то щ о ) .

Щ о б плит а спрацьовувалас я р і вно м і рно , обробл ю ван у детал ь пе­ рем і щ у ю т ь р і вно м і рн о п о вс і й поверхн і плити . Аб и запобігт и ж олоб­ ленн ю пр и доводц і , треб а сл і дкувати , щ о б обробл ю ван а детал ь сильн о н е на грівалася . Я к щ о детал ь на грілася , доводк у сл і д здійс н ю ват и пов і льн і ш е , да ю ч и детал і прохолонути . Д л я ш видког о охолод ж енн я детал ь кладут ь н а чист у м асивн у м еталев у плиту .

Абр азивни й поро ш о к (а б о паста ) спрацьовуєтьс я п і сл я 8 .. . 1 0 кру­ гови х рух і в п о одном у й то м у са мом у м і сц ю , п і сл я чог о йог о вида­ ля ю т ь з плит и чисто ю га нч і рко ю й за м і н юю т ь нови м абразивни м ма­ теріало м . -

П опередн ю доводк у провадят ь н а плит і з канавками ( рис . 341 , а) , а остаточну — н а гладе ньк і й плит і ( рис . 341 , б ) н а одному м і сц і , вико­ ристову ю ч и ли ш е зали ш к и поро ш ка , щ о зберігс я ц а детал і в і д попе­ редньо ї операц ії .

Д оводк у вузьки х поверхонь( наприклад , ш аблон і в , кутник і в , лі­ н і йок ) викону ю т ь з а допо мо го ю чавунни х і стальни х напрямни х брус­ к і в ( кубик і в ) і призм . Д о бруск а ч и призм и приклада ю т ь обробл ю ван у

детал ь і разо м ї х перем і щ у ю т ь п о доводочн і й плит і ( рис . 342 , а). Д оводк а цил і ндрично ї по­

верхні малог о рад і ус апоказан а н а рис . 342 , б.

 

а

Рис. 34І Д оведення плоских поверхонь: Рис. 342 . Д оведення вузької плоскої

поверхні (а) і циліндричної поверх­ ні малого рад іус а (б)


 

Ри с. 343 . Д оведення скоб, скріплених гвинтами (а ) , і пакетів дета­ лей, скріплених заклепка ми(б) та струбцинами (в)

 

Д оводк а пакет а деталей . О дночасн у обробк у к і лько х деталей , з ' єднани х гви н та м и ( ри с 343 , а), заклепка м и ( ри с 343 , б ), струбцина ­ м и ( ри с 343 , в ) у пакет , викону ю т ь перем і щ ення м пакет а п о дово - дочн і й плит і . П р и цьом у забезпечуєтьс я висок а продуктивн і ст ь І в і дпада є потреб а у додаткови х пристроях .

Д о в о д к а к у т н и к а . Д л я доводк и ш ироки х поверхон ь кут­ ни к ( ри с 344„а ) закріпл юю т ь н а дерев ' яном у бруск у з г н із до м і разом* з дерев ' яни м бруско м перем і щ у ю т ь п о плит і .

Д оводк у пор ш нево г о к і льц я і л ю стру є рис . 344 , б , а , прийом и до­ водк и внутр і ш н і х поверхон ь р із ни х детале й — ри с 345 , а—в.

Д оводк у кон і чни х поверхон ь викону ю т ь пр и ремонт і кран і в , кла ­ пан і в , г н із д п і д клапан и то щ о . Д о в о д к у в н у т р і ш н і х к о ­ н і ч н и х п о в е р х о н ь викону ю т ь з а допо мо го ю кон і чног о при - тира-пробк и ( ри с 346, а). В і н м а є гви н тов і канавк и дл я утри м анн я абразивног о м атер і алу . Н а ко ж е н хвостовик надя га ю т ь ворото к дл я обертанн я притира-пробк и

( ри с 346, б).

П ритир-пробк у п і сл я нанесенн я н а ньо г о р і вног о ш ар у абразивно-притироч ­ но г о м атер і ал у вводят ь в обробл ю вани й отв і р і з а допо мо го ю воротк а роблят ь неповні оберт и то в один , то в протилежни й б і к , а


пот ім роблят ь м ай ж е пов­ ни й оберт .


Ри с 344. Д оведення кутника (а) і поршнево­ го кільця (б)

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Перекладено за виданням: Макиенко Н. И. Общий курс слесарного де­ла

На сайте allrefs.net читайте: Перекладено за виданням: Макиенко Н. И. Общий курс слесарного дела. — 3-е изд., испр.— М. : Высш. шк., 1989.— 335 с.

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПРИТИРИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

П оворотний з електро-
2 . Е лектро м агн іт ни й ст і л оберта ю т ь навкол о осі 3 . Гори зо н таль н а в і с ь 1 1 проходит ь кр із ь кругови й па з с ф еричног о приливк а ко ж ух а м агн іт но г о

Ри с . 36 . П руж инни й кернер
  рам и витри м уєтьс я авто м атично , чи м досяга ю тьс я точ н і ст ь розм іт к и і п і дви щ енн я продуктивності . К ерне р з л у п о ю ( рис . 35 , в ) складаєть

Ри с 37 . Електричний кернер
       

НСТУМЕНТИ ДЛ Я РУБАННЯ
  Р із альни й інструмент .С л ю с а р н е з . у б и л о — стальни й стер ж ень , виготовлений з і нс тру м ентально ї вуглецево ї аб о леговано ї стал і ( У 7 А , У

Ри с . 64 . М олоток з гумовим накостиль- ником
  н е по ш код ж ується . Ч ере з де ф і цитн і ст ь м і д і , свинц ю і ш видк і й спра­ цьованост і ц і мо лотк и м алое ф ективн і і н е зав ж д и зруч н і в експлуатац ії . З

ПРОЦЕ С РУБАНН Я
    Л е щ ата .П р и рубанн і використову ю т ь м і цн і й ва ж к і поворотні й неповоро т н і ле щ ат а з паралельними губка ми , пр и ва ж к і й ковал

ПРИЙОМИ РУБАНН Я
  Робо т а зубило м вручн у потребу є виконанн я основни х прави л ру­ банн я і в і дпов і дно ї тре нованос ті . Ро зрубуванн я металу .П р и розрубуванн і

ВИПРЯМЛЯННЯ МЕТАЛУ
  К ривизн у детале й перев і ря ю т ь н а ок о ( рис . 82 , а ) аб о з а зазоро м м і ж плито ю і покладено ю н а неї деталл ю . К ра ї вигнути х м і сц ь позна ­ ча ю т ь кре

ОБЛАДНАНН Я ДЛ Я ВИПРЯМЛЯННЯ
  Ручн е випря м лянн я — м алопродуктивна операц і я і ї ї застосову ю т ь дл я невелики х парт і й деталей . В основному н а п і дприє м ства х здійс­ н юю т ь м а ш инн е випря м л

ЗГИНАНН Я ДЕТАЛЕ Й З ЛИСТОВОГ О Т А ШТАБОВОГ О МЕТАЛ У
Згинанн я прямокутно ї скоб и з ш табово ї стал і викону ю т ь так : визнача ю т ь дов жин у розгортк и заготовк и ( рис . 96 , а) , дода ю ч и дов жин у стор і н скоб и з припуско м н а о

Згинання труби в
КОМ7 , Рухоми й роли к 2 закріпле н о в скоб і 4 з рукоятко ю 3. Труб у 5 для зги нанн я вставля ю т ь м і ж роликам и так , щ о б к і нец ь ї ї ув і й ш

Притис-
лено м у стан і . П орядо к зги нанн я анало­ качі; 4 — рукоятка; 5 лик; 7 — труба верхній ро-

Зуба западина зуда
в Умо в и робот и нож і вковог о полотн а в і др із ня ю тьс я в і д у мо в робот и р із ця , то м у з наченн я кут і в ту т і н ш і . П р и р із анн і м етал у велик

Зусилля, стдорюваме
лі дою рукою, поступово зменшується   Ри с . 152. К оординац ія зусиль при обпилюванні    

Рис, 157. Обпилювання кутника;
а, б — перев і рк а якості обпи­ лювання; в — заготовка; г — закріплення заготовки   закріпит и заготовк у кутник а вле щ ата х

Ри с. 162. Обпилювання у розсувних рамках
Ри с. 163. Обпилювання в універ­ сальній намітці

Види загострення сверде л
    Вид загострення П ризначення і характеристика     Одинарне (нормальне) — Н Для свердел д іаметро м до 1

Ремичок — д п
   

ЗЕНКЕРУВАНН Я
    Загальн і в і до мо ст і . З е н к е р у в а н н я м на зиваєтьс я проце с обробк и зе нкерам и цил і ндрични х і кон і чни х необроблени х отвор і в у деталях , виг

ЗЕНКУВАНН Я
  З е н к у в а н н я — ц е проце с обробк и спец і альни м інстру­ м енто м цил і ндрични х аб о кон і чни х заглибле н ь і ф асо к просвердлени х отвор і в п і д головк и болт і в ,

А 6 в г д е
Рис. 240. Зенківки циліндричні з постійною напрямною і циліндричним хвосто­ виком (а) І зі змінною напрямною і конічним хвостовиком (б), кути зенківки (<?), конічні зенківк

Биття розвертки
Н едостатній припуск під розвертання Груба обробка отвору під розвертання Замінити розвертку  

Загострити розвертку Зменшити припуск
Замінити рідину або збіль­ шити її кількість встановл юю т ь ворото к 1 . Н а рис . 251 показан о посл і довн і ст ь обробк и отвор у З О м м у сталь­

Задня затилоВочна поверхня
    Ри с . 261 . Ручний мітчик:

Те саме
  Застосовувати в ідпов ідн у мастильно-охолодву рідину   Вибрати раціональну швид­ кість різання (за таблицею )

ТИПИ ЗАКЛЕПОК
  З а к л е п к а — ц е цил і ндрични й м еталеви й стер ж ен ь з головко ю певно ї ф орми . Головк а заклепки , виготовлена разо м з і стер жн е м , на­ зиваєтьс я з а к л а д н о ю

Кернером
к у 3 .   Гострозубці  

РУЧНЕ КЛЕПАННЯ
  Інстру мент и й пристро ї дл я клепання .П р и ручном у клепаннізастосову ю т ь сл ю сарн і мо лотк и з квадратни м бойко м (д ив . рис. 62

А б г д
Ри с. 288 . Клепання прямим методом: а — свердління отвору; б — осадж ування склепуваних листів за допомогою натяжки; в — осадж ування стер ж н я

МАШИННЕ КЛЕПАННЯ
  М а ш инн е клепанн я м а є так і переваги : висок а продуктивн і ст ь прац і ; висок а як і ст ь клепанн я — добр е обтискуванн я стер жн я йзапов ­ ненн

ЧЕКАНКА
  Заклепков і ш в и н е мож ут ь бут и абсол ю т н о непроникними . Ц е по­ ясн ю єтьс я наявн і ст ю нер і вносте й і ш орсткосте й н а поверхн і склепа ­ ни х лист і в , внасл і до

Шабери;
^. /• • а — плоский ; б—тригранний прямий ; ОДНОбіЧНИМИ (І НКОЛ И — 3 1 СТарИХ Т р И - в _ _ тригранни й зігнути й гра нни х напи

РОЗПИЛЮВАННЯ
  Р о з п и л ю в а н н я м на зиваєтьс я обробк а отвор і в з м ето ю на­ данн я ї м потр і бно ї ф орми . О бробк а кругли х отвор і в здійс н ю єтьс я круг ­ ли м и й нап і вкругли

Напрямна призма (брусок)
    П і сл я 15 .. . 1 8 оберт і в прити р вий м а ю ть , насух о протира ю т ь ган­ ч і рко ю , нанося т ь н а ньо г о абразивни й м атер і а л і з нов у вводят ь в от­

Р — зусилл я руки
ки х д і а м етр і в доводят ь з м і нним и регульованими к і льця ми , встанов ­ л ю вани м и н а розтискн і й стальн і й оправц і . Д оводк а детале йз твер

Ри с. 348 . Верстат для доводки
    доведеног о диск а й детал і , щ о са мо встановл ю єтьс я н а пло щ ин і диска . Я к і ст ь доводк и лити х детале й н а цьом у верстат і з начн о п і дви

Н егладенька й нечиста поверхня
    Н еточність розм ірів, спотворення геометрич­ ної форми     Ж олоблення тонких де­ талей

ПАЯННЯ ТВЕРДИМИ ПРИПОЯМИ
    П аянн я тверди м и припоям и застосову ю т ь дл я виготовлення міц­ ни х і тер мо ст і йки х ш в і в і здійс н юю т ь так : поверхн і п і дганя ю т ь одн у

СКЛЕЮВАННЯ
  Загальн і в і до мо ст і. . С к л е і Ь в а н н я — ц е проце с з ' єднанн я де­ тале й м а ш ин , буд і вельни х конструкц і й т а і н ш и х вироб і в з а допо мо го ю клеїв . К ле

ДОДАТО К
  ШОРСТКІСТЬ ПОВЕРХНІ ЗА ВИДАМИ ОБРОБКИ    

Вого та листовог о металу 96
§ 34 . Р ізання труб ножівкою та труборізом 98 § 35. М еханізоване різання 100 § 36. Особливі види різання 103  

Види обпилювання 121
§ 42 . М еханізація обпилювальних робіт 129   Р о з д і л X . Свердління § 43 . Загальні відомості. Свердла 138

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги