рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Реформування адміністративного устрою тюремної системи у масштабах імперії.

Реформування адміністративного устрою тюремної системи у масштабах імперії. - раздел Образование, Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії» Одним Із Основних Завдань Тюремної Реформи В Росії Стало Удосконалення Сис...

Одним із основних завдань тюремної реформи в Росії стало удосконалення системи управління місцями ув'язнення, підвищення ролі центрального органу тюремного відомства у здійсненні контрольних функцій, забезпечення єдності каральної практики на всій території імперії. Дореформений система управління місцями ув'язнення не представляла єдиного гармонійного механізму.

До 1879 року в Росії не було єдиного тюремного управління: існувало 15 відомств, яким підпорядковані тюрми. Тому створення у 1879 році Головного тюремного управління поклало початок принципово новому етапу тюремної реформи в Росії - практичного втілення теоретичних положень реформаторського характеру, що були сформульовані раніше, але не застосовувались на практиці.

Проблему адміністративного удосконалення управління місцями ув'язнення, на думку реформаторів, можливо було вирішити передачею в'язниць у відання Міністерства юстиції. Тим самим, по-перше, вводилась єдиноначальність, по-друге, з'являлася можливість для формування штату професійних наглядачів, які могли не просто здійснювати охорону, але і впливати на засуджених з метою виправлення, і по-третє, внутрішні війська звільнялися від впливу злочинців. Таким чином, передбачалася реорганізація системи управління пенітенціарними установами на всіх розглянутих рівнях. Внаслідок цього адміністративне реформування проводилося за трьома основними напрямками. Перший напрямок передбачав створення нового центрального відомчого органу. Саме тому, 27 лютого 1879р. при Міністерстві внутрішніх справ було засновано Головне тюремне управління, що перейшло 13 грудня 1895р. у відання Міністерства юстиції.

Другий напрямок адміністративного реформування полягав у зміні системи управління на губернському рівні. З цією метою передбачалося введення державної тюремної інспекції, а також обмеження повноважень Товариства піклувального про тюрми і поліції.

Для усунення існуючої в губерніях багатоначальності в управлінні в'язницями необхідно було збудувати тверду, самостійну і відповідальну за свої дії владу, усунувши від безпосереднього завідування в'язницями всі ті елементи, діяльність яких визначалася не - службовими обов'язками, а добровільним і посильною працею. З цією метою 31 березня 1890р. було створено новий інститут - тюремну інспекцію, якій було довірено місцеве завідування господарською та адміністративною частинами тюремних установ. У більшості губернських і повітових тюремних замків управління господарсько-адміністративним порядком було зумовлено участю тюремних комітетів і відділень Товариства піклувального про тюрми. Вони, як було підкреслене у циркулярі МВС: «...получая из казны в свое распоряжение суммы на содержание тюрем и арестантов, руководствовались в удовлетворении потребностей исключительно своими частными соображениями, покрывая недостаточные ассигнования по одним статьям, излишками по другим...» Тюремні комітети і відділення зберегли за собою благодійно-філантропічну діяльність у тюрмах загального призначення. Відтепер головні їх турботи повинні були спрямовані «на попечение об освобожденных из тюрем,...облегчение участи семей заключенных и преимущественно, их детей...», тобто тюремні комітети займалися працевлаштуванням звільнених ув'язнених, підшукуючи їм роботу, щоб ті не почали знову жити злочинним життям.

Третім напрямком у реформуванні системи управління була реорганізація посад доглядачів на посади начальників і створення штату професійних наглядачів. Для начальників передбачалося підвищене утримання (оклад, пенсія, забезпечення казенною квартирою), що дозволяло закріпити кадри.

Закон від 11-го грудня 1879 року «Про основні положення, що мають бути керівництвом при перетворенні тюремної частини і при перегляді Уложення про покарання» звів всі місця ув'язнення імперії до чотирьох основних видів: каторжні тюрми, виправні будинки, тюрми (губернські, повітові) і арештні будинки. «Універсальні» каторжні в'язниці повинні були замінити колишню систему каторги з поділом робіт на рудничні, кріпацькі і заводські. Загальна реформа каторги передбачала два напрямки: створення нових, більш віддалених, зон для висилки злочинців (наприклад, острів Сахалін) і розширення числа постійних каторжних в'язниць, в яких злочинці відбувають весь строк покарання.

Тюремні замки мали поділятися на три ізольовані один від одного відділення з різним режимом утримання: термінове, слідче та пересильні. Однак ця реорганізація проводилася тільки в центрі (зокрема, в Санкт-Петербурзі) і не торкнулася віддалених губерній навіть при будівництві нових в'язниць.

Наступним напрямком у реформуванні було створення виправних арештантських відділень, які повинні були замінити виправні роти, робочі та гамівні будинки, а також інші пенітенціарні установи із застарілими, нелюдськими і жорстокими умовами тримання. У них повинні були відбувати термін ув'язнення чоловіки у віці від 16 до 60 років, придатні до важких фізичних робіт. Ще одним напрямком у реорганізації місць ув'язнення було будівництво арештних будинків, призначених для тимчасового утримання порушників громадського порядку.

У процесі тюремної реформи оформився ще один вид виправно-трудової установи - колонія для неповнолітніх злочинців. Ці заклади давали вихованцям початкову освіту і навички землеробства, скотарства та ремісництва, з метою утворити з них досвідчених сільських робітників та ремісників і тим забезпечити їм засоби до існування. Неповнолітні злочинці за законом були повністю ізольовані від дорослих арештантів. При колонії не було своєї церкви, тому вихованці відвідували не тюремний храм, а одну з міських церков. Хворих дітей за спеціальним указом направляли до університетської клініки або до місцевої лікарні, а не до тюремного шпиталю. Крім цього, при направленні до колонії, при виклику до суду або за іншими подібними обставинами вони етапувались окремо від арештантських партій, під наглядом окремо призначених чинів поліції. Вважалося, що внутрішнє життя колонії не повинно відрізнятись від побуту незаможних селян і ремісників, тому всі господарські роботи виконували самі вихованці.

Вихователі, на кшталт батьків, жили разом з вихованцями. Діти молодшого віку перебували ізольовано від старших, а найбільш «важкі» підлітки поміщалися до окремої сім'ї, якою керував самий досвідчений вихователь і яка перебувала під постійним наглядом лікаря. У разі систематичного порушення дисципліни підлітки переводилися на більш жорсткий режим утримання, включаючи покарання, передбачені для дорослих засуджених[14].

Наприкінці XIX ст. у Саратовській губернії було створено притулок для дітей арештантів від 6 до 14 років. Їх навчали читанню та письму, арифметиці, привчали до посильної праці. Виготовлені ними речі продавали, а виручені кошти надходили на рахунок притулку. Діти були доглянуті. Щодня на харчування однієї дитини витрачали 11 коп., що було більше, ніж витрати на дорослого арештанта[15].

Оновлення старого архітектурного фонду пенітенціарної системи Росії. Оновлення старого архітектурного фонду пенітенціарної системи повинна була забезпечити програма з будівництва нових в'язниць з опаленням, лазаретами і лазнями. До 1895 році у відповідності до Закону від 11 грудня в Росії було побудовано 59 нових в'язниць, з яких сім були розраховані на утримання ув'язнених в одномісній камері.

Якщо у 70-і роки ХІХ ст. в'язниці практично не мали власних лікарень, то до кінця століття було розгорнуто активне будівництво лазаретів і лікарень: у 1900р. 67% в'язниць мали власні лікарні. Інші користувалися цивільними міськими лікарнями[16].

До 1917р. третина російських в'язнів мали окремі і цілком комфортабельні камери, площею не менше 8 кв. м., хоча проблему з переповненням в'язниць державі так і не вдалося вирішити. Особливо посилилася проблема переповнення місць ув'язнення у період з 1907 по 1913рр., тобто під час придушення революційних виступів. Але уряд робив все можливе для «розущільнення» в'язниць - нові в'язниці продовжували будуватися аж до 1917 року, причому не тільки у великих містах, але і в дрібних повітових центрах. Будували, як це було прийнято до революції, «на століття». Зокрема, тільки при будівництві у 1884-1886рр. повітової Царіцинської в'язниці Саратовської губернії було використано більше двох мільйонів керамічних цеглин (для доставки такої кількості цегли в сучасних умовах знадобилося б близько 1.000 вантажних Камазів)[17], що дозволило звести зовнішні стіни 3-поверхової в'язниці шириною в 3 цегли (75 см), а внутрішні - у 1,5 цегли.

Найбільшим будівництвом у програмі перетворення тюремної частини Російської імперії, що було здійснено Головним тюремним управлінням Міністерства внутрішніх справ, стали знамениті петербурзькі «Хрести». В'язниця називалася зразковою: в ній були влаштовані: система автономного водопостачання, вентиляція, центральна опалювальна система, пральня і навіть (вперше в російських в'язницях) електричне освітлення від власної електростанції. «Хрести» стали типовим проектом. Трохи пізніше за їх зразком були побудовані в'язниці в Саратові і Самарі. Споруди виявилися настільки добротними і комфортними, що в Самарі місцева влада у 1923р. переобладнали місцеву в'язницю у гуртожиток медичного інституту, яке функціонує і досі. На основі цього проекту в Росії було зведено 28 в'язниць, але менших розмірів.

Розглянемо більш детально споруду такої типової «нової» в'язниці в російській глибинці. Повна вартість тюремного комплексу в Самарі сягала 900.000 рублів - суми, досі небаченої у справі зведення казенних будівель в російській провінції. Самарський тюремний замок став грандіозним спорудженням свого роду, що не має собі рівних в рамках російської провінції, а за умовами утримання ув'язнених - однією з найбільш комфортних в'язниць в Росії. Показово, що в той час в Самарі подібні побутові зручності мали лише одиниці з числа її вільних жителів. Зате ув’язненим тут були надані електрика, водопровід, вентиляція, парове опалення і навіть каналізація. Одна лише споруда електросистем в самарських «Хрестах» обійшлася казні в величезну по тим часам суму у 41.000 рублів. При цьому необхідно відзначити, що навіть сам по собі устрій електричного освітлення у в'язниці наприкінці XIX ст. багато сучасників вважали справжнім дивом. Крім того, були влаштовані і інші небачені для того часу зручності: примусова вентиляція у всіх приміщеннях, парове опалення від власної котельні, водопровід та автономна система каналізації. На початку XX ст. всі ці пристрої по праву називали «чудом тюремної техніки». Правда, адміністративна будівля, а також будинки, де жили начальник в'язниці, охорона та інші тюремні чиновники, на відміну від головного корпусу, в холодну пору року обігрівалися за допомогою пічного опалення. Що стосується водопостачання, то у головному будинку був свій самостійний водопровід, який живився від підземного джерела. На всіх чотирьох поверхах основного корпусу були влаштовані спеціальні кип'ятильники у вигляді мідних колонок для постачання арештантів окропом. Місцева ж каналізаційна система взагалі вважалася гордістю самарської в'язниці. Вона складалася з керамічних труб, що проходили всередині всіх будівель, а потім по всьому тюремному подвір’ї, щоб у підсумку всі брудні води стікалися в один колодязь глибиною у 24 сажні, з фільтром.

Протягом 1913–1914рр. весь тюремний комплекс заново відремонтували, обладнали електричною сигналізацією і телефонною мережею, а також розширили приміщення лікарні для ув'язнених. У 1914р. ремонтні роботи проводилися в основному в будівлях жіночого відділення в'язниці. Одночасно було розпочато будівництво нової жіночої лікарні. Перед революційними подіями 1917р. тут встигли встановити дезінфекційну камеру японського виробництва і запустити власний млин для борошномельних робіт.

Незважаючи на явні і яскраві успіхи у справі модернізації російських в'язниць, потрібно відзначити, що, особливо з огляду на специфіку гігантських відстаней і надзвичайне різноманіття конкретних регіональних умов, багато в'язниць аж до 1917р. все ще лишалися у вкрай занедбаному та старовинному становищі.

Скасування каторги на Сахаліні і різке збільшення числа засуджених в роки революції 1905-1907рр. переповнили місця позбавлення волі. Тюремна система, яка стабільно функціонувала у спокійні періоди, завжди давала збої в нетрадиційних ситуаціях. На жаль, у наступні роки в країні не відбулося зміни імперської будівельної політики. Фінансування будівництва в'язниць йшло за залишковим принципом і не могло кардинально вирішити всіх питань, як це було зроблено у США, Німеччині та Англії. У кінцевому підсумку проблема забезпечення всіх ув'язнених нормальними камерними умовами у відповідності до кращих світових стандартів так і не була вирішена в Російській імперії, хоча до цього було зроблено багато дуже серйозних кроків.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методичні матеріали для самостійної роботи курсантів з навчальної дисципліни «Теорія пенітенціарії»

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ЮРИДИЧНИЙ КОЛЕДЖ... Цикл кримінально правових дисциплін... Навчальна дисципліна Теорія пенітенціарії...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Реформування адміністративного устрою тюремної системи у масштабах імперії.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Чернігів – 2013
Методичні вказівки щодо організації самостійної роботи курсантів Самостійна робота формує у курсантів уміння і навички самостійної пізнавально

Читання відповідних розділів у підручниках і посібниках, професійно орієнтоване читання методичних статей.
2. Складання списку статей з певної теми і анотування кількох, що найбільше сподобались. При цьому курсанти слухають і доповнюють свої списки. Викладач нагадує, що анотація є дуже

При оформленні індивідуального навчально-дослідного завдання курсанти повинні дотримуватися встановлених вимог.
Виконане завдання подається викладачу для перевірки у визначений термін. Остаточна його оцінка дається викладачем під час індивідуальної співбесіди зі курсантом. Обсяг індивідуального завд

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
Опрацювати питання: «Вплив еволюції світової пенітенціарної думки на формування пенітенціарної ідеї в Україні», скориставшись такою літературою: 1. Гернет М.Н. История цар

Вплив еволюції світової пенітенціарної думки на формування пенітенціарної ідеї в Україні».
Злочин і покарання, як поняття суспільного життя мають свою глибоку історію і виникли разом з появою людського суспільства. На всіх етапах людського розвитку ознаки злочину були яскравим відбитком

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
1.Опрацювати питання: «Спроби гуманізації тюремної політики наприкінці XVIII – поч. ХІХ ст.» «Вплив досвіду функціонування перших пенітенціарних систем на тюремну реформу 1879 року

Письмова консультація №1
Вплив перших пенітенціарних систем США та Європи на порядок та умови тримання ув’язнених в Європі та на створення тюрьмознавства як галузі кримінального права. Обґрунтуванням та

Письмова консультація №2
Вплив досвіду функціонування перших пенітенціарних систем на тюремну реформу 1879 року в Російській імперії. Зміст проблеми реформування тюремної системи

Особливості інтеграції до тюремної системи Російської імперії загальносвітових концепцій пенітенціарної справи.
Розглянемо, яким чином на території Російської імперії відбувалась поступова інтеграція до тюремної системи актуальних на той момент загальносвітових концепцій пенітенціарної справи.

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
1.Опрацювати питання: «Загальна характеристика рішень конгресу у Цинциннаті стосовно основних понять та принципів пенітенціарної науки», скориставшись такою літературою: 1

Зміст оновлених понять кримінального та кримінально-виконавчого права.
1. Злочин.Злочин є навмисним порушенням обов'язків, які визначені законом і завдають шкоди іншим. Злочинці — це особи, викриті в злочинах відповід­ними судами і піддані ув'язненню

Зміст класифікації злочинців.
4. Класифікація злочинців.Прогресивна класифікація злочинців, заснова­на на особистих заслугах, а не на довільних прин­ципах, таких як вік злочинця, вид злочину тощо, повинна засто

Зміст підбору та підготовки тюремного персоналу.
8. Вибір і підготовка тюремного персоналу.Завдання зробити із поганої людини хорошу неможливо доручити першому, хто трапиться; ця робота потребує серйозного підходу і підготовки, ц

Зміст процесу виховання в тюрмах.
11. Виховання.Виховання — одна із живих сил у справі вип­равлення злочинних чоловіків і жінок, що вчиня­ють проступки переважно через необізнаність, яка межує з пороком. Освіжити р

Зміст поняття «тюремна дисципліна» та засобів щодо її досягнення.
14. Тюремна дисципліна.Щоб бути дієвою, тюремна дисципліна по­винна користуватися співчуттям злочинця. Тільки тоді злочинець може бути виправлений, але і це буде неможливо, якщо ві

Зміст та значення праці в тюрмах.
18. Праця в тюрмах.Тюремна праця повинна отримати більший розвиток і має бути організована на кращій основі, ніж тепер. Праця настільки сприяє розвитку добрих по­чинань, наскільки

Загальні правила будівництва тюрем та розміщення в’язнів.
32. Будівництво.Архітектурний пункт у тюремній справі є дуже важливим у багатьох відношеннях. У межах цьо­го твору неможливо розглянути це питання пов­ністю. Отже зупинимося на заг

Принципи відповідальності батьків за злочинність дітей.
36. Відповідальність батьків за злочинність дітей.На батьках частково чи повністю повинна ле­жати відповідальність за злочинність дітей. Вони повинні утримувати своїх дітей у випра

Завдання та методичні вказівки щодо самостійної роботи курсантів під час підготовки до семінарського заняття
Опрацювати питання: «Хронологія законодавчих та організаційних змін у пенітенціарній системі Росії»; «Особливості діяльності пенітенціарної системи США на прикладі діяльності Департаменту криміналь

Основні правові засади діяльності кримінально-виконавчої служби штату Техас та її організаційна структура.
Американська Конституція передбачає існування двох рівнів влади – федерального та штатного. Кожний штат має свою Конституцію, яка базується на основних принципах Конституції США 1787 року. Істор

Типи установ виконання покарань за рівнем безпеки, які знаходяться у відомстві Департаменту кримінальної юстиції Техасу.
Відмітною рисою усіх американських пенітенціарних закладів є недостача місць для засуджених. Наприкінці 80-х років Америка, і особливо Техас, пережила «тюремний бум», пов`язаний з різким збільше

Види покарань, умови та норми утримання засуджених та підслідних у різних типах пенітенціарних установ.
Найчастіш використовуваними видами покарань у штаті Техас є наступні: - смертна кара (електричний стілець або смертельна ін`єкція); - пробація (умовно-дострокове

Сторія, етапи створення і розвитку та особливості кримінально-виконавчої служби у штаті Техас у порівнянні з відповідними службами інших штатів США.
Історично зумовленою своєрідністю кримінального та кримінально-виконавчого законодавства США є те, що протягом усієї свого існування важливу роль в ньому відігравали Статути – законодавчі акти,

Письмова консультація №3
Покарання, не пов'язані з позбавленням волі, в Англії. (Викладач надає методичні рекомендації щодо самостійного вивчення 4-го питання лекції за допомогою письмових

Поняття, система, принципи і структура надання соціальної допомоги засудженим (питання пропонується курсантам для самостійного опрацювання).
Установи з нагляду і соціальна допомога. Ці установи були створені в 1975 р. Раніше наглядові функції здійснювала поліція. У 19 судових округах землі Північний Рейн-Вестфалія були утворені устан

Письмова консультація №5
Відбування покарання у виді позбавлення волі в тюрмі Швеції. Тюрма Хельбе закритого типу, призначена для утримання чоловіків, побудована в 1

Письмова консультація №6
Служба пробації Норвегії – загальна характеристика. Норвегія відноситься до тих країн, в яких рудиментарні елементи пробаційної діяльності з'явилися ще на початк

Нагляд над особами, умовно-достроково звільненими від відбуття покарання.
Мінімальний термін, який повинен відбути ув'язнений, перш ніж отримати право клопотати про умовно-дострокове звільнення, складає 60 днів. Однак, за загальним правилом, засуджений може бути звіль

Нагляд над особами, умовно-достроково звільненими від відбуття покарання.
Мінімальний термін, який повинен відбути ув'язнений, перш ніж отримати право клопотати про умовно-дострокове звільнення, складає 60 днів. Однак, за загальним правилом, засуджений може бути звіль

Кандидат юридичних наук І.В. Іваньков.
  [1] Вольтер. Избранные произведения по уголовного праву и процессу. - М., Госюриздат, 1956. - С.266-267 [2] Марат Ж.П. План уголовного законодательства. - М.: Изд-во и

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги