рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Письмова консультація №2

Письмова консультація №2 - раздел Образование, Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії» Вплив Досвіду Функціонування Перших Пенітенціарних Систем На Тюрем...

Вплив досвіду функціонування перших пенітенціарних систем на тюремну реформу 1879 року в Російській імперії.

Зміст проблеми реформування тюремної системи Росії у 70-х роках ХІХ ст. Проблема реформування тюремної системи у 1870-х роках постала перед державою дуже гостро. Суспільні, соціальні, економічні відносини, свобода друку і громадський рух досягли такого рівня розвитку, що пенітенціарна система не встигала за ними і здавалась найбільш прогресивній частині російського суспільства страшним лихом, що вимагало негайних радикальних реформ.

Безумовно, архаїчна тюремна система Російської імперії 1870-х років, c її тілесними покараннями, громіздкою системою управління, убивчими пішими етапами до Сибіру і старими тюремними приміщеннями, що десятки років не ремонтувались, потребувала термінової модернізації не тільки з міркувань гуманності, але й тому, що банально не відповідала перед нею завдань, що перед нею поставали.

До честі царського уряду, він це чудово усвідомлював і досить відверто констатував жалюгідний стан і пенітенціарної справи, і пенітенціарної системи в Російській імперії до кінця 70-х років XIX століття навіть в офіційних звітах та внутрівідомчому листуванні. Напередодні тюремної реформи 1879 року один з високопоставлених чиновників міністерства юстиції писав, що виконання поставлених перед тюремною системою імперії завдань ускладнюється «полною дезорганизациею и безусловно неудовлетворительностью современного тюремного дела в империи и совершенным отсутствием на местах органов, способных прийти в этом отношении на помощь центральному установлению»[11].

Микола Валеріанович Муравйов (1850-1908рр.) був п'ятнадцятим міністром юстиції Російської імперії у чині генерал-прокурора. У час перебування його міністром юстиції було закінчено здійснення судової реформи 1864 року, створено 3 нових судові палати (Іркутська, Омська і Ташкентська) і 23 окружних суди, видано кримінальне Уложення від 22 березня 1903 року, суттєво продовжені роботи із складання цивільного Уложення.

Міністр юстиції Росії М.В. Муравйов, один з основних ідеологів тюремної реформи, писав у 1878р., що «російська в'язниця не є і не може бути тим, чим їй слід бути, тобто інститутом внутрішньої політики для боротьби із злочинністю. Вона, навпаки, підтримує і знову породжує злочини, бо арештант виходить із в'язниці зіпсований і безпорадний, діватися йому нікуди, суворе і тверезе дисципліноване життя йому не знайоме, працювати він не звик, не вміє або не хоче. За відсутністю в острозі чесної і законної роботи, в ньому невпинно кипить робота злочинна, точна, невловима»[12].

Призначений в 1885 році іркутським генерал-губернатором граф Ігнатьєв після відвідування місцевого тюремного замку знайшов його «брудним і переповненим, повітря нестерпним, взагалі все перебувало у самому непривабливому вигляді». Після відвідування замку він першим ділом розпорядився надати місту 100 арештантів для ремонту іркутських мостових. Частина доходів від арештантських робіт повинна була піти на користь в'язниці, інша частина - в казну. Ув’язненим теж повинні були видати частину грошей – 4/10 від суми прибутків.

Прикладом опису стану дореформених місць позбавлення волі є «Огляд діяльності Головного тюремного управління за 1879-1889 рр.», який був опублікований у 1889 році і в якому розміщувався «Нарис становища тюремної частини наприкінці 70-х років».

Характерно те, що чиновники без будь-якої демагогії і прикрас досить відверто констатували: «Не говоря уже о том, что часть тюрем была устроена в наемных домах, дурно или совсем не приспособленных к размещению арестантов, или же в казенных зданиях, сооруженных для иных потребностей, даже специальные тюремные здания в большинстве своем отличались ветхостью, сыростью, недостатком света и воздуха, неудобством внутреннего устройства помещений, отвратительным состоянием отхожих мест». До цієї характеристики потрібно додати визнання самого відомства, що деякі в'язниці перебували в стані повного руйнування, були відсутні ванни, кухні, пральні тощо. Іншими словами, необхідність реформи пенітенціарної системи зовсім виразно назріла - про це відкрито писали урядові кола.

Також необхідність тюремної реформи була викликана низкою супутніх обставин, зокрема, потребою суспільства у гуманізації життя та постійною участю Росії у міжнародних тюремних конгресах. Прагнення підтримувати міжнародний престиж стимулювало тюремні перетворення в Росії.

Будь-яка тюрма завжди була і буде порочною системою. В різні часи умовна кількість «поганого» в пенітенціарних системах, природно, різниться, але воно є в межах будь-якої системи виконання покарань. У 1870-1900рр. у багатьох тюремних системах навіть стереотипно передових європейських країн залишалася ще маса архаїчних напівфеодальних рудиментів, які з позиції сьогоднішньої моралі, і вже тим більше норм юстиції, виглядають жорстоко і дико. Перш за все це відноситься до практично повсюдного поширення в кримінальних кодексах Європи такого не надто приємного явища, як тілесні покарання. Наприклад, тілесні покарання в другій половині XIX – на початку XX століття зберігалися в кримінальних кодексах найбільш розвинених та передових країн - у Німеччині (як міра тюремно-дисциплінарна аж до 1917 р.), Франції (відновлені у 1890 р.), Швеції, Данії (за кодексом 1866 р. для неповнолітніх), Норвегії тощо.

Але поступово, крок за кроком, найбільш прогресивні громадські діячі, преса, а також найбільш далекоглядні чиновники міністерств внутрішніх справ та юстиції сприяли відмиранню цих непривабливих явищ. Російська імперія тут не була винятком із загальносвітових тенденцій реформування тюремної системи. Цими тенденціями були гуманізація покарання, його прив’язка до цілей виправлення, спрощення порядку покарання, врахування особливостей окремих категорій ув'язнених, забезпечення можливостей реалізації принципу часткової самоокупності пенітенціарної системи тощо.

Наприклад, сильний рух проти тілесних покарань, які у російському суспільстві з 1860-х років постійно викликали бурю обурення і масу протестів, призвели до того, що навіть опозиціонери соціалістичного спрямування до кінця XIX століття змушені були визнати: «И все-таки телесным наказаниям подходил конец. Общественная борьба оказала свое влияние, и правительству пришлось уступить… общественное движение против телесных наказаний, хоть и не сразу, сказалось сильно на сокращении их; имеющиеся у нас данные по нескольким губерниям за 1893 и 1900 годы показывают, что число телесных наказаний в них сократилось в 2-4 и даже более раз»[13].

За часів правління Олександра II царський уряд все ясніше почав усвідомлювати необхідність кардинального поліпшення справ у тюремній системі імперії. Серйозність намірів уряду доводить той факт, що у 1860–1870рр. ним були створені 5 основних міжвідомчих комісій, діяльність кожної з яких була етапом у процесі опрацювання тюремної реформи: 1) 1862 р. - комісія К.І. Палена; 2) 1869 р. - комісія О.Б. Лобанова-Ростовського; 3) 1872 р. - комісія В.О. Соллогуба; 4) 1873 р. - комітет П.О. Зубова; 5) 1877 р. - комісія К.К. Грота. У процесі підготовки до тюремної реформи відбувалося вивчення і узагальнення пенітенціарного досвіду США, Ірландії, Англії, Швейцарії, Бельгії, Німеччини, Франції, Австрії, Швеції, Данії та Туреччині. В організаційно-управлінському плані найбільш сильний вплив на становлення кримінально-виконавчої системи Росії справила шведська модель пенітенціарної системи.

Складність і багатоаспектність (міжнародного і внутрішнього правового, управлінського, фінансового, кадрового та ін. характеру) завдання, що постало перед державою, було посиленим одночасною реалізацією низки інших масштабних проектів, які зробили неможливим одномоментне проведення тюремної реформи у 1860-х рр. На початку 1860-х було виділене первісне завдання (найменш витратне) - оновлення кримінального і кримінально-виконавчого законодавства (Судові статути, Уложення про покарання кримінальні та виправні), яке вирішувалася у період з 1864 по 1890 рр. Одночасно з цією роботою, до середини 1870-х був визначеним другий сегмент реформи - цілий комплекс найвитратніших практичних заходів, зокрема:

1. Реформування адміністративного устрою тюремної системи у масштабах імперії - забезпечення єдності, ефективності та уніфікованості каральної практики на всій території імперії.

2. Оновлення старого архітектурного фонду пенітенціарної системи (програма з будівництва нових в'язниць з опаленням, каналізацією, лазаретами і лазнями).

3. Інтеграція до тюремної системи імперії актуальних на той момент загальносвітових концепцій пенітенціарної справи у відповідності із європейськими стандартами.

4. Скасування нелюдських пережитків архаїчної феодальної тюремної системи минулих століть у відповідності з підписаними загальноєвропейськими конвенціями і стандартами.

5. Зниження смертності ув'язнених.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії»

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЮРИДИЧНИЙ КОЛЕДЖ... Цикл кримінально правових дисциплін... Навчальна дисципліна Теорія пенітенціарії...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Письмова консультація №2

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Чернігів – 2013
Методичні вказівки щодо організації самостійної роботи курсантів Самостійна робота формує у курсантів уміння і навички самостійної пізнавально

Читання відповідних розділів у підручниках і посібниках, професійно орієнтоване читання методичних статей.
2. Складання списку статей з певної теми і анотування кількох, що найбільше сподобались. При цьому курсанти слухають і доповнюють свої списки. Викладач нагадує, що анотація є дуже

При оформленні індивідуального навчально-дослідного завдання курсанти повинні дотримуватися встановлених вимог.
Виконане завдання подається викладачу для перевірки у визначений термін. Остаточна його оцінка дається викладачем під час індивідуальної співбесіди зі курсантом. Обсяг індивідуального завд

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
Опрацювати питання: «Вплив еволюції світової пенітенціарної думки на формування пенітенціарної ідеї в Україні», скориставшись такою літературою: 1. Гернет М.Н. История цар

Вплив еволюції світової пенітенціарної думки на формування пенітенціарної ідеї в Україні».
Злочин і покарання, як поняття суспільного життя мають свою глибоку історію і виникли разом з появою людського суспільства. На всіх етапах людського розвитку ознаки злочину були яскравим відбитком

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
1.Опрацювати питання: «Спроби гуманізації тюремної політики наприкінці XVIII – поч. ХІХ ст.» «Вплив досвіду функціонування перших пенітенціарних систем на тюремну реформу 1879 року

Письмова консультація №1
Вплив перших пенітенціарних систем США та Європи на порядок та умови тримання ув’язнених в Європі та на створення тюрьмознавства як галузі кримінального права. Обґрунтуванням та

Реформування адміністративного устрою тюремної системи у масштабах імперії.
Одним із основних завдань тюремної реформи в Росії стало удосконалення системи управління місцями ув'язнення, підвищення ролі центрального органу тюремного відомства у здійсненні контрольних фун

Особливості інтеграції до тюремної системи Російської імперії загальносвітових концепцій пенітенціарної справи.
Розглянемо, яким чином на території Російської імперії відбувалась поступова інтеграція до тюремної системи актуальних на той момент загальносвітових концепцій пенітенціарної справи.

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
1.Опрацювати питання: «Загальна характеристика рішень конгресу у Цинциннаті стосовно основних понять та принципів пенітенціарної науки», скориставшись такою літературою: 1

Зміст оновлених понять кримінального та кримінально-виконавчого права.
1. Злочин.Злочин є навмисним порушенням обов'язків, які визначені законом і завдають шкоди іншим. Злочинці — це особи, викриті в злочинах відповід­ними судами і піддані ув'язненню

Зміст класифікації злочинців.
4. Класифікація злочинців.Прогресивна класифікація злочинців, заснова­на на особистих заслугах, а не на довільних прин­ципах, таких як вік злочинця, вид злочину тощо, повинна засто

Зміст підбору та підготовки тюремного персоналу.
8. Вибір і підготовка тюремного персоналу.Завдання зробити із поганої людини хорошу неможливо доручити першому, хто трапиться; ця робота потребує серйозного підходу і підготовки, ц

Зміст процесу виховання в тюрмах.
11. Виховання.Виховання — одна із живих сил у справі вип­равлення злочинних чоловіків і жінок, що вчиня­ють проступки переважно через необізнаність, яка межує з пороком. Освіжити р

Зміст поняття «тюремна дисципліна» та засобів щодо її досягнення.
14. Тюремна дисципліна.Щоб бути дієвою, тюремна дисципліна по­винна користуватися співчуттям злочинця. Тільки тоді злочинець може бути виправлений, але і це буде неможливо, якщо ві

Зміст та значення праці в тюрмах.
18. Праця в тюрмах.Тюремна праця повинна отримати більший розвиток і має бути організована на кращій основі, ніж тепер. Праця настільки сприяє розвитку добрих по­чинань, наскільки

Загальні правила будівництва тюрем та розміщення в’язнів.
32. Будівництво.Архітектурний пункт у тюремній справі є дуже важливим у багатьох відношеннях. У межах цьо­го твору неможливо розглянути це питання пов­ністю. Отже зупинимося на заг

Принципи відповідальності батьків за злочинність дітей.
36. Відповідальність батьків за злочинність дітей.На батьках частково чи повністю повинна ле­жати відповідальність за злочинність дітей. Вони повинні утримувати своїх дітей у випра

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
Опрацювати питання: «Хронологія законодавчих та організаційних змін у пенітенціарній системі Росії»; «Особливості діяльності пенітенціарної системи США на прикладі діяльності Департаменту криміналь

Основні правові засади діяльності кримінально-виконавчої служби штату Техас та її організаційна структура.
Американська Конституція передбачає існування двох рівнів влади – федерального та штатного. Кожний штат має свою Конституцію, яка базується на основних принципах Конституції США 1787 року. Істор

Типи установ виконання покарань за рівнем безпеки, які знаходяться у відомстві Департаменту кримінальної юстиції Техасу.
Відмітною рисою усіх американських пенітенціарних закладів є недостача місць для засуджених. Наприкінці 80-х років Америка, і особливо Техас, пережила «тюремний бум», пов`язаний з різким збільше

Види покарань, умови та норми утримання засуджених та підслідних у різних типах пенітенціарних установ.
Найчастіш використовуваними видами покарань у штаті Техас є наступні: - смертна кара (електричний стілець або смертельна ін`єкція); - пробація (умовно-дострокове

Сторія, етапи створення і розвитку та особливості кримінально-виконавчої служби у штаті Техас у порівнянні з відповідними службами інших штатів США.
Історично зумовленою своєрідністю кримінального та кримінально-виконавчого законодавства США є те, що протягом усієї свого існування важливу роль в ньому відігравали Статути – законодавчі акти,

Письмова консультація №3
Покарання, не пов'язані з позбавленням волі, в Англії. (Викладач надає методичні рекомендації щодо самостійного вивчення 4-го питання лекції за допомогою письмових

Поняття, система, принципи і структура надання соціальної допомоги засудженим (питання пропонується курсантам для самостійного опрацювання).
Установи з нагляду і соціальна допомога. Ці установи були створені в 1975 р. Раніше наглядові функції здійснювала поліція. У 19 судових округах землі Північний Рейн-Вестфалія були утворені устан

Письмова консультація №5
Відбування покарання у виді позбавлення волі в тюрмі Швеції. Тюрма Хельбе закритого типу, призначена для утримання чоловіків, побудована в 1

Письмова консультація №6
Служба пробації Норвегії – загальна характеристика. Норвегія відноситься до тих країн, в яких рудиментарні елементи пробаційної діяльності з'явилися ще на початк

Нагляд над особами, умовно-достроково звільненими від відбуття покарання.
Мінімальний термін, який повинен відбути ув'язнений, перш ніж отримати право клопотати про умовно-дострокове звільнення, складає 60 днів. Однак, за загальним правилом, засуджений може бути звіль

Нагляд над особами, умовно-достроково звільненими від відбуття покарання.
Мінімальний термін, який повинен відбути ув'язнений, перш ніж отримати право клопотати про умовно-дострокове звільнення, складає 60 днів. Однак, за загальним правилом, засуджений може бути звіль

Кандидат юридичних наук І.В. Іваньков.
  [1] Вольтер. Избранные произведения по уголовного праву и процессу. - М., Госюриздат, 1956. - С.266-267 [2] Марат Ж.П. План уголовного законодательства. - М.: Изд-во и

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги